Új hozzászólás Aktív témák

  • Dave™

    nagyúr

    válasz Flowtation #200 üzenetére

    Akkor nálad lehet más, én ezt találtam hirtelen. Írd be a megfelelő topikokba is, hátha. A screen locker elvileg az sddm lenne, gondolom, tehát akörül kellene keresgélni, de ez csak tipp.

  • CPT.Pirk

    Jómunkásember

    válasz Flowtation #200 üzenetére

    Egy df -h parancs terminálos kimenetét betehetnéd ide.

    Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

  • Flowtation

    őstag

    válasz CPT.Pirk #202 üzenetére

    még melózom, de ha ha hazaérek megnézem, mi a helyzet.

    Keresek: D-link covr-1102 2 pack routert.

  • simonzé

    addikt

    Irigylem a Linuxhoz értő embereket. Már vagy 30-szor nekifutottam, hogy egy-egy gépemen fő rendszer legyen a Mint vagy a Lubuntu, de mindig elveszi a kedvem valami. Legutóbb az, hogy nem bírtam rávenni a Lubuntut, hogy fixen mountolja be az egyetlen HDD nagy partícióját, amin az adatokat tárolom. A kicsin volt ugye a rendszer. Minden más szempontból be tudtam lőni a rendszert, de vagy 3*2 óra szopás után besokalltam, és ment vissza a Win7 a rendszerre. HTPC-re jobb lenne a Lubuntu, a hardver is vidámabb volt alatta, de ha egyeszer ilyen alapvető dologra nem tudtam beállítani...

    Az a baj, hogy a Linuxot még mindig programozók csinálják programozó gondolkodással. Nem felhasználó szemszögből. Asszem én jóval mélyebben ismerem a PC-k világát, mint a nép túlnyomó többsége, de még nekem is 100% antipatikus, hogy parancssorozni kell egészen alapvető dolgokhoz is. Ez egy programozónak gondolom belefér, de már nekem sem. Az átlag egyorrúnak még kevésbé.

    Amíg ez nem változik, addig a Linux olyan lesz az átlagembernek mint a zsiráf: Szép, de otthonra nem kéne.

    [ Szerkesztve ]

    I don't fit in. I fit out.

  • orion1025

    őstag

    Nekem kifejezetten tetszik a formavilág, illetve az "egyszerűsége", kicsit olyan érzést keltett bennem, hogy egy utolsó esélyt kap a pingvin. A terminálozás és egyebek a halálom,pláne a parancsok pötyögése kényelmetlen sok esetben, mikor az ember csak kattintgatna. Bár nálam a legfőbb probléma, hogy rengeteg programot használok ami még újabb Win alatt sem akar normálisan működni, és csak ezért kell tartanom egy mini PC-t is amin XP ketyeg offline módban, már önmagában ez is kényelmetlen tud lenni, hogy két rendszer között kell navigálni. Én speciel szívesen mellőzném már a Microfos oprendszereit az életemből, de egyszerűen nincs alternatíva rá. Ha a Linux tudna normálisan Win alá írt programokat futtatni stabilan, normálisan, mindenféle terminálos bohóckodás nélkül, biztosan sok ember térne át rájuk, de amíg "egy gyártón" belül is macerás megoldani ezeket, így csak egy álom marad ez sok ember számára. Sajnos még mindig "bonyolult" egy kezdő számára a pingvin, nem beszélve a "szakszavakról" amiket be kell pötyögni neki, ezért sem lesz népszerű még nagyon sokáig a töltelék ember számára.

    "...300Ft-t adok érte és te állod a postát..."

  • Polllen

    nagyúr

    válasz orion1025 #205 üzenetére

    Ha a Linux tudna normálisan Win alá írt programokat futtatni stabilan, normálisan, mindenféle terminálos bohóckodás nélkül, biztosan sok ember térne át rájuk

    Szerintem a mobil eszközök térhódítása jól mutatja, hogy a tömegeknek semmi szüksége a windows programokra. A mai linux disztrók egyetlen "baja", hogy nem trendi. Az általad sok embernek jelölt tömeg szerintem szűk csoport lenne.

    "Odamentem egy párhoz...négyen voltak!"

  • ubyegon2

    nagyúr

    válasz simonzé #204 üzenetére

    Én kb 5 éve nulla tudással kezdtem el használni a Linuxot, ma már sokkal kezdőbarátabbak. Ha valaki nem ismerné sem a Windowst sem a Linuxot és kapna két gépet, hogy használgassa, azt mondaná, hogy a Linux Mint vagy akár ez a Manjaro is százszor egyszerűbbek kezelhető, mint a Win10.

    fixen mountolja be az egyetlen HDD nagy partícióját, amin az adatokat tárolom.

    Ez is egyszerű, van rá GUI-s program is, persze azért egy új rendszer használatakor kis idő kell, míg az ember megismeri mit hol talál. Windowson ez nem így van gondolom, azt már a születésünkkor belénk programozzák.

    Mivel a Linux Mint-et ismerem inkább, ha érdekel, hogyan lehet pár egyszerű lépésben mountolni a meghajtókat mondjuk letöltéshez, a Kezdő topikban megmutatom (az Ubuntu származékoknál mindnél szinte ugyanígy van). Ide nem akarok szemetelni, mert ez más alapokon nyugvó rendszer, de lényegében ugyanúgy zajlik itt is a dolog.

    Az van, hogy ha valamit nem tudtok, azt mondjátok, hogy a rendszer nem tudja. ;)

    Ja és gyakorlatilag egyik desktop Linuxon sem kell terminalt használni, de szerintem ezen cikk elején a cikkíró le is írja a Manjaroval kapcsolatban. Persze sokan meglátnak egy Linuxos cikket és már mondják is a megszokott szövegeket. Csak azt felejtik el, hogy már nem a középkorban élünk, hol van az már, hogy programozóknak való a Linux....3 éve raktam fel egy 7 éves kislánynak egyet az öreg gépére, azóta simán Linuxot használ, no persze kényszerből Wint is, mert az iskola megköveteli. Érdekes, nem?

    [ Szerkesztve ]

  • Skullwipe

    senior tag

    válasz ubyegon2 #207 üzenetére

    Köszi hogy ezt elmondtad. Én is írtam már, hogy nagyon rossz hogy rá erőltettik az emberre a wint. Lazán megoldható sok dolog, csak ugye mire rájössz valamire, hogy nem is olyan bonyolut... na ahhoz idő kell, és ez is gondolom okozza ezt. Én is inkább csak mert játszok ezzel azzal és nincs erős hardverem, főleg nem napra kész, így én is kénytelen vagyok inkább wint használni. Jobb teljesítményt érek el, sajnos még mindig winben amire nekem kell.

    [ Szerkesztve ]

  • ubyegon2

    nagyúr

    válasz Skullwipe #208 üzenetére

    ;) Örömmel mondtam el, itt még csak először.

    csak ugye mire rájössz valamire, hogy nem is olyan bonyolut... na ahhoz idő kell, és ez is gondolom okozza ezt.

    Mivel 5 éve láttam utoljára Win7-et, így a múltkor 5 percekig vakargattam a fejem, amikor egy Win 8.1-re be kellet bootolnom, hogy valakinek megkeressek egy beállítást. :U Egyszerűen csak a Menüt kerestem, de nem volt sehol.....

    [ Szerkesztve ]

  • Dave™

    nagyúr

    válasz simonzé #204 üzenetére

    Érteni én sem értek hozzá, na jó, nálad valószínűleg jobban, de ez csak a 2+ év napi használat miatt van, és leginkább arra jó, hogy tudok "tüzet oltani", ha gáz van, illetve tudom kb. mit merre keressek. A Windows-t is programozók készítik, és ha napi szinten használod, hamar rá lehet jönni, hogy kifejezetten felhasználóbarát rendszer (most konkrétan a Manjaroról beszélek). HTPC-n szerintem borzasztó nagy hülyeség Windowst használni, az árától kezdve a kényelmen át a testreszabhatóságig mindenhol elvérzik.

    A bemutatott rendszerben tudsz akár fájlkezelőből könyvjelzőzni, de a permanens csatoláshoz is elég egy fájlt szerkeszteni (/etc/fstab), ami simán megy grafikus felületről is. Nem szoktam parancssorozni én sem, néhány extra kivételtől eltekintve (tipikusan olyan helyzetben amikor mondjuk te újraindítanád inkább a gépet). Egyetlen dolog kell csak ahhoz, hogy használni tudd, nyitottság és némi türelem (na jó, ez kettő). A többi jön magától. 2 és fél éve még Windows 10-zel szívtam, tudom miről beszélek.

    orion1025: akkor neked is: mindenféle terminálos bohóckodás nélkül használom napi szinten munkában is meg otthon is. Sőt, én is használok Windows-os programot, igaz csak az Office-t, de a módszer ugyanúgy adott bármi másra is: csinálsz egy (mondjuk) virtualbox virtuális gépet, ez futhat állandóan a háttérben, és azt futtatsz rajta amit szeretnél. Egymás mellé tudod tenni két ablakba a linuxos alkalmazást meg a Windowsost is, a copy-paste is működik oda-vissza, az össz veszteség a minimális overhed a a virtualizáció miatt. Még kikapcsolni sem szoktam a VM-et, altatom a notebookal együtt az egészet és kész. Kiválóan működik.

    [ Szerkesztve ]

  • zoltanz

    nagyúr

    válasz simonzé #204 üzenetére

    Linux-nál előfordul, hogy az fstab-ban vagy parancssorban kell valamit beírni (legtöbb esetben copy-paste-zni). Ugyanúgy Windows-nál is megesik, csak ott Registry-ben kell megtenni dolgokat. Azért egy Linux sokkal több szabadságot ad, személyre szabhatóbb, biztonságosabb. Ja, hogy nincs ingyen?

    [ Szerkesztve ]

    Manapság egy előnye van ha nem vagy szegény, színvonalasabb ellenségeid lehetnek

  • Frawly

    veterán

    válasz simonzé #204 üzenetére

    Kár érte, ezek szerint a célegyenesben adtad fel. Egyébként lehet az volt a baj, hogy telepítéskor nem volt benne a nagyobbik HDD. Ha azt detektálja a telepítő, automatikusan bejegyzi a /etc/fstab fájlba, és azzal mindig fixen csatolja bootkor. De ha benéztél volna a kezdő linuxos topikba, ilyen apró-cseprő dologgal segítettek volna 5 perc alatt hárman. Feleslegesen volt túl korán kezdeni az önállóságot, és nem kérni segítséget már az első perctől. Csak egy sorral kellett volna kiegészíteni a vonatkozó fájlt, bár a terminál lehet annyi erejéig kellett volna, hogy mi a partíció neve vagy UUID-je.

    Egyébként ha belegondolsz, Windowszal is lehet óriásiakat szopni, sokkal nagyobbakat, mint egy fix csatolás megoldása. Csak annak az emberek elnézik, mert ismerik, meg mindenki azt használja, és azt úgy érzik kell nekik, érdemes vele küzdeni. Linuxnál meg csak azt látja az egyszeri felhasználó, hogy új rendszer, szokatlan, semmit nem talál, mert nem Windows, nem úgy működik, se cé meghajtó, se semmi, programkínálat is más, már ebből elege lesz, szinte pillanatokon belül elérik azt az idegállapotot, mikor már csak egy csepp kell, hogy beteljen a pohár, és ezt a pont el is jön, ahogy belefutnak akár csak a legapróbb problémába is (ilyen fix csatolás, meg csíkoz a képernyő, ezeket mind könnyű megoldani).

    Androidos és iOS-ses telefonon meg táblagépen nem tántorít el senkit, hogy nem Windows van rajta, meg nincs C:, de csak azért, mert annál mindenki tudja, hogy nem lehet rá asztali Windowst tenni, a mobilos meg sose volt sikeres, és annak a kicsi próbálkozásnak is vége.

    Abban viszont igazat adok, hogy programozóknak készítik még a Linuxot. Ennek nem a felhasználókkal történő szándékos kicseszés az oka, hanem a linuxos rendszerek nagyon heterogének. Sok független modulból áll, csak a kernel fejlesztése van egy kézben összpontosítva, a többi, még a grafikus felület is, már más-más fejlesztők kezében van. Ebből a sokféleségből meg nehezebb egységes rendszert gyúrni, ahány disztró és elgondolás, annyiféle csomagösszeállítás, konfig, annyiféle grafikus felület és verzió iránti preferencia, mindenki más kombóra esküszik, a végeredmény meg kaotikus, minden disztró más, mindegyiken kicsit máshogy kell megoldani a problémákat, a nagyon egyszeri felhasználó meg csak hall mindenféle idegen hangzású, egzotikus-mágikus nevet, ilyen buntu, olyan dzsáró, faxtudja milyen abrakadapra-hókuszpókusz-yoyoba, ki-sem-tudom-mondani-a-nevét-szutyok, valahogy mind komolytalanul hangzik, mintha egy ezoterikus-spirituális magazinból vették volna őket, már itt elveszik az információtengerben, még el sem jut odáig, hogy neki melyiket kéne feltenni vagy letölteni egyáltalán. Sok embernek még az sem segítség, ha leírod neki fórumban, hogy az Ubuntu 64 biteset tegye fel a 4+ GB RAM-os gépre, 10 perc múlva jön vissza kétségbeesetten, hogy 64 biteset nem talált belőle, van fent a weblapon Letöltések alatt amd64-es változat, de neki Intelje van. Vagy ha nem is amd64-nek van írva, akkor meg arra nem jön rá, hogy mi az a x86_64 vagy az i686 az .iso fájl nevében, az akkor most hány bites? Vagy sok nagyon kezdő felhasználót már az meg tudja zavarni, ha másmilyenek az ikonok, vagy egy program nem az asztalra menti a doksit, akkor már elkezdenek fetrengeni, hogy nem találja hova mentette, meg jajj elveszett, itt C:\Users\felhasználónév nem játszik (vagy helyette /home/felhasználónév persze), azonnal megy is a szentségelés, hogy milyezaszar. De már olyat is láttunk, hogy Kapkodok Karcsi gyorsan felpattintja a legújabb Mintet vagy Ubuntut, bebootol a Live rendszer, indítja a telepítést, lezavarja. 5 perc múlva jön a fórumra, hogy miazhogy nem magyarul van, meg a billentyűzet sem ír ékezetes karaktereket. Közben meg kiderül, hogy a Live rendszernek, meg telepítőnek ez az első kérdése, hogy milyen nyelv, milyen billentyűzet, csak már ezt sem volt hajlandó türelmesen elolvasni, hanem nyomkodta ész nélkül a Next-Next-Finisht. Az is gond, hogy ha el is olvassa, néhány programnál a magyarításhoz fel kell tenni kézzel a magyar nyelvi csomagot (LibreOffice, Firefox, stb.) utólag, ezt sem szokták tudni, de ez a megoldás valóban kritizálható a kezdő felhasználó részéről.

    Nyílászáróknál könnyű dolga van, minden az MS kezében összpontosul, ami a stock rendszert illető, lényegében jelenleg csak a Win10 és a Win7 közül választhat, mint értelmes alternatívák, nincs nagyon különbség a 32 és 64 bites között sem átlag felhasználói szemmel (hacsak az nem, hogy a 64 bitesre aláírt driver kell, meg nem megy rajta a 32 bites driver, és elindul rajta a 64 bites program is, meg a 64 bitesen nincs ntvdm dos-os 16 bites emuláció, a 32 bites változat hal ki eleve), de lényégében minden egységes, ha probléma van, bárki tud segíteni, mert mindenki azt használja, minden cég támogatja, több szoftver készül hozzá, önmagával is évekre visszamenően visszafelé kompatibilis, ugyanazokból a szoftverkomponensekből áll. Ennyiből valóban kisebb utánajárást igényel. Viszont ez egyben a hátulütője is, mert a malware-ek írói is előre tudnak készülni, hogy mi a sérülékeny pont, ami minden rendszeresen ott van, míg linuxnál csak az biztos, hogy kernel, glibc lesz rajta, meg újabban a systemd, de már az utóbbi meg a Xorg sem biztos, annyira máshogy nézhet ki minden gépen, hogy már az egységes támodáshoz is nehéz közös pontot találni, de a közös pontos támadás is megbukhat azon, ha a verziószámok nem stimmelnek. Emiatt nincs annyi vírus Linuxra, ami van, az sem úgy fertőzi a gépet, hogy egyszer csak böngészés közben jönnek a popupok, hanem a kártékony kódot a felhasználónak kell kézzel lefuttatni, rendszergazdai jelszót külön beadagolva, így nincs az, hogy nem látja, hogy valami véletlenül feltelepült, meg valami a tudta nélkül zajlott, meg csak véletlenül félrekattintott, csak saját magát hibáztathatja, hogy miért kétes forrásból telepített, mikor ott lett volna az alkalmazásbolt/hivatalos tároló, de még ilyenkor is meg lehet úszni a bajt mázlival, ha kellően friss a rendszer, mert jó eséllyel a kártevő már lemaradásban van, és vagy már befoltozták a biztonsági rést, amit kihasznál, vagy valami verziófüggőségi hiba, vagy hiányzó csomag miatt nem tud lefutni. Emiatt a malwareseknek nem éri meg Linuxra vírust írni, nem az az ok, hogy kevesen használják.

  • Frawly

    veterán

    válasz zoltanz #211 üzenetére

    A Registryt mindig is a Windows rákfenéjének tartottam, már az első 5 perctől elkezdve elfogott tőle az idegbaj, mikor mai formájában megjelent a Win95-ben. Egy nagy instabil adatbázis, semmit nem találni benne (jó, azért van benne némi logika, meg meg lehet szokni), iszonyat nehézkes. Ha olyat hegesztesz benne, amit nem kéne, az egész rendszer bedől tőle (néha még a rendszer-visszaállítás sem tud segíteni), hiába van már a registryből több biztonsági másolat már anélkül is, meg transaction log és egyebek. A legjobban a {c4d9137c-cc41-4a38-be0a-6efae7f5f4e2} típusú UUID registrykulcsok tetszenek, elszórva mindenféle Enum és hasonló okosságok alá, na erről mondja meg bárki, hogy ez minek a beállítását tárolja, ezeket valami komplett elmebeteg találta ki anno, ember legyen a talpán, aki ezeket dekódolja, meg nyilvántartja, hogy melyik micsoda, meg mire való. Ilyen Linuxnál nincs, csak a lemeznek, partícióknak van ilyen azonosítójuk, azokat sem kötelező használni, lehet rájuk /dev/ névvel is hivatkozni. Linuxnál minden .conf fájlnál már a neve beszédes, hogy hova tartozik, a mappájánál is világos, hogy vagy /etc/-ben van (globális rendszerszint), vagy az user home-jában ~/.config vagy ~/.programnév alatt, és általában már a fejléce is megmondja, hogy mit konfigurál, és tele van # jelekkel kezdődő kommentekkel, amelyek előre megadják dokumentációszerűen, hogy mit lehet állítani, mik az alapértelmezett értékek, még [szekciókra] is van tagolva, a defconfigot is vissza lehet könnyen húzni vagy újragenerálni, ha valami elcsesz az ember, csak az az egy program nem fog menni, nem kerül le az egész rendszer a padlóra. Ha meg valami rendszerkomponenst érint, akkor csak Live rendszer alól bebootol az ember, és kijavítja, mivel egyszerű plain text fájl, sokszor még le is lehet törölni vagy átnevezni, és újra létrejön a defconfig, ami a legrosszabb esetben is arra jó, hogy legalább a rendszer bebootoljon, még ha nem is a legoptimálisabb beállításokkal.

    Vagy pl. ha egy rosszul megírt program telefossa a regisryt, sokszor le sem lehet szedni teljesen, mivel nem takarít maga után, ott marad a sok szutyok utána, amit a kedves, nagyon Wise Installer/Uninstaller Wizard varázsló manó otthagyott, mindegy hány varázsprogrammal meg registry-pucolóval takarítasz utána, aztán csodálkozik a felhasználó, hogy mitől lassult be a rendszer. Linuxnál nincs hátra hagyott szemét, a csomagkezelő a konfigokat is tudja törölni, a Linux hónapok, évek múltán sem lassul be érdemben.

    Linuxnál nincs telemetria, nincs az, hogy a frissítés kéretlen programokat telepít a gépre, meg újratelepít olyan alkalmazásokat, amelyeket a felhasználó eltávolított (Candy Crush Windowsban), meg nem csinál vissza korábbi, user által eszközölt beállításokat (pl. minden nagyobb Win-frissítés visszakapcsolja a telemetriát, fast bootot, stb., a felhasználó akarata ellenére, értesítés nélkül). Meg mikor ilyen-olyan svchost.exe-ből van 100, mindegyik tekeri a lemezt vadul, írogat ezerrel, most akkor találd meg közötte, hogy mi mire való, meg melyik fogja feleslegesen a gépet. Igaz a Win10 utóbbi terén már fejlődött, de még mindig messze van a normálistól. Vagy mikor a frissítést nem tudod letiltani, meg ha felment a frissítés, agresszíven újraindíttatja a gépet, nem sokáig tudod elodázni. A Nyílászáróknak az ilyen fasságaitól tudok a plafonra mászni.

    Egyszeri felhasználónak, főleg ha gyengébb gépe van, már az is nagy előny a Linux ellenében, hogy nem kell vírusirtót futtatni. Meg ha csak egy lassabb, 5400 rpm-es enegriagazdaságos vagy laptop HDD-je is van, a fejlettebb linuxos fájlrendszerek nem töredeznek, gördülékenyebben mennek a fájlműveletek sok kis fájllal is, fejlettebb a kernel cache-elése, nem darál annyira a HDD, mint az elavult, könnyen töredező NTFS alatt, ami felett már rég eljárt az idő. A MS nagy szerencséje, hogy divatba jönnek az SSD-k, amelyek kellően gyorsak, nem igényelnek emiatt túl sok cache-elést, és nem érzékenyek a töredezésre, ezért az NTFS még kapott elég sok haladékot.

  • schawo

    titán

    válasz Frawly #212 üzenetére

    Mi az istennyiláért nem sikerült 20 év alatt (1997-ben raktam először Red Hat 4-et) készíteni egy nyomorult grafikus lemezkezelő alkalmazást? Emlékszem, már a Corel Linuxnak is voltak ilyen irányú próbálkozásai 80% sikerrel. Szerveren teljesen oké, hogy mai napig néha kalapálni kell ezt-azt, de a mountra még a Webmin is full grafikus megoldást kínál szerverkörnyezetben. Egyszerű dolgokat még a szerveren sem szeret senki konzolban mókolni. Azért akárhogyis, ez egy nagy, csúnya, szőrös feketepont Lubuntunak (Manjaro hogy áll ezzel?)

    Linuxnál beszédes fájlnevekkel az a baj, hogy /etc/.../xxx.conf fájlból találsz 23 egyforma nevűt különböző könyvtárak alatt, amik összevissza öröklik egymást, és hajrá kihámozni, hogy épp ki nyer. Kedvenc szórakozásom linux alatt.

    [ Szerkesztve ]

    evDirect villanyautós töltőhálózat

  • Syl

    nagyúr

    válasz schawo #214 üzenetére

    Hogyne sikerült volna. Ubuntu származékokban évek óta "Lemezek" néven fut. Partíció kijelöl, fogaskerék, csatolás pont, megadod hogy hová csatolja, oké, jelszó, reboot, csók.

    Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

  • schawo

    titán

    válasz Syl #215 üzenetére

    Na azért, akkor nem is értem a problémát, és főleg a javasolt megoldást.

    evDirect villanyautós töltőhálózat

  • Frawly

    veterán

    válasz Syl #215 üzenetére

    Nekem nem rémlik ilyen az Ubuntuban, igaz nem használom már majdnem 3 éve. Pár hete volt bebootolva Live-ban, hogy megnézzem milyen lett Unity nélkül. Valószínű igazad van, van rá tool, sanszos, hogy előre telepítve, de más disztrókon is biztos feltehető, ha nem ez, vagy mert nem akar senki Gnome-függőséget hozzá (mivel gnome-disks igazából a neve), akkor egy másik csomag a tárolókban, ami nyújt ehhez grafikus felületet. Már kifejtettem egy másik topikban a systemd-vel az /etc/fstab veszíteni fog a jelentőségéből, de tényleg sokszor van, hogy egyszerűbb abba beleszerkeszteni egy sort. Nyilván, ha fent van ez a Lemezek, akkor azt még egyszerűbb egy kezdőnek használni, arra kell rámenni, legalább nem csak dísznek lesz fent. Az fstab szerkesztése viszont működik bárhol, függetlenül, hogy milyen csomagok vannak telepítve. De azzal a kezdőnek fetrengeni kell, rootként futtatni a szerkesztést, kimásolni az UUID-t, megadni a mount opciókat, nem épp felhasználóbarát, bár elvileg nem kell ehhez sem terminál, mehetnek grafikus felületről, UUID-t kijelzi a Gparted meg még sok minden, ami tud partíciókat kezelni.

    (#214) schawo: az azonos nevű conf fájlok elvileg mind symlinkek, így elvileg mindegy melyiket szerkeszted, mert azt a fájlt szerkeszted, ahová mutat. Én mindig a legfelső szinten lévőt nyitom meg. Sose volt még ilyennel gondom, mindig megtalálom mit kell szerkeszteni.

    [ Szerkesztve ]

  • schawo

    titán

    válasz Frawly #217 üzenetére

    Örökletes, nem symlinkek. És gyakran van, hogy etc helyett ~ alatt van az öröklési rendben végső példány, a többit szerkesztve csak random esélyed van, hogy pont azt a tételt nem módosítja semmi a hierarchiában később érkező.

    evDirect villanyautós töltőhálózat

  • Dave™

    nagyúr

    válasz schawo #214 üzenetére

    Hogyne lenne, Gnome disks, magyarul "lemezek" néven fut. Ennél többet is tud: energiatakarékossági beállítások, SMART tesztek stb. De simán tudod könyvjelzőzni is fájlkezelőből a hálózati megosztásokat (csak az nem egyenlő a csatolással).

  • zoltanz

    nagyúr

    válasz Frawly #213 üzenetére

    Én is másfél éve használok Linux-ot első számú rendszerként, mindenben jobbnak találtam. Az előtt is ment több évig második számúként vagy egyenrangú OS-ként. (főleg már csak retró játékok, iTunes miatt van fent Win.) Sokkal több X-aktával találkozom Win-en, pl program telepítésekkor stb, ismeretlen hibával elszáll ilyesmik. Linux-on minden jól naplózva van, parancssor is hasznos, ha meg kell nézni valami miért akad el esetleg.

    [ Szerkesztve ]

    Manapság egy előnye van ha nem vagy szegény, színvonalasabb ellenségeid lehetnek

  • Skullwipe

    senior tag

    válasz Dave™ #219 üzenetére

    Hú, de jó volt a fenti írás, én élvezettel olvastam és nevettem a végén mondjuk a vírus résznél, hogy annak is szenvednie kell :C
    Nekem is ez a hálózati dolog a halálom, én nagyon nem értek hozzá, és nekem kéne egy fix SMB megosztás egy ugyan olyan ip címmel mint ablokosban, van erre leírás javaslat? Még ablakban se nagyon értem, csak jobb klikk, megosztás, és kész, a többiről nem tudok sokat, és amivel lehet elérem, mert megadtam hogy mindenki írhatja olvashatja az adott mappát.

    [ Szerkesztve ]

  • ubyegon2

    nagyúr

    válasz Frawly #217 üzenetére

    (nem tudom miért neked írtam válaszként) :N

    A rettenetesen bonyolult megoldás. A Menüben beírom, hogy lem... (nem is kell végigírni)

    Előugrik kattintásra egy ilyen terminalos :F program:

    amiben az adott meghajtót kiválasztva rámegyünk a fogaskerék ikonra és láthatjuk a beállítási opciókat. Sokkal több beállítást lehet itt elvégezni könnyedén, mint a meghajtó csatolását, lehet particionálni....de látható is ez a fogaskerék alatti felugró részben.


    Az auto csatoláshoz csak be kell kapcsolni a kék gombbal, mint látható, automatikusan beolvassa az összes meghajtó adatot, még az UUID-hoz sem kell terminal és az FSTAB-ot sem kell terminalból szerkeszteni.

    Csak ezt feldobtam gyorsan, akinek szeme van, látja, hogy százszor egyszerűbb ez a beállító program, mint a Winnel megcsinálni ugyanezen feladatokat. Amellett egyetlen GUI-s programban valósítható meg minden, ami a meghajtókkal kapcsolatos.
    Persze ahhoz meg kell ismerkedni kicsit a rendszerrel, hogy megtaláljuk a Menüt

    és az abból elérhető titokzatos nevű programokat, már ha a Lemezek név annyira titokzatos.... :)

    *****************************
    Mivel a kérdező Ubuntu vonalon kételkedett ennek az auto csatolásnak a megoldhatóságában, így onnan hoztam pár képet, de ez a többi dektop distrón is hasonlóan bonyolult lenne.

    [ Szerkesztve ]

  • Dave™

    nagyúr

    Na itt most megfogtál, mert csatlakozni ugyan egyszerű SMB megosztáshoz Manjaro alatt is, de a megosztást megcsinálni elsőre jóval macerásabb, mint Ubuntun, csak már rég volt és elfelejtettem. Wiki alapján persze nem bonyolult, de kelleni fog a terminál. Ebben az Ubuntu sokkal kényelmesebb, pár kattintás és kész is.

  • Syl

    nagyúr

    válasz Frawly #217 üzenetére

    >Nekem nem rémlik ilyen az Ubuntuban...

    Akkor rosszul rémlik ;) Mind Unity-s, mind Gnome-os Ubuntuban, de még a Mint Cinnamonban is gyárilag a rendszer része a Lemezek program.

    (#222) ubyegon2

    Az utolsó képed epic! :C

    [ Szerkesztve ]

    Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

  • ubyegon2

    nagyúr

    válasz Syl #224 üzenetére

    ;] Ja, én meg is találtam, mint látható feljebb.

    Manjaros (Arch) megoldást most nem tudok bedobni, mert igen kényesek az Arch alapú disztrók, a Mint GRUB-ja simán kinyírta az összes rendszerbetöltőt, de csak az Arch alapúakat. Ehhez elég volt a Mint XFCE GRUB-ját felrakni, nem érdekes miért, így gyorsabb volt megoldani valamit, eddig a GRUB-áthelyezéssel nem voltak gondjai a többi disztrónak. Szóval az Arch hisztis kissé. :D Olyan kernel panicot dob az összes, hogy egyelőre megöltem a játékot velük. Még konzolos beírási opciót se dob fel.....

    szóval tanulok archul, az archom van már meg hozzá eddig

    Az utolsó képed epic :D Köszi, kicsit be kellett segíteni a Wines kollégáknak a könnyebb megtalálhatóság miatt.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz ubyegon2 #222 üzenetére

    "Csak ezt feldobtam gyorsan, akinek szeme van, látja, hogy százszor egyszerűbb ez a beállító program, mint a Winnel megcsinálni ugyanezen feladatokat."

    Khm...Már nem azért, de mért lenne egyszerűbb, amikor a Windowsnál általában eleve nem is kell foglalkozni ezzel, mert automatikusan felcsatolja a szükséges meghajtókat? Nemcsak a helyi, hanem az USB-s háttértárakat is. Ellenben pl. a KDE esetében az utóbbiakat is megint külön kell beállítani, mert a géppel együtt indítva nem csatolja fel őket.

    Amúgy meg azért a Disks sem teljes értékű, mert pl. a particionálási része elég korlátolt. Max. alap formázási műveletekhez jó, de a komolyabbakhoz már eleve külön programot kell használni, mint pl. a GParted. Külső particionáló programok a másik rendszerre is vannak és mellesleg funkcionálisan többet többet tudnak az utóbbinál. A Disks meghajtóbeállítások és S.M.A.R.T. funkciója mondjuk hasznos, de utóbbinál az Old-Age, Pre-Fail és társai attribútumok megint nehezen értelmezhetők, valamint nem minden meghajtót kezel a program, pláne az USB-s típusokat. De van a másik platformos rendszerekre is számtalan grafikus lemezdiagnosztikai szoftver és egyéb beállítások elvégzéséhez alkalmas program is, amelyekkel egyszerűen megoldható minden és akár a támogatás is teljesebb.

    [ Szerkesztve ]

  • ubyegon2

    nagyúr

    válasz King Unique #226 üzenetére

    Nem csak a felcsatolásokról írtam, de most nem is vagy kompetens ebben, mert mindkét rendszert ismered valamennyire. :D

    Ha a thread-et visszaköveted, akkor látni fogod, hogy akár egyik rendszert sem ismerőnek mutattam be a könnyen megtalálható és egy programon belül komplexebb feladatellátást biztosító Lemezek programot. (erről szólt ugyanis az indító nyekergés, hogy nemlehetessemegcsinánicsakterminááábúl)

    Ettől függetlenül teljesen igazad van a többi dologban. ;)

    Próbálj magad elé képzelni egy bantu négert, aki most érkezett Afrikából és elérakják a Win10-es és a Mint Cinnamonos rendszert......

    Ja igen, most jut eszembe, van egy 1terás vinyóm tele adattal, hopp ott egy Wines gép, beszerelem és fel sem kell csatolni Winben, már mehet is minden...super!!!!! Huha, van kis gond, ezt a lemezt eddig Linuxon használták!!!!! ---- tudod miről beszélek.

    Ugyanez fordítva, jövök a Wines gépemből kiszerelt vinyóval, találok egy Linuxos gépet, beszerelem a vinyót....

    Aki nem érti, annak elárulom, hogy csak az egyik esetben tudnék békésen letölteni, torrentezni tovább. (alapesetben, nincsenek trükkös segédprogramok most) -- kitaláljátok, melyik gépen tudnám ezt sikerrel végeni?

    1- Win
    2- linux
    :F

    [ Szerkesztve ]

  • Frawly

    veterán

    válasz King Unique #226 üzenetére

    Általában nem kell vele Win alatt foglalkozni. Kivéve, mikor mégis megszopat, mert nem ad a meghajtónak betűjelet, vagy durvább esetben (sok partíció, multiformátumos kártyaolvasó) elfogy a D: - Z: betűjel, aztán megy a vergődés, hogy hová csatolja.

    Vagy pl. most volt a Flash SSD topikban egy érdekes eset. Csávesz megvette a vadi új SSD-t, hogy majd Win10-es rendszermeghajtónak használja. Előtte azért kipróbálta a gépen, egyelőre a HDD-ről futó Win10 alatt, ment is neki szépen, OS látta a meghajtót, lemezkezelőben lehetett rajta partíciót létrehozni, meg formázni, benchmarkeredmények is rendben voltak. Ezen felbuzdulva emberünk, izzítja be a telepítő USB drive-ot, nyomja a Win10 installt. Telepítő elindul, particionálós részhez elér, megfelelő partíció létrehoz, telepítés oda. A telepítő behányja a Windows nem telepíthető a kötetre f4sságot. Ezt eljátssza százszor. Szegény user itt elkezd vergődni, BIOS-t frissít, SATA kábeleket cserél, átteszi másik SATA portra, BIOS-ban állít mindenfélét, végigpróbálgatja a GPT + UEFI és MBR + Legacy bootot is, SSD-n firmwarefrissítés, SMART ellenőrzése, mindig semmi. Már kezdi is elkönyvelni, hogy biztos a beépített driverek nem kezelik az SSD-t (ami hülyeség, mert vinnie kéne a szabványos MS AHCI drivernek), mikor a net legsötétebb bugyrában több nap múltán megleli a megoldást: mivel futó Windows-rendszer alá tette be először a meghajtót, a Win10 valami hitelesített tárolókötetként jegyezte be, ami innentől fogva csak adattárolónak használható, Windowst nem lehet rá telepíteni. Az mindegy, ha ledúrod a partíciós táblát, váltogatod MBR-GPT-re, törlöd-létrehozod a partíciókat, nem engedi. Persze ki sem írja normálisan, hogy mi a hiba, csak hogy nem telepíthető. Be kellett tenni az SSD-t újra egy futó rendszer alá, ott valami eldugott házirendes beállításoknál kivenni ezt a hitelesített tárolós ’ciséget, majd mehetett rá a telepítés. Csak hüledeztünk, hogy ekkora egy agyrém nincs. Na, így a Linux nem tud megszivatni. Úgyhogy de, Win alatt is lehet szívni elég nagyokat, egy egyszerű particionálással és telepítéssel is. Ehhez képest egy /etc/fstab-os szerkesztés sétagalopp, nem hogy a Gnome-disks használata.

  • ubyegon2

    nagyúr

    válasz Frawly #228 üzenetére

    Ahogy olvasom ezt a történetet, felrémlik jó pár Wines horror nekem is a múltból...... :((

    Komolyan mondom, pár napos nulla Linux tudással a karakteres Debian telepítő simán kiírta nekem, hogy nem ismeri fel a hálókártyámat, így ugyan nem volt egyszerű dolgom, de pontosan tudtam, miért nem tudom telepíteni, sikerült is kis utánolvasással megoldani. Pedig a Debian 5 éve nem volt még túl felhasználó-barát.

  • Frawly

    veterán

    válasz ubyegon2 #229 üzenetére

    Ja, gondolhatod milyen szívás. Ráadásul a szóban forgó felhasználó nem is volt laikus. Még arra is gondolt, hogy az USB3 EHCI miatt van baja a telepítőnek, kipróbálta USB2-őn, többféle progival kiírva (az MS USB toolja, Rufus, stb.), meg telepítő DVD-ről is. Hihetetlen milyen szopások vannak ilyen teljesen felesleges hülyeségeken. A Windows is csak addig felhasználóbarát, amíg minden megy rajta. Ha épp mégse, akkor oltári szívás tud lenni az is, főleg ha valami ritkább, kevésbé dokumentált problémával szalad bele az ember tátott szájjal a faxerdőbe. Egyébként ez a felhasználóbarátság mindig is csak illúzió volt. A valóságban az OS-ek rettenet bonyolultak, sok szolgáltatással, csak ezt próbálják több-kevesebb sikerrel a felhasználó elé barátságosabb formában tálalni.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz Frawly #228 üzenetére

    Ha esetleg nem rendel hozzá automatikusan meghajtóbetűjelet, az a lemezkezelőben könnyen és egyszerűen megoldható utólag pár kattintással és nem kell hozzá FSTAB szerkesztése egy egyéb. De normál esetben szokott, szóval nem nagyon kell vele foglalkozni. Annyi meghajtót és kötetet normál felhasználás mellett pedig eleve nem használ egy user, hogy elfogyjanak az ABC betűi. De ennyi erővel lehet szükség esetén mappába is csatlakoztatni.

    A telepítés során előforduló anomáliák pedig megint más eset. Normál esetben eleve nem állítja be a rendszer a másodlagos háttértárat speciális tárolókötetnek. Oda rendszerint felhasználói beavatkozás is kell, amit egyesek elfelejtenek és jellemzően mindig utólag derülnek ki a részletek, hogy ténylegesen mit is csinált az illető. Amúgy meg a telepítőben a DiskPart törlése rendszerint meg szokta oldani a célmeghajtónál a nem lehet rá telepíteni általános problémákat. De, ha spéci eset kell, akkor a kezdő topikban korábban volt egy érdekes eset, amikor a Linux telepítője egyáltalán nem látta a háttértárat, mert nem kezelte a BIOS-ban beállított hardveres RAID módot, ellenben a Windows igen... Szóval csak ezért át kellett állítani AHCI-re, máskülönben egyáltalán nem lehetett a Linuxot azon a gépen arra a meghajtóra telepíteni. De nemrég ebben a topikban szintjén gondja akadt valakinek a telepítésnél, illetve már a telepítő bebootolásával is, aminél nem derült ki, hogy egyáltalán megoldódott-e. Továbbá, ha már USB3 EHCI, akkor pont nemrég volt aszem a kezdő topikban egy olyan eset is, ahol talán az Ubuntut, vagy valamelyik hasonló rendszert nem lehetett az adott gépen USB 3.0 porthoz csatlakoztatott pendrive-ról telepíteni, holott elvileg natívan támogatja. Szóval, ha az kell, akkor lehet pro / kontra dolgokat találni minden OS telepítésénél.

    (#227) ubyegon2:
    Ha az 1 TB-os HDD-nél pl. Ext4 fájlrendszerre célzol, akkor azt nemhogy a Windows, de pl. a macOS sem kezeli natívan... Viszont mindkettőre vannak külső programok, amelyekkel simán megoldható az olvasásra és az írása, valamint az Ext4 kötet automatikus csatolását is nyilván be lehet állítani.

    [ Szerkesztve ]

  • joecontra

    addikt

    Mindig lemaradok a kimoderált hsz-ekről. :((( Mihez egyem így a popcornt? :))

    Üdv,
    J

  • ubyegon2

    nagyúr

    válasz King Unique #231 üzenetére

    Ha az 1 TB-os HDD-nél pl. Ext4 fájlrendszerre célzol, akkor azt nemhogy a Windows, de pl. a macOS sem kezeli natívan... Viszont mindkettőre vannak külső programok, amelyekkel simán megoldható az olvasásra és az írása, valamint az Ext4 kötet automatikus csatolását is nyilván be lehet állítani.

    Én értelek egyébként, erre céloztam amúgy, csak nem akarsz kijönni a komfortzónádból, hogy lásd, most nem a megszokott Win/Linux flame megy. A problémázó kolléga azt írta, hogy már régóta Linuxot használna, csak ez a vacak nem képes még arra em, hogy terminal nélkül felcsatolhassa a meghajtóját. Én csak erre a konkrét tévedésre reflektáltam, felőlem tudhat a Win akármit is. ;]

    Jelenleg ebben a topikban be lett mutatva egy jó kis disztró, ami speciel nekem sokkal hisztisebb, mint a Debian vonal, de ettől még klassz. Viszont jönnek a szokásos Linux szarozások, úgy, hogy lényegében nem is foglalkoznak a cikk eredetei témájával. Vagy csak régi sztereotipiák mentén tévednek.

    Az más kérdés, hogy én ki tudtam nyírni ma reggel az összes Arch származékot a Mint GRUB-jával, mert nem az ilyen marhaságokról van szó, hanem arról, hogy kezdőknek akár egy Manjaro is alkalmas lehet a mindennapokban. (nekem kicsit kényes, legalábbis amiket én művelek, azt nem szereti túlzottan, például GRUB áthelyezés Mint-re default) :Y

    (#230) Frawly Win esetén a felhasználó az utolsó a képletben, de amíg kisgyerek kortól kötelezően ezt kell megtanulni, addig maradnak is a fiatalik IT félanalfabéták.
    Az említett esetnél, ha nem kitartó valaki, simán visszavitte volna a boltba az SSD-t, szóval még többet szívott volna.

    (#232) joecontra

    Nem is vettem észre, hogy volt kimoderálás.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz ubyegon2 #233 üzenetére

    Ezt egyébként nem tudom mért írtad, mert én csak reagáltam szakmai oldalról bizonyos felvetésekre és pusztán csak tényeket, megvalósítási módokat és konkrét példákat említettem. Azt a bizonyos dolgot pedig direkt hanyagoltam. Amúgy meg, ha már szarozás, akkor volt az rendesen a másik irányba is, sőt talán még jobban is, de már felesleges az ilyenekkel foglalkozni itt... Na meg azért kicsit más egy ilyen topik és más egy szakmai topik többek között ebből a szempontból is.

    [ Szerkesztve ]

  • CPT.Pirk

    Jómunkásember

    válasz King Unique #231 üzenetére

    Azt nem tudom mi van ha a meghajtókra elfogynak a kiadható betűjelek, de portok elfogyásával kínlódtunk Windows alatt és ott nem közli veled, hogy miért nem tud drivert telepíteni az eszközödhöz, nem mondja meg, hogy bocs, de csak 255 különböző COM portod lehet.

    Soknak tűnik ez a szám de nálunk a termelésben használt gépeken úgy legfeljebb pár naponta betelt a port lista a sok tesztelt eszköz miatt, amire külön regeditben turkáló scriptet kellett írni, az leürítette a listát. A gond csak az volt, hogy ehhez le kellett rángatni valakit az IT-ről aki lefuttatta a srácoknak admin joggal a scriptet, addig állt a termelésnek ezen része...

    Ott is hagytam ezt a céget, ilyen fasságokkal kínlódjon más.

    [ Szerkesztve ]

    Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

  • ubyegon2

    nagyúr

    válasz King Unique #234 üzenetére

    Ezt egyébként nem tudom mért írtad, mert én csak reagáltam szakmai oldalról bizonyos felvetésekre és pusztán csak tényeket, megvalósítási módokat és konkrét példákat említettem.

    Értelek, emiatt is írtam, hogy nem akarsz kijönni a komfortzónádból, nincs ebben semmi bántó szándék. :)

    A thread szempontjából kicsit érdektelen átbeszélni a Win dolgait, mert a kérdező azt használja, így teljesen felesleges, a Linuxot meg nem használja, mert meg sem akarta eddig ismerni, mégis tudja, mire nem alkalmas. Na ez a rossz hozzáállás. ;)

  • King Unique

    titán

    válasz ubyegon2 #236 üzenetére

    Nem tudom milyen komfortzónáról beszélsz, de mindegy. A másik rendszert pedig ugye mások hozták most szóba és kezdték el itt elemezni, aminek egy bizonyos részéhez ment pár kiegészítés, gondolat, ennyi. Ahogyan előtte magához a linuxos témához is, hogy ON legyek.

  • orion1025

    őstag

    válasz Dave™ #210 üzenetére

    A virtuálban futtatás már win alól is vér ciki, akkor egy kényelmesen és "kompromisszum mentesen" használható oprendszert miért cseréljen le az ember linuxra azért, hogy két rendszer között rodeózzon az ember? Ez olyan, mint amikor a boyracer feltuningolja az Astrát, hogy Bömös legyen belőle, de amennyi pénzt és időt beleölt, vehetett volna egy rendes gépet is ami nem kíván megkötéseket és nem tartogat korlátokat. Ez az amiben a Linux el van veszve, és nekem senki ne jöjjön azzal, hogy arra is vannak programok. Igen, vannak, de amíg a közember számára használt programok léteznek egy másik rendszeren, ami hozzáteszem kellően megbízható stabilitásilag a Win 7 óta, nem mellesleg "felhasználóbarát", akkor minek kínlódjon az ember egy totál másképp működő rendszeren? Bohóckodni meg próbálgatni egy másik terméket jó a közember számára, de ennyi, aki nem fan, vagy nem kénytelen a munkája miatt használni a pingvint, az nem nagyon fog felé szagolni. Tök szép, meg jó, hogy a terminálozás a háttérbe szorult, de ennyi változott az évek alatt. A Wine pedig nevetséges ha Wines program futtatásáról van szó, a virtuálban nyomulás meg mint írtam, nevetséges, mert ebből is az derül ki, hogy Mikroszaft terméke még mindig egyeduralkodó a piacon. Ez persze saját vélemény, de ez a Manjaro egészen tetszetős, de csak a korlátokat látom ebben is. Aki pedig azzal takarózik, hogy erre nincsenek vírusok, szemben a win termékeivel, az használja csak ezért a "plusz kényelemért".

    "...300Ft-t adok érte és te állod a postát..."

  • vadkörte

    addikt

    Csak, hogy legyen egy kis ON is a sok OFF között.

    Próbakipp felpattintottam az XFCE felületű Manjaro-t a nem túl acélos munkahelyi E8400-as PC-re - VB-ba természetesen - meglepő módon nagyon jól fut, nem terheli szerencsétlen gépet, dolgozni is lehet mellette.
    A Gnome és a KDE vállalhatatlan azon a gépen, mentek is a lecsóba. Az otthoni Core i5-tel mindkettő fut VmWare-ben, mint a villám.
    Ez után a már írt AMD noteszemet lepucoltam, szükség esetére lementettem a W7 telepítést, majd nagy levegő és feltelepítettem az XFCE-s Manjarot arra is.
    A telepítő szerint a gép alkalmatlan rá, hogy őkelme rákerüljön - gondolom a 64 bites telepítőnek nem tetszett a 2GB RAM, pedig a gép 64 bites - ettől függetlenül cirka 30 perc alatt felment. Lefrissítettem, megkapta az új LTS kernelt, a régit pedig töröltem. Elvégeztem az alapvető beállításokat és kb itt tartok most.

    A gép használható, nem nagyon melegedik, pedig nagyon szeret. Az XFCE-vel változatlanul nem vagyok kibékülve, de majd ráfordulok a testreszabásra. Sokkal szebb nem lesz, de talán kevésbé lesz randa.

    Első kérdés:
    Az előtelepített aplikációkat hogy tudom frissebbre cserélni? Pl. LibreOffice 5.4.x.x -> 6.2.1
    A többi majd menet közben :DDD

    (#238) orion1025:
    "A virtuálban futtatás már win alól is vér ciki..."

    Mert miért is?

    [ Szerkesztve ]

    Üdv. V. Körte

  • Dave™

    nagyúr

    válasz orion1025 #238 üzenetére

    Sajnos látszik, hogy te csak az egyik oldalt ismered, így nem tudod elképzelni hogy ez az egész miért is jó. Senki sem akar meggyőzni semmiről, ha neked jó a Windows használd nyugodtan azt. Azt azért remélem nem gondolod komolyan, hogy akik itt a fórumon Linuxot használnak mind kifejezetten a munkájuk miatt teszik és/vagy csak a vírusok miatt. Ennél sokkal több különbség van, de a lényegi pontokat már leírtam ebben meg a korábbi cikkekben is, nem fogom újra leírni azért, hogy vitatkozzam veled egy olyan dologról, aminek csak az egyik oldalát ismered. Nem tudom továbbá miért lenne ciki pl. egy Excelt virtuális gépen futtatni, ugyanolyan ablak mint a többi. Gondolom nem használsz virtuális gépet így nem tudod milyen is ez a gyakorlatban. Még egy gondolat a Linuxos szoftverekről: onnantól hogy elkezdesz alternatívákat használni, sokkal nyitottabb és befogadóbb leszel, nem mellesleg akaratlanul is rengeteget tanulsz (sok saját példát tudnék felhozni). Ha neked jó minden ahogy van, akkor az a legkényelmesebb választás, nem kell csinálnod semmit, maradhatsz a komfortzónádon belül.

    vadkörte: van más lightweight opció is, pl. Lxqt, Lxde, Mate. Az alkalmazások mindig a legfrissebbek (ha lefutott a frissítés persze), a LO annyiban kivétel hogy abból két változat van, a still és a fresh, előbbi az alapértelmezett, ha felrakod a fresh-t akkor lesz a legújabb.

    [ Szerkesztve ]

  • Frawly

    veterán

    válasz orion1025 #238 üzenetére

    Abban egyetértünk, hogy a virtualizáció ciki. Ha tényleg olyan program kell valakinek, ami csak Windowsra van és nem lehet kiváltani linuxos alternatívával, vagy a Wine épp nem viszi normálisan, akkor Windowst kell használni, nincs mese. Pont. Viszont a nem gamer felhasználók 99%-ának NINCS szüksége ilyen szoftverre.

    A Wine igenis jó dolog, én láttam már olyat, hogy egy adott régebbi wines alkalmazás jobban és stabilabban futott Wine alatt, mint natívan Win7-Win10 alatt. Meg természetesen fordítva is, hogy Wine alatt nem futott egyáltalán, kilépett, el sem indult, hibaüzenettel leállt. Szoftvere válogatja.

    Azzal sem értek egyet, hogy a Linux megismerése bohóckodás lenne. Szerintem egyrészt tágítja a látókörét az egyszeri felhasználónak, másrészt befektetés a jövőjébe, mert ha megismeri, megtanulja legalább alap szinten használni, feltenni, nem lesz rászorulva többé a MS-os termékekre, meg a MS jóindulatára, hogy valamit támogat-e vagy nem, meg épp melyik Windows-változaton mit engedélyez, mivel szivatja a felhasználót, meg épp a következő frissítés mit fog eltörni, kivezetni. Pl. Win7-et eldöntötte a MS, hogy a felhasználó nem használhat Skylake és újabb vagy Ryzen procit, hanem át kell térnie Win10-re. Vérciki, sokkal gázabb a virtualizációnál. Így te a Linuxban a korlátot látod, más meg pont a szabadságot, és az MS-től való függetlenséget, nem fogsz többé egy cégtől meg egy architektúrától (x86) függeni.

    Az egyik legjobb döntésem volt anno Linuxra átállni. Nem is hiányzik a Windows, ma már attól kapok frászt, ha oda kell ülni elé. Egyedül azt bánom, hogy túl későn váltottam, már évekkel korábban kellett volna, pedig így is több mint 4 éve már. Egyszerűen nagyon megéri, nem szabad, hogy a kezdeti nehézségek eltántorítsák az embert. Nyitottnak kell lenni, meg kell egy-két dologgal küzdeni eleinte, de ennek később garantáltan meglesz a jutalma! Főleg miután az ember hosszabb idő után tekint vissza a Windowsra, látja, hogy a wines userek épp milyen ransomware végigsöprése meg frissítési mizéria miatt szopnak tmegesen, meg mikor hosszabb kihagyás után ül vissza wines gép elé, akkor fogja meglátni, hogy nem vesztett semmit, sőt, óriásit nyert. Nem flame bullshit, aki régebb óta linuxozik úgy, hogy a Linux az egyetlen, kizárólag rendszere, Windows még dualbootban sincs, az ismeri ezt az érzést. Aki meg nem élte még ezt át, annak hiába magyarázza az ember, mert meg kell tapasztalni. Egyszerűen a Linux annyival rugalmasabb, annyival több szabadságot ad, annyival simábban fut ugyanazon a gépen, hogy ha valaki nem szemellenzős, azonnal belátja, hogy megéri használni, még az esetleges hátrányait is vállalva.

    Igazából Linuxra átállni fokozatokban érdemes. Pl. Windows alatt én már a váltás előtt évekkel törekedtem rá, hogy lehetőleg olyan programot használjak, aminek van linuxos változata, és szép fokozatosan kiváltottam a wines programokat opensource-ra. Total Commander helyett Double Commander, MS Office helyett LibreOffice (Word helyett Writer, majd helyette XeLaTeX, majd XeTeX), plain text editornak Notepad++ (ennek a linuxos megfelelője a SciTe és a Notepad pp), Photoshop helyett GIMP, IE helyett Firefox, uTorrent helyett qBittorrent, Irfanview helyett XnView, MPC helyett SMPlayer (mplayerrel majd mpv-vel), Goldwave helyett Audacity, stb.. Így mikor átálltam, már nem okozott gondot a programokra alternatívát találni, mert megszokott szoftverkörnyezet fogadott Linux alatt is. Plusz akkor már évek óta rá-ránéztem disztrókra Live módban, ismertem a linuxos könyvtárszerkezetet, mit hol kell keresni, ismertem az elterjedtebb grafikus felületeket. Mikor elromlott egy hardver, új vásárlásakor törekedtem rá, hogy olyat vegyek helyette, aminek a linuxos támogatottsága is flott. Így a váltás is különösebb nehézségek nélkül ment, és ezekre azóta is figyelek.

  • ubyegon2

    nagyúr

    válasz Dave™ #240 üzenetére

    A kolléga desktop Linux területén különösen jól tájékozott lehet, mert én még olyat nem hallottam, hogy valaki a munkája miatt használ desktop disztrót, nem sok értelme van ennek így. Olyat már elég sokat hallottam, hogy valaki kizárólag a munkája miatt van Winhez kötve a spéci programok miatt.

    Az, hogy mi ciki, mi nem, inkább nem is térnék ki rá, senkit nem akarok megsérteni, mert egy hasonló vitánál mindenki sértetten kijelentette, hogy ő csak jogtiszta Wint használ.....na ja, meg az összes azon futó program, segédprogram, kártevőírtó, game, mind-mind jogtiszta. uhm... ;]

    A valóság az, hogy ha valaki mezei otthoni használatra megismer egy desktop Linuxot, onnantól már elég nehéz levakarni róla. Ez saját tapasztalatom.

    [ Szerkesztve ]

  • Rimuru

    veterán

    válasz ubyegon2 #242 üzenetére

    Aki munka miatt használ Windows-t az úgyis céges gépen dolgozik, otthon attól még nem kell ugyan azokat a szoftvereket használnia.

    Vigyázat, csalok!

  • CPT.Pirk

    Jómunkásember

    válasz ubyegon2 #242 üzenetére

    Akkor azt minek nevezzem, mikor QT-s programokat fejlesztünk ARM-re Mint alól a cégnél?

    Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

  • zoltanz

    nagyúr

    válasz ubyegon2 #242 üzenetére

    Én is valószínűleg azért utáltam meg egy életre a Wint mert munkában azt kellett használni Win95+Office. Borzasztó volt az Ibm OS/2 után, a stabilitása és, hogy folyton újra is kellett telepíteni. (hetente)
    OS/2-öt évekig használtam a Win95 megjelenése előtt, egyszer nem volt instabil és furcsaságokat sem művelt.

    [ Szerkesztve ]

    Manapság egy előnye van ha nem vagy szegény, színvonalasabb ellenségeid lehetnek

  • Dave™

    nagyúr

    válasz Frawly #241 üzenetére

    Tehát szerinted azért, mert Excellel (is) dolgozom, használjak Windowst. Le kellene szokni erről a puzséri "megmondom mi a tuti" mentalitásról, mert a gyakorlatban kiválóan működik a virtualizáció. Teljes átjárás van a két rendszer között, oda-vissza megy a copy-paste, simán egy ablakban fut ami mellé azt snapelek amit akarok, közös a tárhely, nyomtatni is simán nyomtatok onnan, szóval minden ami kell. Az hogy van némi overheadje a virtualizációnak nem oszt nem szoroz, így is unatkozik a processzor, és a 8GB memória is messze van attól, hogy elfogyjon. Szóval ha van rendes ellenérv akkor ki vele, csak ne legyünk megmondóemberek, mert az nem segít a helyzeten.

    CPT.Pirk: de otthon biztosan csak a vírusok miatt használod, nyugtasd meg a kollégát :D

    [ Szerkesztve ]

  • ubyegon2

    nagyúr

    válasz CPT.Pirk #244 üzenetére

    Nem tudom, ezeket csak desktop Linuxon lehet amúgy? Vannak kivételek is, csak a szabály erősítés miatt. :D

    fejlesztünk ARM-re Mint alól a cégnél

    Nem tudtad még őket rádumálni az Arch alapra? :P

    (#243) colomb2

    Én épp olyat tudok, aki otthon melózik spéci renderelő programokkal.

    (#245) zoltanz

    Annál nincs rosszabb, mint olyan eszközzel dolgozni, amit utálsz. Én az utóbi éveimben már le sem ültem a Wines gép elé melóhelyen, igaz a közvetlen főnököm visongott, hogy olyan nincs, hozzá tartozik a munkámhoz. Megnyugtattam, hogy az ő munkájához tartozik, csak lusta meg hülye hozzá, ezért rálőcsölte a népekre. Akkor kussolt el, mikor megemlítettem neki a munkaköri leírás közös elolvasását. Ez a kedvenc papírdarabom volt, minden okos főnökszerű majom elkussolt ettől, mert ugye ilyen nem létezett. :D

    [ Szerkesztve ]

  • CPT.Pirk

    Jómunkásember

    válasz ubyegon2 #247 üzenetére

    Jajj. Már miért ne lehetne? Debian leszármazott disztró a Mint, a beágyazott rendszerek egy jelentős része is Debian alapon készül, vagy eleve Debian. Nem véletlenül.

    A php programozóink meg Ubuntu LTS-en dolgoznak...

    Dave™: nem, otthon természetesen csak azért használok Linuxot, hogy szopassam magam. Azért van 3 disztró is telepítve. :D

    [ Szerkesztve ]

    Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

  • ubyegon2

    nagyúr

    válasz CPT.Pirk #248 üzenetére

    Azt értem, hogy lehet Mint-en is, azt tudakoltam, hogy ezt a munkát kizárólag desktop Linuxos lehet elvégezni?😉
    Te sem követed a thread-et, de már kezdem megszokni.😁

  • Frawly

    veterán

    válasz Dave™ #246 üzenetére

    Nem azt mondtam, virtualizálj. Csak abban értettem egyet a kollégával, hogy ezt kezdő felhasználónak alternatívának ajánlani nem jó ötlet. Egyébként az MS Office megy Wine alatt is, ráadásul egész tűrhetően, ha nem a legújabb, 2016-os verziót erőlteti valaki, hanem még egy régebbit, 2013-asat vagy azelőttit. Azért én sem tennék fel Windowst, még csak virtuálisan sem. Pedig az én gépeim is bőven bírnák a virtualizációt, akár több virtuális gépet is párhuzamosan, 2-3. genes i5-i7-es mobilprocik, meg 8-16 GB RAM, 525-1050 gigás SATA3 SSD, az idő nagy részében valóban kihasználatlanul unatkoznak. Pedig még virtualizálni, meg emulátorozni is szoktam, de főleg DOS-t és régebbi rendszereket, retrózáshoz meg abandonware játékokhoz, nem Windowst, ezeknek a hardverigénye is alacsonyabb.

    (#242) ubyegon2: sok felhasználó elfelejti azt is, hogy oké, van licence Winhez, de az csak adott esetben, ha OEM, adott hardverre szól, virtuális gépre nem érvényes, meg ha nem is OEM, de már fent van a gépen, akkor külön példányra nem jogosít virtuális gépben, ahhoz külön lincencet kéne venni. Akkor még a Windowson futó alkalmazások licencével nem is foglalkoztunk. Ezt viszont azért nem szoktam felhozni a Linux mellett, mert elcsépelt, mindenki tudja, meg warez programokat arra is lehet letölteni, wines játékok, Wine alatt Photoshop és társai, fizetős linuxos programok (Codega, UltraEdit, Sublime). Aki meg nem akar warezelni, az Windowson is el tudja kerülni. Így sose látom értelmét ezt az oldalát mélységében firtatni. Sőt, igazából én voltam az, aki a kezdő linuxos topikban lebeszéltem az egyik emberkét, aki csak azért váltott volna, mert nem volt pénze Win-licencre, de amúgy nem sok kedve volt a Linuxhoz sem. Inkább javasoltam neki, hogy eBayen lőjön aprópénzért érvényes termékkulcsot, és használja azt. Na ezért váltson, hanem azért, mert tényleg akarja élvezni a Linux összes előnyét.

    Illetve még a vírusos szálhoz: nem lebecsülendő szempont átlag felhasználó szemszögéből, aki csak böngészik meg filmet néz. Nem fogja a vírusirtó a gépet, ami főleg gyengébb gépnél jelentősen gyorsító tényező tud lenni. Lehet ezen humorizálni, de egyes felhasználóknak ez ég és föld különbséget jelenthet. Nálam ez sose volt szempont, mert Windows alatt sem használtam aktív vírusirtót, szóval nálam nem volt mi lassítson, így sem kaptam be vírust. Átlag felhasználónál viszont lehet igenis jelentős érv.

Új hozzászólás Aktív témák