Új hozzászólás Aktív témák

  • vati

    senior tag

    válasz neduddgi #512 üzenetére

    Akkor megpróbálom másképp megfogalmazni még egyszer.
    Az eseményhorizont egy matematikai jellegű határ ami a statikus külső megfigyelő számára érdekes. A lyukba eső megfigyelő számára -azaz lokálisan nézve- semmi különleges nincs ott. Semmi ''ugrás'' nincsen a megfigyelhető világ törvényszerűségeiben. (ugyanúgy kap jeleket külvilágból mint addig, ugyanúgy tud jeleket küldeni kifelé, csak azok véges időn belül már nem érnek el a címzetthez.)
    Szóval, nyugodtan lógathatod ott a köteledet, mászkálhatsz föl-le. Semmi különöset nem tapasztalsz. Persze ekkor már rég meg van pecsételődve az egész kötél és a föl-le mászkáló megfigyelő sorsa... U.i. fénysebességgel átesik az egész cucc a horizonton, és nem létezhet olyan jövője, ami -véges sajátidőn belül- ne a szingularitásban végződne. Semmilyen véges erejű rakétahajtómű se tudná ott megállítani.

    A gondolatkísérleted ott téved, hogy felételezed: oda lehet állítani egy kötelet a horizontra statikusan. Nem. Hiába lokálisan csak 1g a gyorsulás, mire addig eljutott a kötél, a statikus külvilághoz képest közel fénysebességre gyorsult, befelé. A kötél alsó végéről induló mászónak már harangoztak, és tizenötmilliomod másodperc múlva az egész kötélnek is.
    c-nél gyorsabban kellene mászni fölfelé, hogy ne így legyen.

    Gondolatkísérletek ''elképzeléséhez'' azt a szemléletes bár tökéletlen hasonlatot szoktam javasolni, amit már írtam itt is: (bár az ált.rel.-t alapvetően lehetetlen személetesen megérteni, rosszak a szemléletes fogalmaink) létezik egy pont -a szingularitás-, ami szívja magába a statikus téridőt mint a történések hátterét, és minél közelebb vagyunk hozzá, annál gyorsabban. Körülötte van egy felület, amin belül ez a beszívási sebesség c felett van, a felületen éppen c - ez a felület az elsőfajú horizont.

    Asus TUF Gaming A17 / Ryzen7 6800H / 16GB / 512+1024 GB SSD / GeForce RTX 3050Ti "Vízen járni is könnyű, ha az ember tudja, hol vannak a cölöpök..."

Új hozzászólás Aktív témák