Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • shtml

    őstag

    válasz #95590400 #53 üzenetére

    Abban biztos igazad van, hogy Magyarországon nagyobb a verseny - az USA-beli állapotokat nem ismerem. Viszont támpontként szolgálhat egy magyar kábelszolgáltató (www.tanet.hu) ÁVSZ-éből az alábbi rész:

    "5.1.2. A megfelelő sávszélesség elérése hazai és nemzetközi hálózatok irányába
    A mérőszám a nemzetközi gyakorlatban használt Q paraméter, mely az Internet gerinchálózatra irányuló sávszélesség osztva az összfelhasználói sávszélesség igénnyel. A szolgáltató hálózatnak a nemzetközileg elfogadott 0,1-0,5 közötti értéket kell elérnie. A Szolgáltató külön figyelmet fordít arra, hogy mind az amerikai, mind az európai, mind a hazai Internet hálózatokhoz megfelelő sávszélessége legyen a jobb elérhetőség és biztonság érdekében."

    Ez röviden azt jelenti, hogy a nemzetközileg elfogadott követelmények szerint egy szolgáltató a saját külső sávszélességének 2...10-szeresét adja el az előfizetőinek, innen az osztott erőforrás, amelyről shabbarulez és bambano beszél.

    Induljunk ki egy átlagos, Q=0.2 értékből. Akkor e szolgáltató bármely előfizetője az idő 20%-ában teljes gázzal használhatja a netet és akkor még nem fogyasztott többet, mint amennyi az ISP teljes osztott sávszélességéből rá jut. Ez egy 1Mbites előfizetés esetén havonta 62GB forgalmat jelent. Nyilván időben elosztva, pl. az FTP-letöltéseket éjszakára időzítve, ahogy én is éjjel szoktam Anyámnak filmeket küldeni. Ez több mint a duplája annak a korlátnak, amelyet az AT&T egy 1Mbites előfizetéshez megállapít (az kb. 25GB lehet, ha 768kbithez ad 20GB-ot). És akkor még nem vettem figyelembe, hogy egy AT&T méretű szolgáltatónál a forgalom nagyobb része zajlik a saját hálózaton belül, mint egy picurka magyar szolgáltatónál.

    shabbarulez, bambano:
    A fenti számítás nektek is szól. Persze be lehet kajálni a szolgáltatók maszlagját, csak éppen nem érdemes. Avagy az AT&T rosszabb Q mérőszámmal rendelkezne, mint egy szaros kis magyar kábelszolgáltató? Mert akkor nem korlátozni kellene az előfizetőket, hanem hálózatot fejleszteni...

    (#73) avman:

    Az az érdekes, hogy egyesek (shabbarulez, bambano) vevők erre a demagógiára. Pedig mint fentebb bemutattam, tényleg csak demagógiáról és az előfizetők félrevezetéséről van szó.

    [ Szerkesztve ]

    A szak­ember olyan barbár, akinek tudatlansága nem terjed ki min­denre. (Stanislaw Lem: Az Úr hangja)

Új hozzászólás Aktív témák