Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • #16820480

    törölt tag

    válasz gabor85 #1 üzenetére

    a gyakorlatban nem sokkal kommunistább Kína, mitn kis hazánk. de ha te ilyeneket kijelentesz, akkor nyilván jobban tudod... :U

    amúgy Balmer részéről szerintem egy korrekt lépés (még akkor is, ha csak marketing értékű, hogy ellentétes véleményt hangoztat a kuglival). akármilyen országról van szó, ha oda akar menni egy cég, akkor bizony be kell tartsa a helyi törvényeket, és illik a szokásokhoz is alkamazkodni. ez ninc másképpen az USA-val sem: aki oda akar menni, arra bizony vonatkoznak az ottani szabályok. ha nem tetszik, nem kell odamenni.
    Hilary meg egyszerűen "hilarious", mi köze ennek a támadásnak az emberi jogokhoz, meg úgy egyáltalán? :)

  • #16820480

    törölt tag

    válasz WonderCSabo #11 üzenetére

    az állami tulajdon nem tudom miért olyan nagy baj. azért van az állam, hogy bizonyos dolgokat biztosítson a közösségnek, és az ilyeneket (energiaügy, egészségügy, közigazgatás, stb) nem szabad kiadni/eladni egy nem a közösség érdekeit képviselő egyénnek. ebben szerintem jobb az a gyakorlat, ami náluk van. az más kérdés, hogy ott is rengeteg problémát okoz a bürokrácia, de ne felejtsük el, hogy a bürokráciát is a kínaiak találták fel pár ezer éve... :P
    a diktatórikus vezetés megint érdekes, és ez szerintem egyszerűen ázsiai sajátosság. Kínában soha nem volt más rendszer, és általában jól működött a történelem során a dolog. de ha megnézed a fejlettebb országokat, akkor Koreában és Japánban is lényegében egypárt rendszer van, mert ha jól tudom mindig ugyanazok nyernek. másrészt pedig a diktatórikus módszerek hatékonyabban működnek (lásd például, hogy hány hajón van/volt demokrácia). a hátulütője, hogy egyértelműen a közösség érdekeit helyezi fölé az egyénnek (és itt vissza is jutottunk az emberi jogok kérdéséhez lényegében). ott ha egy autópálya épíéséhez ki kell sajátítani néhány telket, akkor nem tökölnek hónapokat/éveket azzal, hogy a területi önkormányzat nem engedi, aztán a megyei önkormányzat nem engedi, aztán a tulajdonos nem engedi, és végig kell perelni mindegyiket rengeteg pénzből, hanem felbecslik az értékét, és kisajátíják annyiért. viszont több ezer embernek lesz útja, míg egy-két ember kicsit rosszabbul járt.

  • #16820480

    törölt tag

    válasz WonderCSabo #17 üzenetére

    úgy gondoltam, hoyg vannak dolgok, aminek szinte kötelező állami kézben lennie, egy működőképes államhoz. az, hogy ezen felül még más dolgok is vannak állami kézben, az nem olyan nagy gond. egyrészt péládul az általad emlíŧett bevásárlóközpontok, nos Kínában is van Carrefour, Walmart, Auchan és Tesco is, meg még egy rakás hasonló is. az, hogy ezek mellett állami is van, az egyrészt elfér, másrészt pedig az állam így is tud például beavatkozni a versenybe, ami a szabad kapitalizmusban elharapózhat. az egyik eszköz arrafelé a hamis lemezek visszaszorítására például az, hogy a boltokban is nyomják le az árat, hogy megérje megvenni az embereknek. egy műsoros cd ára hivatalos forrásból olyan 15-20rmb (1rmb = 27huf), dvd is haosnló áron van, vagy ha nagyon népszerő, akkor esetleg 30-40. jól látszik az éles különbség, hogy ezt az üzletpolitikát nem alkalmazzák Hong Kongban, ahol sok más szempontból is szabadabb a piac, és ott egy sima vcd 40-50hkd (1hkd = 23huf), egy dvd meg 80-100 körül indul...

    a diktatórikus vezetés valóban nem ázsiai vonás, de inkább arrafelé maradt meg divatban úgy, hogy közben lényegében fejlett országokról beszélhetünk (hogy kizárjam a gondolatmenetből a harmadik világbeli rezsimeket). mindent összevetve azért nem mondanám sztálini diktatúrának, mert az nem működött, itt pedig sokkal megfontoltabban, és ésszerűbben vezetnek, ezért fejlődik őrült tempóban az ország. illetve nincs meg az a személyi kultusz, stb (és ez csak még többet fog változni a jövőben szerintem).

    qwertly: a 18-19-ik században a nyugatiak sikerének ára a kínai birodalom bukása volt. most fordult a kocka. (amúgy megyek is :P )

    Dare2Live: nyilván minden hatalmon levő érdeke, hogy ott is maradjon. legendaszámba megy, ha valaki önként feladja a pozícióját. a jó vezetés viszont a saját érdekei mellett kellő figyelmet tud fordítani a közösség érdekeire (és elsősorban a saját közösségének érdekeire).
    jó, Japánnak nem néztem utána, nem nagyon foglalkozom velük, csak valahol olvastam, hogy sorozatban azonos párt szokott nyerni. ezek szerint nem így volt.
    nálunk is van választás, mégis mire megyünk vele? ;] de hogy tovább menjek: sok nyugati országban is az nyer, akinél a nagyobb lobbi van. az emberek érdeke nem sokat számít a hatalom megszerzésekor.

    moonman: szerintem sem fognak, már a másik topicban írtam, hoyg miért. amúgy az MS valóban jobban áll náluk, de szerintem elsősorban nem a keresőpiacon. inkább ugye az oprendszereknél (még ha rengeteg kalóztermék van piacon), illetve email és messenger téren. állítom, hogy azok közül a kínaik közül, akik külföldi IM-et használnak, 90% körül van az msn használók tábora, 9% skype, és 1% a maradék összes többi. emailből meg nagyon nagy százalékban hotmail és yahoo. a gmail nagyon ritka, és még aki használja is, az sem hallott a gtalk-ról.
    a baidu ellen nagyon nehéz szerintem versenyezni. még akkor is, ha akár az ms, akár a kugli teljesen lokalizált portálrendszerrel vonulna be. és még ezen felül is az ms-nek szerintem jobb a megítélése, mert ahhoz már hozzászoktak a tömegek. igaz ehhez az is hozzájárul nagyon, hogy nem veszik komolyan, hogy azokért a termékekért fizetni is kellene. ezen meg jelenleg nem tud változtani az anyacég, mert nem képes diktálni azon a piacon. szerintem még ha mondjuk hatékonyan képesek is lennének fellépni a kalóz szoftverek ellen egy teljesen idegen országban (amikor még a nyugati világban is komoly nehézségekbe ütköznek ezek a próbálkozások), akkor sem biztos, hogy az erőfeszítés egy fillért is hozna vissza a cégnek, mert nem sokan tudnák/akarnák megvenni a szoftvereiket. ezért "jobb" a google-nek, mert ők nem pénzben szedik a sarcot, hanem más területen (reklámok, adatok), és szerintem ezt nem akarja engedni a kínai kormány, ahogy a facebook-ot sem látják szívesen az országban.

  • #16820480

    törölt tag

    válasz WonderCSabo #34 üzenetére

    persze, túlzás, csak megfordítottam a mondatot, hogy lehessen látni a hasonlóságot :)
    egyébként azért azt tudni kell, hogy azt a sikerességet a nyugat egyrészt katonai fölénnyel, másrészt pedig az egyes győzelmek után kikényszerített gazdasági előnnyel (a pénzbeli jóvátételen kívül például még ilyen külföldiek számára területen kívüliséget biztosító rendelkezések, és a többi). ha érdekel a dolog, akkor kiváló olvasmány erre Jacques Gernet: A kínai civilizáció történelme.

    ja, egyébként én nem mondtam, hogy ez a kínai módi a lehető legjobb és tökéletesebb megoldás, csak azt mondom, hogy elég hatékonyan működik, és nem olyan rossz az embereknek sem. illetve azt is, hogy szerintem nem szerencsés, ha egy olyan külső hatalom próbálja megmondani, hogy mit csináljanak, akinek leginkább az fáj, hogy most nem ők vannak a csúcson.

  • #16820480

    törölt tag

    válasz MichaelSD #38 üzenetére

    ezzel nem teljesen értek egyet. bár nem értek annyira a gazdasághoz, de a józan paraszti ész azt mondaná, hogy az a lényeg, hogy megfelelő egyensúly legyen az állami és magántulajdon közt. nem Kína ipara hatékony, hanem az állami tulajdonból fakadó lehetőségek (péládul amit írtam a föld kisajátítását). az iparuk viszont nem azért nem hatékony szerintem, mert állami tulajdonban van (hatalmas része nem is az, nézd meg mennyi magáncég létezik ott is), hanem mert vég nélkül pumpálják bele a pénzt, és ezért nem szorul rá, hogy hatékony legyen. hallottam ilyen történeteket, hogy egy cég akart menni gyárat bérelni valahova, és két telep úgy versengett érte, hogy konkrétan a teljes gyártósort és épületet felhúzták, mire egyáltalán odamentek tárgyalni a befektetők. na, ezért nem hatékony szerintem.

  • #16820480

    törölt tag

    válasz Polllen #49 üzenetére

    azért jelenek meg és mondom ezeket, mert a Kínával kapsolatos hírek után jellemzően attól hemzseg a fórum, hogy bejön egy rakás ember, aki jó esetben az indexről/újságból tud pár infomációmorzsát Kínáról, és kijelenti, hogy ott milyen szar, mekkora elnyomás meg hasonlók. illetve, hogy mindenki azt hiszi, hogy "mi" vagyunk a jók, a követendő példa, és majd "mi" megmutatjuk a fejletlen országoknak, hogy hogyan kell csinálni.
    sarkított, eltúlzott és egyszerű példa, de kb mint amikor az Avatárban jöttek az emberek, hoyg majd ők megmutatják a primitjv bennszülötteknek, hogy mekkora gyökerek, mert nem tudják értékelni a technológiai fölénnyel ékező hódítókat.

  • #16820480

    törölt tag

    válasz Polllen #51 üzenetére

    a lényege az lett volna, hogy eltérő kultúra, és ott is a főszereplőkön kívül meg sem próbálják megérteni vagy tolerálni, csak lenézik őket, mert mások. ez tipikus emberi dolog, és sajnos nem jó. itt is ez a helyzet, hogy rendszeresen jönnek a krtikák nyugatról, hogy már megint így megy úgy. közben arról van szó, hogy a felénk megszokott dolgokat próbáljuk ráerőltetni egy teljesen más kultúrkörre. erről már volt szó egy másik hasonló topicban, nem írom le megint, hogy miért gondolom, hogy rossz dolog.

    annyit azért hozzátennék, hogy a szólásszabadságnak egy ideálisan működő társadalomban nincs hátránya. ahogy a cenzúrának is egy ideálisan működő társadalomban nincs dolga.

  • #16820480

    törölt tag

    válasz Dare2Live #54 üzenetére

    valóban nem rendszerfüggő. éppen ezt mondom, hogy mindegy ilyen szempontból, hogy kommunista párt van hatalmon, vagy liberális akármidemokrata.

    amúgy hányszor annyi metró épült az elmúlt 20 évben, mint előtte 40 alatt? :P
    de mondjuk kis hazánk tényleg nem jó példa, mert eléggé le van rombolva a gazdaság, meg minden.

    egyébként láthatod, hogy a hatalom megtartásakor sem számít sokat az emberek érdeke (nálunk) :) de ebbe ne menjünk bele, mert tilos a fórumon.

  • #16820480

    törölt tag

    válasz Polllen #57 üzenetére

    azt hiszem félreérted a dolgot egy kicsit.
    igen, a cenzúrának nincs létjogosultsága. a szólásszabadság persze remek, és alanyi jogon jár. az a baj, hogy ez csak ideális társadalomban működik így. ugyanis a szólásszabadsággal vissza lehet élni, és mivel lehet, így vissza is élnek. a teljes szabadságra egyszerűen nem elég érettek az emberek, ezt felejti el mindenki. a korlátlan szólásszabadsággal együtt jönnek a hitelrontások, bulvárhírek, melegfelvonulások, demonstrációk, sztrájok, tüntetések, amikkel teljesen legálisan zaklatják, rombolják, megbénítják a közösség életét.
    nem, nem fog összeomlani az ottani világ, ha megtudják, hogy itt mi van. sokan tudják is, csak nem akarják tudomásul venni, mert a média igyekszik azt sugározni, hogy nyugaton minden fasza. pont most olvastam egy barátom blogját, Kanadában tanul, most szegény megszívta, mert tanársztrájk van, hiába fizette ki a rohadt nagy tandíjat, nem kap érte oktatást. "mondják, hogy minden a diákokért van, közben meg csak azzal törődnek, hogy megkapják-e az áhított fizetésüket" (ez idézet volt tőle).

    de továbbra sem azt mondom, hogy az a jó, ami ott van. és azt sem, hogy az a jó, ami itt van. azért akadok ki, amikor megpróbálják az emberek beállítani objektív igazságként a saját környezetük/kultúrájuk véleményét, miközben ez csak egy oldal, egy vélemény.

    na :)

  • #16820480

    törölt tag

    válasz Polllen #62 üzenetére

    igen, ez csak az én véleményem, és csak érvelni próbálok meg mellette, ha nem értessz egyet, akkor sem fogok odamenni, és hátbaverni egy vasdarabbal. :)

    de jól írod: akinek van rá lehetősége, az szinte kivélten nélkül vissza is él vele. és lehet itt pörölni, hogy bezzeg a cenzúra meg a diktatúra ott, de a helyzet az, hogy itt nálunk is (ahogy előttem írták) van lehetőség cenzúrázásra. az is lehetőség, hogy akinek több pénze van, az hatékonyabban lejáratja a másikat, mert ugye azt állít róla, amit akar.
    van véleményszabadság, de nem teljes körű. péládul itt a fórumon (sőt, a legtöbb fórumon) tilos politizálni. különben moderálnak. mert benne van a szabályokban. de egyébként helyes is szerintem, amennyire érett véleményt tud a többség (nem rád gondolok, de nézd meg az átlag polgár milyen értelmi színvonalon van) formálni erről a témáról, akár be is tilthanák az egészet :)

    a szakszervezet meg jó lenne, csak éppen nem így. ez az óvodás viselkedés, hogy ha nem adtok, akkor durcizunk, nem éppen egy érett megoldása a problémának, mert a legtöbbet azok az emberek szívják, akiknek szimpatizálni kellene velük. ráadásul a fontosabb ágazatoknál hiába is próbálnának sztrájkolni. láttál már orvost sztrájkolni? pedig mennyivel összehasonlíthatatlanul rosszabb helyzetben vannak például a buszsofőröknél.

    gyakorlatban valószínűleg ugyanabban a világban nőttünk fel, csak más környezetben. a nagy különbség szerintem abból jön, hogy én ott keleten is éltem (igaz csak keveset, de remélem még fogok), van nem kevés barátom, akik ott laknak, ott nőttek fel, és ezek alapján igyekszem megítélni a helyzetet.

    egyébként én szeretem az értelmes és nyitott véleményeket, de sajnos nagyon sok ember nincs azon a szinten, hogy ilyet el lehessen várni tőlük. ahogy a gyerekeknek nem szokás engedni, hogy késsel játszanak, mert nem tudják felmérni, hogy hogyan használják biztonságosan, úgy megfelelő tudás hiányában az embereknek sem feltétlenül jó dolog, ha mindenbe beleszólhatnak. említetted a Föld lapos problémát. nos, hogyan vitatkozzunk/beszélgessünk mondjuk a relativitás elméletről, ha a másik fél egyszerűen nem érheti fel ésszel az egészet?

    VaniliásRönk: egyre gondolunk, csak te gyorsabban reagáltál :)

    [ Szerkesztve ]

  • #16820480

    törölt tag

    válasz Polllen #70 üzenetére

    ha fogalmak tisztázásánál tartunk, akkor szerintem az anarchia szót rosszul értelmezed. amiket eddig írtál, ott inkább a káoszról beszélsz. az anarchia az a vezetőnélküli társadalmi egyensúlyt jelenti. de ez mondjuk teljesen mellékes a vita szempontjából.

    van választásod, de amikor választassz, akkor tudatában vagy annak, hogy mi közül választasz? péládul: tudod kiket szavazok meg az ország képviselőinek? vagy pedig csak az alapján a pár hetes kampány alapján választod ki a szimpatikus arcot? még ha te esetleg utána is nézel, a választók nagyon nagy része nem teszi meg. de miért is tenné, hiszen nagyjából semmit nem értenek a tömegek ehhez, azt sem tudják, hogy mit kellene csinálniuk pontosan ezeknek a képviselőknek. bár ez utóbbival gondolom te sem vagy teljesen tisztában, hacsak nem valami államigazgatást tanulsz/tanultál. sőt, mondok valamit, én sem vagyok vele tisztában, ezért is tartom értelmetlennek, hogy szavazzak. mert nem tudom úgysem, hogy mire szavznék, nem értek hozzá, és nem is doglom, hogy értsek hozzá, mert nem kapcsolódik semmilyen szinten a szakmámhoz. és nem kapcsolódik mondjuk egy takarító, vagy festő, vagy autószerelő szakmájához sem, és ők sem értenek semmit a dologhoz. de mégis szavaznak, mert az alanyi jogon jár. erre is mondta az egyik egyetemet végzett kínai barátom, hogy ő nem igazán támogatná, hogy mindenki csak úgy szavazhasson. autót vezetni sem lehet csak úgy alanyi jogon. ha már demokrácia, akkor én inákbb azt mondanám, hogy legyen egy vizsgához kötve legalább, hogy ki vehet részt szavazáson, és akit érdekel annyira, az menjen, tanulja meg, hogy miről szavaz, és utána nyilvánítsa ki a véleményét.

    jelenleg Kínában va nszületésszabályozás ugye, tehát egyszerűen fogalmazva egy családnak sak egy gyerek lehet (vannak kivételek, de most nem részletezem). ez is egy kemény döntés, de szükséges. mert ugye alanyi jogon jár mindenkinek (emberi jogok meg minden), hogy lehessenek utódai, amennyit akar. de ezt senki nem nézi, hogy egyrészt így előjön a túlnépesedési probléma, plusz ugye már családon belül is nehéz eltartani annyi gyereket. de ilyen döntést soha nem lehetne meghozni egy demokráciában, mert bár a közösség érdekeit szolgálja, de az egyes emberek (ha mondjuk népszavazásra terjesztik elő) nem is fogják megpróbálni másképpen látni, csak úgy, hogy "mocsok kormány, a jogaimat nyírbálja".
    az már egy másik kérdés, hogy egyáltalán az is érdekes dolog, hogy ugye alanyi jogon jár a gyerekvállalás. persze, így volt már ősidők óta, nade ha belegondolsz, akkor mennyi kárt okoz egy olyan szülő, aki elhanyagolja, félreneveli, sanyargatja a gyerekeit. és sajnos egyre több ilyen van. az ilyenek inkább ne is vállalnának gyereket, de mivel ez is egy rettentő népszerűtlen döntés, így soha senki nem fogja meglépni egy demokráciában.

    a szólásszabadság valóban nem azt jelenti, hogy feltétlen mindenbe belepofázik az ember, de amit lehet, azt meg is fogják tenni. nézd csak meg, hogy egy rendezvényen ingyenesen kitett dolgokat milyen hamar elkapkodják, még akkor is, ha nincs rá szükségük. nagyon sok ember nem azt nézi, hogy mire van szüksége, hanem hogy mire lenne lehetősége, és abból minél többet megszerezni.

    amúgy a központosított államirányításnak is vannak fokozatai. Kínában is beszélgethetek ilyesmiről, szoktam is néha ismerősökkel. őket sem csukták le eddig, meg engem sem utasítottak ki az országból. az egy más dolog, hogy megpróbálják az uszítás, tévhírek terjesztésének minden csíráját elfolytani, de ez is érthető. ott van például a "fa-lun gong" nevű szekta. felénk kb annyit lehet róla tudni, hogy vannak, meg hogy a kormány nagyon ellenzi, és ahol tudja írtja őket, meg néha felröppennek ilyen rémhírek, hogy a kormány a fa-lun gong hívőkön hajt végre emberkísérleteket, meg eladják a szerveiket, meg stb. azt persze sehol nem említik, hogy valójában ez egy scientológia jellegű szekta, ahol volt rá példa, hogy szertartásosan felgyűjtották magukat a tagok egy gyűlésen. ilyenek ellen felénk nincs hatékony fellépési mód, mert hivatkozhatnak mindenre, a vallás az egyén, a személyiség, a kisebbség jogaira. csak ott tartunk, hogy a sok jog lassan megfojtja a társadalmat, nem pedig szolgálja a működését.

    VaniliásRönk: mondjuk a vizitdíj én úgy hallottam (anyukám szintén orvos), hogy nem volt éppenséggel egy jó dolog. talán az ötlet igen, de a megvalósíŧás nem. mivel a kórházak, rendelők nem pénzintézetek, így feleslegesen vitték oda a ezt a felelősséget. ugye amint van kassza, új biztonsági szabályzat lép érvénybe, őrizni kell, a recepciósnak plusz felelősége van, stb. és ez mondjuk egy János kórháznál nem olyan nagy gond, de mondjuk egy kis vidéki rendelőnél, ahol egyedül rendel szegény orvos, és bárki leütheti egy kis aprópénzért, ott már problémás.

    [ Szerkesztve ]

  • #16820480

    törölt tag

    válasz Polllen #74 üzenetére

    hiába bocsájtanak akármit népszavazásra, meg lehet úgy fogalmazni a kérdést, hogy azt szavazzák meg, amit a szavazás felvetője akar. biztos vagyok benne, hogy a vizitdíjat is meg lehetett volna úgy fogalmazni, hogy örömmel ikszelnek mellette a birkák.

    de egyébként szerintem ez nem csak itt van így. alapvetően az emberek megszokták, hogy a médiának higgyenek, pedig ahol szólásszabadság van, ott ugyanúgy meg kell fontolni, hogy milyen forrásnak hiszel, mint ahogy egy diktatúrában figyelni kell, hogy mi van a hírek mögött.

    mondjuk azzal nem tudok mit kezdeni, ha neked ez a cenzúra sok. én elmondtam a véleményem, te is a tiédet, ennyiben maradunk akkor ezek szerint :) nekem nincs vele különösebb bajom, mivel 99%-ban olyan oldalakat blokkolnak, amiket amúgy sem használok. a facebook kicsit hiányozni fog, de azért az is megoldható.

    moonman: mivan, jöttél flémelni a böngészőkről, és csalódnod kellett? :DDD

  • #16820480

    törölt tag

    válasz moonman #77 üzenetére

    igen, de már eléggé lerágtuk a csontot, jöhettek a google-bashinggel :)

  • #16820480

    törölt tag

    válasz Dare2Live #81 üzenetére

    azért az sem igaz, hogy nyugaton olyan fergetegesen jól működne a demokrácia. ott is rengeteg problémával találkoznak, amiket nem tudnak megoldani. ezt igyekszik mindenki elfelejteni, amikor lesajnáljuk kis hazánkat.

    amúgy javaslom, hogy lapozd fel a legizmust (azon belül is inkább Han Feizi-t), mennyire nem újkeletű dolog, és mennyire népszerű volt már régen is, mivel nagyon sok problémára ad egyenes megoldást. :)

    x007: ajajj, ezt úgy fél percig bírtam nézni :N

    [ Szerkesztve ]

  • #16820480

    törölt tag

    válasz Dare2Live #86 üzenetére

    nem tudom miért veszed úgy, hogy a valaki által írásba foglalt emberi jogok az objektív igazságot jelképeznék.

    amúgy amikor utoljára néztem, akkor a taoizmusban nem volt nagyon szó engedelmességről. a főbb irányzatai mind a természetes erényt, a "nemcselekvést" és hasonlókat hangoztatják. az engedelmesség és szertartások fontossága a konfucianizmus sajátja. illetve engedelmesség van más irányzatban is (pl. legizmus), csak más módon.
    egyébként ezek az iskolák mind eléggé idealisták, az egyetlen gyakorlatias, ami tényleg hasznos, az a legizmus (nem azt mondom, hogy az a legjobb filozófia, de működik).

  • #16820480

    törölt tag

    válasz Dare2Live #88 üzenetére

    hol zárnak gulagba embereket? te el vagy tévedve egy korszakkal azt hiszem... :F
    de ha már sarkíŧunk, akkor az miért jó, hogy leírnak jogokat, amikből egyre több van, csak éppen követhetetlen lesz az ember számára, és élhetetlen a társadalom, mert már ahhoz is jogász kell, hogy levegőt vegyél?

Új hozzászólás Aktív témák