Hirdetés
- Feháborodott az Apple, a Meta az iPhone-felhasználók üzeneteit akarja olvasgatni
- A luxusmárkáknak kell a bitcoin, az USA jegybankjának nem
- Letiltja az USA a politikusokat a telefonhívásokról és szöveges üzenetekről
- Nagy áttörés jön a napelemek piacán, nem kell annyi hely a paneleknek
- Belenyúlt az USA az Epic Games igazgatótanácsába, nyomoz az NVIDIA
-
IT café
Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel
Új hozzászólás Aktív témák
-
lev258
veterán
-
Joccc07
addikt
Sziasztok!
A Kubuntut miért nem engedi windows mellé telepíteni? Csak olyan opció van, hogy a teljes lemez elfoglalása.>Gar taldin ni jaonyc; gar sa buir, ori’wadaasla<
-
mrhitoshi
veterán
válasz King Unique #47194 üzenetére
Aha. 32 bites verzió nem jó erre a célra. Mindegy, probléma megoldva.
PS4
-
King Unique
titán
válasz mrhitoshi #47190 üzenetére
Márpedig biztos, hogy nálad van a hiba... nálam a (legújabb) Rufus simán kiírja pendrive-ra a 64 bites Lubuntu 14.04 / 16.04 ISO-t GPT-UEFI módban és utána bootolható. Írásnál általában elég a normál ISO képfájl mód, de ha a DD-t választod, azzal is ok lesz. Utóbbinál max. utána a Windows nem mutatja rendesen a partíció méretét, de Rufus / HP Tool / külső partícionáló program / diskpart clean + lemezkezelő általi újraformázással / újrapartícionálással helyreállítható.
Illetve Windows alatt használható még a fapados Win32 Disk Imager is Linux ISO-k kiírásához, az is dd módban dolgozik. Továbbá ezek az ISO-k eleve hibridek és tudnak Legacy | UEFI módban is bootolni úgy tudom.
[ Szerkesztve ]
-
mrhitoshi
veterán
Bennem van a hiba, vagy nem lehet egyszerűen uefis bootolhatóvá tenni a Lubuntut ?
Rufus azzal dobál ki mindig, hogy nem jó az iso képfájl.
[ Szerkesztve ]
PS4
-
Sinisi
senior tag
válasz King Unique #47175 üzenetére
Értem. Egyedül akkor amikor a win mellé telepítetést kértem akkor dobta fel induláskor a boot menüt, tehát nem akkor amikor a "valami más" opciót hanem a win mellé telepítést választottam... szóval nem tudom, hogy ez jelent-e valamit...
[ Szerkesztve ]
-
King Unique
titán
-
lev258
veterán
válasz King Unique #47185 üzenetére
Én úgy tudom, a Windows is képes rá.
Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő
-
#59070464
törölt tag
LiveUSB eseten mennyire szamit a pendrive sebessege onnantol, hogy mar latom az asztalt? A leghitvanyabb drive is nagyon gyorsan bootol. RAM-ba dolgozik az OS, de ugy veszem eszre megis hasznalja az USB-t, csak nem tudom milyen szinten. Volt mar errol szo, de igy meg nem.
-
lev258
veterán
válasz mrhitoshi #47179 üzenetére
A linken írják, mi a helyzet. Az Ubuntu alapú rendszerek meg ugyanazok hardvertámogatásban, a grafikus felületet (és a felhasznált erőforrások mennyiségét) leszámítva. Én szerintem az Ubuntu kicsit sok annak a gépnek.
[ Szerkesztve ]
Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő
-
mrhitoshi
veterán
válasz lev258 #47178 üzenetére
Aha, ezt a leírást már nézegettem, de az elsődleges problémám, hogy melyik disztrót válasszam.
Nem tudom, hogy mi futna el jól ezen a tabon, illetve mely disztróknak milyenek a driveres támogatottságuk, mennyire tudják kezelni a tabot.Az ubuntu egész jónak tűnik, csak nem tudom, hogy mennyire hardver igényes.
[ Szerkesztve ]
PS4
-
lev258
veterán
-
ZTE_luky
aktív tag
Sziazstok, van egy 1 TB-os HDD a gépemben meg egy 120 GB-os SSD a HDD olyan kódolású hogy nem tudok rá linuxot telepíteni. (nem látja a telepítő pendrive-ot) 1 TB-ot pedig nem tudok kimenten isehova, ezért le se tudom azt formázni stb.. ezért, a windows mellé szeretném ssd-re tenni, anyi kérdésem lenne mennyi hely kéne neki, ha alap rendszer mellé max pár alkalmazást tennék fel?
WIndowsom jelenleg lefedi a 120 GB-ot, de akkro csinálnám azt hogy a játékokat nagyobb progikat külön partícióra tenném ahdd-n, úgy működne, nem lenne nagy a kavar?
-
mrhitoshi
veterán
Üdv!
Van egy Asus T100-as tabletem, és szeretnék egy linuxot rávarázsolni, úgy biztonságban érezném magam.
Kérdés, hogy milyen disztró lenne a legjobb választás ?
A Mintet és az unbuntut néztem eddig. A tab ismertetői: érintőkijelző, felcsatolható billentyűzet, 1GB RAM, 64 GB tárhely SD kártyán, illetve intel Z3735G CPU.PS4
-
King Unique
titán
válasz Sinisi #47174 üzenetére
Nem tudok rá hirtelen mit mondani, passz. Normál esetben be kéne tennie, illetve az update után meg főleg. De már a korábbi kijelentést - "nem is látszódott, hogy egyáltalán van e grub" - sem értettem, mert ha az sda-ra került, akkor eleve az az alapértelmezett és indításkor az fogad. Na mindegy.
-
Sinisi
senior tag
válasz King Unique #47172 üzenetére
Addig amíg nem írtad a grub-customizeres megoldást nem is látszódott, hogy egyáltalán van e grub. No akkor pötyögök
-
King Unique
titán
válasz Sinisi #47171 üzenetére
Normál esetben ha az sda-ra került a GRUB, akkor be kéne tennie az indítómenübe a Windowst is. Ha esetedben nem, akkor be lehet pötyögni ezt terminálba:
sudo update-grub
.
De, hogy azon a gépen már mi van, mi és hogyan lett telepítve, azt is egyre nehezebb követni...[ Szerkesztve ]
-
Sinisi
senior tag
válasz King Unique #47169 üzenetére
A grub-ban nem találom a win-t. Azt a listát sikerült beállítani, hogy bootolásnál mutassa amin választhatóság szempontjából rajta van a:
Lunux Mint 18...
Speciális beállítások...
Memory test...És a más oprencer keresése fül is be van X-elve... de a Win sehol...
Jelenleg a Wint úgy tudom indítani ha a biosban beállítom elsődlegesnek a win boot menüt
[ Szerkesztve ]
-
Sinisi
senior tag
-
King Unique
titán
válasz Sinisi #47165 üzenetére
Ha sikerült feltenni és most minden klappol, akkor ok. Majd a közeljövőben talán csinálok egy UEFI-s Windows - Linux telepítést, aztán akkor megnézem annál is jobban ezt az EasyBCD-s dolgot. Ha most a GRUB az alapérzelmezett rendszerbetöltő, akkor szükség esetén a boot menüt tudod Linux alól szerkeszteni a Grub Customizer segítségével + [link]. Azzal beállítható a sorrend, időköz stb.
A Mint normál esetben simán felcsatolja az NTFS partíciókat, de ha Windows - Linux dual-boot van, akkor 8.1/10 esetén bekavarhat a fast startup = gyors rendszerindítás. Korábban linkeltem ezt a cikket, amiben szintén említik, hogyan lehet a vezérlőpultban kikapcsolni.
(#47162) ubyegon2: Mint Cinnamon az örök kedvenc.
[ Szerkesztve ]
-
Damateo
aktív tag
válasz ubyegon2 #47162 üzenetére
Mostanában én is sokat váltogatom a rendszereket.
Jó lenne választani már egyet.
Most alap Ubuntut nyúzok. Ahhoz képest hogy az új LTS-ben nem nyúltak nagyon felülethez, elég gyakran leáll és újraindul. Csak a felület. + kisebb nagyobb hibák. Fel fel tűnő üzenet, hogy frissítés elérhető. Közben már rég telepítve van, vagy csak egy pendrive-ot húztam ki. Ezt most nem találták el. Szeretem Unityt a felső okos felület miatt, helyspórolós.
Ciammont pedig szem barátabb. Jobban szeretem a hagyományos menü felépítést. (Dash-el nem mindig vagyunk egy hullámon, nem jut eszembe a program név, ő pedig nem segít )
Mint-es repokban van egy kis plusz, ha jól vettem észre.
Nem beszélve arról, hogy az új ubis szoftverközpont még nem az igazi. Bár a Kubuntus jobban néz ki. -
Sinisi
senior tag
válasz Sinisi #47164 üzenetére
Kapásból szembetaláltam magam azza a problémával, hogy az NTFS-filerendszert nem csatolta föl...
ezt dobja hibaüzinek ha ráálok a meghajtóra:
Error mounting /dev/sdb2 at /media/mint/Új kötet: Command-line `mount -t "ntfs" -o "uhelper=udisks2,nodev,nosuid,uid=1000,gid=1000,dmask=0077,fmask=0177" "/dev/sdb2" "/media/mint/Új kötet"' exited with non-zero exit status 14: The disk contains an unclean file system (0, 0).
Metadata kept in Windows cache, refused to mount.
Failed to mount '/dev/sdb2': Operation not permitted
The NTFS partition is in an unsafe state. Please resume and shutdown
Windows fully (no hibernation or fast restarting), or mount the volume
read-only with the 'ro' mount option. -
Sinisi
senior tag
válasz King Unique #47143 üzenetére
Feltornáztam a Mintet... úgy, hogy töröltem wines formázóval a gyökérnek és a swapnak kialakított partíciókat és a Linux formázóját hazsnálva alakítottam ki újból (azaz vágattam ketté a gyökérnek szánt helyet) és a gyökeret formáztam ext4-re. A bootot úgy oldottam meg (jobb híján), hogy a rendszerbetöltőt az SSD-re kértem és így a biosban átállítva erre mint elsődleges bootforrás a Mintet tölti be.
-
nagyúr
válasz King Unique #47159 üzenetére
Ezzel én is így vagyok, nem raknám fel a Cinnamon mellé, amúgy is meg vagyok most elégedve a Mint 18 Cinmanóval. Először furán viselkedett, de az az én noob hibám volt.
Simán alkalmaztam a megszokott háttérképek mappát, csak a szokásos HDD partíciókat elfelejtettem fstab-ban csatolni... ezt induláskor nem szerette.Ha már KDE, akkor meg csak a Chakra....
[ Szerkesztve ]
mennyé' be az ólajtón és ne gyere ki
-
BoB
veterán
You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.
-
-
nagyúr
Ha valaki kipróbálná:
Install KDE Plasma 5.6 in Ubuntu 16.04/Linux Mint 18, Fedora 23/24 and OpenSUSE 13.2
[ Szerkesztve ]
mennyé' be az ólajtón és ne gyere ki
-
mzx
senior tag
Most le kell lépnem, holnap próbálok jönni megint. Köszi mindenki segítő válaszát. Addig is érkezhet további megfejtés az iméntiekre (ping), aki szeretne.
[ Szerkesztve ]
-
mzx
senior tag
Köszi a választ neked is. Azonban nem pontosan értem ezt sem (lévén laikus vagyok). Na szóval, úgy szoktam csinálni -javíts ki, kérlek, ha szerinted nem eléggé megfelelően járok el-, hogy eleve offline is hagyom mind befele, mind kifele zárva az összes portot a tűzfalam által, kivéve kifelé az 53, 80, 443 portokat; és azért offline is, hogy amikor netre csatalkozom, már egyből zárt legyen minden - de az említett 3 portot kifele irányban kivéve.
(Eleve bekapcsolva van egyúttal a Peer Guardian-om is, még netre lépés előtt, általában.)[ Szerkesztve ]
-
mzx
senior tag
(Jól következtetek -laikusként-, hogy ezek szerint továbbra is remek ötlet kellő védelmet használni, csak akkor legfeljebb reális ping tesztet nem tudok végrehajtani? Míg ha csökkentem a védelmet az említett módon, akkor meg reális ping teszt elvégezhető, csak azalatt kicsit kevésbé hatékony a védelmem és javasolt nem csinálni mást közben a gépen? Tehát vagy-vagy? Mert ezek szerint az egyik verziónak ami az előnye és hátránya, a másik verziónál épp fordítva van, tehát kiegészíti egymást a kétfajta hozzáállás - jól értem?)
[ Szerkesztve ]
-
mzx
senior tag
válasz vargalex #47151 üzenetére
Köszi a választ. Ez azt jelenti, h nincs baj a vonatkozó beállításaimmal, és nyugodtan használhatok Peer Guardian-t továbbra is, meg tilthatok szinte mindent kifelé is a tűzfalon,
vagy pedig azt jelenti a válaszod, hogy valami nincs jól beállítva nálam (azon vonatkozásokban, melyek eddig itt felmerültek ma)? -
mzx
senior tag
Új kérdésem: jól következtetek, h amiatt lett 100% packet loss-om, amikor azt lett, mert Peer Guardian-t használok, plusz tűzfalon kifele is szinte mindent zárok? Pedig kifele engedem kivételként pl a html-t! És tegnapelőttig, valamint pár óra óta tudok netet használni, weblapokat, file-okat satöbbi is letöltögetni.
Kifele az alábbiakat szoktam engedni a tűzfalon kivételként általában (minden más port zárása alatt) :
53
80
443Laikus lévén nem értem a következő logikai ellentmondást, persze lehet h nincs ellentmondás, hiszen laikus vagyok. Szóval... amit nem értek:
Azt állítja itt az egyik kedves user, hogy az az "egészséges", ha ping-re 0% packet loss, pl saját ip ping-re, vagy más ip-re. Ez mukodik is, amennyiben nem használok Peer Guardian-t, és ha ugyanakkor nyitok mindent kifele a tűzfalon.
Ellenben én nyilván védelem okán zárok szinten mindent kifele is -a html-t, és még pár portot leszámítva- a tűzfalon, és azért kapcsolom be a Peer Guardian-omat is, h védje az is a pc-met. Na de ez esetben viszont 100% packet loss a következmény...
Hogyan lehet feloldalni ezt a (látszólagos?) ellentmondást?
[ Szerkesztve ]
-
mzx
senior tag
Elvégeztem úgy is, h kifele mindent engedtem a tűzfalon. Ekkor semmi hibaüzezenet, azonban crtl+c után ismét 100% packet loss, közel fél perc alatt:
25 packets transmitted, 0 received, 100% packet loss, time 24191ms...ELLENBEN:
szintén mindent kifele engedve tűzfalon, Peer Guardian szintén kikapcsoltan, ám de index.hu -t pingelve:--- index.hu ping statistics ---
6 packets transmitted, 6 received, 0% packet loss, time 5006ms
rtt min/avg/max/mdev = 9.194/11.549/15.289/2.054 msIndex.hu-ra tehát végre 0% packet loss!
PARDON, SAJÁT IP-RE IS most már 0% packet loss! Percekkel ezelőtt elírtam a terminalban a sajátot!!
[ Szerkesztve ]
-
mzx
senior tag
... net offline pedig (tehát amikor kihúzom a Lan csatlakozót) :
ping index.hu
....a következmény:
ping: unknown host index.hu
ping <a saját ip címem>
....a következmény:
connect: Network is unreachable
Itt az offline felvetésed kapcsán lehet, h félreértettük egymást? Mondom, pár órája már van netem mindkét gépen rendesen, miután a korában nettel küzködő pc-n a bios-t gyárira visszaállítottam.
[ Szerkesztve ]
-
mzx
senior tag
Nem használtam sose routert, jelenleg sincs. Csak modemet használok, a szolgáltatóét. Ma délután feltettem itt egy kérdést arról, h miért lett tegnap fura a netem: pár másodpercig volt net, majd megszűnt, azonban ha kihúztam, majd visszadugtam a dhcp netem, megint lett pár másodpercre netem, majd megint megszakadt... Ellenben ez alatt is volt rendesen netem a másik pc-n, ugyanazon modemmel, szintén linux alatt.
Na most, azóta gondoltam egyet, hogy a bios-t visszaállítom gyárira - bevált, azóta mindkét gépem van net rendesen, jelenleg is.
A felvetéseidre az eredmények:
ping index.hu
... a következmény:
PING index.hu (217.20.130.99) 56(84) bytes of data.
From <saját IP-m> icmp_seq=1 Destination Port Unreachable
From <saját IP-m> icmp_seq=2 Destination Port Unreachable
From <saját IP-m> icmp_seq=3 Destination Port Unreachable
^CFrom <saját IP-m> icmp_seq=4 Destination Port Unreachable--- index.hu ping statistics ---
4 packets transmitted, 0 received, +4 errors, 100% packet loss, time 15155ms
ping <saját IP-m>
... a következmény:
PING <saját IP-m> (<saját IP-m>) 56(84) bytes of data.
From <saját IP-m> icmp_seq=1 Destination Port Unreachable
.
.
.
From <saját IP-m> icmp_seq=9 Destination Port Unreachable
^C
--- <saját IP-m> ping statistics ---
9 packets transmitted, 0 received, +9 errors, 100% packet loss, time 80... mindjárt tesztelem ezeket net offline is....
...SZERK:
Ez alatt mit értesz?:
ping routeripcímeA saját ip címemet, vagy pedig a Default Route -t? Ilyet látok nálam, hogy Default Route,
de NEM routeR.[ Szerkesztve ]
-
-
mzx
senior tag
Még annyit, h azt a pinget kifele és befele zárt tűzfal mellett végeztem, de html , satöbbi néhány portot kifele engedek; valamint Peer Guardian bekapcsolt állapotban volt. De elvégeztem nyitott Peer Guardian-nal is, ekkor is 100% packet loss, csak akkor a folyamat közben ez jelenik meg soronként:
"ping: sendmsg: Operation not permitted" -
Sinisi
senior tag
válasz King Unique #47143 üzenetére
Oksa! holnap nekiállok újra és jelentkezek. Addig is köszönet a segítségért!
[ Szerkesztve ]
-
King Unique
titán
válasz Sinisi #47140 üzenetére
Hát, ha a lemez maradt GPT, akkor már azon csodálkozom, hogy Legacy only módban elindult. Illetve, ha MBR-re lett konvertálva, az már fentebb sem működött, van ott már mindenféle partíció összevissza.
De eléggé meg van ez már kavarva...EasyBCD, ha UEFI módban egyáltalán nem jeleníti meg a listában a linuxos partíciókat, akkor nem érdemes erőltetni. Bár elvileg működhet UEFI bootnál is és írják az oldalán, hogy milyen megoldások vannak. Pl. Secure Boot kikapcsolása stb. Legacy-ban meg vsz mindkét rendszer tiszta újratelepítése, a teljes lemez MBR alapon történő újrapartícionálása után működne. De annyit nyilván nem ér a dolog és nem érdemes vele szórakozni...
Tehát dual-boot megoldásnál akkor marad a normál felállás és a Linux rendszerbetöltője (GRUB) lesz az alapértelmezett.[ Szerkesztve ]
-
mzx
senior tag
válasz growler #47134 üzenetére
Értem, tehát ping 8.8.8.8
Az eredmény:
" Destination Port Unreachable " -t ír ki a folyamat közben soronként;CTRL+C-vel kb egy perc múltán megszakítva:
" 43 packets transmitted, 0 received, +43 errors, 100% packet loss, time 42058ms "Ez nem hangzik túl jól, ugye? :S Minden folyamatot pl böngészőt is célszerű lett volna kikapcsolnom közben? Vagy az mindegy?
Mi következik ebből? És mit tegyek?
Pedig azóta tényleg megint van netem azon a bizonyos pc-n...
[ Szerkesztve ]
-
Sinisi
senior tag
válasz King Unique #47139 üzenetére
Újraraktam és a Mint formázóját használtam, átállítottam a bioszban, hogy only Legacy de nem oldotta meg a boot kérdést... Az EasyBCD nem látja a linuxot...
-
King Unique
titán
válasz Sinisi #47138 üzenetére
Azokat inkább felejtsd el... már a legelején megmondtam, hogy Windows alatt nem kell semmit formázni, formázatlan = nem lefoglalt partícióként kell hagyni és majd live Linux alól formázod.
EasyBCD-ben az új bejegyzés hozzáadásánál, ha a Linux/BSD fül alatt nem mutatja a linuxos partíciókat, akkor lehet UEFI bootnál nem használható ez a megoldás. Én is csak Legacy boot + MBR alatt teszteltem, ott simán működik.[ Szerkesztve ]
-
Sinisi
senior tag
válasz King Unique #47137 üzenetére
Megpróbálom a live-ot. (azért választottam a minitool-t mert az AOMEI nem tudta csak az ext3-at). Az EasyBCD-vel próbálkoztam de az csak a Wint látta...
-
King Unique
titán
válasz Sinisi #47135 üzenetére
Ha a Windows rendszerbetöltője az alapértelmezett és a Linux rendszerbetöltőjét az sda5-re rakod, akkor előbbi rendszerben hozzá kell adni EasyBCD-vel. Ez Legacy módban ok, de UEFI-ben macerásabb lehet, EFI partíció stb. Amúgy nálam, ha a lemez elején volt a gyökérpartíció és arra ment a rendszerbetöltő, akkor is indult a Linux, de ott mondjuk nem volt dual-boot.
" minitool partition magiccal ext4-re formáztam a Linuxnak szánt helyet, és a 4Gb-s szeletet pedig engedte swap-ra formázni"
Tudnak a Windows alatti partícionáló programok is Ext2/3/4 fájlrendszerre formázni, de a legtöbb xarul csinálja...nálam utána a Linux vagy nem tudta felcsatolni a partíciót, vagy csak olvashatóként engedte. Éppen ezért inkább live rendszer alól érdemes formázni. Vagy közvetlenül a telepítőben, vagy a GParted használatával.
[ Szerkesztve ]
-
Sinisi
senior tag
Az első telepítésnél ott omlott össze amikor a régiót kérdezte azaz még csak nem is telepítette a filékat...
[kép] -
Sinisi
senior tag
válasz King Unique #47130 üzenetére
Fönt van de nem tudom bootoltatni... kérte, hogy ne ugyanarra a partícióra rakjam a betöltőt de ugyanoda kértem ami a gyökér lett. Lehet, hogy ezért nem tudom elindítani? és addig nem tudtam választani a partíciók közül amig vissza nem állítottam az SSD-t GPT-be mert amíg MBR-ben volt a lemez addig egy db sda-t látott amihez adatmennyiséget nem rendelt hozzá. Csak úgy engedte volna, hogy ha az egészre csak a Mintet rakom és akkor formázott is volna mindent (amit nem is látott)... A minitool partition magiccal ext4-re formáztam a Linuxnak szánt helyet, és a 4Gb-s szeletet pedig engedte swap-ra formázni... jelenleg valami (gonolom a linux telepítője) létrehozott egy MBR-es FAT32-es H:XBOOT 7,50 GB-s "lemezt" ??? Szóval jelenleg látom, hogy a Linuxnak szánt partíción van kb 2GB adat de nem tudom bootoltatni... A telepítés végigment (de csak másodjára) első próbálkozásra összeomlott, erről rakok képet. Szal miután végzett kérte, hogy indítsam újra illetve engedte volna, hogy teszteljem, én az újraindításra kattintottam...
[ Szerkesztve ]
-
mzx
senior tag
válasz Rimuru #47132 üzenetére
Köszi a további ötleteket nektek!
Közben rájöttem, h a legalapvetőbb beállítások egyike ilyenkor, ha gyárira visszanyomom a BIOS-t. Megtettem, és most már jó!
Csak tudnám, hogyan állítódott el... és hogy egyáltalán mi lett átállítva a bios-on , ami következtében az említett hiba kialakult... itt lakó személy elvileg nem tehette... Kaptam olyan ötletet is, h netán az utcában valaki másfajta villamos feszültséggel dolgozott alkalmasint... ilyesmi is okozhat bios spontán átállítódást??Persze jó volna egyszer rájönni, mi okozhatott ilyen furcsaságot, h pár másodpercig van net konkrétan csak az egyik gépemen, majd megszűnik ugyanazon gépen, és ahányszor ujra csatlakoztatom a netet, ismét pár másodpercig van, majd megint nincs - miközben a másik gépemen remekul fut az internet...
A lényeg, h ez a probléma megszűnt, puszta bios standard visszaállítással.
--------
- ÚJ KERDES 1.:
Ettől függetlenül szeretném megkérdezni, hogyan kell linux alatt ping-et futtatni? Anno még windows alatt csináltam, de már az se rémlik. Sajnos hardver terén pláne tájékozatlan vagyok...
- ÚJ KÉRDÉS 2.:
Valaki tud segíteni NÉMET nyelvű bios használatában? Keresgéltem tavaly linket , sikertelenül... Van egy kicsi német szótáram, avval szoktam bajlódni.... Angolban kiigazodom alap szinten, németül szinte semmit nem tudok.Pl felmerült ugyebár live cd indítása, de nem jöttem rá, hogy tavaly hogyan találtam ki, melyik, német nyelvű bios menuben lehet boot-sorrendet állítani.... Most egyszeruen nem lelem....
-
Sinisi
senior tag
válasz King Unique #47130 üzenetére
Ok. akkor egyelőre marad így és megpróbálom újból a 18-ast telepíteni ha az nem megy akkor jöhet a 17.2-es... jelentkezek, hogy mire jutottam
-
King Unique
titán
válasz Sinisi #47129 üzenetére
Ej, azt fentebb pusztán érdekességnek szántam, nem mondtam, hogy erővel told át MBR-re...
Persze, ha van mentésed mindenről és ráérsz kísérletezgetni, akkor felőlem. Illetve az MBR-nél figyelni kell, mert max. 4 db elsődleges partíciót enged létrehozni a lemezen. A GPT-nél nincs ilyen korlát, illetve jóval nagyobb.
Ennyi RAM mellett és, ha nem hibernálsz, akkor felesleges a swap. De, ha belefér, akkor esetleg lehet csinálni egy 2 - 4 GB-os partíciót neki. -
Sinisi
senior tag
válasz King Unique #47125 üzenetére
Átrendeztem a partíciókat a javasolt programmal, és bevált mert még bootol a win
(MBR-re átállítva az SSD)
Easy Bcd-vel amikor még fent volt a Mint nem látta a listában csak a Wint, de ez ráér később is(csak eszembe jutott)...
Szóval így áll a helyzet az SSD-n:A 4 GB-t a swapnak szántam... elég lesz ekkora? illetve hozzak még létre másik szeletet is valaminek? mert a Mint telepítőjénél ha a "valami más" menüvel próbálkozok nagy valószínűséggel ismételten nem jut a végére...
-
mzx
senior tag
válasz lev258 #47127 üzenetére
Igen, köszönöm az ötletet, épp ezen tanakodtam én is, hogy live cd... de több ötletem jelenleg nincs. Köszi mindenkinek, akinek még lesz ötlete.
Egyébként ha live alól menni fog a "problémás" gépen, abból milyen következtetés vonható le? Hogy szoftveresen valami "átállítódott" a telepitett linuxmint-en?
Hibás torrent file tud okozni ilyen fura viselkedést? Tegnapelott kivételesen egy ilyet találtam, gyanus webldalon, valami scifi film torrent volt.
Egyébként a
/etc/network/interfaces
-en belül a beállítás most is, évek óta is ugyanaz:auto lo
iface lo inet loopback -
mzx
senior tag
Üdv!
Problémám a köv:
DHCP netem van, évek óta jól használható. NEM használok wifi-t.
Két desktop gépem van, mindkettőt linuxról használom évek óta. Most a gyengébbikről netezek, évek óta Lubuntu van rajta. A gyengébbiken a net ugyanúgy rendesen használható továbbra is, mint máskülönben.
Mindkét gépemen eléggé hasonló beállításaim vannak, semmi extrát nem szoktam, amúgy se vagyok profi. Tűzfalaimban is ugyanazok az (egyszerű) beállítások évek óta, mindkét gépen. (G)UFW. Nem szokott gond lenni a nettel. A szolgáltatóm pár éve változatlan.
Az erősebbik gépen is minden rendben volt általában, azonban tegnap, egyik napról a másikra furcsa dolog történt, pedig semmit nem állítottam át (egyébként azt linuxmint-tel használom évek óta) :
Másodpercekig használható rajta az internet, majd egyszer csak nem tölt be html-t a böngésző, hiába várok perceket (ugyebár ilyenkor jelez is a böngésző, h nem találja.). Két böngészőt használok azon az erősebbik gépemen, mindkettővel ez a helyzet. Mondom, semmit nem állítottam át, mindkét böngésző remekül szokott működni.
Tegnap is, ma is többször teszteltem, ugyanaz... Néha volt olyan tegnap óta, hogy pár perc mulva töltött megint html-t másidpercekre, majd megint percekig semmit nem tölt, de kb tiz probalkozasbol egyszer volt ilyen. Máskulonben néhány másodpercig, vagy fél percig, esetleg egy percig tölt weboldalt a bongeszo, aztán hiaba várok akár tiz percet is, onnantol semmit nem tölt... a modemen továbbra is láthatolag minden oké ilyenkor, a másik, a gyengébb gépre dugva ilyenkor is egyből rendben jön a net. Egyébként ha kihuzom a lan kábelt az erosebbik gépemre, majd visszadugom ugyanoda, az erosebbik gépre, megint ugyanaz a helyzet: másodpercekig van net, majd percekig nincs (gondolom onnantol akár egy ora mulva se lenne)... webrádióval is ez a helyzet, online, böngészőből.
Láthatólag minden stimm máskülönben, legalábbis amiket tapasztalni szoktam, most is rendben levőben látszanak, pl mindkét gépen látom az ip címemet -akkor is, ha nem tölt weboldalt-, a modem is kifogástalan, hiszen a gyengébb gépen továbbra is rendesen jön a net ugyanazon modemmel. A modemen minden lámpa ég, ahogy szokott.
Köszi előre is, aki tud megoldást. Teljesen tanácstalan vagyok per pillanat...
-
King Unique
titán
válasz Sinisi #47115 üzenetére
Na igen, erre voltam kíváncsi. Tehát minden GPT, még a 2 TB-os adattár HDD is. Ezek szerint ennél a kettős bootnál inkább az UEFI dominál. Ez esetben pedig nyilván nem ajánlott Legacy only módra átállítani, mert az csak megkavarja és vsz nem fog elindulni a Windows. Bár ezek a Windowsra való külső partícionáló programok olyan profik, hogy akár ilyet is megoldanak. De inkább ne piszkáld.
Ez az automatikus telepítés valóban fura dolgokat művel....gondolom a 16 GB RAM miatt állított be kb. ekkora swap partíciót, de az azért kicsit sok. Főleg egy SSD-n, illetve a helyszűke miatt amúgy sem érdemes ennyit elpazarolni. A kézi partícionálásnál (Valami más) UEFI boot esetén elvileg meg kéne adni az EFI partíciót is. A swap nem kötelező és a fenti screenshot alapján is enged továbblépni. De, ha problémázik miatta, akkor egy kisebb, pár GB-os méretet esetleg lehet neki adni.
Illetve a 18-as Mint még elég friss és nincs kizárva, hogy itt-ott kicsit bugos. Ha netán még tovább próbálkozol vele, akkor a 17.3-as verzióval is akár meg lehetne próbálni.[ Szerkesztve ]
-
Sinisi
senior tag
válasz Sinisi #47123 üzenetére
Ennél a menünél engedte volna, hogy valamennyit variáljak a Linuxnak szánt partíció nagyságán, de a 13 és a 15 GB-s partícióhoz gondolom ennek nincs köze, azt akárhogy állítanám is létrehozná...
Ezt pedig nem értettem, hogy mire vonatkozik:
illetve ezt automatikusan dobta fel és nem engedte változtanit (kézileg a partíciókat), ez lett volna a "valami más" aminél összeomlást írt ki és leállt a telepítés amikor a D:\-re kértem, hogy telepítse fel a Mintet (gyökért és a rendszerbetöltőt is a D-re kértem, hogy rakja) :
-
Sinisi
senior tag
válasz lev258 #47121 üzenetére
Rendben, nem piszkálom a partíciós részeket (EFI/GPT) főleg mert végeredményben sikerült feltelepíteni és a boot menüben választható a Win és a Mint is és elindul mindkettő. A problémám jelenleg az, hogy nem sikerült a "valami más" menüponton keresztül (manuálisan) telepíteni, ennél a lépéskörnél írta ki azt, hogy a telepítés összeomlott... és a telepítést már újraindítás nélkül el sem tudtam indítani...
Azt a lépést választva, hogy telepedjen a win mellé a linux felment a Mint DE! jól elálíttotta a partíciós táblákat, azaz hozott létre magának újakat... -
lev258
veterán
válasz Sinisi #47119 üzenetére
Nem omlott össze. Kaptál tőle egy emlékeztetőt, de továbbléphetsz.
Amire a rendszer települ, az Fájlrendszer néven fog látszani a fájlkezelődben.
A GPT és az EFI kéz-a-kézben járnak, ha pedig egy rendszer már valamely módban települt, akkor egy másikat ne telepíts másik módban (ne keverj EFI-t MBR-rel), mert megöli.[ Szerkesztve ]
Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő
-
Sinisi
senior tag
válasz King Unique #47113 üzenetére
-
Sinisi
senior tag
válasz King Unique #47111 üzenetére
Most is összeomlott a telepítő...
-
Sinisi
senior tag
válasz King Unique #47113 üzenetére
Így megprobálkozok a jelenlegi beállítással és majd írom, hogy hogy sikerült...
-
Sinisi
senior tag
és az a rész aminél ki lehet választni, hogy MBR-be konvertálja át csak akkor lesz aktív ha rállok a vinyó ikonjára, amivel gondolom az égészet változtatnám, de az tnem tuodm, hogy így mi lenne a rajta lévő adattal, illetve a visszaállítási lehetőség megmaradna e...
-
Sinisi
senior tag
válasz King Unique #47113 üzenetére
Igen a nagy kapkodásban belefutottam . GPT-s az a partíció amire a Mintet szánom és úgy nézem, hogy az amit a win használ rendszerbetöltéshez az EFI-s...
-
King Unique
titán
válasz Sinisi #47112 üzenetére
OK, de előtte inkább kérdezz, ha nem világos valami! Nehogy megint az legyen, ami fentebb.
Illetve, ha most megy a Windows, akkor lemezkezelőben / külső partícionáló programmal érdemes lehet biztosra megnézni, hogy MBR / GPT van-e az SSD-n. Mert normál esetben, ha pl. UEFI boot + GPT és átállítod Legacy bootra, akkor nem fog elindulni. Bár nálad ez a default kettős boot elvileg mindkettőt engedélyezi, de hogy ez esetben pontosan hogyan működik, azt nem tudom.[ Szerkesztve ]
-
Sinisi
senior tag
válasz King Unique #47111 üzenetére
A 3. dolgot nem proóbálnám szívesen mert ha nem is az első helyen de a gyorsaság is fontos lenne. Holnap nekilendülök és írok, hogy meddig jutottam. Addig is köszönöm a segítséget!
[ Szerkesztve ]
-
King Unique
titán
válasz Sinisi #47110 üzenetére
Én eddig csak vagy Legacy, vagy UEFI telepítést használtam. Ha nálad valami hibrid opció is van, az új és nem tudok rá mit mondani. A rendszerbetöltő helyét alul lehet kiválasztani, ami ezen a screenshoton is látszik. Ha normál telepítés szerint csinálod, akkor a főlemezre = sda kell tenni és a GRUB lesz az alapértelmezett. Ha az általam említett módszer szerint, akkor meg az sda5-re kell rakni. De mint említettem, utóbbit jobbára csak Legacy módban teszteltem. Ettől függetlenül persze akár UEFI-nél is működhet ez a megoldás.
Illetve harmadik megoldás, hogy akár a HDD-re (sdb) is lehetne telepíteni a Linuxot, oda menne a rendszerbetöltő is stb. De azon eleve lassabban futna, illetve lehet megkavarná a dolgot, bootolásnál F12-vel kéne lemezt választani stb.
[ Szerkesztve ]
-
Sinisi
senior tag
válasz King Unique #47108 üzenetére
Ok. akkor ígyhagyom a helyméretet.
A boot mód UEFI an Legacy-ra van állítva a biosban. Megváltoztassam? engedi bármelyiket (vagy csak az egyik vagy csak a másik is választható)
Még az merült fel bennem, hogy a rendszerbetöltőt hogy állítom rá a gyökérre? mert csak egyszer tudom állítani a sda5-öt. mármint a legördülő megünél egyszer tudok választani / , és ext4-et... vagy azzal, hogy kiválasztom a / automatikusan oda rakja a betöltőt is?[ Szerkesztve ]
-
King Unique
titán
válasz Sinisi #47106 üzenetére
Az Acronics jó cucc, ha helyre tudta állítani, akkor ok. A 25 GB-ot nagy méretnél a home-ra értettem, mert az egész rendszernek általában 15 - 30 GB között szokás adni. Persze lehet ennél többet is, attól függően, hogy mennyire lesz telepakolva. De egy 120 GB-os SSD-n nyilván nem érdemes pazarolni a helyet, illetve ha csak a kipróbálás a cél, akkor meg pláne nem.
Ha a gyökérbe csatolsz mindent, akkor mehet az sda5-re és majd a telepítő formázza Ext4-re. De azt jó lenne pontosan tudni, hogy Legacy / UEFI boot, mert utóbbinál még külön EFI partícióval is kell szórakozni. Illetve én ezt az EasyBCD-s megoldást Legacy bootnál próbáltam.(#47107) OddMan: ha ingyenes kell, akkor ott van pl. a Comodo. Van amúgy az Avastnak is, de az fizetős, ahogyan ez ESET terméke is.
többiek?
[ Szerkesztve ]
-
OddMan
őstag
Tudtok ajánlani egy jó ingyenes víruskeresőt? Ahogy nézem az Avast és az AVG már nem foglalkozik ingyenes víruskeresővel linux alá.
Jelenleg a ClamAV-t próbálgatom, de néhány helyen azt olvastam, hogy ez nem teljesen megbízható.''A szíved szabad! Légy bátor és kövesd!''
-
Sinisi
senior tag
válasz King Unique #47105 üzenetére
Igen szeretném, hogy a Win is megmaradjon és ezért nem babráltam a sda4-el. Akkor marad a / megoldásnak. A sda5-re szántam a rendszert de ha ez sok lesz neki akkor még csökkenthetem a területét. A win induláshoz szükséges partíciót úgy sikerült visszaállítanom, hogy fat32-re formázatm vissza a Mint formázójával és onnantól az ancronis már látta a partíciót és vissza tudta állítani. Jeenleg a C:\ 95GB-n van a Win így gondolom oda nem rakhatom a Mintet, az E:\-t neki hoztam létre. Tehát ha jól értem akkor elég a sda5-re megadni a gyökeret (és ezt formázhatom ext4-re?) és a rendszert oda telepíti, majd a linkelt EasyBCD-vel intézem a bootot. (azért gondoltam legalább ennyi helyet adni a sda5-nek mert arra gondoltam, hogy ez úgy működik mint a winnél, hogy ahogy telepítem a programokat fogy a hely.) Holnap nekifogok újra. Köszönöm a segítséget!!!
[ Szerkesztve ]
-
King Unique
titán
válasz Sinisi #47096 üzenetére
Hát igen... bár benne volt a linkben, de lehet úgy kellett volna kezdenem, hogy először VirtualBox / VMware alatt kéne csinálni egy próba telepítést, vagy eleve egy pendrive-ra telepíteni. Szóval elnézést!
Partícionálásnál lehet bonyolítani + swap & home partíciókkal, de elég akár a teljes rendszert a / gyökérbe csatolni, aztán kész. Illetve, ha ennyi RAM van és nem akarsz hibernálni, akkor a swap sem szükséges. De most nálad az sda5-re csak a home lett pakolva, viszont a rendszernek nem lett külön gyökérpartíció csinálva?? Előbbinek eleve sok a 25 GB, illetve a rendszerbetöltőt a főlemezre = sda kellett volna rakni. Vagy, ha pl. azt akarod, hogy megmaradjon a Windows rendszerbetöltője, akkor ezzel a megoldással oda, ahova a rendszer is települ. Továbbá a Mint most nem bootol be, csak a GRUB települt, illetve UEFI-s gép (mert van EFI partíció)?
A Windows lemezkezelőben lévő RAW partíció az mikori állapot? Mert mondtam, hogy nem kell formázni és azt unallocated = nem lefoglalt típusúnak jelzi. Az Ext4-et meg aszem kifogástalan elsődlegesnek.Ha nem bootol be a Mint, akkor megpróbálhatod a fentiek alapján újratelepíteni, vagy eleve az Ubuntut feltenni az adott partícióra. De, ha UEFI boot van, akkor macerásabb, külön EFI partíció kell stb.
Vagy, ha van kéznél egy Windows telepítő, akkor akár meg lehet próbálni azzal helyreállítani a saját rendszerbetöltőjét. A korábban linkelt hsz-ben arra is van példa.[ Szerkesztve ]
-
stigma
addikt
Sziasztok.
HTPC-re Ubuntu Server 16.04 lesz, annyi kérdésem lenne érdemes Swap partíciót telepíteni?
Torrent + Kodi + ownlcoud lesz legfőképp, N3150-es lap + 8GB memória + 120GB SSD az amit használok jelenleg.....Google Pixel 8 Pro / OPPO Watch X / iPad 9th Gen. Wifi 64GB...
-
Sinisi
senior tag
válasz lev258 #47091 üzenetére
Az Ubuntu fent van pendriveon mert a routerre ráakasztottam egy külső vinyót ext4 (transmissionhoz) amit nem látok Win alol és az adatok az időszakos kezeléséhez jól bevált. Valójában ez adta az ötletet, hogy lehet, hogy ha nem is térek át nem árt ha fent van egy ilyen rendszer a gépen mivel sokkal gyorsabbnak találtam az alapvető alkalmazásokat...
[ Szerkesztve ]
-
Sinisi
senior tag
valami olyasmire gondolok, hogy olyan partíciót állítottam el amit a win használhatott...
Új hozzászólás Aktív témák
A topik célja: Segítségnyújtás a Linux disztribúciókkal még csak ismerkedők számára. A szerveres kérdések nem ebbe a topicba tartoznak.
Kérdés előtt olvasd el a topik összefoglalóját!
Haladó Linuxos kérdések topikja.
Linux felhasználók OFF topikja
Milyen program ami... [link]
Shell script kérdésekkel látogassatok el a topikjába
- Vélemény Ubuntu 20.04 LTS
- Vélemény Linux Mint Debian Edition 4
- Tudástár MX-Linux 19
- Bemutató Linux a mindennapokban: Manjaro KDE
- Bemutató Linux a mindennapokban
- Hír Zöld utat adott a nyílt forráskódú Linux meghajtóknak az NVIDIA
- Hír A Steam Play hozza el a Windowsra írt játékokat Linuxra
- Hír Hova jut a világ? Linuxot kínál a Windows Store!
- Játékkulcsok a legjobb áron: Steam
- Windows, Office licencek kedvező áron, egyenesen a Microsoft-tól - 1190 Ft-tól!
- Számlás!Steam,EA,Epic és egyébb játékok Pc-re vagy XBox!
- Karácsonyi akció: ESET termékek hivatalos forgalmazója / NOD32 / Internet Security / stb.
- Windows 10 11 Pro Office 19 21 Pro Plus Retail kulcs 1 PC Mac AKCIÓ! Automatikus 0-24
- Forza Horizon 4 Ultimate Edition -t keresek PC-re
- Surfshark Starter VPN 1 év / Végtelen eszköz / Előfizetés hosszabbításra is alkalnas Kupon
- Diablo IV! Battlenet GIFT! + Vessels of Hatred
- Office Professional Plus 2013, 2016, 2019, 2021, 2024 licenckulcsok - MEGA Akció!
- Új Windows 7, 8.1, 10, 11 telepítő pendrive-ok, pendrájvok és telepítőlemezek, DVD-k
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest
Cég: Axon Labs Kft.
Város: Budapest