Új hozzászólás Aktív témák

  • attila9988

    őstag

    válasz King Unique #140 üzenetére

    Ha nem, vagy adott user rétegnek nem megfelelő, akkor adott esetben a másikat, adott esetben a fizetőset kell választania.

    Ez tökéletesen így van. Én magam is ezt írtam. A feladathoz kell eszközt választani. Baj akkor van, ha fordítva történik.

    Elég csak az Office kérdésre gondolni.

    Ez egy roppant érdekes kérdés. Személyes tapasztalatom az, hogy a felhasználók egy igen jelentős része a megszokások miatt képtelen váltani nem csak office -t, de semmi mást sem. Egy adott cégnél, ahol dolgozik mondjuk 10 ember olyan beosztásban, ahol valamilyen ms office funkcióra nagy szüksége van, meg dolgozik mellette 500 gizike, akik napi leveleket, és szerződéseket gépelnek le, akkor ebben az esetben a 10 embernek érdemes office licenc -t venni, a többieknek pedig libreoffice -t telepíteni. Ez működő modell, valós példa.

    Van olyan is, amikor valaki adatbázis kezelőnek akarja használni az excel -t. Ettől hülyét kapok mindig, mert erre a feladatra egyszerűen nem alkalmas se a libre calc, sem az excel. Az viszont tény, hogy az excel nagyobb sorszám után döglik csak meg, tehát egy darabig becsaphatod magad, és hiheted azt, hogy jó ötlet azzal turkálni nagyobb adathalmazon. De még az excel 2013 -is beledöglik egy 50 000 soros táblába, ha autószűrőzni próbálsz vele. Gondolkodik kicsit, aztán megdöglik. Vagy próbáld ki egy olyan táblával, ahol feltételes formázást is alkalmaztál, mert fontosak az értékhatárok. Vagy tegyél be két oszlopnyi képletet valahova, és nézd meg mi történik.... Egyszerűen baromság ilyenre használni. Ez egy számoló tábla. 1000 sorig még oké, utána kínszenvedés, meg értelmetlenség. Olyat is láttam, amikor valaki 4 termetes táblázat adatait akarta összerakni úgy, hogy kereső képletekkel pakolta tele az ötödiket, és szétcsúszott az egész. Egyszerűen nem bírta kezelni. A képlet pedig nem volt hibás, mert kicsiben még működött. Persze én említettem neki egy sokkal egyszerűbb megoldást, amihez képlet sem kellett volna, de nem érdekelte... így járt. :D

    Az ms office valóban rendelkezik olyan funkciókkal, amiket a libreoffice (még) nem tud. Ezeket viszont csak a felhasználók töredéke ismeri/használja, így igazából legtöbbjüknek nincs szüksége rá. Én magam is tanítottam már felhasználókat ezzel kapcsolatban. Leültem mellé, és megkértem, mondja el a problémáját részletesen, hogy lássam, mit nem sikerült megoldani. Elmondta, megmutattam hogy miként kell megoldani. kb negyed óra után megköszönte, és dolgozott tovább. Ennyi az egész. Nem talált meg pár dolgot, ami régen nem ott volt.
    De ugyanezt mókát eljátszották 2007 -es ms office, és 2013 -as ms office -al is. Ugyanis ezek között is vannak különbségek, amiket nem ismertek, és pont ugyanúgy tanulni kellett nekik.

    Adatcserére pedig az odt, és ods tökéletesen alkalmas. A többféle szabványként létező ooxml -nél mindenképpen alkalmasabb. Volt már élményem, amikor a 2013 -as office -nak nem igazán tetszett a 2007 -es által mentett állomány. Még az xls -el is jobban jár az ember adott esetben....

    Olyan élményem is volt, amikor az excel csak egyetlen egy tábla miatt kellett valakinek, amit telemakróztak valamikor 10 évvel ezelőtt, és nem megy semmivel sem rendesen. Sőt, még az újabb excel -el is kell kicsit kézzel gányolni, hogy működjön. Na az ilyeneket kell kiváltani, átírni, akár libreoffice basic -re, és akkor minden megy tovább.

    Itt még az is felmerülhet, hogy ha excel táblákat küldesz mondjuk egy partnerednek, akkor kényszeríted rá, hogy vegyen office licenc -t, de lehet hogy az neki nem is kellene semmi másra, csak erre. Mondjuk vállalkozó, aki véletlenül sem számítástechnikával foglalkozik...
    Ha neki ods -t adok, akkor meg csak le kell töltenie egy linkről egy programot, és dolgozhat vele... Egész más a helyzet.

    De ha valamit nem tudsz megoldani libreoffice -al ami nagyon kell neked, akkor szívesen segítek.. :)

    [ Szerkesztve ]

    „Csak az apró titkokat kell védeni. A nagy felfedezéseket a nyilvánosság hitetlensége védi.” (Marshall McLuhan)

Új hozzászólás Aktív témák