Új hozzászólás Aktív témák

  • Frawly

    veterán

    válasz zoltanz #665 üzenetére

    Abszolút egyetértek veled, volt, amikor nekem is csak ilyen szaros Atom-hulladékra tellett. Azért ha el tudsz tenni egy kis zsét, 30-35k környékén lőjj egy Thinkpad X220-at vagy X230-at, vagy hasonló használt üzleti notit (Thinkpad régebbi szériák, régi Dell Latitude-ok, HP Elitebookok sem drágábbak), nem nagy összegek már, de dimenzióugrásnak számítanak egy atomos netbookhoz képest, kapásból a KDE5, Unity7-8, Gnome3.2x sem okoz nekik gondot egyáltalán, meg régebbi játékokat is elvisznek Steamről, Wine alatt meg natívan is (ilyen HL1, HL2, Doom3, Far Cry1, Fear, hasonló szintű játékok), viszik az 1080p-t is, nem csak natív lejásztóban, hanem HTML5, NPAPI Flash, PPAPI Flash alatt is, mindegy, hogy x264, x264, vp8, vp9 codecet használ-e az adott videó. Nem csak teljesítményben, de megbízhatóságban, szerelhetőségben, alkatrészellátottságban is durván rávernek egy atomos netbookra, cserébe meg csak 1-2 inchel nagyobbak, ha annyira kicsi gép kell. Később meg a HDD helyére lősz bele olcsó SSD-t, a 4 giga RAM-ot apránként felbővíted bennük 8-16-ra, nézelődsz a használt olcsó áruk között.

    Atomon a max. asztali környezet, ami még használhatóan elmegy, az az LXDE, az Xfce már határeset lehet (nem is annyira a CPU-tól függ, hanem a RAM mennyiségétől), a KDE-Gnome durván felejtős rajta. Bár én inkább Openboxot vagy IceWM-et tennék rá, de azokhoz kell már szakértelem is, mire használhatóra kofigolod. Esetleg i3wm, dwm, egyebek, de azok már olyan fapadok, hogy Windowsról jött felhasználónak nem fogja a gyomra bevenni.

    Atomnál még arra kell figyelni, hogy sokszor a CPU-ba integrált GPU hiába van Intelnek hívva, valójában valami PowerVR-os hulladék, aminek nincs támogatottsága Linux alatt, csak hardveres gyorsítás nélküli 2D driver van Linux alá, ami csak arra jó, hogy ad képet a konzolban meg az asztalon (de pl. görgetés és videólejátszás közben a kép csíkozni fog), emiatt a Gallium LLVMpipe szoftverrender drivert kell használni, meg mellé szoftverrenderes Mesa és Compton kompozitort agresszív OpenGL vsync beállításokkal, hogy ne csíkozzon a képernyő. A D550-es CPU-ban nem tudom milyen GPU van, én anno Atom N2600-as CPU-val szoptam, amiben Intel GMA3600-as GPU lassító volt.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák