Új hozzászólás Aktív témák

  • ddekany

    veterán

    válasz laposonly11 #70 üzenetére

    "szerinte az ember is csak egy gép, hogy akkor hogyan lehet hogy kritikus helyzetekben, pl. az egyik katona hősként menti társait, a másik meg elmenekül a csatából is?"

    Egy embernek van egy előtörténete, mindenki valamilye egyedi, kb. véletlen körülmények közt nőtt fel. Nyilván mindenki más normákat tanult meg, vagy más következtetéseket vont le, és más belső értékrendet állít fel (pl. mennyire fontos cél másokat szolgálni, önmagaddal szemben). Plusz, az embernek van egy génkészlete, aminek összeállítása részben véletlenszerű, és már emiatt is más mindenki.

    Ha akarjuk, ezeket gépeknél is el lehet érni (csak jellemzően nem akarod). Tényleges előtörténet nem praktikus (de nem lehetetlen), de a paramétereket válaszhatjuk egyedire, pl. meglévő modellek keverésével, akár szándékos véletlen mutációval. Ha ilyen gépeket nem egyértelmű szituációba rakod (értsd nem baromira egyértelmű, hogy A vagy B választás a jó), akkor azok is változatosan fognak dönteni, mint az emberek. Ezekhez semmi "transzcendens" nem kell.

    "Ugye itt jön a képbe a lélek fogalma, a transzcendens."

    Szerintem meg az abban való hit, hogy a végén szétrohadó testen kívül többöl álunk, egy természetes pszichés védekezés az elmúlás nehezen elviselhető gondolata ellen. A hit lehet akár hasznos stratégia is, egy mankó, hogy motiváltak maradjunk. Viszont a valóságtól sokszor nem véd meg. Mint pl. arra építeni, hogy "egy gép sosem lesz képes", nem bölcs, ha pedig valójában képes lehet.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák