Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • koko52

    veterán

    válasz VirsLee #100 üzenetére

    Szerinted ez engem hol érint? Elárulom, sehol. Olyan pénzem van benne, amit kriptoval, bányászattal halmoztam fel. Ha ma mindet bebuknám akkor is komoly összeget vettem már ki, tehát nem dobnék kötelet. Sőt, azt is elárulom, hogy olyan pénzt tettem anno bele, ami szintén nem fájt volna, mert erre lett szánva.
    Ilyen sztorik mindig voltak és lesznek, kockázat nélkül nincs haszon. Aki mindenét felteszi a ruletten azt nem tudom sajnálni.

    totron: igen, miért 13 évesen kit kellett volna elvinni? 30 éveseket? Mindenkit a maga idejében és a maga céljára. Akkor is voltak ilyen filozófus dumájú lúzerek. A Bájkeverő c. film jelenete jut róluk eszembe, mikor Brendon nyáldumája nem jön annyira be a csajnak..

    Ide meg azok jönnek kárörvendeni, akiknek kisiklott a pénzügyi élete és most dögöljön meg a szomszéd lova. Na meg kárörvendeni, (ahogy elnézem), semmivel sem jobbak az ilyenek brókernél. Én a saját pénzemet viszem vásárra, nem másokat ültetek fel a lóra, szóval nem én vagyok az emberetek.

    Részemről befejeztem, sok sikert mindenkinek és fel a fejjel!

    "Meglepetten néztünk Európára, arra, hogy mennyire nyitottak az országok, és vannak, akik csak úgy magukhoz veszik a bevándorlókat, fel nem ismerve azt, hogy egy napon a saját hazájukban kisebbséggé válhatnak."-Ernst Roets

  • almafa42

    aktív tag

    válasz VirsLee #187 üzenetére

    Az, hogy te 0 értéket társítasz valamihez, attól még lehet értékes mások szemében. Pl szerintem a kosaras kártya egy baromság, mégsem nulla a piaci ára egy ritkább darabnak. Egy balatoni üres telekért sem adnék 100 milliót, de azért ennyi az ára, mert van elég ember, aki lát ennyi értéket benne.

    De az is lehet, hogy valami úgy értékes valaki számára, hogy nem pénzzel mérhető. Pl egy nyugodt este a családod körében. Vagy egy jógaóra, ami után nyugodtabban alszol. Egyik sem fizet pénzbeli osztalékot, cash flow sincs, mégsem érzem értéktelennek.

    Hogy konkrétumot írjak, nekem érték kimondottan a BTC-ben az, hogy nem köthető a bankrendszerhez. Bármi miatt zárolják a számláimat, ehhez nem férnek hozzá közvetlenül. Eggyel kevesebb counterparty risk. Ha háború lesz és menni kell nyugatra, ezt a zsebemben el tudom vinni magammal, az ingatlanokkal kapcsolatban meg maximum imádkozhatok. Mellesleg kimondottan jó egy külön eszközosztályba diverzifikálni, hogy ne legyen ennyire ingatlan + részvény koncentrált a vagyonom. Kezdetnek ez elég lesz?
    Természetesen lehet, hogy neked ezek nem számítanak, vagy nem érnek annyit, mint nekem. És feltételezem, hogy a világon sokan hasonlóan gondolkoznak, mint én (sőt, még azt is, hogy ezen emberek száma nőni fog, ahogy történt is az elmúlt években), ami fenntartja az ökoszisztéma értékét.

  • almafa42

    aktív tag

    válasz VirsLee #206 üzenetére

    Egyetértek, az értékének kalkulációja inkább hasonlít a baseball kártyákhoz mint egy for-profit céghez. A rulettasztalhoz a legkevésbé sem, nem is értem hogy jön ide.

    "Nem ez az első és nem is az utolsó hisztéria, amit az emberiség összehozott magának." Ezzel is egyetértek. Csak hát ugye nem minden hisztéria teljesen értelmetlen. A nejlon harisnya amikor bejött az is hisztériát váltott ki kb, egy új iPhone megjelenés is, stbstb.

    Amit nem értek, hogy miért ennyire tekintesz arra axiómaként, hogy a bitcoin értékét csak a hype és a tájékozatlanság adhatja. Pont arra hoztam néhány saját példát, hogy nekem milyen értéket ad. Azt megértem, ha neked ezek értéktelenek, de lehet másoknak mégis számítanak.

  • RoyBatty

    aktív tag

    válasz VirsLee #206 üzenetére

    A Tesla is erősen túl van értékelve az összes "hagyományos" tőzsdei értékelés szerint, ott a hype csak 90%-ot tesz az árfolyamhoz. A bitcoinnál ez 100% :)
    Komolyra fordítva a szót a kriptóknál igen fontos piac a feketepiac, az adóelkerülés és az országok közötti szabad pénzáramlás (a világon nagyon sok országban nincs teljes konvertibilitás, hanem valamilyen szinten korlázozzák a devizakereskedelmet), ez adja a mögöttes értéket. A volatilitása meg a szabályozatlanságából fakad, viszont amint szabályozni fogják rendesen a mögöttes piac is elfog tűnni mögüle. Addig marad a pénzügyi vadnyugat, azon meg a leggátlástalanabbak fognak a legnagyobbakat kaszálni továbbra is.

  • almafa42

    aktív tag

    válasz VirsLee #229 üzenetére

    Nem mennék a Bitcoinnál messzebb ebben a beszélgetésben :)
    Van euróm is, mint olvashattad nem képviselek BTC maxi nézeteket. Van sokminden, amire a fiat jobb. Egy szint fölött érdemes diverzifikálni.
    A legfőbb érv amit felhoztál az annyi, hogy az utóbbi időben esett a BTC árfolyama, az EUR értékállóbb. Kiválasztottál egy olyan időszakot, ami ezt alá is támasztja. Ha ugyanilyen torzul közelítem meg és az ellentettjét szeretném alátámasztani, akkor azt mondhatom, hogy 2 év alatt az aljához képest +1500%-on tetőzött, majd visszaesett +600%-ra. Ha eleget kínzod a statisztikát, bármit bevall.
    De elég ha azt nézzük, hogy a 2013-as csúcshoz képest (tehát ezen az időtávon a lehető legpesszimistábban nézve) kb 30-szoros árazáson vagyunk most. Stabil az árfolyam? Dehogy. Fog még ugyanilyen ütemben emelkedni? Szerintem nem. De azt mondani, hogy az EUR értékállóbb, az szimplán nem igaz a jelenleg rendelkezésre álló adatok alapján (előző 12 év, amióta van BTC-ről adat). A jövő megtippelése más kérdés persze, ott bármit elbír a papír.

    [ Szerkesztve ]

  • bambano

    titán

    válasz VirsLee #252 üzenetére

    és ott van még rajta a politikusok kedvenc grafikonhazugsága, a nem nullától induló skála.

    Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

  • almafa42

    aktív tag

    válasz VirsLee #252 üzenetére

    Lehet, hogy azért használták, hogy elfedjék a magas volatilitást. De lehet, hogy azért, mert egy 5-6-7 nagyságrendbeli exponenciális növekedést így lehet szemléletesebben ábrázolni, különben kapunk egy hosszú vízszintes vonalat kb a végén egy oszloppal. Az is torz, nem?

    Amúgy a félreértés elkerülése végett: a hülye is látja, hogy a kripto volatilisabb. Ezzel a grafikonnal nem ennek az ellentettjét akartam alátámasztani - balga is lennék, hisz pont jól látszik a grafikonon is a volatilitás, ahogy te is kifejtetted. Legalább egy pontban megegyezhetünk akkor, remélem erre lehet építeni is később :) A kripto sokkal volatilisabb, mint az USD/EUR stb. Tovább megyek, még a tőzsdénél is.
    A dollár ahogy írtad, teljesen kiszámíthatóan esik. (az utóbbi 1-2 év felett hunyjunk szemet) Nem ezzel kapcsolatos a kérdésem.

    Arra voltam kíváncsi, hogy mi a megfelelő kifejezés arra, hogy a pl havi chartokat nézve a BTC vásárlóereje az USD-vel szemben évek óta meredeken emelkedik. Teszi ezt természetesen sokkal magasabb beta mellett, ebben a részében már megegyeztünk. Én azt hittem (rosszul, kolléga kijavított), hogy erre az a jó kifejezés, hogy értékállóbb.

    @bambano: Milyen nem nullától induló skála? Hol kellen, hogy nulla legyen? A dollár értéke oldalon még csak-csak érthető, úgy kicsit kevésbé lenne látható a dollár esése. A BTC oldalon pedig ha meg szeretnéd találni a nullát akkor végtelen magas chart kellene hozzá, feltételezem nem ez lenne a cél.

  • mephi666

    nagyúr

    válasz VirsLee #265 üzenetére

    Mondom én: nagy üggyel-gonddal, magas energiabefektetéssel reszelgetett fing, aminek az "értékét" az alaptalanul bele fektetett bizalom adja... ha ez a bizalom elfogy, akkor elillan :)

    "Kis lépés az emberiségnek... hosszú lépést a férfiaknak..." ++++++++++++++ BattleTag: mephiHUN#2258 ++++++++ A kígyó veszélyes állat mert harap, de a takarítónő még veszélyesebb, mert ő Maris

  • koko52

    veterán

    válasz VirsLee #265 üzenetére

    Én vettem BTC-ért VGA-t, shopból, magyar shopból. :U

    "Meglepetten néztünk Európára, arra, hogy mennyire nyitottak az országok, és vannak, akik csak úgy magukhoz veszik a bevándorlókat, fel nem ismerve azt, hogy egy napon a saját hazájukban kisebbséggé válhatnak."-Ernst Roets

  • koko52

    veterán

    válasz VirsLee #271 üzenetére

    Szóval máris pénz lett az is. Sőt ha hamisítod a törvény bünteti. Gondolom böske utalvánnyal vagy szép kártyával fizettél már boltban. Miért? Hisz nem pénz. Ja, de igen, csak másmilyen.

    [ Szerkesztve ]

    "Meglepetten néztünk Európára, arra, hogy mennyire nyitottak az országok, és vannak, akik csak úgy magukhoz veszik a bevándorlókat, fel nem ismerve azt, hogy egy napon a saját hazájukban kisebbséggé válhatnak."-Ernst Roets

  • almafa42

    aktív tag

    válasz VirsLee #265 üzenetére

    Rendben, akkor nem vásárlóerő, újrafogalmazom. Ha ugyanazon fogyasztói kosár BTC-ben és USD-ben kifejezett értékét szeretnénk összehasonlítani az idő függvényében, akkor azt láthatjuk, hogy pl havi chartokat nézve a BTC relatív értéke (magas volatilitás mellett) meredeken nő, az USD-é szép lassan csökken évek óta.
    Az a kategorizálás, amit a végén fejtegetsz teljesen valid. Igazából a felsorolás egyik elemébe sem lehet tökéletesen behelyezni, többel is mutat részleges hasonlóságot. Jelenleg az országok nagy része eszközként kategorizálja, sokan egy új eszközosztályként tekintenek rá.

    Remélem ez így elég pontos. Reagálnál kérlek a grafikon tartalámra is? A formai elemeket már kiveséztük.

    [ Szerkesztve ]

  • almafa42

    aktív tag

    válasz VirsLee #286 üzenetére

    Én nem vettem Intel részvényt (azaz lehet, hogy valamilyen ETF-en keresztül van kitettségem, de ezt hagyjuk), mégsem járok fórumokba téríteni, hogy értéktelen szar az egész. See? :) Azt ugorjuk is át, hogy mint már többször leírtam nem térítek, és nem is fogsz találni visszakeresve semmi kripto vásárlásra való agitálást.

    "Szerinted mi értelme volt a kettő teljesen más kategóriájú eszközt egymás mellé tenni és két különböző típusú skálán összehasonlítani őket?"
    Szerintem az, hogy egy pénzügyi portfolio része általában a cash. Engem érdekel, hogy a portfoliom összetevői hogyan teljesítenek egymáshoz képest. Sőt, még az is érdekel, hogy ezeknek milyen relatív mozgása van a fogyasztói kosaramhoz képest. Példaképp az is érdekel, hogy az albérletekből elérhető cashflow milyen mértékben fedezi a megélhetési kiadásaimat.
    Na jó ez hazugság, igazából csak manipulációra akartam használni.

    Amúgy tök sok értelme van BTC-t Tesla-val vagy AMD-vel összehasonlítani. Simán kijön, hogy nem járt jól az, aki BTC-be fektetett ezekkel szemben az elmúlt pár évben (kicsit időpont-függő ez az állítás, de többségében igaz).

    "Ha holnaptól a BTC eltűnik a crypto tőzsdékről, akkor mennyi lesz az értéke? 1 dollárhoz vagy 0-hoz lesz közelebb?" Ha eltűnik, akkor erősen csökkenni fog az értéke. Nézz vissza az MTGox előtti időkre. Akkor is volt értéke tőzsde nélkül, de közel sem annyi mint most.
    Van nullánál magasabb esélye, hogy bármilyen oknál fogva lekerül az összes tőzsdéről? Van. Lehet ezzel a rizikóval kalkulálni egy befektetésnél? Lehet. A piac ezt megteszi, kérdés mennyire hatékonyan árazza be a különböző rizikókat és a potenciált. A magas volatilitás azt mutatja, hogy nem túl hatékonyan (mind a két irányba túlkompenzálva), az évek alatt kimutatható csökkenő volatilitás pedig azt, hogy azért egyre hatékonyabban.

  • almafa42

    aktív tag

    válasz VirsLee #297 üzenetére

    Nem értelek. Pont az írtam, hogy attól még, hogy más pénzén gazdagodott meg (mint mindenki), nem volt ponzi.

    A második pontra nagyon egyszerű a válasz. Az ingatlanbefektetés is megvédheti a vagyonod az inflációtól, és teszi ezt annak ellenére, hogy először el kell adnod forintért/dollárért. Az összes befektetésnek pont ez a lényege. Miért vállalnánk rizikót egyéb esetben?
    Az pedig, hogy kiemelsz egy időszakot, amikor jobban esett a BTC értéke mint a dolláré nem bizonyítja az álláspontod. Kb olyan, mint ha azt mondanád, hogy tegnap leakciózta a Lidl a sárgarépát, nincs itt élelmiszerár-növekedés. A megállapítás igaz, de csak lokálisan. Selection bias-nak hívják, nem tudom mi magyarul ennek a torzításnak a neve.
    Persze lehet, hogy "a bitcoin az infláció ellen véd" narratíva hibás lesz a jövőben. Ezzel a rizikóval érdemes számolni. Viszont azt kétségbe vonni, hogy a múltban megvédett az inflációtól, az csupán az adatok torzított értelmezése által lehetséges. Egy volatilis eszköznél pedig könnyű olyan periódusokat találni, amit ha extrapolálunk akkor extrém eredményeket kapunk. Pl esélyesen ez lesz sorban a 9. piros hét BTC esetében. Talán 2014-ben ha volt ugyanilyen vérengzés. Ha így folytatjuk, hamar vége lesz a muzsikának. Meglátjuk.

    [ Szerkesztve ]

  • almafa42

    aktív tag

    válasz VirsLee #299 üzenetére

    "Ezért nem jó, hogy ezzel akarod alátámasztani a BTC védelmét." Figy, kiforgatod a szavaimat. Azt írtam, hogy nem minden ponzi, amivel pénzt keres a tulaj, példaként a Microsoft sem. Ennyit. Sehogy nem kötöttem a BTC-hez, nem hasonlítottam, semmi. Kérlek olvasd el újra, mielőtt elkezded azt, hogy bezzeg a Microsoft terméket ad. Azt ad, az emberek fizetnek érte. Így működik egy cég. Nem így működik a kripto. Ettől még mind a kettő létezik.

    Miért hasonlítom a földön használt kvázi univerzális értékmérőhöz? Ahhoz, amit te is használtál, hogy elmondd, mennyit esett az értéke? Hm, nem is tudom.

    Utolsó részre: Az előtte levő időszak 89%-ában meg nem tudtál úgy pozit nyitni, hogy minimum 200% hozamot ne érj el a mostani "hatalmas" szakadási utáni árakat nézve. A BTC létrehozása óta eltelt idő 10%-ában igaz a te állításod. Ezen időszakon belül is csak a két csúcsponthoz képest ennyire magas a visszaesés. Igen, ez cherry picking.

  • Reggie0

    félisten

    válasz VirsLee #301 üzenetére

    "Ugye nem gondolod komolyan, hogy ez nem átverés? Nézz belőle egy nagyon lazát, busd 13%, ez elvileg stablecoin, azaz olyan, mintha usd-ben 13%-os kamatod lenne. Áruld el, hogyan lehetséges ez. "

    Ugy, hogy a platformon kolcsont is lehet felvenni, onnan jon a kamat. Van olyan platform, ami szinte csak ilyen kolcsonzessel foglalkozik. Magyar is van: inlock.io.
    A kamat algoritmikusan kerul megallapitasra, aszerint osztonoz, hogy mennyire van szukseg likviditasra a platformon belul. Nyilvan erre rapakoljak a sajat hasznukat koltseguket es az lesz a kolcsonre a kamat.

    [ Szerkesztve ]

  • gregory91

    senior tag

    válasz VirsLee #265 üzenetére

    Kár ezt elmagyarázni,nekem sem sikerült megértetni egyesekkel.....

    [ Szerkesztve ]

    Remélem itt elfér - https://sites.google.com/site/geriprojekt/ - https://github.com/kgregoryan - Az ember téved,a gép hibázik.

  • almafa42

    aktív tag

    válasz VirsLee #301 üzenetére

    Szerintem hagyjuk. Szívesen megválaszolom még ezeket a kérdéseket, de nem fog változni semmi, ha folytatjuk. Let's agree to disagree, pacsi, menjünk békével :)

    "Akkor talán ideje lenne elárulnod, hogyan is működik a crypto" Melyik? Én direkt leszűkítettem BTC-re a példáimat, azon belül is magára a BTC-re mint blokklánc, nem pedig a BTC köré épülő cégekre.

    Felhoztál egy hegy példát, amivel mind azt akarod szemléltetni, hogy a kripto átverés. Részben igazad van, van olyan kripto, ami átverés. Pont úgy, ahogy van olyan Kft is, ami átverés, a példákban is van több ilyen.
    - AXS: Nekem pl nincs, nem ismerem mélységében. 75% kamat sok, már csak az mennyiség inflációja miatt is. Azt gondolom tudod, hogy ezeknél a PoS coinoknál a kibocsátási görbéből fakadóan újonnan keletkezett coinok vannak szétosztva, nem pedig piramisjáték szerűen egy központi entitás az új belépők befizetését osztja szét. De a lényeg, hogy az AXS-nek semmi köze a BTC-hez.
    - ETH 8% kamat Nexo-n: Egy cég ad kamatot, ha oda rakod a kriptodat, ennek minden rizikójával együtt. Ugyanennél a cégnél felvehetsz hitelt kriptoban. A cég rizikós, ez nem kétség. De a cég az, nem pedig a kripto, amire kamatot adnak. Ha csinálok egy céget, ahol ha megőrzésre odaadhatod az aranyad, ezt én felhasználhatom erre-arra, és fizetek rá valamennyi kamatot, akkor nem az arany a rizikós.
    - BUSD ~10% kamat: Stablecoin lending egy profitábilis üzlet, pont úgy ahogy az USD lending. A Binance egy masszívan profitábilis cég. A 13%-os ígért kamat egy promóció. Menj hozzájuk, fizess jutalékot a kereskedésed után. Ha kiszámolod, akkor a maximum 200$ évi 13% kamatra 90 nap alatt hoz kb 5$-t. Számtalan cég ennél sokkal nagyobb bónuszokat ad. 100.000 BUSD-re talán kapsz 1-2%-ot.
    - Ethermine.org - Megint egy cég a ludas, nem az ETH.
    - NANO spam attack - megint egy másik blockchain egyik problémája van a terítéken. De amúgy egy spam attack nem is annyira probléma, inkább a design-ból fakadó tulajdonság. Bármelyik blockchaint lehet spamelni, kérdés, hogy megéri-e. Nagyon drága tud lenni.

    Teljesen jó példákat hoztál, ezek létező szituációk a kripto piacon belül. Elhiszem, hogy ezek ijesztőek, ha nem érted, hogy mi is történik. A Questor úgy kezelte az ügyfelek pénzét ahogy, de ettől még a MOL részvény nem egy átverés. Persze lehet, hogy az, csak nem ettől lesz az, ez szimplán egy counterparty risk. A kripto-ban pont az a jó, hogy tulajdonolhatod counterparty nélkül is.

    "Érdekes, hogy betolsz ide egy chartot, ami egyértelműen megtévesztésre készült" - Ez a te feltételezésed, amit készpénznek veszel. Érvelési hiba. A grafikon tartalmára pedig ismét nem reagáltál.

    "Jelenleg a BTC jobban hasonlít egy limitált számban megjelenő monopoly társasjáték pénzére, amiből csak x darabot gyártottak, mint egy igazi devizára." Igen, részben valahol a kettő között van, részben meg mind a kettőtől különbözik. A legtöbb országban, mint már írtam is eszközként kezelik. Még a végén valamiben egyetértünk?

    "Mekkora időszakot tartasz jogosnak? Mire fogod azt mondani, hogy az már nem cherry picking? Kérdeztem ezelőtt is, de nem írtál rá érdemi választ. Szóval? Hány évtől számít?" Ugyanúgy, ahogy te sem tudod ezt megmondani, én sem. Nem úgy történik ez, hogy van X dátum, egészen addig a pontig atom jó befektetés, az önkényesen meghatározott dátum után meg borzasztó. Pont ezért nem használok jelzőket rá, illetve fogalmazok úgy, hogy "ebben az időszakban ilyen volt". Bármelyik rövid időszakot kiemelni, abból pedig extrapolálni az cherry picking. Már bocs, de te pont kiemelted az utolsó ténylegesen negatív időszakot, a többi részt meg figyelmen kívül hagytad. De ez selection bias, ami érthető, mert tágabb időintervallum nem támasztaná alá a mondandódat.
    A kérdésedre pedig annyi, hogy az adatok alapján folyamatosan újraértékelem a jövőbeli várakozásaimat. Simán eljöhet az a pont, amikor hosszú távon is bearish leszek, egyelőre csak rövid/közép távon vagyok.

  • Reggie0

    félisten

    válasz VirsLee #303 üzenetére

    En is kaptam mar 0%-os hitelt, megis jo volt vmiert a kolcsonbeado cegnek...

    Az, hogy nem erted, nem azt jelenti, hogy nincs ertelme.

  • viharhozo

    addikt

    válasz VirsLee #311 üzenetére

    Az, hogy közgazdászként nem értem hogyan lehetséges eladni egy 9%-os hitelt, amikor USD-ben kapsz hitelt 5%-on az szomorú.

    1. Nem mindenki kap 5%-on hitelt.
    2. Felveszed 9%-on es berakod egy olyan stablecoinba, ami ennel tobbet ad. Egyszeru arbitrazsugylet, amig ki nem derul, h a masik oldalon nincs meg a fedezet (ld. Anchor protocol).

    Biztos vagyok benne, hogy van értelme 75%-os kamatot ajánlani és abban is biztos vagyok, hogy aki ilyet ajánl, az nem játszik tisztességesen.

    Az ilyen allitasok elott celszeru vmennyire megismerni a cryptok mukodeset. Ertem en, h minden atveres meg piramisjatek, meg mindneki mindent tud anelkul, h barmirol barmit tudna, de akkor is.

    A "kamat" attol fugg a stake-elesnel, h jelenleg hany darab coin van forgalomban es egy adott kovetkezo periodusban mennyit nyomnak ki meg.

    Pl. ha a kovetkezo egy evben 2 millio coin jon, most viszont csak 0,5 millio van forgalomban, akkor a jelenlegi tulajdonosok 400%-os inflaciokent elik meg a kovetkezo egy evet. Nekik olyan opciot kell ajanlani a "lekotesre", stake-elesre, h hajlandoak legyenek ezt megtenni.

    Tehat onmagaban a "kamat" szintje nem jelent semmit.

    Durvasága miatt töröltem - moderátor.

  • koko52

    veterán

    válasz VirsLee #315 üzenetére

    Van 100 forint a rendszerben. A bank oda adja neked 10% kamatra. 110-et kell visszafizetned. Honnan lesz 10Ft? Nyomtatnak. Fedezet nélkül.

    "Meglepetten néztünk Európára, arra, hogy mennyire nyitottak az országok, és vannak, akik csak úgy magukhoz veszik a bevándorlókat, fel nem ismerve azt, hogy egy napon a saját hazájukban kisebbséggé válhatnak."-Ernst Roets

  • nyunyu

    félisten

    válasz VirsLee #319 üzenetére

    A bank esetében alacsony hozam jár a betétre, magas kamat van a hitelen. A különbözet egy pozitív szám, ebből él a bank. Amikor ez megfordul az nem fenntartható, hisz folyamatosan veszteséget termel.

    Viszonylag kicsi, személyi kölcsönökre szakosodott banknak dolgozom.

    Nálunk komoly probléma volt, hogy nincsenek betétek, ellenben a hitelkártyákra vett TVket a pandémia alatt is fizetnünk kellett a viszonteladó partnereinknek, ellenben az ügyfelektől eddig egy vasat sem láttunk vissza a moratórium miatt.
    Ez tavaly 5,5 mrd veszteséget okozott.

    Most meg az elszálló jegybanki kamatokat nem lehet követni a hitelkamatokkal.

    Erre a héten a kormány előállt az extraprofit adó ötletével, amit ugyanúgy fizetnünk kéne, mint a náluk parkoló lakossági betétek kihelyezéséből élő nagybankoknak.

    Szóval a helyzet a bankoknál sem annyira fekete-fehér, mint ahogy a kormányzati kamunikáció beállítja.

    [ Szerkesztve ]

    Hello IT! Have you tried turning it off and on again?

  • Reggie0

    félisten

    válasz VirsLee #311 üzenetére

    Az il ferro-hoz kepest annyi a kulonbseg, hogy itt nem kotelezo nagybna csinalni es nem marad egy auto a nyakadon

    Amugy meg korlatozott osszegre promocio. Szolgaltato kiszamolja, hogy neki mennyi minuszt er meg, hogy uj ugyfeleket bevonzzon es abbol kijon neki, hogy mennyi reklamkamatot ad. Nem egy ordongosseg, ezeknel a valtasi tranzakciobol azert boven folyik be a penz, egy ilyen manovert rohogve megengedhetnek maguknak.

    [ Szerkesztve ]

  • viharhozo

    addikt

    válasz VirsLee #315 üzenetére

    A kerdest se ertem.

    Ez volt az eredeti mondat:

    Az, hogy közgazdászként nem értem hogyan lehetséges eladni egy 9%-os hitelt, amikor USD-ben kapsz hitelt 5%-on az szomorú.

    A 9%-os hitel nem USD-ben van, hanem BUSD/USDT-ben.
    Vagy nem ugyanarrol beszelunk.

    Durvasága miatt töröltem - moderátor.

  • koko52

    veterán

    válasz VirsLee #332 üzenetére

    A bankok (MNB, FED stb) pénzt nyomtatnak, digitálisan kiadnak, hogy serkentsék a gazdaságot, hitelt adjanak. Ennek semmi fedezete, inflációt generál és jelenleg inflációs spirált, aminek nem tudni hol lesz a vége.

    Még jó hogy te azt hiszed mindenben igazad van és csak te érted. Tudod mit, igazad van! :R

    "Meglepetten néztünk Európára, arra, hogy mennyire nyitottak az országok, és vannak, akik csak úgy magukhoz veszik a bevándorlókat, fel nem ismerve azt, hogy egy napon a saját hazájukban kisebbséggé válhatnak."-Ernst Roets

  • #82595328

    törölt tag

    válasz VirsLee #332 üzenetére

    Valójában egyikőtök sem érti:
    1. Valójában amikor hitelt veszel fel kerül új pénz a rendszerbe csak nem a 10 hanem a 100. Ezt hívják pénz teremtésnek. Amikor visszafizeted akkor ez a pénz kvázi megsemmisül. A kamat nem. A kamat mögötti értéket a hitelfelvevőnek kell "előállítania". De ezt már valaki leírta.
    2. A pénznek nincs fedezete(vagyis maga az állam a fedezet) se belső értéke. A kriptovalutáknak sincs. Pont attól tud működni a kripto mint ponzi séma, hogy vannak, akik elhiszik, hogy van neki, de nincs. Ezért kell az állam, hogy kikényszerítse az a pénz elfogadását, és vigyáz az értékére. Ez a különbség a valódi pénz és a kriptók között, és ez óriás különbség. Ezért baromság a decentralizált pénz és ezért 0 a kriptók értéke, nem a BTC-é az egészé. Ez egy rakás kriptovalutánál ez már kiderült (linkeltem korábban az oldalt). A többinél meg majd ki fog. Ezért lufi, meg spekuláció az egész. Ez okozza a volatilitást, ettől tud a kriptó UGYANAZ A KRIPTÓ!!!, akár több 1000x ennyit érni.
    3. Az inflációnak az elsődleges oka nem a forgalomban lévő pénz mennyisége, hanem a belső érték hiánya. Egyszerűen arról van szó, hogy ha egy termék előállításához szükséges erőforrás megszerzése nehezebbé válik (pl: mint most a háború miatt az üzemanyag) -> akkor drágul a termék -> egyfajta piaci kiegyenlítődés során a piacon lévő termékek hozzáigazodnak ehhez a magasabb árhoz -> infláció. Ez az aranypénzrendszerben azért nem jelentkezett, mivel az arany maga is termék volt, azaz kvázi együtt drágult a többi termékkel. A pénznek nincs belső értéke - hangsúlyozom a kriptóknak sincs- , ezért ilyet nem tud. Ezért kell az állam, hogy ezt megakadályozza, vagy legalábbis lassítsa, elfogadható szinten tartsa. Mivel a kriptóknál nincs "állam" a kriptók volatilitása soha nem fog megszűnni. Ezért baromság, hogy a kriptók megvédenek majd az inflációtól.
    Ez inkább csak egy kivonat, vagy 5-10 oldal kellene még ehhez. Ha nem hiszitek el, olvassatok utána. (közgazdaságtan -> makró, mikró, pénzügy, banktan).

  • arnyekxxx

    veterán

    válasz VirsLee #336 üzenetére

    bankjegyet, ami törvényes fizetési eszköz, csak a jegybank bocsáthat ki

    Viszont számlapénzt - ami szintén törvényes fizetőeszköz - a kereskedelmi bankok állitanak elő hitelezéssel, a bank nem annyit hitelez amennyi készpénze/betétje van hanem annak többszörösét.

    pénzteremtés

    [ Szerkesztve ]

  • viharhozo

    addikt

    válasz VirsLee #330 üzenetére

    Nem latom a kiindulo allitast.

    Megneztem, jelenleg a Binance, aki a BUSD mogott all, savosan fizet kamatot:

    0-2000 BUSD: 10%
    2-20000 BUSD: 2%
    20000- : 1%

    A hitelezes kamata fix 9,125%. Tehat a kis beteteken valoban bukik, de a a hitelezes fedezete eleg szuk, ha a fedezeted erteke 83%-ra esik, mar likvidaljak a pozit.

    Ezen nagy uzlet nem lesz, a nagyok 2%-ert valoszinuleg nem kotik le a penzt, a kicsiknel meg biznak abban, h a sajat platformjukon kezdenek el kereskedni, ezzel jutalekot termelve es/vagy likvidaljak a pozijukat, amibol megint csak bejon annyi, h ne bukjanak az uzleten.

    Ebben osszessegeben nem latok olyan nagyon veszelyes tendenciat.

    Durvasága miatt töröltem - moderátor.

  • Darmol

    senior tag

    válasz VirsLee #345 üzenetére

    Ez csak abban az esetben lenne igaz, ha mindíg megfelelő értékű fedezet lenne a hitel mögött. De nem mindíg van.

    Aki azt mondja "nem tudom elhinni az igazságot" az naiv. Aki azt mondja "nem akarom tudni az igazságot" az ostoba. Aki azt mondja "az igazság tilos" az gonosz. Aki azt mondja "én határozom meg az igazságot" az beteg.

  • Reggie0

    félisten

    válasz VirsLee #349 üzenetére

    Viszont 2 honapos tavlatban 10+2fizu-2torlesztot koltesz a 2 fizu helyett. Nyilvan, ha nagyon nagy meretu ablakban osszegzel, akkor zero osszegu lesz, de rovidtavon extra penz jelenik meg a rendszerben, ami mogott nincs fedezet. Innentol pedig mar csak nezopont kerdese, hogy ezt idobeli eltolasnak vagy rovidtavu penzkibocsajtasnak es visszavonasnak tekinted.

    [ Szerkesztve ]

  • Darmol

    senior tag

    válasz VirsLee #349 üzenetére

    Konkrétan arra gondoltam, hogy sokan szeretik azt hinni, hogy a fedezet egy fix abszolútérték. Pedig a jelzáloghitel-válság megmutatta, hogy a fedezet értékének csökkenése nem csak lehetséges, de válságot is okozhat.

    Aki azt mondja "nem tudom elhinni az igazságot" az naiv. Aki azt mondja "nem akarom tudni az igazságot" az ostoba. Aki azt mondja "az igazság tilos" az gonosz. Aki azt mondja "én határozom meg az igazságot" az beteg.

  • almafa42

    aktív tag

    válasz VirsLee #356 üzenetére

    Persze, hogy érdemes figyelni, ahogy az eddigi hasonló esésekre és emelkedésekre is. Elég csúnya vérfürdő van a piacokon, NASDAQ is esett 30%-ot YTD. Egyedül az ingatlan tartja magát az utóbbi időben. Ha az infláció megfékezése miatti kamatemelések hatása megjelenik a munkaerő piacokon, kíváncsi leszek, hogy a lakáspiacon is mi lesz. Hitelt már jóval nehezebb felvenni, kb duplázódott a visszafizetendő összeg egy év alatt.

    Ki kell tartani? Nem, eddig sem kellett. Nem tudom ki mi alapján kereskedik, a magam nevében tudok beszélni.
    - Technikai indikátorok többsége historikusan alacsony szinten van. Ha ezek alapján kereskedik valaki, akkor nem ez a jó kiszálló.
    - Fundamentumok tekintetében a technológiai oldalon nincs változás, csak egy szép lassú fejlődés. Makro környezet természetesen megváltozott, 10+ év végtelen pénznyomtatás után egyszer véget ér a tánc. Meglátjuk majd kripto hogyan viselkedik ebben a környezetben.
    Én a számomra rendelkezésre álló információ alapján kevésbé adnék el most, mint egy hónapja.

    Normális dolog? Mit jelent a szó?

    Ha az kérdés, hogy pszichológiailag mennyire nehéz kezelni egy ilyen helyzetet, akkor nem normális. A túl nagy változást túl rövid idő alatt egyik irányba sem tudjuk értelmesen kezelni.

    Ha azt, hogy mennyire egyedi, akkor semennyire nem az, az előző 10 évben ez a 5. alkalom. Nem bagatellizálni szeretném, katasztrófa ami megy, de nem egy black swan-ról beszélünk. Lehet, hogy innen soha nem fog helyreállni, persze, ahogy a piramisjátékok sem szoktak. De eddig négyszer felállt, szóval 0%-nál nagyobb esélyt adok neki most is. És talán ez az egész mondandóm lényege: szerintem a BTC esélye a kiteljesedésre kevesebb, mint 100%, de több, mint 0%. Ha te is 0%-nál több esélyt adsz ennek, akkor annyira nem is különbözik a nézőpontunk. (a 0% és a 100% eléggé nehezen védhető, szóval remélem nem lőttem mellé :) )

  • almafa42

    aktív tag

    válasz VirsLee #358 üzenetére

    Ha csináltál már valaha fundamentális elemzést akkor tudod, hogy nem kizárólag a cég pénzügyi helyzetét szokták nézni, hanem többek közt a jövőbeli potenciált, versenytársakat, technológiát, makrogazdasági helyzetet. BTC esetén a pénzügyi helyzet nem értelmezhető, a többi viszont igen. A terminológiába természetesen bele lehet kötni, hisz nem kriptora találták ki.

    "Szerintem az értéke 0" - elhiszem. Írtam pár kommentel feljebb, számomra a kelkáposzta értéke is nulla. Egyéni szubjektív preferenciák alapján ítéljük meg a dolgok értékét, mely ráadásul nagy mértékben függ a környezettől is. Pl számomra a kelkáposzta értéktelen, de ha éhinség lenne akkor megnőne az értéke. Elég gyorsan meg tudjuk változtatni a nézeteinket, ha az számunkra előnnyel jár.
    Sokmilliárd ember egyéni véleménye fogja meghatározni egy adott dolog aktuális piaci értékét (feltételezvén a szabad piaci működést), nem te és nem is én. Igen, ebben benne vannak a hülye, pénzügyileg tájékozatlan emberek is. (Azt a hatást azért ne felejtsük el, hogy hajlamosak vagyunk magunkat jobbnak látni, mint ténylegesen vagyunk)
    Amit mind a ketten meg tudunk határozni magunknak az a személyes érték. Ez BTC esetében neked nulla. Én ezzel nem vitatkozom. Számomra nem nulla, ezzel te nem tudsz vitatkozni.
    Az érveléseddel az a probléma, hogy determinisztikus eredményt feltételez az egyéni véleményed függvényében. Szerinted nulla, tehát nulla, még ha mások máshogy is látják, előbb utább biztosan nulla lesz, hisz csak azért látják máshogy, mert pénzügyileg tájékozatlanok. Ez ugyanúgy védhetetlen egy vitában, mint azon BTC maximalisták véleménye, akik esélyét nem látják annak, hogy bedőlhetne az egész. De, bedőlhet.

    Az a vicces, hogy szerintem most érkeztünk el oda, hogy abszolút konklúziók nélkül, nyitottan lehetne beszélni pro-kontra a kriptoról, de addigra meghalt a topik. No nem baj, majd egy másik alatt, lesz még a témában hír szerintem :)

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák