Új hozzászólás Aktív témák

  • #16820480

    törölt tag

    válasz WonderCSabo #11 üzenetére

    az állami tulajdon nem tudom miért olyan nagy baj. azért van az állam, hogy bizonyos dolgokat biztosítson a közösségnek, és az ilyeneket (energiaügy, egészségügy, közigazgatás, stb) nem szabad kiadni/eladni egy nem a közösség érdekeit képviselő egyénnek. ebben szerintem jobb az a gyakorlat, ami náluk van. az más kérdés, hogy ott is rengeteg problémát okoz a bürokrácia, de ne felejtsük el, hogy a bürokráciát is a kínaiak találták fel pár ezer éve... :P
    a diktatórikus vezetés megint érdekes, és ez szerintem egyszerűen ázsiai sajátosság. Kínában soha nem volt más rendszer, és általában jól működött a történelem során a dolog. de ha megnézed a fejlettebb országokat, akkor Koreában és Japánban is lényegében egypárt rendszer van, mert ha jól tudom mindig ugyanazok nyernek. másrészt pedig a diktatórikus módszerek hatékonyabban működnek (lásd például, hogy hány hajón van/volt demokrácia). a hátulütője, hogy egyértelműen a közösség érdekeit helyezi fölé az egyénnek (és itt vissza is jutottunk az emberi jogok kérdéséhez lényegében). ott ha egy autópálya épíéséhez ki kell sajátítani néhány telket, akkor nem tökölnek hónapokat/éveket azzal, hogy a területi önkormányzat nem engedi, aztán a megyei önkormányzat nem engedi, aztán a tulajdonos nem engedi, és végig kell perelni mindegyiket rengeteg pénzből, hanem felbecslik az értékét, és kisajátíják annyiért. viszont több ezer embernek lesz útja, míg egy-két ember kicsit rosszabbul járt.

Új hozzászólás Aktív témák