Hirdetés

Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • totron

    addikt

    válasz peppa #49 üzenetére

    A tudomány elvei szerint - ok-okozat, megismételhetőség - kizárhatóak a képzelgések elég hatékonyan. Bár az agyról még van felfedezni való, jól látható az is, hogy az egó mint mozgatórugó elég sok jelenség mögött ott van. Sokan drog hatására tudnak csak alkotni, ki is égnek, mindegy, az sem egy mási világba mutat, nincs új infó, csak az addig beérkezett inputokat tudja hatékonyabban felhasználni, jobb esetben, rosszabb esetben meg csak úgy érzi. Alkohol hatására is javul az énektudás, mint az köztudott, lől.

  • Gargouille

    őstag

    válasz peppa #49 üzenetére

    "Amit a világ egyik fele(!) inkarnációnak, karmának, szellemnek, léleknek, intuíciónak, imaginációnak, inspirációnak, istennek stb... nevez egy nemlétező ezo képzelgés lenne, mert azon a módon nem igazolható ahogyan a világ másik fele a sikereit elérte és emiatt elvárja?"

    Igazából könnyen lehet, hogy valóban nem több mint "ezo képzelgés". Legalábbis az ellenkezőjére még nem sikerült bizonyítékot találnunk. Olyan mint a hit. Az is attól hit, hogy nem tudjuk csak úgy képzeljük. Ha tudnánk akkor nem hit lenne hanem tény.

    Az ember szeretné azt hinni, hogy különleges, egyszeri és megismételhetetlen, hogy van benne valami több, mint az élettelen, hogy van lelke. De ha esetleg mesterségesen sikerül előállítanunk egy olyan AI-t aminek lesz valódi öntudatra, önálló gondolatai, érzései stb. akkor azzal is szembesülnünk kell, hogy csak áltatjuk magunkat.

    Nem mondom, hogy így lesz, de benne van a pakliban.

    Lassan kiderül, hogy amit korábban abszurd humornak gondoltunk, az csak szimpla jövőbelátás volt.

  • ddekany

    veterán

    válasz peppa #49 üzenetére

    Nem tudom 100% biztonsággal kijelenteni, hogy ezek az ezo dolgok (mint valamiféle közös tudat, stb.) nem léteznek, csak kb 99% vagyok benne. Pl. testen kívüli élmény (out of body experience) valódisága nagyon egyszerűen bizonyítható lenne, de valahogy sosem jött össze hitelt érdemlően (lásd Dr Susan Blackmore munkásságát). A másik kérdés, hogy ha van is ilyen, az nem ismét egy zárt rendszer (ha még egy nagyobb rendszer is)? Vagy ha leülsz valamin gondolkodni, és felfedezel új megoldásokat, ott is mindig kívülről súgnak valamik? Azt akarom kifejezni, hogy az önfejlesztő zárt rendszerben nincs semmi ellentmondás. Egyszerűen, a megoldások megtalálása számítási kapacitást igényel (pl. végig kell próbálgatni rakás variációt), és így időt. És utána a megoldás rendelkezésedre áll, és az alapján léphetsz egy azt már felhasználó számításra, stb.

Új hozzászólás Aktív témák