Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Lacika_

    aktív tag

    Üdv! 2 hónapja építgetek egy szigetüzemű rendszert, mostanra kb készen van.
    Júliusban termelt 692 kWh-t, de akkor még nem húztam be minden nagyobb fogyasztóhoz a plusz vezetéket.
    Augusztus egyelőre így néz ki:

    Márciustól kezdtem összevásárolni hozzá a dolgokat, végül ezek lettek:
    -18db 400W Risen Titan Monocristalline PERC panel (RSM40-8-400M) 1,3 millió
    -inverter: PowMr 7.2kW 2 MPPT 8000W (egy MPP Solar klón) 500k
    -lifepo4 akku: 16db x 280Ah Eve cells 1 millió (ez kalandosra sikerült, elutaltam előre a pénzt és 3 hónap alatt értek ide az akkuk)
    -bms: Daly Smart BMS 16S 48V 250A 70k
    -plusz tartókonzol, vezetékek, túlfesz levezetők, pv biztosítékok ... relék, kontaktorok, áramfigyelő relé, lux mérő, fesz.figyelő relé, fogyasztásmérők 3-400k

    Az inverter sajnos problémás, hajlamos a visszatermelésre, júniusban még akku nélkül ment SUB módban. 2kW felett hajlamos több napáramot ráengedni mint a fogyasztás és a hirtelen terhelésváltásokat se kezeli tökéletesen, de ezt nem tudtam és 3hét múlva mikor megnéztem a villanyórát (amit sajnos év elején digitálisra cseréltek) 9kW visszatöltést mutatott.
    Megjöttek az akksik és SBU üzemmódban használtam. Ha reggelre lemerül az akku akkor bypass üzemmódra vált, ahogy kisüt a nap elkezdi megtámogatni a fogyasztást és ha marad plusz napenergia azzal tölti az akksit. A beállított töltöttségi szint elérése után vált vissza akksis üzemre és bontja a hálózattal a kapcsolatot. Amíg bypass üzemben volt megint visszatermelt egy kicsit, egy hét után 9-ről 10kW-ra nőtt érték a villanyórán.

    Hogy ne legyen probléma lekötöttem a hálózatról az invertert és csak szigetes üzemmódban használom. (így bukom a szünetmentes átkapcsolást)

    Dry Contact Signal relé csatlakozás van az inverteren, ha a beállított feszültségszint alá merül az akku akkor összezár ez a relé (Battery voltage < Setting value in Program 12),
    ha egy másik paraméterrel beállított feszültség szintig visszatöltődik, akkor nyit a relé (Battery voltage > Setting value in Program 13)

    Kontaktorokból és időzítő relékből építettem egy átkapcsolót, ha megérkezik ez a jel, akkor leválasztja az invertert, 1 másodperces szünet után átkapcsolja a hálózatra a fogyasztókat, ha megszűnik a jel szintén 1 másodpercet tartva visszakapcsolja az inverterre a fogyasztókat.
    (plusz egy feszfigyelő relé is ad jelet a hálózatra átkapcsoláshoz, ha az inverter valamiért leállna és nem jönne ki belőle a 230V)

    Egy online UPS-en keresztül mennek a számítógépek, TV-k így nem gond az átkapcsolási szünet.

    Az akkuba kb 13kWh fér, legtöbbször kitart napkeltéig és át se kell kapcsolni hálózatra.
    A töltést 54.3V-ra és 80A-re állítottam (inverter max töltőárama), ha eléri ezt a feszültséget csökkenteni kezdi az ampert, ami egészen 0-ig csökkenne. De közben a cellák kezdenek megtelni és egyes teltebb cellák feszültsége emelkedni kezd, a BMS-ben 3.42V-ra állítottam a max cellafeszültséget, ha az egyik eléri akkor leállítja a töltést. (ChgMOS lekapcsol) [kép]

    Hogy a lehető legtöbb napenergiát elhasználjam egy előfűtő bojlert hajtok (sorba van kötve a vízcső az éjszakai áramos bojlerrel ami így meleg vizet kap).
    Beállítottam egy fénymérő-relét úgy, hogy csak erős napsütésben kapcsolja a bojlert. (így nem fordulhat elő, hogy az akkut meríti). Plusz egy áramfigyelő relé nézi a lakás fogyasztását, ami ha 5kW fölé megy lekapcsolja a bojlert(2.2kW)
    Az inverter bírja rövid ideig a túlterhelést, próbaképp 6.5kW fogyasztás bojlerrel együtt, majd a lakásban 2kW hajszárító bekapcsolásakor időben lekapcsol a bojler.

    Az eddigi tapasztalatok szerint 200kWh éjszakai áram helyett 50kWh fogy. (felhős napokon nem melegít az előfűtő)
    700kWh nappali áram helyett 60kWh. (mosógép, kisTV, világítások ... nincsenek rákötve a szigetüzemre)

    Az inverternek úgy tűnik ez jellemző hibája [link] , kérdés mit szól majd a szolgáltató az óraleolvasáskor a véletlenül betermel áramhoz.

    eddigi csúcs termelés 39,9kWh aug 6:
    PV1

    PV2

    [ Szerkesztve ]

  • Lacika_

    aktív tag

    válasz MrZed001 #32657 üzenetére

    Köszi :)
    Ennek nem olvastam utána, a leszorítás mért kell a cellának?
    Én szellősen raktam a cellákat, amennyire az összekötő lemezek engedték.
    A töltési feszültségeket egyformán 54.3V-ra állítottam, azt figyeltem meg, hogy 3.4V felett hirtelen megszaladnak a cellafeszültségek és a töltés után, kicsi merítésre is hamar visszaesik 3.36V-ra. Az utolsó 1-2% kapacitást nem használom, próbálom kímélni az akkut.
    A BMS-t azért állítottam 3.42V-ra mert van egy fix 0.09V-os ráhagyása, így csak akkor engedi újra tölteni az akkut, ha már 3.33V alá merült. Így nem töltögeti folyton a feltöltöttségi határ közelében, hanem hagyja pár amperórát merülni, 3.33V cellafeszültségig.

    Ha feljebb állítom pl 3.46V-ra, akkor hamar visszaesik (3.46-0.09V=) 3.37V-ra és rakná az aksiba a kicsi merítés-töltés ciklusokat felhők vándorlásakor.

    Igen, inkább csak felügyeletre jó ez a BMS (autó izzóval merítettem a többi cellához a nagyon elhúzó cellákat, azóta OK a balansz)

    Inverterből utólag én is inkább az MKX-et választanám.
    Bypass módban nem csak a visszatöltögetéssel volt gondom, hanem az is, hogy valamilyen zavar került a rendszerbe és a nagy trafós eszközök hangosan búgtak, pl házimozierősítő, trafós autóakku töltő ... amint kijött bypassból és battery módba váltott az inverter, ez megszűnt. Emiatt is építettem inkább a relés átkapcsolót.

  • Lacika_

    aktív tag

    válasz leslieho2 #32661 üzenetére

    Van egy fix 300-500W átlag fogyasztás: a mélyhűtők, a hűtő, a nasnak befogott régi számítógép, a konyhai kisbojler, a router ... miatt, ha nincs semmi extra az akku reggel csak 30-45%-ig merül. De ha pl este 9-ig megy 2 légkondi, plusz forrólevegős sütőben valami, vagy megy a játék a PC-n, 55"-os TV-t monitornak használva akkor pörögnek a kilowattok.
    De ha nem megy sokáig a légkondi, akkor elég az aksi.

  • Lacika_

    aktív tag

    válasz VaZso #32662 üzenetére

    Igen, ha lemerül az akku akkor bypass üzemmódra vált (SBU).
    Ha kisüt a nap először a fogyasztást fedezi (néha túlzottan -> visszatermelés) és csak a maradékból tölti az akkut.
    Valamennyire feltöltött akkunál lép csak ki a bypassból. (SBU)
    Amíg bypassban van, megvan a visszatermelés veszélye.

  • Lacika_

    aktív tag

    válasz MrZed001 #32683 üzenetére

    Most megmértem, működik a PE-N relé.
    Battery módban tiszta áramot ad az inverter, hangtalan a házimozi trafója.(szerintem tisztább áramot ad mint ami a hálózatból jön)
    Csak akkor volt probléma (hangos trafó zúgás) ha bypass üzemmódban össze kellett dolgoznia a hálózattal az inverternek.

    A cellákat max 0.3C-vel töltöm, merítésnél maximum 0.5C fordulhat elő, de a jellemző terhelés inkább 0.1C, max 0.2C
    3.4V fölé nem töltöm az akksit és 3.1V-ig merítem, ha nem süt ki időben a nap és tovább merül az inverter üresjárati fogyasztása miatt(hálózatra nincs kötve), akkor 2.85V-nál leválasztja a BMS.
    Ezért bízom benne, hogy leszorítás nélkül is kihúz 10 évet az aksi.(ez 8300Ft/hónap akku költséget jelentene)
    (Most két sorban vannak a cellák és az egyik cella a két sor végén középen, mert így értek oda az összekötő lemezek, ha egy sorba kéne rendezni 16 cellát az összeszorítás miatt, új tároló helyet kéne találni és a bms kábeleket is meg kéne toldani, vagy több pakkba szorítva új összekötések kellenének. Most 30-35°C-ban vannak a cellák, télen úgy tippelem kb 15°C lesz abban a helységben tehát valamennyire rugalmas összeszorítás kéne, esetleg egy jól méretezett gázrugó tarthatná állandó nyomás alatt a cellákat)
    ezt most találtam: YouTube

    05 - Battery Type: User Defined
    26 - Bulk charging voltage: 54.3V
    27 - Floating charging voltage: 54.3V
    30 - Battery equalization: disabled

    A 26, 27 paramétert azért állítottam ugyanarra, hogy ne csináljon a lifepo cellának maintenance töltést.
    A Constans Voltage töltést időben meg kéne szakítani, amikor nagyon lecsökken a töltőáram. Az ideális az lenne, ha lenne adatkábel a BMS és az inverter között.
    Itt link azt olvastam, hogy a töltést meg kell szakítani ha 0.033C-ig csökken a töltőáram. Amikorra eléri az egyik cella feszültsége a 3.42V-t (BMS-ben beállított lekapcsolási határ) addigra jellemzően már csak 10-15A al töltögetne az inverter. Úgy szakítja meg a töltést a BMS, hogy nagyobb feszültségűnek mutatja a pakkot az inverter felé, ami emiatt 0A-re csökkenti a töltőáramot, ez a merítést nem befolyásolja nem kapcsol szét az inverter és az akkupakk. Ha lemerülnek 3.33v-ig a cellák akkor kapcsol ki a töltési védelem és ismét a valós feszültséget látja az inverter.

    Kipróbálom, hogy mi történik ha lejjebb veszem a Float feszt, igazából ezzel még nem kísérleteztem.

    [ Szerkesztve ]

  • Lacika_

    aktív tag

    válasz MrZed001 #32732 üzenetére

    Köszi a részletes választ. A menetes száras megoldás könnyen megoldható.
    JK BMS-ből ezt találtam ami jó lehet: JK-B2A24S15P ebay
    https://www.jkbms.com/product/jk-b2a24s/
    Ez gondolom nem tud adat kapcsolatot az inverterrel, ez mennyire lenne fontos? azon kívül hogy pontosan mutatná az inverter a töltöttséget mért jó ha van adatkapcsolat?

    Ha később esetleg mégegy pakkal bővítenék, akkor érdemes lenne inkább egy Seplos BMS-re váltani az aksi pakkok adatkapcsolata miatt?
    Seplos 48V 16S 150A LFP

    A mostani Daly BMS folyamatosan logol PC-re és eddig úgy néz ki, hogy együtt maradnak a cellafeszültségek, ha csak 10-98% között használom ki az aksit. Ez alapján állítottam 54.3V-ra: (de lehet, hogy rosszul gondolom)

    (eredetileg 80% DoD-re gondoltam a hosszabb élettartam miatt, 10-90%)
    erre mi lehet a megoldás?
    ha a Bulk töltés feszültségét visszább veszem akkor hamar átvált CV töltésre és belassul
    Létezik olyan BMS ahol állítható a DoD?
    (vagy kár túlaggódni a kérdést és 2.5-3.65V volt között is kibír elvileg 6 évet)

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák