Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Turbolada II

    őstag

    válasz wednesday #78 üzenetére

    A pénz alapú társadalom már kiöregedett. Ideje lenne új módszert taláni, de valami olyat ami nem szünteti meg a versenyt. Kicsit olyan a mai világ, mint az ókori Róma az i.e. IV. században.

    [ Szerkesztve ]

    "A szabadság az, ha szabadságunkban áll kimondani, hogy kettő meg kettő négy (kivéve Prohardver :D). Ha ezt megtehetjük, minden egyéb magától következik." 1984 "Magyar" Telekom, ja nem csak sima.

  • grc999

    tag

    válasz wednesday #97 üzenetére

    Meg a túlzott dúsítás a reakció "egyenletességét" is befolyásolja, drága pénzen át kéne építeni a meglévő atomreaktorokat, ha hirtelen 5%-nál dúsabb uránt akarnánk elkezdeni alkalmazni.

    "Nem tudom pontosan, hogy van az a dúsítási arány, ami már láncreakciót indít be, de bőven messze az 5%-tól. Így szerintem lehetne emelni ezen a számon is." Sejtem mire gondolsz, (megsúgom, neutronelnyelő anyaggal meg lehet akadályozni a kritikus tömegen túli anyagoknál is a láncreakciót) de a jelenlegi 5%-os bomlása is felfűti annyira a primer vízkört, hogy a hőátadás után a szekunderben gőz képződjön. A turbinának meg tökmindegy, csak gőz legyen ;)

    Szerk.: Egyébként nagyjából vágod a témát, örülök neki (nem élcből, komolyan mondom).
    Azt hittem, kapásból kapok valami grínpíszes hsz-t első reakcióként, hogy "ŐŐŐŐ, vazze, menny má atomenergiával hülyegyerekkkk, Fukusimaaaaaa bebebe......"

    [ Szerkesztve ]

    "Sometimes it is hard to decide which side of the fence to be on. But to straddle it will just make your balls hurt."

  • VIPowER

    senior tag

    válasz wednesday #117 üzenetére

    A fogyasztás változásának követése automatikus nem?
    Hisz minden automatizált egy atomerőműben, hogy a legcsekélyebb mértékben kelljen a hülye embernek közbeavatkoznia. Csernobilban sem a gépek miatt történt ami történt.

    [ Szerkesztve ]

  • Pala

    veterán

    válasz wednesday #34 üzenetére

    Szerintem mi kicsit másról beszélünk.

    Amit te írtál: Van egy kis hentesfiúnk (á la Győzike), aki az apja millióiból meglalapozza a jövőjét, anélkül, hogy neki ezért különösebben fáradoznia kellene.

    Amit én: Azt állítottam, hogy a talpraesettebb, ravaszabb, rafináltabb, jobb kommunikációs készséggel megáldott embernek könnyebb előrejutnia a mai világban. Ezt hívtam én "életrevalóbbnak" (lehet, rossz szót használtam, nem tudom).

    Hol itt az ellentét? A két dolog teljesen jól megfér egymás mellett. Se te nem hazudtoltad meg az én állításomat, se én a tiedet. :)

    hohoo: Itt most a civilizált társadalomról beszélünk ugyebár (és jelenleg ennek a "farkastörvényei" a mérvadóak). Az más kérdés, hogyha hirtelen Justin Bieberke kikerülne a vadonba, tudna-e tüzet csiholni 2db alpesi kavicsból!? :)

    Szerintem mindegyikünknek igaza van, egyszerűen csak nem teljesen ugyanarról beszélünk.

    [ Szerkesztve ]

  • Pala

    veterán

    válasz wednesday #125 üzenetére

    Persze, ez tiszta sor, kár is lenne tagadni, mert valóban így van. :K Ezek az emberek szerencsések, egész egyszerűen. Úgy lehetne próbára tenni az "életrevalóságukat" (még mindig rossz szót használok, de most már ezzel folytatom:) ), hogy egy kicsit (pár évre) megvonjuk tőlük a milliókat és akkor lássuk, képesek-e ugyanezt a szintet önerőből elérni. :)

    [ Szerkesztve ]

  • TrollMetal

    tag

    válasz wednesday #261 üzenetére

    Ebben azt szeretem hogy a mai napig szinte kivétel nélkül a vizet használjuk arra hogy energiát nyerjünk... kezdve a gőzgépektől az atomerőműveken át, szinte minden területen.
    ezen a víz gőzzé alakítását értem természetesen.

    Nem kéne másban is gondolkozni?

    [ Szerkesztve ]

    ''A világ két végéről rohad. Az egyiken az anyagi, a másikon a szellemi szegénység pusztít.''

  • Crystalheart

    senior tag

    válasz wednesday #284 üzenetére

    Szerintem az ilyen vér-negatív prognózisokat a metropoliszokban élők állítják föl. :D Bp. 1,7 milliós mérete, vagy legalábbis majdnem ennyi pl. fenntartható volna később is.

  • Dany007

    veterán

    válasz wednesday #261 üzenetére

    Értem mire gondolsz, igazad is van. De amit mondtam értelemszerűen hosszútávra értettem. Asszem v.hol írtam is, hogy addig még 50-100 év eltelik mire odáig eljutunk.
    Személyes, minden alapot nélkülöző véleményem az, hogy a rövidtávú megoldás az atomenergia és egyéb alternatív energiák vegyítése lenne.
    Középtávon a fúziós erőmű, már ha sikerül majd egy jól működő példányt összehozni belőle.
    És hosszútávon azok az extrém lehetőségek amiket felsoroltam.
    Más lehetőséget nem nagyon látok. Az olaj és földgáz előbb utóbb el fog fogyni. Ergo át kell állni valamire. Ha nem kezdjük el időben az átállást akkor fájdalmas lesz.

    @#279) Kalandor:

    Való igaz, hogy manapság több mobiltelefont gyártanak, mint napelemet, de nyilván azért mert mobiltelefonra nagyobb a kereslet, mint napelemre és nem azért, mert nem lenne rá termelőkapacitás.
    A szükség nagy úr. Anno az USA-t 39'-ben egy jelentéktelen senki kis államnak számított. (gyakorlatilag minimális hadserege volt) Majd mikor beindult a hadigépezet pár év alatt lesöpörte a fél világot. Szóval ha beindul egyfajta célirányzott termelés akkor az tud meglepetéseket okozni :)

  • lapa

    veterán

    válasz wednesday #311 üzenetére

    "A közúti túlzott fuvaroztatást, vissza kéne szorítani és a vasúti teherfuvaroztatást kéne támogatni. Ez a globális világgazdaság és árufuvarozás nem tartható fenn a jelenlegi keretek között."

    ez akkor fog megvalósulni, ha az olaj ára a jelenlegi 5-szöröse lesz. egyébként ott van a teszkó herceghalmi központja, hogyan vonatozod el a gazdaságos termékeket mondjuk a soroksári megaparkba? jelenleg a vasút 700 km felett gazdaságos, és még mindig csak hub rendszerben, mert nincs házhozszállításod. 10 kisteherrel kimenni a vasúthoz a cuccért meg sokkal drágább, mint mikor egy nagy nyerges teríti szét ugyanazt.

    a világ működését megváltoztatni utópisztikus. a pénz az egyetlen úr, mindig is az lesz. ha kínában olcsó szénnel (meg a megolvadt északi átjáróval) olcsóbb a termék, akkor ott lesz a termelés.

    az egyetlen megoldás az, mint a megújulónál: civil kurázsi és többet fizetni a helyi áruért. amit nem termelnek helyben, azt legfeljebb megtagadni tudod, kiváltani nem.

    @Dany007: "Véleményeink vannak, de nyilván a problémát nem fogjuk megoldani, ahhoz úgymond kicsit kevesek vagyunk."

    a megoldások itt hevernek a lábunk előtt, csak használni kell őket. az okos emberek már mind kidolgozták őket. az, hogy még "csak" a szükségletek mondjuk felét lehetne fedezni velük, az nem lehet kifogás.

    [ Szerkesztve ]

  • Crystalheart

    senior tag

    válasz wednesday #288 üzenetére

    "Hogyan látnál el több millió embert, víz, gáz, áram és információ nélkül? Az élelem se a Tesco polcain terem. A termésátlagok a negyedükre esnek vissza." - Röviden: 1910-ben mi volt? Bp. lakossága 900 ezer körül volt, mikor még nem csatolták hozzá a környező településeket. Volt víz, távfűtés, jó hő- és hangszigetelő házak, virágzó kultúra, csodás építészet, Magyarország lakossága pedig hozzávetőlegesen 7 és fél millió volt Trianon után. A munkák megoszlása természetesen más volt, mint azt a fejletlenebb technológiai szint kívánta, sokkal több volt pl. a mezőgazdasági munkás.

    Azt is figyelembe kell venni, hogy az azóta bekövetkezett technológiai fejlődésnek csak egy része olajfüggő. De pl. az újabb termesztés-technológiák, az állattenyésztési módszerek és rendszerek, a kifejlesztett műtrágyák és permetszerek, az újonnan nemesített növényfajok mind-mind olyat tettek hozzá, ami később is megmarad, hacsak nem történik valami kollektív felejtés. Ekképp a modernkor előtti élet, ötvözve a modernkor technológiájával szinte csodákra lehetne képes.

    És azt se felejtsük el, hogy a világtörténelem egyik legsúlyosabb inflációja és tőzsdecsődje nálunk volt, mégis túl lehetett élni a totális elértéktelenedést. Azóta kidolgozott krízistervek vannak hasonló esetre. Semmibe nem kerül befagyasztani az árakat és az árfolyamokat, ha vészesen esne a pénz értéke.

    [ Szerkesztve ]

  • lapa

    veterán

    válasz wednesday #316 üzenetére

    persze, hogy nem indult meg a ro-la, mert nem házhozszállítós. egyszerűen nem éri meg a +2 átrakás. a konténerek inkább vasúton mennek, de nem mindig kell egy konténernyi áru. azt vedd figyelembe főleg, hogy atomizáltak ezek a dolgok.

    az a kamion felvesz 3 holland elosztóból cuccot, amit ro-la-val annyira nem egyszerű (mert ugye kinek a kamionja szedi össze a cuccot). jobb esetben odafelé is beraktak pár lerakót, akár az osztrákoknál például. szóval rengetegszer többe kerülne a leves, mint a hús.

    a sebessége sem az igazi ahogy én tudom, meg időre kell menni és ezek a jit-szerű megoldások egy török kamionossal nemigazán jönnek be, allah nem mindig akarja úgy.

    leginkább saját hálózaton belül lehet ezt megcsinálni, ismerek olyan logisztikai céget, aki csinálta is (lehet, hogy azóta is). mindenesetre amíg este 11-kor elindul egy osztrák kamion és reggel 6:30-kor már le van rakva pesten az aznapi országos elosztáshoz, addig a ro-la-val ez nemigazán működik. az egy nap késés meg ebben az elkényeztetetett világban nem feltétlen opció.

    én nagyon örülnék amúgy a dolognak, de sok gazdasági tényező a másik irányba tereli a népet. arról ne is beszéljünk, hogy mennyibe kerül egy iparvágány kiépítése, még ha közvetlen vonal mellet fekszik is a cég.

    az, hogy a világ változik a működés során nem ugyanaz, hogy a működése, a mechanizmusok megváltoznak. én utóbbira gondoltam.

  • Crystalheart

    senior tag

    válasz wednesday #321 üzenetére

    A mezőgazdaság nem ördöngösség, ha a jogásznak kell csinálnia, még talán jobban járunk, mint ha az utolsó tróger munkakerülő vállalkozik csak rá. :D Én is programozónak tanultam, most meg kecskét fejek, nincs ebben szégyen, még ha nem is ez minden álmom. Régen a parasztember sem volt hülye, ma meg szinte csak az egybitesek vállalnak mezőgazdasági munkát. Azért van olyan állapotban az egész, amilyenben van. (Tavaly nem tudtunk rendes szénát szerezni a környéken, mert egyik "gazdának", vagy jobban mondva kaszálóval rendelkező amatőrnek sem volt annyi esze, hogy akkor kaszáltasson, amikor az OMSZ nem jelez egy hétig esőt.)

    Ám a magyar föld kis kihasználtság mellett is képes exportra termelni. Az alacsony fejlettségi szint idejében is mi voltunk a monarchia éléskamrája. Ráadásul a talajnak és az értékének a mostani nagy parlagterületek csak kedveznek, mert a kommunizmusban nagyon kizsigerelték egyiket-másikat; az ideális regenerálódási idő 20-30 év.

    Értelemszerűen az egyik legfontosabb dolgunk, hogy az olaj- és gáz-függőségünket a minimumra csökkentsük. Én pl. atomerőmű építés helyett biztos, hogy inkább a lokális talajhő-hasznosítást támogatnám, ez a Kárpát-medencében egy jelentős opció - ugyanannyi pénzből jóval több energiát lehetne megspórolni -, akár közvetetten is, pl. alkatrészgyárak építésével, mert Németországból nem túl gazdaságos mindent megrendelni. Így nem kerülne 3 millióba egy rendszer, és maradna a támogatásokra is, valamint az erre fordított pénz sem volna valódi veszteség, hiszen mind itthon maradna. Konkrét költségként a gyárak elkészülte után gyakorlatilag az alapanyag jelentkezne, de ez elhanyagolható. (Már csak azért is, mert hűtőgép nélkül meg ledes izzókkal még elvan az ember, de téli fűtés nélkül nehezen.) Az sem igaz, amit sokan mondanak, hogy minden lehetséges helyen kihasználták már a vízenergiát, mert a lassú folyású folyókra, mi több, patakokra tervezett mini- és mikro-vízerőművek lokálisan képesek volnának annyi elektromos energiát termelni, hogy a legtakarékosabb világítás, notebookok, hűtők üzemelhetnének. Persze a mai túl magas és pazarló igényekhez nem volna elegendő, talán ezért nem számolnak vele.

  • Crystalheart

    senior tag

    válasz wednesday #329 üzenetére

    Ezekkel egyetértek, annyi különbséggel, hogy én nem nevezném hanyatlásnak, sem visszalépésnek azt, ha sikerülne megoldani a részleges lokális elosztást és a vasúti áruszállítás felfuttatását a kamionozás helyett. Amúgy szerintem nincs nagyobb hátránya a dolognak, mint a vonatnak a személyautóhoz képest. Én fél éve nem ültem autóban, vezetni sohasem tanultam meg, de amit akarok, azt elintézem.

    Azt kell megértenie az embereknek, hogy minden csak viszonyítás kérdése. Ha húsz perc helyett órákig tart bejutni a fővárosba, akkor annyi ideig tart és kész. Ha mindenkinek annyi, akkor ugyanúgy nem jelent hátrányt. Egészen egyszerűen csak megnőnek a távolságok, mintha néhányszor messzebb lenne a szomszéd település. (Megjegyzendő, hogy minálunk olyan kis távok vannak, hogy ha mondjuk megötszöröződne az út hossza, akkor sem lennénk ott, mint némely USA-beli régióban, nem tudom, mit nyavalygunk.) Az állandó versenykényszer az, ami a minél gyorsabb és rugalmasabb közlekedésre szorít rá minket. Holott egy idő után nem az lesz a kérdés, hogy melyik éri meg jobban, hanem hogy vonattal, lóval-lovaskocsival, biciklivel megoldható-e, mert egyszer biztosan eljön az a kor, amikor már nem lesz olcsó olaj, és még nem lesz alternatíva.

    [ Szerkesztve ]

  • Crystalheart

    senior tag

    válasz wednesday #331 üzenetére

    Nem ellene vagyok az atomenergiának, csak a prioritásban helyezem máshová. Azon kívül egy erőművel még mindig függünk, mert ha mindenki rááll majd az erőműépítésre, akkor hamar el fogjuk érni a hasadóanyag-kitermelési kapacitás végét, és megy majd a verseny érte, az ára megemelkedik. A folyókat viszont nem csapolják le előlünk, ahol lehet, kellene rá alapozni.

    Magyarország állatállománya drasztikusan csökkent az elmúlt évtizedek alatt. Mondok egy kézenfekvő példát: a II. vh. előtt több, mint egymillió ló volt csak a trianoni határokon belül, addig ez a szám ma a százezret sem éri el. Tehát kb. alapból van egymillió lóerőnyi energia, amit akkor teljesen bio módon "állítottunk elő" (és 1 db. ló energiája jellemzően jobban használható, mint egy gépben 1 lóerő, hol szánt föl egy 2 lóerős traktor egy földet :D), és egymillió ló trágyájának kiesése, amit műtrágyával pótolgatunk, persze a talaj minőségének romlása mellett. Az ökrökről, bivalyokról nem is szólva. Persze a kommunizmusban nem volt szempont a fenntartható fejlődés vagy a biotechnológia. Nyugaton azonban néhány kisebb városban például átálltak a ló vagy szamár vontatta járművel való szemétszállításra: harmadannyiból jönnek ki, mint régebben a kukásautóval. Keressük agyra-főre a bioenergiát, az élelemből is üzemanyagot gyártunk, üzemanyagot termelünk ott, ahol búzát lehetne, és elfelejtjük, hogy nem is olyan rég nem volt ez probléma.

    Egyébként nem vagyunk túl sokan sem, legalábbis itt Európában nem. Száz év alatt nem nőtt jelentősen a népesség, csupán harmadával, ezt a többletet bőven képes fedezni az azóta megnövekedett termelési átlag. Ha józan paraszti ésszel belegondolunk, minden olyan eszköz és találmány, ami nem függ az olajtól, megmarad. Sőt, még van is hova fejlődni, pl. az északi csapadékos vidékekről szénaszárító alagutak, vagy az izraeli megoldások beillesztése a hazai gyakorlatba.

    Én azt mondom, a dolgok elébe kellene menni. Ha Magyarország jelentős ágazatot építene az önnellátási eszközök gyártására, a technológiák kidolgozására, és az ehhez megfelelő tervezésre, azzal egy egyre növekvő piaci rést is kitölthetnénk, dupla haszon. A nemzetközi gazdaság hanyatlását gyakorlatilag a saját hasznunkra fordíthatnánk.

    Ami a távoli országok problémáit illeti, egy lokális elosztású, vagy bármilyen más módon független rendszerben ez minket éppúgy kevéssé érintene, mint a világháborúk előtti időkben. Azon kívül a haditechnika szintje és az információáramlás már nem fog visszaesni, egy kiterjedt háború valószínűsége igen kicsi. Lásd, É-Korea sem igázza le a világot csak mert éhínség és nyomor van - mert nem tudná, más meg mert nem öngyilkos.

    [ Szerkesztve ]

  • lapa

    veterán

    válasz wednesday #331 üzenetére

    az atom megoldásként kezelése tipikusan egy elavult központi rendszer fenntartását eredményezi, azaz az értelmes alternatívák gátja. látod, amíg atom van mindenki azzal hasonlítja a megújulókat. arra senki nem gondol ilyenkor, hogy még a nyilvánvaló üzemeltetési kockázaton felül is sok káros vonzata van. rengeteg gumiégetéssel termelt cement, ugyanúgy speckó anyagú turbinalapátok és rendszerek, egyszóval ugyanúgy ritka anyagok és méregdrága technológiák tömkelege kell hozzá. ha nem fosszilisből épülne-működne az atomerőmű annak se lennének olyan vidám számai szerintem. de ezek az érvek mégis inkább az üveglap + alukeret + fél deka szilíciumszeletnél hangzanak el.

    a megújulóval jelenleg (ismétlem: jelenleg) nem fedezhető dolgokra az atom a legkisebb rossz. ha viszont a megújulók piaca felfut, akkor 99% eséllyel kijönnének olyan megoldások, amik 20 év távlatában már az atomot is ki tudnák váltani. a napelemnél lényegében csak árcsökkenésre várunk, az akksiknál meg csak a ciklusállóságra (és persze az árra) kéne rágyúrni. elég pénzzel (lásd sokan vesznek mert érdekli őket) mindkettő simán reális 20 év távlatában.

    itt van egy hirtelen példa. persze csalós grafikon, de látható, hogy 10 év alatt feleződött az ár. ezzel szemben meg lehet nézni a villany-gáz-olaj árát 10 éves távlatban, hát nem csökkent.

  • neduddgi

    aktív tag

    válasz wednesday #435 üzenetére

    Sokan nem tudják, Észak-Afrika mai félsivatagos területein nem is túl rég, ie pár száz évvel ezelőtt összefüggő erdő terült el, sőt a mai Görögország területén is ahol a sziklás kopár mezőkön csak a kecskepásztorok legeltetik nyájukat, olyan bulya erdőség terült él, hogy Nagy Sándor még oroszlánra is vadászott. Sajnos a hajóépítésnek áldozatul esett erdők eltűnésével eltűnt a terület vízmegörző képessége. Egy erdő annyi vizet tárol, mint egy kb 2 méter mély tó. Csak összesasonlításképp, a Balaton legmélyebb pontján 4 méter mély. A túlfogyasztás, az ökológiai rendszer regenerálódását meghaladó pusztítás végleg tönkreteszi a területet. Amikor olyat hallok, vagy olvasok, hogy már rég kitaláltak valamit, xsak még nem vették elő, nem tudom, hogy sírjak vagy nevessek. Ezek pont olyan badarságok, mint az 1944 környékén közszájon, sőt néha újságokban félhivatalosnak tűnően duruzsolt német csodafegyverről szóló híradások. Ha lennének műszakilag is és gazdaságosságilag is megvalósítható alternatív megoldások, már rég belekezdtek volna. Egyelőre csak az derült ki, hogy a vállakozók hajlandóak az altarnatív energiaforrások kísérlati felhasználásához kapcsolt pénzügyi támogatások elköltésére. Az ilyen hajlandóság nem ritka, nekün magyaroknak is vannak úttörőink, ilyan volt például Egedi György, aki pályázott a műholdat föld körüli pályára juttató eszköz létesíté kapcsán. Ismerve ezen a pályázati pénzek felhasználását; úgymint: tanácsadói szerződések, szakértői díjak, kosztümös macák titkárnői státuszban tartása, velük Kuala Lumpúrban rendezett több hetes szakmai konferenciákon való részvétel, alsó-közép kategóriás @= 8-10 Milla vállalati autók azonnali beszerzése, stb., nem egy rossz üzlet ez. Mire kiderül, hogy a pályázó nagyreményű tervei mind bedőltek, fuccs a pár száz milliónak. Szegény egedi György pályázatát viszont sajnos elutasították, azzal az indoklással, hogy a műszaki rajzokat alaposan átvizsgálva kiderült, hogy a rajzok nem tartalmaztak mozgó alkatrészt!! :DDD :DDD :DDD

    [ Szerkesztve ]

    1. A Pénz nem boldogít, csak amit veszel rajta; 2. A Pénz nem boldogít, csak ha van belőle elég; 3. A pénz nem boldogít, a hiánya pedig pláne nem.

Új hozzászólás Aktív témák