Új hozzászólás Aktív témák

  • buherton

    őstag

    válasz hcl #350 üzenetére

    A cikkből nekem nem egészen ez jött le, hogy akkor csak kevesebb villany, meg szelektív hulladék gyűjtés.

    Az ilyen apróságokat én is megteszem, de ezek tényleg csak apróságok.

    tely, baly, fojó, mennyél, mingyárt, telyföl, tolyás, malyd, kapú, egyenlőre, ejsd, jáccani, ahoz, fúj, hüje, muszály, alat, álok, lasan, fojtatás, ál, fontós, költsön, eggyüt, lyob (jobb?), mek, mongyak, milyért - !!! Tanúlyunk már meghejjessen irni... !!!

  • Crystalheart

    senior tag

    válasz hcl #350 üzenetére

    "A szelektív hulladékgyűjtés is, mennyi energiába kerül neked? Semennyibe. És mennyi energiát spórolsz vele az iparban, ami nem jár további környezetszennyezéssel?" - Hát nem tudom, a szelektíven gyűjtött hulladék nagy részét - pedig még nem is olyan népszerű dolog ez - Magyarországon nem is hasznosítják, csak legföljebb szelektív hulladékdombokra kerül. :D

  • lapa

    veterán

    válasz Crystalheart #352 üzenetére

    linked van a nem-hasznosításra?

    egyébként csomagolóanyagok reciklálása illetve eleve meg nem vásárlása kapcsán vannak szép számok. referenciaként a hollandus modell:

    The Carbon-Based Tax on Packaging consists of taxing:[107]

    * Glass: € 71,80/ tonne (~$ 91.99/ tonne)
    * Aluminum (including Alloys): € 950,60/ tonne (~$ 1,219.00/ tonne)
    * Ferrous metals: € 158,50/ tonne (~$ 203.09/ tonne)
    * Plastics: € 470,50/ tonne (~$ 602.75/ tonne)
    * Paper/Cardboard: € 79,50/ tonne (~$ 101.86/ tonne)
    * Wood: € 21,00/ tonne (~$ 26.90/ tonne)

    ezek a számok nagyjából a co2-kibocsátások alapján vannak meghatározva, feljebb gurizva lehet földgáz meg villany co2-ket számolni.

    mindamellett a szelektív gyűjtés azért fárasztó tud lenni, ha az ember alapos. ugye ott kezdődik, hogy semmise hulladék, hanem minden alapanyag. ráadásul ezen alapanyagokat jellemzően nem tudod előállítani otthon. ebből logikusan következik, hogy amíg rendelkezésre álló hely van (pl padlás összes légköbmétere), addig nem szabad kidobni se a pet palackot, se a tetra pakot, se a polisztirol csomagolást, se a papírdobozokat. ezek simán hasznosak lehetnek, és egyiket sem tudjuk előállítani otthon. de pl katarktikus élmény tud lenni azon a ponton vágni szét a már szükségtelen kábelkötegelőt, ahol még a legnagyobb része újra munkára fogható.

  • Crystalheart

    senior tag

    válasz lapa #353 üzenetére

    Több helyen hallottam, híradóban és ezzel foglalkozó magazinműsorokban is, és többek közt valami állami környezetkímélő felelős, akinek a pontos titulusára nem emlékszem, is ezt mondta. Különösen a PET palackok és műanyag csomagolások esetében. Egyszerűen itthon kevés a feldolgozó gyár, kicsi az igény rá, és messzire szállítani nem éri meg.

    Én egyébként egy szobányi PET palackot gyűjtöttem anno (plafonig), aztán kiraktam kedden zsákokban, mert az volt kiírva, hogy akkor viszik el. Kedden nem vitték el, ellenben szerdán behajigálták a háztartási hulladékkal együtt. o.O Hát szitkozódtam egy sort, ezért szenvedtem vele ennyit... (A széles családi és szomszédi kör mind nálunk rakta le a petpalack fölöslegét, mert valamennyit felhasználtunk belőlük tej eladásakor, vagy a kétlitereseket kettévágtam és tavasszal magról kelt zöldségek inkubátora és védőburka lett. De túl sok jött össze. A főút, ahol van egy hulladéksziget kukákkal, az két kilométerre van, hát necces lett volna elszállítani, de vicces is lett volna, ahogy a palackos zsákok elborítják mind a négy konténerkukát. :D)

    [ Szerkesztve ]

  • jaja1981

    addikt

    És mi van, ha terraformálunk egy bolygót?
    Bár ezzel a marha lassú technológiai fejlődéssel semmi esélyünk. Olyan lassan kúszunk az űrben, mint egy csiga. Jó lenne a fejlődést kicsit felpörgetni, mert 30 éve egy helyben toporgunk.

  • lapa

    veterán

    válasz Crystalheart #354 üzenetére

    mondjuk a pet kapcsán láttam régebben egy ügyes kis duplafalú szerkezetet, ami száraz helyeken összegyűjti a növény köré a falára lecsapódott párát. csak amekkora állat vagyok nem mentettem el a képet.

    egyébként asszem teszkóban 1 vagy hány forintért visszaveszik a petet. meg nálunk vannak ilyen mechanikus prések is már a sziget mellett, persze ettől még bedobja az állat a konzervdobozt a műanyagba.

    kár, hogy nem hasznosítják egyből, mindenesetre veszteni nem vesztünk semmit az előszelektálással. lesz még annak értéke, "ha elfogy az olaj".

    @Dany007: olyat nem tudsz, hogy egyszerre mindent. kicsiket kell lépni. a notebook és a (kisfesz led) világítás olyan kategória, ahová nem kell negyed millás inverter, viszont már megérheti egy kis akksis napelemes rendszer. a "gyakorlatban alkalmazom" talán túlzás, lelkes amatőr kategóriájú tapasztalatgyűjtés megy a várható teljesítményről meg a problémákról. még akksit se vettem például, a kocsi régi akksiját állítottam hadrendbe.

    fontos, hogy nem ott kezdődik a dolog, hogy megveszi az ember a napelemet. nekem sokáig (tán egy évig) napelem nélkül ment minden, míg a kábelezéssel meg a ledekkel kész lettem. addig egy pc táp adta a 12 voltot. mindeközben rengeteg méregetés meg számolás kellett ahhoz, hogy hatékony rendszer legyen. kiderülnek menet közben olyanok, hogy az autós noti táp 3w-ot fogyaszt kikapcsolt géppel, vagy hogy az xy méregdrága led (nem a linkelt) vibrál, vagy hogy a tuner drivere 2 wattot eszik feleslegesen. a gyártók az ilyen dolgokba ráadásul látványosan beleszarnak.

