Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Miklós315

    aktív tag

    válasz MageRG #24727 üzenetére

    1. Nem kell túldimenzionálni egy véleménycikket - nyilván sokkal összetettebb a kérdés -, de szembeötlő abszurditásra hívja fel a figyelmet:
    a) a világ legfejlettebb, leginkább zöldenergiáról tárgyaló, azt fejlesztő, továbbá egyik leginkább jólétben elkényelmesedett ergo szülni nem akaró, összlétszámát (és ezt a demográfiai trendekkel és a területi lefedettséggel együtt vett képet) tekintve legkevésbé érintett "nyugatot" vegzálják a 'mindmeghalunk-propagandával', miközben Afrika, India, Ázsia ész nélkül túlszaporodik...
    b) és ez nem önmagában való, hanem a többi propagált trenddel egyszerre, hosszú távon érezhető (2000-es évektől egyre felerősödő) nyomás a média, politika, és kultúra felől (tematizálás),
    c) aminek egyik szelete az abortusz, ami ily módon illik a képletbe (ezért linkeltem, válaszolva a kérdésedre),
    d) a cikk felhoz néhány cikket, de ez csak szűk szeletecske utalás szintjén, tömegével ömlenek ezek "reprintjei" magazinokban, résztematikaként film/sorozat keretében, stb. (felismerhető trend).

    2. Kitekintés: USA-problematika, hogy az ázsiaiakat ugyanúgy kezelik pl. az új, trendi egyenlőségi-szabályozások (ösztöndíjak, felvételek, támogatások, stb.), mint a fehéreket, tehát egy kalap alá veszik e két tömböt, de retorikailag a fehérek vannak kereszttűzben. Összlétszám tekintetében ugyanis kisebbség Nyugaton.
    Japánban, Kínában próbálkozhatnak, ott nem rúgnak úgy labdába ezekkel, mint Eu, USA területén.

    "Szerintem."

  • Miklós315

    aktív tag

    válasz MageRG #24729 üzenetére

    - Szlogen szinten működik a "függetlenség", de a gyakorlatban mindig működnek a "hatások, befolyások", ez evidens (különben már nem jelennének meg ilyen tárgyú cikkek, stb., nem lennének ezt kommunikáló-közvetítő pártok, stb., mert 'gyakorlatilag' senki nem hallgat meg senkit, mindenki "egyéni buborékként" létezne, ami ugye nem reális...).

    - Két dolog: 1. Mondhatjuk, hogy "persze, így legalább maradunk mi keresztény-konzervatívok, a "hülyék" meg eltűnnek", de kihagyod a képletből az emberi viszonyokat, felelősséget, szeretetet (amikor családon belül is megoszlanak a szemléletek, akkor nagyobb közösségek esetén is problémák lehetnek), és a közösség számít (minden élet számít). 2. A másik, hogy eléggé nagy mértékű e trend, és megint laborszemléletből kérdezed: a nyugati krízis összetett, a dolgok összefüggnek, végső soron magukkal rántják a keresztény-konzervatív tömböt is.

    - A "nem akarnak szülni" durván filozófiai kérdéskör (nem csak annyi, hogy "jogom van" vs. "kötelesség", hanem családi ügy - pl. unokát "akar" a nagyi - , párkapcsolati problematika - egyik akar gyereket, másik nem, de szeretik egymást -, aztán egyre több a 40-50-es éveikben "pótló", aki benyalta az önmegvalósítási dumát, de mégis akar gyereket, stb...
    Komoly, részletes, széles körű, nyilvános diskurzust kívánna a téma, nem csak "politikai ügy"...

    - Pont telibe... Szudánt, ahogy ők is Magyarországot, de ha tippelnem kéne akkor a kora-középkori állapotok (demográfiai értelemben --> kb. 60+% gyermekhalandóság) miatt. Ez a kérdés terelés...

    "Szerintem."

  • Miklós315

    aktív tag

    válasz MageRG #24731 üzenetére

    Elvben biztos van tudatos fogyasztó :)
    Elvben meg kéne lesni a "másik tábor" gondolatait is :)

    Füleske már megválaszolta korábban: "túl nehéz betartani, nem szimpi", s a lengyel tüntikézők közt (abortuszpártolók) is sok a magát katolikusnak valló, aki ezek szerint megbukik egy zárthelyin 'katolikus tanok' tárgyból...

    A krízisről már írtam, és nem a liberalizmus eltűnése vonja magával a konzervatívokat, hanem az addigi tevékenységeik hatása (pl. iszlám felelőtlen bezsuppolása egy keresztény/szekuláris tömbbe, azt remélve, hogy legyőzve a közös ellenséget (kereszténység) majd nem fogják a liberó-ateista bagázst is bedarálni...)

    A pongyola fogalmazás átka: kiesik a mindennapok érdeklődési köréből (pusztán ennyi), az meg világos, hogy nyugaton miért kisebb az átlag gyerekvállalás, és hogy Afrikában miért nagyobb az arány...
    (És le is írtad azt a tágabb régiót, akkor miért értetlenkedsz?)

    (Keresztényeknél meg annyi lesz a gyerek, amennyi sikerül, 'ajándék' felfogás + önmegtartóztatás/megfigyeléses-számolásos ügyeskedés)

    "Szerintem."

  • Miklós315

    aktív tag

    válasz MageRG #24733 üzenetére

    Többen idéztek Neked vonatkozó részeket a Bibliából, illetve linkeltek idézetgyűjteményt a korábbi vonatkozó vitáidban.
    Emellett a "denzingerben" kikeresheted, ha elfelejtetted volna, miről szól.
    (Az egész kereszténység lényege Krisztus áldozata bűneink megváltásáért, ami által és segítségével ellenállhatunk a bűnnek - igen, a gyerekgyilkosság és önmagában az önzés is (ez esetben a kettő összekapcsolódik) bűnnek számít.)
    De jó próbálkozás volt ;)

    Az evidens, bogy mindenkit érint, de - szemben a "jogállamiság" definiálatlan gumiszabályával eröltetett ún. értékekkel a szekuláris liberálisok részéről - ráerőszakolni nem kívánja az Egyház, inkább érvel, csábít (több-kevesebb sikerrel) - egyéni szabadság, ugye...
    Azt viszont tanítja, hogy az egyéni kárhozat (bűn következménye) várható (olyan ez, mint a népszerű mondás: "lehet, hogy nem hiszel az ördögben, de ő hisz benned" - csak Istennel ;) ).

    Minden elképzelhető... Istent kivéve, mint tudjuk :DDD

    Pürrhosz liked this.

    Na, azért ne a "laborból" okoskodjunk. Könnyű azt képzelni, hogy a világ egy stratégiai pc-s játék, és mindenki megy a terv szerint, de ott vannak a véleménybuborékok (végtelen gyűlölettel kívánják a fideszesek halálát emberek, akikről meg nem mondanád, ha nem hallod tőlük a saját füleddel), a szemléletek, értékek (pl. a jóléti kényelem, a karrier, az egyet "figyelmesen" nevelés szemben a sok "valahogy megoldommal", stb.), ott van maga a rendszer (nem kényszer, hanem "csábító(nak szánt) lehetőség"), szóval sok összetevős hatásmátrix eredménye, hogy egy fejlettebb értékharcot vívó országban nem úgy történnek a dolgok mint egy kevésbé fejlett, de más jellemzőkkel bíró országban (vagy régióban)...

    [ Szerkesztve ]

    "Szerintem."

  • Miklós315

    aktív tag

    válasz MageRG #24735 üzenetére

    Sokkal jobbat tudok! :D / :O

    "...ha két személy konszenzuális együttlétéről van szó, akkor még attól még, hogy maga az aktus esetleg kifogásolható vagy visszataszító, az egészhez az államnak és a társadalomnak semmi köze."
    Eltörölnék a vérfertőzés tilalmát...
    (Mandiner, 2020.11.17)

    Dekadencia, folyamatok, összefüggések, értékharc...és érvek :DDD

    [ Szerkesztve ]

    "Szerintem."

  • Miklós315

    aktív tag

    válasz MageRG #24737 üzenetére

    Összetett a gond.
    1. Mi van, ha két ember összejön, és kiderül, hogy rokonok (pl. testvérek valami kavarásból)?
    2. Másik eset, ha nyilvánvaló a (közeli-távoli) rokonság, és mégis (de nem ilyen erőszak, hanem csak amúgy módon)...
    3. Aztán ott az erőszak, de azt itt még annak is tekintik (közben már javában lobbiznak pl. usákoknál a beleegyezési korhatár csökkentésébe bizonyos progresszív szellemiségűek...)
    4. Az alapok nélküli relativizmus alapján "bárki bárkivel bármit", de ezt nem tudom valid álláspontnak tekinteni, miközben reális (hiszen a világban vannak képviselői, szószólói).
    5. Keresztényként egyértelmű a megítélése.

    6. Másik vonulata ennek az érvelés:
    "...az egészhez az államnak és a társadalomnak semmi köze."
    Tök jó, ezzel a lendülettel lehet kukázni a teljes elmeháborodott lmbtqp+/gender nyomulást, takarodjon mindenki haza a francba, otthon egymást lehet hülyíteni, ez nem közügy, államügy, tehát nincs több lobbi, "agyő, balra el".

    Ezért érdemes hagyni, hogy túlfejlődjön és így a saját őrülete alatt önmagába roskadhasson az ilyen agypestis ideológiai nyomulás: előbb-utóbb önmaga ellen fordul a tekergése által, és felszámol(tat)ja önmagát.

    7. Ami e pillanatban nyomaszt e hír/szösszenet kapcsán, hogy pár év múlva olyan természetes téma lehet, mint a gender mostanában...

    "Szerintem."

  • Miklós315

    aktív tag

    válasz MageRG #24739 üzenetére

    Utolsó bejegyzésem az lmbtqp+ témában, mivel - bár értékek ütközése miatt kapcsolódik a topikhoz (erkölcs, etika révén), de - mintha a falnak beszélne az ember...

    "Ha kötelező kvótákra gondolsz, akkor egyet tudok érteni."

    Az, hogy egy ~450 milliós, szuverén tagállamok alkotta gazdasági-politikai tömörülés "kvázi központi vezetése" (Bizottság elnöke, meg ilyen-olyan tisztségek viselői összehangoltan) ideológiai alapon, jogi diktátum keretében terrorizálják a tagállamok többségi (normalitást képviselő) polgárságát (az államokra vonatkozó szankciók, megjelölések, stb. által), számomra felfoghatatlan és elfogadhatatlan jelenség.
    Az, hogy apokaliptikus állapotokat vizionálva a világba, mintha napi ezerszám ölnék az embereket szexuális preferenciájuk miatt, abszurd, nonszensz, felháborító hazugság. Mégis, erre hivatkozva erőltetnek egy "toleranciára, elfogadásra, egyenlőségre kényszerítő jogi javító-csomagot", hogy "megállítsák a gyűlöletet általa"... (röviden: erőltetik a szexuális kisebbségek-tematikát, a kapcsolódó "érzékenyítést", stb.).

    Ehhez képest a valóság: mindenki magasról tesz arra, hogy ki mit művel (fiú fiúval, lány lánnyal, heterók vagy homók, transzok, stb.), amíg otthon a négy fal közt műveli, nem kötelezi a környezetét a tapsolásra, elismerésre azért, mert szexel, mintha ez valami teljesítmény lenne (abszurd!), mintha ettől jobb lenne a világ, hogy ők így vagy úgy, nem amúgy szexelnek. Ki a francot érdekel?
    A tömeg, a normalitás adott.
    A hívők számára az Isteni igazság, helyes út adott.
    Szabad választás van: követed vagy nem követed a vallást.
    Minden testi sértés, méltóságát sértő cselekmény büntetőjogi kategória, tehát a védelem jogilag adott.
    A bunkók nevelése elsősorban a családokon belül történik (hülyegyerekből tisztes, felelős felnőttet kinevelni).

    Ennyi a történet.

    Ehhez képest a folyamatok:
    1. szétverik a családokat, a közösségeket - mert "törzsies", "elavult", "kirekesztő", "mi jobban tudjuk"
    2. üldözik a kereszténységet - mert "kirekesztő" (lol! - "szeresd felebarátodat"), "elavult", "mi jobban tudjuk"
    3. ráerőltetik a tömegekre a minoritások minoritását is tematikaként, jogi kötelezvényként - "érzékenyítés", "gyűlöletbeszéd", "jogállamisági feltétel", (mindezt úgy, hogy egy magánügyet közüggyé tesznek)

    "Akkor segítek értelmezni. Szerinted természetellenes, hogy apu otthon marad a gyerekekkel és főz-mos-takarít, amíg anyu dolgozik?"

    Ne "segíts" "értelmezni", megy egyedül is...
    Amíg a gazdasági modell megengedte, hogy "apa" egyedül lehessen a családfenntartó (mert annyit ért a munkája, annyit fizettek neki), addig "anya" tudott otthon törődni a "gyerekkel", megvolt a nevelés (tanítás az életre, szabályok, viselkedés, stb. - a többségi normalitást átörökítő közösség önfenntartása működött), a tisztelet, mert egyik is meg a másik is (anya és apa - és még a nagycsalád többi tagja) létfontosságú volt az utódok teljes értékű felneveléséhez. A gyerek megtanulta, mi a világ (aktuális kor ismeretei alapján), mi a feladat (aktuális kor és hely szerinti kritériumok), mi a felelősség, mik a következmények, hol a helye a világban (tolerancia, kötelezettség, stb.). Igen, a nők is dolgoztak (ma már tudjuk, mert hangoztatják, hogy a házimunka is munka, és az is), mert a gyerekekkel együtt vezették a háztartást (segítség+nevelés), és apával együtt dolgoztak a ház körül (a vidékiek; mert nem egyszemélyes feladat), vagy épp részmunkaidős akármit tudtak vállalni (városban).

    Aztán ipari forradalom (gyáripar, tömegtermelés), és hoppá a jogilag szabályozott gyerekmunka, nők a munkaerőpiacra letörte a béreket, kialakult az "egész családnak dolgoznia kell"-modell, ami mára kétkeresős modellé szelídült (a francokat: suttyomban a "gyarmatokon" még mindig a gyerekmunka a menő, amíg le nem bukik a "felvilágosult" gyártó), a nők már karriert keresnek (nem családot), a férfiak ugyanott tartanak, ahol mindig is (robotolnak), senki nincs otthon (a gyerek iskolában - állami agymosás -, a szülők melóznak), alig látják egymást, akkor is (mai trend szerint) a hülye tv-t, telefont nyomkodják.

    Nincsenek nevelve, csak idomítva a kölykök (munkaerő-felkészítés=iskola), nincsenek már értékek (házasság, család csak "kolonc", max. "gazdasági társulás").
    És egyre nő a totalitárius állami befolyás (=államszocializmus), miközben retorikailag egyre szabadabb (=klasszikus liberalizmus) kéne, hogy legyünk, ha elhisszük a politikusok kamuit.

    Az élet sosem volt könnyű, egyszerű. Mindig küzdeni kellett (dolgozni a betevőért, dolgozni a kapcsolatokért, stb.). De most még az alapvető fogalmak, értékek sem állnak rendelkezésre, mert mindent kiforgattak a progresszívek.
    Meghülyült a világ. És ez nem tetszik.

    [ Szerkesztve ]

    "Szerintem."

  • Miklós315

    aktív tag

    válasz MageRG #24741 üzenetére

    Bullshit :U
    Ha kivonul a gárda (de csak kivonul), alapvetően gyülekezési jog lefedi. Ha büntetőjogot sértenek, indulhat az eljárás ellenük.
    (A "félelmetesek" várható kitételre meg: a "kizárólag" tömegesen létező (közlekedő, hangoskodó) cigányok is félelmetesek, mégsem nácifasisztázza a fél világ mainstream médiája őket, hanem inkább elbagatellizálja. Lettős mérce. Pedig esetükben is csak "előítélet", hogy bántani fognak, mégha bármikor is megeshet.
    És mikori sztori ez??)

    A "napirenden tartás" bicskanyitogató eufemizmus/struccpolitika.

    A keresztényüldözés kapcsán javaslom a vonatkozó netes anyagokat, stb...
    Az "ott a többség" épp a folyamatos nyomás alatti csoport (gender, iszlám, stb.).
    A keresztényüldözés globális jelenség, itt eddig főként az eu-s szekularista/iszlám vonatkozást említettem.

    Épp most (is) kéred ki magadnak, hogy miért lmbtq-zok, stb. Hát akkor jóreggelt, az EU is épp ezért csuklóztatja a magyar és lengyel kormányt, ti. mert belepofázik, akadályozza, ill. erőlteti a saját hülyeségeit...

    A többi hülyeséget már átrágtuk, fárassz mást, aranyhal.

    [ Szerkesztve ]

    "Szerintem."

  • Miklós315

    aktív tag

    válasz MageRG #24743 üzenetére

    Az aurórás kapcsán: ja, rendőrök balfaszkodtak, feljelentették őket, meg is nyerték, működik a jogállam.
    Másrészt - ennek kapcsán - ezt a "gondolatbűn-jogértelmezést/-jogalkotást" semmire se tartom.
    A femik, az lmbtqp-sek, az ateisták rohadt mocskos szájú, agresszív tüntetéseket tudnak prezentálni - ha ilyen kitételek vannak, hogy "nem jelent gondot, ha nem látszik riadalom a sértett arcán", meg "az nem számít, ha békés, tisztelettudó köntösbe csomagolják, mert a szándék számít", akkor ez már a sci-fi korszak, jöhet Spielberg főpolginak (Különvélemény), idén elmarad a Karácsony... -, szóval őket minimum a helyszínen ki lehet végezni, mert sokkal félelmetesebbek, mint a kamubarátságos, látható ijedelmet nem keltő csúnyanácikok... Nem tudom, érthető-e a szarkazmustól a jogi abszurditás (ócska gumiszabály-fogalmazás).

    Még annyi - ehhez hozzávéve a másik ügyet is, az is jogosan lett elbírálva -, hogy (és most idézek a terrorizmus-értékelésekből) "ezek elszórt, kirívó, önálló esetek, nincsenek összefüggésre okot adó mozzanatok, amik másra utalnának".

    Na, ez off topic, de kíváncsi vagyok, mert mindig csak annyi van emlegetve, hogy "európai értékek", de kifejtve még nem láttam... Mik ezek??

    Az utolsó bekezdésedre: pofátlan suttyóság a már tárgyalt (akár másokkal, korábban), akár velem korábban, dolgokra úgy - álnaivan - rákérdezni, mintha most indulna a beszélgetés. A másik teljesen hülyének nézése ez. Erre utalt az aranyhal (egyperces memória miatt)...

    A kisregények célja a kifejtés (a másik lehetőség az utalás), és mivel ezeket az összefüggéseket így tudom tálalni, hát megteszem. Ha logikai, tárgyi hibát vélsz felfedezni benne, arra mutass rá.
    De Te csak kitérsz a kérdések elől, vagy csak visszakérdezel, "szűzkurván" értetlenkedsz, és ignorálod a válaszokat (aranyhal-effektus). Ez roppant kimerítővé teszi a diskurzust.

    [ Szerkesztve ]

    "Szerintem."

  • Miklós315

    aktív tag

    válasz MageRG #24743 üzenetére

    Töprengtem. Kiszálltam a 'vitából'. Két párhuzamos fut a végtelenbe, metszéspont nélkül... értelmetlen.

    "Szerintem."

  • Miklós315

    aktív tag

    válasz MageRG #24747 üzenetére

    "Az első linken a vallási indíttatású gyilkosságokról van szó a harmadik világban."
    is.

    "Egyébként te ezt állítottad, ha jól tévedek."
    jól tévedsz.

    "2. link"
    Amit "kiderítettél", ugyanazt írta le a linkelt cikk is...
    Más az értelmezésünk.

    "Hát, ennyi...."
    Büntetőjogi esetet megítélt a bíróság vs. ideológiai nyomás.

    "1 perc gugli"
    elmélet vs. gyakorlat (értelmezési ellentmondások/gumiszabályok/nézetkülönbségek)
    filozófiai alapok nélküli bedobott maszlag

    "Szerintem."

  • Miklós315

    aktív tag

    válasz MageRG #24748 üzenetére

    Ez nagyon off, de e miatt reagálok: "lehet azzal érvelni, hogy ez túl tág megfogalmazás (Orbi is ezzel próbálkozik)", illetve "Egyáltalán hogy lehetne ezt a kérdést objektíven eldönteni?"

    Jövőre megbeszélések kezdődnek a jogállamiságról az EU-s tagállamokkal (talán ezzel kellett volna kezdeni, és akkor egy szót nem szólhatna ma senki, mert már lenne egy standardizált fogalomtár egy szerződésben rögzítve, amire hivatkozhatnak, hogy ti. "ez és ez a probléma")

    Kétféle demokráciafelfogás ütközik az EU-ban (először a közösen meghatározott alapokat kéne lefektetni-rögzíteni, aztán lehet ordibálva követelőzni...)

    Schiffer András (nem fideszes!) levezeti, miről szól az aktuális "jogállamisági" műbalhé (36.38-tól)

    Nyilván a lengyelek is hülyék (és nem a nyíltan keresztény értékek valamint a saját jól felfogott reálérdekek mentén politizálás miatt vannak állandóan célkeresztben a német erőpolitika részéről)

    Objektív mutatók (hogy a tökömbe lehet a progresszív, haszonelvű "értékekre" épített (nyugati) világrendet jónak mondani, ha ide vezet?? Hová irányítják ezek a világot??)

    Elemzések, kimutatások, statisztikák a progresszió és kereszténység társadalmi (gyakorlati) lecsapódásáról:
    McCullough, M. E., and B. L. Willoughby. “Religion, Self-Regulation, and Self-Control: Associations, Explanations, and Implications.” Psychol Bull,vol. 135, Jan. 2009, pp. 69–93 A valódi, belső vallásosság növeli az egyén életminőségét és pozitívan kapcsolódik a magasabb etikai viselkedéshez.

    Metaanalízisek Baier, Colin J., and Bradley R. E. Wright. “‘If You Love Me, Keep My Commandments’: A Meta-Analysis of the Effect of Religion on Crime.” Journal of Research in Crime and Delinquency, vol. 38, no. 1, 2001, pp. 3–21., doi:10.1177/0022427801038001001 60 tanulmányt vizsgáltak, amiből kimutatták, hogy a vallásosság elrettentő erővel bír a bűncselekményekkel kapcsolatban.

    Kelly, P. Elizabeth, et al. “Religion, Delinquency, and Drug Use.” Criminal Justice Review, vol. 40, no. 4, 2015, pp. 505–523., doi:10.1177/0734016815605151 A vallásosság inverz korrelációban áll a bűnözéssel és droghasználattal

    HAROLD G. KOENIG: Religion and mental health: evidence for an association, International Review of Psychiatry (2001), 13, 67–78 Ez 850 tanulmány metaanalízise, és kimutatják, hogy a tradícionális vallásosság jobb mentális egészséggel, magasabb társadalmi funkcionalitással, és kevesebb önpusztító hajlammal társul.

    "Szerintem."

  • Miklós315

    aktív tag

    válasz MageRG #24751 üzenetére

    A 'hivatalos' EU-értékekre vonatkozó állítást miért vonatkoztatod magadra? (áldozatpóz vagy szövegértési hiba?)

    A magyar alkotmány - mint tudjuk, mert a kormány szemére szokták vetni - a keresztény filozófiai úton nyúlik ezekhez, így értelmezhető a fogalomkészlete és céljai. Az EU-s fogalmak kapcsán azt nem tudom mire vélni, hogy bedobják, és higgyük el (miközben nincs mögötte bizonyítás, amit maguktól és másoktól elvárnak alátámasztás gyanánt - vagyis önmaguk nem következetesek a saját elveikhez sem, ami nonszensz).
    Ami kifogásolható a keresztény levezetésben, az az, hogy a másik lesöpörheti az asztalról a "nem hiszem el" megközelítéssel. Legitim, de logikailag akkor is legalább összeáll a modell, míg a szekuláris modellben még a logika is ellentmondásos. Mindegy ezt már lejátszottuk.

    A másikra: nem, pont hogy nem lennék, ez a része az iszlámnak is értékes oldala (a segítségnyújtás - amúgy is az öt pillér egyike), meg tök mindegy, hogy vallásos vagy nem vallásos hátterű gyermekeknek szánt segítségről van szó. Szét lehet választani a minden körülmények közötti vallásellenességet és a józan belátást. Erre vonatkozott a "cél szentesíti az eszközt" megjegyzés. Teljes intolerancia, full dogmatizmus, nulla rugalmasság, józanság.

    Továbbá keresztényüldözés EU-ban: az importált iszlám részéről merényletek (életellenes és kegyeletsértő megmozdulások) formájában, a szekuláris állam részéről pedig következetesen alkalmazott kettős mérce (az iszlám felé kivételezés - tolerancia, joggyakorlás hivatkozással -, a kereszténység felé teljes tabusítás - média, intézmények szintjén -, illetve intolerancia - nevelés, ünnepek, stb. vonatkozásban) formájában nyilvánul meg.
    A 21. században úgy tenni, mintha nem lenne tetten érhető, súlyos tájékozatlanságot vagy tudatos hazugságot feltételez. Minden real time, nyilvánosan zajlik. Azok, akiknek fontos, foglalkoznak is a témával (elemzések, hírek, viták, stb.).

    Logika: a keresztény gyűjtés Jézusról szóló füzettel társítva és a teljes tiltás a szabadságra (-->választhatóságra) hivatkozva két külön súlyú dolog. Szekuláris tolerancia rulez.

    "Szerintem."

  • Miklós315

    aktív tag

    válasz MageRG #24753 üzenetére

    "De nagyon sokatmondó hogy kategorikusan kijelented, hogy alap nélküli maszlag."
    1. A legvége, ahová kifut egy ((szek.) humanista) állítás, miszerint az ember alapvetően jó. E mellé bekerül a képbe, hogy nincs Isten.
    Vezessük le (nagy számok, átlag tekintetében):
    az ember jó (elvben) --> az ember önző (gyakorlatban) --> gazdaság (profit mindenek felett/"fogyasztói kultúra"/adósságban úszik minden) --> politika (a gazdasági érdekek irányítják/lobbi/támogatások) // kultúra/média (gazdasági tulajdonosok profitérdekeinek megfelelő tematikák, hatások, stb.) --> értékek (a politika/kultúra/média által meghatározott/megkívánt általános moralitás, célok, stb. - közösségi és egyéni szint) // környezettudatosság (mennyire bánunk felelősen a Földdel) --> jogok (a fentiek rögzített szabályzata) --> visszahatás a gazdasági elvárásoknak megfelelően, avagy pörög a buli. Másképp: nincsenek tabuk, csak érdekek, és az erősebb érdekekből következő hatások (magasabb szintről az alacsonyabb szintig, ami egy körkörös pályát ad).
    Megint másképp: legmagasabb szinten a pénz áll. Alacsonyabb szint nem jelenthet akadályt a magasabb szinten levőnek (az az érték, amit annak tekintünk szigorú haszonelvűség mellett, az erősebb által diktálva).
    Ezt le is játszottuk, visszaolvasható...
    2. fordítsuk meg ezt: kategorikusan kijelented, hogy alap nélküli a (több ezer éves, több milliárd hívő által vallott) transzcendencia...

    "Azok után hogy rákérdeztél mik ezek az értékek, én az utóbbit valószínűsítem."
    Te sosem kérdezel rá valamire, ami kapcsán választ vársz a másiktól? :)

    "az nem vallásellenesség, ha az állam nem hajlik egyik vallás irányába se."
    1. a(z érték)semleges állam csak elméleti absztrakció. Sosem valósul meg, mindig valamely lobbit szolgálja ki. Nyisd ki az ablakot, nézz szét a világban. Gyakorlat üti elméletet, matt.
    2. egy civil szerveződés az alkotmányra hivatkozva (saját értelmezése alapján) befenyítette a sulit, ami becsicskult - nem államról volt szó a történetben.
    3. annak dogmája, hogy az államnak semlegesnek kell lennie jó alapja egy "államvallásnak" (a dogmatikusan vallott Semleges Állam nevű vallásé ;) ).

    "Asszem ideje lenne úgy a filozófiáról is elbeszélgetni komolyabban. Szerinted minden bizonyítható?"
    szerkesztgetem a teológiai anyagot (1. elsodort az aktuálpolitika és a meló, 2. kb. összeállt, hogy a fides et ratio-tól a humanae viatae-ig épül majd fel - közben kitérve a témakörökre (Isten, Krisztus, Egyház, stb.) -, de épp a képlékenység miatt is csiga lassan haladok :B ), ennek elején szükséges egy filozófiai alapozást tenni (abból kiderül majd, hogy a válasz igen, van bizonyíthatósági ereje). Szóval ezt most hagyom.

    "Az igazi probléma (amire sok apologéta is hivatkozik), hogy a kereszténység csak akkor "igazi" ha hiszel."
    Na itt kezdődnek az alapproblémák: NEM ÁLLÍTJA EZT SENKI azok közül, akikre most utalsz. AZT ÁLLÍTJÁK, hogy egy igazság van, és akárki akármit gondol, ez az egyetlen a valóságos igazság.
    A viták a körül mennek, hogy többen több mindenre rámondják, hogy "én tudom, szerintem ez az", és mindenki igyekszik igazolni a saját igazát, de ettől függetlenül (hogy valamelyiknek igaza van, vagy mindegyik téved akár) egy darab igazság van.
    Szóval már az induló mondatod nem stimmel.

    [ Szerkesztve ]

    "Szerintem."

  • Miklós315

    aktív tag

    válasz MageRG #24755 üzenetére

    "Napjainkban a kifejezés többé-kevésbé azonos jelentésű az ateizmussal vagy a világi racionalizmussal..."
    "A humanizmus azonban az embert eredendően jónak látta, ami eltért a kereszténység eredendő bűnről és annak megváltásáról szóló tanaitól."
    Minden szek. humanista humanista, de nem minden humanista szek. humanista.
    (kivételek mindig vannak, de a main stream a meghatározó)

    "...mi az igazság, és hogyan ismerjük fel? (...)
    Ott van magában, vonatkoztatási rendszertől függetlenül?"

    Miért, ez nem egyértelmű? A "tudományos módszered" is ezt az igazságot firtatja, meg a vallások is az igazságot firtatják, stb. De az igazság (amilyen a 'mindenség', aminek részeiként létezünk valójában) ettől független. Csak próbáljuk megragadni (felfogni, megismerni, elemezni, megélni, stb.).

    "Szerintem."

  • Miklós315

    aktív tag

    válasz MageRG #24757 üzenetére

    Hogy jutottál erre a következtetésre abból, amit írtam?
    Arra kellett volna jutnod, hogy a) van az 'igazság' (amit szeretnénk megismerni), b) a kereszténység állítja, hogy mi az igazság, c) a humanizmus is állítja, hogy mi az igazság, d) sok más narratíva is van... hogy kinek van és mennyiben igaza, az a végső kérdés.

    Kezdek rájönni én is, hogy mai humanista elképzelések mentén szemlélődsz ("radikális humanista" :DDD ), ezért nincs semmi közös pont.
    Semmi nem számít semminek, minden a szubjektumtól függ...

    "Nem férünk hozzá a közvetlen valósághoz, csak érzékeink által tapasztalt valamihez, amit tovább torzít a nyelvi reprezentáció."
    Na itt a kulcsmondat, ezt teljesen másképp látjuk, és ha végre odaérek - bár már a fides et ratio enciklika is kifejtette a lényeget -, akkor nyilatkozok a megismerhetőségről.
    Szerintem képesek vagyunk - ha nem is a teljesség igényével (emberi korlátok) - a igazság megragadására.
    Ez pedig már a fogalmak szintjén is megvalósul, ami Nálad (is, meg manapság a progresszívek által is átvett felfogás szerint) pl. nem valósul meg: minden szubjektumok konszenzusán alapul, ami végső soron relativizmus.

    Ebből az is következik, csak szerettek erről megfeledkezni, hogy a "tudományos módszer" (tehát a csak és kizárólag természettudományos megismerési módszertan és bizonyíthatóság alapján kutatott igazság) annyit ér, amennyit a konszenzus elfogad. Ha jön pár "nagy név", és a 'módszer' segítségével kukázza az evolúciót (radikális analóg példa ugyanerre - természeti rend megkérdőjelezése, bocsánat új kutatási eredmények ismertetése -, pl. marxi ismeretelméleti rendszer esetén: ideológiai alapokon történik ugyanez a 'módszer' felhasználásával - lásd gender, hoppááá :Y ), akkor sikíthatsz, hogy "nem fair", de ha következetesen vallod, amit képviselsz, akkor szó nélkül el kell tűrnöd a nézeted következményét...

    Vagyis:
    1. vagy dogmatikusan hiszel a 'módszer' igazságában (ezzel és csak ezzel és csak annyiban, amennyiben ez által, de megismerhető a "világ" (minden)) --> a fenti ellentmondáshoz vezet
    2. vagy elfogadod a 'módszer' hibalehetőségét, korlátosságát --> ezáltal viszont meg kell tűrnöd más módszereket, lehetőségeket, így végső soron a transzcendenst is...

    [ Szerkesztve ]

    "Szerintem."

  • Miklós315

    aktív tag

    válasz MageRG #24759 üzenetére

    episztemológia - igényesen, rendesen sorra kerül majd (nem ilyen slamposan, mint ahogy szoktam), kis türelmet még :B

    "a tudományban konszenzus van az episztemológiát illetően"
    Ezt mondom én is, csak máshová futtatom ki :)

    "De 150 év alatt annyi bizonyíték gyűlt össze az igaz volta mellett, hogy nagyon valószínűtlen a cáfolata."
    A 'történelmet' mégsem fogadod el...

    "Azért hogy helyes döntéseket hozzunk."
    Így van, ezért vitáztunk abortusz-ügyben is...

    "Szerinted érdekelne bárkit is az igazság, ha valahányszor tévedünk, minden az úgy alakul ahogy szeretnénk?"
    Alapvetően érted félre a kérdést.
    A "helyes döntések" az "igazság" alapján hozhatók meg. (pl. a keresztény Isten valóságos, és minden, mi ebből következik; vagy pl. nincs teremtés, csak (valószínűségi) véletlen "spontán" kialakult ez az egész mindenség, és az élet, és az ember...).
    Következmények: erkölcs --> felelősség/következmények --> helyes döntések.

    gender kapcsán kérdések (levezetem, mire gondolok, hogy érthető legyen a kérdés):
    1. Azt állítják a 'gender' képviselői, hogy a férfi/nő 'nem' társadalmi konstrukció ('társ. nem').
    2. Azt állítják, hogy az identitás adott.
    3. Ezért előfordulhat, hogy adott identitás "rossz testben létezhet" (fiú identitás lány testben/lány identitás fiú testben).
    4. Ezért nem szabad társadalmi nyomást gyakorolni a gyerekek felé (fiús vagy lányos játékok, öltözet, stb. erőltetése), mert kárt szenvedhet a gyerek, ha így összezavarják.
    5. A szakma (eddigi konszenzusa) szerint a genetika adott, a kémiai/fizikai/biológiai fejlődés egy 'folyamatot' jelent, és ezt egészíti ki a nevelés (társadalmi befolyás).
    6. A gender szak bevett tudományként létezik, módszertannal.
    7. A régi szakmai konszenzus és az új (gender) eredmények ellentmondanak egymásnak.
    8. A gender-szakma szerint senkit nem lehet homoszexualitásra nevelni, ez ugyanis identitásfüggő, az meg adott.
    9. A gender-szakma támogatja a kisgyerekkori érzékenyítést (szexuális irányultságok témakörben), mert ezzel "toleranciát tanulhatnak".
    10. Statisztikák szerint (orvosszakmai és újságírói adathalmazok) amióta megjelent a gender-tudomány eredményeire épülő új identitás-azonosítás (transzgender: pechre rossz testbe adott identitás), megnőtt a nemváltó fiatalok esetszáma. (ezzel összefüggésben egyre több vonatkozó szolgáltatás jelenik meg: tanácsadás, támogatás, orvosi szolgáltatások, jogi szolgáltatások - ipar alakult e téma köré)
    Problémáim/kérdéseim
    (11.) Ha az identitás fix. (ilyen vagy olyan), akkor a 'társadalmi konstrukció' mit jelent, hogyan működik, miért valid fogalom? (Elvégre az 'nevelés/bevésés', ami működik, épp ezzel elrontva az egyént a gender szerint...)
    (12.) Mi az az 'identitás'? (ha csak szövetek és kémiai anyagok és energia-löketek összessége az ember; vagy ha létezik lélek...?)
    (13.) Mi az a 'tudat'? (Ez fix vagy fejlődik? Neveléssel befolyásolható? Ha csak biológiai gép az ember, vagy ha van lélek...?)
    (14.) Miért különböztetjük meg a gyereket a felnőttől, ha fix az identitás és nem nevelhető senkiből sem hetero vagy homo vagy más, mint aminek eredendően született? ('személyiségfejlődés jelenség'-problematika)
    (15.) Hogyan igazolható az egyén identitás-állítása? (milyen módszertan alkalmas erre?)
    (16.) Hogy oldod fel az ellentmondásokat, melyeket a gender állít/a neveléstudományi és fejlődéslélektani szakma állít/a tapasztalható valóság között találunk?

    [ Szerkesztve ]

    "Szerintem."

  • Miklós315

    aktív tag

    válasz MageRG #24761 üzenetére

    Ja, de itt is különbség, hogy elfogadom a történészek módszerét, Te viszont bizalmatlanabb vagy (legalábbis úgy jött le).
    Bár más a módszertan, de ugyanannyira tartom ezeket az eredményeket, mint pl. a természettudományok (csillagászat, fizika, stb.) eredményeit (vagy megfordítva: ugyanúgy kétes lehet mindkettő - emberi tényező, érdekek, stb.).

    "Helyes, vagyis elvárásaink szerinti eredményt hoz."
    És ez mennyiben jobb, mint a "milyen leleteket kellene találni" hozzáállás? (Bizalmatlansági faktor/emberi tényező mint torzító hatás)
    Ráadásul ez eléggé, khm., önkényes kritérium (ti. a különböző kérdésekre különböző módszerekkel keressük a választ - ld. történelem/csillagászat - tehát ezeket egy mércével megítélni/összehasonlítani…)

    'Igazság' alatt per pillanat (alapvetően) a 'létezők valóságát' (a mindenséget) értettem (nem specifikusan valamely igazságot, mint ami következne annak megismeréséből, pl. erkölcsi igazság, stb. - az már következmény).
    Azért az 'igazság' szót használom erre (a 'valóságra') önkényesen, hogy hangsúlyozzam a tőlünk, velünk, általunk is független, önmagában való ténylegesen igaz voltát (ti. amit vagy megragadunk vagy nem részben vagy egészében).

    A gender kapcsán: csak az álláspontod érdekel, ezért kötetlenül, tét nélkül kérdeztem, hogy hogyan vélekedsz róla. Szerintem egy ideológiai alapú eszköz-bullshit, áltudomány. Azt hámozom ki a válaszodból, hogy Te sem tartod sokra…(?)

    "Szerintem."

  • Miklós315

    aktív tag

    válasz MageRG #24763 üzenetére

    Hát nálam a 'társadalmi nem' "kimerül" annyiban, hogy mindenkinek vannak különböző ilyenjei, és ezek elő-előkerülnek a mindennapok folyamán.
    Arra gondolok, hogy adott egyén pl. valakinek a valamilyen rokona, ezzel együtt mondjuk tanuló/dolgozó, fogyasztó, turista, stb. (adott "felvett" társadalmi szerepek, funkciók, identitások).
    A nemi gender - ami körül a hiszti megy - eléggé radikális (biológia smafu, ellentmondásos érvelés, gyanús célok, stb.)

    Erről mi a véleményed? (Két idézet egy konzervatív gondolkodótól)

    "Szerintem az egész élet a halálra való készülés – és csak akkor tudod jól szervezni az életedet, ha ezt szigorúan észben tartod, ha minden tevékenységedet ennek rendeled alá, s akkor a mindennapi élet megszentelése evilági léted elsődleges szempontjává válik."

    "Mi, konzervatívok nem csak a progresszívek vagy baloldaliak ellen küzdünk. Egy olyan világgal versenyzünk, ami úgy, ahogy van, apolitikus életstílust tett a magáévá, ami az emberek vágyait, az önzést és azt jutalmazza, ha szabad utat adunk a szeszélyeinknek. Egy ilyen világban ki akar önfeláldozó, önmérséklő vagy önmegtagadó életet élni? A konzervatív életstílus így szembe megy sok mindennel."
    (Alvino-Mario Fantini)

    [ Szerkesztve ]

    "Szerintem."

  • Miklós315

    aktív tag

    válasz MageRG #24765 üzenetére

    Szerintem a céltalanságról (öncélúságról) - ezzel szoros összhangban a bizonytalanságról - szól.

    Az első tetszik :)

    A második nem. Elvet valamit, csak mert miért ne, de nem ad mást helyette, vagyis 'probléma 1:0 megoldás' (mármint így eleve nehéz, hogy "egy fiktív karakter szájába adott mondat vajon mit rejt...?" Bár sejtem, mit, de nem győz meg.)

    Amúgy épp ezt olvasom, eddig izgi :D
    Douglas Murray: A tömegek tébolya

    "Szerintem."

  • Miklós315

    aktív tag

    válasz MageRG #24767 üzenetére

    Nyilván nem erről van szó, hanem, hogy ki az eredeti közlő, mi a szándéka, mi a gondolatmenete. Mondjuk egy tudós, filozófus, politikus, stb. esetében kibogozható, de egy karakter esetében kötöttebbek a lehetőségek.
    Ergo beszólás-értékű a közlés.

    "Szerintem."

  • Miklós315

    aktív tag

    válasz MageRG #24769 üzenetére

    Igen.
    Voltaire szekularista (tk. egyház- és vallásellenes) volt, így van kontextus, lehet érteni, mi a gondja, mire utal.
    Más kérdés - bár épp a fenti miatt -, hogy lehet vitatni a megállapítása szándék szerinti következtetését (ti., hogy a vallás/hit káros).
    Ugyanis a keresztény tanok egyfelől jelzik a probléma fennállását (=bűnös ember hajlik a rosszra), de pont e bűnre való hajlam ellen szólalnak fel.
    Másfelől mi az 'abszurd'? (Voltaire szerint a hit Istenben nyilván az.)
    Harmadrészt az is rá tud venni kegyetlenkedésre, aki nem "abszurd dolgokra térít", szóval mitől kellene ezt megdöbbentő felfedezésként értékelni tőle? (Nem mond semmi extrát, csak annyit, hogy szerinte "hinni hülyeség, káros és el kéne hagyni".)

    "Szerintem."

  • Miklós315

    aktív tag

    válasz MageRG #24771 üzenetére

    Pedig "könnyű":
    mágia --> általunk kieszközölt következmény (uralt szabályok/term. törvények)
    csoda --> tőlünk független (esetleges=Isten szándéka szerinti), a természeti szabályszerűségen kívül eső esemény (term. törvények "felülírása, felfüggesztése")

    [ Szerkesztve ]

    "Szerintem."

  • Miklós315

    aktív tag

    válasz MageRG #24773 üzenetére

    A kérdés így szólt: "mi a különbség a mágia és a vallásos csodák között"
    A többiről ebben nem esik szó :)

    "Szerintem."

  • Miklós315

    aktív tag

    válasz MageRG #24775 üzenetére

    Nem, jó így, ahogy írod, csak annyi, hogy én ezt a kettőt ('mágia', 'csoda') vettem a kérdés alapján, a többi (ezoterika, szellemidézés, stb.) kimaradt. (Igazából a kamutól a bálványokon át a transzcendensig besorolhatók ezek is ide-oda.)

    "Szerintem."

  • Miklós315

    aktív tag

    válasz MageRG #24783 üzenetére

    "Nem fog kitagadni az egész közösséged ha nem osztod a véleményét."
    J.K. Rowling, Stephen King, hogy csak kettőt mondjak, akiknek a neve beugrott a sok 'ikon' közül, akit azonnal nyomás alá helyeztek, amint olyat mondtak, ami nem a trendi mainstream narratívába illik.

    "Szerintem."

  • Miklós315

    aktív tag

    válasz MageRG #24779 üzenetére

    "Nem, mert a híres színész nem mondhatja, hogy az ő szava a végső autoritás"
    Nem mondja, mert nem kell - máshogy működik a metódus: "érzékenyítés" (lásd alább)

    "Nem alapozhatnak egy olyan világképre, amit kiskorodtól fogva az identitásod részének tekintesz."
    - oktatás (állam által elvárt hasznossági preferenciák / politikai álláspontok szerinti elvárások / tömeg-uniformizálás / stb.),
    - filmek (sarkosan: Hollywood --> új "mitológiák" / indoktrináció / stb.),
    - (pop)zene (sarkosan: MTV, stb. zenecsatornák --> erkölcs / divat / trend),
    - irodalom (lsd. filmek és zene),
    - média (adat- és értelmezésuralom)
    Az egész életedet meghatározzák, hogy mikkel kerülsz kapcsolatba (ezért utálják a "törzsi" dominanciát: "belterjes", "elavult", "kirekesztő", stb. a "nyitott", "toleráns", "fejlett/haladó" globalista módival szemben), észre sem veszed, hogy hat rád, mert "nem deklarált dogmákat", hanem "választható narratívákat" látsz bennük. Csakhogy a trendek (díjazások, propagálások, oktatott-ajánlott "művek") és a nagy számok törvénye alapján túlnyomó többségbe kerül az így végül "main stream adathalmaz" (minden értelmű "kultúra"), tehát csendben (át)alakul az egyén, (az egyének interakcióin keresztül is) a közösség, végül kb. a világ.
    Ez hosszú, évszázados projekt, generációkon keresztül fejti ki hatását.
    A támadott vallás(ok) (Egyházak, hitek) egy nyíltan deklarált másik - egzakt - értékrend, (világ)szemlélet, életmód gravitációs mezőjeként ellenvonzást tud kifejteni a "kultúrpolitika" által lopva táplált "hasznos main stream" szemlélet ellenében (persze, ha a politika éppen nem ellene van, akkor egyből visít a planéta (politikai-, jogi-, média-támadások össztüze), hogy véleménydiktatúra, feudalizmus, stb...).

    "Nem fog kitagadni az egész közösséged ha nem osztod a véleményét."
    Francot nem!
    (lecsapódások a hétköznapokban1, lecsapódások2, lecsapódások3)

    "Egyedül a személyi kultusz képes hasonlóra."
    És szerinted nincs hatásmechanizmusában kapcsolat az "influencer-jelenség" és a "személyi kultusz" közt (rajongók követik a hirdetett elvárásokat - szavazás, értékrend-támogatás, stb.)?

    "Szerintem."

  • Miklós315

    aktív tag

    válasz MageRG #24789 üzenetére

    Ez az egész kommented példázza azt, amit a korábbi vitáinkban is megtalálhatsz: mindig az egyedi vizsgálható esetekre mozdulsz, holott az "összefüggő tömegek" képezik a hétköznapokat. Konkrétan:
    1. "csomó linket ugyanabból a forrásból" - igen, kényelmes volt így, és tök mindegy, hogy ötféle különböző forrásból linkeltem volna ugyanazokat a konkrét eseteket, amiket most így linkeltem...attól még ugyanazok maradnak
    2. vannak egyedi esetek, vannak ellenhatások - persze. És ez jó is (pont ez a jó, hogy van ilyen meg olyan álláspont is), csakhogy a probléma - maga a vitatéma - a trend, a "tömegesen jelentkező vélemény" (politikai, jogi, kulturális, stb. megfogalmazása ugyanannak), melyet igyekeznek "haladás" címszóval rákényszeríteni mindenkire, különben jönnek a "-fób" jelzők és az ellenséggé nyilvánítások ("kilövési engedély") - vagyis a cél már az ellentmondás felszámolása, ami nem jó.
    3. épp ezért izgalmas, amikor felteszed a kérdést, hogy "az nem a figyelem elterelése a problémáról?", miközben minden esetben alusapkás-laposföldes összeesküvés-elméletnek nézve kiröhögöd (és negligálod) azokat a véleményeket, melyek pont e problémára mutatnak rá azzal a céllal, hogy megnevezzék: épp ezen megy a hirig, a pc-véleményterror elburjánzásáról (itt kitekintés a politikára is: kicsit sem zavar az usa elnökválasztás körül felmerült izgalmas részletek köre? vagy az, hogy a Biden-kormányzatba nem kevés techóriás delegál közvetlenül nagykutyákat? hogy mi ezeknek a mozzanatoknak - és összességében már folyamatoknak - a jelentősége, és hogy hová vezethet mindez? stb.).

    "bevallottan egyféle véleményt közvetít"
    megalol: pl. te hányféle véleményt közvetítesz itt a topikban? Tipikus balos "vitamódszer" burkoltan elvitatni a másik jogát a "bizonyos" (nem tetsző, ellentétes) vélemény vállalására azzal indokolva, hogy "nem kiegyensúlyozott, körültekintő, objektív, független, stb."
    Hahó! Pont ez az a kultúrharc, aminek a létét is tagadjátok: a nyílt társadalom (és vele járó tolerancia, színesség, stb.) hirdetése egyben a véleménydiktatúra elszabadulása (folyamat, lépésről lépésre, amíg hagyják), amivel szembehelyezkedik az az "egyféle" álláspont (vélemény), hogy ez zsákutcába vezet, ezért nem kívánjuk követni, inkább a magunkénál maradunk.

    #24790:
    /a linkelt oldalról: nem kell mindent úgy elfogadni, ahogy van, mert ez is felületes, szerkesztett tartalom, mint bármely másik is (kormányoldali vagy ellenzéki, belföldi vagy külföldi). De épp ezért időzítettem a három zárójeles linkelt esetet, hogy ne ezzel a svéd zászlóval, hanem a nagyobb horderejű esetekkel szemléltessem, mi a gond.
    Az első, teljes videó pedig több esetet hoz fel arra, hogy "szakosodott, nyíltan működő tömörülések" utánanyúlnak, és egzisztenciálisan megsemmisítik a nekik nem tetszőket, amihez a foglalkoztató cégek pl. gond nélkül asszisztálnak is - ahogy a techoldalak is, amik felületeket biztosítanak ezek működésének: nem szokott zavarni az inkvizíció felemlegetésekor az ilyen jelenségek megléte (az inkvizíció legalább felhatalmazott, hivatalos eljárásrenddel működő intézmény volt...)?/

    "Szerintem."

  • Miklós315

    aktív tag

    válasz MageRG #24792 üzenetére

    1. Ha negligálod "féligazságnak" meg "ferdítésnek" titulálva e neked nem tetsző mozzanatokat, attól a valóság még nem lesz olyan, amilyennek elképzeled (tehát továbbra is létezni fognak).
    2. Pedig veszélyes trend (különösen, amikor már a pénzügyi dimenzió is kapcsolódik - twitter/fb-oldal/youtube-csatorna törlése + visa/mastercard blokkolás --> egzisztenciális gyilkosság)
    3. további szép álmokat ;)

    "Szerintem."

  • Miklós315

    aktív tag

    válasz MageRG #24777 üzenetére

    Kifogásoltad, hogy nem az eredeti felvetésről esik szó:
    1. a linkelt videó alatti komment: "A proper label is needed. Fundamentalist maybe, evangelists, cults? We have many names for this, but christian sure is not it."
    2. Kifogásoltad, hogy milyen forrást linkeltem: ez a videód mennyivel több/jobb/hitelesebb?
    Kereszténységet támadja azzal, hogy egy jellemzően amerikai (usa) neo-protestáns szélsőségre építve pár kiemelt példát vet föl. "No comment".
    3. Térjünk a lényegre:
    a (katolikus, református, lutheránus, ortodox) kereszténységben alapvetés, hogy a hívő prioritása Isten országa (röviden: bejutni a mennybe), ám e mellett helye, szerepe, kötelezettsége van a földi világban is (Istennek, ami Istené, császárnak, ami a császáré).
    Egy hívő ugyanolyan (jogú, értékű, stb.) polgára hazájának, mint bármely másik (mínusz azok, akik ilyen-olyan okból kevesebb joggal bírnak: büntetett, cselekvőképtelen, stb.). Ezért hát nincs többről szó, amikor az megy, hogy "a papok politizálnak", minthogy azonos/hasonló világnézetű polgárok ugyanúgy megbeszélik a dolgokat, meg hogy "mire/kire kell szavazni", mint akármely másik brancs. Ez nem a mise, istentisztelet helyetti "skandallum", hanem a melletti természetes, jogszerű tevékenység.

    4. Burkoltan megint csupán arra akartál kitérni, hogy a hívők kussoljanak, legyen nekik elég a "térdeplés", majd a progresszívek úgyis jobban tudják, hogyan kell vezetni a "boltot".
    Nem így van.
    Teljes joggal, önkéntes-személyes hozzáállással (lehetnek apolitikusak is), megbeszélhetik a politikát, és szavazhatnak is.
    Senkinek nincs jogalapja, erkölcsi alapja elvitatni ezt.
    Magyarországon, Európában pedig totál irrelevánsak ezek a megélhetési neo-protestáns showmanek, meg az őket eltartó bandáik.
    Pont a te következetes, módszeres jogelvitatásod szabotálja a demokráciát. (Nem mintha sokra tartanám a demokráciának csúfolt cirkusz-karikatúrát).

    "Szerintem."

  • Miklós315

    aktív tag

    válasz MageRG #24795 üzenetére

    De pont ez a lényeg: ha pl. a fradi-újpest szétveri a fél várost, akkor a) az egész focit leírod, b) a magyar focit leírod c) a két csapatot leírod d) a balhézó résztvevőket leírod...?

    Itt az történik (sarkosan, röviden), hogy "jáájj, a keresztény fundamentalizmus szétveri a fejlett demokráciát, hiszen nézzétek, egymást is támadják!!" miközben kb. 2 milliárd keresztényből ezek a felhozott példái mennyit fednek le, továbbá valóban valid állítás/érv ez (megáll)?
    Eleve usa-beli politikát hoz, hisz őt ez érinti. Ott meg igen erős a (kétpárti leosztás mellett) a hierarchikus pártfegyelem (nézd meg Sanderst: sokkal népszerűbb volt, de mégis kicsinálta őt a saját pártja, hogy az általa "jobbnak" ítélt legyen a befutó, a végső kihívó, ezzel eleve offolták a demokrácia lényegét - a népakaratot), (nézd meg a választási körülményeket: közröhej tárgyává váltak a világ szemében), stb.

    A politika közügy.
    A hit közösségi lényegű.
    Ezeket lehet és szokták is csűrni-csavarni, csak akkor már mindegy, hisz a tárgy lényegét herélik ki ezáltal.

    Tehát:
    1) Baj, hogy ilyen megnyilvánulások előfordulnak, mint amik a videóban szerepelnek? Persze, felesleges emberi túlzó-hülyeség.
    2) Meghatározó-e ez a jelenség (a túlzó voltában)? Nem. (A katolikusok kb. 1 milliárdan pl. általában kiröhögik e "szektás jelenséget" - érvelve megvitatni, hogy mi a jobb választás, természetes, de a szabad döntés alap kell, legyen, mert ajol nem az, ott baj van, ami baj sokrétű károkat okoz/jelez.)
    3) Ez a szélsőséges, fundamentalista, hithez kötődő jelenség rombolja a demokráciát? Nem, bár nem javítja, de marginális tényező. Sokkal alapvetőbb, rendszerszintű problémákkal kellene szembenéznie a "demokráciának". (Hogy mást ne mondjak, a bizalom eleve hiánycikk, akkor hogy várható el a működés? Csak kb. megszokásból, passzív energiával üzemel az egész - tombol a "csalódott közöny".
    Lényegében, amit írtál utalásként a polarizáltságról, az sokkal mélyebbről - és valláson kívülről beszivárogva az emberek, így a hívők: felekezetek körébe - ered.)

    Ezért aztán álproblémának (felfújt lufinak), terelésnek, burkolt szándéknak tűnik ez a megközelítés ("itt egy videó, ami lerántja a leplet, és igazolja a pusztító ártalmat, aminek gátat kell szabnunk").

    A politizáló papokról már írtam: nyilván, ha nem tetszik, hogy nem az "ellenzékre" szavaz a vallásos közösség (egyébként ez is felszínes: a helybeli hívők általában jobbra szoktak, a bevándorlók általában balra - hiszen az érdekeik mentén döntenek), akkor kicogásolod, hogy összefonódások feltételezhetők, de pont te írtad azt is, hogy "az nem baj, ha érdekük mentén, érvek alapján politizálnak" - nos, ezt teszik.

    [ Szerkesztve ]

    "Szerintem."

  • Miklós315

    aktív tag

    válasz MageRG #24797 üzenetére

    "épít a hatalom a keresztény-konzervatív bázisra"
    Ez egyrészt ilyen "tyúk vagy tojás" hangulatú... másrészt én a "hatalom" szót politikai tömbre/oldalra/stb. cserélném, és máris ott vagyunk, hogy valamely politikailag értelmezhető csoportosulás adott világnézet, szemlélet, értékrend alapján formálódik, hogy érvényre juttassa (lobbi)erejét. Ilyen a demokratikus politikai rendszer működése. A lényegéből fakad.
    Ezért a másik politikai tömb meg más meghatározottságú bázisra épít...

    "Persze mindenhol megvan a receptje annak, hogyan lehetetlenítsük el párbeszédet"
    Szerintem eddig korrekt a mondat, ugyanis minden politikai "erő" (inkább tömb) képes és hajlandó lehet arra, hogy negligálja a másik fele(ke)t - persze ez nem helyes, kívánatos, praktikus.
    (Kitérő: én is szeretnék itthon potens, színvonalas ellenzéket, amely "meghajtja" a kormányzó párto(ka)t, mert most csak muslica-szintű zavarkeltést képesek kipréselni magukból - teljesen komolyanvehetetlenek mind megszólalásaikban, mind érvelési tartalmaikban, mind személyileg. Ez meg nem hasznos sem az államnak, sem a hosszú távú politikának.)

    "Ha a hívek hetente azt hallják, hogy az egyik jelölt Jézus bajnoka, a másik meg a Sátán szolgálója"
    Ez projekció, vagy rossz minta (ld. hozott videó) - itt politizálok, de a "keresztény-konzervatív bázis" okán:
    pl. itthon nem ezt hallják, nem is erre építenek, hanem arra, hogy mit látnak az országban most a kormánytól (épül-szépül a haza - felújítások, építkezések, stb. -, nem megszorításokkal préselnek, hanem ömlik a támogatás a sokgyerekes családban gondolkodó polgárok felé, reformok indulnak - oktatás, egészségügy, hadügy, stb. -, támogatják és nem támadják a hitet, vallásokat, nyíltan vállalt értékrend megítélése, stb., stb.).
    Ezzel szemben ott a DK mint húzópárt az ellenzékben: ezek ex-MSz(M)P-sek, akik praktikus okokból átültek ide (nekik biztosabb bejutási esély, a szavazóknak meg nem kell a vállalhatatlan mszp-re voksolni, úgy hogy mégis rájuk szavaznak), és már szerepeltek eleget 1990-2010 közt, ezért belőlük nem kérnek többé. Ott a Momentum, ami új, fiatal, de ugyanazt a programot hirdeti, mint anno az LMP, amiről kiderült, hogy "nem lehet más"... Ott a Párbeszéd, ami mérhetetlen aránnyal partnerkedik (súlytalan klónpárt, aminek ugyanaz a programja, mint LMP/Momentumnak), és elég megosztó húzókaraktereik vannak. És ott a Jobbik, ami már Ballikká formálódott (hitelvesztés, stb.), és vállalhatatlan karakterekkel bír.
    Tehát mérlegelik, hogy mi a kínálat, és eldöntik, hogy mi a jobb választás. Nem kell itt túldimenzionálni Sátánnal meg a többivel, ez céltévesztő, valóságtagadó rizsa. Gyülekezetek, közösségek, ergo megbeszélik a "világ" dolgait, persze - sőt van biztos olyan mozgósító pap is, aki szervezi a nyájat, de ez nem törvénytelen, etikátlan, hanem mint korábban írtam: a hívő is polgár, tehát önszervező, aktív lehet.
    (Aki azt hirdeti, hogy "a fletó a sátán szolgája, ezért kell ellene szavazni a viktorra mert ő meg isten bajnoka", az "többet árt, mint használ", ez nem tartható, valid érv. No meg az is marha, aki ezzel a fejében ikszel. :D )

    "ha adott papoknak kiadja az ukázt az egyházfő"
    Biztos van erre is példa. Egyrészt vagy harcolnak (ellenáll a pap), vagy egyetértenek (miért ne: ld. fentebb) és megy a terv szerint, másrészt mindenki más (tehát nem csak vallási vonatkozásban) is megteheti ugyanezt a világon, aztán mindenki úgy ikszel a fülkében, ahogy akar. Ez semmit nem jelent hatékonyság tekintetében.
    Nem egzakt, nem mérhető --> nem releváns félelem/érv.

    B.ú.é.k.! :)

    [ Szerkesztve ]

    "Szerintem."

  • Miklós315

    aktív tag

    válasz MageRG #24799 üzenetére

    A politikai korrektség az, amikor nem nevezheted nevükön a dolgokat, mert a másik fél megsértődik, továbbá a 'szóhasználat' idővel átcsap 'viselkedésbe', hogy az elvárt normáknak megfelelhess (egyébként ugyanis ignorálnak).

    "Szerintem."

  • Miklós315

    aktív tag

    válasz MageRG #24803 üzenetére

    Szerintem világosan fogalmaz, ebből adódik, hogy van (ha leszűkíted) és "nincs" (sokkal általánosabb, tehát beletartozik ez is, az is). Ezért sem direkt válasz, csak egyensúly gyanánt... ;)

    [ Szerkesztve ]

    "Szerintem."

  • Miklós315

    aktív tag

    válasz MageRG #24805 üzenetére

    Akkor másképp fogalmazok: a 24802-es nem válaszként lett posztolva, a tartalma globális, általános vonatkozású.
    (Ettől még vonatkoztathatod aktuális, konkrét esetekre.)

    "Szerintem."

  • Miklós315

    aktív tag

    válasz MageRG #24807 üzenetére

    Nagyon röviden (épp ezért pongyolán):
    Isten és az ember kapcsolata bensőséges, de nem "horizontális", hanem "vertikális" dimenziójú - értsd jól: a szeretet, felelősség, hála, kötelesség, stb. nem relativisztikus (pl.: "a család az család"), hanem egzakt rendszerben meghatározott.
    A hála az életünkért (a világmindenségért), a szeretet a gondviselésért, a felelősség a bizalomért, a kötelesség a rendért, melyben kiteljesedhetünk (szabadság), a dicsőítés mindezek (és mások) felismerése okán.

    Fontos és sajátos mozzanat, hogy alávetettnek, szolgának lenni nem kizárólag azt jelenti, amit ma ember emberi vonatkozásban aktuálisan (jelentéstartalmában) vél, megél, érez, elítél, fél, stb.
    Istentől félni nem kell, a kiszolgáltatottságunk nem a kegyetlen önkényúr irgalmatlanságában, hanem a (nem tudom jobban megfogalmazni) fizikai-filozófiai létfüggésünkben gyökerezik (Miatta vagyunk). Ennyi.

    A legfélreérthetőbb, hogy azt a szeretet/szabadság/függés/stb. jelentést, vonzatot értik és feleltetik meg a hívők Isten-viszonyának, amit az emberek közötti esendő, sokszor bűnös, máskor felemelő viszonyában tapasztalnak. Ezt kivetítve nem esik le, "mitől jó ez"... Hát mert teljesen másról van szó (megélés, tartalom, következmény, szimbolika, érzés, stb. - minden értelemben).

    Szerk.: majdnem kihagytam egy dolgot - Isten oldaláról csak annyit tudunk, amennyit kinyilatkoztatott, a többi az "Ő dolga".

    nem tudom, hogy mennyire érthetőre sikerült saját szavaimmal körülírnom...

    [ Szerkesztve ]

    "Szerintem."

  • Miklós315

    aktív tag

    válasz MageRG #24809 üzenetére

    "hanem hogy egy hálás elmeállapotba kerüljünk" "a legkisebb jót is tudjuk értékelni és a legnagyobb rosszat is könnyebb elviselni"
    Ez nem jött össze. Projektálsz. Magadból (1. az emberből, 2. a hitetlen szkeptikusból (cinikusból)) indul ki a megértő(?) gondolatod. Ezért eltérítetted a fókuszt, és hangsúlyeltolódást generáltál, ami ezt a "nevetséges" okságot eredményezte (nevetséges, mert így leírva - téves kiindulási, és értelmezési pontjával - valóban viccessé tesz egy dolgot, amiben semmi vicces vagy akár szánalmas mozzanat nincs), és Istent, a középpontot ezáltal csak egy "feltételes célként" sikerült meghatároznod (implicite).

    "süt az önhittség"
    A fenti alapállás teszi ezt az értelmezést lehetővé. Nálad Isten csak egy képzelt-vágyott emberi mankó, amely pszichológiai placebo hatást generál a szörnyű világ hánykódó tengerén le-lecsapó vihart túlvészelendő. De ez félreértelmezése az egésznek.
    "nem ő téved, hanem mindig igaza van. Ha nem most, akkor később, csak eleget kell várni"
    Itt is ugyanebből fakad a probléma.
    Isten a mindenség Teremtőjeként a tér, idő, cselekvő, stb. létrehívója: a történelem Ura. Erről szól az egész Ószövetség, és erre épül rá az Újszövetség üzenete.
    (Egyébként talán jobban megérteti, mert másképp fogalmaz, hosszabban kifejti, vagy tudomisén, de egy próbát megér (ha érdekel): Jean Daniélou - A történelem misztériuma)

    "Ami neki tetszik, azt akarja Isten is."
    Még mindig fordítva nyargalászol a sztyeppén: pont nem mi "imádkozzuk" Istent a helyes irányba, hanem "legyen meg a Te akaratod, amint a mennyben, úgy a földön is."
    Itt lelhető fel a mozzanat, melyben a saját vágyaink ("úgy legyen") és Isten bölcsessége, szeretete összefonódik, és a valóban "hasznos" (nem a csökkentett értelmében, hanem a mindenség távlatában) út lesz feltárva előttünk.

    "Szóval az ilyen emberek fejében soha nem fordul meg, hogy esetleg Isten akarata volt Biden győzelme. Nem azért, hogy próbára tegye az igaz híveket, hanem mert Trump méltatlan."
    A kutyulás művészete, avagy:
    1. pont hogy de, Isten akarata érvényesül, csakhogy
    2. nem a Te Trump-szimpátiád alapján, hanem az Ő belátása, rendelése alapján, ezért
    3. sikerült a fentiekkel ellentétben mégis eltrafálnod az értelmezést, amiből viszont
    4. megint (potenciálisan) hamis következtetést projektáltál (azért hamis, mert számodra Trump maga a patásördög - majdnem olyan rossz, mint "Viktor királyunk" -, így az akaratod/értelmezésed egyféle megoldást enged az ügyben - Te diktálsz, mert "Isten nincs is, ha lenne, akkor azt tenné, és úgy, amit/ahogy Te jónak vélsz"). Itt visszakanyarodunk a "süt az önhittség" tételéhez...

    "Szerintem."

  • Miklós315

    aktív tag

    válasz MageRG #24811 üzenetére

    1. "Akkor ha jól értem:"-mel nyitottál. Nem, nem értetted meg jól.
    2. Anfangerrel már eljátszottad, hogy ő nettó válaszolt körítés nélkül, és elküldted a búsba, "mert te jobban tudod",
    3. Ezért kaptál egy választ és egy indoklást egy csomagban.
    4. Kevesebb woke-hisztis mirtill-üzemmód, több szövegértés.

    "Szerintem."

  • Miklós315

    aktív tag

    válasz MageRG #24814 üzenetére

    Össze kell egyeztetni a "segíts magadon, Isten is megsegít" és a "bízz az Isteni gondviselésben" tételeket (bölcsességeket, tanácsokat, ahogy hívni akarod), ti. a világra vonatkozó tevőleges uralásvágyat ("ura a helyzetnek", "kontrollmániás") és a hívő fatalitást ("Isten jobban tudja, megoldja, nincs dolgom", "passzív résztvevő").

    Mindkettő (kicsit) letér a 'helyes útról', ami a Bibliai útmutatás szerint egzakt (van dolgunk, van helyes bánásmód, stb. - leírások).

    Itt kapcsolódik be a keresztény világképbe az új trend (progresszív hatások: nemsemlegesség, lmbtqip+ jogok, feminizmus, stb., stb.).
    Ezekre vonatkozólag teljesen világos a Biblia, ezért írja a szerző, hogy ellentétes szokások ütik fel a fejüket és terjednek az "egyház(ak)ban". Ezek már nem az Igazságot, hanem valami más - tehát a Bibliától független - dolgot hirdetnek, propagálnak.

    Röviden ennyiről van szó. Ezt nem kell (nem is lehet) túlbonyolítani. Egzakt. Pont ezért vízválasztó (Krisztus ígéjét hirdetők és hamis próféták megkülönböztethetősége).

    A megismerés-tan más kérdéskör.
    "De hogyan jutott arra meggyőződésre hogy a 2. és 3. azonos?"
    Keresztényként evidens, hogy a Kinyilatkoztatást elfogadva követed az Isten által megjelölt utat (mit, hogyan, miként, stb.). Azt, hogy 'hogyan' jutott el a kereszténységre, a Krisztuskövetésre, azt tőle kell megkérdezned, én honnan tudnám (amúgy kb. "ahány ember, annyi eset").

    "Én úgy látom, a szerző szerint ha 1.) egybeesik az ő céljaival, az igazolja, hogy a saját céljai egybeesnek 2.)-vel."
    Ez korrekt (mindenki minden témában így tesz/gondol).

    "Ha pedig 1.) nem esik egybe céljaival, akkor az csak egy elkerülhetetlen köztes állomás a 2.) megvalósulásához vezető úton. Tehát ő is jó úton halad."
    Korrekt.

    "Amit nem értek: vajon kettős mércét használ-e amikor így bírálja el a saját (3.) és mások (4.) céljait?"
    Szerintem logikus, hogy az igazság felismerése után követi azt (pl. ha tudod, hogy a Föld kering a Nap körül, akkor amellett állsz ki - nem leszel komformista).
    Itt a "mások céljai" kritikus pontot jelent. Mik ezek a célok?
    - Megfelelnek-e/beleférnek-e az Igazságba, csak más hangsúllyal, vagy szembe mennek-e vele?;
    - Javára válik-e sokaknak vagy kárára (ártó önzés rejlik-e mögötte)?

    Szóval ez messzire vezet, mert e "célok" jó alaposan kivesézendők… ezért a 'kettős mércét' csak hanyagul bedobott tételnek tartom (konkrétumfüggő - lehet igen, lehet nem a válasz, attól függően…).

    "Szerintem."

  • Miklós315

    aktív tag

    válasz MageRG #24816 üzenetére

    Biztos van ilyen. De itt a tárgykör (gender, abc-téboly) egzakt, tehát vagy 'hívő' vagy 'hívőnek mondja magát' (pl. Perintfalvi).

    Értem, hogy mit akarsz kihozni, de mondom: fordítva ülsz, mert az 1. pont Isten, ezt követi a 2. pont, a hívő.
    Ezért - ha szőrszálhasogatunk - nem a "szerző szerint ilyen vagy olyan a fejlemény", hanem az Isteni kinyilatkoztatás a mérce, melynek a szerző vagy meg akar és tud felelni vagy nem akar/tud megfelelni. Ha meg akar (és meg is tud), akkor persze a szövegében úgy jön le, hogy "szerinte ilyen/olyan, meg így/úgy kéne", de ez esetben is csak "közvetítő" (nem ő a mérce, nem az ő akarata szerinti a viszonyítás).

    "A másik fél igaza"
    Ha testvérek közül egyik (1-es) tudja, hogy a másik (2-es) törte el a vázát, amikor egyedül voltak otthon, de a szülők nem tudják, és a 2-es megússza (kidumálja magát, és 1-esre fogja), akkor "1-esnél az igazság", a dolgok nem úgy történnek, "ahogy ő akarja", mégsem "a másik igazát bizonyítja, hogy így alakult"... (Remélem, jó példa lett, ebben gagyi vagyok).

    [ Szerkesztve ]

    "Szerintem."

  • Miklós315

    aktív tag

    válasz MageRG #24818 üzenetére

    Nem zavaros, csak átlátszó (mindig oda fut ki a téma: "az egész önbecsapó kivetítés/hallucináció, ergo kukázható") :)

    A másik: ne keverjünk mindent mindennel.
    1. Pl.: az áldozásnál vannak viták a keresztény felekezetek, irányzatok között: szimbolikus, valóságos jelenlét…
    2. De a mai, trendi feminizmus-, gender-, stb.-hatások, -torzítások evidens módon, egységesen megítélhetők: tévtanítások. A Biblia világos. Ennek tudatos ferdítése, kiforgatása, megerőszakolása történik, amikor ezek a hatások érvényesülnek az Egyházban.

    Tehát az 1-es esetben a hívők hangsúlyeltoló értelmezési vitában találják magukat egy rituális tematikában, mely Isten igéjét nem befolyásolja döntően.
    A 2-es esetben viszont az egyik hívő, a másik nem is abban hisz, csak mondja (tévtanító - a szándék esetleges), és az igét magát hamisítja meg (a lényeget).
    Ez így leegyszerűsítően sarkos, de talán érthető.

    A másik bekezdés a történelmi "mi lett volna, ha" - felesleges kombinatorika (prekoncepció alapján).

    A példám ezért sem alkalmas a teológiai dimenzió kifejtésére, így csak arra alkalmazható, ha az egzakt igazság és a kamu közti esetgyakorlat bizonyító erejére hozott utalásodat igyekszem vele árnyalni (kvázi cáfolati szándékkal).

    Azt továbbra sem fogom tudni itt most leírni, hogy "azért van igaza a szerzőnek, mert…, tehát Isten létezik, és a kereszténység (azon belül is a(z)… irányzat) igaz".
    Ezt már lemeccseltük: én bizonyítani nem tudom, te meg cáfolni nem tudod.

    "Szerintem."

  • Miklós315

    aktív tag

    válasz MageRG #24821 üzenetére

    Nem változna (te megváltoztatnád 2x2-t, mert valaki hiszi, hogy nem 4, hanem 5? A Bibliából a gender sehogy sem jön...), viszont izgalmas traccsparti lenne: kíváncsi lennék a levezetésére, a beszélgetés során a következetességére, stb.
    (Az, hogy félreért valamit és az, hogy tudatosan félremagyaráz valamit, két külön eshetőség.)

    "Szerintem."

  • Miklós315

    aktív tag

    válasz MageRG #24826 üzenetére

    Adott a Biblia. Ez Isten kinyilatkoztatása (ezt a hívők elfogadják - mindenki más nem: ateisták, más vallásúak).
    Az Ószövetség a zsidó vallás alapja, az Újszövetség a keresztények számára az Ószövetség kiteljesedése (a benne fellelhető jövendölések beteljesülése - ezt a zsidók figyelmen kívül hagyják), a kereszténység alapja.

    A kereszténység több felekezetre, irányzatra (egyházra) oszlik.
    Ez a szakadás a történelem során (főként) teológiai értelmezési (és egyéb) viták mentén alakult ki.

    Az értelmezés egyrészt egyre mélyebbre hatol az idők során (a szöveg - és párhuzamosan a többi járulékos elem - vizsgálata során mind jobban kibomlik a(z egyébiránt igen tömör) tartalom), másrészt problémaként itt keletkezik a szöveg és a járulékok megragadása (fordítás, gondolattartam felismerése, korszak hagyományainak ismerete, stb.) közti nézetkülönbség (ki így, ki úgy véli).

    A Biblia üzenete, annak értelmezése - a részek, az egész és az idők során kibomló részletesebb kifejtések - koherens, kell, legyen.
    Amikor olyan értelmezések kerülnek elő, ami logikátlan (egyes részek vagy akár az egész vonatkozásában), netán teljesen szembe megy (egyes részekkel vagy az egésszel), akkor egyértelműnek nevezhető a szitu.

    Gond az lehet, ha "lehet" típusú több értelmezés-felvetés akad.
    Na most, amiről eredetileg szó volt: abortusz, lmbtqip, gender, feminácizmus, stb. mai trendi tematikák egyházban való (elfogadott) terjedése, sőt propagálása eléggé egyértelműen szembe megy a Biblia részeivel, egészével.

    "Szerintem."

  • Miklós315

    aktív tag

    válasz tacto #24828 üzenetére

    Állást foglal az oldal, ez tény - a cikk maga viszont önmagában áll. :R

    "Szerintem."

  • Miklós315

    aktív tag

    válasz Szevam #24832 üzenetére

    Még nem. (Most is csaltam :) Elolvastam Bolberitz utószavát - mert mégiscsak kiadták e könyvet, de hogy akkor minek tekinti a kiadó (összefoglaló, úttörő, egyéb) - és úgy tűnik 'összefoglaló' kategória, de azzal, hogy prekoncepciója az érvelését torzítja: egyoldalúan szemezget a forrásokból.)
    Majd sorra veszem, felkerült a listára. :R

    "Szerintem."

Új hozzászólás Aktív témák