Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Dave™

    nagyúr

    válasz doc #3 üzenetére

    Tudod ez úgy van, hogy hiába az MS terméke, vitathatatlanul monopol helyzetben van általa a redmondi cég, és kiszorít másokat a piacról a tisztességtelen árukapcsolásával. És akkor nézzük meg, hogy az Opera mit tett le az asztalra (szemben IE-vel), és ennek ellenére miért 1% alatti a részesedése:

    -füles böngészés - ha jól rémlik az Opera találmánya (MS feltalálta a spanyolviaszt IE7-ben)
    -beépített email kliens
    -intelligens jelszókezelés (nem olyan, hogy egyszer a nem-re nyomsz és többet nem kérdezi meg)
    -biztonságos (ebbe bele se kezdjünk összehas. szinten)
    -gyors (itt most elsősorban az IE korábbi verzióval összehasonlítva az Opera korábbi verzióit szembetűnő)
    -SZABVÁNYOS (és IE meg marhára nem, viszont mégis erre optimalizálnak, hála a monopol helyzetnek)
    -beépített torrent kliens
    -intelligens letöltésvezérlő
    és a többi és a többi

    Én azt gondolom, hogy nagyon elszaladt a világ az MS-sel, minden téren, nem ártana ha kicsit megszorongatnák a "tökeit":) Majd a Google, más úgysem képes rá...De addig is: Don't be evil:)

  • Dave™

    nagyúr

    válasz moonman #17 üzenetére

    Moonman... abban az egyben biztos voltam, hogy heves védelmi reakciókat fog kiváltani belőled a dolog, mert hát sehogy sem sikerül objektívnak maradnod, de ezt egy Microsoft MVP-től senki sem várja el...

    1: tény az tény, ne beszéljünk mellé, IE7-ben a füles böngészés úgy van aposztofálva, mint egy új találmány. Az emberek 80%-ának sajnos tényleg az

    2: ebben nem látok semmi problémát, nem vagy kötelezve, hogy azt használd, hiszen ott a default Outlook Express vagy Live mail, firefoxhoz is a thunderbird, senki sem kényszerít rá, hogy beállítsd és azt használd (én sem teszem), kényelmi funkció

    3: igen, ez a baj: ha egy oldalnál (pl gmail) nem akarom, hogy mindig megkérdezze, bepipálom, hogy ne tegye, de utána - ha jól rémlik - máshol sem fogja megkérdezni.

    4: activex, biztonsági rések. Miért van az, hogy IT biztonsági szempontból mindenki a két nagy konkurenst ajánlja inkább? (persze ők objektív szakemberek)

    5: az a szabvány, amit szabványba foglalnak, és ezt nem egy monopol helyzetben lévő cég teszi. Főleg nem egy zárt rendszer zárt szoftverei esetében, hogy még véletlenül se lehessen ekvivalens termékeket fejleszteni (nincs gond a zárt forráskóddal, csak akkor kövesse a szabványokat)

    6: értelmiségi emberhez méltón légyszíves, sokan használják, szintén kényelmi funkció

    7: végre valamiben maradéktalanul egyetértünk

    8: meglátjuk:) semmi sem tart örökké, és bizony ez alól az MS sem kivétel.

  • Dave™

    nagyúr

    válasz bullseye #18 üzenetére

    igen, érdekes dolog, hogy a MAC OSX sokkal jobban integrált, mint a Win, és mégsem látsz senkit OSX-re panaszkodni emiatt, szemben a winnel. Szerinted miért?:)

  • Dave™

    nagyúr

    válasz moonman #26 üzenetére

    Egy "barátod" írta. Amúgy intelligensre sikeredett az előző válaszod.

    A cím alatti első bekezdésben van a lényeg.

    http://msmvps.com/blogs/spywaresucks/archive/2005/09/20/67155.aspx

    Cnet:

    "You're much more secure running firefox than IE"

    http://reviews.cnet.com/browsers/internet-explorer-6-with/4505-3514_7-31214886.html?tag=mp

    Üdv

    Ha a válaszod ismét kimerül a blablabla-ban, akkor inkább ne is fáraszd magad vele.

  • Dave™

    nagyúr

    válasz slartibart #28 üzenetére

    Ez így igaz, a két tényező közül ez a domináns, de azt azért zárójelben jegyezzük meg, hogy az Apple userek nagy általánosságban teljesen elégedettek gyors, könnyen kezelhető és stabil rendszerükkel. Winnél is így van ez vajon?:)

  • Dave™

    nagyúr

    válasz liksoft #39 üzenetére

    "Moonman: Hol kapható az olcsóbb butított változat?"

    Papíron.

    Amúgy meg régebbi gépre tanulni inkább ubuntu linux, bár abból a szempontból kétségtelenül hátrányt szenved el szegény ebben az esetben, hogy az iskolában is és munkahelyén is windowst fog használni. (Nálunk szerencsére már nagyrészt leszoktak a word dokumentumokról, jellemzően pdf van helyette, de az excel még kitart:)

  • Dave™

    nagyúr

    válasz Dr. Romano #41 üzenetére

    és még memóriát is spórolnánk vele, nem futna gyk. tök feleslegesen az explorer:) Amúgy a google desktop nagyon durva közelítésben így működik, bár csak a találatokat dobja ki böngészőben. Amúgy most is tudsz operában is böngészni merevlemez tartalmat, kérdés mennyire kényelmes ez a megoldás:)

  • Dave™

    nagyúr

    válasz Belba #50 üzenetére

    Olyat, amiben ennyi található sajnos nem tudok mondani, csak olyat, amiben több:

    Mac OSX, továbbá gyakorlatilag az összes linux disztribúció - és ezek bizony sokkal több funkcióval bírnak, utóbbiak rendszerint pedig abszolút ingyenesek is. A linuxhokhoz még annyit, hogy bizonyos disztribúciók (pl. ubuntu, ill. az erre épülő gOS semmiféle előképzettséget nem igényel linux téren, szép kis grafikus felületen vígan elvan az ÁTLAG felhasználó).

    Ami pedig a win-t illeti: igen, használható szűzen, de mire? Passziánsz meg paint meg wordpad? Meg iexplorer?:)

  • Dave™

    nagyúr

    válasz Belba #65 üzenetére

    Nem hülye vagy, csak szubjektív és szűklátókörű. Amúgy linux alatt is futtatható a win-es programok jelentős része wine alatt. Attól, mert valamiről most hallasz életedben először, nem kell borzalmasnak titulálni.

  • Dave™

    nagyúr

    válasz Belba #74 üzenetére

    A compiz-fusion nem ide tartozik, azt akkor érdemes megemlíteni, amikor vista imádat van a fliptől meg az aero-tól. Amúgy a "kocka" értelme és gyakorlati haszna nem az objektumban merül ki, hanem abban, hogy párhuzamosan futtat 1-16 asztalt, ergo egyiken dolgozom, másikon levelet írok, harmadikon böngészek és a többi. Win alatt van egy asztalom, ami sz*rrá van zsúfolva mindennel, ha nem gyilkolászom telítődik parancsikonokkal, és jóval összetettebb feladat átlátni, mint a fent említett pélát. Tény, hogy sokkal kevesebb program készült eddig linuxra, mint win-re, de egyrészt ott a wine, másrészt meg nagyon specifikus feladatoknak kell ahhoz lenniük a dolgoknak, hogy ne lehessen őket kivitelezni linux alatt. Senki sem akar megtéríteni, csak amikor nyílvánvalóan nulla ismerettel nyilatkozol valamiről, akkor ne lepődj meg, ha ezt szóvá teszik neked azok, akik ismerik mindkét rendszert.

  • Dave™

    nagyúr

    válasz leviske #79 üzenetére

    Az általad felsorolt böngészők közül pedig messze az Operában van a legtöbb feature, ráadásul rendszerint ebben jelentek meg először. Sajnálom, hogy nem tudott ennek ellenére sem felmutatni semmi pluszt IE7-hez meg firefoxhoz képest:)

    A teljesség igénye nélkül:

    http://www.opera.com/products/desktop/features/

  • Dave™

    nagyúr

    válasz twollah #83 üzenetére

    Firefox nyílt forráskódú, ergo ez szerintem - tekintve a nyílt forráskód térnyerését - segíti a terjedését (Linux disztribekben alapértelmezett, opera pedig opcionális ugye, ez is hozzájárul). Elenyésző mértékben, de szerepet játszhat az "azonosítás" is, régebben ugye be lehetett állítani (talán most is?), hogy a weboldalak IE-nek lássák, kompatibilitás miatt. Amúgy pedig a marketing is hiányzik. Hát nagyjából ennyi...:)

  • Dave™

    nagyúr

    válasz leviske #79 üzenetére

    Az apple (mac osx) nincs is monopol helyzetben, ha így lenne, tuti baszogatná azt is, mint ahogy mindenki más is tette, nem csak az opera. Amúgy ha valódi verseny lenne, azon csak bukna az ms (persze csak idővel, mert az egyszerű átlagember keresné az internethez a kis kék e-betűt, nem lenne neki jó a piros o :).

  • Dave™

    nagyúr

    válasz kingabo #82 üzenetére

    Olvass a sorok között, már sokadszorra: az apple messze nem olyan jelentős piaci szereplő, hogy komolyan akadályozza a versenyt. Az ms az. Ezért. (Amúgy az apple is egy igen unszimpatikus vállalat számomra az iphone óta, de a mac osx rendben van, az egy olajozott gépezet.)

  • Dave™

    nagyúr

    válasz liksoft #157 üzenetére

    Azt azért tegyük hozzá ehhez a közbeszerzési mizériához, hogy pl. az oktatásban fellelhető gépeket jellemzően alap számítógéphasználat, szövegszerkesztés, táblázatkezelés, adatbáziskezelés és bemutatókészítés funkciókra használják (ezeket oktatják), és ehhez bőven elég egy tök ingyenes linux disztibúció. Mindössze olyan rendszergazdákat kell alkalmazni, akik képesek ellátni a menedzselést, és nem lesz itt probléma. 200000 gép van az oktatásban, ha mindegyikre töredék ms licencdíjat számolok, akkor is marha sokra jön ki, ezen lehetne spórolni. Nem utolsó sorban a diákok megtanulnának gondolkodni is, és látnának valami újat és hasznosat is. Meg nem lennének járulékos szoftverköltségek mint pl. antivirus...

  • Dave™

    nagyúr

    válasz #64791808 #160 üzenetére

    Nem az a gond, hogy az openoffice nem elég, hanem az, hogy az elékszített ms dokumentumok CSAK ms office-cal tekinthetők meg 100%-osan, és még itt is problémák adódhatnak verziókon belül. Példaként felhoznám az Adobe PDF-et, ami bármely alkalmazásnak térítés nélkül teszi lehetővé az exportot, és az olvasó is ingyenes, és ugyanúgy néz ki linuxon, macen és windowson is. Ez szabványos. Próbáld meg ezt egy ms worddel... Szóval nem az a gond, hogy zárt a forráskód, hanem az, hogy nem szabványos, viszont iszonyatosan elterjedt (köszönet a monopol helyzettel való visszaélésnek hosszú évek óta...)

    Tehát azt mondod, hogy nincs linuxos rendszergazda, aki képes lenne menedzselni egy iskolai hálózatot (most iksolai szinten beszélünk róla, legyen kb 50 gép). Egyrészt le lehetne cserélni a csak idekattintok-odakattintok ember, és a szoftverlicendíjakon nem keveset lehetne spórolni. Amúgy meg biztos vagyok benne, hogy sokan vannak akik különösebb előképzettség nélkül is el tudnák látni a feladatot, akár fórumtagok között is... Cégnevet és címet remélem Te sem gondolod komolyan, csak mert nem szoktam közbeszerzési tendereket kiírni linux rendszerek üzemeltetésére, de amire kereslet van, arra szolgáltatás is jut, és hazánkban is van rá kereslet, a jövőben pedig csak egyre több lesz. Amúgy azt nem tudom megérteni, hogy Neked pl. miért fájna, ha az oktatási szektorból eltűnne az ms, és a megspórolt pénzeket inkább fejlesztésre (géppark, projektor, bútor) tudnák fordítani az intézmények.

  • Dave™

    nagyúr

    válasz moonman #167 üzenetére

    "nekünk?" :DDD

    Moonman, honnan ez a végtelen elkötelezettség? Csak szeretném megérteni...

  • Dave™

    nagyúr

    válasz bambano #171 üzenetére

    Maximálisan osztom véleményed. Megfelelően beállított desktop mellett a felhasználók "észre sem vennék" a különbséget, talán a sebességnövekedésben és a stabilitásban:)

  • Dave™

    nagyúr

    válasz moonman #174 üzenetére

    Bár így lenne...akkor megérteném, na de a semmiért eladni a lelked?:D

  • Dave™

    nagyúr

    válasz cucka #181 üzenetére

    Tényleg marha bonyolult egyet kattintani a letöltéséhez, amit automatikusan feldob... Amúgy erre nem viccből van szükség, mert a licensz mind a mai napig a Fraunhofer és a Thomson kezében van, és tekintve, hogy ingyenes operációs rendszerről beszélünk, ami gyakorlatilag világszerte elérhető, szükség van rá, hiszen a jogi szabályozás bizonyos országokban eltérő.

    DVD-t, lossless zenét, és egy tonnányi speciálisan tömörített filmet lejátszik magától az xp (wmp)? Nem? Pedig filmet nézni is szeretne a user... Ezeket a kodekeket letölti a windows media player magától? Hát nem. Szükséges különálló kodekeket, vagy kodek-packet telepíteni? Igen. Ezeket nem a felhasználónak kell megtalálnia, letöltenie és telepítenie? De. Akkor melyik a kényelmesebb? Két kattintással minden kodek (és ettől nem omlik össze a rendszer, mint bizonyos kodek-packektől win alatt), vagy manuálisan keresgélni?

  • Dave™

    nagyúr

    válasz tildy #179 üzenetére

    szerintem ez nem volt akkora jelentőségű a különbség kialakulásában, egyrészt volt reklám-támogatott opera ingyen, másrészt abban az időben a firefox sem volt még túl elterjedt, opera azért már jópár éve ingyenes. A döntő momentum a nyílt forráskódban keresendő, illetve a kialakult webes közösségben. Opera messzemenően a leginnovatívabb böngésző volt mindig is, akik szeretik jellemzően ezért (is) szeretik. Picit méltatlan a piaci helyzete képességeihez képest, ezért próbál tenni ellene.

  • Dave™

    nagyúr

    válasz cucka #185 üzenetére

    Bocsánat, nem tudtam hogy régebbi verzión nevelkedtél. Most duplakatt mp3-ra, és ha nincs kodek feldobja a kérdést, hogy letöltheti-e? Aztán le is tölti, nem úgy mint a wmp.

    Hát viccesen is nézne ki, ha az MS nyílt forráskódot használna bármihez is:DDD

    Egyébként ubuntu remgeteg változáson ment át az utóbbi pár verzió óta, pl. az aktuális (7.10) előttiben (7.04) még konfigfájlban turkálva kellett volna a notimon a felbontást 1280*800-ra állítani. 7.10-ben ilyen már nincs, van GUI rá:)

    Amúgy csendben megjegyezném, hogy MINDEN drivert magától felrakott installkor, tehát semmit sem kellett utólag telepítenem. Persze ha kellett volna, az problémás lett volna...:D

  • Dave™

    nagyúr

    válasz Rolly #208 üzenetére

    onnan jött, hogy teljes egészében zárt a formátum, és semmiféle szabványnak nem felel meg. Tekintve, hogy a gépek legalább 50-60%-án ms office van (ez sacc volt) és a formátum nem szabványos, gyakorlatilag arra kényszerít mindenkit, hogy megvegye az ms office-t, mert csak ezzel lehet teljesértékűen kezelni a doc xls és ppt fileokat. Egyszerű példa: magyar külügyminiszter ír egy formázott nyílt levelet wordben, csatol egy xls-t adatokkal meg függvényekkel majd elküldi holland "kollégéjénak" (de rengeteg más helyre is küldhetné, csak ez egy aktuális példa), és bizony nagy eséllyel nagyon nem úgy fog kinézni a dokumentum és a táblázat, ahogy itthon kinézett. Ha valami nem szabványos, akkor mindenkinek, aki az információcserében érdekelt, meg kell, hogy vásárolja az ms office-t. Ez a baj. Ezért jó pl a PDF, mert az legalább szabványos. Meg az ODF is. A word a saját formátumával meg elmehet a lecsóba, főleg amikor oktatási intézményekben is wordben, xls-ben meg ppt-ben kérnek anyagokat. És a Campus sem ingyenes win, ha nincs jogtiszta wined hozzá, szóval diákként megveheted. Szerinted ez normális?

  • Dave™

    nagyúr

    válasz Rolly #209 üzenetére

    én közgázt tanulok, és rosszul gondolkozol. Monopólium elmélet szinten valóban azt jelenti, hogy adott piacon csupán egy veresnyző van, de a gyakorlatban ez már lazán felfogható annak, hiszen 90% körüli részesedése van világviszonylatban, és tekintve a felhasználók számát ez egy nagyon durva előny és pozíció. Aztán emlékezzünk meg arról, hogy a kereskedelmi szofverek is 90%-ban erre a rendszerre készülnek, valamint a számítógépet használók 90%-a is csak ezt a rendszert tudja használni, hiszen mást még életében nem látott. Tehát a maradéknak - Mac, Linux és a többi (vállalati és magán) - mind a fennmaradó 10%-on kell osztozniuk. Ez lazán kimeríti a monopólium legfőbb tulajdonságait mint pl. MS ármeghatározó, asztali oprendszerek szempontjából gyakorlatilag nincs verseny, ezért annyi a win amennyi.

  • Dave™

    nagyúr

    válasz #64791808 #189 üzenetére

    Dave (172): ha a valaki a nyílt forráskódot védi foggal-körömmel, mert abban hisz, akkor az helyes, azt támogatni kell, az etikus, stb. Ha valaki egy cég politikájával egyet ért, és nem tartja halálos bűnnek, amit és ahogy csinál, akkor provokatívan rákérdezünk, hogy van-e mögötte érdek? Szerinted ez nem gusztustalan hozzáállás?

    Most ha arról beszélünk, hogy pl. a holland kormányzat a nyílt forráskódú rendszereket jelölte meg preferáltként annak jellemzően két oka van: költséghatékonyság, szabványos formátumok, ezáltal egyáltalán nem fog függeni az adott szoftverektől. Nem viccből tér át egyre több közig. szerv. nyílt forráskódra, szóval ez pusztán logikus lépés a fentiek értelmében, nem hitvallás kérdése.

    Dave (175): megfelelő beállítás mellett teljesen igaz, amit írsz. No halljam, ki fogja a megfelelő beállításokat létrehozni?

    Akit megbíznak a rendszer telepítésével és karbantartásával: készítenek egy példányt (azaz csak átszabják a kinézetét egy jelenleginek - pl kubuntu), aztán feltelepítik az összes gépre a módosított ISO-t. Láttál már ilyet, nem? És ennek a költsége töredéke lesz az MS licendíjaknak, továbbá azokat is karban kell tartani.

    Dave (183): én a két kattintás, egy codec, rendszer stabil marad c. megoldásra szavazok. Egyetlen karaktersor: ffdshow

    Kovács János 45 éves budapesti lakos vásárol egy számítógépet előtelepített win xp-vel bárhol. Hazaviszi, és meg szeretné nézni a barátja által DVD-re kiírt divx filmeket. Duplát kattintson az ffdshow-ra? Szerinted tudni fogja, hogy kell az neki? Tudni fogja mit keressen? Hol keressen? Annyit fog látni: kapcsolódás a kiszolgálóhoz kodek letöltése...hiba, nem sikerült. Ő a gépet fogja hibáztatni, pedig ez csak a wmp hibája. Azért mert Te tudsz valamit, nem biztos, hogy az átlagember is tudja. Ubuntunál ezt magától megteszi, odatolja az arcodba hogy mi kell neked. Én érzek különbséget.

  • Dave™

    nagyúr

    válasz Rolly #218 üzenetére

    Ugye az tiszta, hogy verseny esetén nem ennyi lenne az ára... mert ebbe messzemenően több van belekalkulálva a megtérülésnél és a normálprofitnál (elég csak az MS piaci méretére és az ügyfelek számára gondolni). Verseny esetén a piac határozná meg az árat és ha MS nem lenne képes olyan áron adni a termékét, hogy az versenyképes legyen a versenytársakkal szemben, akkor szépen lehúzhatná a rolót. De itt versenyről szó sincs. Persze MS sem hülye, és olyan szintre lőtte be az árait, amit a legtöbb potenciális ügyfél ki tud fizetni, neki az az érdeke, hogy a bevételét maximalizálja, és nagyon egyszerű módon teszi ezt: olyan szintre lövi be az árat, ahol megszorozva az ezt elfogadók számával a legnagyobb bevétel jön ki. Ehhez asszisztál a kiskutyus, a BSA, illetve azok a kenőpénzek, amik eljutnak a megfelelő döntéshozó szervekhez. Aztán beszélhetnénk még az ingyenes rendszergazda képzésekről, hogy milyen korrekt, hogy megtanítja használni a saját rendszerét ingyen, hogy az új munkaerő gyakorlatilag csak ehhez értsen, és a cégek, akik őket alkalmazzák, véletlenül MS szoftvereket vásároljanak a szakértők ajánlására. Azt mondod versenyhelyzet van? Amikor az oktatásaban, kormányzati informatikai rendszerekben, cégek túlnyomó többségében és a magánfelhasználók szintén túlnyomó többségének esetében csak MS oprendszerről és irodai programcsomagról beszélhetünk? Nem, ez bizony kőkemény monopólium, a többi piaci szereplőnek kb. esélye sincs jelen keretek között labdába rúgni, nagyon sok évnek kell ahhoz eltelnie, hogy akárcsak a kormányzati szektorban legyen valami lépés a verseny felé, és ha hazánk felvilágosult mivoltját nézem, akkor az utolsók közt leszünk, akik ezt meglépik.

  • Dave™

    nagyúr

    válasz moonman #222 üzenetére

    arról volt szó, hogy legyen vagy opcionálisan telepíthető, vagy eltávolítható. Internet explorer egyiknek sem felel meg. MS csinálhat három DVD-s oprendszert is, már a Vista is egy vicc méret (és erőforrás) szempontból, az Opera csupán azt nehezményezte - amit anno mások pl. a wmp esetén is - hogy a rendszer része, nem eltávolítható.

  • Dave™

    nagyúr

    válasz moonman #234 üzenetére

    leszámítva azt a nem elhanyagolható tényt, hogy linux esetében maradéktalanul eltávolíthatók, illetve csomagokból állnak és egy központi csomagkezelőből telepíthetők.

    szerk: moonman, az előbb általad említett megfizetendő pluszköltség (moduláris telepítés) az ugye szintén csak egy rossz vicc, mivel 1: nem lenne túl nagy munka, hiszen láttunk már ilyet előtte is, 2: azt ugye nem gondoljuk, hogy ekkora példányszámban egy ilyen kis kaliberű projekt dobna bármit is az áron, főleg, hogy az marhára nem a ráfordítás+profit elve alapján képződik, hanem a már említett "mit bír el a piac, ami a legjobban kifizetődik" elve alapján. Amúgy reagálhatnál valami okosat az ingyenes rendszergazda képzés felvetésemre is, szerintem ez is csak azt a hosszútávú stratégiát hivatott erősíteni, hogy túrjunk ki mindenkit jól a piacról a jövőben is, csak az MS legyen mindenhol, semmi más.

    [ Szerkesztve ]

  • Dave™

    nagyúr

    válasz moonman #238 üzenetére

    1: nem ugyanarról beszélünk, az opcionálisan telepíthető nem egyenlő azzal a "szűz" verzióval, ami gyakorlatilag csak papíron elérhető, vagy oem illetve dobozos formában láttál olyat bárhol is? Nem az a cél, hogy tök szűz legyen, hanem hogy igény esetén eltávolítható legyen.

    2: ez a nemes gesztus a már hivatkozott egyeduralkodó célt hivatott erősíteni, mint lehetőség, ugye. Ingyenes linux tanfolyamok nincsenek, hiszen a céges supportált szférát leszámítva a dolog non-profit, ergo nincs aki ezt finanszírozza, de gyanítom, a fórumokon és saját tapasztalatokon edződött emberek jobban helytállnak éles helyzetben, mint a steril körülmények között képzett rendszergazdák.

    Az egésszel az ég világon senkinek semmi baja nem lenne, ha nem volna monopol szereplő egy kiemelten fontos iparágban. De mivel az, és százmilliók függnek egyetlen vállalattól, ez azért elég komoly problémákat vet fel. Ahogyan már rii kolléga is említette, sem ár tekintetében, sem technikai szempontból nincs igazi verseny (az új szolgáltatások egy dolog, abban van félnivalója, most az alap OS-ről beszélünk). Szóval lehet, hogy kényelmesen kijönne az egész win móka végfelhasználói áron 3000 HUF-ból (ekkora példányszámnál ugye nagyon eloszlik az a "rengeteg" support és fejlesztés), de mi azért csak fizessünk 30 ezret a változatlan gépre telepíthető oem-ért, és közel kétszer ennyit a dobozosért. Meg nézzük azt, hogy hol tart a Mac OS meg a linux-disztribúciók zöme, ahol utóbbiak ráadásul általánosságban ingyenesek, tehát non-profit módon, közösségi munkából tartanak ott, ahol. Mi lenne, ha még mindig a T-Com (matáv) lenne az egyeduralkodó hazánkban? Mennyi lenne az adsl? 10e az 1mbit? A matávot is a verseny tette versenyzővé, de ugyanez igaz a mobiliparra is (elenyésző a verseny), meg számos egyéb iparágra.

  • Dave™

    nagyúr

    válasz moonman #242 üzenetére

    "mi azért csak fizessünk 30 ezret a változatlan gépre telepíthető oem-ért"
    kötelez valaki? amúgy elárulom, pár évig még így is veszteséges.

    Hát hogyne. Azért tart ott a Microsoft ahol, mert csak sok év alatt térül meg az operációs rendszerük... Ezt szerintem még te magad sem hiszed el.

    [I]"Mi lenne, ha még mindig a T-Com (matáv) lenne az egyeduralkodó hazánkban?"

    ébresztő, még mindig az...[/I]

    Már messze nem olyan szinten, pl. EU-s áraknál sok esetben kedvezőbben (HDSNET pl.). Mivel van egy raklap netszolgáltató, a T-online is versenyezni kényszerül. Ha nem lennének konkurensek, kb az lenne, mint IT viszonylatban az MS esetében.

  • Dave™

    nagyúr

    válasz #64791808 #254 üzenetére

    erre még válaszolok a korrektség jegyében, aztán részemről a téma lezárva, nem hiszem, hogy meg tudnám (tudnánk) abból a szempontból világítani a problémát, amiből a windows-integritás pártiak is megértenék.

    1: azért hoztam fel, mert azt hittem a foggal-körömmel harcolás alatt az éppen aktuális itnews cikkre gondolsz, ahol a holland kormányzat meghatározta, hogy az új informatikai rendszer alapjaiul szabad forráskódú szoftvereket preferál. Ha esetleg azokra gondoltál inkább, akik itt a fórumon részesítik előnyben az alternatív megoldásokat, akkor arra annyit tudok válaszolni, hogy a nyílvánvalóan lehetetlen helyzetben kellene valami konszenzusos megoldást találni, és ebben az MS nagyon nem párti (nyílvánvaló törekvéseinek hála). Mint már sokszor mondtam: ha verseny lenne, senki sem foglalkozna ms-sel, a gond az, hogy nincs, és ha ms-t nem próbálják meg bizonyos szervezetek megregulázni, ill. nem történik változás a felhasználói nézetekben (kormányzati, vállalati, magán) akkor egyetlen vállalattól fog függeni az egész világ IT szempontból, és mindenki tejelhet neki, ahogyan ő a feltételeket diktálja, és azt használhatsz majd, amit megenged neked, hogy használj.

    2: már most is számos cég alkalmaz linux alapú informatikai rendszert, még ha csupán kiszolgálói szinten is. Ezeket bizony rendszergazdák üzemeltetik, és az oktatásban is lehetne találni megfelelő szakembereket, ugyanis momentán talán az informatika a legnépszerűbb pálya, és nem minden intézményben korlátozódik a képzés ms termékekre (szerencsére). Szakemberek lennének, utánpótlást valóban erősíteni kell, de az átállás sem egyik pillanatról a másikra történik, tehát nem napirendi a kérdésed. ISO-ra: hát hogyismondjam, sajnálom, hogy ezt most el kell magyarázni, de akkor elmagyarázom: adott egy linux disztribúció, pl ubuntu. Ennek a GUI-ját (ezalatt gondolok most a menük elrendezésére, a tálca felépítésére, a "kihelyezett" parancsikonokra stb.) úgy átszabni, hogy kézenfekvő legyen a használata, bár szerintem és sokak szerint alapból is az. Akár olyan MAC OSX-es dokkos megoldással kirakni az asztalra minden lényeges elemet (irodai szoftverek ikonjai, böngésző stb.) mint ahogyan a gOS-ben meg is tették (egyébként ez is ubuntun alapszik) és aztán ezt a módosított ISO-t sokszorosítani és telepíteni minden gépre. Kit érdekel, hogy különböző a hardver, a telepítő cd-n ott vannak a driverek, ez egy teljes értékű rendszer, nem a winyóra másoljuk direktben az ISO tartalmát, hanem feltelepítjük. Értem?

    3: ez az elvtársasozás nem is értem hogy jön ide, egyáltalán minek keverni ide bármilyen politikai ideológiát...

  • Dave™

    nagyúr

    válasz Belba #261 üzenetére

    Használj internet explorert, váljék egészségedre, böngészni azzal is lehet, valóban.

    Azért, mert:

    Ezt használják az iskolákban, ezen fut pistike játéka, ezen futnak a céges programok, ezt használja az apeh, "mert hozzá adják" a géphez, mert az emberek 90%-nak a számítógép = windows.

    Amúgy meg a hazai viszonylatban sajnos az emberek kb. 60%-a használja illegálisan, mert nem tudja/akarja megfizetni az árát. Ez nem normális, de bizonyos értelemben sokan rá vannak kényszerítve.

    Viharos gyorsasággal nem tud terjedni a fent említett okok miatt, a firefox meg az opera is MINDEN szempontból jobb, mint az ie, még sem tudták a mai napig megdönteni a számos sebből vérző böngészőt. Tudom, neked meg a másik 100 millió embernek tökéletesen megfelel, hát használjátok egészséggel, véletlenül se használjatok valami biztonságosabbat és hatékonyabbat, ha van szarabb is integrálva.

    Az a 20 év az akadálya, amikor beférkőzött mindenhova, mára gyakorlatilag egyeduralkodóvá válva. Az otto motor sem egy jó dolog, hiszen szennyezi a környezetet, műszakilag nem túl jó a hatásfoka, a kőolajkészletek vészesen fogyóban vannak, de Otto ezt találta fel, ez volt az első. Azóta persze komoly gazdasági érdekek is fűződnek hozzá (ahogy IT szempontból MS esetében), hogy ne terjedjenek az elektromos meghajtású autók, pedig a technológia már rég adott, és fejlesztéssel még hatékonyabbá válna, a hatásfoka pedig már most is messze jobb. Csak egy hasonlat.

    Nem boldogtalan, használj, amit akarsz, csak ne legyen mindenki rákényszerítve arra, hogy azt használja amit te, mert most ez van az esetek jelentős többségében a már számtalanszor felsorolt okok miatt. Meg ne költsön az állam sem az adófizetők pénzéből milliárdokat egy olyan megoldásért, ami teljesértékűen helyettesíthető ingyenes megoldásokkal is.

    Nem, éljen csak, legyen verseny, ki tudja, egy napon még megváltozik a cégpolitikája:)

  • Dave™

    nagyúr

    válasz Belba #266 üzenetére

    Szakmailag sajnos nagyon nem vagy kompetens, az átlag otthoni user szempontjából gyakorlatilag teljesen mindegy, hogy home vagy professional xp-t használ, az ő szempontjából semmi különbség nincs a kettő között. Gondolom Te professionalt használsz, hiszen szükséged van az általa nyújtott távoli asztalt funkcióra, a csoport házirendekre és a többire. Itt meg tudod nézni, miért is jársz sokkal jobban a professional verzóval, mint a home-mal: [link]

    Azért veszi meg azt, mert nem ért hozzá.

    Egyébként használni az is használja szinte minden esetben, aki egyébként magán célra linuxot használ, hiszen oktatási intézményekben és munkahelyeken rá van kényszerülve, kezétcsókolom.

    ÉS ISMÉTELTEN ELMONDOM, HOGY NEM SZERETNÉ SENKI AZ MS BUKÁSÁT, hanem VERSENYT SZERETNÉNK. Az már más kérdés, hogy kíváncsi vagyok hogyan szerepelne valódi versenyhelyzetben.

  • Dave™

    nagyúr

    válasz cucka #271 üzenetére

    részben igaz, amit írsz, de sajnos nagyon is magához láncolta a felhasználókat, ez nyomja rá az egész jelenségre leginkább a bélyegét. A windowsra én sem mondom, hogy szar, mert a funkcióját betölti, használható, a gond egyrészt a potenciális lehetőségekben rejlik (verseny esetén mennyivel lenne jobb, olcsóbb), illetve abban a piaci magatartásban, ami alapján mindenkinek ezt kellene használnia, másokat meg igyekszik - olykor tisztességtelen eszközökkel - kirekeszteni a versenyből.

Új hozzászólás Aktív témák