Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • ponix

    aktív tag

    válasz Dalai Láma #4372 üzenetére

    "Nos, egy élő Isten-kapcsolatban sincs ez másképp."

    Ezzel tökéletesen egyetértek! De az élőkapcsolat nem a bűneid folyamatos tárgyalásával zajlik, hanem isten dolgaival, hogy pl híveket szerezz neki, másokat is bevezess a megváltásba, és ehhez kéred a segítségét, a szentszellem/lélek által, mert ugye az is írva van, hogy "betöltekeztek szentszellemmel", és ő fogja vezetni a híveket, keresztényi útjukon! És hogy "ti vagytok az isten temploma" következésképpen amikor megtértél, templommá váltál, az Isten szent helyévé, vagyis napi kapcsolatban vagy vele, és folyamatos erkölcsi útmutatásokkal lát el a mindennapjaidban! Ez a lelkiismeretnek nevezett dolog, az alapjában véve jó erkölcsű ember jelzőrendszere! A bűn megbánása, pedig szintén lelki folyamat nem kell róla hosszasan beszélni, meg intézményesíteni!

    Meggyőződésem, hogy ez a bűn körüli mizéria, nem egyéb mint manipulációs eszköz!

    Az igazság az, hogy ha megtértél, odaadtad magad Istennek "okos élő áldozatul", akkor már nincs szükség tovább a bűnökkel foglalkozni, a napi lelkiismereti kérdések, pedig a megbánással elintéződnek, ami viszont nem Istennel való folytonos egyezkedést jelent (bűnvallás, megbocsátás), hanem a saját állapotod, és közösséged megőrzése végett szükséges, ahogyan írod is! Mert a megbocsátás megtörtént Jézus meggyilkolásakor! Hogy is mondja az írás?

    Aki elfogadja a fiút, elfogadott engem! Hogy aki hisz, meg ne haljon!

    Folytatás következik...

    A bölcs alkot, de művét, nem birtokolja, cselekszik, de nem ragaszkodik, beteljesült művét nem félti, s mert magának nem örzi, el se veszíti!” Tao Te King

  • ponix

    aktív tag

    válasz Dalai Láma #4372 üzenetére

    ...folytatás

    "kedvünkre garázdálkodhatnánk, mert minden meg lesz bocsátva."

    Ezt csinálja az az ember, aki folytonosan a bűntudatával foglakozik, mert nem érti meg, hogy megtérést követően nincs szükség további bűnvallásra, és azoknak a külön-külön történő megbocsátására! A megbocsátás, megtörtént a megtéréskor! Ami a kerszténység lényege tulajdonképpen, hogy másokat is megtérésre vezess, és ne a már elfelejtett bűneiddel foglalatoskodj "És tegyetek tanítványokká minden népet" de nem a bűntudatot kell megtanítani, hanem ahogy Tarsus felé tartó szolgának "és prédikálá néki a JÉZUST" Nem az intézményesített bűntudatra kell tanítani az embereket, hanem Jézus dolgaira, megmutatni Jézus jellemét, szándékait, ígéreteit, és az emberek maguktól törekedni fognak a hibátlanságra!

    Csak közbe szúrom, hogy szerintem a keresztények túl sokat foglalkoznak az ó szövetséggel, ami nem rájuk vonatkozik, sőt az egy bizonyos népről, és annak dolgairól, és nekik szól! Csak mint érdekességgel kellene foglalkozni vele! Azt hiszem, hogy az úgynevezett teljes evangéliumi gyülekezetek támogatják legjobban a Krisztus ellenességet, azzal együtt is, hogy persze állandóan fel van emlegetve, de a korabeli farizeusi dogmák szintén tanítva vannak, ami miatt ilyen elképzelések ették be magukat a lelkek mélyére, hogy állandóan bűnbocsánatot kell kérni, és hogy Isten arra teremtette az embert, hogy legyen kinek állandóan megbocsátani! NEM!

    "Ha bűnt követtem el, akkor erre rá kell ébrednem. Tudnom kell, hogy ez bűn volt"

    Ezzel szerintem nincs gond egyetlen hívőnél sem kezdetben, csak amikor elkezdi beleásni magát gyülekezete tévtanításaiba, mint a "Hitgyülekezet pl. ahol Németh Sándor azt hirdeti, hogy minden Arab először terrorista, ergó üldözendő és megölendő" Az élet Istenének "prófétája ezt tanítja, hogy az arabokat ki kel pusztítani a földről, akik egyébként testvér népe a zsidóknak, meg a zsidóknak mindenhez joguk van, mert ők a kiválasztott nép, ami nyilván nem igaz, vagy abban kiválasztottak, hogy a legproblémásabb, alkalmazkodásra együttélésre a legalkalmatlanabb nép" Senkivel annyi gond nem volt a világtörténelme során, mint a zsidókkal, vagy éppen A katolicizmus, ahol szobrokhoz imádkoznak "egyértelmű bálványimádás" vagy éppen embereket szentté avatnak, "ezt nem is értem, hogy micsoda" "szent szent szent az úr" hogy lehet egy ember szent, amikor a biblia egyértelműen kimondja, hogy csak egy szent van ez pedig az Isten, és jó-nak még Jézus is egyedül az Istent jelöli meg! Vagy éppen cölibátust fogadnak, tökéletesen ellene menve Isten első parancsolatának "szaporodjatok sokasodjatok, töltsétek be a földet" láttam egy interjút Ceizel Endrével, aki azt mondta, hogy Amerikában a Katolikus papok 40%-a kimutathatóan homoszexuális! Elképesztő! Mit taníthatnak a homokos papok a híveknek! Csak is a halál kultuszát, hiszen a szaporodás megtagadásával, kvázi kihalásra ítélték az emberiséget!

    A tévtanításoknak se szeri se száma, és a bűnnel kapcsolatos tanítások szintén hamisak, logikusan végig gondolva! Tedd félre kicsit a tanításokat és csak a bibliádat vedd elő és rakd össze a Jézus koncepció rendszerét! Megdöbbentő, de nincs a megtérés után bűnrendszer a Jézus koncepcióban! Világra szóló hazugságok vannak a bibliában is, de főleg az úgynevezett egyházi tanításokban, magyarázatokban!

    "Te amikor bűnt követsz el, utána nem érzel bűntudatot?"

    Egyre kevésbé, kezdek kilátni a bűntudatból! Bár nem élek hitéletet az elvárások szerint, de keresem Istennel a kapcsolatot, és azt hiszem, hogy kezdem meglátni, hogy mit is kell tennem valójában! Amit Jézus mond, távozása után az apostoloknak, "és vesztek szentlelket, az vezet majd benneteket" Nekik nem volt bibliájuk, honnan tudták, mit kell tenniük?! Ez a Jézus koncepció! Megtérés, bűnvallás, megbocsátás másoknak ahogy a Mi atyánk-ban van, aztán tanulni Isten dolgait, megismerni Jézus jellemét, és elkezdeni kialakítani magunkban a Jézuséhoz hasonló jellemet, majd tanítványokká tenni minden népet, végül a mennybe költözni Jézussal! NINCS megtérés utáni BŰNRENDSZERE az Isten koncepciónak! Felejtsd el!

    A bölcs alkot, de művét, nem birtokolja, cselekszik, de nem ragaszkodik, beteljesült művét nem félti, s mert magának nem örzi, el se veszíti!” Tao Te King

  • ponix

    aktív tag

    válasz Dalai Láma #4379 üzenetére

    Ez egészen biblia ellenes írás!

    És pontosan rámutatsz azokra a pontokra, amelyek miatt nem tudom a bibliát, mint kizárólagos útmutatót elfogadni, hanem szemezgetek belőle, és próbálok valamiféle rendszert kialakítani magamnak! Még nem sikerült, de már vannak elképzeléseim! Egyre inkább azt gondolom, hogy az ó szövetséggel nem nagyon kell nekünk foglalkozni, mert az általad említetteken felül, még egy vagonnyi ellentmondás, és hiány lelőhelye az ó szövetség! Persze az új szövetség nevű rész is tartogat meglepetéseket :))

    Végre valamiben kezdünk egyetérteni

    A bölcs alkot, de művét, nem birtokolja, cselekszik, de nem ragaszkodik, beteljesült művét nem félti, s mert magának nem örzi, el se veszíti!” Tao Te King

  • ponix

    aktív tag

    válasz Dalai Láma #4376 üzenetére

    "Azon gondolkozom, vajon miért érdekel téged más emberek bűntudata? "

    Nem kizárólag a bűntudata érdekel, hanem az Isten-koncepció bűnrendszere illetve, hogy mások hogyan élik meg, hogyan kezelik, és főleg, hogy hogyan gondolkodnak róla?

    "van egy erőteljes elképzelésed, ami ellen erőteljesen lázadsz."

    Ezt kifejtenéd?

    "nekem szükségem van a folyamat során a bűntudatra"

    Nekem is szokott lenni bűntudatom, inkább lelkiismeretfurdalásnak nevezem! Engem nagyon negatívan befolyásol idegeskedek egész nap, vagy még másnap is miatta, borzasztó rossz érzés! Így az én olvasatomban ez a kijelentésed egyenesen mazochizmusnak minősül! A bűnbánat, ugye azt jelenti, hogy megbánod a bűnödet, szeretnéd meg nem történtté tenni! Ezt szerinted tudatos dolog, vagy egyfajta automatizmus valaminek a hatására? És minek a hatására?

    "Folyamatos bűntudatom akkor lenne, ha folyamatosan bűnt követnék el."
    akartam itt egy kicsit fingfűrészelni :DD hagyjuk!

    "tévtanítás áldozatának sem érzem magam."

    Hát ha annak éreznéd magad, tökéletesen ellentmondanál a jelenlegi hitednek, és a hozzá fűződő ideának, és hát ugye amelyik ország meghasonlik önmagával...

    "Azt is hozzátenném, hogy sehol nem szól Jézus arról, hogy a bűntudatot töröljük el, szüntessük meg, irtsuk ki, mert szükségtelen rosszá vált."

    Ez igaz, ahogy ennek az ellenkezője is! Nem tiltja a bűnbánatot, de nem is utasít rá! Akkor most mi legyen? A koncepció logikájához, és Jézus földi pályafutásának példamutatásához kell nyúlnunk megint! Ebből az derül ki, hogy nem igen foglalkoztak bűnnel, hanem a rendszer logikájából az adódik, hogy a Jézus követővé vált ember, ellene megy a bűnrendszerének azáltal, hogy Jézus dolgaival foglalkozik! A szeretettel a Jézusi idea propagálásával, és a saját megváltásával! Ezért azt gondolom, hogy a hívővé vált ember, a bűnök elkerülésére törekszik, persze nem mindig sikerül természetesen, de ahhoz, hogy az adódó lelkiismereti kérdéseket kezelni tudja, nincs szükség intézményesített bűn és bűnhődés, vagy megbocsátórendszerre!

    Tehát igazából ezzel a bűn kérdéskörrel ez a problémám, hogy intézményesítve lett!

    És ez persze nem csak a Katolikus rendszerben probléma, hanem gyakorlatilag a világ összes kereszténynek nevezett szerveződésére, ahol túl nagy, "intézményesített" hangsúlyt fektetnek erre! Kis gyülekezetekben ugyan ez megy, tehát a heti összejövetel azzal kezdődik, hogy a prédikátor imádkozik, majd "bocsásd meg uram a mi bűneinket" kicsit hosszabban kifejtve! Holott azt hiszem és egyre inkább, hogy a Mi atyánk adja meg a bűnnel kapcsolatos helyes metodikát! Nevezetesen, hogy a szerint nyerünk mi magunk bűnbocsánatot, ahogy mi képesek vagyunk másoknak megbocsátani! Ez morális kérdés, Cselekedj úgy másokkal, ahogy veled szeretnéd, hogy cselekedjenek! Szépen összeáll a rendszer :)) Nem hitéleti kérdés, illetve annyiban hitéleti, hogy hatással van a halálunk utáni hogylétünkre az ahogyan viselkedünk földi pályafutásunk alatt!

    "Továbbá azt is tudom, hogy nem fogjuk most egymást meggyőzni a magunk igazáról. Amit írok csak kiemelt részletek egy nagy egészből. Ezért te csak a részt láthatod, az egészet most nem tudom bemutatni, de ez fordítva is így van."

    Végülis a részletekből áll össze az egész és attól válik élővé, hogy a részek elkezdenek hatni egymásra! Ez az élet tulajdonképpen! Meggyőzési szándék? :)) Az mindig ott motoszkál! Végül is az emberi közösség alapvető ismérve, hogy tagjai kommunikálnak egymással, és kommunikációjukkal hatást gyakorolnak egymásra, akaratlanul is! Miközben én győzködlek a magam igazáról el fogadok a tiédből! Így működik ez, legalább is én ilyen vagyok!

    A bölcs alkot, de művét, nem birtokolja, cselekszik, de nem ragaszkodik, beteljesült művét nem félti, s mert magának nem örzi, el se veszíti!” Tao Te King

  • ponix

    aktív tag

    válasz Dalai Láma #4383 üzenetére

    Igen ám, de a biblia nem tanmese! Hanem Isten elsődleges kommunikációja az emberrel! A teremtéstörténet persze meseszerű ebben a formában, én erre azt mondom hiányos, és/vagy teljesen át van fogalmazva! Azzal amit te mondasz tulajdonképpen azt mondod, hogy tulajdon képpen nem fogadod el, mint Isten ihletett igéjét!

    Így kezdődik a jelenések könyve!

    1Jézus Krisztus kijelentése, a melyet adott néki az Isten, hogy megmutassa az õ szolgáinak, a miknek meg kell lenniök hamar: Õ pedig elküldvén [azt] az õ angyala által, megjelenté az õ szolgájának Jánosnak, 2A ki bizonyságot tett az Isten beszédérõl és Jézus Krisztus bizonyságtételérõl, mindenrõl, a mit látott. 3Boldog, a ki olvassa, és a kik hallgatják e prófétálásnak beszédeit, és megtartják azokat, a melyek megírattak abban;

    Nem úgy hangzik, mint egy tanmese, bár kétségtelen, hogy hittel lehet elfogadni, hiszen van néhány meseszerű momentum, csak ebben a néhány mondatban!! Számtalan helyen fejezik ki a bibliában, hogy konkrétumokról van szó és nem valami szimbólumról!, hát maga az evangélium, egy konkrét ember megszületése, és életpályája, ami egyébként borzasztó hiányosan van leírva! Az ószövetségi történések jó része más forrásokból igazolhatók! Az a meglátásom, hogy a meseszerű részek egy része hitéleti kérdés, egy másik része hamisítás!

    A bölcs alkot, de művét, nem birtokolja, cselekszik, de nem ragaszkodik, beteljesült művét nem félti, s mert magának nem örzi, el se veszíti!” Tao Te King

  • ponix

    aktív tag

    válasz Dalai Láma #4386 üzenetére

    "Teremtés könyvében leírtak az emberi tulajdonságainkról adnak mai napig igaz és érvényes képet."

    Eddig egyet is értünk!

    "És bizony keményen tele van szimbólumokkal, ami lehetővé teszi, hogy minden korban ugyanolyan érvényes legyen a történet."

    Abban az esetben ugyanolyan a történet, ha a szimbólumok értelmezése teljesen azonos, a különböző korokban! Ez nem így van, ráadásul az évszázados torzulások a szimbólumokra is érvényesek, ahogyan az értelmezésükre is szerintem! Megmásított szimbólum, megmásított értelmezésének, semmi köze az eredetihez! Nem hiszem, hogy Isten ne tudná, hogy a szimbólumok önkényesen értelmezhetők, és csak azért is így kommunikált az emberrel! Részemről nem foglalkozok a bibliai szimbolikával, míg teljesen be nem bizonyosodik, hogy helyes út lenne! Ergó számomra nem hiteles, és sokkal inkább tartom a megmagyarázhatatlan dolgokat, valamiféle kitalációnak, amit valaki valamilyen érdekből beleépített a bibliába! A harmonikus, egybetartozás, és a logikára épülő szerkezet marad számomra hiteles! Szimbolikával meg foglalkozzanak a szabadkőművesek, az-az ő területük! Szerintem Isten egyértelműen fejezi ki magát, a problémákat a fordítók és hamisítók, és a történet írók okozzák!

    "Isten nem törikönyvet írt"

    Konkrétan semmilyen könyvet nem írt, de az tény, hogy a biblia történeteinek jó része igazolható történelmi tény! A többi legenda, költemény, az emberi kreativitás terméke! Természetesen a történetek globális mondani valója, számomra is ismert tény! Talán itt felvillan egy kicsit a szimbolika, de szerintem azzal kell foglalkozni ami világos és egyértelmű! Az újszövetségnek is ez az üzenete! Megtörtént eseményeket írnak le, benne bemutatva különböző élethelyzeteket, és hogy azokat az apostolok hogyan kezelték, milyen volt a világgal a viszonyuk! Konkrét, megtörtént eseményeken keresztül, és nem valami homályvilágon keresztül! A szimbolizmus egyébként is a bálványimádás kategória, most jöttem rá, hiszen a bálványok maguk is szimbólumok, amik jelzik Istent, de nem azonosak vele! Nem, a bibliában fellelhető szimbolizmus, biztosan nem szolgálja Isten ezáltal az ember megváltással kapcsolatos ügyét! Persze lehet azt mondani, hogy de bizonyos szimbólumok bálványimádást szolgálják, de mások meg nem! De hát erre Jézus szavaival válaszolva "nem szolgálhatsz egyszerre két urat" vagy az élő Isten konkrétumát szolgálod, vagy az Istentől távol álló, őt csak jelző szimbólumokat, bálványokat! Isten bizonyosan nem feladványokkal szórakoztatja az embereket tanítás címszóval! Persze Jézus példabeszédei ennek kissé ellentmondanak :DD Na ezen még törpölök egy kicsit

    "A teremtés történetből ugyan mit hagytak volna ki, és mit változtattak meg szánt szándékkal, és vajon miért?"

    Hát ha tudnám, akkor ismerném az eredeti valós változatot! Nem volna semmi kérdésem :DDD

    "A valóságtól ilyen szempontból olyan távol áll, hogy semmilyen utólagos toldozással-foltozással nem lehetne történelmileg és biológiailag hiteles írománnyá tenni"

    A dolog fordítva áll szerintem! Éppen, hogy a hamisításnak az volt a célja, hogy ennyire értelmetlenné megismerhetetlenné tegyék a teremtés történetét! Nyilván nem az volt a probléma, hogy megettek egy almát, hanem, hogy az egyetlen tiltást is megszegték, csak az még a kérdés, hogy mi a bánatos francnak kellett az az egy tiltás? Minden a tiétek, de az az egy ott nem! Szerintem éjjel nappal azon járt az eszük ami tiltva volt! De vajon így volt? Mert a szimbolika csak akkor megfejthető, ha a kódolt verzió autentikus, tehát hiteles! Mi van ha nem is volt semmiféle tiltás? Akkor nem volt alma (tiltás) nem volt kígyó (ellenség), nem volt kiűzetés (büntetés), a teljes szimbolika felborul! Nem ez nem illik a képbe Ez a teremtés történet szerintem nem igaz, illetve teljesen el van torzítva!

    "Ez a történet így kerek, így egész"

    A te meglátásod szerint, mi a mondanivalója a teremtés történetnek?

    A bölcs alkot, de művét, nem birtokolja, cselekszik, de nem ragaszkodik, beteljesült művét nem félti, s mert magának nem örzi, el se veszíti!” Tao Te King

  • ponix

    aktív tag

    válasz Dalai Láma #4389 üzenetére

    "intézményesülés nélkül nagy valószínűséggel már nem lenne kereszténység, mint vallás."

    Lehet, hogy nincs is rá szükség, mivel egyáltalán nem bibliai dolog!

    "nem is hiszem, hogy a katolikus egyházon kívül máshol van-e ilyen. "

    Minden keresztényi gyülekezetben van ilyen! Jogilag adomány néven, hivatalosan tized néven ahogy a katolicizmus őshajnalán!

    A bölcs alkot, de művét, nem birtokolja, cselekszik, de nem ragaszkodik, beteljesült művét nem félti, s mert magának nem örzi, el se veszíti!” Tao Te King

  • ponix

    aktív tag

    válasz Dalai Láma #4390 üzenetére

    "Bár amit saját maga írt - 10 parancsolat - az meg nincs meg"

    Hol olvastad azt, hogy Isten írt volna bármit is? A 10 parancsolatért Mózes hónapokat töltött a Shínai hegyen! Hát ez egy másik markáns történet! Mire vissza ért a törvénytáblákkal, a zsidók aranytehén bálványoknak adták tiszteletüket! Ki tudja mi történt a hegyen? Erről egy szó sincs a bibliában!

    "A Teremétés története arról szól, hogy az ember elkülönült az állatoktól akkor, amikor tudatára ébredt"

    Hát ezt melyik részben olvastad?

    Azt írja, hogy az állatokat teremtette, nemük, vagyis fajtájuk szerint! Ezzel eleve megelőzve a Darwini elméletet! Nem beszélve arról, hogy az embert teremtette, aztán az állatokat!

    "Innentől lehet bűnt elkövetni, innentől létezik a szabad akarat."

    Tévedésben vagy! A bűn a törvény óta van! Amíg nem volt törvény, a bűn sem létezett! A tíz parancsolat éppen azért kellett, hogy valamiféle mederbe terelje a történéseket!

    "Ez félelmetesen egybecseng az evolúcióval, az emberré válás folyamatával, aki írta, rendkívüli bölcsességet kaphatott, hogy erre mind rájött a történelmi biológiai bizonyítékok, és a valós fejlődéstörténet ismerete hiányában."

    Te ateista vagy!

    "emberi lény cipelsz, te felelsz a tetteidért."

    Hát ezért van az a fene nagy bűnrendszer benned!

    "És utána máris megjelennek az emberi bűnök, féltékenységből elkövetett emberölés, gyilkosság, a legsúlyosabb vétek, amit ember elkövethet."

    Kit öltél meg?

    A bölcs alkot, de művét, nem birtokolja, cselekszik, de nem ragaszkodik, beteljesült művét nem félti, s mert magának nem örzi, el se veszíti!” Tao Te King

  • ponix

    aktív tag

    válasz Dalai Láma #4393 üzenetére

    Ne add fel ilyen könnyen! :N

    A bölcs alkot, de művét, nem birtokolja, cselekszik, de nem ragaszkodik, beteljesült művét nem félti, s mert magának nem örzi, el se veszíti!” Tao Te King

  • ponix

    aktív tag

    válasz Dalai Láma #4396 üzenetére

    Nem tudom, hogy milyen emberismerő vagyok, csak a megnyilvánulásaidra válaszolok! Nem is nagyon kell emberismeret! A szavaid beszélnek rólad :DD Az Ateista minősítés, arra az adott megnyilvánulásodra vonatkozott amiben az evolucionista elképzelést tartod rendkívülinek! Ez nem egy Isten hívő ember véleménye, miközben állítod, hogy te bizony Isten hívő vagy! Ezt így ellentmondásosnak érzem!

    Nem állt szándékomban megbántani, inkább örülök, hogy sikerült egy értelmes emberrel összefutni, így virtuálisan, bár kétségtelen, hogy a kereszténységgel kapcsolatos elképzeléseink sokban eltérnek egymástól, de attól egy kis eszmecsere még hasznos dolog!

    Szóval mond meg a véleményed azért is! Legyél kicsit harciasabb bátran :DD Tudod, ez is meg van írva: Az erőszakoskodóké, mennyek országa! Te egyébként is nagy előnyben vagy velem szemben! Te megtaláltad az utadat, én meg még mindig kereső stádiumban leledzek!

    Szóval harcra fel ;)

    A bölcs alkot, de művét, nem birtokolja, cselekszik, de nem ragaszkodik, beteljesült művét nem félti, s mert magának nem örzi, el se veszíti!” Tao Te King

  • ponix

    aktív tag

    válasz Dalai Láma #4399 üzenetére

    De miért nem? :C

    De diskurálni azért diskurálhatunk! Mi foglalkoztat mostanában? Beszéljünk kedvedre való dologról! Én nyitott vagyok a világ dolgaira, és az is érdekel, hogy ki, miről, mit gondol?

    A bölcs alkot, de művét, nem birtokolja, cselekszik, de nem ragaszkodik, beteljesült művét nem félti, s mert magának nem örzi, el se veszíti!” Tao Te King

  • ponix

    aktív tag

    válasz Dalai Láma #4403 üzenetére

    Tegnap éjjel egy kvíz játékban kérdés volt, hogy ki volt az első pápa? És szent Pétert jelölték meg helyesként, ami a katolicizmus történetét figyelembe véve igaz is! De hogyan lett Péter apostolból pápa? Ezt sosem tudtam, hogy hogyan is alakult ki a pápaság intézménye? Ha ennyire még szóba állsz velem elmondanád ezt a történetet?

    A bölcs alkot, de művét, nem birtokolja, cselekszik, de nem ragaszkodik, beteljesült művét nem félti, s mert magának nem örzi, el se veszíti!” Tao Te King

  • Dany007

    veterán

    válasz Dalai Láma #4430 üzenetére

    Hát pont ez az. Fogalmam sincs hogy jött a nyuszi(!) a húsvéti ünnephez. Krisztus feltámadásához stb... Hogy jön ide a nyúl? A tojás okés, születés, de azt a csirke is tojik. A locsolás szintén... De a nyúl ? Egy újabb értelmetlen maszlag? Szokás hagyomány? De honnan jött?

  • Dany007

    veterán

    válasz Dalai Láma #4433 üzenetére

    na ja, így modifikálódik a hit, és a vallás... ;]
    Mint a szájhagyomány útján terjedő mítoszok...
    Egyszer kipróbáltuk a suliban, még álltalánosban, hogy a tanár kitalált egy 2-3 mondatos történetet. Ezt megsúgta az utolsó padban ülőnek. Majd kb 5-10 perc múlva elkezdeték padról-padra mondani a storyt. Mire végigment a 26 tanulón olyan orbitális baromság jött ki a végén, hogy mindannyian fogtuk a hasunkat a röhögéstől :)
    Na persze ez csak 5 perc alatt zajlott le, nem 2000 év, és magyarról magyarra szállt.
    / ez csak egy enyhe célzás akart lenni/

  • Dany007

    veterán

    válasz Dalai Láma #4441 üzenetére

    Értem h érted :) És nem is állítom szembe egymással. Sőt. Egyik segíthetne a másiknak.

    Csak, mint írtam, számomra az a megdöbbentő, hogy a puszta hiten alapuló eseményeket jobban elhiszik az emberek, mint azt amit a tudomány bizonyított.
    A különbség pedig benne van a leírtakban. A hit az 'csak' hit. Vagy elhiszed, vagy nem. Vagy hiszel benne, vagy nem.
    De a tudomány az egy olyan dolog, amit akkor is észre veszel ha nem akarod, akkor is ha nem hiszel benne, az már van, és tény dolog. Ahhoz elég körbenézni.
    És igen, ha lenne elég pénzed, akkor bizony megnézhetnéd Afrikát. De elég csak egy fénykép.
    Persze v.színű neked se lesz lehetőséged kiutazni az űrbe és lecsekkolni a térképészek munkáját, de a lehetőség valós, és más emberek ezt már megtették.
    Ezzel szemben Isten létezésére nemsok bizonyíték van (ebbe ne menjünk bele) és mégis milliárdnyian elhiszik. De a Holdra szállásban meg kételkednek...
    Ez nekem olyan abszurd. Mint egy rossz angol poén.
    Mittomén... "- okés kisfiam, elhiszem hogy tudsz repülni! - de azt nem hiszem el, hogy a papírlap fából készül... " vagy valami ilyesmi...

    "Mármint, ha például minden kétséget kizáróan megtalálnák Jézus holttestét, és szent Józsefét is, és rokonságot állapítanának meg köztük."

    Most ezzel azt mondod, ha bebizonyosodna, hogy a Biblia, Jézus története tényleg szó szerint valós, akkor el kéne felejteni a kereszténységet?
    Szerintem ez csak megerősítené a hitet. Elvégre nem Isten maga szólna hozzánk. Hanem végre kapnánk egy _bizonyítékot_ a történetek igazára.
    A hit megmaradna utána is ugyan úgy.
    Attól még, hogy tudom hogy működik a lift még hiszek benne, hogy levisz a földszintre.
    Sőt, mióta tisztában vagyok a működés elvével annál biztosabb vagyok benne, hogy le fog vinni.

  • kymco

    veterán

    válasz Dalai Láma #4442 üzenetére

    Engem Ranschburg Jenő gondolatai nyugtattak meg... A gyermek mágikus világképéhez ez hozzátartozik, az erre épülő hazugság nem fogja a gyermek személyiségét károsan befolyásolni, sőt az erőszakos racionalizáció hatna rá károsan... így nálunk van mikulás is még... amíg hisznek benne...

    www.refujvaros.hu

  • ponix

    aktív tag

    válasz Dalai Láma #4453 üzenetére

    "...Legalábbis a te nézőpontodból."

    Nem nem! Ne keverjük a fazont a szezonnal! Én a tudatos hazugságról beszélek!

    "...akkor egyáltalán nem biztos, hogy egészséges felnőtt válik belőle."

    A mesék kellenek persze, de szerintem a mesének inkább elbeszéléseknek, történetmondásnak kellene lenniük, olyan dolgoknak, amik megtörténhetnének! Például nagyon szerettem "münkhausen" báró kalandjairól szóló meséket, de nem hiszem, hogy értéket adott volna az életemhez az a történet, amikor ráugrott egy ágyúgolyóra, és úgy utazott, vagy amikor cseresznyemaggal lőtt őzre és a magból fa nőtt az őz fejére! Nem látom értelmét, annak, hogy ilyen dolgokkal traktálják a gyerekeket! Olyan mesékre volna szükség pontosan, ahol a gyereket az ő pozíciójában erősítik meg történetek gyerekekkel, amik jó erkölcsre nevelnek, vagy tanmesék, mint Aisopos, vagy La fontaine, meséi, és bizony Tom & Jerrit likvidálnám a tudatukból, meg a többi iszonyatos baromságot ami a "kartonnetvörkön" meg a többi "mese" csatornán megy!

    "Jézus is sokszor "baromságokat" beszélt, olyan történeteket mondott, amik talán meg sem történtek"

    De megtörténhettek volna! Valóságos személyek, valóságos helyszíneken, valóságos cselekményekkel!

    A bölcs alkot, de művét, nem birtokolja, cselekszik, de nem ragaszkodik, beteljesült művét nem félti, s mert magának nem örzi, el se veszíti!” Tao Te King

  • ponix

    aktív tag

    válasz Dalai Láma #4456 üzenetére

    Haszonelvű? :DDD

    Dehogy! Racionális! Egyébként mi nem haszonelvű? Miért csinál az ember bármit is, ha nem valamiféle haszonért? Keresztény is azért vagy, mert 1, elakarod kerülni a büntetést, 2. mert megakarod nyerni az ígért jutalmakat! Minden ami az emberhez kötődik, haszonelvű, minden valamilyen érdek mentén történik! Én legalább is még nem találkoztam önzetlenséggel! Talán a kicsi lányom, aki meghalt, volt olyan, hogy gyakran csak úgy oda jött hozzám megölelt és azt mondta, apa nagyon szeretlek! Talán ő róla tudom elképzelni, hogy önzetlen volt, de ő akkor még 4 éves volt csak! Felnőtt ember nincs érdekek nélkül! Szerintem!

    Más: Én rajzfilmen láttam a Münchausen báró kalandjait, nagyon szórakoztatott ugyan, de értelmetlen volt! Semmi mást nem szolgálnak ezek a mesék, mint a politika butító gépezetét! Így aztán jogos a kommunista ideológia, miszerint a nép hülye és szüksége van vezetőkre, meg korlátozásokra, mert különben még ártani fog magának, mivelhogy nincs valós képe a világról! Tulajdonképpen a nép egy fantáziavilágban él, és az emberek hülyék, nem lehet őket szabadjára engedni!

    Naivitás lenne azt gondolni, hogy az akkori pártvezetés, engedett volna olyan meséket "oktatást" a gyerekek számára, ami nem az ő érdekeit képviselte! És az akkori jó nevelésnek, az értelmetlen meséknek az az eredménye, hogy még mindig nem ismerjük a világunkat úgy ahogy kellene, kicsit mindenki másképpen gondolkodik mindenről, az egység teljes hiánya alakult ki az országban, persze ez a jelenkori médiának és politikai szándékoknak is köszönhető, ezért lehet szórakozni velünk, játszani még mindig a nagy testvért! Ezt a káosz-rendszert készítik elő a bár kedves, szórakoztató, de egyébként valós mondanivalótól teljesen elrugaszkodott Münchausen báró féle mesék! Én inkább indiános könyveket olvastam, az is hazugság volt, de olvasás szeretetét kialakította bennem!

    [ Szerkesztve ]

    A bölcs alkot, de művét, nem birtokolja, cselekszik, de nem ragaszkodik, beteljesült művét nem félti, s mert magának nem örzi, el se veszíti!” Tao Te King

  • ponix

    aktív tag

    válasz Dalai Láma #4465 üzenetére

    Jut eszembe én is szoktam önzetlen lenni! Vakot átkísérek az úttesten, tegnap egy szipogó kislánynak adtam egy papírzsepit a trolin, mert az apjánál nem volt, stb.. ! De ezek kis apróságok, nem befolyásolják az életemet, semmilyen hatással nincs az életem tovább folyása szempontjából!

    "Nem gondolom azt sem, hogy mert Tom & Jerry-t, vagy kacsameséket, netán Mézga családot néztem, egy, a politika számára elbutított ember vált volna belőlem"

    Tom & Jerry a folyamatos konfliktuskeresésről szól, Kacsamesék a pénzimádatról, mindent a pénzért, és mindent csak pénzért!

    Talán a Mézga család visz olyan fantáziavilágba, ami elfogadható, bár a kislányokat jól felkészíti a majdani férjük semmibevételére (szappanopera gyerekeknek :D), a gyerekeket a szülővel szembeni engedetlenségre, szófogadatlanságra stb...

    "politika számára elbutított"

    Megkellene határozni, hogy mit is értünk ez alatt! Politika számára elbutított! Én alapvetően úgy értelmezem ezt, nyilván önkényesen, hogy a politikai szándékok számára előkészített! Ha a politika megosztottságot akar, akkor hajlandó legyen az ember valahova állni, ha az árak az égbe szöknek képes legyél elfogadni, hogy bizony túlfogyasztottál, és ez az oka az áremelkedésnek, képes legyél teljesen hitelesnek elfogadni a bibliai tanításokat, vagy fogadd el, hogy a biblia pusztán szimbolika, és nem kell tényként kezelni a történéseket! Képes legyél elfogadni, hogy a hierarhiában feletted állók a te érdekeid szerint cselekszenek, tulajdonképpen neked élnek, de ha szar kerül a palacsintába, akkor fogadd el, hogy azt te okoztad stb...

    Egyszóval az önállótlanságra nevelt embert nevezem politika számára elbutítottnak! Aki hajlandó hajbókolni egy TV-s "sztárnak" mert az a "tudomány" embereként mutatkozik, és véletlenül sem gondol arra, hogy esetleg az nem is úgy van ahogy a tudomány embere állítja! Önállóság! Ettől retteg a politika, az önállóságra képes emberekből álló társadalomtól! A szabad akarattól! Az Isten legelső adományától!

    Vezetőkre szükség van ez kétségtelen, de ahogy az elefánt matriarka a csorda érdekeit tartja szemelőtt, és nem önös érdek szerint irányít, úgy a társadalmi vezetőknek is ezt kellene tenni! Mert ugye nem mindegy, hogy egy idióta vezet egy rakás debilt, vagy önzetlen vezető egy társadalomnyi önállóan is életképes embert, akik önállóságuknál fogva erősítenék a közösséget, nem egymás nyakán lihegve a másiktól várva döntéseket megoldásokat, hátráltatnák a közösséget! Na de egy ilyenekből álló közösség, nem igen díjazná, ha a vezetője hülyeségeket csinálna! Tehát a hatalmaskodni vágyónak elemi érdeke, hogy önállótlan, döntésképtelen, másokra szoruló emberek alkossák a társadalmat! Ezeken lehet aztán uralkodni, a vérüket szívni, meg szórakozni velük, tüntetéseket szervezni, meg kitalált indokokkal háborúkat indítani úgy, hogy adott társadalom belsőfeszültsége mentén egymást irtsák, vagy éppen más hasonlóan elbutított társadalmakat!

    "Nem ezt hívják paranoiának?"

    Sajnos ezt realitásnak nevezik inkább!

    A bölcs alkot, de művét, nem birtokolja, cselekszik, de nem ragaszkodik, beteljesült művét nem félti, s mert magának nem örzi, el se veszíti!” Tao Te King

  • ponix

    aktív tag

    válasz Dalai Láma #4471 üzenetére

    Az is lehetséges viszont, hogy az, aki paranoiásnak gondol valakit, bagatellizálja a valóságot, és azt aki látja, és komolyan veszi, paranoiásnak gondolja!

    Ilyen alapon Jézus is paranoiás volt! Állandóan arról beszélt, hogy üldözik, és elfogják és a saját halálát vizionálta!

    Az éveken át tartó, mondjuk gyerekkoron át tartó "mese" nézés, rajzfilmek tom és jerry, Dagobert bácsi és hasonló erkölcstelenségre tanítják a gyerekeket, az, hogy te meg az ismerőseid, meg én és az ismerőseim, viszonylag normális gondolkodó emberekké váltunk, az annak köszönhető, hogy néztük a süsü-t, vízipókot, pom-pom-t Vukot, olvastunk Két bors ökröcskéről, Tücsök és hangyáról és hasonlókról! Tehát olyan fantázia világnak is részesei voltunk, vagy az a részünkké vált, ami jó erkölcsre, kölcsönösségre, egymás segítésére, egymásért való kiállásra tanított! Nem pénzimádatra, meg állandó egymással való kibaszásra, és úgy tanultuk meg, hogy-hogyan lehet kiszúrni egymással (T & J)hogy közben jól megtanultunk kiröhögni a másik szenvedését, fájdalmát, elnyomni másokat, és ha sikerült vagyont összeharácsolni, akkor az aztán meg ne osszuk másokkal, és lehetőleg a gyerekünket is neveljük kapzsiságra és harácsolásra (duck Tales (Dagobert bácsi)) Nem beszélve a mostani kartonos "mesék" szellemekről, félelemről, gyilkolásról, a világ elpusztításáról szólnak a halál kultusz egyértelmű gyerek lelkekbe való beszivárogtatásáról szólnak!

    A bölcs alkot, de művét, nem birtokolja, cselekszik, de nem ragaszkodik, beteljesült művét nem félti, s mert magának nem örzi, el se veszíti!” Tao Te King

  • ponix

    aktív tag

    válasz Dalai Láma #4476 üzenetére

    A mesék nem is állnak annyira távol a vallástól! A teremtett világ tulajdonképpen a jó és a rossz folyamatos harca, a mesék testesítik meg ezt a gyerekek számára de sokszor még a felnőttek számára is! A mesék sem szólnak egyébről, sőt minden erről szól! Tehát arra gondolok, hogy semmi ami az életünkkel kapcsolatos, nincs messze a vallástól!

    A bölcs alkot, de művét, nem birtokolja, cselekszik, de nem ragaszkodik, beteljesült művét nem félti, s mert magának nem örzi, el se veszíti!” Tao Te King

  • Kain

    senior tag

    válasz Dalai Láma #4476 üzenetére

    Szerintem régebben nem volt több erőszak mint most,kb egálban van a mai erőszakmennyiséggel,csak régebben szabadabban esetleg hamis jogok mögé bujva tudtak gyilkolni,erőszakolni.Ma meg a tvben csak a közepes esetek tárják a szemünk elé,az igazi durva dolgokról nem annyira számolnak be.

  • lao ce

    aktív tag

    válasz Dalai Láma #4493 üzenetére

    neked is igazad van, kymconak is meg nekem is.
    ez csak logikai jatek, nem tobb (legalabbis a reszemrol).

    mikor azt mondod hogy 2-5-1000 isten egyenlo 1 istennel, akkor szerintem osszeteveszted a mindenhatosagot a mindennel. en azt hittem mindenhatosagrol beszelunk, te azt allitod isten minden. ez egy uj allitas, en ugy tudom (es hitem szerint is ugy van) hogy isten nem minden csak (a vallasok szerint) mindenhato. isten nem minden, tehat lehetseges masik isten entitas ami nem reszhalmaza az elso istennek. ellenben a taoval amibol nincs masik hiszen a tao minden, beleertve a a letezot es nem letezot, termeszetbelit es termeszet felettit, elgondolhatot es elgondolhatatlant, magat a taot is.

    ezt egyebkent probaltam mar regen elmondani, hogy a tao minden elkepzelt es elkepzelhetetlen istenek "jatszotere" is egyben, es tobbek kozott ezert nincs a taoizmus altalam muvelt iranyzataban fontossaga annak hogy van-e isten es ha igen akkor hany darab.

    nicht kompot

  • oxox

    addikt

    válasz Dalai Láma #4035 üzenetére

    rarri véleményén vagyok Én is. Jómagam a szemet szemért elvet vallom (ami szerintem lehet nem a legjobb, de a legemberibb, álszentség nélkül).

    Elfogadom, hogy számodra (és a hozzád hasonlóak számára az emberölés nem elfogadható a vallás miatt), de kiváncsi lennék mi lenne a véleményed, ha holnapra a családod egy pszihopata gyilkos módszeresen megkinozná, és....vagy nem is...csak kösse ki egy fához az egyik szeretted (ha apa vagy a lányod), erőszakolja meg, majd gyújtsa fel...hivjuk az elkövetőt mondjuk Mukinak.......ne történjen ilyen veled, összintén kivánom, de eljátszva a gondolattal, szinte biztos vagyok, hogy egy ilyen után nem támogatnád a "humánus" igazságszolgáltatást a "luxusbörtönökben". A megdobnak kővel dobd vissza kenyérrel nagyon szép ötlet/tanitás/gesztus, csak nem az embernek találták ki...sajnos...ha az Én lányommal csinálta volna az az élősködő, akkor a börtönévei utáni első napja lenne az utolsó...

    abortusz: rossz az abortusz, de mégiscsak az döntsön aki szive alatt hordja azt a magzatot, ne egy olyan aki templomban/parlamentben/alkotmánybiroságon mereszti a ....
    Vagy ha dönt a sorsa felöl, amit más cipel kilenc hónapon keresztül, akkor nevelje is fel helyette...k könnyü más sorsában döntéseket hozni... és azt mondani, hogy "számomra az emberi élet a legfontosabb"..... Mivan ha valaki rendellenesség miatt veteti el a gyermekét? büntessük meg, mert nem akar még 6 hónapot és 2-3 évet adni egy olyan gyermeknek, aki több fájdalmat fog átélni röpke élete alatt mint az anyja egész addigi élete folyamán? Azt mondom, hogy könnyü más ...verni a csalánt.

    Nem a vallás ellen vagyok (hiszek Istenben, kinek a nevét a számra hiába nem veszem), de Én vétkem, Én vétkem, Én igen nagy vétkem, az egyházat elitélem, és ha Jézus, Isten gyermeke köztünk járna bizony sirva fakadna, hogy az általa inditott hit/vallás/egyház/tanitások hova jutottak (és nem is a kéne a sötét középkort felhozni neki példának...elég lenne ha az első katolikus templomba bekisérnénk).

    oxox

    Ki gépen száll fölébe.... SC2 nick: oxox character code: 698...dio3/ow: oxox#1525 + #21838

  • oxox

    addikt

    válasz Dalai Láma #4498 üzenetére

    A börtönbüntetés utáni "igazság szolgáltatás" nem indulatból történne, hanem megfontolásból. Nem hiszem, hogy ne lenne jobb annak a szerencsétlennek, akinek Muki a fenti bünt elkövette a lányán. Szerintem jobb lenne...ha másnem legalább a tudat, hogy egy féreggel kevesebb van a világon.

    Nagyon fejletnek gondolja magát a nyugati civilizáció, de azért több ezeréves kúlturákban is fellelhető (nem is kevés helyen, a mai napig) a vendetta. Milyen jogon mondhatnánk, az alig 2000 éves vallás/tanitás jobb?

    Olaszliszkai eset nagyon rossz példa!
    Az olaszliszkai baleset, nem szándékos gyilkosság lett volna, ha a kislány meghal...ha mégis az lett volna (szándékosan ráhúzza a kormányt és gázt ad, akkor nem érdemelte volna meg az életet a soffőr), de egy balesetet ne keverjünk össze egy szándékos brutális gyilkossággal (a törvényeink se egyként kezelik...ahogy sehol a világon). Azoknak akik olaszliszkán "bátran" meglincselték a tanárt, etnikumtól függetlenül választási lehetőséget adnék...kötél vagy villamosszék...de miután sokat nem értenek egyet a szintén több ezeréves igazszágszolgáltatással, akkor a középkori szintre fejleszteném vissza a börtöni ellátást...annak talán lenne némi elrettentő szerepe.

    "Az anya pontosan ezt teszi a gyermeke életével." Szerintem a magzat még nem tekinthető teljes értékü embernek (igaz sokan élnek akik szintén nem :N )....ha farkasok közé tennéd születése után, nem valószinü, hogy viselkedésbe külömb lenne egy másik farkasnál....lehetne sokat vitatkozni, hogy az ember a fogantatás pillanatától az-e. Szerintem nem, szerinted igen...kár egymást győzködni (hiszem vassal nem lehet senkit megtéreiteni), egy biztos, mi most éppen baba projecten dolgozunk az oldalbordával, és már beszéltünk a gyermekhalálról, és mindketten (ő is mint leendő mama), azon volt, hogy inkább vetéljen el a hasába, mint haljon meg szülés után. A fájdalmunk nagyobb lenne megszületése után.

    A szabad öngyilkosság, már több "fejlett nyugati álamban" elfogadott...eutanázia...tehát fejlett szerinted is a nyugati világ a maga kétezer éves vallásával, avagy fejletlen? Egyébként aki meg akar halni, az meghal,humbuk, hogy nem rendelkezel a haláloddal....más az öngyilkossági kisérlet (segitség kiáltás), és más aki tényleg meg akar halni..az meghal másodjára, ha elsőre meg is mentik.

    oxox

    Ki gépen száll fölébe.... SC2 nick: oxox character code: 698...dio3/ow: oxox#1525 + #21838

  • lao ce

    aktív tag

    válasz Dalai Láma #4500 üzenetére

    hmmm. van benne valami. lehet hogy kicsit tul gyorsan lesoportem az asztalrol ezt a dolgot, es hibasan irtam le hogy az 'lenyegtelen'.

    azt hiszem igazad van, adhat hozzajarulast, magyarazatot, erdekesseget (tortenelmit, kulturalisat stb), ettol lehet a ralatas a vallasunkra egy kerek egesz. igy habar ha nem is a 'hozadek' a lenyeg, de azert nem lenyegtelen. arnyaltabban kellett volna fogalmaznom.

    nicht kompot

  • lao ce

    aktív tag

    válasz Dalai Láma #4503 üzenetére

    en egy kicsit foldhozragadtabb dolgokra gondoltam mikor irtam a 'szennyet', ritualekra, hiedelmekre, bunbocsato cedulakra, egyes periodusok alatti allaspontokra, 'hivatalos' ertelmezesekre, olyasmikre amik kymco hozzaszolasara jutottak eszembe. de, ezek is hozzatartoznak a teljes sztorihoz.

    persze van olyan valtozas ami a vallas fo aramlataba beepulhet es teljes erteku reszeve valik, vegulis igy alakulnak es fejlodnek a dolgok. ugy gondolom hogy a lenyeg, a mondanivalo viszont sosem valtozik.

    neha nehez szetvalasztani hogy egy adott dolog ittmaradt ertektelen 'hozadek' ami csak vitat gerjeszt (elterjedt hulyeseg) vagy valoban egy hozzaadott ertek ami csak elso latasra nem nyilvanvalo.

    nicht kompot

  • oxox

    addikt

    válasz Dalai Láma #4504 üzenetére

    továbbra is azt mondom, hogy egy balesetet ne keverjünk össze egy megfontolt gyilkossággal, azt se, hogy 30 ember ver brutálisan halálra egyet ...ha az én gyermekem csapták volna el, az első és LEGFONTOSABB, hogy az Ő álapotát megvizsgálom, és ha kell mentőt hivok...ha szándékos volt az elkövetés, és megölte...akkor ha kell igazságot szolgáltatok (valószinü csak azután, hogy az impotens törvényeink nem teszik...vagy felindulásból, de minden esetben a szerettem az első!).

    Öltél már embert? Gondolom nem...ha mégis gondolom nem megtorlásból/bosszúból/vagy általad vélt igazságérzetből. Mégis úgy beszélsz, mintha tudnád ki mit érez, mit tenne, és azután mit érezne. Az, hogy nem lenne nekik jobb, sőt lelki teher lenne...csak egy elmélet részedről, ne próbáld tényként közölni, mert nem voltál még abban a helyzetben (gondolom nem). Szerintem meg jobb lenne...de mégsem jelentem ki tényként, hogy: jobb lenne.

    A különbség köztünk, hogy Te rendelkeznél egy más által hordott magzat felett, én úgy érzem nem jelenthetek ki a nevében semmit, hiszen nem vagyok a bőrében, nem érzem a problémáit, (legyen az bármilyen tőről fakató) te azt mondod...mi több kijelented, hogy nem lenne jobb egy áldozat hozzátartozójának, ha a bünős megbünhődne...szerintem jobb lenne...ugyanezt jelented ki az abortuszról..volt már abortuszod???? hány intézeti gyereket nevelsz???? Már mondtam...könnyü más ...val verni a csalánt.

    s ha már legalizáljuk vagy tiltjuk az abortuszt semmiképpen ne a vallás mögé bújva tegyük. Szerintem is bün elvetetni egy babát (főleg, hogy mások éveket várnak, mire összejön, vagy mire adoptálhatnak egyet), de ennek ellenére nem tenném tiltás alá...legyen szigorúbb ellenőrzés alatt, az okokat, a gyakoriságot (felelőtlenséget), és sok egyéb mást megitélve....aki nem akarja megtartani, úgy is elfogja vetetni, csak max nem egy steril korházba, hanem egy garázsban, valami "hentesnél", vagy szegény baba az emésztőben végzi.

    [ Szerkesztve ]

    Ki gépen száll fölébe.... SC2 nick: oxox character code: 698...dio3/ow: oxox#1525 + #21838

  • oxox

    addikt

    válasz Dalai Láma #4508 üzenetére

    aha ez aztán érv..."a magzat rendelkezzen magáról"...nem öltek még meg magzatként, de elvettem az esélyt az életre, jópár millió testvéremtől...akkor gyilkos vagyok??...a spermium nem ember??? Ő is csak élni akar....honnan tudod, hogy csak a magzat lenne képes rendelkezni magáról? .ha ember, akkor te is gyilkos vagy.

    Nem az álláspontoddal van bajom...azt elfogadnám ill. megérteném, hogy ez az álláspontod. Az inkább zavar, hogy olyan vagy mint az egyház aki egy utat fogad el, és minden más téves...tény amit mondasz, nem egyéni vélemény....és hadd ne irjam le, hogy mennyi szörnyüséget tesz, támogat, és elsunnyog az egyház a mai napig (az origo-n pont van egy cikk az I'r javitointézetekről...és, hogy sikálja el az egyház, ahelyett, hogy példásan "mágjára" küldené az elkövetőket)

    [ Szerkesztve ]

    Ki gépen száll fölébe.... SC2 nick: oxox character code: 698...dio3/ow: oxox#1525 + #21838

  • oxox

    addikt

    válasz Dalai Láma #4511 üzenetére

    A szemet szemért elvet nem puhitottam. Az elv lényege, hogy a büntett súlya megegyezzen az elkövetett bün súlyával...kb már 3x leirtam, sebaj. A baleset a vallás tanitásai alapján se bün, hiszen nem szándékos. (azért mert valaki egy pillanatra figyelmetlen volt, s ezzel akár tragédiát idéz elő, az sem szándékos). A szemet szemér elvnek lényege, ami ugye évezredeken keresztül müködött, anélkül, hogy az emberiség kiirtotta volna magát, az, hogy kioltja egymást ha a bünös elnyeri büntetjét.

    Igen kezd a stilusod lekezelőbe átmenni (lelked rajta), de 30 körül vagyok, nem aggodók a személyiség fejlődésem miatt. Én megértem az álláspontod (ezt is irtam korábban), igy neveltek. Ahogy azt is irtam korábban: szép az elképzelés, hogyha megdobnak kővel dobd vissza kenyérrel, csak nem emberi (szerintem álszent, ha valaki meg ehhez ragaszkodik), ami sajnálatos, de az ember minél jobban köti az ebet a karóhoz, annál hiteltelenebb...márcsak azért is, mert az egyik fél mond valamit, a másik meg se próbálja megérteni, és primitivnek tartja, csakmert nem egyezik az álláspontja....az egyháznak meg csupán annyi köze van a valláshoz (nem csak a kereszténynek), hogy Ő alakitotja formálja a vallást.a Biblia első irott jegyzete is ha jol emlékszem 369 körül került papirra...300-400 év alatt azért elég sok minden megváltozhatott a "szájról-szájra" történetből...nálunk ha mondok valamit a munkahelyen, mire a folyosó végére ér már más lesz belőle....ezzel csak a megmásithatatlan véleményre/vallásra/tanitásokra célzok.

    Egy háboruban mint tennél? (ne adj Isten Észak korea használná az atomot, Irán, és egy-két álam melléjük álna...robbant ki háború kevesebb miatt is) Néznéd és imádkoznál, ahogy lerohannak minket?...ha ezt tennéd vagy tényleg fanatikus vagy, vagy csak bolond (nem bántásként, csak egy értelmes ember vagy menekül, és várja, hogy majd valaki valahol megvédi áldozatok árán, vagy fegyvert fog és megpróbálja megtenni maga...hányan haltak meg az "Úr nevében?")

    [ Szerkesztve ]

    Ki gépen száll fölébe.... SC2 nick: oxox character code: 698...dio3/ow: oxox#1525 + #21838

  • lao ce

    aktív tag

    válasz Dalai Láma #4510 üzenetére

    "Az ír papokról meg mit lehetne mondani? Elítélendő. Úgy tudom maga a pápa is elítélte az ilyen pedofil papok esetét. De ez egy szervezet, nagyon sok taggal. Ha mondjuk egy cégben valaki lopja a nyomtatópapírt, az nem helyes dolog, de kérdés, hogy mennyiben jogos az egész céget lopással vádolni. Az alkalmazott bűnt követett el, de nem a cég utasítására. A pápa sem tehet ez ellen semmit."

    azert alljunk mar meg egy szora. nem ugyanaz gyerekeket lelki nyomorekka tenni meg nyomtatopapirt lopni, semmilyen szinten nem ugyanaz, sem erkolcsileg sem a torveny szemeben.

    te is tudod, hogyha kiderulne hogyha egy ceg egyik leanyvallalata szervezett bunszovetkezetkent gyerekeket eroszakolna a felso vezetes tudtaval, es azt a felso vezetes megprobalja eltussolni es belso ugykent kezelni, akkor bizony a bunosok es a vezerkar bortonben rohadna elete vegeig, beleertve a dragalatos fonokot is. nem tehet ellene semmit? tennie KELL, ez torvenyi kotelesseg, kulonben bunsegedlet amit muvel.

    nem sirnek ha ugy ahogy van ez az egesz bunszovetkezetet kivernek a vilagbol es nullarol kellene felepulniuk. mocskos banda, erkolcsileg velejeig zullott tarsasag, ez bebizonyosodott. lelkiismerete rajta ha valaki ezt a maffiat tamogatja erkolcsileg vagy anyagilag is netan, vagy akar szo nelkul elturi es szemet huny felette. maffia? mit is irok. a maffia egy lovagrend ezekhez kepest, hiszen meg a legelvetemultebb bunozoi korok is kivetik magukbol az ilyeneket.

    semmifele, SEMMIFELE mentseguk nincsen arra amit muveltek. (most nem irom le az erveket ehhez, de) aki vedi ezeket, aki mentseget es kibuvot probal talalni ezeknek a mocskoknak, sot, aki akarcsak hallgat errol es szegyenlosen azt mondogatja magaban hogy "nalunk a mi kozossegunkben ez ugysem fordulhat elo", az magat a keresztenyseget es a dragalatos jezusat huzza le a legaljabb civilizalatlan buzos mocsarba. igy gondolom.

    ----
    szeretnem hangsulyozni, hogy ez a hozzaszolasom nem vallasrol es hitrol szolt.
    ez a hozzaszolas emberekrol szolt.

    [ Szerkesztve ]

    nicht kompot

  • oxox

    addikt

    válasz Dalai Láma #4521 üzenetére

    Akkor valamiben azonos a véleményünk :)
    Megkérdezhetem milyen formában van az egyház tagja?

    Ki gépen száll fölébe.... SC2 nick: oxox character code: 698...dio3/ow: oxox#1525 + #21838

  • lao ce

    aktív tag

    válasz Dalai Láma #4518 üzenetére

    az, hogy kizarjak az egyhazbol az eroszakoskodokat vagy nem az engem nem erdekel kulonosebben, mert az az egyhazat minositi (lehet ervelni mind a ket oldalon). viszont az, hogy ezek nem ulnek sitten, az a tarsadalmat minositi, es nagyon szomoru ilyen erkolcsileg zerus tarsadalomban elnem.

    bevallottan tudtak rola a vezetok hogy ez tortenik. mondtak is ok maguk hogy (kb) "hat igen sajnos ez elofordul", es raadasul ugye megtortent esetek utan athelyeztek papokat masik helyre, azaz tenyszeruen tudtak mi folyik, konkret eseteket es neveket.

    senki sem gondolja hogy a papa fizikailag meg tud akadalyozni barmit is. de tudott a bunesetekrol es kb a felrenezesben merult ki amit csinalt (o meg az elodei is meg az osszes haverja a vezetesben). igy cinkossa valt ami viszont buntetojogi kategoria. olyan nincs hogy eltussolja a cegvezetes a bizonyitekokat egy bunesettel kapcsolatban, megtagadja az egyuttmukodest a bunuldozo szervekkel, es akkor mar mentesul is a felelosseg alol ha megis kiderul hogy a beosztottak mit muveltek.

    arrol nem is beszelve hogyha o a jelkepe az egyhazszervezetnek, akkor o a jelkepe az egyhazszervezet buneinek is, es o a vegso felelose ezeknek - kulonben minek van ott, hogy integessen?
    szerk: jelen pillanatban ugy fest, hogy a nyilvanossagra kerult informaciok alapjan teljes erkolcsi nulla az ipse, meg a tobbi is amelyik hasonlo helyzetben volt.

    aki elkovetett ilyesmit az is csupan egy fokkal lehet jobb (ahogy irtad is), mert egyetlen mentsege azert lehet: megtevesztett felrevezetett szexualisan degeneralt agymosott beteg hulye idiota.

    aki errol nem tudott, nem hallott, azzal senkinek semmi baja ugye. viszont mivel nyilvanvaloan teljesen atszovi a vezetes osszes szintjet ez a fereg, en komolyan elgondolkoznek egy teljes disband parancson es ujra kezdeni az egeszet.

    [ Szerkesztve ]

    nicht kompot

  • oxox

    addikt

    válasz Dalai Láma #4523 üzenetére

    értem...dicséretes (tényleg, kellenek akik így próbálnak élni). Járok Én is templomban elvétve...legfőképpen az oldalborda miatt. Nem mondanak a templomban hülyeségeket, csak Én csupán úgy élem meg mint tanácsok az életre, nem törvény. Úgy vélem az alap ösztöneinket nem tudjuk megváltoztatni, "cég"-ről meg azt hiszem nem kell tovább ragoznom a véleményem :) .

    Azt hittem cii'ges vagy.

    És hiszel az "egy egyetemes keresztény anyaszentegyházban" vagy misén ilyenkor bölcsen hallgatsz :)) ?

    [ Szerkesztve ]

    Ki gépen száll fölébe.... SC2 nick: oxox character code: 698...dio3/ow: oxox#1525 + #21838

  • oxox

    addikt

    válasz Dalai Láma #4530 üzenetére

    Az elemi ösztönöket kordában lehet tartani (nem is nehéz a példáidban szereplőket), de van olyan szélsőséges helyzet ahol a "fenevad" átveszi a hatalmat...pl. éhség egy jó példa...csak legyen pl. az andokban egy replőgép baleset egyik túlélőjeként, sok-sok nap éhezés után...az első fázis a halottak hasznosítása (a példa ugye eddig nem példa, hanem történelem), és még jópár nap után csak az a kérdés, kinek jön felszinre elsőként a vad(ász)....vannak egyéb megoldások is...kivételek amik erősitik a szabályt (öngyilkosság, éhhalál...magyarázni nem tudom ezek okát...talán a természetes szelektálás..., s az ember nem tudhatja, hogy melyik csoportba tartozna. Alamuszi nyuszi nagyot ugrik :DD

    [ Szerkesztve ]

    Ki gépen száll fölébe.... SC2 nick: oxox character code: 698...dio3/ow: oxox#1525 + #21838

  • lao ce

    aktív tag

    válasz Dalai Láma #4530 üzenetére

    Dalai

    eszembe jutott valami arrol amit irtal :)

    az osztonokrol irsz de a peldaid rosszak. nincs verekedes oszton, nincs uvoltes oszton, veszekedes stb, a sok ember osszezarva eleg jol elvan, az sem az osztonok legyurese miatt van. a bomba novel valo szexeles, meg ha elsore sikerul is akkor sem osztonre utal. nem allitom hogy etologiai nagymester lennek, de egy kicsit olvasgattam errol.

    az allati osztonok ugyanugy egyutt elnek velunk a mai napig, es mukodesbe lepnek mikor kell, csak legfeljebb 'megmagyarazzuk' az intellektusunkkal miert is cselekedunk epp ugy ahogy. persze vannak osztonok amik elhalvanyultak es jelentoseget veszitettek. de tobben azt mondjak hogy meg az erzelmek is allati eredetuek, sot, meg a szerelem is.

    en ugy gondolom az ember cselekedeteit atszovi az osztonviselkedes, legyen az oroklott viselkedes, genetikailag beegetett program, vagy epp egy, a kornyezeti hatasaira nyitott folyamat. es mivel sok oszton az utobbi kategoriaba tartozik, attol lehet az az erzesed hogy 'uralkodsz felette' de ettol meg az oszton az ami a folyamatot beinditotta, mindossze egy nyitott vegu programrol van szo amit lehet 'modositani'. ilyen nyitott program peldaul a menekules egy veszely elol, a tanulas (amire azert ugyanugy vonatkozik az allati es emberek vilagaban hogy vannak fajra nezve egyedi "osztonvezerelt" korlatai), vagy a haboru azaz a fajtatars irtasa ami az egyedek eloszlasat szabalyozza, a fajgyulolet ami talan egyszeruen imprinting kovetkezmenye, vagy akar a szex az emlitett bomba novel, ami nem csak a fajfentartas miatt, hanem a stresszoldas es parkapcsolat erositese miatt is biologiai szukseglet.

    gondoltal mar ra miert tolakszanak az emberek -foleg a ferfiak- az autopalyan?
    tudod miert teszi minden anya szules utan a bal karjara a gyereket fuggetlenul attol hogy jobb vagy balkezes?
    hol tanultak sirni a csecsemok? :)

    [ Szerkesztve ]

    nicht kompot

  • lao ce

    aktív tag

    válasz Dalai Láma #4533 üzenetére

    Sok kijelentesed volt ebben ami meglepo szamomra:
    - az embert kevesbe vezerlik az osztonei mint az allatot
    - tobbsegben van a nem oszton altal vezerelt viselkedes.
    - osztonok "amik ha belepnek az eletbe" vs. az ahogy en gondolom megpedig hogy az osztonok atszovik az egesz eletet, a mindennapokat

    "De az ember mégsem ösztönlény. Ezt sok példával tudnám alátámasztani."
    kerlek tamasszad, erdekelne.

    nicht kompot

  • oxox

    addikt

    válasz Dalai Láma #4536 üzenetére

    korábban irtam egy példát ami azért döngeti az általad leirt elmélet falait.

    Ember kisded kiket farkasok nevelnek....teljes egészében ösztönlény lesz "más állat faj" (márha túléli), nem lesz külömb a csordánál. A fejlet idegrendszer még kevés ahhoz, hogy az ember több legyen mint egy farkas. Egyébként több fejlet állatnál figyelték meg, hogy képesek tanulni, sőt a jővőre tervezni...tapasztalatból...és azt később tovább is adják, vagy el lesik (pl. eszközhasználat)...és nem ösztönös előre tervezésre gondolok mint mikor télire gyüjtenek.

    [ Szerkesztve ]

    Ki gépen száll fölébe.... SC2 nick: oxox character code: 698...dio3/ow: oxox#1525 + #21838

  • oxox

    addikt

    válasz Dalai Láma #4536 üzenetére

    olyan dolgot tenni másért ami nem tünik logikusnak, és az ösztön ellen van szintén nem csak ránk jellemző. ugye a létfentartás az egyik legerősebb ösztön (ha nem a legerősebb), mégis egy nem túl bonyolúlt életformánál megfigyelhető, hogy a másikért hajlandóak feláldozni. Méhek.

    lódarázs támadásnál a méheknek egyetlen esélyük van, ha a támadóra repülnek, és a szárnyukkal elkezdik heviteni (ugye a fullánkal támadni értelmetlen), a lódarázs közben kb úgy viselkedik mint elefánt a porcelán boltban...de a testének "hőhatára" 1-2 celsiussal a méheké alatt van...megsütik. Ez is ösztönös (eszembe nem jutna azt mondani, hogy kigondolt megtervezett jelenség), csak arra utalok, hogy a lemondás nem ránk jellemző (ebből kifolyólag mondhatjuk ösztönös jelenségnek...bár valószinü minden cselekedetre lehetne akkor ösztönt találni :) )

    Ki gépen száll fölébe.... SC2 nick: oxox character code: 698...dio3/ow: oxox#1525 + #21838

  • lao ce

    aktív tag

    válasz Dalai Láma #4536 üzenetére

    lemondas, onfelaldozas: csaladi vagy tarsas csoportban elo allatoknal a csoport tulelese miatt ez nem kizarolag emberre jellemzo. evolucios elony a csoport tulelese.

    elvont dologert tenni erofesziteseket? ugy erted templomba jarsz meg ilyesmi? tehat a csoportba tartozas, tarsak kozotti biztonsagerzet jutalma, a hatalmas falkavezer joindulatanak keresese lenne a bizonyitek az osztonok legyozesere?

    "Az ő működésükhöz jóval több mindent kellett már előre beprogramozni, hogy működjenek. Nem tud egy állat tervezni, az ösztönei vezérlik, mikor mondjuk a termeszek várat építenek. Az ember az alkotás folyamatában nem az ösztöneit használja, hanem más képességeket."
    egyetertek.
    hozzateszem,kb a korai 70-es evekben gondoltak azt hogy oszton = elore programozott viselkedesek gepies lejatszodasa.
    erdekes az alkotas kerdese is. egy matekkonyvet megirni = 1% oszton, 99% tudatos elemzes, romantkus regeny, legyen mondjuk 50%. mozart zeneje: 99% oszton, beethoven legyen mondjuk kis joindulattal 50% :)

    "A mai világban a hozott ösztöneink kevésnek bizonyulnának csak önmagukban. Egy holdutazás megtervezésében nem sok pluszt tesznek hozzá, legfeljebb az életösztön szól, hogy egy ilyen veszélyes küldetésre talán nem kéne elmenni."
    igy is van. csak azt ne teveszd szem elol, hogy bar a holdutazason sok ezer vagy tizezer ember dolgozott, az megis csak egy kis szazalekot tesz ki az o mindennapi eletuk perceiben, es csak egy icuripicuri szazalekocskaja az egesz emberiseg mindennapi eleteben tortent osztonos dolgoknak. peldaul az arckifejezesek osztonosek. hanyszor tortenik egy nap?

    "A tanulás pedig képesség, és nem ösztön."
    a tanulas genetikai adottsag. a modern etologia szerint oszonok altal beinditott es vezerelt folyamat. az indok roviden kb annyi hogy minden fajnak vannak evolucios es biologiai teruletei es korlatai ezen a teren. ne ugy ertsd hogy nem lehet megtanulni a telefonkonyvet, hanem hogy olyan korlatok amit nem, vagy csak hatalmas nehezsegek aran tud legyozni valaki, mivel nem illeszkedik az eletterehez, nincs rajta a faj fontossagi terkepen (ezt szebben is irhatnam, de keptelen vagyok megfogalmazni szepen). meg a legfejletlenebb allatok is tanulnak, es most nem csak kondicionalasra gondolok.
    masik pelda az oszton altal vezerelt tanulasra: imprinting. a fiatal allatoknal (es embereknel is) az elet korai szakaszaban a bevesodes folyamata egy eleten at meghatarozo. tudod, a kiskacsak akik totyognak az ember utan mert ot lattak meg eloszor es ugy tanultak hogy o a mama. ebben a fajta tanulasban az oszton a foszereplo es a 'kepessegnek' szinte nincs is szerepe, megis tanulasi folyamat.

    "Ösztönöket nem tanulunk. Azok velünk születettek. A tanult viselkedés minták sem ösztönök."
    ez mind igaz. am a tanulas az osztonok resze, vagy inkabb ugy mondom hogy tarsa, hozadeka, faroknyulvanya :) bar velunk szulettek programok es a programot aktivizalo kulcsok, az osztonok 'elsulesenek' is megvan az ideje, es bar bennunk vannak, de sok nem aktivizalodig amig nincs itt az ideje (de neha rosszkor is elsul). vagy akar sohasem, vagy csak mestersegesen teremtett korulmenyek kozott.

    "A szeretet sem ösztön."
    hat akkor mi lenne?
    utodok felnevelese hosszu ideig tart, a biztonsagos parkapcsolat es az eros csaladi kotelek a "falka" tulelesi sikeret megdobja. kb ennyi. cserebe jon a jutalom endorfin formajaban, a szeretet jo erzest valt ki abbol aki szeret, ezert az ember (es talan a fejlett allat is) hajlamos kiprobalni a szeretetet mindennel kapcsolatban ami a keze ugyebe esik, es ha azok nem jonnek be akkor kitalal maganak dolgokat amiket szerethet. osztonos belso kesztetes.

    "Az ember képes felismerni az ösztöneit, és befolyásolni is tudja őket. "
    igy van de nem csak az ember. az osztonok egy fajtajanak ahogy mondtam nyitott program a vege. barmelyik allat kepes befolyasolni ezeket. viszont az amikor almossagot vagy ijedten jobbra nezel mert valaki a fuledbe tusszent azt nem tudod befolyasolni, az oszton program lefut es kesz. de tudod kesleltetni a program lefutasat igy vagy ugy, pont mint a fiokait vedo, a roka orra elott centikkel verdeso anyamadar a sajat menekulo osztonet. persze minden egyednel kicsit mas szett van jelen, mas erossegben, ez az evolucio hatasa (embernel meg meg sokkal nagyobb a szoras).
    gondold el peldaul, menekules veszely eseten. eloszor is a veszelyforrast sokszor tanulassal lehet beazonositani. honnan jon a veszely, levegobol, foldrol, akkor bizony donteni kell. a menekuloutvonal is a kornyezettol fuggo dolog, szoval jo osszetett az egesz. de, ezt az egesz folyamatot az osztonok vezerlik. az osztonos viselkedes nagyon osszetett tud lenni, sokszor nem is lehet megallapitani hogy hol er veget az osztonos viselkedes es hol kezdodik a tudatossag.
    az igaz hogy az embernel ez a 'szabad' resz a programban olyan hosszu idoszakra nyulik hogy az valik meghatarozova minosegileg. ettol alakulhatott ki az intelligencia, tarsadalom, kultura, hiszen volt eleg 'mozgastere' letrejonni.

    "Az anyai ösztön is ilyen. Minden nőben megjelenik, de mégis sok nőnek nincs gyereke."
    csak a szules utan/alatt indulnak be ezek az osztonok egy bizonyos ideintervallumban ha jol emlekszek talan 24 ora korul van. legtobbszor beindul, de nem mindenkinel (a tej, a hiszti meg hasonlok az hormonalis alapon van, nincs koze az osztonhoz). sok tanult mintaval egeszulnek ki ezek az osztonok is.

    hogy hozza is adjak valami keveset ahhoz amirol beszelgetunk:
    bar sokat gondolkoztam ezen, de egyetlenegy tettet vagy cselekedetet sem tudtam kipreselni magambol ahol nincs a hatterben egy biologiai szorito szukseglet, egy melyen gyokeredzo allati osztonviselkedes uk-uk-ukunokaja. legkozelebb all ehhez szerintem az erdek es visszajelzes nelkuli tett, valami vagy valaki iranyaban. az erzelem- es erdekmentes cselekedet. es ez itt kapcsolodik a vallashoz, az en vallasomhoz legalabbis biztosan, szerintem a tiedhez is.

    [ Szerkesztve ]

    nicht kompot

  • lao ce

    aktív tag

    válasz Dalai Láma #4547 üzenetére

    en probaltam elmondani es alatamasztani azt amit irtam a legjobb tudasom szerint, hogy mi minden es miert kovetkezhet az elore eltarolt programokbol. mostmar csak ismetelnem magamat. eleg vaskalaposnak hangzik amit irsz, nagyon 70-es evek (neha talan 50-es), ennel ma mar sokkal izgalmasabb ez a tema.

    pedig meg csak most johetett volna az igazi, a vallassal valo osszekotes! de sebaj..., azert majdnem osszejott! :)

    nicht kompot

  • oxox

    addikt

    válasz Dalai Láma #4550 üzenetére

    rendben, akkor hivjuk ösztönös reakciónak...a lényeg, hogy nem tudatos/átgondolt dologkra gondolok.

    lao ce: az álmosság, és már a pillantás (nem különleges külső hatás miatt) szerintem nem ösztön által vezérelt cselekedet...ennyi erővel a légzés is az, meg a szivverés.

    Ki gépen száll fölébe.... SC2 nick: oxox character code: 698...dio3/ow: oxox#1525 + #21838

  • lao ce

    aktív tag

    válasz Dalai Láma #4555 üzenetére

    azert nem jo otlet belebonyolodni, mert elbeszelnenk egymas mellett.
    nalad az oszton = oroklott magatartas, automatikus cselekves, es a tanulas meg kulon van, ami oszinten szolva nem tudom melyik tudomanyag definicioja (persze, 1910-ben ez egyenlo is volt).
    nalam az oszton az az oroklott magatartas es a tanult dolgok osszegyurasa es szabalyok szerinti lefutasa. ami kb az etologiai definicio akar lenni, de a szociobiologiaiba is belefer ami hozzaveszi meg az evoluciot.
    az erzelmekrol meg ne is beszeljunk mert elszomorodok :)
    a gond az, hogyha belemegyunk a vallasba, akkor ket kulon dologra epitenenk.

    nicht kompot

  • lao ce

    aktív tag

    válasz Dalai Láma #4562 üzenetére

    hat, pont ezaz! marha nehez olyat irni aminek a beindulastol kezdve nincs koze az osztonhoz.
    - amit probaltam irni hogy monjduk egy olyan cselkedet ami erzelemileg semleges es valaki vagy valami kulso fele iranyul, es nincs elvart visszahatas.
    - egy beszelgetes temaja lehet nem osztonos.
    - a gondolkodas temaja lehet nem osztonos.
    - mondjuk esernyot viszel magaddal az utra. a felkeszules vagy inkabb a felkeszules a varatlanra az mondjuk nem osztonos. szoval altalanossagban talan a tervezes, hiszen a tervezesre keptelenseg eloregyartott programot irni.
    (ezek a fentiek mind kapcsolodnak a vallashoz)

    - ongyilkossag, bar ez alapon jon a depresszio ez alapon meg barmelyik hasonlo problema a szemelyisegben. nem tudom ez elfogadhato-e emberre jellemzo dolognak.
    (lehet hogy ez is kapcsolodik a vallashoz, pl ha mi itt mind bolondok vagyunk :) )

    ha olyan progamokat es elfogadunk a felsorolashoz aminel mar nincs szerepe az eredeti kivalto osztonnek, akkor szinte barmi lehet ilyen, egy ido utan teljesen szabad a futas, es mar nincs kapcsolatban az osztonnel, bar a beinditasba szerepet jatszott vagy jatszhatott.

    azt mondjak sokan hogy a tudasszomj is egy emberre jellemzo oszton (vagy motivacio, motivacios oszton, attol fuggoen hogy ki mennyire sertodos arra nezve hogy az emberrel kapcsolatban az oszton szot hasznaljak).
    szoval, peldaul, ha most felemelem a kezem akkor bar van egy logikai lanc ami ide vezet az osztontol, de itt mar reg atvette az iranyitast a tudatom es csak annyiban van koze ehhez az osztonnek hogy valahol a tavolban ereztem egy pillanatra eleg kesztetest ahhoz hogy beszoljak a forumra ebben az ugyben hogy egyutt oltsuk a tudasszomjunkat.

    hasonloan ehhez:
    mondjuk meglatsz egy majom agyvelo levest csiga-bel korettel. az oszton programod beindul, ertesiti a tudatot az esemenyrol (felso kontrol), elinditja a folyamatokat meg mas tars-programokat (arckifejezes, szemosszehuzas, szaglassal kapcsolatban valami, nem tudom persze), vegul felemeli a nemtudom milyen kemiai szintet, aminek eredmenye az hogy undort erzel, nem akarod megenni. a kerdes az undor az most erzes vagy reakcio vagy oszton? en azzal ervelek itt hogy az oszton folyamataba tartozik bele, mivel azok alapjan amiket olvastam ez igy jott at, hogy az oszton a nagy befoglalo edeny. de mondjuk ha ezt masnap elmeseled ezt a felesegednek, akkor az mar nem az oszton resze.

    ha meglatsz egy igezo szempart, akkor a program beindul, agyban jonnek az enzimek, gyomorba megjelenik az ismert erzes :), es tudom-is-en milyen logikai lanc vegen szerelmes leszel. akkor a szerelem oszton vagy nem? HA az undor oszton akkor a szerelem is. bar, lehet hogy tevedek, az emocioknak tobbfele csoportositasa van attol fuggoen merre keresgelek (szep, izgalmas tema), de a mostani tudasom alapjan nem latok kulonbseget. de ha mondjuk ugy dontotok hogy floridaba mentek naszutra az mar nem az oszton resze.

    ezek alapjan amit mondtam itt az is kovetkezik, hogy amit oxox irt, a karatezo onkentelen mozdulatarol amivel kived egy utest, az nem oszton, hanem egy motorikussa valt reflex mozgas megvalositasa ami mar olyan tavol van az eredeti kivalto osztontol ami ravette az illetot a gyakorlasra, hogy mar nem tekintheto osztonosnek. tehat ez egy reflex mozgas oszton nelkul.

    mondd meg kerlek hogyha hibat latsz abban amit irok, de kerlek indokold meg hol es miert hibas.

    [ Szerkesztve ]

    nicht kompot

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz Dalai Láma #4566 üzenetére

    És az is lehet, hogy kymco téved. Akár a hitéről, akár az életéről legyen szó. De meggyőződése, és az általa tapasztaltak alapján számára a legbiztosabb igazság a valóság. Kellenek a meggyőződések, amik mentén lehet élni. És nem lehet két dolog egyszerre igaz. Vagyis néha lehet, de ez egy másik, nagyon érdekes téma.

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • kymco

    veterán

    válasz Dalai Láma #4600 üzenetére

    Én a könyvben kb a 100. oldalig bírtam... ízlések és pofonok :)

    www.refujvaros.hu

  • AMD Power

    titán

    válasz Dalai Láma #4600 üzenetére

    Szerintem se volt benne semmi olyan dolog mai nagyon bántó lett volna az egyház felé.

    Eladó Samsung Watch Active 2. https://hardverapro.hu/apro/elado_mukodokepes_samsung_watch_active_2_40mm_okos/friss.html

  • ponix

    aktív tag

    válasz Dalai Láma #4606 üzenetére

    "már II. János Pál is bocsánatot kért az egyház ezen tetteiért,"

    És akkor akit karóba húztak annak nem fájt? ettől! Vagy akit megégettek, annak nem fájt? Bocsánatot kért! És?

    "bioetikai"

    Mit jelent ez a szó?

    Mi az, hogy bioetika? Szégyen ez a kifejezés! Azt sugallja, hogy van olyan történés az életben, amely nem etikus, de elfogadjuk!

    A bölcs alkot, de művét, nem birtokolja, cselekszik, de nem ragaszkodik, beteljesült művét nem félti, s mert magának nem örzi, el se veszíti!” Tao Te King

Új hozzászólás Aktív témák