Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Bici

    félisten

    válasz #58000384 #424 üzenetére

    Jópár kollégám, ismerősöm adta oda a régi gépét szülőknek, mert neki elég a tablet is.
    Ugyanez a fiatalokkal, akik laptop helyett tabletet kérnek/kapnak elsőre akár.

    Elég sokat beszélek amcsi ügyfelekkel, és elég sok rendszer leíró adat jön tőlük, ahol kb. minden telepített progujuk látható. Ez alapján régóta vannak elképzeléseim a juzerek géphasználatáról. Igaz csak USA, és csak a mi felhasználóink, de sok tízezer emberről van szó.

    Eladó régi hardverek: https://hardverapro.hu/apro/sok_regi_kutyu/friss.html

  • Fenyő

    őstag

    válasz #58000384 #424 üzenetére

    HD youtube szaggatás akkor fordulhat elő ha nincs fönnt a vgahoz való 1-3 vdpau csomag (disztrónként kicsit eltérhetnek a csomagnevek, de kulcsszavakra keresve meg lehet könnyen találni a csomagkezelőben).

    Nem küldhetsz privát üzenetet saját magadnak!

  • King Unique

    titán

    válasz #58000384 #424 üzenetére

    Látom még mindig megy az erőltetett meggyőzni akarás, hogy mért kéne Linuxra váltani, röhejes, semmi értelme...
    Ezt nem itt kéne ám, olyanoknak bizonygatni, akiknek megvan a szilárd véleménye. Aki ennyi időt belefektet ebbe, h megírja a kis hsz-ét, ahelyett inkább FB-n posztolna ki vmit, akár ezt a cikket, v készítene, feltöltene Youtube-re egy videót, amit megosztana másokkal, illetve ahol ezeket elmondja és gépen be is mutatja. Ha már annyira szívügyügynek tekintik itt egyesek a dolgot. :D

    Mert az a helyzet, hogy hiába bizonygatják itt sokan, ha globális szinten a marketing ---> kb.0, van egy sok éves kialakult szokás és igény, akkor ahogy tavaly, úgy idén, de jövőre, sőt meg merem kockáztatni, hogy az elkövetkezendő 5 évben sem fog változni semmi ezen a területen... :N

    (#424) karak_22: kb. erről van szó.

    [ Szerkesztve ]

  • CPT.Pirk

    Jómunkásember

    válasz #58000384 #433 üzenetére

    Ezt a driver dolgot nem támasztja alá az itteni két Linuxos forumban olvasottak. Egy jó ideig a Windowsos Catalystre is köpködtek sokan, aztán mégis csak ment vele a játék...

    A Gnome meg olyan, amilyen. Ha konfigurálható, sok beállítást tartalmazó felületet keresel, akkor a KDE-t nézd meg.

    Az egyébként elég alap beállítás szokott lenni, hogy lerakod az egyik ujjadat a tapipadra, a másikkal húzva meg görgethetsz vele, vagy akár munkaasztalt is válthatsz. Akkor lepődtem meg ezeken a dolgokon, mikor XP után felkerül a T60-amra egy Debian, és addig sosem látott új dolgokat művelt a tapipad, kezdve a több ujjas érintés működésével. :)

    Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

  • CPT.Pirk

    Jómunkásember

    válasz #58000384 #444 üzenetére

    2013 körül lett rendesen használható az AMD zárt dirvere, akkorra már megvolt a mostani felület hozzá, meg kinőtte a gyermekbetegségeit. Az igaz, hogy jó sokáig húzták a dolgot, meg 2012 körül volt pár bugja is.

    A tapipadokat meg a synaptic valamilyen konfig csomagjával biztosan lehet tovább is beállítani, de pl. a KDE-ben egy 5 tabból álló menü rengeteg van, vagy 20 különböző állítható paraméterrel, csúszkával, viselkedéssel stb.

    Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

  • spammer

    veterán

    válasz #58000384 #455 üzenetére

    "szerintem a Linux alapból jóval bonyolultabb, már csak azért is, mert egy könyvet lehetne írni arról, hogy a sok disztro között mi a különbség"

    Egy Ubuntu, Mint, de akár Fedora között sincs semmi eget verő különbség. Vannak különböző felületek, preferencia alapján lehet választani, aztán kész. Csomagkezelők lehetnek mások, de egyrészt hasonlóak a parancsok, nem tart semeddig őket megtanulni, másrészt nem muszáj megtanulni, mert vannak grafikus csomagkezelők, ahol csak kattintgatni kell. Illetve manapság szoftver központok is vannak, amik kb. Play store/iTunes bonyolultságúak, bár inkább még azoknál is egyszerűbbek (faék). Jó, egy Arch (vagy Gentoo) pl. nem kezdőknek való, lévén azt magadnak rakod össze, de nem is mondta senki, hogy azzal kell kezdeni. :)

    Továbbá senki sem mondta, hogy kötelező minden disztrót megtanulni használni. Azért van cikk a Mintről vagy az Ubunturól, mert kezdőbarát, nagy tábora van, sok helyen találsz róla információt, ha bármi gond lenne. Nem kell tudni mindent azonnal egyszerre.

    Az aláhúzott részekkel egyetértek, de ez is leírtam már nem egyszer, hogy szerintem is túlzás volt a Windowst "szapulni".

    Az "akadályozza" dolgot sem szó szerint értettem, azért is tettem idézőjelbe. Ha egyszer azzal van a gond, hogy nincs marketing, nem terjed, akkor örülni kellene, hogy valaki törekszik arra, hogy ismertetőt írjon. Még akkor is, ha abban vannak olyan kifogásolható részletek, mint az általad is aláhúzottak.

    Az állami, oktatási szektorban való mutyizás éppen elég hátráltató a terjedést tekintve. A Windows a default, ezen nő fel mindenki, ezt használják, kész. Tudja jól mindenki. A Linux mögött nincs cég, de éppen ezért nem is célja "versenyezni", legalábbis home user szinten nem. Vállalati szinten meg marketingeli magát Red Hat meg a Canonical, az már legyen az ő dolguk, minket nem érint.

    [ Szerkesztve ]

    „A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

  • CPT.Pirk

    Jómunkásember

    válasz #58000384 #455 üzenetére

    A különböző Windows verziók között is legalább akkora különbségek vannak, mint a disztrók között. Sőt, inkább nagyobb.

    Az említett fájlrendszer pl. egy stabil pont a disztrók között, míg Windows alatt pl. Program files könyvtárból már több is van...

    Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

  • ivana

    Ármester

    válasz #58000384 #462 üzenetére

    A fájl rendszer teljesen logikus.
    bin - alap programok (helyre lehet velük rángatni a rendszert, ha gáz van egy külön partíción lévő usr-el)
    sbin - root only programok
    lib - shared libs
    etc - config fájlok
    proc - ebben vannak az épp futó processzek fájljai
    usr - user, nem feltétlenül szükséges programok
    dev - eszközök
    var - mindenféle főleg logok
    mnt - ide tudsz mountolni minden random dolgot
    home - user könytárak
    root - root home
    boot - itt tanyázik a kernel

  • CPT.Pirk

    Jómunkásember

    válasz #58000384 #462 üzenetére

    Tegyél hozzá aranyos apróságokat. Pl. van Program Data mappa is, de mégis, a programok 2/3-a nem ott, hanem vegyesen a dokumentumok alatt, meg az AppData 3 almappája között pakolgatja a cuccait, ha valamiért kell valami onnan, akkor keresd meg magadnak. A mostani elég zagyva fájlrendszer a nem eléggé átgondolt tervezés és az új Windows kiadások újításainak az eredménye, mivel a visszafelé kompatibilitást máshogy nem tudják megoldani.

    Na de mi az a lib, etc, mnt, net (internet?), proc, sbin, spool, stb? Nem annyira egyértelmű, ugye? Minimális angol tudással ez azért könnyen kitalálható. Mondjuk spec. net és pool mappát még egyik disztró alatt sem láttam, de lib mint library, etc mint etcetera, mnt mint manadgement, stb. Ez a fajta gyökér fájlrendszer egyébként a Unixoktól származik, jóval idősebb a Linuxoknál. Nem is igazán kellett hozzányúlni mostanában, ez mutatja, hogy ki van találva valahogy .

    Hová települnek a programok? Ahová kell. Kell vele foglalkoznom? Nem, nem én vagyok a csomag kezelő. Azért van csomagkezelő, hogy megoldja a telepítést és a maradéktalan eltávolítást. Egyébként az érkező Windows10 is tartalmazni fog már csomagkezelőt one-get néven.
    Hol vannak a függőségek? Lásd az előzőt. A csomagkezelő dolga, nem az enyém.

    A Krusader miért tölt le egy egész felületet magának? Mert másik asztali környezet programja. Ezt írja is a csomagkezelő, mikor megnézed a függőségeit. A te asztali környezetedre is biztosan készült több hasonló program, ha zavarnak a függőségek...

    A bedugott pendrive miért a /dev/sdb1 alatt van? Hol kellene lennie? A /dev alá kerülnek az eszközök. Dev mint devices. Egyébként létre szokott jönni neki /usb csatolási pont, azt hiszem a /mnt alatt, de a fájlkezelőkben azzal sem kell vesződni.

    A gedites kérdés meg nem stimmel, terminálból nem indítunk grafikus programot rootként. Gnome alatt is van parancs futtatási lehetőség, ott kell grafikus sudo-t használni, vagyis gksu gedit /etc/pulse/default.pa parancsot kiadni. Most hogy mit kellett ott állítanod azt nem tudom, de a pulseaudiohoz van grafikus beállító felület a csomagkezelőkben.

    [ Szerkesztve ]

    Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

  • spammer

    veterán

    válasz #58000384 #462 üzenetére

    "A terjesztéshez és marketinghez pénz kell, ahhoz pedig egy tőkeerős vállalat, ami megbízható támogatást ad."

    Ez igaz, de elsősorban vállalati szinten. Ilyen pl. a Red Hat, vagy mondjuk a Canonical. A Canonical az Ubuntut nyomja, népszerű is lett. De alapvetően a Linux nem arról szól, hogy akkor most van egy tőkeerős vállalat és akkor nyomatjuk orrba-szájba, dollármilliós marketinggel. Van sok sok disztró, rengeteg profi és hobbi fejlesztő, hozzájáruló, segítő (akármi más) a közösségeben, és mindenki belead a közösbe. Ez eddig is működött, ezután is fog működni. Az elmúlt 10 évben nagyon sokat fejlődött, remélhetőleg ugyanilyen szépen fog fejlődni a továbbiakban is.

    "Linuxon hova települnek a programok? Hol vannak a fájlok, amiket függőségként kellett telepíteni, de le szeretném szedni őket? A Krusader miért tölt le egy egész felületet magának? A bedugott pendrive miért a /dev/sdb1 alatt van? "

    Az nem a Linux hibája, hogy te nem ismered a fájlrendszert. Aki Windowson nevelkedett, annak furcsa. Nekem is az volt először. Utánaolvastam, megtanultam, ennyi. Ismét példa: OS X is Unix alapú, ott is más. De teszem azt, ha valaki Linuxot használt életében először (és sokáig), akkor a Windows esetében feltehetné ugyanezeket a kérdéseket: mi, hova települ, és miért?

    A függőségeket pedig addig nem tudod eltávolítani, amíg fent van egy olyan program, ami használja. Azért hívják függőségnek. Azért is van, hogy ne kelljen 20 programnak (ami mondjuk ugyanazt a komponenst használja), újra és újra, külön-külön saját magának felrakni a dolgokat. Ha már telepítve van "A" által, akkor tudja használni "B" is, ha nincs, akkor telepíti (függőségvizsgálat).

    A Krusader egy KDE asztali környezethez való program, valószínűleg te nem KDE-n használtad (mi volt az, Ubuntu/Unity?), azért húzott le magával egy rakás cuccot függőségként. Igen, ez kimaradt, hogy ez valóban különbség lehet a felületek között (Qt, GTK alapú grafikus felületek és programok). Persze lehet használni őket, csak leszed magának ezt-azt. Ezért GTK alapún érdemes GTK appokat használni.

    „A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

  • ivana

    Ármester

    válasz #58000384 #472 üzenetére

    könnyen megeshet, hogy egy programmal gond lesz Nem eshet meg, valamit sikerült elrontani, vagy sérült az adatbázis (apt-os distrot nem használok, egyébként az apt egy csiga az zypper-hez képest), vagy valami random repot raktál fel.

    A dolphin után minden buta és gagyi, főleg a nautilus.

    Előfordult, hogy nem csatolta fel Ez valami bughalmaz distro lehetett, nálam sose fordul elő.

    pedig ugyanúgy indult a program minden gond nélkül Egyszer cseszi el az X fájlok jogait és szívás lesz. Ezért érdemes csak grafikus sudo szerűségeket használni.

  • spammer

    veterán

    válasz #58000384 #472 üzenetére

    "de a többség csak használja a rendszert, kér egy .deb vagy .rpm fájlt a telepítéshez, a forráshoz hozzá sem akarnak nyúlni."

    Mármint a disztrót, appokat stb. fejlesztőkre, hozzájárulókra gondoltam. Mivel openszósz, mindenki tunkolhat. :) Kivehet belőle a saját fejlesztéseihez stb. Nyilván nem arra gondoltam, hogy minden júzer, azaz átlag Pistike is kódolni fog, miután letöltötte az Ubuntut. :D De nagyon sok "hobbista" is van, akik kisebb dolgokban is besegítenek. Nem kell nagy dolgokra gondolni, elég ha bugreportolnak, netán lefordítanak 1-2 sort egy honosításkor. Sok kicsi sokra megy, erről szól az egész.

    "csak ha az utoljára telepített program magával húzza az XY fájlt, akkor utána szeretném törölni, hiszen csak annak kellett elvileg."

    Amennyiben megfelelően használod és/vagy nem futsz bele bugba, akkor el is távolítja. Illetve Ubuntu alapból nem biztos, de olyankor felsorolja, hogy mik azok a csomagok, amik már nincsenek használatban és törölhetőek egy paranccsal (apt-get autoremove). Grafikus csomagkezelők is elvégzik elvileg, de én terminálból szoktam ezeket, mert a közhiedelemmel ellentétben gyorsabb és egyszerűbb.

    „A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

  • camillus

    tag

    válasz #58000384 #476 üzenetére

    'Hát az autoremove-ot azután nem
    használtam, hogy törölt olyant is,
    amit nem kellett volna.'
    Elég bizarr, de biztosan nem az apt hibája.

    'egy-egy
    elhagyott programot sokszor a
    kutya sem fog meg, és foltozza,
    javítja tovább,'

    Jah, mint az alien-t. Oh wait! A fontos programok nem lesznek abandonware-ek.

    'Adobe sem portol semmit
    Linuxra. Egy fejlesztő írta a
    fórumon, hogy megnézték, és közös
    színkezelés sincs a rendszerekben,
    ráadásul mindegyik kicsit más'

    Flash kvázi van. A színkezelés meg inkább kamu.

    [ Szerkesztve ]

    http://i.imgur.com/Ea58ASu.jpg

  • ivana

    Ármester

    válasz #58000384 #474 üzenetére

    Az ubuntu az nálam elég kókány, durvább random hülyeségeket tud produkálni mint a windows. Update után nincs X, wifi stb. Winen még csak wifis dolog volt. :)

  • #40553216

    törölt tag

    válasz #58000384 #428 üzenetére

    Ez a Valve-átlag. Tehát az a (bár nagy, de a kb. 1,7 milliárd összes desktop felhasználóhoz képest mégis) kicsi tábor, amelyik komolyabb modern játékokkal játszik.

    doc, ppt: nem akarod a zárt formátumok kezelhetetlenségét a LO készítőin számon érni, ugye?

    „A GIMP meg szar. A 2.6-os verzió még jó volt (de sok dolog nem tetszett, megszokni sem tudtam, pedig próbáltam), az újabb verzió meg kb. mindennél tovább tölt”
    1. Nem szar
    2. Egy Intel(R) Core(TM) i3-2310M CPU @ 2.10GHz 4GB RAM-mal HDD-ről 3 másodperc az mindennél tovább tölt? Gyorsan élsz, b+! :DDD

    „Bocsi, .pptx-re és .docx-re gondoltam, azok nem elavultak.”
    Nem elavultak. Csakhogy az OOXML-szabványt készítő MS-nek is laza HÉT évébe került, míg 100%-osan implementálta. :C

    „Meg szép ábrák/diasorok Impress-ben csinálva, majd betöltve MSO 2013-ban a kompatibilitást szemléltetve.”
    Ez különösen vicces. Nem te vagy az első, és sajnos az utolsó sem, aki az LibreOffice-t csepüli, mert az MS trehány és/vagy zárt formátumait nem kezeli, ugyanakkor szintén a LibreOffice-t szapulod, mert egy LibreOffice-ban elkészített valamit az MSO akárhány nem tud kezelni. Holott az odf nyílt szabvány, az MS is tökéletesen implementálhatja a MS Office-ba.

    „Na, ilyenkor kéne egy shift+del a mappájára, ami meg nem volt.”
    De egy ilyen shift+del kombót nem a Program Files mappában szoktad nyomkodni, ugye? Mert akkor már kezdheted is a registry turkálást...
    Linuxon meg a /home/júzerném/.programnév környékén kell keresgetni, törölgetni.

    „ott a fél KDE is vele”
    Pár tíz MB pluszban.

    „Windowson ott a betűjele, kész”
    Persze, meg még 3-4 más is van csatlakoztatva, akkor mindnek van betűjele. Oszt' válogathatsz...

    (#437) spammer
    „Senki nem mondta azt sem, hogy a Linux célja az, hogy globálisan, rövid időn belül leváltsa a Windowst.”
    De. Shuttleworth mondta. :DDD

    Amúgy felesleges győzködni.

    (#442) colomb2
    Látom, a tapipados kérdésre azóta sem jött válasz. :DDD
    Lassacskán a szent és sérthetetlen, világmegváltó, örökkévaló metro dizájn ejtésének lehetőségét jelző új ikonkészletről írt véleményemre sem reagált senki. Nyilván kínos a szent és sérthetetlen, világmegváltó, örökkévaló metro dizájn közelgő porba hullásának rémképével szembesülni.

    (#450) justaview
    Feleségem munkahelyén természetesen(?) Windows+MSO-n dolgozik. Amikor meg (szerencséjére ritkán) hazahozza, akkor meg itthon Debian+LO-n. Mert még ez sem feltétlenül azt jelenti, hogy egy szénné makrózott xlsx-et hoz haza.

    „Akkor ki marad?”
    Pl. ez. Merthogy az amúgy szintén nem Linux-használó fia épp Linux Mintet rakott fel. És simán használja. Akinek eddig a környezetemben lehetősége vagy kényszerűsége volt Linuxot használni, azoknak kisebb része rohant vissza hisztérikusan a Windowshoz.

    (#464) CPT.Pirk
    „Ez a fajta gyökér fájlrendszer egyébként a Unixoktól származik, jóval idősebb a Linuxoknál.”
    Meg a Windowsoknál.

  • FіkuszKukіsz

    őstag

    válasz #58000384 #476 üzenetére

    +1

    Tele vannak a repok ezer éves alkalmazásokkal.

    Jó pár éve vettem egy USB DVB-C-T sticket. A winen minden faxa volt, volt hozzá driver, alkalmazás, könnyen belehetett hangolni stb. Na mondom akkor gyerünk nézzük meg linuxon mi a helyzet. Kapásból nem ismerte fel a sticket. Gugli: Látom már másoknak is probléma volt és egyelőre nem tudható mikor lesz fw. Fene egye meg, akkor kénytelen vagyok Win-t használni ha meccset akarok nézni. (Sajnos a TV-t lefoglalja az asszony).
    Eltelt másfél év! és kijött az fw. Hurrá! Akkor gyerünk nézzük meg a linuxon. Fw betéve a megfelelő folderba. Ubuntu szoftver centeren elkezdtem keresgélni appot. Kettő volt ami használhatónak tűnt: METv meg a Kaffeine. Egyik gnome alapú a másik KDE. Felrakom a gnome-osat hozott magával egy pár gnome függőséget. Na akkor próbáljuk ki. szar. A csatornákat még be lehetett hangolni de a csatorna lista hol megjelent hol nem, a kép volt, hogy lefagyott. Akkor nézzük a másikat. Az is ugyanilyen rossz volt. Megnéztem mindkét appot akkor már több mint egy éve senki sem frissítette.
    Na akkor nézzünk hátha van valamilyen más megoldás. VLC tudja a DVB-t kezelni. Ok. Mi kell hozzá. Kell hozzá egy channel.conf amit a /home-ba kell elhelyezni. Na de honnan lesz channel.conf-om. Kell hozzá egy dvbscan app, amit terminalban kell futtatni, ami megcsinálja a konfig fájlt.Utána terminalban indítani a VLC channel.conf paraméterrel. De ez nem jó, nem akarok mindig terminálozni. Akkor megcsináltam neki az indító ikont. Na ezzel aztán sikerült, a mai napig tökéletes.

    De kérdem én egy átlag user sz.opna-e ennyit vele? Szerintem nem. Az első próbálkozás után menne vissza Win-re ahol elég csak a next-next finish és nézheti a TV-t.

    [ Szerkesztve ]

    Romanes eunt domus

  • camillus

    tag

    válasz #58000384 #483 üzenetére

    Ugyanott kibújt a szög a zsákból, hogy ez szimpla pénzkérdés, mint a nyomtatás, vagy a könyvtár (persze Linus is beszélt erről, de egy olyan cég ami milliárdokkal gurigázik, attól ez szőrszálhasogatás, pláne, ha ez a 'fejlesztő' kapcsolatban van a maintainerrel) fájlok. Kb. mint Róma Germániában. Meg tudnák hódítani, de a várható 'zsákmány' miatt nem vágnak bele, így lesz Germania Superior/Inferior, vagyis a Wine, ami ha igaz, akkor jó hogy adnak valamilyen támogatást legalább a futtatáshoz. Mondhatni win-win.

    Még mindig jobb, mint a kamu szerelem. ;]

    A Flash meg nem Photoshop, Indesign vagy After Effects, vicces vagy

    Állítólag adobe termék. Persze lehet, hogy a flash-t, vagy a reader-t nem kell portolni, mehet a mono-val is. :D

    sheratan

    A works-ön kívül van még egy app, ami wps-t használ. Kár hogy works ezt már nincs fejlesztve.

    [ Szerkesztve ]

    http://i.imgur.com/Ea58ASu.jpg

Új hozzászólás Aktív témák