Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • ddekany

    veterán

    válasz CPT.Pirk #152 üzenetére

    Nem tudom dekstopos felhasználóként milyen a Linux közösség, de a rá készült szoftverekben felismerhető az UN*X-os attitűd egy aspektusa: ha valamit el lehet b*szni neked, mint felhasználónak (ideértve, neked mint rendszergazdának, vagy akár neked mint programozónak), és te elb*szod, akkor csakis te vagy a hülye, és minden rendben van a rendszerrel, nem hibáztatható az általad használt szoftver (ideértve akár programozási nyelv) készítője, aki nem úgy tervezte azt, hogy nehéz legyen valamit vele véletlenül elcseszni. Na persze így jobban lehet azzal szórakozni, hogy ki mennyire okos meg hülye... de az én szememben csak a készítők inkompetenciája jön át ezekből. Mondjuk gyakran évtizedes múltra visszatekintő dolgoknál, amit valami végzős villanyász kezdett el nyomkodni valami PDP-n... nem csoda.

    [ Szerkesztve ]

  • ddekany

    veterán

    válasz CPT.Pirk #160 üzenetére

    "olyankor jön a magyarázat, hogy unix örökség"

    Némely dolog miértjét csak akkor érted meg, ha tudod, hogy régen nem volt szokványos a monitor, hanem ilyen írógépszerűségen pötyögtél, ami kapásból kinyomtatta a betűt amit leütöttél, és egyben küldte a gépnek. :) Ez mondjuk csak érdekesség. Ami gáz a történelmi örökségben, többek közt, hogy nem egységesek a dolgok, mert annyi elágazás meg helyi szokás volt... Pl. az elterjedtebb szövegszerkesztőket ha megnézed (vi, emacs, pico, joe, stb.), mindnél más billentyűkkel kell egészen alap műveleteket is elvégezni, sőt a logikájuk is eltér. De vannak ennél is érthetetlenebb anomáliák, pl. hogy a legtöbb parancsnál az "-abc" egyenértékű az "-a -b -c"-vel, de egyeseknél meg hirtelen mégsem (pl. iptables-nél). Konfigurációs fájlok formátuma is változik alkalmazásonként, akkor is ha egyik lényegében semmivel sem jobb mint a másik. És ezek még csak a piti dolgok, de épp ezért lett volna könnyű egységesen csinálni őket, de hát nem volt központ aki megmondja hogy kell...

    Aztán persze ott vannak az olyan dolgok, amik anno tán ésszerűek voltak (erőforrások...), de most így évtizedekkel később már szopások. Pl. a rugalmatlan a UGO-s engedély kezelés... igen, utólag lett ACL támogatás, de az így hozzátolva, miközben csomó alkalmazás UGO-ban gondolkodik, már közel sem olyan szép, mint lehetett volna ha így kezdik. Stb. De persze az van, hogy az újabb újragondolt OS kezdeményezések mindig elhaltak, szóval most már ez bizonyosan marad örökre... Legalább nagyobb a különbség a kezdő és a veterán közt, és lehet, hogy ez cél is... ;]

  • erdoke

    titán

    válasz CPT.Pirk #175 üzenetére

    Akkor lehetne ezt korrektül összehasonlítani, ha két hasonló elterjedtségű operációs rendszert vetnél össze. Nyilván nem sokan veszik a fáradtságot, hogy célzottan a 18 asztali Linux felhasználó gépén kártékonykodjanak... Ugyanez áll az Office-ra is. Régóta Operával böngészek, de nem áltatom magam, hogy azért lenne biztonságos, mert nincs benne rés, és azt a keveset is villámgyorsan foltozzák. Legalább annyit számít, hogy 2-3 %-os részesedésű dolgokra nem nagy (kár)öröm kártevőt írni.

    [ Szerkesztve ]

    A legjobb aláírás a héten

  • attila9988

    őstag

    válasz CPT.Pirk #175 üzenetére

    Amit a 2 disztroról írsz, az viszont nem igazán tetszik. Nekem a felsorolt két disztró egyike sem fele meg az igényeimnek... (ezért van sok disztró)

    Azért van sok disztró, mert ha akarom, összeszedhetem magamnak az összes gpl -es, és bsd -s progit ami megfelel a posix szabványnak, és azokból azt legózok, amit akarok. Pont ez a legjobb benne. Ha én azt elnevezem "sárgakutyafüle" disztribúciónak, akkor van nekem egy operációs rendszerem. Mit érdekel akkor engem hogy létezik másik is, ha nekem pont olyan van, ami megfelel az én igényeimnek. Akinek kell rendes support -os fizetős se@@kinyalós megoldás, az elmegy a redhat -hoz, és vesz magának egy olyat.

    „Csak az apró titkokat kell védeni. A nagy felfedezéseket a nyilvánosság hitetlensége védi.” (Marshall McLuhan)

Új hozzászólás Aktív témák