Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • julius666

    addikt

    Nagyon irigylem a cikkben megkérdezetteket, hogy elégedettek a rendszerrel és hardveres problémák nekik még nem keserítették meg az életüket. Jellemzően nem a telepítés szokott problémás lenni, az tényleg csak next-next-finish. Kicsit kozmetikázottnak tűnnek az eredmények, nekem egész mások a személyes tapasztalataim (illetve a bubis fórumokon olvasottak alapján sem tűnik reprezentatívnak). :(((

    A teljesítményre, felhasználói felületre adott válasz meg külön no comment, abban még több másik desktop linux distró is erősen rávaer (gondolom a válaszadók többsége XP-ről jött és ez az első linuxa). A bubi egyetlen pozitívuma hogy mindaddig amíg nincsenek hardveres problémák meg amíg ami kell a szoftver centerükből egy kattintással feltehető, relative hülyebiztos.

    Azért mondjuk azon nevettem hogy a válaszadók több mint 95%-a férfi. A bubis nők biztos csak szégyenlősek voltak. ;]

  • julius666

    addikt

    válasz CPT.Pirk #75 üzenetére

    Különben meg a regeditben turkálás az talán felhasználóbarát?

    Idejét sem tudom már mikor kellett utoljára regeditben turkálnom...
    Mondjuk nagyon alap dolgokhoz (FF, gimp, vagy bármi ami lejön a gyengus kínálatú szoftverközpontból) bubi alatt sem kell konfig fájlokat / terminálban piszkálni. Az más kérdés ez mire elég. 3. gépnek böngészős netbookra lehet, bár ott meg az erőforrásigény miatt lehet jobb választás a win, a gagyi linuxos driverek - főleg a videokártyáké, legalábbis az AMD-k amikkel találkoztam eddig elég vackok voltak - igencsak megérződnek az aksiidőben sajnos. Meg persze ha nincsenek hardverproblémák csak akkor jöhet szóba.

  • julius666

    addikt

    válasz CPT.Pirk #99 üzenetére

    A kolléga feltevése az volt, hogy ha valami probléma van. Na ezért került elő a regedit.

    Ja értem. Ettől függetlenül továbbra is áll az állításom.
    Linux alatt még nem volt olyan hogy el tudtam volna teljesen kerülni a terminált. Ami persze önmagában nem baj, csak ne ringassuk magunkat gyerekmesékbe, hogy az átlag user anélkül, hogy valaki linuxban otthonosan mozgó ismerősre támaszkodhatna elboldogul.

    Az Ubi szoftvere központja meg egy dolog, azon kívül ott a GUI-s csomagkezelő, meg más disztróknál más csomagkezelők, hasonló sw központok. Azok használatához sem kell pilótavizsga.

    Pilótavizsga valóban nem kell, de az átlagfelhasználó mond már meg hogyan fog abban eligazodni. Néha még nekem is zajos volt hogy melyik csomag az ami kell éppenséggel.
    De pl. a Fedoránál (a 15-ösnél amit utoljára használtam) kapásból valahogy bugos volt a grafikus csomagkezelő és kb. az első hozzászólás amit valami hibabejelentő fórumon találtam az az volt hogy "használj yumot parancssorból".
    A szoftverközpont kezelése a legtöbb ami elvárható tőlük.

    Van néhány disztró, ami alapból többet tud, mégis nagyságrendekkel kisebb igénye van, mint pl. egy XP-nek.

    XP-nek? Ne nevettess már, nem is kapni régóta zixpét, jó hogy nem win 3.1-el hasonlítod össze mennyivel jobb a bubi. Ilyeneket kérlek ne írj mert az egész hozzászólásod komolyságát kérdőjelezi meg.

  • julius666

    addikt

    válasz bambano #109 üzenetére

    Másrészt meg nyugodtan vedd egy kalap alá a linuxos terminált a windowsos regedittel. mindkettő alsó szintű bitfaragásra való, egyik nélkül sem úszod meg.

    Persze, csak "csöppet" ritkábban kell hozzányúlni. Win alatt igenis elboldogul az átlaguser regedit faragás meg cmd.exe (vagy inkább powershell) nélkül. Linuxon sokkal-sokkal nehezebb megkerülni. Ami mondom nem feltétlenül baj - nekünk.

    mert az átlagfelhasználó hogy igazodik el, hogy melyik kodek pakkot meg médialejátszót meg vírus, malware, spyware kergetőt kell feltenni windowsra, és miért nem azt?

    A kodek pakkok rég a múltéi, az átlaguser felrak egy mpc-hc-t/vlc-t (ha egy mód van rá az előbbit ajánlom) és megy minden mint a karikacsapás.

    Beépített tűzfal egész jó, win8 alatt már MSE is integrálva van Defender néven, átlagusernek nem igazán kell foglalkoznia ilyesmivel. Klasszikus user error ellen megy nyilván nem véd semmi.

    Hidd el nekem, lejön egy víruskergető update, megakad tőle mondjuk a kitekintő gyorsvonat, az átlag felhasználó úgy megáll, mint a szög.

    Nyilván semelyik rendszer sem bugmentes. Azért az MSE / a beépített tűzfal elég ritkán szokta megakasztani az outlookot. Az inkább a 3rd party cuccok sajátja.
    Azt meg hogy linuxra nem kell víruskergető, köszönjétek annak hogy nem jött el a "desktop linux éve". Ha lenne kinek nyugodj meg írnának, a buta egybites felhasználó meg kattintana ott is mindent ész nélkül.

    Az átlagfelhasználó honnan fogja tudni, hogy ami szemetet (demo víruskergető, demo office, demo ez demo az, ilyen gyári tool olyan gyári tool, stb. stb.) az alapértelmezett telepítés felrak, azt hogy kell levakarni

    És ez hol az os hibája? Meg lehet gyönyörűen tömni bubit is szeméttel, még ha nagyságrendekkel kisebb is a kínálat. Ez a notebookgyártó sara, nem a Microsofté.

  • julius666

    addikt

    válasz ViZion #151 üzenetére

    netezős-filmnézős átlag usereknek bőven elég a linux, bolondbiztosabb, problémamentesebb

    Ha nem megy a wifi mert szar a drivere az mondjuk tényleg bolondbiztosabb (úgy csöppet nehezebb vírust leszedni ;] ), de azért a problémamentességgel vitatkoznék.
    De amúgy ha a fb-ozó mancikáról van szó, akkor mondjátok már meg, win alatt milyen feloldhatatlan akadályokba kerülne? Mert azt már hallottuk hogy linux alatt jól elvan (mindaddig amíg nem fut hardverproblémába), de azt nem hogy a másik oldalon milyen gondok adódhatnak.

  • julius666

    addikt

    válasz ViZion #157 üzenetére

    Már régóta nem találkoztam wifi és mobilnet problémával

    Kinek mi a tapasztalata.
    Én meg minden egyes alkalommal ahányszor nekiugrottam (3 teljesen különböző gépen próbáltam eddig, ebből csak egy volt réginek nevezhető). És igen, napokat fórumoztam de nem találtam/jött megoldás. Most én voltam szerencsétlen, vagy te szerencsés? Elég nehéz lenne megválaszolni objektíven, a rengeteg fórumos hibabejelentés engem támaszt alá, a kérdőív téged (reméljük nem kozmetikázott és ténylegesen reprezentatív).

    A kalóz témában egyet kell értenem, akinek nem fér bele a win az használjon linuxot. A semminél több, sőt. Ellenben utána lehet számolni éves szinten / naponta mennyibe kerül egy win (mondjuk egy home), azért akinek nincsenek a napi betevővel gondjai az ne mondja már hogy nem fér bele. Mo.-n sem. Pláne ha azt nézzük, hogy csak a jellemzően sikeres, 6 évente kijövő verziókat vesszük meg. Vagy ha OEM Windózról van szó.

  • julius666

    addikt

    válasz ViZion #166 üzenetére

    nehezebb is vírust írni rá - mert nincs joga futni, nem tud mit módosítani

    Ha nem admin fiókból tolja az ember akkor Winen sem. Persze ez az a rész ahová az egybites júzer már kevés, ezt valakinek be kell állítania, illetve telepítéseknél meg szopás lesz. De nem mintha ugyan ez ne lenne meg linux alatt is, ha tudja a root jelszót a júzer régen rossz, amúgy meg szopás lehet ott is. Erre próbált a MS választ adni az UAC-cal, több-kevesebb sikerrel.

    De a nyílt forrás miatt nem nagyon lehet adatgyűjtő dolgokat belehegeszteni a progikba - zártnál ki tudja mit csinál pontosan?

    Azért ezt így nem jelenteném ki. Te olvastad a forráskódokat hogy ennyire biztos vagy benne? Persze nagyobb alkalmazásoknál elég jó esély van rá hogy a "több szem többet lát" alapon nincsenek benne vicces kódok, de a kisebbeknél (amikből azért több van és rájuk szorul az ember gyakran) erre semmi garancia sincs.
    De egyébként is, lehet linuxra is tenni zárt forrású alkalmazásokat (hajjaj!) illetve Windowsra is nyíltakat, ha éppen ez valaki fétise. Ez nem érv.

  • julius666

    addikt

    válasz CPT.Pirk #184 üzenetére

    Btw, az igazán "desktop" disztróknál elég sokáig el lehet lenni root jelszó nélkül.

    Mondjuk ha átlag felhasználást nézünk, Win alatt is mezei user felhasználóval. Telepítéskor meg be kell írni az uac ablakba az admin jelszót (pont mint a root jelszónál).

Új hozzászólás Aktív témák