Új hozzászólás Aktív témák

  • #16820480

    törölt tag

    válasz Polllen #70 üzenetére

    ha fogalmak tisztázásánál tartunk, akkor szerintem az anarchia szót rosszul értelmezed. amiket eddig írtál, ott inkább a káoszról beszélsz. az anarchia az a vezetőnélküli társadalmi egyensúlyt jelenti. de ez mondjuk teljesen mellékes a vita szempontjából.

    van választásod, de amikor választassz, akkor tudatában vagy annak, hogy mi közül választasz? péládul: tudod kiket szavazok meg az ország képviselőinek? vagy pedig csak az alapján a pár hetes kampány alapján választod ki a szimpatikus arcot? még ha te esetleg utána is nézel, a választók nagyon nagy része nem teszi meg. de miért is tenné, hiszen nagyjából semmit nem értenek a tömegek ehhez, azt sem tudják, hogy mit kellene csinálniuk pontosan ezeknek a képviselőknek. bár ez utóbbival gondolom te sem vagy teljesen tisztában, hacsak nem valami államigazgatást tanulsz/tanultál. sőt, mondok valamit, én sem vagyok vele tisztában, ezért is tartom értelmetlennek, hogy szavazzak. mert nem tudom úgysem, hogy mire szavznék, nem értek hozzá, és nem is doglom, hogy értsek hozzá, mert nem kapcsolódik semmilyen szinten a szakmámhoz. és nem kapcsolódik mondjuk egy takarító, vagy festő, vagy autószerelő szakmájához sem, és ők sem értenek semmit a dologhoz. de mégis szavaznak, mert az alanyi jogon jár. erre is mondta az egyik egyetemet végzett kínai barátom, hogy ő nem igazán támogatná, hogy mindenki csak úgy szavazhasson. autót vezetni sem lehet csak úgy alanyi jogon. ha már demokrácia, akkor én inákbb azt mondanám, hogy legyen egy vizsgához kötve legalább, hogy ki vehet részt szavazáson, és akit érdekel annyira, az menjen, tanulja meg, hogy miről szavaz, és utána nyilvánítsa ki a véleményét.

    jelenleg Kínában va nszületésszabályozás ugye, tehát egyszerűen fogalmazva egy családnak sak egy gyerek lehet (vannak kivételek, de most nem részletezem). ez is egy kemény döntés, de szükséges. mert ugye alanyi jogon jár mindenkinek (emberi jogok meg minden), hogy lehessenek utódai, amennyit akar. de ezt senki nem nézi, hogy egyrészt így előjön a túlnépesedési probléma, plusz ugye már családon belül is nehéz eltartani annyi gyereket. de ilyen döntést soha nem lehetne meghozni egy demokráciában, mert bár a közösség érdekeit szolgálja, de az egyes emberek (ha mondjuk népszavazásra terjesztik elő) nem is fogják megpróbálni másképpen látni, csak úgy, hogy "mocsok kormány, a jogaimat nyírbálja".
    az már egy másik kérdés, hogy egyáltalán az is érdekes dolog, hogy ugye alanyi jogon jár a gyerekvállalás. persze, így volt már ősidők óta, nade ha belegondolsz, akkor mennyi kárt okoz egy olyan szülő, aki elhanyagolja, félreneveli, sanyargatja a gyerekeit. és sajnos egyre több ilyen van. az ilyenek inkább ne is vállalnának gyereket, de mivel ez is egy rettentő népszerűtlen döntés, így soha senki nem fogja meglépni egy demokráciában.

    a szólásszabadság valóban nem azt jelenti, hogy feltétlen mindenbe belepofázik az ember, de amit lehet, azt meg is fogják tenni. nézd csak meg, hogy egy rendezvényen ingyenesen kitett dolgokat milyen hamar elkapkodják, még akkor is, ha nincs rá szükségük. nagyon sok ember nem azt nézi, hogy mire van szüksége, hanem hogy mire lenne lehetősége, és abból minél többet megszerezni.

    amúgy a központosított államirányításnak is vannak fokozatai. Kínában is beszélgethetek ilyesmiről, szoktam is néha ismerősökkel. őket sem csukták le eddig, meg engem sem utasítottak ki az országból. az egy más dolog, hogy megpróbálják az uszítás, tévhírek terjesztésének minden csíráját elfolytani, de ez is érthető. ott van például a "fa-lun gong" nevű szekta. felénk kb annyit lehet róla tudni, hogy vannak, meg hogy a kormány nagyon ellenzi, és ahol tudja írtja őket, meg néha felröppennek ilyen rémhírek, hogy a kormány a fa-lun gong hívőkön hajt végre emberkísérleteket, meg eladják a szerveiket, meg stb. azt persze sehol nem említik, hogy valójában ez egy scientológia jellegű szekta, ahol volt rá példa, hogy szertartásosan felgyűjtották magukat a tagok egy gyűlésen. ilyenek ellen felénk nincs hatékony fellépési mód, mert hivatkozhatnak mindenre, a vallás az egyén, a személyiség, a kisebbség jogaira. csak ott tartunk, hogy a sok jog lassan megfojtja a társadalmat, nem pedig szolgálja a működését.

    VaniliásRönk: mondjuk a vizitdíj én úgy hallottam (anyukám szintén orvos), hogy nem volt éppenséggel egy jó dolog. talán az ötlet igen, de a megvalósíŧás nem. mivel a kórházak, rendelők nem pénzintézetek, így feleslegesen vitték oda a ezt a felelősséget. ugye amint van kassza, új biztonsági szabályzat lép érvénybe, őrizni kell, a recepciósnak plusz felelősége van, stb. és ez mondjuk egy János kórháznál nem olyan nagy gond, de mondjuk egy kis vidéki rendelőnél, ahol egyedül rendel szegény orvos, és bárki leütheti egy kis aprópénzért, ott már problémás.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák