Új hozzászólás Aktív témák

  • Crystalheart

    senior tag

    válasz lapa #248 üzenetére

    Helyileg a Kárpát-medencében egy összefogás sokat segíthetne, mert a hegyekben rengeteg fa korhad felhasználatlanul, nekünk pedig kevés van; ott viszont nincs sok termőföld, a magyar síkságon pedig az van bőven.

    cszn: Egy lokális elosztásra épülő gazdaságban annyira nem érdekelne, hogy Kínában mennyire népesedik túl magukat... :) Európában nincsenek túl sokan és a népesség stagnál. Ezt az állapotot kellene elérnie a legtöbb régiónak, persze megfejelve egy kis energiatakarékoskodással.

    [ Szerkesztve ]

  • TrollMetal

    tag

    válasz bozont #249 üzenetére

    Azért van egy hatalmas hátránya is.

    1: Rendkívül erős "oxidáló"(vagy mi a halál) ergo megeszi a tartályt amiben van. Többféle tartállyal kísérleteztek már de nagyobb léptékben nem képesek megfelelő tartályt építeni JELENLEG.
    2: Éppen ezért kis reaktorokról beszélünk. pl az általad említett tengeralattjáró.

    kb Megyénként kéne egyet-egyet építeni és az sem működne 20 évig sem szemben a mai urán alapú erőművek 40 évével.

    Ezektől eltekintve teljesen egyetértek veled.

    cszn: ebben nem értek veled egyet.
    Ha kevesebb ember lenne még nagyobb ívben szarnánk arra hogy mikor fog elfogyni. Mivel MOST van bőven minek rágódjak azon hogy 200év múlva is lesz e.
    A legnagyobb gond a gondolkozásmódunk.

    [ Szerkesztve ]

    ''A világ két végéről rohad. Az egyiken az anyagi, a másikon a szellemi szegénység pusztít.''

  • Dany007

    veterán

    válasz cszn #250 üzenetére

    A népességgel nem lenne semmi gond, amennyiben rendelkezésre állna a megfelelő technológia. Ahogy már korábban írtam a Nap egy másodperc alatt annyi energiát termel ami egy éven át elég lenne az egész Földnek.
    Ezt kéne kiaknázni magas hatásfokkal és akkor nem kéne a népességszabályozással foglalkozni. Legalábbis nem ebben a tekintetben.
    Az a gond, hogy sokan a mellékelt problémákra próbálnak megoldást keresni ahelyett, hogy átfogóan az egészet megoldó megoldást keresnének : )
    Ami energetikai szempontból nyilván egy olyan hatalmas energiaforrás kiaknázása lenne, mint a nap, vagy mint az anti-anyag.
    Pl. hosszútávon nem földi napelemekkel kéne próbálkozni hanem inkább olyan helyen ahol mindig süt a nap. Gyakorlatilag ilyen hely a Földön nincsen. Ergo mindezt az űrben kellene megoldani, majd továbbítani a kinyert elektromosságot a Földre. Erre már vannak kósza kísérletek. Persze ez ma még scifi, de a rövid távú megoldások mellett szerintem valami hasonlóra kéne törekedni.

  • picur220

    veterán

    válasz bozont #249 üzenetére

    Ez szép és jó, de én nagy mennyiségben nem játszanék a tóriummal, uránnal, meg a társaival, ugyanis amit elhasználtál, el kéne valahova tenni, és ez még nagyon nem megoldott. Pl Magyarországon NINCS végleges tárolóhelye az elhasznált radioaktív fűtőanyagnak, van valami ideiglenes hely, de az el fog fogyni egy idő után. Meg ha bejelentik, hogy márpedig egy adott helyen tökre biztonságosan el lehet rakni, és senkinek sem árt, akkor az ökör sötétzöldek odamennek tüntetni, mindenféle tudás, vagy bármi használható információ/indok nélkül, hogy ott miért nem jó. Legszívesebben a fejükre borítanám az egészet... mert ha odamegy 1000 atomfizikus, és megmondja, hogy ott nem jó, azt mondom, oké, de itt a tudatlan "környezetvédők" magyaráznak...

  • TrollMetal

    tag

    válasz picur220 #254 üzenetére

    +1 :R

    a "sötétzöldek" kifejezés kifejezetten tetszett :D :DD

    [ Szerkesztve ]

    ''A világ két végéről rohad. Az egyiken az anyagi, a másikon a szellemi szegénység pusztít.''

  • cszn

    őstag

    válasz Crystalheart #251 üzenetére

    De egy olyan szemléletváltás ami ilyen helyi ellátásra épülő kisebb közösségek létrejöttét tenné lehetővé, csak valamilyen nagyon nagy behatás következtében jöhet létre. A világgazdaság összeomlása, éhséglázadások, világháború. Én ilyenekre gondolok. Lassan ez nem fog menni, mert akkora homályban élünk, hogy addig fogjuk húzni ameddig csak lehet és utána visszaút már nem lesz.

    (#252) TrollMetal Ez igaz, de mivel a jelenlegi rendszer nem fenntartható és ez a népesség radikális növekedésével még csak tovább romlani fog... :U

    (#253) Dany007 Most kicsit elvonatkoztatva. Egy 50 nm-es lakásban jóval nehezebb tízen együtt élni mintha csak ketten lennének ott. Megnézendő: Tarr Béla - Családi tűzfészek

    [ Szerkesztve ]

  • _Volkovy_

    nagyúr

    válasz Gengi #228 üzenetére

    Tömör butaság. Ennyivel nem lehet ezt a témát elintézni.

  • lapa

    veterán

    válasz bozont #243 üzenetére

    a hozzáállásod sajnos nagyon általános jelenség, szerintem ezt egészen máshogy kell nézni.

    "most még nem szabad" - dehogyisnem. már most is egy csomó mindent át lehet(ne) - kéne állítani. nem ott kell kezdeni, hogy mindent lecserélünk. a napelemes mobiltöltő jó példa, de ennél nagyobbat is lehet. ki lehet váltani pár fontosabb világítást például. rengeteg fajta ledet lehet már kapni, amik 12v-ról működnek, az alap napelemes rendszer meg pont 12v akksival megy. de mehet noti is autós töltővel. vagy az elemtöltő. vagy akár autós kvfőző. el lehet kezdeni egész kicsiben is, rendkívül egészséges mentalitás-változás lesz az eredménye.

    "a teljes fogyasztását kiváltsa" - ez totális zsákutca. rengeteg tanulmány (és a cikk is) kimondja, hogy amennyit most fogyasztunk az túl sok. lehet vitatkozni a számokon, én azt mondom a jelenlegi fogyasztás 20%-a lenne kívánatos. ez nyilván felhördülést válthat ki, de ez van. jól szigetelt és földdel hűtött házba nem kell klíma, pláne ha notebook van a 300w-ot fűtő plazma helyett. a (nagy) hűtőt télen ki lehet váltani, egy jó spájzzal nyáron is. fagyasztóládában tárolt akciós cuccok tényleges árát is ki lehet számolni (amit aztán még fagyottan rakunk a sütőbe). a világítás ledekkel a hagyományos 15%-a. a mosó- és mosogatógépek fogyasztása majdnem felezhető, ha a vizet napkollektorral melegítjük. ha közvetlenül 12 voltról hajtja meg az ember a dolgokat megspórol egy halom energiát a konverzión is. egy szimpla modem adapter (6w be, 4w ki) veszteségét kihajtani (24/7) nagyjából 50 ezer forint befektetés napelemmel. utána persze 15-20 évig nyugi van, de brutális összegekről van szó.

    a napelemezés annak a felismerésével kezdődik, hogy az energia igazából kurva drága. 1w senkit nem érdekel manapság, pedig napelemnél az 1w rettentő sok. nem írok árakat, mert nem hinné el senki. a jelenlegi eszközeink egy nem takarékos korból valók, egy részük sajnos soha nem is lesz alkalmas takarékos üzemre (lásd izzó). ha viszont okosan csinálja az ember, akkor 1 millió forint alatt ki lehet hozni egy olyan rendszert, ami nyáron mindent, még a nagygépeket is nevetve kiszolgálja. kivétel talán a villanysütő és a porszívó, legalábbis 2kw-on hajtva. ez megint olyan, hogy söprű meg felmosórongy, persze padlószőnyeg bukta. példaként a porszívóhoz annyit, hogy a múltkor kiszámoltam: csak a villanyórától a porszívóig egy notebook fogyasztásának megfelelő veszteség van a szabvány vezetékeken. ugyanez érvényes a mosógépre is. aki a 10-15w veszteséget napelemmel hajtja ki, az legfeljebb gazdag, de nem okos.

  • hohoo

    senior tag

    válasz Raucher #135 üzenetére

    Bocs de ki beszélt itt járműről? Egy parabolatükrös stirling generátort hogy képzelsz el egy autó meghajtására? Én áramtermelésről írtam.

    A tórumos reaktoroknál meg miről beszéltek?
    A tóriumos reaktor:
    -biztonságossab
    -a melléktermékei jóval kevésbé veszélyesek
    -sokszor nagyobb a hatásfoka mint az uránosnak (valami 3 tonna tórium energia= 200 tonna urán-ra emléxem.)
    -rohadt sok van belőle az uránhoz képest, bizony sokkal gyakoribb elem a földön mint az urán.
    -indiában már tesztüzemben megy egy (grat "fejlett" nyugat), és 3 épül

    [ Szerkesztve ]

    T-home extra csomag monopolterületen 6500 ft/hó, versenyterületen ahol Digi vagy UPC is van pedig 2990 ft/hó. Köszönjük!

  • TrollMetal

    tag

    válasz cszn #256 üzenetére

    Én ebben csak egy valamit nem értek...

    Vegyünk egy "nyugati" családot. Ketten éldegélnek és megy úgy nekik hogy tudják hogy a gyereknek meglegyen mindene jórészt. Lesz egy gyerek.

    Szemben egy "harmadik világbélivel" akiknek semmijük sincs, magukat is alig képesek fenntartani, és pottyantanak még 10 gyereket...

    Ennek mi értelme van? Nem szeretik a gyerekeiket hogy nélkülözésbe, betegségbe, nyomorba szüljék őket? (jó tudom hogy nem sok választásuk van, de nekem nem lenne szivem oda gyereket csinálni ahol nem tudnám hogy jó helye lesz... és itt most nem a g.i. Joe action figurára gondolok, hanem a napi betevőre pl.)

    hohoo: Csak egy linket mutass nekem ahol bemutatnak egy tényleges évek óta biztonságosan működő Tórium alapú reaktort. Ahhoz képest hogy 60-70éves technológia, még nagyon gyerekcipő.

    Még egy megjegyzés: Szerinted ki a lóhalál finanszírozza nekik ezeket a cuccokat? Hát megmondom: Amerika, Európa... és miért? ha működni fog akkor tórium exportért... mivel ott van a tórium 1/4 e a földön.

    [ Szerkesztve ]

    ''A világ két végéről rohad. Az egyiken az anyagi, a másikon a szellemi szegénység pusztít.''

  • wednesday

    őstag

    válasz Dany007 #253 üzenetére

    De valahogy el is kéne jutni odáig, hogy az antianyaggal és a Nappal játszadozzunk. Hiába mondod, hogy csak a technológiát kéne feltalálni, de azt se lehet hirtelen a kalapból előrántani. Igazából minden találmány sokkal régebbi, mint ahogy gondolnánk. Már az ókorban voltak "gőzgépek" stb.

    Itt 20 éven belül valami radikális változásnak kéne lennie. Ez olyan mint, a Reichstag-ot védő német katonák, Berlin ostromakor még azzal nyugtatnák magukat, ha elegendő időt nyernek még a tudósaik előállhatnak szuper fegyverekkel és nyerhetnek (kitalálják, tesztelik, legyártják és felszerelik őket). Miközben már csak óráik vannak hátra.

  • bozont

    veterán

    válasz lapa #258 üzenetére

    Lényegében ugyan azt mondod amit én is, túl nagy a fogyasztás és ma még nem lehet megoldani az ellátást megújuló energiaforrásokkal. Viszont kiegészítésnek nagyon jó és egyetértek azzal amit mondasz, vannak olyan területek ahol nagyon jól hasznosítható lenne. De szerintem még gyerekcipőben jár ez a technológia, van még hova fejlődni.

    (#254) picur220
    Pont ez az, hogy tórium után nem maradna annyi veszélyes hulladék, de mindenképpen jobb és biztonságosabb mint egy urán alapú. Találta megy nagyon jó leírást a dologról, érdemes elolvasni.
    A TrollMetal által említett tartály problémáról mondjuk nem hallottam még, de gondolom ráfeküdtek már a témára, majd kiderül. De az biztos hogy nagy jövőt jósolnak ennek a (már kézzelfogható) technológiának.

    [ Szerkesztve ]

  • TrollMetal

    tag

    válasz wednesday #261 üzenetére

    Ebben azt szeretem hogy a mai napig szinte kivétel nélkül a vizet használjuk arra hogy energiát nyerjünk... kezdve a gőzgépektől az atomerőműveken át, szinte minden területen.
    ezen a víz gőzzé alakítását értem természetesen.

    Nem kéne másban is gondolkozni?

    [ Szerkesztve ]

    ''A világ két végéről rohad. Az egyiken az anyagi, a másikon a szellemi szegénység pusztít.''

  • Crystalheart

    senior tag

    válasz cszn #256 üzenetére

    "De egy olyan szemléletváltás ami ilyen helyi ellátásra épülő kisebb közösségek létrejöttét tenné lehetővé, csak valamilyen nagyon nagy behatás következtében jöhet létre. A világgazdaság összeomlása, éhséglázadások, világháború. Én ilyenekre gondolok. Lassan ez nem fog menni, mert akkora homályban élünk, hogy addig fogjuk húzni ameddig csak lehet és utána visszaút már nem lesz." - Nem feltétlen. A cégek profitorientáltak. Ha az lesz megint jövedelmezőbb, hogy lehetőleg helyileg terítsenek, akkor úgy is fognak. Ne feledjük, hogy még a vitorláshajók idejében is volt nemzetközi, sőt, tengerentúli kereskedelem is, csak nem ilyen mértékben, mert nem érte meg.

    Ha most okosak lennénk, akkor a dolgok elejébe mennénk, és nem pazarolnánk el a könnyen kitermelhető kőolajat utazásra, hiszen ugyanaz a mennyiség műanyag-, műtrágya- és vegyszergyártásra még hosszú-hosszú ideig elegendő volna. Ha azonban már csak a drágán kitermelhető kőolajból tudunk majd ilyeneket elállítani, az a mezőgazdaságra és a mindennapos életre nem lesz jó hatással, míg szerintem a gyors utazás szűkösségét még ki lehet heverni.

  • Gengi

    senior tag

    válasz _Volkovy_ #257 üzenetére

    A problémamegoldás első szabálya ,hogy a probléma definiálható legyen és a probléma tényének felismerése. Ha érdekel téged a világ és azök a "Rövid" mondatok mögötti tartalom nézz utánna. Azt pedig nevárd, hogy kisregényeket írjak és minden kérdést megválaszoljak egy Logout írásban :D...

    Ez az írás bár szeritnem ezt hiszed, nem úgy született, hogy felidegesített egy fórumtag és leültem a discovery elé, megnéztem mit adnak és pont ez ment. Előadásokra jártam , utánna olvastam a témának. Aztán amennyire lehetett lerövidítettem , határt vágtam és majd lesz folytatása. "Hetesi Zsolt: Az utolsó óra - Híradás a Föld állapotáról" ajánlom ezt a könyvet

    Ha pedig nem értesz a dolgokkal egyet nyugodtan írd le a véleményed, de a "LOL" és "Tömör butaság" nem vélemény.

    [ Szerkesztve ]

    PSN:Mak1wara "A Tudásalapú társadalmat megette reggelire a fogyasztói társadalom"

  • Crystalheart

    senior tag

    válasz lapa #258 üzenetére

    Tudod, mi ezekkel a gond. A notit megvenni drágább, mint egy nagy és régi gépet. A házat beszigetelni drága, a napkollektorokat megvenni drága, a talajhőt hasznosítani drága. Egyszerre sok pénzt kell hozzájuk kicsengetni, aztán persze, hogy idővel megtérülnek, de addig is meg kell élni... Biztos vagyok benne, hogy csomóan nem tudatlanságból nem ruháznak be ilyenekbe, hanem mert nem futja rá egyszerre. A mi nyílászáróinkon pl. az illesztéseknél néha ujjnyi rések vannak a fa megvetemedése miatt (ami azért lett, mert anno nem volt pénzünk egy rétegnél több festékre), ahol csak úgy süvít a fagy télen, és egy gumis/szivacsos tömítés, ki lehet találni, drága. Persze, hamar megtérülne, talán nem állna a fél életem faaprításból, de a kitöréshez egyszerre kellene egy nagyobb összeg.

  • lapa

    veterán

    válasz bozont #262 üzenetére

    lényegében te azt mondod nem alkalmas, én meg tudom, hogy de. ez távolról sem ugyanaz.

    te vettél egy jelenlegi fogyasztást és kinézted az ahhoz tartozó rendszer árát. takarékosságról, alkalmazkodásról szó nem volt. csúnya lett a szám, így elkönyvelted, hogy "még" gazdasági öngyilkosság.

    én konkrétumokkal leírtam, hogy hol vannak a problémás területek, illetve milyen létező megoldásokkal lehet ezeket áthidalni.

    ez a legnagyobb rákfenéje a dolognak egyébként. egy napelemnél mindenki egyből megtérülést számol, de se kocsiban, se tévében, se pc-ben soha. a megtérülés mindig hazudni fog, mert nem az energiát, hanem az energia árát veszi alapul. a "piszkos" energia (olaj, szemétégető, atom, lopott erdő) mindig olcsóbb lesz, mint a "tiszta", azaz mindig lesz egy olyan alternatíva, ami miatt a "tiszta" nem lesz gazdaságilag a legjobb választás. szerintem pont az a lényeg, hogy nekünk kell túltennünk magunkat a dolog gazdasági vetületén, és rászánni egy kis pénzt a "tisztaságra".

    @Crystalheart: eddig egyetértettem volna veled, de amíg jelentős számú emberrel olyan témákról megy a csevely, hogy van-e vízautó meg örökmozgó, én már abban se vagyok biztos, hogy ez a legnagyobb probléma. elég csak ezt a topikot megnézni, urbánlegend megy szájról szájra olyan dolgokról, amiknek közük nincs a valósághoz.

    egyébként ne szólj be, mert tanyát venni permakultúrához és onnan bejárni kocsival a városba is drága. viccelek csak.

    egyébként most kértem egy utánfutónyi venyigét, azt drabolom össze és terítem le a kerti utakra, hogy legalább ott ne nőjön a gaz. mondjuk árnyékolás nálam nem lesz, de van konkrét terv egy gőzgép-szerű parabolás miniszivattyúra. b tervnek meg vannak ilyen 50-80w teljesítményűek a csepegtetéshez. ez persze kicsiny kert, nem "igazi".

    [ Szerkesztve ]

  • Raucher

    tag

    válasz Crystalheart #239 üzenetére

    Két hozzászólásra reagálnék.
    Az első a tied. Valós problémára, valós megoldást kínál. Az én földhözragadt gondolkodásom számára ez emészthető hozzászólás.

    A másik, személyes támadás szándéka nélkül:
    Aztán ott az anti-anyag. Ami mocskosul futurisztikusan hangzik, de attól még létező, gyakorlatban már előállított "anyag"ról van szó, aminek hatásfoka és energiájának nagysága kísérletileg igazolt.

    Ezzel nem lehet mit kezdeni. A természetben nem fordul elő. Mesterségesen előállítva, a kinyerhető energia többszörösét kell befektetni. Tárolni is csak hatalmas energia befektetéssel lehet.
    Nyilván lehet értelmes felhasználása, például csillagközi utazások üzemanyagaként, de nem ma egyetlen problémánkra sem jelent megoldást. Szerintem.

    Felmerült ma még fel nem fedezett energiafajták és energiaforrások lehetősége. Természetesen nem zárható ki, hogy találunk ilyen lehetőségeket, de ezek sem megoldásai a ma problémájának. Majd akkor lesznek azok, ha felfedeztük őket.

    A nagy világméretű összeesküvés, amivel a zseniális találmányokat eltüntették vagy betiltották gondolatokhoz.
    Persze ez jól hangzik, de! Ezen "találmányoknak" egy jelentős része szándékos átverés, vagy naiv elképzelés. Minden, ami látszólag megsérti az energiamegmaradás törvényét, és korrekt tudományos magyarázat nélkül kerül napvilágra, komolytalannak tekinthető. (Buborék lapítás, vízmolekula szakítás, nullponti energia megcsapolása, ... csak megtévesztés, értelmetlen foglalkozni vele.)
    Azzal a kevéssel, ami megfelel minden feltételnek, sokszor az a baj, hogy ma még gazdaságtalan, vagy nehezen megvalósítható. Tipikus példája a Stirling-motor. Egy csésze tea hulladékhőjét kiválóan tudja hasznosítani, de nagy teljesítményű motor nehezen építhető belőle.

    Tisztán emlékszem minden előző életemre, ezért nem hiszek a reinkarnációban!

  • Endreas

    tag

    válasz TrollMetal #211 üzenetére

    Nem veszem sértésnek egyáltalán, az én hitem nem naivságon hanem tényeken alapul.

    "Ha az istened egy csöppet is törődne a népével (ki arcmására teremtett, vagy egyáltalán a földdel amit szintén ő teremtett..." - törődött és törődik : csapd fel a bibliát és vesd össze néhány "hitelesebb" történelmi feljegyzéssel is. (Ádám&Éva elbukott mert nem bíztak Benne, nem pusztította el őket. Az özönvízkor nyomhatott volna egy SHIFT+DEL-t de nem, Ő hagyott néhány embert hogy te és én is megszülethessünk azért. Aztán exodus, királyok, krónikák..)

    Szóval aki ilyet állít annak halvány lila fogalma sincs a valóságról. Vagy pedig demagóg.

    1.) Istent nem érdekli a vallás, jobb is lenne ha nem vallásoskodnánk .Őt az érdekli hogy az emberek megismerjék és Őt válasszák a halál helyett.

    2.) megtette, rengetegszer - például most neked szól rajtam keresztül :DDD
    Egyébként pont a Jelenések könyvében van hogy mi vár még a földre és félreérthetetlenek. Ráadásul Jézus egy olyan földrengéssel, árvízzel, háborúkkal bővülködő korszakról beszélt a "nagy ítéletet megelőzően", amihez a mostani állapot kezd is hasonlítani!

    Lehet nyugodtan nevetni, de ez sajnos önmagában sem rajtad sem máson nem fog segíteni..

    Kérdezz.

  • lapa

    veterán

    válasz Crystalheart #266 üzenetére

    egyébként pontosan tudom mit írsz, de ha belegondolsz semmi más esélyed nincs. ha most nem tömöd be a lukakat akár összefarigcsált fadarabkákkal, akkor jövőre még több pénz engedsz el. tudom, hogy kilóg az ország segge a gatyából, de gondolj bele mi szegénység lesz itt, ha csak másfélszeresére nőnek az energiaárak. szóval ha úgy vesszük fontosabb lenne a szigetelésre meg a takarékosságra költeni, mint kenyérre.

    én csak azért nyomom a témát, mert ha most nem fog hozzá, akinek még épp van rá egy kevés, az jövőre már nem fog tudni. ha most fogcsikorgatva megcsinálja, jövőre vagy 2 év múlva már visszaforgott az a pénz, azt megint lehet ilyenbe pakolni. nálunk évekig csak a ház egyik oldala volt beszigetelve, mert így tellett.

    szerintem a legalapvetőbb dolgok megtérülése pár hónap. pont olyasmikre gondolok, amit inkább lustaságból nem csinál meg az ember. egy ablak réseibe hulladék szivacsot tömni, az ajtó zsanérját beállítani, vagy akár felfogni a fürdővizet a wc öblítéshez. ha az ember most feladja, akkor ebben a világban elveszett, mert ennél csak rosszabb lesz.

    [ Szerkesztve ]

  • Crystalheart

    senior tag

    válasz Endreas #270 üzenetére

    (A mostani állapot nem sokkal katasztrófadúsabb, mint bármelyik földtani vagy történelmi korszak. Gondold csak el, mit érezhettek akkor, amikor évszázadokkal ezelőtt egy vulkán porfelhője miatt kimaradt néhány nyár; vagy amikor a lakosság harmadát kipusztította egy járvány. És egyikről sem tudták, mi okozza. Hol van bármelyik mai katasztrófa ettől?)

    [ Szerkesztve ]

  • TrollMetal

    tag

    válasz bozont #262 üzenetére

    A google csodákra képes.

    Viszont tévedtem 4-5 évenként kell cserélni a tartályt nem 3-4. Nem mintha ez sokat számítana.

    ''A világ két végéről rohad. Az egyiken az anyagi, a másikon a szellemi szegénység pusztít.''

  • TrollMetal

    tag

    válasz Endreas #270 üzenetére

    Ezt a vonalat nem vinném tovább.

    Megvan a magad élete szemlélete.
    Ugyanez meg van nekem is.

    Hogy ki mit tart hitelesnek megint más tészta. Éveket szántam arra hogy a kereszténységet támadjam, nem egy pappal voltak vitáim, és a vége az lett hogy kifogytak az ÉSSZERŰ válaszokból. Ha zsákutcába kerültek mind azt hajtogatta hogy mert ez isten akarata.
    Hinni kell benne. kell? hát nem isten adta a döntés jogát?...

    Hagyjuk. Mára Vallom az élni és élni hagyni törvényt. (jelenleg ott tartok hogy kíváncsi leszek halálomkor mi fogad a túloldalon. A személyes véleményen megint csak irreleváns itt)

    ''A világ két végéről rohad. Az egyiken az anyagi, a másikon a szellemi szegénység pusztít.''

  • Crystalheart

    senior tag

    válasz lapa #271 üzenetére

    Mióta eldugult a mosógép elvezető csöve, és nem tudtuk kioperálni, még a mosógép vizét is felfogjuk - igaz, fapados megoldás, mert ha van víz a kádban, vödörrel öblítjük a WC-t. :D

    A réseket próbáltam tömítgetni, de télen homorú, nyáron domború, olyan szinten vetemedik. Ha télen beállítom, akkor nyáron nem záródik és viszont. Már gyalultam, kalapáltam, de pl. a megereszkedett zsanérok egyszer fölszerelősek, asztalos pedig nem vagyok, hogy átfabrikáljam.

    Amúgy nem pénzt engedek ki az ablakon, hanem jelenleg melót. A gázszámla a sparhelt óta télen is annyi, mint nyáron, fát meg nem vettem még. Én csak azon csodálkozom, hogy minimumra tekert cirkóval (tehát max langyos vizet állít elő) és úgy, hogy ha megy a sparhelt, akkor ott főzünk, szóval még így is 60-70 m3 körüli a fogyasztás egy hónapban. Sok, de nem tudom elképzelni, hol lehetne még fogni rajta.

    Az áramon még lehet spórolni. Sajnos a két számítógéppel nem tudok mit csinálni, de a fagyasztót ki lehet lőni. A két hűtővel sem tudok mit kezdeni, mert fél kell az ételeknek, másfél pedig a tejtermékeknek, de legalább ősztől tavaszig mindkettőt ki lehet kapcsolni. A lámpákat néhol nem tudnánk LED-re cserélni, mert anyám utálja azt a fajta irányított fényt, de ahol nem kell pontszerű fényszórás, pl. kamra, folyosó, spotlámpák, már csak ilyet fogunk venni. Mindenhol máshol egyszerű energiatakarékos izzók vannak.

    Néhány év alatt a fogyasztási rezsink az áremelkedések ellenére is felére-harmadára esett a spórolás hatására. De még így is soknak érzem.

  • Nikk

    senior tag

    Még-még... Jöhet...

    Akit még érdekelnek az ilyen infók, ajánlom figyelmükbe az olajhozam-csúcs elmélet című írást a wikipédián. :)
    Olajhozam-csúcs Wikipédia

    DIGIC

  • Gengi

    senior tag

    válasz Nikk #276 üzenetére

    Köszi :). Ezt kifelejtettem. Pedig ez is elfért volna még egy oldalon. Köszönöm a linket.

    PSN:Mak1wara "A Tudásalapú társadalmat megette reggelire a fogyasztói társadalom"

  • nuke7

    veterán

    válasz Gercsa #196 üzenetére

    mi koze van ennek a napenergiahoz amit en irtam..? vagy szerinted az is hulyeseg? :)

    https://youtube.com/user/nuke7

  • Crystalheart

    senior tag

    válasz Kalandor #279 üzenetére

    Egyébként arról sehol nem találtam infót, hogy ha volna nagy piaca, vajon mekkora volna a napelem-gyártási kapacitás (és mekkora volna a környezetterhelése). Mert az tiszta, hogy jelenleg nincs akkora keletje a dolognak, mint amekkora a lehetséges kapacitásból futná.

  • lapa

    veterán

    válasz Crystalheart #275 üzenetére

    én beruháztam egy 130 literes ikea műanyag bödönbe (3990 pénz), és átmerjük a (meleg) fürdővizet a kádból. így fűtjük a fürdőszobát, a következő zuhanyzó meg nem az időközben kihűlt vízben topog. ez is olyan módszertan, hogy az ember az átmeregetéskor rendszeresen szembesül a hatalmas mennyiségekkel.

    a következő szint az lesz, hogy a padlóra egy sarokba kerül a víz (vékonyfalú náljon tartályba). így a hulladékhőjét az egyébként hideg padlónak adja át, nemcsak a szoba tetejét melegíti. olyan sosincs, hogy a fürdőszoba túl meleg...

    a mosógép vizét gazdasszony esztétikai tűrőképességére hivatkozva még nem vezettük be a bödönbe, de így is van, mikor már marad a kádban víz, annyi jön össze 2 + 1 kis ember zuhanyzásakor. és előtte mindenki hülyének nézett, hogy minek 130 literes tartály.

    bocs, az ablakokat nem személyesen értettem, de tapasztalataim szerint tendencia az ilyen jellegű probléma-nem-kezelés. inkább csak gondolatébresztőnek szántam.

    egyébként vannak a 60w izzót szórásban is közelítő ledek. de ez csak példa, nem személyes preferencia.

    a fele-harmada az nagyon szép. ez a fűtés miatt van főként, jól gondolom? a nyári gázfelhasználással én is kibékülnék.

    #280: kapacitás mindenre van, amire kereslet. szóval nem a kapacitáson fog múlni.

    [ Szerkesztve ]

  • Crystalheart

    senior tag

    válasz lapa #281 üzenetére

    Nos, egyrészt a kútból nyerjük már a locsolóvizet és az állatok itatóvizét, ez jelentős vízmegtakarítás volt régebben, ezt bele sem vettem az alapba. Aztán jött a fürdővíz WC-öblítésre használása. (Ezzel ugyan nem dicsekszem, de mivel zuhanyzónk nincs, a régiek mintájára naponta csak mosakszom, nem rendezünk naponta nagy fürdést - húgom azonban néha naponta többször megfürdött és rengeteg ruháját kellett mosni, így amikor elköltözött, az áram- és vízszámla durván csökkent, a vízszámla például kb. harmadával, vagy többel. :D) A gázon rengeteget spóroltunk, meg azon, hogy télen nem megy a hűtő. A cirkó cseréjével és minimumra tekerésével is. Az áramfelhasználás felére-háromnegyedére csökkent, mikor kicseréltük a hagyományos izzókat. Ha lehet, akkor pedig a három AAA akkuelemmel működő ledes fejlámpát használom, nem egy teljes lámpát égetek. Az autót pedig fél éve nem használtuk, bár nem értem, minek tartjuk egyáltalán, mert fix díjai is vannak ugye... Ha fél évig meg tudtuk oldani az életünket nélküle, továbbra is meg tudnánk.

    Emellett a net előfizetésünk díja az ötödére csökkent, nyolcszoros sebességnövekedés mellett; a kötelező autóbiztosításból a legolcsóbbra váltottunk, a lakásbiztosítást, mivel nem vagyunk valami veszélyeztetett környezetben, teljesen felmondtuk. Az élelmiszer-ügyi oldalát pedig talán mondanom sem kell. :)

    Kénytelenek voltunk, mert munkát nem találok, de apám felhagyott a tartásdíj-fizetéssel, és valahogy meg kell maradni a családi pótlékból is.

  • Crystalheart

    senior tag

    ***

    Jut eszembe, ha már a nagy környezetkímélésnél, meg fenntartható fejlődésnél tartunk, akkor ha valakinek volna egy régi, leharcolt mini hűtőgépe vagy fagyasztója, amivel nem tud mit kezdeni, mert tönkrement vagy túl sokat fogyaszt és már csak a lomtalanításon vinnék el, azt szívesen hasznosítanám :)

    ***

  • wednesday

    őstag

    válasz Nikk #276 üzenetére

    Itt is érdekes dolgok vannak leírva. Főleg az Az olajhozam-csúcs jelentősége rész volt elég ijesztő, ahol a pesszimista meglátást leírják. 4-4,5 milliárd ember halála, a városi élet összeomlása... :(

  • Crystalheart

    senior tag

    válasz wednesday #284 üzenetére

    Szerintem az ilyen vér-negatív prognózisokat a metropoliszokban élők állítják föl. :D Bp. 1,7 milliós mérete, vagy legalábbis majdnem ennyi pl. fenntartható volna később is.

  • Vladi

    nagyúr

    válasz Kantorpe #19 üzenetére

    Ne haragudj, de ez marhaság. Az emberi agy képes hosszú távú tervezésre, kivitelezésre stb. Valamint egészséges felnőtt személyiség a szükségletek kielégítésének elhalasztására.

    Egyébként meg tök pesszimisták vagytok. Az emberiség történetének csak 0.1 %-ban létezett az ipari társadalom. Előtte is megvoltunk.

    Vannak megújuló energia formák. Meg egy csomó gép egyre kevesebbet fogyaszt, van újrahasznosítás stb. Van azért számos lehetőség.

    [ Szerkesztve ]

    Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

  • <>jana<>

    senior tag

    válasz Pala #22 üzenetére

    A baj evvel az egésszel csak az, hogy mindent feláldozunk azért hogy előrébb jussunk. Család , barátok, ország és a föld. De mind ez jól van így , mert az erősebb kutya...

  • wednesday

    őstag

    válasz Crystalheart #285 üzenetére

    Ez egyik legpesszimistább meglátás. De valóra válhat. Persze nem törvényszerű, hogy így lesz, de ha mégis....
    Hogyan látnál el több millió embert, víz, gáz, áram és információ nélkül? Az élelem se a Tesco polcain terem. A termésátlagok a negyedükre esnek vissza. Már annak is negatív hatása van a tőzsdére, ha Bill Gates kettőt tüsszent. A munkahelyek nagy része értéktelen semmivé válna. Kinek kellenének, marketingesek, közgazdászok, informatikusok autó kereskedők, vagy gyárak... Minden értéktelenné válik és eladhatatlanná, ami nem az energiával és az élelmiszerrel kapcsolatos. Az infláció elszabadulhat és már azzal fokozná az élelem a benzin és minden egyéb árát. A 3, világ összeomlana, mi meg attól, hogy ők összeomlanak. Aztán mehet a harc a túlélésért, olyanok lennék mint a ketrecbe zárt patkányok.

    Mit csinálunk ha a ruszkik azt mondják nincs több gáz? Vagy MO-nak nem szállítunk több olajat?

  • Vladi

    nagyúr

    válasz CreMindES #54 üzenetére

    "Azért 1-2 rendes hangvételű, komplexebb és a témát rendes megvilágításba helyező, sőt megoldást, vagy legalábbis konkrét iránymutatást nyújtó cikket is szívesen olvasnék."

    Jah. Énis. :D

    Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

  • <>jana<>

    senior tag

    válasz bozont #37 üzenetére

    Mindenki azt mondja "drága" a napelem a szélkerekek a geotermikus energia. Soká fog megtérülni.... Ezeket a dolgokat ingyen kellene biztosítani mindenhol mindenkinek/ Csak azért hogy ne haljunk ki. A pénz és a haszon fontosabb az életnél. :W

  • nuke7

    veterán

    válasz Kalandor #279 üzenetére

    ezert kellene tobbet gyartani... meg ahogy egyre jobb lesz a technologia ez a meret akar csokkenhet is :P

    https://youtube.com/user/nuke7

  • Gengi

    senior tag

    válasz nuke7 #291 üzenetére

    A napelem felületi védelmére üveget használnak, A jelenlegi kapacitással 30 évnél is tovább tartana csak az üveggyártás, az összes gyárral a világon és akkor 30 évig egy ablakot se tudunk berakni ha kitörik :).

    PSN:Mak1wara "A Tudásalapú társadalmat megette reggelire a fogyasztói társadalom"

  • Vladi

    nagyúr

    válasz lapa #281 üzenetére

    Figyi má lapa!

    Tök jó, hogy oltogatod a népet, de egy ilyen jellegű weboldal vagy valami kéne.

    Mert én halandó pl. gőzöm nincs miket lehetne csinálni. :F
    Jó addig tök egyedül eljutottam, hogy vettem 5 kapcsolós elosztót. :DD De utána mit?
    Meg volt ilyen energia takarékossági projektem. Az mondjuk jó lett. 5600 Ft/hó helyett lett akkor 3200 Ft/hó villanyszámlám. Igaz most már 4000, de ebben emelkedés is benne van, meg csajom ideköltözése, meg a fogyasztó gépek 27% emelkedése. :D

    Tehát kellene pár blog, hogy pl: milyen wc tartályt vegyek, mert ami van má folyik. :O

    Remélem érted (értitek) mi a gondom. :R

    Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

  • bozont

    veterán

    válasz lapa #267 üzenetére

    Te írtad: "a teljes fogyasztását kiváltsa" - ez totális zsákutca. rengeteg tanulmány (és a cikk is) kimondja, hogy amennyit most fogyasztunk az túl sok.

    Vagyis teljesen helyénvaló amit állítok, az most tök mindegy hogy ennek az összfogyasztásnak nagy része csak pazarlás. A jelenlegi (folyamatosan növekvő) fogyasztási igény mellett nem megoldható hogy csak megújuló energiaforrást használjunk.

    Az megint egy másik dolog, hogy ha az emberek nagyon akarnák nagy mértékben lehetne csökkenteni ezt az igényt, ebben egyetértek veled. De ehhez egy nagy szemléletváltásra lenne szükség, ami nem hiszem hogy mostanában bekövetkezik sajnos.

    ez a legnagyobb rákfenéje a dolognak egyébként. egy napelemnél mindenki egyből megtérülést számol, de se kocsiban, se tévében, se pc-ben soha. a megtérülés mindig hazudni fog, mert nem az energiát, hanem az energia árát veszi alapul. a "piszkos" energia (olaj, szemétégető, atom, lopott erdő) mindig olcsóbb lesz, mint a "tiszta", azaz mindig lesz egy olyan alternatíva, ami miatt a "tiszta" nem lesz gazdaságilag a legjobb választás. szerintem pont az a lényeg, hogy nekünk kell túltennünk magunkat a dolog gazdasági vetületén, és rászánni egy kis pénzt a "tisztaságra".
    Szerintem meg azt kellene elérni hogy a "tiszta" ne legyen drágább a "piszkostól", mert bárhogy is szépítjük manapság fontos tényező az ár (nekem is).

  • grc999

    tag

    válasz Vladi #293 üzenetére

    "mert ami van má folyik."
    Az cumi :)
    A miénk sokáig folyt, pedig ~30 rugós, full kerámia, minőségi tartály volt. Aztán egyszer egy szaki szétszedte, megbabrált benne ezt-azt, azóta nem folyik.

    "Sometimes it is hard to decide which side of the fence to be on. But to straddle it will just make your balls hurt."

  • Raucher

    tag

    válasz bozont #294 üzenetére

    Szerintem meg azt kellene elérni hogy a "tiszta" ne legyen drágább a "piszkostól"

    Igen.
    De van egy kis probléma. nem ismerjük az utat, ennek a célnak az eléréséhez.

    Szerintem olcsó és tuti megoldás lenne ha a napelemeket külső falakra festhetnék.
    Nem foglal helyet. A hatásfok sem izgalmas mert sok szabad felületünk van.
    Ha az egész föld egyetlen Ilyen hálózatba lenne kötve, folyamatos lenne az energia ellátás. Valahol mindig nappal van.

    Szép álom. Már csak a hogyan lehet megcsinálni kérdésre hiányzik a válasz.

    Tisztán emlékszem minden előző életemre, ezért nem hiszek a reinkarnációban!

  • hcl

    félisten

    LOGOUT blog

    válasz cszn #250 üzenetére

    Szépen összefoglaltad, amit én is ugattam :) De igazad van!

    Mutogatni való hater díszpinty

  • Dany007

    veterán

    válasz wednesday #261 üzenetére

    Értem mire gondolsz, igazad is van. De amit mondtam értelemszerűen hosszútávra értettem. Asszem v.hol írtam is, hogy addig még 50-100 év eltelik mire odáig eljutunk.
    Személyes, minden alapot nélkülöző véleményem az, hogy a rövidtávú megoldás az atomenergia és egyéb alternatív energiák vegyítése lenne.
    Középtávon a fúziós erőmű, már ha sikerül majd egy jól működő példányt összehozni belőle.
    És hosszútávon azok az extrém lehetőségek amiket felsoroltam.
    Más lehetőséget nem nagyon látok. Az olaj és földgáz előbb utóbb el fog fogyni. Ergo át kell állni valamire. Ha nem kezdjük el időben az átállást akkor fájdalmas lesz.

    @#279) Kalandor:

    Való igaz, hogy manapság több mobiltelefont gyártanak, mint napelemet, de nyilván azért mert mobiltelefonra nagyobb a kereslet, mint napelemre és nem azért, mert nem lenne rá termelőkapacitás.
    A szükség nagy úr. Anno az USA-t 39'-ben egy jelentéktelen senki kis államnak számított. (gyakorlatilag minimális hadserege volt) Majd mikor beindult a hadigépezet pár év alatt lesöpörte a fél világot. Szóval ha beindul egyfajta célirányzott termelés akkor az tud meglepetéseket okozni :)

  • lapa

    veterán

    válasz Vladi #293 üzenetére

    nem akarok se sötétzöld, se zászlóvivő lenni. az egyetlen ok, amiért okoskodok ezekben a topikokban az a mérhetetlen mennyiségű téves infornáció, amivel találkozom. érted nem jó az, hogy megspórolsz fél kiló áramot, közben meg látod, hogy x ember a hülyeségeket olvassa tényként közölve, és x -szer 5 kilót bukunk.

    elég ha megnézik a féleszű Carlin észosztását (amit rendszeresen linkel valaki), és meg is van a kifogás miért szarjunk bele. persze Carlin is becsatolja az övet, meg beveszi a gyógyszert amit a doki felír, szóval csak a pofája jár összevissza a műanyagozással. csak nem gondolja végig hány embert visz tévútra közben.

    btw az sg.hu-n relatíve sok ilyen témájú cikk van, ott egész szépen felépült idővel egy általános tudásszint. pár szaki egy-egy cikk kapcsán napokig tud szájat tépni a tenyésztőreaktorok nemi életéről. persze ott is elszáguld egy-egy vízautó néha.

    napi szinten szerintem ez egy jó kiindulópont, legalábbis sok általában hasznos tanács van benne.

    mentális orientációhoz és a megfelelően rossz lelkiismeret eléréséhez én személy szerint az alábbi sorrendben rémültem meg:

    the inconvenient truth (ez az Al Gore-os film)
    Ancient Futures - Learning from Ladakh - ez sokat mesél az alapvető betevőről
    ahogy ég a világ feat aranyat szaró földönkívüli robotok
    home - na ezt érdemes hd-ben "megvenni", mert nagyon szép.
    what a way to go - ez elég szókimondóan lehangoló volt
    age of stupid - a szélerőmű elrontja a kilátást
    earth 2100 - ez pánikkeltés jellegű, de "egyszermegnézősnek" elmegy.

    esetleg levezető futásként egy "who killed the electric car". érdekes, kicsit olyan Moore-os féligmeddig sztori.

    írok én is blogot ezekről a dolgokról, de lassan haladok velük, pláne hogy angol nyelven küzdök. egyelőre inkább képek vannak csak fent. pláne mert nincs olyan, hogy jó út. próbálkozás van, aztán mérésekkel meg tapasztalatokkal lehet továbblépni.

  • lapa

    veterán

    válasz bozont #294 üzenetére

    "De ehhez egy nagy szemléletváltásra lenne szükség, ami nem hiszem hogy mostanában bekövetkezik sajnos."

    megkérdezhetem, hogy téged személy szerint mi akadályoz a szemléletváltásban? ezzel csak a gondolatot vetem fel, nem párbajra hívlak. simán lehet, hogy kisebb a lábnyomod, mint nekem. volt ez a "fogyasztás a lakásban" topik pár napja, ott is csak pislogtam, hogy egyesek elélnek 50 meg 60 kwh-val havonta. mindegy, majd megházasodnak egyből odaugrik az "1" a számok elejére höhö.

    szóval szerintem neked meg nekem kell (szándékosan nem "mindenkinek"-et írok) saját lelkiismeretünk szerint járni az utat, a többiek majd ugyanúgy a maguk tempójában haladak.

    ha meg neked megvan a magad egészséges szemlélete, akkor kit érdekel, hogy a többiek mit csinálnak?

    csak arra próbálok sokadszor kilyukadni, hogy senki más nem fogja megoldani helyetted a szart, amit csináltál a létezéseddel. meggyőződésem, hogy ha bele szakadok sem fogom tudni kinullázni a születésem óta keletkeztetett károkat (kezdve onnan, hogy 3 x 100w csillárom volt, és egy hatalmas nagy, szigeteletlen szobám villanykályhával).

    sőt, nyilván minden nap, minden lélegzetvétel csak ront a helyzeten. de belátom, hogy fékezni kell, és fogcsikorgatva (én ugyanolyan fogyasztóborg vagyok, mint te) lépegetek a fékre. a gyerekemnek sok minden természetes lesz, ő már csak harmada-negyede erőforrást használ most is, mint én akkor (használt ruha, használt lego, szigetelt lakás, led vilács, szürkevíz-felhasználás, kerti kaja).

    természetesen minden élőlény szükségszerűen "lábnyomos", egyik se él összhangban a természettel. szóval az átlag EU-lábnyom ötöde mondjuk kielégítő lenne, mint személyes átlagos fogyasztás.

    a kormányok gyakorlatilag a lobbi kezében vannak, lásd Merkel leállíttatta az erőműveket, egyből elzárták a megújulós pénzalap csapját az elektronyosok. szóval nem valószínű, hogy a tiszta valaha is olcsóbb lesz, mint a piszkos. persze amíg a napkollektor 3-6 éven belül megtérül, addig inkább tőkehiányról van szó, nem a drágaságról.

    a másik oldalon viszont sokáig volt 30% vissza nem térítendő támogatás lakossági beruházásra is, vagy 80% kamatmentes hitel is. most épp nincs, de úgy gondolom ezek jelentős támogatások voltak és bármikor lehetnek újra. cégeknek most is van, ahogy olvastam.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák