Új hozzászólás Aktív témák

  • Drizzt

    nagyúr

    válasz HussarF #6309 üzenetére

    "A bérlés végső soron csak kútba dobott pénz lesz."
    Ez az a mondat, amivel meg engem lehet triggerelni. :D Ilyen időszakban meg végképp nem is értem hogy lehet ilyet megfogalmazni. Kiragadott példa lesz, de van egy lakás. Hirdetik havi 265e/hó bérleti díjért és 75M forintért megvásárolni. Tegyük fel, hogy 25 éves hitelre megvennéd. Nézzük akkor, hogyha 15M önerővel meg szeretné venni valaki, mennyi a törlesztő. Kezdjük azzal, hogy minimum 710e nettó fizetés kell egy ilyen hitelhez. Meg természetesen az a másik kezdő 15M. Végig fix ajánlat ekkor még nincs is. Havi törlesztő 10 éves kamatperiódusra 422e forint.
    Tehát törlesztés helyett a bérleti díjat fizetve 157e ft/hó megtakarítás. Ha csak félreteszed, akkor egy év alatt majdnem 2M forint. Év végén tehát van ~17M önerőd a hiteles opcióval szemben és vélhetően alacsonyabb piaci kamatok a lakáshiteleknél. Ha ugyanaz a lakás nem megy fel legalább 84M-ig(85M az önerővel arányos változásból, ~800k törlesztett tőke), akkor egyértelműen jobb pozícióból próbálhatod megvenni. Ezek persze csak száraz számok, jópár említett és nem említett változóval. Nekem továbbra se tűnik érdemesnek bérlés helyett venni. A valóságot meg ezer más tényező árnyalja az egyéni szituációkban. Legfőképp az egyéni élethelyzetek és preferenciák.

    I am having fun staying poor.

Új hozzászólás Aktív témák