  • Vladi

    nagyúr

    válasz lapa #299 üzenetére

    Köszi, az ökofitnessz jópofa oldal. :R
    mondjuk ahogy nézem a feladatok felét kb. már most teljesítettem, tiszta zöld vagyok. :Y :C

    A blogod az hol van/lesz?

    Jó lenne ide is valami topik, ahová mindenki bedobálhatja az agymenéseit, hogy pl: 2 rétegű wc papírt használjatok. :DDD Nekem is lenne sok ötletem. :K

    Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

  • Vladi

    nagyúr

    válasz Dany007 #334 üzenetére

    Pedig igaza van lapának, hogy egyből a 3. lépést kell erőltetni, tehát az atomenergia utánit.
    Egyszer nemrég egy fórumon kiszámoltuk, hogy most tart ott a technológia, hogy kb. állami támogatással, meg a kötelezően megvett fölös energiával az életciklusa végéig nullázza le magát egy nagyobb napelem. De persze a tárolás a villany hálózatba megy, az nincs is beleszámolva.

    Egyszóval ez tényleg 10-20 év, hogy jó legyen. Kb a panelprogram után jöhet a lakótelepi napelem program. :DD

    Egyébként meg egy viszonylag nagy spanyol várost már most is nagyrészt naperőmű lát el árammal, talán Valencia.

    Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

  • dabadab

    titán

    válasz Crystalheart #343 üzenetére

    "Mennyire baj, ha a mikro-energiatermelőket túltervezik?"

    A gyártás, üzemeltetés, elbontás mind-mind plussz szennyezés, ezt növeli feleslegesen. Ráadásul a kis méret komoly méretgazdaságossági meg egyéb problémákat is felvet: pl. Dánia csak azért tudta a villamosenergia-termelő kapacitásának komoly részét szélerőművekből kiépíteni, mert buffereléshez tudja használni Svédország és Norvégia vízerőműveit. Mondom, egy egész ország kicsi ahhoz, hogy ezt önállóan megoldja, nem egy kis falu.

    "Szerintem elfogadható, ha cserébe teljes energiafüggetlenséget kapunk élethossziglan."

    A függetlenség délibáb. Az a mai fejlett techonlógia korában nem megy, hogy az ember nappal kinn szánt a földön, aztán egyik este CPU-t farag a bugylibicskájával, a másikon meg alumíniumötvözeteket gyárt a búboskemencében: a globális munkamegosztás elkerülhetetlen. Egyébként nem is értem, hogy ezzel mi a baj: egyrészt ez így működik, másrészt a kölcsönös függőség jót tesz a közösségi érzésnek is.

    "A nagy kilengések pont csak a központi áramtermelésben jelentenek kockázatot."

    De ott nincsenek ilyenek, a napi teljesítményigény egy kb 10%-os sávban hullámzik, szépen kiszámíthatóan. Ehhez képest ha itthon bekapcsolom a porszívót, akkor kapásból többszörésére ugrik a háztartás teljesítményigénye.

    "a nagy részét viszonylag állandóan tudja fedezni például néhány mini- vagy mikro-vízerőműből"

    Azt azért megnézném, ahogy az Ikva meg a Rák-patak ellátja egész Sopront árammal :D

    DRM is theft

  • buherton

    őstag

    válasz Vladi #358 üzenetére

    Sőt magának a napelemek gyártásába kell nagyobb energiát befektetni, mint amit megtermel az életciklusa alatt. Nesze neked zöld technológia, zöldeknek...

    Atomerőművet pedig már nem lehet sokkal többet építeni, de nem azért mert a zöldek rinyálnak, vagyis nem egészen azért. Hanem matek kockák minden atomerőműnél kiszámolják hogy mekkora a valószínűsége egy csernobilnak, vagy jóval kisebb horderejű fukushimának. És ugye ez egy elég kis szám, viszont egyre több és több reaktort állítanak üzembe, ami ugye sok kicsi sokra megy dolog alapján egy évre levetítve jelentős megnő az ehhez hasonló balesetek valószínűsége. Hidrogén erőművet kellene már üzemképessé fejleszteni. Sokat segítene.

    tely, baly, fojó, mennyél, mingyárt, telyföl, tolyás, malyd, kapú, egyenlőre, ejsd, jáccani, ahoz, fúj, hüje, muszály, alat, álok, lasan, fojtatás, ál, fontós, költsön, eggyüt, lyob (jobb?), mek, mongyak, milyért - !!! Tanúlyunk már meghejjessen irni... !!!

  • dabadab

    titán

    válasz lapa #345 üzenetére

    Nemtudom, nekem ez a madmaxkedés annyira nem tűnik nagyon csábító dolognak, mindenesetre van itthon lőfegyver meg íjak, szerintem azok posztapokalipszis sokkal jobb tárgyalási alapot jelentenek, mint pár napelem :U

    "a központosítással szerintem ott tartunk, hogy ha sikerül ezer gigavoltra transzformálni, akkor hajrá a kínai lignitáram-importnak."

    Ahogy elnézem, a kínaiak is kezdik kinőni a lignites korszakukat és keményen ráfeküdtek az atomerőműves témára, szóval ettől nem tartanék, amúgy meg lásd a Crystalheartnak írtakat, különös tekintettel a dán példára.

    DRM is theft

  • Dany007

    veterán

    válasz lapa #356 üzenetére

    Na pont ez a másik probléma ezzel a dologgal.
    Az átlagember akiknek ezt tömegével használni kéne pont nem fog éveket tesztelgetéssel, kísérletezéssel, méréssel és számolással tölteni csak azért, hogy eljusson egy félmegoldásig.
    Ezért tartom jó ötletnek azt a csomagkiosztást ami a linkelt oldalon található. Csomagban meglehet venni minden szükséges eszközt, le van írva mennyiért és, hogy kb mire elegendő.
    Ez kell a hétköznapi embernek. Ahogy tescos PC-t is inkább megveszik egybe, minthogy a netről külön összeválogatott alkatrészeket vegyenek sokkal jobb ár/teljesítmény aránnyal.

    A legkézenfekvőbb pedig bizony az lenne, ha komplett ellátást lehetne kiváltani. Végülis vannak már ilyen megoldások, de sok sok millióba kerülnek.
    Az lenne a legeladhatóbb, ha ilyen esetben kimegy egy szakember, felméri a területet, benapozásvizsgálatot csinál és kiszámolja, hogy az adott ház áramellátását ennyi és ennyi összegből lehetne megoldani alternatív módon. És ekkor a hétköznapi ember is szembesülhetne vele, hogy igen, ekkora befektetés, de nincs többé áramszámla, nincs függés.

    Nekem például havi 6.800 forint a villanyszámlám. Ketten vagyunk a lakásban. Van egy asztali sz.gép, mint HTPC üzemel (TV, film net egyben stb...), egy hűtő, elektromos főzőlap, sütő (ami nagyon ritkán megy), mosógép, meg egy 28-as LCD monitor. A lámpákat ritkán használjuk de már egyikben sincs hagyományos izzó.
    Szóval ha én beruháznék egy ilyen 2-3 milliós napelemes rendszerbe (hogy kiváltsam a havi ~ 140KWh fogyasztást) akkor kb. ~ 30-35 év múlva hozná be az árát úgy, ha azután egy fillér áramdíjat nem fizetnék. És akkor még nincs beleszámolva a napelemes rendszer amortizációja, márpedig az is van 30 év alatt.
    Úgy gondolom, amíg egy ilyen rendszer 5-10 év alatt nem térül meg addig nem fog elterjedni.

    @#358) Vladi:

    Akkor itt most igazán sokféle vélemény ütközik. Én a hosszútávú megoldásokkal kezdtem - amivel beszálltam a témába. A Nap nagybani kihasználása még az űrben majd az energia továbbítása a Földre, anti-anyag :) és hasonlók.
    Ekkor kaptam az észt, hogy ez 50+ éven belül úgysem megvalósítható.
    Erre mondtam, hogy rövidtávon az atom lenne a megoldás, és most ez se jó :) A fene.
    A napenergia amúgy biztos, hogy nemfogja a közeljövőben ebben a formában felváltani az atomenergiát. Gondolj csak bele, Paks adja az ország 1/3-adát. Azért ehhez a fél Alföldet be kéne vonni napelemmel :) Plusz egyéb, korábban már felvetett problémák jönnének elő, mint mondjuk az akkumulátor, és / vagy az energia tárolása (ami majdnem u.a. de mégsem). Ezzel szemben az atomenergiánál "csak" az elhasznált fűtőelemek tárolása okoz gondot, de inkább nehézséget - viszont ehhez hosszútávú megbízható energiaforrás társul.
    Amúgy a napelemmel az az egyetlen gondom, hogy valójában nem a napfényt alakítja át elektromossággá, hanem a napelemben használt anyag (szilícium?) elektronjait szabadítja fel 1-1 foton és így indul meg a vezetőben az elektromos áram. Tehát nem a Napból, hanem a Nap segítségével nyerünk elektromosságot.
    Ennél valami hatékonyabb módszert kéne kitalálni. És ha már Nap, akkor azt az űrben kéne megtermelni azon egyszerű oknál fogva mert ott mindig süt a Nap.
    Na ez az ami elméletben szép, de gyakorlatban még nagyon messze van a megvalósítástól. Viszont nagy léptékben érdemes gondolkozni. Olyan megoldásban ami nem szennyezi a környezetet, végtelen energiával szolgálhat, nem szükséges folyamatos nyersanyag utánpótlás stb... (a Nap ugye még legalább 3 milliárd évig sütni fog) Ezért kéne még többet kutatás / fejlesztésre áldozni, addig meg csak kihúzzuk az atommal is.

    Más.
    Szelektív hulladékgyűjtést mondták páran. A hogyanra lennék kíváncsi? Csak mert a mi konyhánkban a beépített szemetes kb 25 literes. Ami azt eredményezi, hogy kb. 2 naponta le kell vinnünk a szemetet a kukába. Nagyobb kuka gyakorlatilag be se férne, meg a szagok miatt nem túl jó beltérben nagy mennyiségű szemetet tárolni.
    Namármost ha szelektíven szeretném a szemetet gyűjteni, akkor ezt a meglévő kis 25 literes szemetest még el kéne osztanom mondjuk 4-5 felé, hogy külön tudjam gyűjteni a papírt, műanyagot, üveget, pet palackot stb... Szóval lenne 4-5db 5 literes mini szemetesem. Amiket egymástól függetlenül ahogy épp megtelik kellene üríteni. Nyilván az egyik rész gyorsabban telik, mint a másik. Tehát kb naponta futkoshatnék le a szeméttel, hétvégén mondjuk 2-3x is. Már ha lenne a közelben szelektív kuka. De nincs.
    Sőt, a legközelebbi kuka is az utca túlsarkán van. Szóval nekünk lakásosoknak nem csak annyiból áll a dolog, hogy kinyitom az ajtót és kirakom a kukába a szemeteszacskót...
    Na mind1, ez csak személyes megjegyzés volt :)

  • dabadab

    titán

    válasz buherton #360 üzenetére

    "magának a napelemek gyártásába kell nagyobb energiát befektetni, mint amit megtermel az életciklusa alatt"

    Ez nagyon régen lehetett igaz, mostanában olyan számokat láttam, hogy kb. hatszor annyi energiát ad le, mint amennyibe a gyártása kerül.

    "Atomerőművet pedig már nem lehet sokkal többet építeni, de nem azért mert a zöldek rinyálnak, vagyis nem egészen azért. Hanem matek kockák minden atomerőműnél kiszámolják hogy mekkora a valószínűsége egy csernobilnak, vagy jóval kisebb horderejű fukushimának."

    Ez így azért elég... khm. Az atomerőművek biztonsága rengeteget fejlődött (Fukusimában két atomerőmű is van (tulajdonképpen egymás szomszédságában, pár kilométerre egymástól) - második nem szerepel a hírekben, mivel az különösebb gond nélkül átvészelte a földrengést meg a cunamit - pedig az is már harmincéves, csak tíz évvel fiatalabb, mint a másik erőmű), ráadásul tulajdonképpen tízévenként egy Fukusima határozottan csábító alternatíva pl. a szénerőművekhez képest.

    [ Szerkesztve ]

    DRM is theft

  • Crystalheart

    senior tag

    válasz dabadab #359 üzenetére

    A vízerőműhöz azt írtam, hogy ahol meg lehet építeni, ott meg is kellene. Ki kell hozni belőle a maximumot, de nem mondom, hogy minden mai igényt kielégítene.

    Persze szemléletmódváltás is kell, pl. írtad példának a porszívót... Hát izé. :D Általában söpörni kell és kész. 2000W-os hajszárító: tavaly egy örökségi holmiban találtunk egy bontatlan régi német hajszárítót, 300W-os. Teljesen jó. :) Aztán PC vs. laptop, bár erre eddig még nem volt érkezésünk. A hűtőt egy mély lyuk is helyettesítheti, egy jó mély pince vagy emelőszerkezetes szekrény. Az elektromos fogyasztás egy kis gondolkodással egészen kicsire csökkenthető, így már egy kisebb vízerőmű a közepes folyó szélén el tudná látni a közeli kisvárost.

    A hatékonyság kérdése is érdekes dolog. Fentebb írtam ugye, hogy van a "2 lóerős" eke, ami felszánt egy egész földet, ám 2 lóerős traktor még csak nem is létezik. Át kell strukturálni az embernek az időbeosztását, úgyis túl rohanó a világ egy kis lassulás csak jót tenne neki.

    Szerintem az energiafüggetlenségnek nem sok köze van az árukereskedelemhez... Bár beszéltem a lokális terményelosztásról, de ez jellemzően élelmiszer-ügyileg fontos, aminek megint csak nincs sok köze pl. az elektronikai áruhoz. Nemzetközi kereskedelem 1900 előtt is volt.

    [ Szerkesztve ]

  • lapa

    veterán

    válasz Vladi #358 üzenetére

    általánosságban az az elfogadott szám, hogy 1 kw névleges teljesítményű napelem déli tetőn 1250 kwh-t termel évente. az árakat le lehet nézni a weboldalakról. az akksi mondjuk negyed milla, az inverter dettó.

  • buherton

    őstag

    válasz dabadab #363 üzenetére

    Tanárok azt mondták a napelemre, mind a Tavaszmező telephelyen, mind az Óbudai telephelyen van napelem fejlesztés (Kandó). Hát nem tudom. Legyen igazad, mert az csak jó lenne.

    Ezt amit írtam az atomerőművekről, azt dr. Aszódi Attila írta le ebben a könyvben. Érdemes megvenni, elég reálisan mutatja be, hogy mi is történt, mik az utóhatások. Bár amikor én vettem akkor olcsóbb volt. Tényleg jobb mint a szénerőmű, csak a jövőben nem biztos hogy tizenkét évenként lenne egy ilyen, ha ilyen ütemben épülnek a reaktorok. Szerintem Fukushima az egyik legjobb példa arra, hogy mennyire is biztonságos is egy atomerőmű. 4 méterrel ment arrébb az épület, sok méterrel nagyobb cunaminak ellenállt, és erősebb földrengésnek. Jah és nem is az okozta a problémát hogy földrengés van, meg cunami (na jó végül ez volt a gond), hanem hogy a dízel generátorok voltak rossz helyen. Minden más épségben kibírta!

    [ Szerkesztve ]

    tely, baly, fojó, mennyél, mingyárt, telyföl, tolyás, malyd, kapú, egyenlőre, ejsd, jáccani, ahoz, fúj, hüje, muszály, alat, álok, lasan, fojtatás, ál, fontós, költsön, eggyüt, lyob (jobb?), mek, mongyak, milyért - !!! Tanúlyunk már meghejjessen irni... !!!

  • dabadab

    titán

    válasz Crystalheart #364 üzenetére

    Szerintem az, hogy visszamenjünk a középkorba, nem alternatíva.

    DRM is theft

  • lapa

    veterán

    válasz dabadab #359 üzenetére

    azért 2990 és 4100 között nem annyira 10% van. az itthoni pattern is az, hogy esti csúcs.

    az az igazság, hogy én a hatszor annyit termelre se találtam linket.

    majd ha úgy alakul azért járj erre madmax esetén, és vedd el egy védett ojjektumból a frissen termett epret. nyilván a falu meg fogja védeni magát minden eszközzel, ha arra kerül a sor.

    nem megyünk vissza a középkorba, mert tudjuk, hogy kezet kell mosni. okosak vagyunk, a középkorban ez nem volt jellemző. van sok kész nyersanyagunk is, amit már nem kell kibányászni. nem középkor.

    [ Szerkesztve ]

  • lapa

    veterán

    válasz Dany007 #362 üzenetére

    én azért teszteltem főként, mert erről a rendszerről egy szervert üzemeltetek (minden tizedwatt számít), meg mert olyan led megoldásokat alkalmazok, amik nincsenek még a piacon. meg nálam az egész rendszer került 200 ezerbe eddig. rendes akksikkal és inverterrel is megáll 5-600 ezerben, és szépen lassan elég lesz megvenni.

    mit értesz az alatt, hogy félmegoldás? co2-t? felmelegedést? felezési időket? mi abban a félmegoldás, hogy egy csomó dolgot ezek nélkül tudsz megoldani? gondold végig hány olyan eszközöd van otthon, amivel saját magadnak tudsz energiát termelni. egy kis erőmű, ami valóban elektronokat mozgat körbe-körbe, pont mint a gőzgépre kötött generátorok. ezzel könnyű együtt élni.

    a megtérülést kiszámolhatod a korábbi posztban írt teljesítmény alapján. de ha olyanok miatt aggódsz, hogy a külön pakolt papír meg műanyag csomagolás büdösíteni fog, akkor ezek a megoldások valószínűleg tényleg nem neked valók.

    [ Szerkesztve ]

  • KisDre

    senior tag

    "Viszont van egy eléggé rossz tulajdonsága (a felhasználása során végbemenő környezetkárosításon kívül) mégpedig az, hogy véges mennyiségben megtalálható a földben."
    Ez pont hogy jó tulajdonsága is, mert tegyük fel ha végtelen, akkor aztán végképp elrontanánk a földet. Amúgy meg remek írás, másba nem tudok belekötni. Megjegyzem régebben amerikában egy időben, volt hogy több elektromos autó volt, mint benzines.

    Akit érdekelnek ilyenek és vagy hasonlók, azoknak tudom ajánlani a Zeitgeist filmeket is.

    KisDre.artstation.com

  • Crystalheart

    senior tag

    válasz dabadab #367 üzenetére

    Nem középkor, hanem egy átgondoltabb életvitel. Meglepő, mennyire nélkülözhetetlennek tartják sokan a porszívót, pedig pl. a steril kórházban sem használják. :)

    Inkább a steampunkhoz közeli módinak tartanám, csak elektromossággal. Abszolút kivitelezhető, és ha tényleg eljön egy energiaválság, sok egyéb perspektíva nem marad. Persze én is kibékülnék azzal, ha a jelenlegi szintet tartani lehetne, de ezt nem tartom túl valószínűnek.

  • dabadab

    titán

    válasz Crystalheart #371 üzenetére

    A steril (haha) kórházban linóleum v. vmi hasonló van, azt fel lehet mosni. A szőnyeget nem.

    "Persze én is kibékülnék azzal, ha a jelenlegi szintet tartani lehetne, de ezt nem tartom túl valószínűnek."

    Pedig az elmúlt pár ezer év trendje azt valószínűsíti, hogy nem hogy tartjuk, hanem emeljük is.

    DRM is theft

  • Crystalheart

    senior tag

    válasz dabadab #372 üzenetére

    Eddig még egyszer sem fordult elő tudtommal világméretű energiaválság (nem volt igazán mi elfogyjon végleg, amitől ilyen szinten függött volna az emberiség, mint az olajtól), a nem is olyan távoli jövőben viszont nagy esély van rá. Ha még az atomenergia is venné át a helyét, az ára akkor is durván megnőne, ami indokolná a takarékosságot.

    És pont ilyen megfontolásból nálunk a szőnyegnél nem kevésbé dekoratív járólap van. :) Senki nem mondta, hogy minden luxus-igényünket ki tudjuk majd elégíteni, bár azért szerintem sokan szívesen elvolnánk egy 1900 körüli polgári életszínvonalon, megfejelve laptoppal és sok egyéb hasznossággal.

    [ Szerkesztve ]

  • Dany007

    veterán

    válasz lapa #369 üzenetére

    A félmegoldást arra értettem amikor írtad, hogy nem lehet egyszerre az egész lakást függetleníteni a hálózattól.
    És itt most nem személy szerint rólam van szó, hanem az átlagemberről. Hiszen arról beszéltünk mért nem terjed el a technológia és mikor fog vajon.
    Az átlagembernek kész megoldás kell. Ha csak a számítógépet üzemeltetem napelemről az már lehet előrelépés, kiegészítés, de nem a teljes megoldás. Persze kezdetnek jó, az igaz.

    A komplett megoldást az oldalról vett árak és adatok alapján saccoltam. Komplett ellátásra szánt megoldást ~ 2-3 millió körül árulják. Ehhez vettem hozzá, hogy én 6.800-at fizetek az áramért havonta. Átlagos lakás, átlagos eszközök, semmi extra. Ezt a két számot elosztva jött ki, ha én átállnék 2-3 millióért, akkor cirka 30 év alatt térülne meg. Lehet nagyon leegyszerűsítem, de a legtöbb ember ezt nézné mielőtt dönt.

    Nem arról van szó, hogy engem zavar a büdös, hanem egyszerűen 50-60 liter szeméttel nem egészséges együtt élni napokig. A legtöbb ember meg ebben a "rohanó világban" nem fog naponta 3x szeméttel futkosva szelektív hulladékgyűjtőt keresgélni, mert fél nap alatt megtelik a szelektív gyűjtője.
    De amíg nincs minden utcasarkon 1-1 ilyen szelektív kuka, addig fölösleges is erről beszélni.

    Amúgy arról már volt szó, hogy a cégek mennyivel több energiát használnak fel, mint a magánlakások és családi házak?
    Csak mert lehet, hogy első körben ezeket kéne ellátni alternatív energiával.
    Csak egy példa, a cég ahol dolgozom egy relatíve kicsi 20 főt foglalkoztató vállalkozás. A havi villanyszámla 200.000 forint (asztalosüzem, digitális nyomda, iroda). Vagyis amennyibe a cégnek az egyhavi villanyszámla kerül, az nekem itthon ~ 3 évnyi villanyszámla. Azért ez nem kevés.

  • bullseye

    addikt

    válasz Crystalheart #373 üzenetére

    Ez jó ötlet, zöldüljünk úgy, ahogy nekünk éppen jó lenne. Neked nem kell szőnyeg, akkor halál rájuk. Én meg nem vezetek, zúzzuk be a kocsikat, majd villamossal tömeg-közlekedhetünk. A marhahúst sem szeretem annyira, és tej nélkül is ellennék (vagy kecskével áthidalom), úgyhogy a fő természeti csapásnak számító teheneknek is annyi. És speciel a laptopokat és mobilokat sem szeretem annyira + az elem pazarlás, az akkunak meg az elkészítése nagyon zöldtelen ha jól tudom, szóval a mobil elektronikai eszközöket is dobjuk ki a fenébe. Tévé sem nagyon kell, van fantáziám, elég a rádió, vagy akár a könyv. Számítógépes és konzol játékok helyett meg majd fakardozok, vagy beállok a császár őfelsége seregébe. Ez közelebb is van 1900-hoz. Bár én inkább visszamennék még 1-2 évtizedet a kiegyezéshez, különben jön az első világháború, a gazdasági válság, stb. talán hamarabb is, mint a jelenhez képest a full olajválság.

    'Micsoda nyűg" by Rest (FA Brotherhood) │ Szarkazmus valószínűsége: 70%

  • fordfairlane

    veterán

    válasz Dany007 #374 üzenetére

    Lehet nagyon leegyszerűsítem, de a legtöbb ember ezt nézné mielőtt dönt.

    Legalábbis azon része, amelyiknek van egy kis esze.

    x gon' give it to ya

  • lapa

    veterán

    válasz dabadab #361 üzenetére

    a kínaiak keményen ráfeküdtek a 2% atomerőműre.

    "is expected to remain unchanged for a long time"

    2020-ig >70% lignitórium erőművek.

  • lapa

    veterán

    válasz Dany007 #374 üzenetére

    az átlagember először szigeteljen meg rakjon napkollektort. mindkettő sokkal hamarabb megtérül és sokkal többet használ.

    továbbra is azt mondom, hogy szerintem egy optimalizálatlan rendszerre (sok standby, villannyal fűtött mosó(gató)gép, sok konverzió) nem célszerű napelemet telepíteni. az, hogy csinálják nem azt jelenti, hogy jó.

    biztos tudod mekkora egy a4 papír doboza (az 5 papírcsomagos). nálunk egyikben a műanyag, másikban a papír gyűlik. a normál szemetesbe ennyivel kevesebb kerül. mondjuk hetente rakom őket nájlonba és viszem ki. tény, hogy van egy-egy nagyobb zsák, mert nálunk sincs közel a sziget. mind a műanyag, mind a papír jellemzően tiszta, ami olyan (pl. joghurtos doboz), az el van öblítve / mosva mosogatáskor.

  • wednesday

    őstag

    válasz dabadab #367 üzenetére

    Oda már nem fogunk visszatérni. De ha nem vigyázunk visszaesés, megtorpanás egy időre, az még előfordulhat.
    Például az ókor és a kora középkor eseményei. Városi élet kereskedelem, infrastruktúra hanyatlása, visszatérés ideiglenesen az önellátásra. Aztán idővel sok mindent újra fel kellett fedezni, megtanulni. Ez ott akkor lezajlott.

    [ Szerkesztve ]

  • lapa

    veterán

    válasz Bada Bing #379 üzenetére

    volt egy söröm rá, hogy valamelyik sasszem fórumtárs beleköt ebbe (najó, kissé provokatívan rákérdez).

    egyébként igen, szerintem megéri. elöblítésről van szó, zuhanyos csapteleppel kb. 1 deci vízzel kicsapatod belőle a friss joghurtmaradékot. egyébként tetra pak dettó. nem folyóvizes mosogatáskor még ennyit sem számít.

    de cáfold meg. fentebb linkeltem a szénadó mértékét, lehet számolgatni a joghurtos doboz tömegét, adóját és ezzel szembeállítani a csapvízbe / tisztításba fektetett energiát. nyilván a csapvízhez elég komoly szivattyúk biztosítják a folyamatos tizenakárhány bar nyomást a rendszerben.

    ez csak egy további példája annak, hogy amíg a rendszerből élsz minden lélegzetvételeddel szennyezel. a szelektív gyűjtés is sokat segít egyébként szembesíteni magunkat a bűneinkkel, hiszen foglalkozni kell szinte minden darabbal. ez pedig a legközelebbi vásárlásnál eszedbe fogja juttatni, hogy a lédig kevesebb nájlon, mint a polisztirén doboz polipropilén nájlonnak és óriás, leszedhetetlen papír matricával a tetején. és ha nagyon geek vagy a tépős nájlont eleve viheted legközelebb is. ez nálunk mondjuk szinte mindig kimarad sajnos, mi is messze vagyunk a jótól.

    btw az nem szemét, hanem nyersanyag. csak szarunk bele, mert akkora a jólét.

    upd: egyébként az a nagy baj, hogy nem tudod kiszámolni mi mennyi energiába kerül. ugyanúgy, ahogy a napelemről is ki lehet mutatni, hogy a japán munkás nagy tévéje miatt megöli a bolygót. annyira összetett minden gyártási folyamat, hogy nem tudod kiszámolni mennyibe került a speckó gumitömítés a 150.000 cső egyikénél, ami aztán egy műanyagformázó gép odaszállításához használt teherautóban lakik. kitűnő példa a gyakran emlegetett hummer vs prius "tanulmány".

    szóval szerintem biztonsággal csak annyi jelenthető ki, hogy minden sokkal több energiába kerül, mint gondoljuk. én nagyvonalúan 10-es szorzóban gondolkodok a termékek előállításánál és az energiafelhasználásnál is. szerintem az lenne nagyjából a reális ár. innentől kezdve minden, aminek a megvásárlását meg tudod állni, nagyon sokat jelent. ugyanígy a megvásárolt cuccok visszaforgatását is a szénadó 10-szeresével veszem. nem számolok ki mindent, de gondolatban az ember jól el tudja helyezni a számok alapján a dolgokat, preferenciákat.

    [ Szerkesztve ]

  • TrollMetal

    tag

    válasz Crystalheart #319 üzenetére

    A müzliben sok minden nincs ami a tojásban jelen van. Beszélek itt a rengeteg aminosavtól kezdve a magas lecitin tartalmon át ami nekünk embereknek nélkülözhetetlenen. Plusz a tyúk ami a fehér húst adja... ezt nem lehet ilyen egyszerűen nézni...

    A vegák is annyira egészségtelenek.. idősebb korukra kész romhalmazok (gondolok itt 50felettre)

    Inkább jobban a zöldségfélékre kéne átállni mint sem a sok gyümölcsre. kevésbé savasok és igen sok ásványi anyagok ill vitamint tartalmaznak.

    ''A világ két végéről rohad. Az egyiken az anyagi, a másikon a szellemi szegénység pusztít.''

  • TrollMetal

    tag

    válasz bullseye #375 üzenetére

    Reductio Ad Absurdum :D Grat!

    Mellesleg ha nem lenne ez a sok "felesleges" kütyü akkor sem unatkoznál nem hogy még a császár seregébe is beálljál.

    Végeztél te valaha kétkezi munkát? Termeltél te már valaha magadnak?

    Fa-kardozni se sok időd lenne és mellé még a családfenntartás is bejönne a képbe örülnél ha vége a napnak. (max a kölykökkel fa-kardoznál crysis 2 helyett...)

    Én totál el tudnám képzelni az életem ezek nélkül is. Íjászkodom is szóval a "hús" beszerzése se okozna sok gondot. Vagy azzal halászni...

    Szívem szerint én egy kis közösséggel elélnék egy szigeten, és magunknak termelnénk mindent...

    Úgy le tudnám szarni mi van a modern civilizációval amíg én ott boldog vagyok. Meg amig nem dobnak ránk bombát :D

    ''A világ két végéről rohad. Az egyiken az anyagi, a másikon a szellemi szegénység pusztít.''

  • dabadab

    titán

    válasz TrollMetal #383 üzenetére

    "Úgy le tudnám szarni mi van a modern civilizációval amíg én ott boldog vagyok."

    A 80%-os gyerekhalandosaggal...

    (lsd meg: "Mit adott nekunk a modern civilizacio?" :) )

    [ Szerkesztve ]

    DRM is theft

  • TrollMetal

    tag

    válasz dabadab #384 üzenetére

    Tudom hogy kegyetlennek hangzik amit mondani fogok, de a természet is kegyetlen.

    a 80% gyerekhalandóság eszünkbe juttatná mennyire értékes annak a 20%-nak az élete.

    Vallom hogy erősebb kutya baszik... Nem lenne ennyi korcs a földön mai napig ha hagynánk meghalni azokat akik nem életképesek. Példát vehetnénk Sparta régi gondolkozás módjáról...

    Ott nem volt gyenge nem volt rút nem volt púpos!

    Ebből a szempontból igen. Együtt tudnék élni a 80%os gyerekhalandósággal is.

    Más szemszögből ez embertelen gondolkozás. De nem tekintem embernek azt aki leszarja a környezetét, másokat, az életet... akkor miről is beszélünk?

    Hulljon a férgese. Lehet támadni a nézőpontom!

    ''A világ két végéről rohad. Az egyiken az anyagi, a másikon a szellemi szegénység pusztít.''

  • dabadab

    titán

    válasz TrollMetal #385 üzenetére

    "Tudom hogy kegyetlennek hangzik amit mondani fogok, de a természet is kegyetlen."

    Mi viszont emberek vagyunk, aminek egyik erdekes folyomanya, hogy van szubjektiv viszonyulasunk is a dolgokhoz, ertekiteletunk, ilyenek.

    "a 80% gyerekhalandóság eszünkbe juttatná mennyire értékes annak a 20%-nak az élete."

    Nem tudom, nekem igy sikerul eszembe jutnia, szoval a hiba inkabb benned lehet.

    "Példát vehetnénk Sparta régi gondolkozás módjáról...
    Ott nem volt gyenge nem volt rút nem volt púpos!
    "

    Nekunk meg Stephen Hawkings jutott, aki rut is, meg pupos is. Borzaszto.

    DRM is theft

  • TrollMetal

    tag

    Erről vélemény?

    ''A világ két végéről rohad. Az egyiken az anyagi, a másikon a szellemi szegénység pusztít.''

  • lapa

    veterán

    válasz TrollMetal #383 üzenetére

    nekem azt mondták nem túl egyszerű íjjal élő állatokat eltalálni, mert a hang gyorsabban terjed. mire odaosonsz is, meg mire odaér a vessző is.

    ez most kicsit erős lesz, de genetikailag baj lenne a gyerekhalandóság, vagy jó? úgyértem az egyetlen faj vagyunk a földön, akik (mostanra) küszködve kaparjuk össze a gyermekáldást mindenféle varázslattal. ennek azért oka van szerintem. az életképes gyerekeket világra tudjuk segíteni alapvető eszközökkel is. ez nem szilárd vélemény, csak egy gondolatmenet. szerintem ez inkább mentális kérdés, a mostani helyzetünk el van távolodva az élővilágban normálistól. persze az élővilág éhezik, nyilván nem olyan jó buli. viszont mi tudunk (népességet is) tervezni, hogy ne szaporodjuk túl a kényelmesen.

  • cszn

    őstag

    válasz Crystalheart #354 üzenetére

    Erről eszembe jutott valami. :) Szennyvíz, csapadékvíz meg még elég sok minden tervezésével foglalkozunk... Tavaly valamikor egy szennyvíztelep mellett mértünk. A tó amibe a telep ürített egy förtelmes színű és szagú trutyi volt és ami a telepről jött kivezető cső abból is sötét anyag távozott a tóba. Aki nem jártas ebben annak: a telep simán átengedte a szennyvizet. Mikor már majdnem a telep mellé értünk a dogunkkal, gyorsan elviharzott egy autó, kipattant a kocsiból a muki és szaladt be a telepre. Kb két perc múlva "kristálytiszta" víz jött ki a csőből. Igazából nem is lepődtünk meg a dolgon, mert mi már ismerjük, hogy működnek az engedélyezési eljárások, meg mennyire következetlen, kesze-kusza értelmetlen az egész itthoni környezetvédelmi "rendszer".

    (#359) dabadab Igen. A megújulókkal kapcsolatban sokan nem tudják, hogy a jelenlegi áramhálózaton csak akkor működnének hatékonyan visszatáplálással együtt, ha lenne puffertárolónk. Ameddig nincs, addig az áramszolgáltatók csak kényszerűségből veszik át potom pénzekért és igazából semmi pluszt nem jelent a hálózatnak. Kisebb különálló hálózatban a fogyasztások tervezésével viszont működhetnek hatékonyan, de ezek is bonyolult rendszerek lesznek, csak más szempontból.

    (#374) Dany007 A legnagyobb gond ezzel szerintem, hogy rengetegen laknak városokban és panel/társasházakban. Ezeknek az embereknek sokkal nehezebb lenne megoldani. Egyrészt nincs összetartás (külön nem megy), nincs hely megoldani és leginkább pénz nincs, mert már egy tömbhöz is elég nagy beruházás kellene.

  • dabadab

    titán

    válasz lapa #388 üzenetére

    Van ijra is hangtompito, meg persze ha az ember nem hobbibol, hanem a napi tulelesert lovoldozik, akkor a szamszerij sokkal jobb valasztas.

    "ez most kicsit erős lesz, de genetikailag baj lenne a gyerekhalandóság, vagy jó?"

    Definiald a jot. Ha azt a szempontrendszert vesszuk, ami alapjan a vadon elo allatok valasztodnak ki, akkor jo lenne, csak eppen szerintem ez a szempontrendszer rettenetesen buta.

    "a mostani helyzetünk el van távolodva az élővilágban normálistól."

    Mostanaban rengeteg termeszetfilmet lattam es ennek nyoman az a szilard meggyozodes alakult ki bennem, hogy a vadon elo allatok elete mero szivas, igy en ezt hatarozottan jo dolognak latom.

    [ Szerkesztve ]

    DRM is theft

  • cszn

    őstag

    válasz TrollMetal #382 üzenetére

    "A vegák is annyira egészségtelenek.. idősebb korukra kész romhalmazok (gondolok itt 50felettre)"

    Hát ez jó nagy baromság. Vegaként ugyanúgy lehet rosszul táplálkozni mint ha nem lennél az, de pár példából ebből általánosítani nem kellene.

    "Úgy le tudnám szarni mi van a modern civilizációval amíg én ott boldog vagyok."

    De azért annyira nem egyszerű ám önellátónak lenni.

  • TrollMetal

    tag

    válasz lapa #388 üzenetére

    Ne igen. odaosonni gáz, az okosabbikja megnézi merre járnak az állatok (nyomokból persze)
    és széliránynak megfelelően elhelyezkedik. Vagy ott a klasszikus vad hajtás amikor a hajtók a vadászok felé "terelik" az vadat.

    Eltalálni? kell némi gyakorlás de pár hónap alatt eltalálnál 30 méterről egy 5centi átmérőjű kört akármikor. Nekem csigásom van azzal még könnyebb. Egy tradinak kb 5-15m/s (persze ez fajta függő is láttam már ebből is bivaly erőseket) sebességgel megy a vessző természetesen bele kell kalkulálni plusz az esését a vesszőnek.
    Ez a csigásommal már 30m/s és alig esik a vessző. Meg ott jobb a célzórendszer (legalábbis azon van xD)

    Tervezni? Szép elmélet de Embertelen a tervezés. A Sötétzöldek ez ellen is tüntetnének.
    Ho la szerelem meg miegymás cimszó alatt.(pl ezért tetszettek a bíbor folyó-k is filmek terén)
    Ha nem pártoljuk a gyengéket genetikailag nem lenne ennyi "korcs" (már elnézést nem ellenük irányult és nem is ők tehetnek róla)
    Nem lenne ennyi selejtes "termék". Véleményem szerint aki nem tud fizikailag vagy szellemileg hozzátenni semmit a társadalomhoz annak nincs benne helye.
    Ez az én kegyetlen nézőpontom.

    ''A világ két végéről rohad. Az egyiken az anyagi, a másikon a szellemi szegénység pusztít.''

  • TrollMetal

    tag

    válasz dabadab #390 üzenetére

    S vajon miért is szívás? vajon melyik faj miatt szív az egész föld és vele együtt minden más ami rajta él... Régebben nem volt nekik szívás...

    cszn: Egyetlen zöldséget vagy gyümölcsöt mondj amiben vannak létfontosságú (az emberi test szempontjából) aminosavak, vagy teljes értékű fehérjék...

    Valóban nem egyszerű de az egyszerűségen volt a hangsúly? a mostani generációkkal ez a baj. csak virtuálisan jártak farmon. És ha help kell csak f1 et kiabálnának. Fizikailag meg annyira alulfejlettek, szellemileg annyira soványak... Ha nem fogjuk tudni módosítani a dns-ünket akkor az emberi faj megöli magát a saját korcsosulásával. Persze nem 100 éven belül.

    [ Szerkesztve ]

    ''A világ két végéről rohad. Az egyiken az anyagi, a másikon a szellemi szegénység pusztít.''

  • dabadab

    titán

    válasz TrollMetal #393 üzenetére

    :Y :W
    (Bovebben: szarazsag, aradas, hideg, meleg, betegsegek, ragadozok, tulszaporodas, akarmi volt ember nelkul is.)

    Egyebkent meg rengeteg suletlenseget hordasz itt ossze - persze lehet, hogy ezzel akarod szemleltetni a jelen generacio szellemi sovanysagat ;]

    [ Szerkesztve ]

    DRM is theft

  • TrollMetal

    tag

    válasz dabadab #394 üzenetére

    bővebben: szárazság: az állat vándorol, áradás (ez max lokális probléma nem globális) hideg-meleg alkalmazkodás illetve vándorlás, túlszaporodás: kevés kaja javarésze kihal a legerősebbek túlélik és kezdődik elölről.

    A szempontoddal az a baj hogy a vadat egyénnek nézed. Globálisan sosem volt baj a vadállománnyal, ha mégis akkor kihalt és jött más. FEJLŐDÖTT, ALKALMAZKODOTT!!!

    Ellenben mi emberek, nem igazán alkalmazkodunk inkább átalakítjuk a környezetet, nem igazán fejlődünk, hacsak nem szellemi szinten. De cseszhetik a tudósok ha nem lesz ki puszta erővel felássa a földet miután nem lesznek a gépek a segítségükre, nem lesz ki learassa nem lesz ki elkészítse a legidőtállóbb formájába. Eltávolodtunk a természet útjaitól.
    Amit én nagyon sajnálok. Részben nem.

    Nem hordok össze semmit. én képes vagyok egyszerűen is nézni, érzelemmentesen.
    Persze ez a te perspektívád. Lehet hogy megsértettelek valamely állításommal.
    Ez úton elnézést írtam hogy nem te tehetsz róla és hogy nem ellened irányul.

    [ Szerkesztve ]

    ''A világ két végéről rohad. Az egyiken az anyagi, a másikon a szellemi szegénység pusztít.''

  • lapa

    veterán

    válasz dabadab #390 üzenetére

    "Mostanaban rengeteg termeszetfilmet lattam es ennek nyoman az a szilard meggyozodes alakult ki bennem, hogy a vadon elo allatok elete mero szivas, igy en ezt hatarozottan jo dolognak latom."

    nyilván pontosan ez a legsúlyosabb dilemma a jelenlegi helyzetünkben. de pont az eszünk az, ami ki tudna emelni minket a túlszaporodásból. az élővilág addig terjeszkedik, amíg el nem érik az éhhalál szélét. a tökéletes verseny, ugye. nekünk nem kellene addig elmenni.

    a zöldek kussolnának, ha fenntartható társadalomban élhetnének. belátható, hogy ennek a szabályozott népesség a kulcskérdése.

    (egyébként pont ez az "egész élővilág szív" az, ami azt susogja a fülembe, hogy az ingyenélésnek hamarosan vége kell legyen)

    [ Szerkesztve ]

  • Crystalheart

    senior tag

    válasz TrollMetal #382 üzenetére

    "A müzliben sok minden nincs ami a tojásban jelen van. Beszélek itt a rengeteg aminosavtól kezdve a magas lecitin tartalmon át ami nekünk embereknek nélkülözhetetlenen. Plusz a tyúk ami a fehér húst adja... ezt nem lehet ilyen egyszerűen nézni..." - Irónia. :) Kérlek.

    Egyébként sokszor lefutott kör, hogy persze, az a vega tápanyaghiányos lesz, aki nem eszik meg annyi (vagy kicsit több) tejterméket és tojást, mint más húst. De ez nagyon offtopik.

  • dabadab

    titán

    válasz lapa #396 üzenetére

    "a zöldek kussolnának, ha fenntartható társadalomban élhetnének."

    Nekem erosen ugy tunik, hogy fenntarthato tarsadalom, abban az ertelemben, ahogy zoldek ezt hasznalni szoktak (vagyis hogy lefagyasztjuk a tarsadalmi es technologia viszonyokat, vonalzoval extrapolaljuk a szamokat es kijon, hogy ezer ev mulva is minden rendben lesz), soha nem volt es valoszinuleg soha nem is lesz, ehhez kepest megis sikerult fenntartani a tarsadalmat meg annak a fejlodeset.

    "belátható, hogy ennek a szabályozott népesség a kulcskérdése."

    Mitol lenne ez belathato? Egyreszt a nyugati vilagban a tulnepesedes nem problema, sot, az a baj, hogy kevesen szuletnek, ehhez kepest azert vannak boven kornyezeti problemaink.

    "az ingyenélésnek hamarosan vége kell legyen"

    Az emberiseg eddigi teljesitmenye az ingyelesetol azert eleg messze van.

    [ Szerkesztve ]

    DRM is theft

  • TrollMetal

    tag

    válasz Crystalheart #397 üzenetére

    Igaz, de ha nem lennének marhák mert sok vizet isznak és nem gazdaságos a fenntartásuk a fent látott diagramm szerint akkor honnan is a tej? Én erre akartam utalni. (mellesleg a sok tej fogyasztása is komoly gondokat okoz a szervezetben) a tojás meg überkirály kaja.

    Bocsi de irásban nem mindig jön át az irónia :C :R

    ''A világ két végéről rohad. Az egyiken az anyagi, a másikon a szellemi szegénység pusztít.''

  • cszn

    őstag

    válasz TrollMetal #393 üzenetére

    Nem minden fekete-fehér. Kérdés, hogy milyen vegákról beszélünk, mert a legtöbb olyan van aki csak a húst nem eszi. Rizs, krumpli, gabonafélék, tejtermékek, hal, tojás kombóban pl minden aminosav megvan és ezt a legtöbb fogyasztja is. Ha kiesnek a mindenféle állati eredetű dolgok akkor jóval nehezebb mindent bevinni, de megfelelő változatossággal és kombinációval még ez is lehet. Ellenben a gyümülcsökben és a zöldségekben a hosszú, betegségektől mentes élethez szükséges ásványi anyagok és vitaminok vannak meg, amiket a húsokban nem találsz meg.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák