Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz Fred23 #8827 üzenetére

    Ez egy egészen újszerű közelítés a témához.

    A vallásnak általában nem csak egyénre nézve érvényes vonulatai vannak, ugyanennyire fontos a vallási közösség, valamint az emberek közössége, amelyre hatást gyakorol az adott vallás.

    Nietzsche meg egy külön kategória, őt is érdemes megvizsgálni abból a szempontból, hogy mi volt az, amit a kereszténységből tapasztalt, és ez hogyan befolyásolta a gondolkodásmódját.

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz Fred23 #8829 üzenetére

    Izgalmas kérdés, hogy ki miért választja a vallást, és ki miért nem. Fontos tényező a környezet, a neveltetés is. Még akkor is, ha az ember később a neveltetés ellenére is felhagyhat a vallás gyakorlásával, vagy épp megtérhet.

    Az élet fejleszthető és növelhető mindkét esetben. Azonban vannak más szempontok is, amiket nem érdemes megkerülni. Mármint akkor ,ha valaki önmagában komolyan foglalkozik a kérdéssel. Egy ilyen fórumon nyilván van létjogosultsága annak is, hogy egy konkrét oldalról közelítsük meg, ahogyan te is teszed.

    Kiváncsi lennék egyébként olyan kutatási eredményekre, amik erre irányulnak, azaz a vallásos emberek milyen típusúak, és a vallástalanok milyenek, és mennyi az átfedés, stb. Nem lepődnék meg, ha lenne ilyen.

    Most gondolkodva támadtak kétségeim. Vajon úgy működne a megtérés, és a vallás választása, avagy elvetése, hogy én mit szeretnék? Mármint ha félnék egy istenségtől, akkor az ateizmust választom, ha szükségem lenne egyre, akkor keresek egy számomra ideális vallást? Tudatos szinten semmiképp, tudat alatt már jobban el tudom képzelni, hogy ez is befolyásol. És az is érdekelne, hogy van-e olyan, amikor annak ellenére, hogy nem esne jól ha valaki uralna, mégis a vallást választom, mert ezt tartom itt belül helyesnek. Vagy fordítva.

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz Fred23 #8834 üzenetére

    "3. Neked talán rossz lehet elképzelni, de én, mint nem keresztény és nem vallásos, tarthatok embereket a saját értékrendszerem alapján akár tökéletesnek, hibátlannak is -és ez az érzés például neked nem lesz elérhető sosem -és pontosan a hited miatt ! Mindig bele leszel ragadva abba, hogy mindenki hibás, bűnös, rossz... én pedig élhetek egy olyan világban, amiben vallhatom, hogy a számomra igenis akad egy-két hibátlan, tökéletes és teljes ember. Ezt add össze."

    Ez azzal jár, hogy a tökéletest át kell definiálnod. Valamilyen területen lehet valaki talán tökéletes (de inkább legjobb), de minden területen biztosan nem. És ha belegondolok, nem hiszem, hogy ezt azért mondanám, mert vallásos vagyok.

    Az megint más, ha valakit tökéletesnek látsz - szubjektivitás - és nem biztos, hogy ő valóban tökéletes is. Persze te megteheted, de ez valahol önbecsapás. Egy vallásos is élhet ezzel, viszont őt végső esetben a vallási alapok figyelmeztetik arra, hogy talán nem a valóság az, amit lát.

    Nálam ez úgy alakult, hogy látom, tapasztalom az embereket olyannak, amilyenek -és persze nálam is él a szubjektivitás - . Ez a tapasztalatom épp összecseng a vallásom által mondottakkal. Viszont a sorrend nem vallás->tapasztalat, hanem fordítva.

    A bűn, é a bűnösség túlhangsúlyozásáról pedig van véleményem. Ez nyilván fontos abból a szempontból, hogy tovább tudjunk lépni, fejlődni. Ha a hibáinkra azt mondjuk, hogy nem léteznek, nem tudunk javulni, tökéletesedni. De a bűnökben őrlődni, és a bűntudatban dagonyázni nem kell, és épp erről szól a kereszténység, hogy ebből folyamatos szabadulás van. És mindig lehet tiszta lappal tovább haladni. Ez kifelé talán nem így látszik, és az is tény, hogy néha "túlnyomatják" a bűnösség sulykolását. Főleg azoknál az embereknél, akik amúgy is hajlamosak a bűneik súlya alatt éldegélni, és a bűnösség állapotát nehezen megélni. Nekik tényleg nem az tesz jót, ha jól kijelentjük nekik, hogy márpedig bűnösök, és sosem lesznek tökéletesek. Ez a megközelíts nem nekik van kitalálva, hanem épp azoknak, akik nem hajlandók felismerni, hogy követnek el bűnöket.

    Valahol bennük marad a bűn, nem kerül feldolgozásra, ami később problémákat okozhat az életükben. (ebben most nincs semmi vallás) Számukra fontos tudatosítani, hogy bűnösök, de mutatni az utat a gyógyulás felé.

    A vallási vezetőknek - és mindenkinek, aki emberekkel foglalkozik - nagy felelősségük az, hogy tudják, kinek mit kell mondani, melyik oldalról érdemes közelíteni. A kereszténységet is lehet nézni a bűn oldaláról, és a bűntelenség oldaláról is, mert a kettő együtt van jelen.

    Sajnos nem igazán alkalmas a fórum arra, hogy mély, és összetett gondolatokat jól megfogalmazva leírjak, mert nincs elég hely, és nem tudok mindent megfelelő részletességgel kibontani.

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz Fred23 #8834 üzenetére

    "Tehát mondjuk érveket keres arra, hogy aki nem akarja magát alapból rossznak, bűnösnek, kicsinek, kiszolgáltatottnak, szolgainak tartani, annál ezeket a "kívánatos" dolgokat mégis hogyan érheti el."

    Az első kérdésem, hogy ezt a mondatod menyire kell komolyan venni? Mert egyértelműen provokatív, viszont ott van a szmájli is.

    Bár valamennyire nyilván így gondolod, azért is írtad le.
    Így is meg lehet élni a vallásos hitet, akár a kereszténységet is. Mindazonáltal aki úgy látja, hogy kereszténynek lenni ez, az nincs igazán képben a vallással kapcsolatban. Nietzsche is itt csúszott el. Pontosan ilyennek látta a kereszténységet, és ezt kritizálta. Igaza is volt mindenben, egyetlen dologban tévedett: a kereszténység nem ez, hanem valami egészen más. Tulajdonképpen a kereszténységről nem is nagyon mondott semmit, csak arról, amit ő kereszténységnek tartott.

    Ha keresztény vagyok, az azzal jár, hogy ha elkövetek bűnt, azt Isten megbocsátja, így a megbánás után mintha nem is lett volna, bűntelenné válok. És ez mindig megtörténik. Azt hiszem ez épp, hogy nem növeli a szorongást, hanem felszabadít. Vallástalanul pedig legalább ennyire kiszolgáltatottak vagyunk. Egy kis faj egy nagy bolygón egy óriási univerzumban. Akármelyik pillanatban megsemmisülhetünk a bolygónkkal együtt.

    Szolgaiság. van szabad akaratunk, azt teszünk, amit akarunk, és ahogy döntünk. A vallástalanokra sem igaz, hogy függetleníthetik magukat. A társadalmi szabályok rájuk is éppúgy érvényesek. És szabályok pont azért vannak, hogy minket, és a közösséget védjék. A vallás ezeket a szabályokat csak egy szinttel feljebb helyezi, egyetemes érvényűvé értelmezi át, amit nem az ember határoz meg önkényesen. De hát ugyanez van a vallástalanoknál is. Az embernek vannak paraméterei, amiken nem tudunk változtatni. Valamilyenek vagyunk, ami már meghatároz egy keretet, amiben élnünk kell. A vallástalanság semmivel sem ad nagyobb szabadságot, legfeljebb itt-ott mások lesznek a szabályok. De ugyanúgy vannak, és jó, hogy vannak.

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz Fred23 #8837 üzenetére

    Az élvezet haszon. Valamint a haszon nem mindig egyértelműen felismerhető. Hogy milyen nyereséged származik a fórumozásból, talán elsőre nem is tudod felmérni pontosan.

    És haszonnak számít az, ha embertársadnak segítesz valamiben úgy, hogy ő ezt nem viszonozza? Vagy, ha a közösség számára teszel valami jót? Ez ugyan közvetlenül nem hoz hasznot, viszont közvetetten és hosszú távon mégis csak pozitív hatással van rád, és az egész közösségre.

    És lenne pár kérdésem még: például mi a haszonszerzés célja? Mire megy ki a játék, mi az értelme? Mi számít fejlődésnek az életben, és miért fontos ez számodra?

    Kár, hogy nem írsz többet, pedig felfrissítetted a topicot, hogy végre nem a van Isten - nincs Isten vonalon megy a flame.

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • kymco

    veterán

    válasz Fred23 #8834 üzenetére

    1. Nem kicsinylem le a hasznosságot, csak vannak esetek, ahol nem szempont, és ez így van jól. Van, ahol fontos szerepe van a szempontrendszerben és vannak olyan területek, ahol nincs... pld családi kapcsolatok, szerelem stb. Nem univerzális, és ez nem kicsinylés. sokkal szűk látókörűbb, ha mindent a hasznosság alapján értékelünk... sőt ez már abnormális szvsz...
    Én nem hoztam be eddig a bűnös ember kérdéskörét, és ki is hagynám, mert a vita ebben a szakaszában lényegtelen. Nem a bűnről beszéltem, hanem arról, hogy nem az ember választ isteneket magának a vallási piactéren, hanem a valóság az, hogy az Isten választja az embert.
    Nem beszéltem a saját önzetlenségemről sem, nem tudom ezt honnan szedted... Én személy szerint könnyebnek látnám a dolgom, ha tudnám, hogy mit kell tennem, de ezzel ki is üresedne a kapcsolatom Istennel, kb mint egy kereskedővel.
    Könnyebb lenne, mert lenne elvárás, de szegényebb is lenne a kapcsolat és a végén én magam lennék szegényebb, de ez más történet.
    Tehát az önzetlenséget benézted szvsz.

    2. Magamnak hazudnék, ha a kereszténységet az éppen aktuális divat szerint szabnám át. Ami éppen népszerű, ami éppen menő... A kereszténység arról szól, hogy Isten keresi a kapcsolatot veled, és te ezt akarod-e.
    Amikről írtál, az nem a kereszténység. Jézus olyan emberekhez is odament anno, akik abban a korban hasznosság szempontjából nullák voltak. Jézus maga is nulla volt a kor emberének. Csodákat tett, de amikor népszerű lett, akkor elment messze a helytől, mert tanítani akart, nem népszerűvé, ismertté, felkapottá válni. Királlyá akarták tenni, mert kenyeret adott a népnek, ő pedig a kínhaláláról beszélt. És amikor elfogták, nem mentette a bőrét... és hagyta veszni a képességit, munkáját, tanításának gyümölcseit... legalábbis a mai haszonelvű szemlélet szerint... És pszichológia ide vagy oda, nem tűnt el a kereszténység Jézus halálával...
    Én nem akarok meggyőzni senkit. Azt szeretném, ha az életem igazolná a szavaim, nem a máz, amibe belemártom. Azt szeretném, ha az embereket maga Isten győzné meg....
    Engem sem emberek győztek meg... csak Istenre mutattak.
    Természetesen nem elvetendő dolog, hogy ami szép és jó, azt szépen és jól adjuk át. Egy csúnya csomagolópapír elronthatja az ajándékozás t, még ha az ajándék szép is... de a mai világban a csomagolás vált a leglényegesebbé... Elég, ha csak a bon-bont nézzük, 20 deka csomagolóban 8 deka csoki.... Nos ez általánosítható is a társadalomra is... tisztelet a kivételnek...

    3. Nem rossz elképzelni, hogy vannak rajtam kívül nem keresztények a világban, akik másképp gondolkodnak... én sem voltam mindig keresztény. És nem zavar, ha ismersz olyan embereket, akikre azt tudod mondani, hogy hibátlanok, tökéletesek. Őszintén örülök annak, ha vannak ilyen ismerőseid...
    Isten engem is tökéletesnek teremtett, és a vele való közösségben meg tudom élni ennek nagyszerűségét, és sokszor tudok rácsodálkozni a feleségemre, hogy mennyire tökéletesnek teremtette meg Isten számomra őt...
    Nem vagyok beleragadva a bűnös ember szindrómába, mert megszabadított az Isten. Szabad vagyok.... és Istenben ezt a szabadságot tudom élvezni....

    www.refujvaros.hu

  • csemberlen

    őstag

    válasz Fred23 #10957 üzenetére

    Az a baj, hogy nem érted meg a másik oldalt. Mi úgy látjuk a világban lévő embereket, mint akik egy hajótörésben uszkálnak, és mi mentőővet dobunk nekik az üzenet által. Tény, hogy a legtöbb ember másképp látja, nem érdekli. Viszont az is tény, hogy sokakat érdekel. Engem is megtalál néha ügynök, bank, adomány gyüjtő. Nem háborodok fel, hanem udvariasan, gyorsan rövidre zárom a beszélgetést

    Hja kérem az élet nem egy habostorta

  • Noddy

    senior tag

    válasz Fred23 #14593 üzenetére

    Az a baj, hogy rosszul látod.
    Keresztyénnek lenni nem úgy megy hogy én eldöntöm, hogy keresztyén leszek és akkor elhiszem ezeket a dolgokat... és akkor szép bölcseket fogok gondolni, cselekedni, és majd akkor ezután betartom a Bibliát, stb, stb.
    Keresztyénnek lenni, elsősorban nem a mi döntésünk...

    Jesus my savior, not my religion. - Jéghegy nem talál ibolyát.

  • kymco

    veterán

    válasz Fred23 #14595 üzenetére

    A kereszténységem nem kinevelhető. Erre jó példa a náci és a sztálini diktatúra, de a rákosi diktatúrát is hozhatnám no meg a kínai átnevelő táborokat is. A hit olyan dolog, ami nem nevelhető ki. Nem nevelhető ki belőlem, hogy a feleségem létezik. Ha nagyon kínoznak, akkor lehet, hogy letagadom a létét, de akkor is tudom, hogy ő van, csak megtörök.

    Ugyanígy van az Istennel. Lehetetlen kinevelni azt, amit megtapasztaltam, éveken keresztül megértem. Biztos van eszköz, amivel megtörhetnek, de gondolom, te nem erőszakos vagy csaló dolgokra gondoltál.

    Lehet, hogy az alapfelvetésed hibás. A nem igazán ismert keresztény hitet szólod le, miközben az ismert keresztény embereket elismered. Lehet, hogy a kereszténység, amit hülyeségnek tartasz, amit lenézel, nem is egyezik azzal, amiben hisznek az általad is tisztelt keresztények. Lehet, hogy félre vagy vezetve. Lehet, hogy a klassz keresztény emberek egy klassz kereszténységben élnek, és a hitük is klassz, és egyáltalán nem olyan bárgyúak, mint ahogy gondolod.

    Én anno azt gondoltam, hogy a kereszténység bárgyú hülyeség, akaratgyenge ember-hulladékok élet pótléka. Bevallom, hogy hiányos ismereteim voltak, amelyek az én kis önteltségemmel borzasztóan elfogulttá tettek, és baromira nem a valóságot láttam.

    Ez megváltozott. Szvsz a klassz keresztény emberek mögött valóságosan klassz kereszténység áll. Valódi, élettől duzzadó, dinamikus, és hihetetlenül gazdag világ a keresztény világ. Szvsz sokkal gazdagabb, mint az buli-tv-facebook-leiszom magam, úgy szórakozom világ megspékelve az életen át történő tanulással, melóval és a végén szívással. Gazdagabb a világ, mint a használati tárgyak bálványozása, mint az elérhető szakmai pozíciók utáni gyilkos hajsza...
    Összeszedtem a környezetem nem keresztény embereinek "élet-gazdagságát"....

    www.refujvaros.hu

  • Peethy

    őstag

    válasz Fred23 #14597 üzenetére

    "az egyházak vagyonát pedig felosztanám számomra hasznosabb célú intézmények, csoportok között. Pl. kapna a Gyermekrák Alapítvány meg a Magyar Tudományos Akadémia, de még akár a prohardver.hu is."

    Ilyen már volt, kommunizmusnak hívták. Az egyházok vagyonához szvsz - már megbocsáss a kifejezésért - semmi közöd, mert azt a hívek adták össze, és én szerintem azt csinálok a pénzemmel, amit szeretnék. Másrészt pedig közgazdaságból ismerős lehet az a tétel, hogy annál nagyobb valaminek a piaca, minél nagyobb rá az igény. Tekintve, hogy a vallásra, az egyházra az emberek túlnyomó részének szüksége van (kinek többé, kinek kevésbé), ezért erre általában azt szoktuk mondani, hogy "az ő dolguk". Ha úgy vélem, nekem nincs rá szükségem, akkor nem veszem igénybe. De azért legyél szíves meghagyni azon emberek szabadságát, akik nem így gondolkoznak.

    [ Szerkesztve ]

  • kymco

    veterán

    válasz Fred23 #14597 üzenetére

    Persze, megértelek. Én is ezt tettem volna. De pld a mi templomunk szinte teljes egészében a gyülekezet pénzéből épült. Ha elvennéd tőlünk, azt rablásnak nevezhetnénk. Mert egy magántulajdont "államosítanál". Ez pedig kemény diktatúra. És ha elveszik a templomot, akkor holnap elveszik a nagyobb családi házakat. Ha a templomot elvehették, miért is ne? És ha a nagyobb családi házakat is elvehetik, akkor ki szabja meg, hogy mi a "nagyobb" szó jelentése? Akkor lehet a kicsit kisebb felé is menni, jöhetnek az autók... És adjuk oda a gyermekrák alapítványnak, igaz, hogy évekig arról zengett a sajtó, hogy elcsalja az alapítvány a pénzeket... és számos alapítvány a befolyt összeg tört részét használja a gyűjtött célra, mert a bejött pénz esetenként több, mint 50%-át működési költségekre visszatartja... (Megjegyzem, nálunk a gyülekezetben, ha gyűjtünk pld fogyatékos gyermekek étkeztetésére, akkor az 100%-ban odajut)
    Nos hát ez az ember dicsősége. Diktatúra, a pénzek lenyúlása, a források pazarló felélése, környezetszennyezés, túlfogyasztás, háborúk a nyersanyagokért szemhunyás a baráti diktatúrák embertelensége felett, szemlehunyás a szomszédok családi agressziója felett, szemlessütés a kábítószer, alkohol ember rombolása felett... nos ez az ember "dicsősége".
    Az elmúlt 30-50 évben elhasználtuk a föld elérhető nyersanyagkészletének több, mint 30%-át.
    A föld lakosságának 5% termeli a világ szemetének harmadát... Ez az ember dicsősége... Klassz, fényesen csillog...

    www.refujvaros.hu

  • Peethy

    őstag

    válasz Fred23 #14600 üzenetére

    "Mert káros az én valódi, őszinte véleményem szerint, és jót szeretnék az emberiségnek."

    Ha valaki azt mondja, hogy te vagy káros, és téged akar eltörölni, az sértené a jogaidat, nem? :) De ezen nem fogunk vitát nyitni. A kereszténység soha nem fog eltűnni, ebben biztos lehetsz és részemről itt be is fejezem.

  • szab.tam

    nagyúr

    válasz Fred23 #14602 üzenetére

    "Fordítva is igaz, nekem is fájna, ha mondjuk egy keresztény diktatúra lenne, és engem mondjuk a Dunába lőnének sok hozzám hasonlóval egyetemben az új inkvizíció katonái."

    ez már a jujj kategória. :U
    Basilisk érdemrend bronzfokozat...
    (az ezüstért még dolgozni kell.)

    [ Szerkesztve ]

    fanless project: fourth gear......................................................................... http://prohardver.hu/teszt/interju_csucskonfig_passzivan_hutve/kezdetek.html

  • szab.tam

    nagyúr

    válasz Fred23 #14605 üzenetére

    kit térítgessünk....

    aki nem akar a menyországba kerülni, nem tudjuk és nem is akarjuk erőszakkal berugdosni. akkor az egy olyan hely lenne, ahol olyanok is lennének, akik voltaképp nem is vágytak oda.
    azoknak tudunk segíteni, akik ehhez kérnek navigációt.

    ide például a topicba 3 célból jönnek az emberek. egyesek keresnek valamit, Valakit. mi elmondjuk, amit tudunk, tapasztaltunk, megéltünk.
    a 3. csoport pedig azért, hogy megvédje magát és másokat a "térítgetőkkel" szemben. ha nem akarod, hogy térítgessenek, miért vagy itt? ha pedig más idejön a szabad akaratából ezért, akkor őt pedig milyen jogon tántorítod el az életre vezető útról?

    (#14606) Peethy
    bölcs válasz.
    jó kis offolós, flame keltő kérdés....

    [ Szerkesztve ]

    fanless project: fourth gear......................................................................... http://prohardver.hu/teszt/interju_csucskonfig_passzivan_hutve/kezdetek.html

Új hozzászólás Aktív témák