Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • wednesday

    őstag

    Nagyon jó cikk. :R

    Szerintem jó, hogy az olaj van a középpontban, hiszen az biztosítja a gazdaságunk vérkeringését. Valamilyen változás biztos történik majd a jövőben, csak az a nem biztos, hogy számunkra ez kedvező lesz. :U

  • wednesday

    őstag

    válasz Pala #18 üzenetére

    50 év múlva? Az se érdekli mi lesz 10 év múlva. Nem véletlen, hogy a mostani világgazdaságot lassan már megfojtogatja a sok hitel.

    Fogyasztói társadalom, mondjuk szerintem mindig is lesz (mindig is volt), hiszen mindig elfogyasztunk valamit, de nem ennek kéne a középpontban lennie. Egy újrafelhasználó, újrahasznosítható társadalomra lenne szükségünk, ahol fent tudunk tartani egy olyan körforgást, amit a természet is fenntart.
    Persze ez az elején drága és kevésbé "hatékony" lenne, (mint minden dolog az leső lépéseknél) de hosszútávban ez lehetne egy új irány.
    A teljes és globális újrahasznosításnak és megújításnak nemcsak kiadás növelő oldala lenne. Lennének új szakmák, munkahelyek, kutatási területek. Az ezzel foglalkozó embereknek, cégeknek, államnak meg bevétele, fizetése, adóbevétele stb. Ha a termelő és fogyasztó szektor közé betudunk illeszteni egy újrahasznosító szektort, az nem csak a környezetünket védené meg, de hosszútávon a gazdaságnak egy bővülést hozna. És végre nem azzal kéne fenntartani a jelenlegi "fejlődést", hogy egyre többet kell termelni egyre rövidebb átfutási idővel.

  • wednesday

    őstag

    válasz Pala #30 üzenetére

    Az embereknél pont, hogy nincs ilyen "természetes kiválasztódás" mint, ami a természetben. És ez még csak nem is azon múlik, hogy mennyire erkölcsös vagy gerinctelen valaki (azon is, elég komplex rendszer).

    Az emberi társadalomba olyanok is sikeresek lehetnek, akik semmilyen szinten nem azok. Olyanok is akik még csak 1 szalmaszálat se tettek érte. És nem feltétlenül a saját eredményei matt, mert lehet csak "oda tették". Oda született. Győzike azért sikeres mert ez a "természetes kiválasztódás nálunk"? Az erősebb kutya...ahogy írtad? Hát én nem hiszem.

  • wednesday

    őstag

    válasz Turbolada II #71 üzenetére

    Szerintem most már a hanyatlás ciklusában tartunk. Lehet elkerülhetetlen a folyamat. Egy biztos, mindig van egy növekedés, stagnálás és hanyatlási időszak. Örökké nem tarthat egy állapot se. Én legalábbis úgy gondolom ez nem az emberiség végét jelenti, hanem egy rossz időszakot (ami lehet elég rossz lesz). De a régi civilizáció romjain egy új is megszülethet.

    Nem csak az energiának kell megújulónak lennie (annak talán nem is fontos: atomerőmű, talán valamikor fúziós erőmű) hanem mindennek. Az egész termelést és a fogyasztást is a megújítás, az újrahasznosítás alapjaira kell fektetni.

  • wednesday

    őstag

    válasz grc999 #90 üzenetére

    "...akkor kész, el lehet majd mondani, hogy az emberiség energiaproblémája megoldódott."

    Egy időre biztos. :) De szerintem nem örökre, lehet lesz olyan időszak mikor egy Nap teljesítményű erőmű előállított energiája is kevés lesz. :D

    Az atomerőmű szerintem is egy jó alternatíva, amíg nincs hatékonyabb. És jelenleg az atom nyújtja a legolcsóbb, legtisztább energiát (persze ne legyen baleset). De ebbe is lehet fejlődni, korszerűbb, modernebb eljárásokat kidolgozni.
    Sokkal több kakaó is kinyerhető lenne az erőművekből, ha nem lenne 5%-osra korlátozva a dúsítási arány. Ez az egyezmény miatt, van így a kiégett fűtőelemekből nem lehet bombát csinálni (max piszkosat). Ha nagyobb a dúsítás mértéke több ideig kitartanak a kazetták is, kevesebb csere kell. Nem tudom pontosan, hogy van az a dúsítási arány, ami már láncreakciót indít be, de bőven messze az 5%-tól. Így szerintem lehetne emelni ezen a számon is.

  • wednesday

    őstag

    válasz grc999 #105 üzenetére

    Köszi. :) Én se csípem a greenpeace-es "érdek" védőket. Mert érdekes módon neki semmi se jó.

    Én is fontosnak tartom a környezet, a körülöttünk lévő növény- és állatvilág védelmét az emberek egészségének megóvását. És szerintem az atomenergia tudja ezt jelenleg megadni nekünk.
    A magasabb dúsítású Urán-ra nem azért gondoltam, hogy adott idő alatt nagyobb teljesítményt adjon le, hanem tovább tart ki a kazetta. Egyébként úgy tudom kísérleti reaktoroknál (amik pl egyetemeken, vagy kutató intézeteknél vannak) 10% körüli dúsítást használnak.
    No meg arról is hallottam, hogy nem feltétlen okozna örökre problémát a kiégett fűtőelemek tárolása. Már régóta folynak kutatások ezeket más formában hasznosítani (valami passzív rendszerbe, de lehet ezt most keverem valamivel, nem vagyok benne biztos).

    Meg modernebb erőművek (szintén úgy hallottam :D ) több mindenre lennének képestek, például "rugalmasabbak" lennének (azt már nem tudom, hogyan :D ). Jobban tudnak alkalmazkodni a fogyasztás változásaihoz. Ugye a fogyasztási igényt évszakonként, napszakonként eltérő. És úgy tudom a régebbi erőművek nem tudják olyan szépen követni a hirtelen ingadozásokat, hogy na most adjunk neki egy kis kakaót mert szükséges vagy vegyünk vissza, mert ennyi nem kell stb. Erről lehet te többet tudsz.

  • wednesday

    őstag

    válasz Pala #123 üzenetére

    Nem is akartam cáfolni, inkább kiegészíteni, lehet ebben a formában rosszul fogalmaztam. :)
    Csak azt akartam mondani, hogy olyanok is lehetnek a mai világban úgymond sikeresek, akik egész nap egy csörgővel játszanak egy szobában, és nem tettek érte semmit, hogy ők előbbre jussanak se rosszat se jót. Mert ezt megtette helyettük valaki más.

    VIPowER: Úgy értettem azért nem olyanok, mint egy hőerőmű vagy más erőmű, ahol "csavargatni lehet a teljesítményt" (most elég felületesen és pontatlanul fogalmazva).
    Az atomerőművet igaziból nem lehet pl: hirtelen "kikapcsolni". A rudakat húzzák csak ki, de a hasadás még tart, ilyenkor kell hűteni őket rendesen.

    [ Szerkesztve ]

  • wednesday

    őstag

    válasz elfelejtette #130 üzenetére

    Ha már a Kvantum fizika szóba került, ezt a cikket nemrég olvastam. Elég érdekes. :)

  • wednesday

    őstag

    válasz lapa #143 üzenetére

    Vagy ott van a részecskegyorsító. Ott is felgyorsítják a részecskéket, leptonokat, hadronokat, akár a fénysebesség 99,9999991%-ra.

  • wednesday

    őstag

    válasz TheSaint #166 üzenetére

    Szerintem az nem 20-30 év lesz mire megértjük. :( Bár remélem tévedek, jó lenne ha én is látnám, hova lehetne fejlődni.
    Az a baj, hogy ugye az egyre égetőbb jelenben lévő problémák, miatt egyre kevésbé fognak foglalkozni, pénzt adni kvantum fizika kutatására.
    Na meg nehéz olyan jelenségeket megfigyelni, ami "összeomlik" ha valaki megfigyeli. Valószínű minket a téridő korlátoz. Ez olyan, mint mikor egy kör elmélkedik azon, hogy megértse a gömböt.

  • wednesday

    őstag

    válasz Dany007 #204 üzenetére

    "Ezt kell figyelembe venni és minden probléma megoldódik."

    Én ebbe nem hiszek. Az élet maga a küzdelem. Nincs olyan, hogy valaminek csak előnye van, nem hiszek a földi kánaán eljövetelébe. Ha megoldasz egy problémát egy új lép majd a helyére, és a ciklus bezárul. Feladni sem szabad, mert az maga a halál.

    "Mondottam ember, Küzdve küzdj és bízva bízzál!"

  • wednesday

    őstag

    válasz Dany007 #253 üzenetére

    De valahogy el is kéne jutni odáig, hogy az antianyaggal és a Nappal játszadozzunk. Hiába mondod, hogy csak a technológiát kéne feltalálni, de azt se lehet hirtelen a kalapból előrántani. Igazából minden találmány sokkal régebbi, mint ahogy gondolnánk. Már az ókorban voltak "gőzgépek" stb.

    Itt 20 éven belül valami radikális változásnak kéne lennie. Ez olyan mint, a Reichstag-ot védő német katonák, Berlin ostromakor még azzal nyugtatnák magukat, ha elegendő időt nyernek még a tudósaik előállhatnak szuper fegyverekkel és nyerhetnek (kitalálják, tesztelik, legyártják és felszerelik őket). Miközben már csak óráik vannak hátra.

  • wednesday

    őstag

    válasz Nikk #276 üzenetére

    Itt is érdekes dolgok vannak leírva. Főleg az Az olajhozam-csúcs jelentősége rész volt elég ijesztő, ahol a pesszimista meglátást leírják. 4-4,5 milliárd ember halála, a városi élet összeomlása... :(

  • wednesday

    őstag

    válasz Crystalheart #285 üzenetére

    Ez egyik legpesszimistább meglátás. De valóra válhat. Persze nem törvényszerű, hogy így lesz, de ha mégis....
    Hogyan látnál el több millió embert, víz, gáz, áram és információ nélkül? Az élelem se a Tesco polcain terem. A termésátlagok a negyedükre esnek vissza. Már annak is negatív hatása van a tőzsdére, ha Bill Gates kettőt tüsszent. A munkahelyek nagy része értéktelen semmivé válna. Kinek kellenének, marketingesek, közgazdászok, informatikusok autó kereskedők, vagy gyárak... Minden értéktelenné válik és eladhatatlanná, ami nem az energiával és az élelmiszerrel kapcsolatos. Az infláció elszabadulhat és már azzal fokozná az élelem a benzin és minden egyéb árát. A 3, világ összeomlana, mi meg attól, hogy ők összeomlanak. Aztán mehet a harc a túlélésért, olyanok lennék mint a ketrecbe zárt patkányok.

    Mit csinálunk ha a ruszkik azt mondják nincs több gáz? Vagy MO-nak nem szállítunk több olajat?

  • wednesday

    őstag

    válasz cszn #307 üzenetére

    Már miért ne lehetne megoldás?
    Jó abban igazad, van, hogy 15-20 év még felhúznak 1 blokkot, ebből 10 év azzal meg el, hogy a bürökrácián még átmegy a dolog. A beruházás költsége, ugye elég magas. Tehát a mai hozzáállás lehet kevés, de ezen kell változtatni.
    De ha a villanyáram termelését már ki tudnák váltani globálisan az atomerőművekkel és ebbe belesegítenek egy kis részben lokálisan az alternatív megoldások (geotermikus hőszivattyú, napkollektor, napelem, szélkerék stb). Akkor nyertünk egy kis időt a közlekedésnek a logisztikának és a termelésnek. Fontos, hogy az energiatermelésnél indítsuk meg a változást, mert a többit csak erre építhetjük. Persze, hogy semmi értelme még egy olcsóbb, hatékony elektromos autónak, ha hőerőművek kellenek a "táplálásukhoz".

    A közúti túlzott fuvaroztatást, vissza kéne szorítani és a vasúti teherfuvaroztatást kéne támogatni. Ez a globális világgazdaság és árufuvarozás nem tartható fenn a jelenlegi keretek között. Vissza kell térni valamilyen szinten az önellátására, helyi termelésre. Persze, hogy éhezni fogunk ha arra várunk, hogy majd Dél-Amerikából hozzák be a szóját nekünk.

  • wednesday

    őstag

    válasz lapa #314 üzenetére

    "egyébként ott van a teszkó herceghalmi központja, hogyan vonatozod el a gazdaságos termékeket mondjuk a soroksári megaparkba?"

    Ki kell rúgni a Tesco-t az országból. :D
    Ezek azért mind hosszú távú tervek. Ki kell építeni logisztikai elosztó központokat illetve átszervezni a meglévőket.

    A 100% vasúti közlekedés nem megoldható, ez nem is cél. A hangsúlyt kell a nagyobb fuvarozásoknál áthelyezni a vasútra. Már most is vannak kombinált szállítási rendszerek (Ro-La). Ezeket kéne jobban támogatni. Nem azt, hogy a török kamion elvergődik Rotterdamig. Azt is tudom, hogy a jelenlegi benzin árak mellett ez a folyamat még nem indul meg.

    "a világ működését megváltoztatni utópisztikus"
    A világ folyamatosan változik. Igen abban igazad, van, hogy utópisztikus az, hogy 5 éven belül megváltozik minden, minden szebb, jobb és tisztább lesz.

  • wednesday

    őstag

    válasz Crystalheart #317 üzenetére

    El lehet látni persze, csak háborús körülmények közepette kb. Azért a 900 ezer lakosnak régen, csak a töredékének volt bevezetett, vize, villanya és fűtése. Még apámék is azt mesélik, hogy az 50-60-as évekbe, hogy nagyrészt szénnel és fával fűtöttek (Pesten is!) a jeges hozta lovaskocsin a jeget, a hűtőszekrényekbe.
    Na meg rengetek embernek voltak vidéki ismerősei, vidéki kapcsolatai.

    "A munkák megoszlása természetesen más volt,.."

    Hidd el és EZ okozná MOST a legnagyobb problémát egy ilyen válságba. Ha egy pesszimista hirtelen fordulat bekövetkezik, hogy a legfontosabb az élelem a víz és az üzemanyag lesz, akkor a mostani munkahelyek, szakképesítések, diplomák 90% értéktelenné válna.
    Milliók veszíthetik el a munkahelyüket ezzel fokozva a válságot.

    Meg lehet persze oldani mindent, ez nem feltétlen világvége. Volt régen is, pestis, háború, éhínség, lázadások. Lehet ingyen konyhát üzemeltetni millióknak is. Aztán szép lassan kimászni a pöcegödörből és újrakezdeni.

    "Egyénként mint kifejtettem, lehet, hogy az olajjal rendelkező országokban sok az olaj és tudják majd használni a nyolcsávos mellékútjaikat, nálunk viszont sok a víz és a termőföld, az éhenhalástól igencsak messze leszünk."

    Csak sajnos már most alig használjuk a saját termőföldjeinket.
    Én úgy érzem ennek a jövőbeli válságnak, nemhogy félnének a nagyhatalmak és az olajhatalmak. Hanem még örülhetnek is neki, sokkal nagyobb függésbe taszíthatják a világot. Hiszen az olaj azért nem most fog elfogyni, de már pórázon lehet tartani mindenkit vele. Az kap olajat aki jó gyerek. Átjátssza szépen az erőforrásait nekik.

    [ Szerkesztve ]

  • wednesday

    őstag

    válasz lapa #324 üzenetére

    Ez tény és való, hogy a kötött pályás szállítás sokkal rugalmatlanabb és időigényesebb, mint a jelenlegi. A mostani rendszerre ezt "ráhúzni" lehetetlen. Sok mindent helyi szinten kéne előállítani és megtermelni. Nem hoznánk be spanyol paradicsomot, hanem termesztenénk sajátot. És lehet az emberek inkább megvárják majd a konténernyi árut, mint, hogy semmi se jöjjön.

    Úgy érzem nem lehetséges úgy előre lépni, hogy minden szebb és jobb legyen. Olcsó, tartós energia, fenntartható és közbe növekvő életszínvonal mellett. Elkerülhetetlennek tartok valamilyen szintű, ideiglenes hanyatlást, részben megint önellátást. Ez a cikk végül is arról szól, hogy el kéne kerülni egy jövőbeli katasztrófát. Azt is nehéznek tartom, hogy úgy nyúljunk a jelenlegi rendszerhez, hogy ne okozzunk vele valamilyen válságot, visszaesést.

    Tökéletes rendszer soha nem lesz. A mostani se az, amit ki akarunk váltani.
    Én kifejezetten örülök annak, ha kulturált ellenvéleményt, írnak nekem. Felhívják a rendszernek a buktatóit hiányosságait. Hiszen ezeket mind figyelembe kell venni. :)
    Így lehetne csak közös nevezőre jutni, hogy lehető legjobb vagy inkább a legkevésbé rossz megoldások közül válasszunk.

  • wednesday

    őstag

    válasz Crystalheart #326 üzenetére

    Megoldható minden, de milyen áron? Nem mehet mindenki kecskét fejni, mert nincs annyi kecske. :) Nem azt mondom, hogy itt mi a Kárpát-Medencébe éhen fogunk halni. Az egészet globálisan is szemlélni kell. Nem tenne nekünk se jót, ha a világon éhezés, lázadások, háborúk söpörnének végig (most is azt hangsúlyozom, nem törvényszerű, hogy ez lesz, hiszen senki nem lát a jövőbe).
    Na meg hirtelen mi sem tudnánk eltartani a saját lakosságunkat(a teljeset). Ha a termelés logisztika összeomlik, hiába küldjük ki az embereket ekével és kaszával a földekre. Ha még egyes helyeken van élelmiszer többlet, azt is el kell valahogy osztani. Sokan vagyunk ehhez.

    "Értelemszerűen az egyik legfontosabb dolgunk, hogy az olaj- és gáz-függőségünket a minimumra csökkentsük."

    Ezzel teljesen egyetértek. Persze roppant nehéz lesz kivitelezni, főleg egy eladósodott, függő országnak.

    Arra kíváncsi lennék, hogy miért vagy ellene az atomerőművek építésének?

    "nem nevezném hanyatlásnak, sem visszalépésnek azt, ha sikerülne megoldani a részleges lokális elosztást és a vasúti áruszállítás felfuttatását a kamionozás helyett."

    Ha más sikerül megoldani azt én sem nevezem hanyatlásnak. Sőt az ország saját gazdaságát és termelését lehet vele növelni. Az átmeneti időszak viszont valahol hanyatlás. Munkaerő átcsoportosítás, más ágazatok támogatása, a többinek megvonása. A jelenlegi leépítése, hogy egy újat építsünk fel.Az oktatásról ne is beszéljünk. Ezek nagyon rugalmatlanok és nehezen kezelhető dolgok. Ráadásul folyamatos tőke és forráshiány mellett kell megcsinálni.

    [ Szerkesztve ]

  • wednesday

    őstag

    válasz lapa #333 üzenetére

    Családi házaknál kisebb, társasházaknál jó alternatíva lehetne a megújuló energia használata. Azt én is támogatom. Örülnék ha a mi házunkba is működne egy geotermikus hőszivattyú (persze, ha az adottságok megfelelőek), fűtésre, hűtésre. A működéséhez szükséges elektromos áramot, meg napelemek biztosíthatnák, talán még pár +dolog is mehetne róla.

    De egy világipart erre építeni, szerintem most vagy a közeljövőbe nem lehet. Átmeneti megoldások is kellenek (az átmenet 40 évet is jelenthet). Azt is elfogadom, ha egy bizonyos dolgot elkezdünk fejleszteni az idővel egyre hatékonyabb, elterjedtebb és olcsóbb is lesz (lehet).
    Magyarországnak szerintem jót tenne még pár blokk. Azok se örök életűek. Most tart Pakson az erőmű üzemidejének kitolása +20 évvel. Meg tervezik új blokk építését. Természetesen a hőerőműveink is lassan a végüket járják. Nem feltétlen csak azért mert drága a nyersanyag, elöregszenek azok is. Úgy tudom 20 éven belül az összes hőerőművünk így is úgyis leáll majd és bezár. Ha nem építünk új blokkot, nem tartunk fenn hőerőműveket, ezt azt jelentené, hogy legkésőbb 20-30 éven belül, az elektromos energiát 100%-ban, megújuló forrásoknak kéne fedezni.

    A legnagyobb felfedezés és áttörés, inkább az aksik terén lenne már jó(aksik vagy valami más technika). Ha meg tudnánk oldani az elektromos energia hosszútávú tárolásának lehetőségét az legalább akkora segítség lenne, mint egy fúziós erőmű feltalálása (annak is tuti lennének hátrányai :D ).

    [ Szerkesztve ]

  • wednesday

    őstag

    válasz lapa #345 üzenetére

    Ez egy nagyon pozitív hozzáállás, hogy autonóm akarsz lenni. Sokan így gondolkodnának és tennének érte is úgy mint te, már előbbre is lennénk.
    Csak akkor baj van, ha a többség nem ezt az utat választja....

    Hiába teremted meg a feltételeidet a családod ellátására. Ha egy nagyobb baj kiüt a többség magával ránthat így is titeket. De ez még országos szinten is előfordulhat. Tegyük fel, hogy egy(vagy több) közepes, kis ország 20-30 év múlva sikeresen megoldja a fenti problémákat, de a többiek nem. Akkor is óriási veszélyben lennének, pontosan a körülöttük zajló események miatt. Legalábbis én így gondolom.

    buherton: Inkább csak te trollkodsz itt vagy fel se fogtad, hogy miről is van szó igazából.

    [ Szerkesztve ]

  • wednesday

    őstag

    válasz dabadab #367 üzenetére

    Oda már nem fogunk visszatérni. De ha nem vigyázunk visszaesés, megtorpanás egy időre, az még előfordulhat.
    Például az ókor és a kora középkor eseményei. Városi élet kereskedelem, infrastruktúra hanyatlása, visszatérés ideiglenesen az önellátásra. Aztán idővel sok mindent újra fel kellett fedezni, megtanulni. Ez ott akkor lezajlott.

    [ Szerkesztve ]

  • wednesday

    őstag

    Szerintem ezt az elfogy az olajat, nem úgy kell elképzelni, hogy egyik napon arra ébredünk, hogy hoppá nincs több. Esetleg pár hordó itt-ott, a hadseregeknek sincs már egy csepp se, ezért felesleges is háborúzni (a hadseregeknek lesz az utolsó akiknek nem lenne, ahogy az élelem is).
    Jóval előbb problémákat okozhat a gazdaságnak és a civilizációnak a csökkenő készletek.

    Egyrészt eddig az emelkedő üzemanyag árak és energia árak, beépültek és beépülnek szépen a végfelhasználói árakba. A fuvarozó cégeknek, hőerőműveknek stb. még azért éri meg a termelés mert emelik az árakat. De ezt a végtelenségig nem lehet. Egy idő után a jövedelem egyre nagyobb hányadát kell majd alapvető dolgokra költeni (élelmiszer, energia, közlekedés) egyértelműen egyre kevesebb jut másra. Ez stagnálást, gazdasági visszaesést, fokozódó munkanélküliséget okozhat. Egyre kevesebb bevétele lesz mint az állami szektornak, a termelőinek és a fogyasztóinak is egyre magasabb kiadások mellett. Az államokat egyre nagyobb nyomás fogja érni, hogy csökkentsék az üzemanyagok adótartalmát, ami újabb bevétel kieséseket fog okozni. Egyre nagyobb recesszióba nem lehet fontos beruházásokat véghezvinni, tehát a későn jövő felismerés igen is problémákat okozhat.

    A mostani fogyasztói társadalmunk, ugye a minél több terméket minél gyorsabb átfutási idő alatt való megtermelését és sikeres értékesítésén alapszik. Tehát nem ész nélküli túltermelésről beszélek. Ennek a folyamnak a fenntartásába most nagy szerepe volt Kínának. A kitelepült olcsó termelés ellensúlyozta a dráguló energia árakat. Viszont a Ázsia szépen jön fel mint a talajvíz ,egyre több energiára van nekik is szükségük, egyre nagyobb költségeik is lesznek idővel nekik is. És majd megfogják egy idő után kérni az árát. Akkor már nem 2 tál rizs áráért fogják az Xbozokat összerakni (bár a 2 tál rizs a jövőbe lehet nagyon sokat fog érni :D )

    Azt, hogy nem lesznek háborúk nem lehet kizárni. Már most is vannak, persze nem feltéten lesz úgy, hogy a nagyhatalmak egymásnak esnek, de a helyi konfliktusok szaporodhatnak.

    És a világot egyéb problémák is sújtják. Az időjárási rendszer változása sok gondot okozhat még éhezések, háborúk tömeges menekültáradatot is okozhatnak, főleg a 3. világból.

    [ Szerkesztve ]

  • wednesday

    őstag

    válasz Dany007 #432 üzenetére

    Annyira bonyolult a rendszer, hogy egyértelműen semmire se tudjuk rámondani, hogy felesleges, vagy ez hasznos. Ebben igazad van. Hiszen a gazdaságunkat ez tartja működésbe, hogy termelünk és szolgáltatunk, amiket mások elfogyasztanak.
    Az alapvető probléma, hogy ez a rendszer olyan kihívások elé nézhet, amire nincs felkészülve. Ezt leírtam a 426-os hsz-emben feljebb.
    A mai gazdasági pörgés már olyan szinten van, hogy a "jelenkor" jövedelmeivel fenn se tartható. A sok hitellel már a jövőbeli jövedelmünket költjük el a jelekor fogyasztásáért, fenntartásáért, és az életvitelünkért.
    Ebbe a zavarosba nagyon beletud rondítani egy energiaválság. Még csak meg se kell várni, hogy elfogyjanak a fosszilis energiaforrások, vagy nagyon lecsökkenjenek. Elég, ha már olyan szintre növekednek az árak, amik átbillentik a mérleget. Ami gazdasági recessziót, visszaesést, termelés csökkenést, munkanélküliséget, hitelválságot okoz.

    Egyébként hiába fogyasztanak kevesebbet, a modernebb dolgok, az össz fogyasztás mégis több, hiszen 5x annyi elektromos berendezéssel rendelkezik ma egy átlagos család mint 20 évvel ezelőtt. Persze jó dolog, hogy csökkentik a fogyasztást, nélküle szép adatok lennének. De ha csak a grafikonokat nézed, akkor az látszik, hogy egyre növekszik az energia igénye az emberiségnek. Pláne ha megvizsgáljuk a feltörekvő országokat. A mai fejlesztések arra jók, hogy fékezzenek minket, de nem kezdtük csökkentésbe sehol.

    És pont a rendszer bonyolult, átláthatatlan felépítése és tehetetlensége miatt, nem biztos, hogy időben tudunk reagálni.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák