Új hozzászólás Aktív témák

  • kymco

    veterán

    válasz MageRG #18430 üzenetére

    Ketté bontanám a hozzászólásodra adott választ.
    Az egyik a vallás tudományellenességről szólna, egy későbbi pedig a nőellenes kereszténységről.
    Galilei történetét lehet ezerféleképpen olvasni, de jelenleg egyik történet sem szól hitelesen arról, hogy Galileit a tudományos eredményei miatt vegzálták.
    Az eredeti felvetésed pedig ez volt. Szerintem ez cáfolva lett. Ezek után ha akarsz, lehet beszélni arról, hogy milyen mocskos dolog egy sértett pápának visszaélni az inkvizíció hatalmával... de ez már nem a tudomány és a vallás szembenállásáról, hanem az emberi gőgről, vagy hatalomról... rossz esetben.
    Nem meggyőző az, hogy eretnekség miatt helyezték vád alá.. tudtommal az inkvizíciót másért nem lehetett igénybe venni. Anno az ÁVH is hazaárulás miatt küldte a fekete lefüggönyözött autókat az emberekhez, mert pld. doppingvétségben nem volt kompetenciájuk....

    A technológiák tényleg vetnek fel etikai kérdéseket, és épp azért, mert a (természet)tudomány nem képes ezeket megválaszolni. Ez örök probléma lesz. Van atomenergiánk, de etikai kérdés, hogy lehet-e atomerőmű. Nem vallásos téma, de jó példa arra, hogy az etikai alapelvek a tudományt határok közé kényszerítik. Ez a vallástól függetlenül így van. Ne úgy lásd a dolgot, hogy ezek a baromarcú keresztények már megint akadékoskodnak, hanem azt lásd, hogy az etika határokat szab úgy általában... vallási színezettől függetlenül.
    A zöldek sem azért tiltakoznak, mert keresztények, hanem mert etikai kérdés, hogy a dédunokáinkra hagyott sugárzó, használhatatlan erőműveinknek mi lesz a sorsa... Megtehetjük-e, hogy a jövőnk terhére kielégítjük a jelen pazarló igényeit.
    És ha bármilyen más, nem vallásos példát keresel, mindenhol határokat szab az etika a tudománynak.
    (Lehet-e kísérletezni állatokon, ember kísérletek pénzért, szervátültetés stb...)

    Az etika lényege, hogy nem csupán felállít határokat, hanem indokol is. A keresztény etikai komoly érveket mond arról, hogy pld miért ne legyen általános az eutanázia, miért ne legyen abortusz... Az érvek rég nem arról szólnak, hogy mert Isten megharagszik....
    Sajnálom, hogy hozzád csak ez utóbbi érvek jutottak el, és erősítették ezzel a sztereotípiádat.

    De a bűntudatkeltés nem hiszem hogy javít a betegségen... Én a személyes életemben nem nagyon találkoztam olyan emberrel, akit a bűntudatkeltés tett beteggé. De olyannal számossal, aki nehezen hordozta, hogy az alkoholizmusa miatt a családja szétesett, a munkamániája miatt a felesége depressziós lett, a szeretetlensége miatt a gyerekei kábítószeresek lettek...
    A példáimban nem a bűntudat okozza a nyomort, hanem a bűn és következményei. Nem a bűntudat az, ami tönkreteszi az ember és környezete egészségét, hanem a bűn és annak következményei.
    Persze találhatunk más történeteket, pld a mozdonyvezető, aki nem fog többé mozdonyra szállni egy öngyilkos miatt...bűntudata van bűn nélkül... De ez esetekben sem találunk szinte soha vallási momentumot a történetben...
    Tehát szvsz ez egy kicsit erőltetett szerintem...

    Boldogok a lelki szegények...
    Nem pontosan értem, hogy itt mire gondolsz... Ha itt annak a szinonimáját érted, hogy boldogok, akik ne buták, nem eléggé intelligensek, mert ezek jó vallásos alapanyagok... akkor nem érted Jézus boldog mondását. Mert ez nem erről szól. A lélek nem értelmi képesség. Ehhez nem kell túl sok utánjárás sem. Az, hogy a magyar argóban a "lelkiszegény" kifejezés azonos a hülyével, nem hiszem, hogy releváns lenne, talán a 40 év kommunista diktatúrájának egy ránk ragadt emléke, a "nép ópiuma" kifejezéssel együtt.
    A lelki szegény az, aki ráébredt, hogy Isten Lelke, hiányzik az életéből. És ezek az emberek megelégíttetnek, mert vehetik a Lelket. Ez a kegyelem.

    Azt is hogy Mária nem volt szűz, József meg nem volt ács? Erre van forrásod, vagy csak egy újabb sztereotípia vagy népi folklór? Mert ezt most tényként állítod be.
    Egyébként vsz Mária nem volt szűz a haláláig, mert a Biblia beszél a gyerekeiről, ha erre gondoltál, akkor erről ír a Biblia, ha nem, akkor várom a forrásaid...
    De mivel cáfoltam az állításod, hogy el van hallgatva a dec 24., illene erre is reagálni, nem csak újabbat vágni rajtam, ugyanis NEM VOLT IGAZ az állításod... és ezen egy újabb bizonyítás nélküli állítással léptél túl
    Ez nem túl elegáns...

    A többit később...

    www.refujvaros.hu

Új hozzászólás Aktív témák