Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Dave™

    nagyúr

    válasz King Unique #27 üzenetére

    A Windowst először nem kevertem bele, de gondoltam megelőzöm a "miért jobb ez, mint egy Windows?" jellegű kérdéseket. Azon felesleges vitatkozni, hogy melyik a jobban testreszabható vagy melyiknél van lehetőséged magad eldönteni, hogyan és mikor akarsz frissíteni vagy milyen billentyűkombinációval vagy egérmozdulattal használod. Az objektív pontok azért objektívek, mert tényeken alapulnak.

    A szoftveres rész tényleg szubjektív, de az idézett mondatot ha elolvasod még egyszer, ott van, hogy a jelenleg használtnál simán jobbak is lehetnek. Pl. ott a kiváló reklámmal telepakolt utorrent, helyette a qbittorrent ugyanazt tudja reklámok nélkül, vagy a fájlkezelő, ami gyakorlatilag össze sem hasonlítható tudásban, de mondhatnám a szövegszerkesztőt, képnézőt stb. is. Szerintem ez így bőven védhető álláspont, de kár lenne tagadni, hogy itt van a legnagyobb hiányossága az "ökoszisztémának" (mert nem a rendszer hibája, hogy nem írtak meg rá egy szoftvert).

    Secure boot: ki kell kapcsolni, igen. Milyen hátránnyal jár ez számodra? Nálam a Surface-en az Ubuntu esetén is ki kellett. Mily' meglepő, hogy Microsoft találmány.

  • Dave™

    nagyúr

    válasz King Unique #73 üzenetére

    A Canonical egy cég, az Arch meg nem. A Canonical a secure boottal foglalkozik, meg patcheli a Gnome-ot, az Arch inkább naprakész csomagok biztosít szinte minden elérhető szoftverre vonatkozóan, meg összeállítja az elérhető legjobb Linuxos wikit. A Manjaro ezt kiegészíti a saját eszközeivel, plusz felhasználóbaráttá teszi. Eltérő prioritások. Valahogy megvoltunk secure boot előtt is... én meg nélküle is.

    Pont ide illik. Csak kimaradt a fucking a szív után...

    [ Szerkesztve ]

  • v1rus

    tag

    válasz King Unique #73 üzenetére

    Az Arch hires sok mindenrol, pl arrol is, hogy KISS elvet kovet, amibe ugy tunik (valahol erthetoen) pont nem tartozik bele, hogy ok csinaljak meg a juzer helyett a konfigolast a Secure Boot-hoz.

  • DanielK

    addikt

    válasz King Unique #53 üzenetére

    Hogyan lehet rátelepíteni natívan hogy ne barmolja össze a win10 telepítést?
    Vagy esetleg macről? :R

  • Dave™

    nagyúr

    válasz King Unique #79 üzenetére

    A kezdő rákérdez, aztán kikapcsolja. Még a Surface Pro-n is ki lehet, nem tudom te mit láttál, amin nem. Ha meg végképp nem megy neki, úgyis feladja és ott a csodálatos Ubuntu, aminél ez is OK (nem tudom még mi, de én nem vágyom vissza). Látom neked nagyon szívügyed a secure boot, engem sajnos borzasztóan nem érdekel, szóval részemről ennyi erről a témáról.

  • ubyegon2

    nagyúr

    válasz King Unique #226 üzenetére

    Nem csak a felcsatolásokról írtam, de most nem is vagy kompetens ebben, mert mindkét rendszert ismered valamennyire. :D

    Ha a thread-et visszaköveted, akkor látni fogod, hogy akár egyik rendszert sem ismerőnek mutattam be a könnyen megtalálható és egy programon belül komplexebb feladatellátást biztosító Lemezek programot. (erről szólt ugyanis az indító nyekergés, hogy nemlehetessemegcsinánicsakterminááábúl)

    Ettől függetlenül teljesen igazad van a többi dologban. ;)

    Próbálj magad elé képzelni egy bantu négert, aki most érkezett Afrikából és elérakják a Win10-es és a Mint Cinnamonos rendszert......

    Ja igen, most jut eszembe, van egy 1terás vinyóm tele adattal, hopp ott egy Wines gép, beszerelem és fel sem kell csatolni Winben, már mehet is minden...super!!!!! Huha, van kis gond, ezt a lemezt eddig Linuxon használták!!!!! ---- tudod miről beszélek.

    Ugyanez fordítva, jövök a Wines gépemből kiszerelt vinyóval, találok egy Linuxos gépet, beszerelem a vinyót....

    Aki nem érti, annak elárulom, hogy csak az egyik esetben tudnék békésen letölteni, torrentezni tovább. (alapesetben, nincsenek trükkös segédprogramok most) -- kitaláljátok, melyik gépen tudnám ezt sikerrel végeni?

    1- Win
    2- linux
    :F

    [ Szerkesztve ]

  • Frawly

    veterán

    válasz King Unique #226 üzenetére

    Általában nem kell vele Win alatt foglalkozni. Kivéve, mikor mégis megszopat, mert nem ad a meghajtónak betűjelet, vagy durvább esetben (sok partíció, multiformátumos kártyaolvasó) elfogy a D: - Z: betűjel, aztán megy a vergődés, hogy hová csatolja.

    Vagy pl. most volt a Flash SSD topikban egy érdekes eset. Csávesz megvette a vadi új SSD-t, hogy majd Win10-es rendszermeghajtónak használja. Előtte azért kipróbálta a gépen, egyelőre a HDD-ről futó Win10 alatt, ment is neki szépen, OS látta a meghajtót, lemezkezelőben lehetett rajta partíciót létrehozni, meg formázni, benchmarkeredmények is rendben voltak. Ezen felbuzdulva emberünk, izzítja be a telepítő USB drive-ot, nyomja a Win10 installt. Telepítő elindul, particionálós részhez elér, megfelelő partíció létrehoz, telepítés oda. A telepítő behányja a Windows nem telepíthető a kötetre f4sságot. Ezt eljátssza százszor. Szegény user itt elkezd vergődni, BIOS-t frissít, SATA kábeleket cserél, átteszi másik SATA portra, BIOS-ban állít mindenfélét, végigpróbálgatja a GPT + UEFI és MBR + Legacy bootot is, SSD-n firmwarefrissítés, SMART ellenőrzése, mindig semmi. Már kezdi is elkönyvelni, hogy biztos a beépített driverek nem kezelik az SSD-t (ami hülyeség, mert vinnie kéne a szabványos MS AHCI drivernek), mikor a net legsötétebb bugyrában több nap múltán megleli a megoldást: mivel futó Windows-rendszer alá tette be először a meghajtót, a Win10 valami hitelesített tárolókötetként jegyezte be, ami innentől fogva csak adattárolónak használható, Windowst nem lehet rá telepíteni. Az mindegy, ha ledúrod a partíciós táblát, váltogatod MBR-GPT-re, törlöd-létrehozod a partíciókat, nem engedi. Persze ki sem írja normálisan, hogy mi a hiba, csak hogy nem telepíthető. Be kellett tenni az SSD-t újra egy futó rendszer alá, ott valami eldugott házirendes beállításoknál kivenni ezt a hitelesített tárolós ’ciséget, majd mehetett rá a telepítés. Csak hüledeztünk, hogy ekkora egy agyrém nincs. Na, így a Linux nem tud megszivatni. Úgyhogy de, Win alatt is lehet szívni elég nagyokat, egy egyszerű particionálással és telepítéssel is. Ehhez képest egy /etc/fstab-os szerkesztés sétagalopp, nem hogy a Gnome-disks használata.

  • ubyegon2

    nagyúr

    válasz King Unique #231 üzenetére

    Ha az 1 TB-os HDD-nél pl. Ext4 fájlrendszerre célzol, akkor azt nemhogy a Windows, de pl. a macOS sem kezeli natívan... Viszont mindkettőre vannak külső programok, amelyekkel simán megoldható az olvasásra és az írása, valamint az Ext4 kötet automatikus csatolását is nyilván be lehet állítani.

    Én értelek egyébként, erre céloztam amúgy, csak nem akarsz kijönni a komfortzónádból, hogy lásd, most nem a megszokott Win/Linux flame megy. A problémázó kolléga azt írta, hogy már régóta Linuxot használna, csak ez a vacak nem képes még arra em, hogy terminal nélkül felcsatolhassa a meghajtóját. Én csak erre a konkrét tévedésre reflektáltam, felőlem tudhat a Win akármit is. ;]

    Jelenleg ebben a topikban be lett mutatva egy jó kis disztró, ami speciel nekem sokkal hisztisebb, mint a Debian vonal, de ettől még klassz. Viszont jönnek a szokásos Linux szarozások, úgy, hogy lényegében nem is foglalkoznak a cikk eredetei témájával. Vagy csak régi sztereotipiák mentén tévednek.

    Az más kérdés, hogy én ki tudtam nyírni ma reggel az összes Arch származékot a Mint GRUB-jával, mert nem az ilyen marhaságokról van szó, hanem arról, hogy kezdőknek akár egy Manjaro is alkalmas lehet a mindennapokban. (nekem kicsit kényes, legalábbis amiket én művelek, azt nem szereti túlzottan, például GRUB áthelyezés Mint-re default) :Y

    (#230) Frawly Win esetén a felhasználó az utolsó a képletben, de amíg kisgyerek kortól kötelezően ezt kell megtanulni, addig maradnak is a fiatalik IT félanalfabéták.
    Az említett esetnél, ha nem kitartó valaki, simán visszavitte volna a boltba az SSD-t, szóval még többet szívott volna.

    (#232) joecontra

    Nem is vettem észre, hogy volt kimoderálás.

    [ Szerkesztve ]

  • CPT.Pirk

    Jómunkásember

    válasz King Unique #231 üzenetére

    Azt nem tudom mi van ha a meghajtókra elfogynak a kiadható betűjelek, de portok elfogyásával kínlódtunk Windows alatt és ott nem közli veled, hogy miért nem tud drivert telepíteni az eszközödhöz, nem mondja meg, hogy bocs, de csak 255 különböző COM portod lehet.

    Soknak tűnik ez a szám de nálunk a termelésben használt gépeken úgy legfeljebb pár naponta betelt a port lista a sok tesztelt eszköz miatt, amire külön regeditben turkáló scriptet kellett írni, az leürítette a listát. A gond csak az volt, hogy ehhez le kellett rángatni valakit az IT-ről aki lefuttatta a srácoknak admin joggal a scriptet, addig állt a termelésnek ezen része...

    Ott is hagytam ezt a céget, ilyen fasságokkal kínlódjon más.

    [ Szerkesztve ]

    Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

  • ubyegon2

    nagyúr

    válasz King Unique #234 üzenetére

    Ezt egyébként nem tudom mért írtad, mert én csak reagáltam szakmai oldalról bizonyos felvetésekre és pusztán csak tényeket, megvalósítási módokat és konkrét példákat említettem.

    Értelek, emiatt is írtam, hogy nem akarsz kijönni a komfortzónádból, nincs ebben semmi bántó szándék. :)

    A thread szempontjából kicsit érdektelen átbeszélni a Win dolgait, mert a kérdező azt használja, így teljesen felesleges, a Linuxot meg nem használja, mert meg sem akarta eddig ismerni, mégis tudja, mire nem alkalmas. Na ez a rossz hozzáállás. ;)

Új hozzászólás Aktív témák