Új hozzászólás Aktív témák

  • halagabor

    tag

    válasz DrojDtroll #1803 üzenetére

    Úgy érted, hogy digitális fullframe gép alaklmas-e szkennelésre? Teljes mértékben, persze a "technológia" nem mindegy :D

    Egyszer egy laborban elmagyarázták, hogy a szkennelés nagyjából egy fényforrás egy jófajta lencse és a kettő között a film. Kb. ezt próbáltam meg megcsinálni. A fényforrás egy sima led panel, Praktikerben vettem kb. 7000Ft-ért, nem a meleg fényű, hanem a hidegebb, fehérebb fényű. Azt egy asztalra helyezem, arra jön egy üveglap, arra a filmcsík és a szkennelni kívánt kocka két oldalára egy-egy kisebb üveglap, hogy leszorítsa síkba. Ha a kocka a csík valamelyik végén van, akkor nyilván csak az egyik oldalára jön leszorítóüveg (illetve mostanában egy-egy kisebb a két tetejére). Most már az üvegeket is leszorítom mini súlyokkal. Mindezek fölé egy DSLR valami jobbféle makró obival, állványon (ha nincs dedikált makró, akkor a fordítógyűrűs megoldást szokták javasolni azt hiszem). Én nikon D610-et használok egy micro-nikkor 105mm f/2.8 ai-val és ehhez még kell egy pn-11 52,5mm-es közgyűrű is. Szenzort és filmcsík síkját megpróbálom nagyjából összemérni vízszintezővel (azért ez nyilván nem a legpontosabb módszer). Aztán lámpa fel, élesség beállít és mehet a tethering PC-re :) Pepecselős, de elég jó eredményt ad olcsón, ha épp nincs 150k-d egy jófajta szkennerre. Ez nyilván akkor érvényes, ha a techinkai eszközök már amúgy is megvannak (DSLR, obi, stb.) Ezen a linken találsz werkfotókat és teljes méretű mintaképeket:
    DIY scan

    kb. 20-22 tekercset szkenneltem be így, de már úton van a dedikált szkenner. Meguntam a pepecselést. Ettől függetlenül remekül működik a módszer. KIVÉVE színes negákkal :D :D :D

    Még egy kis olvasnivaló: :D :D
    Eddig egy tekercset próbáltam meg beszkennelni ugyanezzel a módszerrel és nagyon pepecselős meló, sokkal macerásabb mint a fekete-fehér, ráadásul a végeredmény is kérdéses :) Úgy tapasztaltam, hogy már az sem mindegy, hogy milyen záridővel fényképezem be, külön kell babrálni a színcsatornákkal a tone curve-nél minden képnél, színhőmérséklet beállítása is macerás, mindenképpen összeszed a szenzor a környezetből is valami plusz színezetet (általában sárgásat), stb. Szóval nekem nagyon nehéz a színessel. De azért van akinek megy, neten legalább is találni olyan beszámolókat, hogy színessel is szép eredményeket érnek el. Nekem eddig nem ment, ami azért nem gond, mert amúgy főleg fekete-fehérre fényképezek.

    https://www.flickr.com/photos/halagabor/ https://www.instagram.com/halagabor/

Új hozzászólás Aktív témák