Új hozzászólás Aktív témák

  • bambano

    titán

    válasz #64791808 #189 üzenetére

    Úgy nem fog átállni senki se linuxról windowsra, se fordítva, hogy egy nagyokos pesti miniszteriális jó kis meleg szobájában kitalálja, hogy most ez lesz vagy az lesz. Viszont (ha emlékeim nem csalnak), ez már a harmadik kör lesz, amikor aranyárban, felmérések és tényleges igények ismerete nélkül ms licenszeket veszünk. Én azt se támogatnám, hogy zsuzsi linuxot vegyenek normális versenyeztetés és tisztességes kiírás nélkül.

    De azt is látni kell, hogy 10-12 éve lehet Magyarországon önszerveződő közösségektől információt, segítséget kapni, ennyi idő alatt legalább két garnitúra tanár végzett a felsőoktatásban. Ha jól tudom, 6 éve vannak Linux az oktatásban konferenciák, ők is, mások is próbálják terjeszteni a linuxot. Az nem igaz, hogy ennyi idő után sem lehetett linuxot megtanulni oktatási szinten, az sem igaz, hogy az ecdl vizsgának muszáj "tudjuk fejből a word menüit" vizsgának lenni és az sem igaz, hogy aki akart, az nem tudott áttérni linuxra.

    Tehát azzal, hogy Hiller aláír egy ekkora csentóról szóló, közbeszerzést kikerülő papírt, ezeket az önállóan fejlődni képes iskolákat is megfojtják. Amellett, hogy politikai oldalról tekintve elég egyértelműnek látszik a helyzet, sajnos.

    A másik hsz-em pedig arról szól, hogy ha a t. user eltűri az ms monopóliumát, akkor tűrje el azt is, ha úgy gondolja, hogy indokolatlanul magasak az ms szoftverek árai. Még mielőtt 1000 hsz-es flame indulna az ms szoftverek árairól, jelzem, hogy fenti állítás nem tartalmaz megállapítást az ms szoftverek áráról, csak azt firtatja, hogy egyrészt sok user mondja, hogy drága, másrészt ezek az userek sem lépnek a monopólium ellen.

    Az, hogy valaki beszól az árak ellen és közben nincs véleménye a monopóliumról, szerintem nem egységes állásfoglalás.

    Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

  • bambano

    titán

    válasz liksoft #198 üzenetére

    Ez a "Az összes egyetemi-iskolai számítógépre telepített Microsoft-csomag használati joga megszűnik márciustól, ha addig a magyar állam nem rendel újakat." kijelentés (önmagában ugyan igaz), abban a hamis tényben tünteti fel a helyzetet, mintha ez a tény, hogy egy ismert szerződés lejár, lejáratának ideje szintén ismert, hogy erre nem lehetett volna évek alatt felkészülni. Ez, szerintem, orbitális marhaság. Már az előzőt se kellett volna megkötni, de lehetett volna mondani, hogy az az utolsó.

    ÉN konkrétan szóltam nekik, nem is egyszer. Igaz, nem Hillernek, nem most, hanem Kálmán barátunknak, az előző körben.

    Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

  • liksoft

    nagyúr

    Érdekes, hogy erre nincs reakció míg erre van. Pedig az első a fontos a cikk szemszögéből. :F

    Szerk: Befejeztem. Ugyanis értelmetlen. Hiszen mindenki tudja mit kéne tenni, mindenki mondja, csinálja, és mégis marad minden a régiben. Így valóban nem lehet semmit sem tenni. A cikk pont azért születhetett, mert van aki valamit lép. Hogy ez miért és másra milyen kihatással van, azt nem itt kéne megbeszélni.

    [ Szerkesztve ]

    Murphy él és dolgozik (Ami el tud romlani, az el is romlik). hdd-mentes.hu

  • #64791808

    törölt tag

    válasz rii #193 üzenetére

    Megközelítőleg sem érted, amit közölni akarok. Értem, szelektáló telepítés kell. De mennyi legyen a szoftver ára? Ki fogja tudni, hogy te az OS mely részeit fogod használni? Mondd meg, hogy ezt hogyan oldják meg!

    Más: te filmkritikushoz hasonlítod magad? Jogos, minek részt venni valamiben, ha megéhetünk a kritizálásából is... Hívhatod magad akárminek. Hőzöngés az van, de amikor a valós megoldás megkeresése kerül terítékre, akkor összesen annyit tudsz kinyögni, hogy legyen szelektív telepítés. Gratutlálok, remek teljesítmény.

  • #64791808

    törölt tag

    válasz bambano #201 üzenetére

    A változás nem felülről fog indulni, de - ha tetszik, ha nem - szükség van a minisztériumi támogatásra. Ha az oktatási minisztérium végezne egy kutatást a munkaerőpiaci informatikai igények felmérését illetően, és utána a platformfüggetlenség direktíváját követné, akkor az oktatási szervezetek rá lennének kényszerítve a komplexebb oktatásra. Minden lehet, csak akarni kell.

    Amit írtál, az teljesen ül, 12 év alatt bele lehetett volna tanulni a kérdéses dolgokba, főleg, mert ez IT-szemmel még nagyobb idő. Pont erről beszélek, hogy minisztériumi nyomás kell ahhoz, hogy a folyamat ne csak előkészítve legyen, hanem el is induljon.

    Az ECDL vizsgáról talán ne beszéljünk, mert nulla, semmi, zéró. Hugom most csinája: "formázza meg a flopylemezt". Esküszöm, ez feladat. Nem sokkal vagyunk elmaradva, 15 évvel.

    A másik hsz-edet értettem, arra akartam rávilágítani, hogy sok usernek azért kerül sokba a szoftver, mert nem körültekintően vásárolnak, maguk sem tudják, mire van szükségük.

  • Rolly

    veterán

    válasz rii #192 üzenetére

    1. a windows mint operációs rendszer tartalmaz böngészőt, akinek ez nem tetszik, annak nem pampognia kell hanem másik operációs rendszert választania. Ha meg wint használ, s szeretne mást használni akkor annak megvan a lehetősége. (a microsoft megtehetné, hogy mindenképpen csak ie menjen rajta, de nem teszi)

    2.miért is más??? "te most bemész pl a boltba veszel egy kiló almát, melyiket választod? amelyik érett vagy amelyik nem?" ha már fizetek valamiért, elvárom, hogy minnél több olyan programot tartalmazzon amit lehet használni. (pl nekem a winbe hiányzik egy komolyabb feladatkezelő, rajzoló, sőt én még egy alap funkcionalitású officet is beletetetnék) Természetesen tőlem lehetne a telepítés menetében (mint pl mikor officet telepítesz) hogy mit szeretnél mit nem ...

    3. ha megveszed, akkor elfogadod, hogy így müködik. Pl aki vesz egy quad procit az elfogadja, hogy nem lehet magokat letiltani benne, vagy hogy utasításkészletet nem lehet letiltani

    pontosan annyi mint anno volt a googlenek, hogy az ie 7ben mi az alapértelmezett kereső

  • Rolly

    veterán

    válasz ngabor2 #156 üzenetére

    khmmm office 2007 a válasz (zippelt xml fájlok => meg lehet nézni mi mit csinál) => ms nyitott

  • Rolly

    veterán

    válasz Dave™ #163 üzenetére

    nem tudom honnan jött hogy a wordnek nem szabványos a fájlformátuma, meg nem is értem miért kéne annak lennie. A wordnek van saját fájlformátuma. Azt a microsoft fejlesztette ki, visszafelé kompatibilisek a verziók (az docx ig), nem szabványosította, illetve ha akarta volna akkor is elutasították volna pl docx, xlsx ...-ot akarta már szabványosítani, de nem lett belőle semmi.

  • Rolly

    veterán

    válasz cousin333 #200 üzenetére

    1. pl egyetemen természettudományi, ahol az ott tanulók 70%-a kb firefoxot használ.

    3. kb 6-8 éve foglalkozok honlapok készítésével, s mindig volt az oldalaimon böngésző detektálás, stat meg hasonlók, volt anno olyan, hogy az Opera elért 5-6%-ot manapság már 4-et sem. Kivéve az olyan oldalakon melyeken direkt mobil tartalmak vannak, mert ott az opera böngészők elég jól állnak. (innen ha jó marketingje lenne az operának részesedhetne a pcés böngészőknél is, de hát nem)

    monopól helyzetben olyan cég van, akinek NINCS alternatívája. Ha egy piacon több mint 1 résztvevő van, akkor már nem beszélhetünk monopol helyzetről. Ilyenkor már piacvezető lehet a nagyobb. (vagy a cocacola is monopol helyzetben van???)

    itt páran tanulhatnának egy kis közgét

  • slartibart

    csendes tag

    válasz cousin333 #200 üzenetére

    A linkelt cikkben van egy hivatkozás egy EU vizsgálódásra, hogy azért most perel az Opera. Milyen Eu-s vizsgálódásról van szó?

  • FTeR

    addikt

    válasz tildy #179 üzenetére

    rettentően informatív hozzászólás volt így 40komment távlatában. eredetileg csillagozva odaírtam, h eu alatt nem az uniót értem, de kitöröltem, mert a statisztikák a teljes európai kontinensre szoktak szólni, de úgy látszik nem kellett volna.
    (ez is nagyon informatív volt, de legalább off-ba raktam. :) )

  • zdanee

    őstag

    válasz Rolly #208 üzenetére

    [...]a wordnek nem szabványos a fájlformátuma, meg nem is értem miért kéne annak lennie[...]
    Nem nem szabvanyos, hanem masok alltal nem olvashato, zart.
    Mert ha valamit peldaul a vilag kozigazgatasanak 90%-a hasznal, akkor azt jelenti, hogy a vilag kozigazgatasanak 90%-a fugg a termek gyartojatol. Azaz ugy jatszhat veluk, mint macska az egerrel, egy-egy uj foratummal, es roghozkoti oket, ugyanis a regi anyagokat csak a sajat szoftvreiken lehet megnyitni, igy nem alternativa a konkurencia (linux, mac, stb). Nezd csak meg, a kozigazgatasi szfera probal menekulni a Windows elol, ahol csak tud, Kinanak sajat linux verzioja van, az EU tobb allama, Franciaorszagban tobb nagyvaros, az USA tobb allama, mind ternek at linuxra.

    Zipit Z2 idomár - S23u 1TB - HP Envy x360 13 - SGW4 - Miyoo Mini

  • FTeR

    addikt

    válasz bambano #168 üzenetére

    azt a libekre szétszedett dolgot .Net framework-nek hívják. már itt van pár éve. és még nyílt is. sőt, már a forráskódját is lehet olvasgatni. (mondom én, h előbb lesz a win nyílt, minthogy a linux elterjed)

    az a koncepció lényege, h van egy program, ami tud vmit, mert tudnia kell, akkor más program miért ne használhatná fel. pl excel fügvényeket is meg lehet hívni.
    valójában ez valósítja meg azt, h ha vki egyszer már valamit elkészített, akkor másknak ne kelljen foglalkozni vele és nem az, h 100 féle linux van, mert mindenki azt hiszi, h ő majd jobbat tud.
    ellentétben azzal a koncepcióval, h egy app maga mellé csomagolja a libe(ke)t, mert a fejlesztő nem számíthat rá, h ott lesz(nek) a gépen.

    az lényeg, h egyféle van. nem véletlenül sikeresek a konzolok is. adott platform 1 dolgot jelent és kész. mindenből 1 van. könnyű rá fejleszteni és optimizálni.

    példának okáért ASP.Net 2.0 van beépített user kezelés**. köv lehetőségeid vannak
    -felhasználod úgy ahogy van. (5per és pár kattintás)
    -testre szabod ami van (30p)
    -felhasználod egyes részeit (felüldefiniálod ami nem tetszik) (pár óra)
    -keresel egy 3rd parti megoldást (1-2óra míg megtalálod, aztán akár egy nap is lehet mire a tesre szabod)
    -magad készíted nulláról. (pár naptól egy egész hétig komplexitástól függően)
    ugyanez phpban:
    -keresel egy 3rd party megoldást
    -magad készíted el.

    a szükséges időt nem is nézve az elsőnek a köv előny is van:
    mindenki azt fogja használni, amitől nő a kompatibilitás. pl ha keresek egy jogosultság kezelős galériát vag egy forum motort, akkor az erre fog támaszkodi és tökéletesen passzolni fog az oldalamba, mert én is ezt használom a user kezelésre.
    ugyanez php-ban úgy nézni ki, h hosszú napok is eltelhetnek (akár sikertelenül is) mire sikerül összefésülni a modulokat.

    **friss élmény, ezért hozom ezt. de lehetne a beépített kalandár is

  • slartibart

    csendes tag

    válasz cousin333 #200 üzenetére

    A Firefox szvsz annak köszönheti a viszonylagos sikerét, hogy egyrészt a média felkapta, másrészt a Microsoft elaludt böngészőszempontból, és miután az Explorer eléggé elterjedt, csak apró változtatásokat végzett el. Az Opera sem rossz böngésző, véleményem szerint semmivel sem rosszabb, mint a Firefox, egyszerűen nem volt szerencséje, és sokáig fizetős volt, és emiatt hátrányba került, amit már nem tudott behozni.

    Ami a Microsoft szétdarabolását illeti, látom, sokaknak nem tetszik az ötlet, pedig szerintem versenyhelyzetet legalábbis a komponensek között nem lehet másképp megteremteni. Ha most az EU hoz egy rendelkezést, hogy a Windows, mint piacilag dománs rendszer nem tartalmazhat böngészőt, akkor a MS beépíti mondjuk a víruskeresőt, és akkor meg abban a piaci szegmensben lesznek problémát. Nem lehet ezt a végtelenségig csinálni, és rendeletileg megtiltani egy rakat szoftver beépítését a Windowsba. Ezért támogatom ezt az ötletet, ami nem a sajátom, és nem azért, mert vad gyűlölet hajt a Microsoft ellen.

    [ Szerkesztve ]

  • Dave™

    nagyúr

    válasz Rolly #208 üzenetére

    onnan jött, hogy teljes egészében zárt a formátum, és semmiféle szabványnak nem felel meg. Tekintve, hogy a gépek legalább 50-60%-án ms office van (ez sacc volt) és a formátum nem szabványos, gyakorlatilag arra kényszerít mindenkit, hogy megvegye az ms office-t, mert csak ezzel lehet teljesértékűen kezelni a doc xls és ppt fileokat. Egyszerű példa: magyar külügyminiszter ír egy formázott nyílt levelet wordben, csatol egy xls-t adatokkal meg függvényekkel majd elküldi holland "kollégéjénak" (de rengeteg más helyre is küldhetné, csak ez egy aktuális példa), és bizony nagy eséllyel nagyon nem úgy fog kinézni a dokumentum és a táblázat, ahogy itthon kinézett. Ha valami nem szabványos, akkor mindenkinek, aki az információcserében érdekelt, meg kell, hogy vásárolja az ms office-t. Ez a baj. Ezért jó pl a PDF, mert az legalább szabványos. Meg az ODF is. A word a saját formátumával meg elmehet a lecsóba, főleg amikor oktatási intézményekben is wordben, xls-ben meg ppt-ben kérnek anyagokat. És a Campus sem ingyenes win, ha nincs jogtiszta wined hozzá, szóval diákként megveheted. Szerinted ez normális?

  • Dave™

    nagyúr

    válasz Rolly #209 üzenetére

    én közgázt tanulok, és rosszul gondolkozol. Monopólium elmélet szinten valóban azt jelenti, hogy adott piacon csupán egy veresnyző van, de a gyakorlatban ez már lazán felfogható annak, hiszen 90% körüli részesedése van világviszonylatban, és tekintve a felhasználók számát ez egy nagyon durva előny és pozíció. Aztán emlékezzünk meg arról, hogy a kereskedelmi szofverek is 90%-ban erre a rendszerre készülnek, valamint a számítógépet használók 90%-a is csak ezt a rendszert tudja használni, hiszen mást még életében nem látott. Tehát a maradéknak - Mac, Linux és a többi (vállalati és magán) - mind a fennmaradó 10%-on kell osztozniuk. Ez lazán kimeríti a monopólium legfőbb tulajdonságait mint pl. MS ármeghatározó, asztali oprendszerek szempontjából gyakorlatilag nincs verseny, ezért annyi a win amennyi.

  • Dave™

    nagyúr

    válasz #64791808 #189 üzenetére

    Dave (172): ha a valaki a nyílt forráskódot védi foggal-körömmel, mert abban hisz, akkor az helyes, azt támogatni kell, az etikus, stb. Ha valaki egy cég politikájával egyet ért, és nem tartja halálos bűnnek, amit és ahogy csinál, akkor provokatívan rákérdezünk, hogy van-e mögötte érdek? Szerinted ez nem gusztustalan hozzáállás?

    Most ha arról beszélünk, hogy pl. a holland kormányzat a nyílt forráskódú rendszereket jelölte meg preferáltként annak jellemzően két oka van: költséghatékonyság, szabványos formátumok, ezáltal egyáltalán nem fog függeni az adott szoftverektől. Nem viccből tér át egyre több közig. szerv. nyílt forráskódra, szóval ez pusztán logikus lépés a fentiek értelmében, nem hitvallás kérdése.

    Dave (175): megfelelő beállítás mellett teljesen igaz, amit írsz. No halljam, ki fogja a megfelelő beállításokat létrehozni?

    Akit megbíznak a rendszer telepítésével és karbantartásával: készítenek egy példányt (azaz csak átszabják a kinézetét egy jelenleginek - pl kubuntu), aztán feltelepítik az összes gépre a módosított ISO-t. Láttál már ilyet, nem? És ennek a költsége töredéke lesz az MS licendíjaknak, továbbá azokat is karban kell tartani.

    Dave (183): én a két kattintás, egy codec, rendszer stabil marad c. megoldásra szavazok. Egyetlen karaktersor: ffdshow

    Kovács János 45 éves budapesti lakos vásárol egy számítógépet előtelepített win xp-vel bárhol. Hazaviszi, és meg szeretné nézni a barátja által DVD-re kiírt divx filmeket. Duplát kattintson az ffdshow-ra? Szerinted tudni fogja, hogy kell az neki? Tudni fogja mit keressen? Hol keressen? Annyit fog látni: kapcsolódás a kiszolgálóhoz kodek letöltése...hiba, nem sikerült. Ő a gépet fogja hibáztatni, pedig ez csak a wmp hibája. Azért mert Te tudsz valamit, nem biztos, hogy az átlagember is tudja. Ubuntunál ezt magától megteszi, odatolja az arcodba hogy mi kell neked. Én érzek különbséget.

  • Rolly

    veterán

    válasz Dave™ #216 üzenetére

    maradjunk abban, hogy piacvezető, az meg, hogy a programok 90%-át rá írják azért van mert minek fejlesszen egy cég a linuxra, mikor mire átfordulhatna mérleg addigra rég csődbemenne mind. Meg érdekes lenne fizetős programot írni linuxra.

    Használok linuxot is, sőt szerveren is. Asztali gépnél esélytelen mert nem kényelmes még mindig, nincs normális fájlkezelő (míg win alatt van total commander). Ha ez lenne lehet hogy én munka közben váltanék, de nem tudok, mert össze vissza kell heggeszteni a winevel, hogy mennyen az ie, s volt már hogy akkor sem ugyanaz jelent meg win ie alatt mint wine ie alatt :(. Win alatt meg van firefox és ie és ennyi...

    Ms ármeghatározó?? tanultál közgét az árat nagyon sok minden befolyásolja. Leginkább a kereslet. A win-se ennyibe kerülne, ha kisebb lenne a kereslet iránta ...

    megjegyzés: gondolom az mindenkinek tiszta, hogy a microsoftnak célja, hogy ahol nem tudják megvenni a wint ott azért használni tudják a koppintott szoftvereiket. Ha ezt nem hagyná, akkor nem lenne piacvezető már rég :)

  • Dave™

    nagyúr

    válasz Rolly #218 üzenetére

    Ugye az tiszta, hogy verseny esetén nem ennyi lenne az ára... mert ebbe messzemenően több van belekalkulálva a megtérülésnél és a normálprofitnál (elég csak az MS piaci méretére és az ügyfelek számára gondolni). Verseny esetén a piac határozná meg az árat és ha MS nem lenne képes olyan áron adni a termékét, hogy az versenyképes legyen a versenytársakkal szemben, akkor szépen lehúzhatná a rolót. De itt versenyről szó sincs. Persze MS sem hülye, és olyan szintre lőtte be az árait, amit a legtöbb potenciális ügyfél ki tud fizetni, neki az az érdeke, hogy a bevételét maximalizálja, és nagyon egyszerű módon teszi ezt: olyan szintre lövi be az árat, ahol megszorozva az ezt elfogadók számával a legnagyobb bevétel jön ki. Ehhez asszisztál a kiskutyus, a BSA, illetve azok a kenőpénzek, amik eljutnak a megfelelő döntéshozó szervekhez. Aztán beszélhetnénk még az ingyenes rendszergazda képzésekről, hogy milyen korrekt, hogy megtanítja használni a saját rendszerét ingyen, hogy az új munkaerő gyakorlatilag csak ehhez értsen, és a cégek, akik őket alkalmazzák, véletlenül MS szoftvereket vásároljanak a szakértők ajánlására. Azt mondod versenyhelyzet van? Amikor az oktatásaban, kormányzati informatikai rendszerekben, cégek túlnyomó többségében és a magánfelhasználók szintén túlnyomó többségének esetében csak MS oprendszerről és irodai programcsomagról beszélhetünk? Nem, ez bizony kőkemény monopólium, a többi piaci szereplőnek kb. esélye sincs jelen keretek között labdába rúgni, nagyon sok évnek kell ahhoz eltelnie, hogy akárcsak a kormányzati szektorban legyen valami lépés a verseny felé, és ha hazánk felvilágosult mivoltját nézem, akkor az utolsók közt leszünk, akik ezt meglépik.

  • moonman

    titán

    keziccsókolom, nekem, mint kényelmes átlag Windows-felhasználónak az lenne a tiszteletteljes igényem, hogy ha feltelepítem a Vistám legyen benne:

    - Windows Mobile Device Center, mert van wines mobilom jól,
    - Office, mert nem akarok külön telepítgetni, és sokat használom (ja és Office-ba kérjük vissza a jogosan járó PDF exportot),
    - Windows Live Messenger, mert kapcsolatban akarok lenni az ismerőseimmel,
    - Windows Live Writer, mert webkettes emo is vagyok,
    - egy Paint.NET tudású rajzprogram, akár jöhet ez is, mer szeressem és ingyen van,
    - Virtual PC, mert virtualizálni jó,
    - valami fasza CD-író program, ami természetesen csinál virtuális drive-ot és ISO-t is kezel,
    - szerveradminisztrációs eszközök, mert néha dolgozni is kell,
    - soksoksok játékok, mert munka után édes a pihenés,
    - továbbá IE, WMP, MovieMaker, Photo Gallery, jaés a Calculator.

    ezek az én kéréseim lennének, nem túl sok, és akár még fizetek is érte.

    ha nem megoldható, ezennel követelem, hogy a kernelen kívül, mindent távolítsanak el az összes Linux/Mac OS/stb. változatból, mert ezzel hátrányosan meg vagyok különböztetve, mint Windows-felhasználó, továbbá aláírásgyűjtést szervezek, hogy legyen népszavazás.

    szóval? "velem" mi lesz?

    [ Szerkesztve ]

  • moonman

    titán

    válasz Dave™ #221 üzenetére

    nyilvánvalóan ironizáltam kicsit, meg nem mintha pont tőled vártam volna valami értelmes választ.

    de ugye észrevesszük, hogy vagyok "én", a másik oldal megoldásait preferáló átlaguser, akinek ezek a kívánságai. valaki írta korábban, hogy szép meg jó dolog az igaz ügyért harcolni, de ha valaki a Microsoft termékeket és irányvonalát részesíti előnyben, annak biztos valami alantas érdeke fűződik az egészhez. mert az biztos, hogy nem csak egyszerűen arról van szó, hogy szeretné a jól ismert, megszokott rendszerét még egyszerűbben, még kényelmesebben használni, anélkül, hogy különböző peres eljárások folytán minden egyes összetevőt a netről kelljen levadásznia. nem, biztos mocsok MS-bérenc mind. teccikérteni.

    [ Szerkesztve ]

  • rii

    nagyúr

    válasz moonman #220 üzenetére

    te is kevered a gizikét a gőzekével, a feltelepített programokat az integráltal

    sőt ... Linuxban ha akarod felteszed, ha akarod nem, még csak nem is települ magától.
    Windowsban? Hogy default települ? Óóóó.... hát hogyne! És integrált? Igen, még az is!

    piros-kapszula: https://www.youtube.com/watch?v=oW-VZVYohRg

  • rii

    nagyúr

    válasz moonman #222 üzenetére

    amit te leírtál, hogy "szeretnél" ezzel mégjobban erősítenéd a monopolhelyzetét, de nem baj. Ne foglalkozz vele. Ne is gondolj bele, mi volna, ha a PC-s CPU piacon csak az Intel lenne, és nem késztetné versenyre az AMD, vagy a néhai Cyrix.

    Abba se gondolj bele, hogy jobb software-k, mégjobb OS.-ek születhetnének egy egészséges versenynek köszönhetően.

    Ha élne a BeOS, és az OS/2 pld.
    R.I.P.

    piros-kapszula: https://www.youtube.com/watch?v=oW-VZVYohRg

  • moonman

    titán

    válasz rii #223 üzenetére

    nekem, mint Windows-felhasználónak hullajó, hogy integrálva van, nem is akarom, hogy ne legyen.

    neked, mint Linuxosnak meg nemtökmindegy? de ha véletlenül áttévedsz, tudsz rá másikat telepíteni? tudsz. akkor tényleg nem értem, mi fáj odaátról. nekem így jó.

  • Dave™

    nagyúr

    válasz moonman #222 üzenetére

    arról volt szó, hogy legyen vagy opcionálisan telepíthető, vagy eltávolítható. Internet explorer egyiknek sem felel meg. MS csinálhat három DVD-s oprendszert is, már a Vista is egy vicc méret (és erőforrás) szempontból, az Opera csupán azt nehezményezte - amit anno mások pl. a wmp esetén is - hogy a rendszer része, nem eltávolítható.

  • moonman

    titán

    válasz rii #224 üzenetére

    jaj már megint az OS/2. az OS/2-t úgy elkúrták, hogy tanítani lehetne. ne fogjuk már a Microsoftra ezt is.

    ezen kívül, kétlem, hogy a Microsoft nincs versenyre kényszerítve, legjobb példa erre az Apple: ha valami bejön az embereknek, az elkezd terjedni. más kérdés, hogy ott is mocskos lejáratókampány folyik, de ezt az óvodás tempót tőlük már megszokhattuk.

    ha nem lenne verseny, nem jönne ki minden héten valami új termék, szolgáltatás, béta, akármi MS-től sem, ezen még nem tűnődtél el?

  • moonman

    titán

    válasz Dave™ #226 üzenetére

    meséld el kérlek, mennyivel lesz jobb, ha eltávolítható? mennyit is foglal? kb. 1,5 MB-ot. ha nem használod, nincs útban, nincs "biztonsági rés", nincs semmi.

    ellenben plusz munka lenne vele, amit veled meg velem fizettetnének meg, ráadásul egy csomó függőségen alapuló program elkezdene nem működni. gratulálok.

  • Tapsi

    addikt

    válasz Belba #10 üzenetére

    Pont az a jó a Windowsban (lehet szidni, de akkor is ezt használja szinte mindenki!), hogy a gépre telepítve máris használhatom a számítógépemet, nem kell még napokat azzal tölteni, hogy a szükséges programokat megvegyem-telepítsem.

    Telepítettél, és használtál te már pl. Ubuntu Linuxot Gnome-mal?
    Állítom, hogy a telepítés egyszerűbb, mint a Windowsé, és utána alapból benne van minden olyan prgram, amire szükséged lehet, nem mellékesen ingyen. Csomagkezelővel meg bármit letölthetsz, automatice települ, szintén ingyen:)

  • moonman

    titán

    válasz Tapsi #229 üzenetére

    igen, köszönöm szépen. pont erről beszélek. ez nálatok kurvajó dolog, Windows-nál meg a sátán műve, vegyükki.

    szerintem itt az alapvető probléma az, hogy az opensource huszárok folyton elfelejtik, hogy a Windows nem nekik, hanem a Windows-osoknak készül. nekik meg kösziszépen, így jó.

    [ Szerkesztve ]

  • rii

    nagyúr

    válasz moonman #230 üzenetére

    Te is tudod, mi a különbség a Linux-os programok, és a Windows-os programok közt.

    hát akkor meg ...
    sátán műve

    piros-kapszula: https://www.youtube.com/watch?v=oW-VZVYohRg

  • rii

    nagyúr

    válasz moonman #228 üzenetére

    függőség?
    francért kellett függőre írni. vegyék ki, jó duma, de nem érdekel.

    az a gáz, hogyha default települ az IE, akkor az emberek 70%-a nem is akar más, mert nem is tudja hogy létezik az IE-n kívül élet a browser-ek terén. Ezt hívják a monopolhelyzettel valü visszaélésnek, ezt kellene megszüntetni

    piros-kapszula: https://www.youtube.com/watch?v=oW-VZVYohRg

  • moonman

    titán

    válasz rii #232 üzenetére

    szerinted mekkora lázadás törne ki a vásárlók körében, ha a következő Windows-ban nem lenne böngésző? a Linuxra miért települ alapból? ott sem jut eszembe másik? csak azért, mert az egyikből 90-szer annyit adnak el (tudom, a másik állítólag ingyen van), attól még nem kéne kettős mércével nekiállni a dolognak. folyton a fair versenyről papoltok, akkor ez hogy működik, hogy ott mindent szabad, itt meg mindent vegyünk ki? ezen sem árt elgondolkodni.

    "francért kellett függőre írni. vegyék ki, jó duma, de nem érdekel."

    ezt remélem, te sem gondoltad egészen komolyan.

    [ Szerkesztve ]

  • rii

    nagyúr

    válasz moonman #233 üzenetére

    " ... ezt remélem, te sem gondoltad egészen komolyan. ... "

    véresen komolyan gondoltam, ugyanis szándékosan csinálták. Nem hülye a MS ....

    " .... az alkalmazások felépítésében ugyan nem sok. .... "
    a Linuxban a programok azok mind-mind más gyártó termékei. Erre akartam célkozni.
    A disztribúciók (de ezt te is nagyon jól tudod) különböző gyártók programjait foglalja magában. Ezzel szemben a windows MS termékkel van csak megtömve.

    Érdekes. A win98 még tudott települni viszonylagos modulatorásban. Vajon az XP miért nem? Mert nem akarták.

    [ Szerkesztve ]

    piros-kapszula: https://www.youtube.com/watch?v=oW-VZVYohRg

  • Dave™

    nagyúr

    válasz moonman #234 üzenetére

    leszámítva azt a nem elhanyagolható tényt, hogy linux esetében maradéktalanul eltávolíthatók, illetve csomagokból állnak és egy központi csomagkezelőből telepíthetők.

    szerk: moonman, az előbb általad említett megfizetendő pluszköltség (moduláris telepítés) az ugye szintén csak egy rossz vicc, mivel 1: nem lenne túl nagy munka, hiszen láttunk már ilyet előtte is, 2: azt ugye nem gondoljuk, hogy ekkora példányszámban egy ilyen kis kaliberű projekt dobna bármit is az áron, főleg, hogy az marhára nem a ráfordítás+profit elve alapján képződik, hanem a már említett "mit bír el a piac, ami a legjobban kifizetődik" elve alapján. Amúgy reagálhatnál valami okosat az ingyenes rendszergazda képzés felvetésemre is, szerintem ez is csak azt a hosszútávú stratégiát hivatott erősíteni, hogy túrjunk ki mindenkit jól a piacról a jövőben is, csak az MS legyen mindenhol, semmi más.

    [ Szerkesztve ]

  • moonman

    titán

    válasz rii #235 üzenetére

    azon a szinten tud az XP is, nézz körül a vezérlőpultban.

    "a Linuxban a programok azok mind-mind más gyártó termékei"

    mi az, hogy a "Linuxban"? a Linux egy kernel, nem ezt oktatjátok folyton?

    "A disztribúciók (de ezt te is nagyon jól tudod) különböző gyártók programjait foglalja magában. Ezzel szemben a windows MS termékkel van csak megtömve."

    nyilván, mivel nincs olyan, hogy "Linux-gyár", így aztán érdekes vita lenne eldönteni, kinek a termékei is kerüljenek bele "a Linuxba". ja várjunk, olyan nincs is.

    a Windows egyébként telis tele van külső gyártók programjaival, a calculatortól kezdve a defragig sokcsomó külső cégtől licencelt, csak megfelelően beolvasztott termékről van szó. fizettek is érte, nem kell félni. az egy dolog, hogy te a névjegyben annyit látsz, hogy Windows Calculator, Copyright Microsoft Corporation.

  • moonman

    titán

    válasz Dave™ #236 üzenetére

    rendben, vegyük ki. hány darab is fogyott a Windows XP N-ből?

    az ingyenes rendszergazda képzés egy lehetőség, senkit nem köteleznek, hogy részt vegyen. tudsz mondani ingyenes Linux rendszergazda tanfolyamot?

  • Dave™

    nagyúr

    válasz moonman #238 üzenetére

    1: nem ugyanarról beszélünk, az opcionálisan telepíthető nem egyenlő azzal a "szűz" verzióval, ami gyakorlatilag csak papíron elérhető, vagy oem illetve dobozos formában láttál olyat bárhol is? Nem az a cél, hogy tök szűz legyen, hanem hogy igény esetén eltávolítható legyen.

    2: ez a nemes gesztus a már hivatkozott egyeduralkodó célt hivatott erősíteni, mint lehetőség, ugye. Ingyenes linux tanfolyamok nincsenek, hiszen a céges supportált szférát leszámítva a dolog non-profit, ergo nincs aki ezt finanszírozza, de gyanítom, a fórumokon és saját tapasztalatokon edződött emberek jobban helytállnak éles helyzetben, mint a steril körülmények között képzett rendszergazdák.

    Az egésszel az ég világon senkinek semmi baja nem lenne, ha nem volna monopol szereplő egy kiemelten fontos iparágban. De mivel az, és százmilliók függnek egyetlen vállalattól, ez azért elég komoly problémákat vet fel. Ahogyan már rii kolléga is említette, sem ár tekintetében, sem technikai szempontból nincs igazi verseny (az új szolgáltatások egy dolog, abban van félnivalója, most az alap OS-ről beszélünk). Szóval lehet, hogy kényelmesen kijönne az egész win móka végfelhasználói áron 3000 HUF-ból (ekkora példányszámnál ugye nagyon eloszlik az a "rengeteg" support és fejlesztés), de mi azért csak fizessünk 30 ezret a változatlan gépre telepíthető oem-ért, és közel kétszer ennyit a dobozosért. Meg nézzük azt, hogy hol tart a Mac OS meg a linux-disztribúciók zöme, ahol utóbbiak ráadásul általánosságban ingyenesek, tehát non-profit módon, közösségi munkából tartanak ott, ahol. Mi lenne, ha még mindig a T-Com (matáv) lenne az egyeduralkodó hazánkban? Mennyi lenne az adsl? 10e az 1mbit? A matávot is a verseny tette versenyzővé, de ugyanez igaz a mobiliparra is (elenyésző a verseny), meg számos egyéb iparágra.

  • Belba

    őstag

    válasz rii #232 üzenetére

    "... függőség? francért kellett függőre írni. vegyék ki, jó duma, de nem érdekel.
    az a gáz, hogyha default települ az IE, akkor az emberek 70%-a nem is akar más, mert nem is tudja hogy létezik az IE-n kívül élet a browser-ek terén. Ezt hívják a monopolhelyzettel valü visszaélésnek, ezt kellene megszüntetni..."

    Nekem pl. fenn van az IE7 és kiegészítésként a FireFox is... :D

    A napi 14-16 óra netezésem alatt átlagban 10 percet használom a FireFoxot, mert van néhány bővítménye, ami számomra nagyon hasznos, így nem kell más programokat keresnem erre a célra.

    De ezen kívül az IE7-et használom, én nem sok különbséget látok a két böngésző között, de ha választanom kell, nekem ez szimpatikusabb.

    A fiam gépén is hasonlóan működik a két böngésző, időnként (ritkán) használja a FireFoxot, ő is csak néhány bővítménye miatt.

    Sok ismerősöm van, akik ugyanígy vannak.

    Szóval, van választás, nincs semmi ránk kényszerítve, ismerjük a másik böngészőt is, használhatnánk akármikor, de vajon miért nem használjuk mégsem?!

    Benne van alapból az Outlook levelező, de én soha nem használtam : van saját levelezőm, ami nekem szimpatikusabb, komfortosabb.
    Jó dolog, hogy VÁLASZTHATOK, vagy a beépített "kellék", vagy egy másik program, ami nekem jobb.

    Mindent lehet rosszindulattal is kezelni ("monopolhelyzettel való visszaélés") vagy jóindulattal (szuper-komfortos, igyekeztek többféle kellékkel segíteni a felhasználót).

    xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

    [OFF]Azt gondolom, hogy egy kicsit furcsa, ha olyanok szavazgatnak a Windows megnyírbálásáról, akik amúgy Linuxot használnak?!... :F

    Én, mint Windows felhasználó/vásárló viszont nem szeretném, ha megnyírbált operációs rendszert kapnék a jövőben, sőt inkább arra szavazok, hogy legyen benne még több kellék!

    A Linux használók meg foglalkozzanak a saját op.rendszerükkel: ott írják be a javaslataikat, mit kellene kihagyni, mit kellene fejleszteni, mit kellene bővíteni.[/OFF]

    < A lehetetlen mindössze annyit jelent, hogy még nem találtad meg a megoldást. >

  • rii

    nagyúr

    válasz moonman #237 üzenetére

    " ... mi az, hogy a "Linuxban" ... "
    akkor Linux disztribúciók. (csak hogy a lényegi kérdésre térjünk rá)

    " ... nyilván, mivel nincs olyan, hogy "Linux-gyár", így aztán érdekes vita lenne eldönteni, kinek a termékei is kerüljenek bele "a Linuxba". ja várjunk, olyan nincs is .... " de nem ez a lényeg, hanem hogy nem húzhatsz párhuzamot a Linuxra default telepített programok, és az XP-re telepített MS programok közt

    kalulátor ... aha
    jóhogy nem notepad.

    WMP, IE, MSN, OL express.
    nem hinném, hogy ez nem belső fejlesztés már.
    és ezt akarják kivenni, nem a kalkulátort

    piros-kapszula: https://www.youtube.com/watch?v=oW-VZVYohRg

  • moonman

    titán

    válasz Dave™ #239 üzenetére

    "ami gyakorlatilag csak papíron elérhető, vagy oem illetve dobozos formában láttál olyat bárhol is? "

    http://www.pcworld.hu/story.php?sid=5258

    "Az érdeklődés teljes hiánya és a viszonteladók vonakodása súlyos kérdéseket vet fel az Európai Bizottság döntésének hatékonyságával kapcsolatban, például azt, hogy miért engedték meg a Microsoftnak, hogy az eredetivel azonos áron hozza forgalomba a Windows XP N-t?"

    "A Microsoft által meghatározott jogdíjak ár/érték arányát a Bizottság megbízottja át fogja tekinteni. A Microsoft beleegyezett abba, hogy a jogdíjak mértékét olyan szinten kell megállapítani, amely más fejlesztők számára üzletileg is ésszerű felhasználást tesz lehetővé, illetve, hogy ezek a jogdíjak ne tükrözzék a vállalatnak a Windows széles körű használatából fakadó piaci erőfölényét. A jogdíjak mértékét a szokásos értékelési technikák alapján is megvizsgálják"

    ennyit az árról.

    kapható: http://www.argep.hu/product_207265.html
    http://szoftverek.hu/szoftverkategoria/123/windows+xp.html

    "gyanítom, a fórumokon és saját tapasztalatokon edződött emberek jobban helytállnak éles helyzetben, mint a steril körülmények között képzett rendszergazdák"

    igen, nyilván a többszáz órás laborgyakorlatoknak és vizsgáknak az égvilágon semmi hasznuk, inkább tanuljon a saját hibájából a paraszt. :U

    "mi azért csak fizessünk 30 ezret a változatlan gépre telepíthető oem-ért"
    kötelez valaki? amúgy elárulom, pár évig még így is veszteséges.

    "Meg nézzük azt, hogy hol tart a Mac OS meg a linux-disztribúciók zöme, ahol utóbbiak ráadásul általánosságban ingyenesek, tehát non-profit módon, közösségi munkából tartanak ott, ahol"

    ne csak nézd, kezdd el használni. senki nem tart vissza. jatudom, az abev...

    "Mi lenne, ha még mindig a T-Com (matáv) lenne az egyeduralkodó hazánkban?"

    ébresztő, még mindig az...

  • rii

    nagyúr

    válasz Belba #240 üzenetére

    " ... inkább arra szavazok, hogy legyen benne még több kellék! ... " Te is csak erősítenéd a MS monopol helyzetét.

    nem lenne megnyírbálva, csak az elején pár kérdéssel többre kellene válaszolnod. Ennyi.

    pld, hogy
    milyen böngészőt akarsz
    milyen videónéző programot
    milyen levelezőprogramot
    milyen chatprogramot

    piros-kapszula: https://www.youtube.com/watch?v=oW-VZVYohRg

  • moonman

    titán

    válasz rii #241 üzenetére

    "nem húzhatsz párhuzamot a Linuxra default telepített programok, és az XP-re telepített MS programok közt"

    már mi a jó francér nem?

    "WMP, IE, MSN, OL express.
    nem hinném, hogy ez nem belső fejlesztés már.
    és ezt akarják kivenni, nem a kalkulátort"

    nemtom, MSN nincs benne, de amiatt sosem nyüszögött senki, meg az OE miatt sem.

  • moonman

    titán

    válasz rii #243 üzenetére

    "Te is csak erősítenéd a MS monopol helyzetét."

    lőjük agyon szerintem is.

    "nem lenne megnyírbálva, csak az elején pár kérdéssel többre kellene válaszolnod. Ennyi."

    fogd már fel, hogy az emberek (Windows-felhasználók) 99%-a NEM akar. használni akarja out of the box. ennyi.

    [ Szerkesztve ]

  • moonman

    titán

    válasz moonman #245 üzenetére

    vicces világban élünk, ha valaki egy bizonyos eladott példányszám után már csak olyan formában árulhatná tovább a saját termékét a saját vevőinek, ahogy azt egy nagyonfüggetlen bizottság előírja neki.

    kíváncsi leszek arra az időre, amikor az Apple végre eléri ezt a szintet, ki mennyire fog hőbörögni. bár elérné, adná az ég.

  • cousin333

    addikt

    válasz #64791808 #204 üzenetére

    "Megközelítőleg sem érted, amit közölni akarok. Értem, szelektáló telepítés kell. De mennyi legyen a szoftver ára? Ki fogja tudni, hogy te az OS mely részeit fogod használni? Mondd meg, hogy ezt hogyan oldják meg!"

    Legyen ugyanannyi és kész. Te meg a teljes csomagot veszed meg, amiből kihagyhatsz dolgokat. A jövőben állítólag több szerep jut majd a netes vásárlásnak és a neten letöltött telepítőknek is. Ebben az esetben egyszerűbb lenne a dolog.

    "We spared no expense"

  • moonman

    titán

    válasz cousin333 #247 üzenetére

    Windows Anytime Upgrade. jó, tudom, mindegyikben van explorer... de legalább haladunk az álom felé.

    [ Szerkesztve ]

  • cousin333

    addikt

    válasz moonman #246 üzenetére

    Kb. ez lenne a különbség a jó értelemben vett kapitalizmus és a vadkapitalizmus között...

    "kíváncsi leszek arra az időre, amikor az Apple végre eléri ezt a szintet, ki mennyire fog hőbörögni. bár elérné, adná az ég."

    MS vesztét kívánod, csak, hogy megtudhasd? :)

    "We spared no expense"

  • moonman

    titán

    válasz cousin333 #249 üzenetére

    ti tényleg csak a másik vesztésével érnétek be, vagy megelégednétek azzal is, ha mindkettő sikeres lenne?

    amúgy meg várom, hogy végre elterjedjen (meddig is kell még várnom?), mert akkor megtanulják, mi az a vírus, spyware, inkompatibilitás és eu bizottság.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák