Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Eugene Roe

    őstag

    válasz #82595328 #236 üzenetére

    Proof of stake meghagynám homokozónak, de a jelenlegi árampazarló lóf***** inkább jöjjön a banhammer.

    Nem fogunk összeveszi Mr. Almafa, csak amit te mondtál, az nekem nulla előny, mert a kivehetetlenségét a gagyi magyar bankkal hasonlítod össze, miközben crypto helyett lehet részvényben vagy igazi pénzben is, ráadásul ha ilyen félelmed van, lehetne több banknál is a pénzed, bár miért lenne banknál bárkinek is a pénze, ha biztonságosnak van állampapír, amit 4 évente egy kormányválasztás során auditálnak - Trump/Erdogan/Viktor/Putin esetén kiveszed a pénzed, mindenki másnál bent hagyod - részvénynél meg eleve nincs ilyen gond. De én kiszálltam most a kettőnk eszmefuttatásából, nem azért mert bárki is hülye lenne, hanem mert ezt az ellentmondást most nem fogjuk tudni feloldani :P

    It'll hurt... a lot, but you'll be better - you say?!

  • almafa42

    aktív tag

    válasz #82595328 #245 üzenetére

    Bár konkrét fogalmat nem látok a linken, de jobban rákeresve az értékállóság az érték stabilitását jelenti. Ez esetben igazad van, én használtam rosszul a kifejezést. Az EUR (vagy akár a HUF) értéke kevésbé volatilis, így értékállóság szempontjából jobb.
    Azzal is egyetértek, hogy a pénz funkcióhoz fontos az árstabilitás, már csak azért is, mert nem mindegy, miben denominálod a terméked/szolgáltatásod árát. Egyre gyakrabban találkozok azzal, hogy EUR-ban vannak itthon is az árak megadva, úgy néz ki a forint nem elég értékálló. BTC denominálni az árakat pedig nem érdemes. Sokkal kisebb az árfolyam volatilitása, mint 10 éve volt, de még így is túl nagy.

    Mi a megfelelő kifejezés arra a jelenségre, amit ez a kép mutat be? Én erre használtam az értékálló kifejezést.

    (A kép innen van: Hernandez, Josiah. (2020). The Bitcoin Standard: Central Banking's Next Frontier. 10.13140/RG.2.2.19658.49608. )

  • mephi666

    nagyúr

    válasz #82595328 #248 üzenetére

    a kriptovaluta olyan, mint a gondosan reszelgetett fing... :) megfoghatatlan és energiát pazarolnak rá...

    "Kis lépés az emberiségnek... hosszú lépést a férfiaknak..." ++++++++++++++ BattleTag: mephiHUN#2258 ++++++++ A kígyó veszélyes állat mert harap, de a takarítónő még veszélyesebb, mert ő Maris

  • almafa42

    aktív tag

    válasz #82595328 #248 üzenetére

    További jó flamelést. A piac majd eldönti, hogy igazad volt-e. Szerintem nem, a különbség köztünk hogy én nem minősítelek téged az eltérő véleményedért.
    Amúgy meg én nem győztelek meg semmiről. Pár mondatom alapján belehelyeztél a kriptót támogató emberek sémájába, majd rámvetítetted az összes ezzel kapcsolatos előítéleted. Utána még némi megerősítési torzítás és meg is érkeztünk egy olyan helyzetbe, ahol te felsőbbrendű vagy, én nem tudok semmit, fentről lefele kommunikálsz, hiszen "nem várhatod el tőlem, hogy megértsem". Jól megmutattad :) Mindeközben lövésed nincs rólam.
    Azért kíváncsi lennék már csak a perspektívám tágítása érdekében a kripto és a nyugdíjrendszer problémái közötti párhuzamra. De gondolom nem mondod el, hisz úgysem érthetném.

  • almafa42

    aktív tag

    válasz #82595328 #251 üzenetére

    Ezt a kommentet nem éreztem flame-nek, köszi, hogy megírtad. Próbálom keresni azokat a pontokat, amikben egyetértünk, szerintem van sok, hármat kiemelnék

    A linkelt halott kriptok pl ilyenek. Van 1000+, lesz még végtelen belőle, hisz manapság egy tokent kb nulla befektetéssel lehet csinálni. Kripto berkekben nem véletlenül használják a shitcoin kifejezést ezekre. Nulla innováció, nulla kifutási lehetőség, get rich quick, aztán mégsem. Teljesen egyetértek azzal, hogy a kripto lehet piramisjáték. Ugyanúgy, ahogy egy cég is. Mégsem mindegyik az. Természetesen a kripto piacon aránytalanul magasabb ezek száma.

    "A limitált mennyiségű pénz szintén hülyeség" - Ha pénz mint fizetőseszköz nézed, akkor teljesen egyetértek, a BTC pl nem fogja kitúrni a dollárt, ugyanúgy, ahogy az arany sem (Gresham törvénye pont ide illik). De ez nem jelenti azt, hogy nem lehet jó semmire. BTC egyre inkább a long term store of value szerepet tölti be. Valamennyire lehet fizetőeszközként is használni, de kevésbé kényelmes és drágább, mint a fiat.

    "A decentralizált rendszer lassú és drága." - Igen, lassú és drága. Teljesen igazad van. De van egy előnye, nem kell megbízni egy központi szervben, amely egyesek számára értéket jelenthet.

    Azzal nem értek leginkább egyet, hogy agresszíven téríteni próbálnék. Senkinek nem mondtam, hogy vegyen, vagy hogy "hülye, ha nem vesz". Remélem egy szakmai fórumban lehet egy technológiáról pro-kontra vitákat folytatni személyeskedés nélkül. Mint egy másik kolléga is visszajelezte, lehet, hogy túl kioktató tudok lenni, ezt próbálom kordában tartani.

    Azt pedig kimondottan sajnálom, hogy pár adatpont alapján bekategorizáltál a gazdasághoz nem értők csoportjába (még ha volt köztük valid pont is). Feltételezem, hogy te közgazdász vagy. Én is. Ha lehetséges, hogy előítéletek nélkül egy szinten folytassuk ezt a beszélgetést, akkor szívesen megtenném privátban. Látom, hogy nem felszínes a véleményed. Lehet tényleg rosszul látom az egészet, ez esetben pedig indokolatlanul nagy a portfolióm kripto kitettsége.

  • #82595328

    törölt tag

    válasz #82595328 #289 üzenetére

    A Ponzi sémához a lényeget majdnem kifelejtettem.
    - A ponzi séma kitalálójának célja, hogy a mások pénzén meggazdagodjon. Pipa, Segoe UI symbol font, karakterkód: 2714 hex.
    Az a hír terjeng, hogy Satoshi valószínűleg a világ leggazdagabb embere. Miből is gazdagodott meg? Fáradtságos munkával érte ezt el, vagy a mások pénzén? Ezek után mit mondanál mi volt az eredeti célja? Egy új decentralizált pénz, mert ő egy jótét lélek? Vagy egy ponzi sémán keresztül a meggazdagodás? Szerinted miért titkolja a kilétét már kezdetektől fogva?
    Gondolom sejted mi erről a véleményem.

  • Reggie0

    félisten

    válasz #82595328 #292 üzenetére

    Szerintem sajat penzen nem tud meggazdagodni senki, mert ha csak magadnak adod a sajat penzed, akkor nem lesz belole tobb.

  • almafa42

    aktív tag

    válasz #82595328 #289 üzenetére

    Megértem, hogy nem akarod belerakni az energiát, nem ez a környezet az, ahol érdemben lehet vitázni. Erre én is rájöhetnék már. Mégis megtesszük, remélem mindketten ki tudunk venni belőle valami értéket.

    1: A Ponzi sémák struktúráját jól leírtad. Az újonnan beszállók pénzéből fedezik az amúgy irreális hozamokat a már bent lévők részére. Egyszer elfogy az új belépő és teljesen összeomlik a rendszer, mert nemhogy a várt jövőbeli profit, de a berakott pénz sincs benne a rendszerben, hisz már kiosztották profitként feljebb. Azaz lehet, hogy valamennyi pénz van még benne, ez a stabilitás látszatát nyújtja, de ez hamar elfogy (lásd LUNA/UST)
    Ahol eltér a véleményünk, az az, hogy a BTC egy ilyen rendszer lenne. Elemeire bontva:
    - "Átlagon felüli befektetési lehetőség ígérete." Nincs szervező, központi személy aki az ígéretet adja. Nincs semmilyen ígéret. Korábbi hozamok vannak, amik átlag felettiek. Aki ezeket ígéretként értelmezi, az meg fogja égetni magát. Természetesen a magas korábbi hozamok miatt IS veszik sokan, ezzel nem vitázok.
    - "Korábbi befektetőket a későbbi befektetők pénzéből fizetik ki" - Ez igaz. Mondjuk meglátásom szerint ez nem zero-sum game, de a korai befektetők által realizált árfolyamemelkedést valaki kifizeti. Pont úgy, ahogy egy startup exit-nél.
    - "A rendszer összeomlása." A ponzik egyik jellemzője, hogy ha kiderül a turpisság, akkor elindul egy lavina és összeomlanak. Ennek oka, hogy tényleg ki lett szivannyúzva a pénz a rendszerből, nincs támasz. BTC több hasonló összeomláson is keresztülment, mégis itt van.
    A linkelt shitcoinok nem állták ki ezt a próbát. Hogy miért, jó kérdés. Tegyük fel, hogy valaki csinál copy-paste bitcoin github repo-rol egy másolatot, átnevezi, azt ennyi. Miért ne lenne ennek értéke? Azért, mert a hálózatban van az érték, a tranzakciókban, a kiépített bizalomban, stb. A technológia egy fontos, de önmagában nem elégséges feltétel. Vegyünk egy franchise fodrászatot. Papíron létrehozom a BioHair tökéletes mását. Mennyit ér a kezemben levő dokumentáció? Nem sokat, hisz egy franchise partnerem sincs, nulla a forgalmam, stb. Ugyancsak analóg lenne erre az, hogy a facebook forráskódot lemásolom. Vagy egy FOSS linux distro-t. Ezzel még nem keletkezett érték sehol.

    Szerintem van sok értékteremtés a rendszerben, ez a központi elem, a pénz újraelosztása pedig egy elkerülhetetlen következmény.

    2: Nyugdíj. A felosztó-kiróvó rendszerek finoman szólva is recsegni-ropogni fognak a várható demográfiai változások következtében. Értelmesebb országok, pl nyugatra a sógorok ezt felismerték és egyéni nyugdíjszámlákat vezettek be. Itthon ez politikai okokból elképzelhetetlen (jelenlegi kormány a legnagyobb szavazóbázisát nem fogja szétverni), de ne politizáljunk, szerintem amúgy is ugyanazon a véleményen vagyunk. Pont a mi generációnk (feltételezve egy átlag 10+ éve regelt pH felhasználót) ennek a rendszernek a legnagyobb elszenvedője.
    Az ígérethez mennék vissza. A nyugdíj esetében van egy olyan társadalmi szerződés, hogy az idősekről gondolskodunk. Ez a társadalmi szerződés törvényeken keresztül jogerőre van emelve. Van egy konkrét ígéret, hogy milyen nyugdíjat kell most megkapnom, illetve ez mennyivel fog emelkedni a jövőben. A valorizációs szorzók kalkulálása a nominálbér emelkedését követi le, a nyugdíjaké nem, ezért aki 2015-ben ment nyugdíjba most őszintén szólva nagyon megszívta, ezért folyamatos korrekciók kellenek, hogy az észlelt nyugdíjérték-csökkenés ne legyen túl magas De a lényeg, hogy van egy ígéret, ami jövőbeli terhet rak a költségvetésre. A probléma pedig az, hogy nincs meg ennek a fedezete, ahogy te is írtad. A pénz beszedték, nincs sehol.
    BTC esetében nincs ilyen ígéret. Az, hogy valakik ígéretet vélnek felfedezni a múltbeli hozamokban az nem egyenlő azzal, hogy van is ígéret. Ebből következik, hogy nincs jövőbeli kötelezettség sem, ami szükségessé teszi a tőkekiáramlást. Persze kicsit torzítok, mert pl a tőkeáttéttel kereskedők, meg akik a megélhetési pénzüket rakják fel Dogecoin-ba azok generálnak egy eladási nyomást. Ezért is tudnak csúnyák lenni az esések.

    3: Állami garancia. Írtad, hogy az állam garanciát vállal, hisz tartozik neked. Pont ennek a szerződésnek a sérelmezése volt a Bitcoin létrehozása mögötti motiváció. Az állam egyre gyorsabban inflálja el a pénzünket (érdemes megnézni egy USD M2 money supply grafikont, de a forinté sem szebb). Amit a bitcoin nyújt az annyi, hogy nem kell az államban bízni. Ez az egyik legvonzóbb tulajdonsága. Nem kell behelyezned a pénzed a bankba, effektíve elveszíteni a tulajdonjogodat, helyette egy ígéretet kapni a banktól, hogy majd visszakapod, illetve az államtól, hogy ha mégsem adja a bank vissza, majd egy részét ő megtéríti. Ez az egyik előnye, természetesen ez más területeken hátránnyal jár. Minden egy tradeoff.

  • almafa42

    aktív tag

    válasz #82595328 #292 üzenetére

    - "A ponzi séma kitalálójának célja, hogy a mások pénzén meggazdagodjon." - Igaz, de ez ugyanúgy igaz minden cégre. Az, hogy Bill Gates meggazdagodott mások pénzén, még nem jelenti azt, hogy a Microsoft ponzi lenne. Az, hogy a Satoshi által érintetlenül hagyott addressekhez valakinek még van hozzáférése, az egy közismert rizikó a piacon. Idővel ez a rizikó azért csökken - 12 éve nem mozognak ezek az összegek sehova. 12 év nagyon sok egy ember életéből, számtalan alkalom lett volna eladni, és kiélvezni a pénzt. Egy Madoff vagy egy Bitconnect esetén azonnal látható lesz a tulajdonosokon a rongyrázás. Egy MLM-es rendezvényre ha elmész ugyanezt lehet látni, a tulajok és a krém tudatosan sok státusz indikátort használ abból a célból, hogy még több embert szippantsanak be. Itt valahogy ezt a trendet nem látom Satoshi részéről. Ettől még ezek a coinok ott vannak, és tényleg rizikót jelentenek, ahogy írod.

  • Reggie0

    félisten

    válasz #82595328 #339 üzenetére

    Nem bizonyitottad, hogy a kriptonak nincs erteke, csak bebufizted.
    Az pedig, hogy a forgalomban levo penz mennyisegenek nincs koze az inflaciohoz, kb. kozepiskolas kozgazdasagi ismeretekkel is szembenall...

    [ Szerkesztve ]

  • VirsLee

    őstag

    válasz #82595328 #339 üzenetére

    Egyetértek veled, annyit tennék hozzá, hogy a kereskedelmi banki hitelezés pont emiatt nem növeli a fogyasztást hosszabb távon nézve, csak átütemezi azt. Előbb el tudod költeni a fizetésed, de nem tudsz többet költeni, mint amennyit amúgy is tudnál költeni a fizetésedből.

Új hozzászólás Aktív témák