Új hozzászólás Aktív témák

  • bambano

    titán

    válasz #56573440 #749 üzenetére

    Pedig milyen jó lett volna, ha elolvastad volna, mert akkor tudnád, hogy hogyan és nem te lennél a 100k+40. ember, aki azzal bosszantja az itt olvasókat, hogy ezerszer megrágott témát kezd újra nulláról.

    Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

  • Vladi

    nagyúr

    válasz bambano #746 üzenetére

    BlackPanther is LInux származék.

    Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

  • extralama

    csendes tag

    válasz bambano #746 üzenetére

    Most komolyan ha nem akartál méltatni akkor egyáltalán miért válaszoltál nekem?

    Az általad felsorolt ms oprendszerekben integrálva van az ie! Abban igazad van hogy azzal ki kellett volna egészítenem a hozzászólást hogy egyetlen használható és azt is az MS fejleszti...

    A többit meg az átlag felhasználó fel sem tudja telepíteni, de ha feltelepítve kapja akkor meg használni nem tudja.

    de igazából nem is értem mért irtad amit irtál.

    na mindegy

    Hihetetlen hogy itt mindenki azt hiszi hogy okosabb a másiknál, de ha még igy is van akkor legalább a szerénység látszatát keltenétek. jobban venné ki magát. szvsz :)
    Akinek nem inge...
    Alapjáraton nem is vitatkoztam de minden emberen találtok fogást látom.

    üdv

  • Vladi

    nagyúr

    válasz extralama #753 üzenetére

    "A többit meg az átlag felhasználó fel sem tudja telepíteni, de ha feltelepítve kapja akkor meg használni nem tudja"

    Melyikre gondolsz? Ubuntu? osx? Mert az mindkettő szőke cicababa ready. :))

    Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

  • dabadab

    titán

    válasz extralama #753 üzenetére

    "A többit meg az átlag felhasználó fel sem tudja telepíteni, de ha feltelepítve kapja akkor meg használni nem tudja."

    Atlag felhasznalo Windowst sem tud telepiteni, pl. Ubuntut meg remekul tud hasznalni anyam, hugom meg a lanyom is (ja, meg en is).

    DRM is theft

  • dark100

    aktív tag

    Napvilagra kerult ismet egy 2002-es belsos MS dokumentum.
    link
    Szoval igy csinaljak a mukodesuket. Persze ez nem lep meg senkit aki latott mar rengeteg ehhez hasonlot. (Angolul van, ugyhogy lehet kifogasolni, hogy nem birjatok elolvasni. De en ugyan nem forditom le senkinek)

    Ingyenes software == A mezeskalacs haziko a Jancsi es Juliskaban. Es != szabad software

  • Billu

    aktív tag

    válasz Morden24 #731 üzenetére

    Mert ha nincsen beépített böngésző, akkor az OEM-ek (pl. Dell, HP stb.) a telepített Win mellé keresni fognak böngészőt, ezért az alter bögik jobb helyzetből indulnak (mert az OEM-nek kelleni fog a böngésző a Win-be, mert a júzernek kelleni fog az előtelepített böngi). Ennyi kb.

    Vajon melyik böngészőt fogják előnyben részesíteni?
    Tippelhetek?
    IE?

    http://phmegbizhatosag.atw.hu/phtabla.php?nev=billu

  • #64791808

    törölt tag

    Elolvastam nagyon sok hsz-t, és szeretnék kérdezni. Kérdezni, mert látom az EU habzó száját, a linuxos bezzegeket, a windowsos nagy szemeket, és nem tudom, mi a fasz van.

    1., Mi az az állapot, amit az EU el akar érni? Valaki írja le nekem, hogy például a Microsoft Windows 7 hogyan nézne ki ideális esetben.

    2., Minden a pénzről szól. Nem erkölcsi dolog ez az EU részéről, hanem csak annyi, hogy valaki jelenleg gazdasági hátrányt szenved a mostani felállás miatt, illetve nyerne a változással. Ki nyerne és - most figyejjé - hogyan termelne az első pontra válaszként leírt optimális eset profitot?

    3., Mért csak az MS - jogi értelem: Az OSX zárt forráskódú szoftver. Része a Safari? Igen. Akkor az Apple-t mért nem szólítja fel az EU, hogy szedje ki a safarit az OSX-ből? Mert nincs akkora részesedése. Értem. Akkor tessék nekem leírni, hogy hány % a böngészőpiacon az a részesedési küszöbindex, ami alatt nem baszogatnak valakit az integrálás miatt?

    4., Miért csak az MS - gyakorlati oldal: Ha telepítek egy Ubuntut, akkor települ vele browser? Igen. Ha OSX-et? Igen. Ha Solarist? Igen. Ha debiant? Megválaszthatom, de ha grafikus felület van, annak része egy böngésző, például KDE-nek a Konqueror, stb. Ennek fényében valaki szerint etikus lenne, hogy 2009-ben egy ennyire weborientált világban a Windows legyen IE-mentes?

    5., Olcsóbb lenne-e a Windows IE nélkül? Az XP vezérlőpult fele, a vistában gyakorlatilag az egész az IE engine-t használja, ahogy nyócezer más dolog is. Tehát az IE kiszedése annyit jelentene, hogy nem tesszük ki a parancsikont neki. Minden más dolog kell. Ha ez így van, ki hiszi azt, hogy ezáltal olcsóbbak lennének az "IE-mentes winek"?

    6., Az előző pontra potenciális válasz: ha az IE ennyire része a rendszernek, az csak az MS hibája, változtasson ezen. Nos, az egész történet a tiszta verseny szellemében született. Kérdem én: kompetitív személetet tükrözne-e, ha egy vállalatot egyoldalúan egy ennyire költségigényes fejlesztésre kényszerítenénk? Tovább megyek: visszacsatolás az előző ponthoz. Ki hiszi azt, hogy miután vért és dollárt izzadva (nem demagógia, jelentkezzen nálam, aki szerint ez könnyű) kiszedik az IE-t a Windowsból így, az olcsóbb lesz? Muhaha.

    7., Kinek fáj az IE? Akit nem érdekel, mi az a böngésző, csak legyen internet, annak nem. Akit érdekel, és mást akar használni, annak sem. Közhely és vicces, de nem tudom, mi a pöcsömmel töltené le a díszes társaság a Firefoxot, ha nem lenne beépített böngésző... Aki webre fejleszt, annak sem, annak ugyanis KELL. Platform. Használják. Kinek fáj ez? Az alternatív böngészőkből élőknek.

    8., Oké, akkor ne kivegyük az IE-t a winből, hanem legyen mellette más is, adjuk meg a választás szabadságát! Ökörség. Aki választani akart, az megtehette. Aki nem akart, az ez után is leszarja, nem tudok olyan esetet elképzelni, hogy valaki mást akart használni, de az a tény, hogy a Windowsán IE van, akadályozta volna. Vagy van valaki, aki tudna vázolni egy olyan szitut, hogy valakit az MS korlátozott eme választási szabadságában, és az EU optimális helyzet létrejötte változtatna ezen?

    9., Visszacsatolás a 4. ponthoz, mért csak a Windows? Ha veszek egy OSX-et, akkor azon van telepítve más böngésző a Safarin kívül? Van link más böngészőhöz? Van egyetlen betű is arról, hgoy itt van böngésző, de használhatsz mást is? Linux alatt mi a helyzet? Annyi böngészőm van, amennyit csak telepítek! Mér, windowson nem így van? Vagy az a gond, hogy le kell tölteni?

    10., Árukapcsolás. Hmmm... Windows alatt van pasziánsz. Van más pasziánsz program? Van. Akkor? A pasziánsz mért maradhat? Vagy a paint? Sőt, van total commander is, tehát az explorer.exe is repüljön? Árukapcsolás? Aki ezt leírja, az komolyan gondolja? Akkor mi maradhat? Kernel még igen? Vagy az sem, mert tartalmaz versenysértő modulokat...! Nem EU-szabályozás kell ide, hanem diliház.

    Szóval az egész kezdeményezés egy álszent misztifikált hazugság, bár igen ügyes. Az EU jusson pénzhez. Ha az MS enged a nyomásnak, akkor a böngészőlobbik részéről jön a pénz, ha nem enged, majd kiszabjuk az MS-re büntetésképpen.

    Kedves fórumtagok, távol álljon tőlem az Internet Explorer akármelyik verziójának védelme. Én kedvelem, de ugyanúgy használok FF-ot és Chrome-ot is, mikor melyiket, tehát aki itt le MS-bérencezne, vagy IE-bérencezne, az a poltopicba fáradjon át, rögtön a pitcha után. Nem erről van szó. Arról van szó, hogy amit itt és most az EU ebben a témában tesz, az erkölcsileg, etikailag, gazdaságilag, kompetitív szemlélettel vagy anélkül, inkorrekt, álszent dolog. Hánynom kell tőle.

    Kösz. figy., kösz. tür., pár. káp., pir. burg., alás szolgááááája.

  • dark100

    aktív tag

    válasz #64791808 #758 üzenetére

    Bocsi ha nem fejtem ki tul boven a dolgokat, ami nem vilagoss kerdezz.

    1) Legyen verseny. Vagy OS-ek kozott, vagy OS-en belul. Az utobbi: legyenek alternativ win verziok kulonfele gyartok reszerol, amik kompatibilisek egymassal es egyik sincs 50%-os reszedes felett (nem kell azt hinni, hogy idovel egyik is kiszoritana a masikat, es ujra csak egy maradna) Van aki ezt utallna, mert ez Win es nem Linux. Csak sajnos ez az egyetlen modja a versenynek.

    2) Az alternativ win-ek alternativ komponenesekt tartalmaznanak, pl operat alapertelmezett bongeszokent. Ezeket a gyartok telepitenek es ok fizetnek az Opera licenszet is. Ezert lenne jo, ha az IE-nek lenne ara, mert akkor lenne mivel versenyezni (ha mar zart forraskodrol van szo)

    3) Mert tul nagy, es tul eroszakos modon csinalja a keresztfinanszirozast. Szamtalan "ingyenes" termekkel irtja ki a piacokat, de ezek ara be van epitve az alaprendszerbe, ami megkerulhetetlen. Mas erre nem kepes.

    4) Felreerted, nem a browseren van az egeszben a hangsuly. A virusirtok is anyaznak az ingyenes ms-es vedelmi szoftverek miatt (es ok is terjesztik a FUD-ot, ezert vegsosoron veluk sem lehet szimpatizalni), stb.

    5) Az a lenyeg hogy legyen neki ara. Tovabba ez esetben visszafele menjen a kersztfinanszirozas, tehat az eladott IE licenszek arabol fedezzek az IE reszek hasznalatanak kifejleszteset a Win-en belul. Tovabba adjak ki az API-t a komponensek kommunikaciojarol az IE-vel, es legyen erre kepes egy Opera is, tehat Operas Win eseten a help vagy a control panel Opera motorral jojjon fel.

    6) Igen. Es lehet is valtoztatni rajta, lasd fentebb.

    7) Ismetled magad. Fentebb van a valasz.

    8) Ezzel vedekezik az ms. De ez FUD. Nekem az ADSL szolgaltatom ingyen kicsereli a modemet ha meghibasodik. (Ami sajna elo is fordul, mert ezek olcso vackok) De ha nem tetszik, vehetek ADSL modemet amilyet csak akarok. Nem akadalyoz meg senki. De nem veszek. Es sokan masok is igy vannak vele. Ha a piacot lenyegeben egy ADSL modem gyarto uralna, aki mindent megtenne hogy a szolgaltatok csak vele kossenek szerzodest, akkor uj szereplo nem tudna megjelenni, mert nem tudna a fogyasztokra es a szolgaltatokra sem hatni. Elobbieket nem erdekli, utobbiak meg kezben vannak tartva.

    9) Nem az a gond, hogy nem lehet 20 bongeszo a gepeden. Olvass visszabb.

    10) A pasziansz kifejlesztesi koltsegeit nem hasonlitanam egy bongeszo kifejlesztesi kolcsegeihez. A pasziansz programnal konnyu jobbat irni kis koltsegvetessel is, tovabba a pasziansz programok vasarloi ontudatosabban valasztanak (mert kevesen vannak, es tudjak mit csinalnak) mint a bongeszok felhasznaloi (akik sokan vannak, de kozuluk kevesen ontudatosak), akik tobbsege az elebbuk tett bongeszot hasznaljak.

    Ingyenes software == A mezeskalacs haziko a Jancsi es Juliskaban. Es != szabad software

  • Morden24

    nagyúr

    válasz #64791808 #758 üzenetére

    1. Minél kevesebb extrával felvértezett OS, hogy a versenyképesség és a lefedett piac mérete egyaránt csökkenjen.

    2. Alterböngi-, hosszabb távon pedig alteregyéb cégek. Előtelepített gép sosem lesz "internetgomb" nélkül. Ha nincsen default, akkor az OEM-ek keresni fognak, aztán majd piackut. alapján eldöntik, hogy egy adott modellt milyen programokkal kínálnak - ekkor pedig megkeresik a 3rd party gyártót (esetünkben browsereseket), és szerződnek.

    3. Van egy olyan, hogy erőfölénnyel való visszaélés - ez nem magát az erőfölény tényét kriminálja, de a visszaélést igen. Ez joggyakorlat.

    4. A bajuk az, hogy nem lehet kikaparni. Buguntuból ki lehet, OSX-ből nem tudom (mondjuk kétlem).

    5. Nem lenne, ahogyan a WMP-mentes 'N' sem volt olcsóbb a WMP-vel adott Winnel. Amit sokan elfelejtenek persze, hogy a Win 'N'-ekre amúgy két kattintással telepíthető volt a WMP (tehát ha így vesszük, jogos, hogy grátisz).

    6. Mindenki tudja, hogy ha valami úton-módon kikapartatnák az IE-t, az MS nem tehetné meg "dacból", hogy teszem azt drágábban adná a Wint, mert piacot veszítene.

    7. Kinek fáj? A.) Versenytársak B.) "idealisták" kisebb csoportjai, akik hatalmas önigazolást vélnek felfedezni egy tisztán gazdasági megfontolásból születő döntésben.

    8. Ne legyen mellette más. Az baszna be, ha kötelezve lennék, hogy a termékemben piggyback-eljem más konkurens vackait. A "versenynek" itt elvileg az árt, hogy a fogyasztók nem tudatosak, tehát "senki" (nem elegen) töltik le az alter böngiket. Ergo a versenytársak ugyanúgy "beépülni" akarnak, mint a nemezis IE - miért? Mert máshogy "senkit" (nem elegeket) érdekelnek.

    9. Ld. 3-as.

    10. Amint lesz egy Pasziánsz-gyártó cég, majd ficcen az a per is.

    (A válaszok próbáltak valamennyire objektívak lenni, nem igazán tükrözi a saját véleményemet, azt már fentebb párszor leírtam)

    Sectumsempra - For Enemies

  • Morden24

    nagyúr

    válasz dark100 #759 üzenetére

    Legyen verseny. Vagy OS-ek kozott, vagy OS-en belul. Az utobbi: legyenek alternativ win verziok kulonfele gyartok reszerol

    Legyenek alternatív oprendszerek, és kész. Nem a nagyokat kéne vagdalni, hanem a feltörekvőket fejleszteni, aztán csókolom.

    2. Pár nyamvadék apptól nem lesz "alternatív" egy Win. Az egyetlen, amit el tudok képzelni, az az, hogy az MS csinálni fog egy OEM-only naked Win-t, amiben se defrag, se IE, se WMP, se lófütty, aztán az OEM majd jól felrakja a szarabbnál szarabb trial verziós fizetős 3rd party appokat, vagy full verziósakat, amik beépülnek az árba. Halleluja, kánaán.

    4. Mondjuk elgondolkodtató, hogy ha nem lenne semmi védelem a Win-ben, akkor még több probléma lenne a neten. Azt meg mondjuk nem kéne elvárni senkitől, hogy "menjél, és vegyél még ezt-azt is", mert nem így megy. Kocsi sincsen biztonsági öv nélkü. A free cuccoknak meg zérus marketingje van, még a geekek között is kevesen vannak, akik túl sokat ismernének.

    10. Nem a kifejlesztési költségek az érdekesek. Vannak free cuccok, amik 10-20K-s, vagy akár drágább appoknak b_sznak oda. Nézzük erről az oldalról is.

    Sectumsempra - For Enemies

  • dabadab

    titán

    válasz #64791808 #758 üzenetére

    "1., Mi az az állapot, amit az EU el akar érni?"

    Hogy az IE ne legyen fixen hozzahegesztve a Windowshoz.

    "Ki nyerne és - most figyejjé - hogyan termelne az első pontra válaszként leírt optimális eset profitot?"

    A browserpiac elsosorban nem onmagaban erdekes, hanem ugy, mint infrastukturat termelo piac. A mindenfele webes okossagok fejlodeset pl. eleg erosen visszavetette az, hogy az IE technikailag rettento gagyi volt.

    "Mért csak az MS"

    Mert csak neki van monopoliuma a desktop OS-ek piacan. (Ahogy mar emlitettem: a gazdasagi erofolennyel valo visszaeleshez eloszor az kell, hogy legyen az embernek gazdasagi erofolenye.)
    Egyebkent megjegyeznem, hogy a "Linux" nem tartalmaz beepitett bongeszot. Nezd csak meg a kernel.org-ot: nincs ott semmifele bongeszo. A mindenfele bongeszoket meg egyebeket a disztributorok pakoljak a kernel melle: ez rendkivul lenyeges kulonbseg.

    "5., Olcsóbb lenne-e a Windows IE nélkül?"

    Ez teljesen erdektelen az ugy szempontjabol.

    "Kérdem én: kompetitív személetet tükrözne-e, ha egy vállalatot egyoldalúan egy ennyire költségigényes fejlesztésre kényszerítenénk?"

    Kompetitiv szemleletet tukroz-e az, ha megbuntetik azokat, akik csalnak a versenyben? Szerintem hatarozottan.

    "vért és dollárt izzadva (nem demagógia, jelentkezzen nálam, aki szerint ez könnyű) kiszedik az IE-t a Windowsbó"

    Nem igazan bonyolult, kb annyibol all az egesz, hogy publikaljak az MSHTML.DLL API-jat.

    "7., Kinek fáj az IE? Akit nem érdekel, mi az a böngésző, csak legyen internet, annak nem."

    Dehogynem. Hidd el, nagyon fajt az IE annak, akit nem erdekelt, hogy mi az a bongeszo, csak legyen internet, amikor belefutott az IE-only oldalakba - IE-tol kulonbozo bongeszovel.

    "10., Árukapcsolás."

    Hatarozottan. Tudom, hogy a kozgazdasaghoz egymagadban jobban ertesz, mint a topikban az osszes tobbiek egyuttveve, de azert nezz utana ennek a fogalomnak.
    Egyebkent meg a jelenlegi regulacios folyamatok eleg erosen abba az iranyba mutatnak, hogy elerheto legyen egy teljesen minimalis, gyak. csak kernelbol allo Windows is, amihez olyan WM-et meg egyebeket pakol az OEM, amit csak akar.

    DRM is theft

  • extralama

    csendes tag

    válasz dabadab #755 üzenetére

    Ha így van akkor miért van az hogy 10% környékén vagy jóval 10% alatt mozog a használati megoszlása ezen operációs rendszereknek.? marketing? MS monopol? emberi butaság? támogatás hiány?
    de hisz ingyenes az ubuntu?

    A fentiek nem kötekedő kérdések csak kérdések mivel én nem tudom a választ..

    De a fenti kérdésekből adódóan nem csak azon múlik valaminek a népszerüsége hogy ingyen van........

  • Morden24

    nagyúr

    válasz extralama #763 üzenetére

    Bár itt totál nem ez a téma, amúgy kb. 80%-ban marketing hiánya (manapság már), legalábbis szvsz.

    [ Szerkesztve ]

    Sectumsempra - For Enemies

  • dabadab

    titán

    válasz extralama #763 üzenetére

    "Ha így van akkor miért van az hogy 10% környékén vagy jóval 10% alatt mozog a használati megoszlása ezen operációs rendszereknek.?"

    A MS-nek sikerult remekul kihasznalnia a lehetosegeit es eleg jol kiepitette a maga kis vertikumat: ha fontos a .doc formatum, akkor azt csak az MS Office kezeli teljesen tokeletesen, az meg csak Windowsra van; ha pl. az Erste tozsdei oldalat akarja hasznalni az ember, akkor az csak IE alatt fut, az meg csak Windowsra van; ha jatszani akar az ember, akkor is megkerulhetetlenul a Windows - es mivel a gamereknek az van, ezert a fejlesztok is arra fejlesztenek stb.

    Na meg hat a userekbe is eleg melyen beleult a Windows, ugyanis Ubuntut egyetlen tipus nem tud hasznalni: az, akinek mar a kisujjaban van a Windows minden hulyesege, ezert minden gondot pillanatok alatt megold ott, de egy hasonlo nehezsegu feladat Ubuntu alatt halalra frusztralja.

    Ezen kivul is bizonyara van meg egy csomo tenyezo, mindenesetre az teny, hogy barmilyen "alternativ OS" sikere messze nem csak azon mulik, hogy technikailag vagy arkepzesben mit tud felmutatni.

    [ Szerkesztve ]

    DRM is theft

  • Neil Watts

    veterán

    válasz extralama #721 üzenetére

    "Amíg egyetlen operációs rendszer van a piacon ami használható és eladható a végfelhasználóknak"

    Miért lenne csak egy? :F

  • Morden24

    nagyúr

    válasz dabadab #765 üzenetére

    MS Office kezeli teljesen tokeletesen, az meg csak Windowsra van

    MAC Office? szerk.: Jóvanna FTeR, akkor az :DDD

    Ubuntut egyetlen tipus nem tud hasznalni: az, akinek mar a kisujjaban van a Windows minden hulyesege, ezert minden gondot pillanatok alatt megold ott, de egy hasonlo nehezsegu feladat Ubuntu alatt halalra frusztralja.

    Itt mondjuk legfőképpen az a gond, hogy adott dolgokhoz nem adnak használati utasításban leírást. Ameddig egy netelérést a kapott How to-ból még a nagyanyám is beállít, ha érez egy kis hajlandóságot, addig nem biztos, hogy egy konzolból (még anno én onnan lőttem be a netemet, nemtom azóta hogysmint van) be tudná, mivel nem kap hozzá How to-t. Fórumokon meg elenyésző százalék fog keresni, és ezen a lin kommuna néha igen jellemző "megválogatja a barátait" nagyzolása sem segít, mert azzal ugye lehet menni pont oda.

    Egyszóval, a "support" is gond. Mármint az a fajta support, ami az átlagusernek kell, és a számháborúban az átlaguser a fontos.

    Amúgy még mindig mondom, hibaként én inkább a marketing gyakran teljes hiányát, és szintén gyakran az ezzel kapcsolatos teljes elutasítást látom. Hja, ha nem reklámozunk, ne csodálkozzunk, hogy senki nem keres minket. Főleg, amikor magunk is elismerjük, hogy "r=1" (pff) júzerekről van szó, akik a Windowst is nextnextfinish-alapon ismerik, jobb esetben.

    [ Szerkesztve ]

    Sectumsempra - For Enemies

  • FTeR

    addikt

    válasz Polesz #750 üzenetére

    /*eszem ágában sincs csatlakozni a flémhez, ebben a témában már nemtok újat felhozni, csak a CHM-es megjegyzés végett szólok.*/
    ha rendszerben már van egy megjelenítő eszköz (html parser), akkor mi is lenne az előnye annak, hogy ugyanerre a feladatra belerakjanak (fejlessszék és támogassák) egy másik sw-t?
    sokan nem tudják mit jelent támogatni egy programot vagy mit jelent lokalizálni. ha ms kiad egy appot, akkor ha az másnap megbukik, akkor is min. 5 évig még támogatást kell nyújtania hozzá (ha nem 10et), ami azt jelenti, h minden újonnan megjelent appnak kompatibilisnek kell lennie. nem úgy mint moz-nál, h fél év után már nem foglakoznak vele vagy vállat vonunk, h azt nem mi fejleszük (ez egy rettentően kényelmes felállás). lokalizálásnál is, a nylev támogatása nem azt jelenti, h a GUI-n lecseréljük a legtöbb szöveget és ha éppen hibáztunk, akkor egy weblapra kirakunk egy újabb verziót. ha ms lokalizál vmit, akkor az még véletlenül sem fog más nyelven szólni hozzád, beleértve a legvadabb hibaüzeneteket is*. nem úgy mint osx-nél, hogy a 4 legelterjedtebb nyelven kiírja ugyanazt vagy mint linuxnál, h ha kicsit is eltérsz az alap felhasználástól máris angolul rizsál neked.

    *persze néha jobb lenne, mert könyebb rákeresni a neten... :)

  • Vladi

    nagyúr

    válasz Morden24 #767 üzenetére

    "Itt mondjuk legfőképpen az a gond, hogy adott dolgokhoz nem adnak használati utasításban leírást."

    Dehogynem. Tengernyit adnak. Még a telepített rendszerre is. Többnyire még magyar is. Ezt nézd.

    Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

  • Morden24

    nagyúr

    válasz Vladi #770 üzenetére

    Félreértesz. Ha bemegyek "internetet venni" a T-Home-ba, akkor a brosúra tartalmazni fogja az Ubi how to-t? Mert a Windowsosat igen. Én erre gondoltam, nem arra, hogy nincsen anyag.

    Sectumsempra - For Enemies

  • Vladi

    nagyúr

    válasz Morden24 #771 üzenetére

    Ja. Ez meg megint a 90+% eredménye. :(((
    Mondjuk rendes helyen már legalább osx-es brosúrát adnak, pl hp nyomtatóhoz volt. Ez is valami. :)

    Egyébként meg tisztességes disztribútor a linuxos gépeihez ad. BlackPanther pl. De van ugye terminállal felszerelt linpus ellenpéldának. :((

    [ Szerkesztve ]

    Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

  • FTeR

    addikt

    válasz dabadab #765 üzenetére

    arról miért is az ms tehet, h az erste hogyan válassza meg a platformját?
    minden megoldásnak vannak előnyei és hátrányai. ha erste úgy érezte, h az ie által nyújtott lehetőségek jobban megéri nekik, mint a cross platformitás, akkor az max arra utal, h az ms megoldása jobb (volt amikor ez a döntés született).

    egy bizonyos részesedés felett a folyamat már nyilván öngerjesztő. sokan már nem azért válasszák, mert eredendően az a jobb, hanem mert annak a legnagyobb a piaca.
    ám ezt a szintet is el kell érni.

    a legtöbbször csak az van, h az ilyen összehasonlításnál sok lényeges szempontot nem vesztek figyelembe, ami egy fejlesztő(csapatot) egyik vagy másik oldalra billent vagy egy másikat túlértékeltek.
    desktoppon a crossplatformitás is csak egy buzzword. nem arra van szükség, hogy ugyanaz a kódbázis fusson minden platformot, hanem arra, hogy megfelelően portolt megoldások legyenek elérhetőek, mert minden platformnak és ebből fakadóan a felhasználóinak megvan a maga igénye. arra van szükség, h az app megjelenésében és működésében a platformon megszokottakat hozza (pl Office:mac, ha már szóbakerült) és nem egy JAVA implementációra, ami még +1 felépítést kínál.
    az internet mint dokumentum tároló platformnál mást jelent a crossplatform, hiszen a böngésző nem más mint egy dokumentum megjelenítő, így elvárható, h ugyanaz a ML ugynaúgy jelenjen meg. ám amint elmegyünk a RIA irányában egyből nehézkessé vállik használat, mert mindenk ia sajat platformjánál megszokott/preferált működést várja. nem véltlen, h sem a java applet sem a flash nem váltotta meg a világot.

    az is jellemző, h csak arra emléxünk, h ms piacvezetőnek született. szerveren vonalon a win számított alternatívának a unixxal szemben és hátrányban indult a linuxhoz képest és mégis a winből lett rövid időn belül piacvezető.

  • Morden24

    nagyúr

    válasz Vladi #772 üzenetére

    Ja. Ez meg megint a 90+% eredménye.

    Tökmindegy, az alternatívoknak nem azon kéne keresegnie, hogy "jaj, a 90% így meg úgy", mert attól még lehet, hogy az Eb megcsapja az MS-t, de utána sem fogja senki tudni, mi a tököm az a Linux.
    Amit kéne csinálni: marketing. Hogy elérjék az érdeklődő kisebbség által a kritikus tömeget jelentő (nyilván kezdetben kicsit nagyobb tudású, érdeklődőbb) aktív felhasználói tábort. Ha van kritikus tömeg, akkor lesz majd brosúra is.

    Azért azt hozzáteszem, hogy a fentebb felhozott MSO pl. van ugye MAC-re, pedig annak sem éppen nagy a részesedése. Miért van? Mert megéri rá kiadni egy fizetős szoftvert. A lin felhasználók esetében maga a finanszírozási metódus is egy akadály (nem mondom, hogy mindenki számára, de nyilván van egy nagy réteg).

    Ilyenkor egy kicsit halkan, nagyon nem flame-elési szándékkal megemlíteném, hogy azért a lin közösségek paradigmaváltása is eléggé megérett már. Nekem a mai napig fura az a kicsit skizofrén hozzáállás, hogy egyik oldalról kesergés a kicsiny részesedés miatt, másik oldalról az "r=1" júzerek lenézése, akik amúgy említett részesedés nagytöbbségét adják.
    Na most akkor elit úri klub, vagy nagyszabású rendezvény? Me'hogy nemmindegy.

    [ Szerkesztve ]

    Sectumsempra - For Enemies

  • FTeR

    addikt

    válasz Vladi #772 üzenetére

    ez célközönségtől függ. ha a célközönség nagyrésze linuxos, akkor lesz linuxos útmutató is.
    a gond csak az, h az ubi képernyőmentésekkel dekorált howto vajon használható-e más disztribeken is és ha nem, akkor az kinek a hibája?

  • dabadab

    titán

    válasz FTeR #773 üzenetére

    "az is jellemző, h csak arra emléxünk, h ms piacvezetőnek született."

    Hat lehet, hogy ti csak arra emlekeztek, nekem eleg jol megy annak a felidezese, hogy a MS hogyan jutott oda, ahova (persze megertem, hogy elvakult MS fankent jobb elfelejteni jopar reszletet ebbol az utbol).

    DRM is theft

  • fordfairlane

    veterán

    válasz FTeR #773 üzenetére

    akkor az max arra utal, h az ms megoldása jobb

    Amekkora gány a html az erste netbankos oldalán, ez az eshetőség nyugodtan kizárható. Ez egyszerűen a hozzá nem értés eredménye.

    x gon' give it to ya

  • FTeR

    addikt

    válasz dabadab #776 üzenetére

    félelmetesek ezek a semmitmondó anyázásaid. nyilván ez egy kéztetés, h nem lehet igazat adni a másiknak. nyilván a szövegértés is nehezen megy vagy egyszerűen felületes vagy. hiszen pont azt írtam, h mégha a desktop win piaci előretörésében nem is tudunk megegyezni, a serveren oldalon jól látszik, h hátrányos helyzetből hogy jöttek fel, pusztán a termékkínálatukkal.
    az idézett szövegnek is az az értelme, hogy ms nem volt mindig piacvezető, hanem maga is alternatívát kezd el kínálni az új piacokon, csak nem sokáig marad az.

    az erre adott megjegyzésed egyszerűen értelmetlen.

  • FTeR

    addikt

    válasz fordfairlane #777 üzenetére

    az hol hibája az ms-nek, h az erstenek béna programozói voltak? persze utóbbiakat is meg lehet érteni, ha említett weboldal 5 évnél régebbi, akkor nem is volt miért más böngészővel foglalkozni. én mondjuk activex-re gondoltam, mert az nyújtott olyan lehetőségeket, amiket akkoriban más nem (túl sokat is).
    nekem eddig még mindig sikerült gányolás nélkül elérni, hogy ugyanúgy nézzen ki egy weblap a jelentősebb böngészőkben. nem mintha örülnék, h ms elfelejtett böngészőt fejleszteni, csak töbekkel ellentében látom az ok-okozati összefüggéseket.

  • Vladi

    nagyúr

    válasz FTeR #775 üzenetére

    Igazság szerint ez nem egészen így működik a linuxos világban. A példánál maradva: T-home ha működik linuxon a T-nek sok dolga nincs brosúrák készítésével. Ha felveszi a kapcsolatot a közösséggel vagy a disztribútorokkal, akkor azok biztos csinálnak neki egyet. Az ügyfél meg ha kéri akkor kaphat a disztrójához valót.
    A közösség maximálisan partner az ilyesmihez, a másik oldalnak is lépnie kell viszont. (Példa: már régi hír, hogy ha adod a dokumentációt, írunk linuxos drivert.)

    Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

  • fordfairlane

    veterán

    válasz FTeR #779 üzenetére

    az hol hibája az ms-nek, h az erstenek béna programozói voltak?

    Ki a mondta, hogy az MS hibája?

    x gon' give it to ya

  • Vladi

    nagyúr

    válasz Morden24 #774 üzenetére

    Mint ahogy fentebb írtam, a "kesergés" csak a topikokban megy. Valójában a gyakorlat az, hogy vagy kiköveteljük magunknak, vagy megcsináljuk ha vért izzadva is. (Igaz ez sok mindenre: driverek, leírások, brosúrák, vagy konkretizálva: vga driver, ntfs, .doc stb.)

    A kicsiny részesedés két okból probléma: az egyik a gyenge támogatottság (ami rohamosan javul) a másik a közszféra pénzpazarlása lehetséges olcsóbb alternatíva megléte mellett. Ez is rohamosan javul.

    Egyébként az elit klub és a nagyszabású rendezvény között is vannak ám átmenetek. :U Az azért elvárás - sőt nekem vesszőparipám, hogy a 21. században az alap műveltség része - hogy az ember ne legyen r=1 user.
    Egy tv-hez is van használati útmutató. A vásárló használja. Ha meg annyira béna, vagy még erre is lusta, keressen valakit aki megcsinálja. (Én például szoktam öregeknek tv-t hangolni sütiért és pálinkáért. :)) ) Ez a hozzáállás. Nem kell ide paradigma váltás.

    [ Szerkesztve ]

    Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

  • Morden24

    nagyúr

    válasz Vladi #782 üzenetére

    Oké, legyen úgy, ahogy mondod, én elfogadom.

    Egy tv-hez is van használati útmutató. A vásárló használja. Ha meg annyira béna, vagy még erre is lusta, keressen valakit aki megcsinálja. (Én például szoktam öregeknek tv-t hangolni sütiért és pálinkáért. ) Ez a hozzáállás. Nem kell ide paradigma váltás.

    Na azért a TV és a PC "behangolása" között én látok némi különbséget. Az meg egy dolog, hogy te nagyon szívesen megcsinálod, csak ha nekem éppen akkor kell a segítség, amikor te másnaposan fekszel otthon, vagy a barátnőd szakított veled és depressziósan otthon sírdogálsz, akkor nem megyek veled semmire.

    Én speckó ilyen téren kizárólag az üzletszerű felhasználásban illetve segítségnyújtásban hiszek. Kis méretekben, lokálisan nincsenek problémák. Globálisan sincsenek problémák, ha valaki keres a neten. Máskülönben vannak.

    A paradigmaváltást én leginkább arra értem, hogy az érzésem szerint kissé idealista kommunát terelni kéne olyan irányba, hogy piacokban, üzletszerűen gondolkodjanak, ennek minden aspektusával együtt, még akkor is, ha a késztermék ingyenes. Ugye ilyenkor fel lehetne hozni a distrók "túltermelését", meg ilyen közhelyeket, de felesleges.

    Az azért elvárás - sőt nekem vesszőparipám, hogy a 21. században az alap műveltség része - hogy az ember ne legyen r=1 user.

    Oktatásügyi kérdés. Mellesleg mi az alapműveltség része? A Windows (90%) ismerete, vagy az "apróságok" ismerete? Elvárható lenne tényleg, hogy mindenki kezelni tudjon Win-t, OSX-et, X számú, eltérő felépítésű linux distrót? Ilyenkor már felmerül a hasznosság kérdése is, merthogy azért lehet, hogy minden tudás hasznos, de ez közel sem igaz a kihasználtságra.

    Ja, szerk :)
    Elit klub és nagyszabású rendezvény között felfogásilag nincsen különbség, ha a lin közösség magát a Windows mellett (vagy ellenében) alternatívaként látja. Olyan nincsen, hogy "én csak kicsit vagyok alternatíva" :)

    [ Szerkesztve ]

    Sectumsempra - For Enemies

  • FTeR

    addikt

    válasz Vladi #780 üzenetére

    ha felvállalják a támogatást, akkor ehhez az is hozzátartozik, hogy a helpdesken a linuxos ügyfelek számára is fenttartsanak kollégákat kiképezzenek szerelőket, stb., ami aránytalanul nagy költséggel jár, figyelembe véve az ügyfelek számát. nyilván amint átbillen a kritikus ponton, lesz linux támogatás is.

    a hw gyártók szabadalmakból és üzleti tikokból élnek, nem fogják osztogatni akárkinke a dokumentációt. nincs ebben semm ördöngösség, biztosítani kell az évek alatt befektetett tőke megtérülését.

    #781
    ööö, végig arról volt szó, h szemét ms visszaél a helyzetével és erre jöttek a példák.

  • fordfairlane

    veterán

    válasz FTeR #784 üzenetére

    #781
    ööö, végig arról volt szó, h szemét ms visszaél a helyzetével és erre jöttek a példák.

    Az Erste IE függősége csak példa arra, hogy sok IE only megoldás van még a mai napig is, és ez közvetve annak a következménye, hogy az IE sok szabványonkívüli megoldást tartalmaz, miközben domináns böngésző évek óta.

    Az, hogy konkrétan az Erste netbank nem működik FF alatt (nem próbáltam), az nem a MS hibája.

    x gon' give it to ya

  • Vladi

    nagyúr

    válasz Morden24 #783 üzenetére

    Ha jól értem, akkor itt meg az üzleti szellemet hiányolod?

    "Én speckó ilyen téren kizárólag az üzletszerű felhasználásban illetve segítségnyújtásban hiszek."

    "ogy piacokban, üzletszerűen gondolkodjanak"

    Ezek már mind megvannak! Szép nagy kövér biznisz is jelen van a Linux világában. Red Hat például. Ha érdekel adok linkeket. Kapsz olyan színvonalú supportot, hogy csak na. Persze ne lepődj meg a számlán. :D
    Ha ez sok, akkor várd meg míg kijózanodok. :DD

    "Oktatásügyi"
    Nem. Az oktatásban nem (csak) konkrét programokat kell tanítani, hanem az alapokat.
    Úgy látom, sok esetben úgy tanítanak windowst, hogy a hallgatónak fogalma nincs arról, mi az hogy fájl, vagy fájlrendszer. Ez utóbbi az alap műveltségi kérdés. Hogy utána win vagy micsoda, az már egyéni kérdés. Ami éppen kell. De ne az legyen már az oktatás színvonala, hogy kék e = internet. Hanem internetezni az internet böngészővel kell. Ha a usert meg elé ületik bármilyen rendszernek az első kérdése az legyen: melyik az internet böngésző, nem az: hol a kék e.
    Érted a különbséget?

    (#784) FTeR

    Én kis naiv eddig úgy tudtam a hardver gyártó hardver eladásból él. :)
    Amúgy meg megy ki szép számmal a dokumentáció. Van példa szép számmal.

    [ Szerkesztve ]

    Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

  • azbest

    félisten

    válasz #64791808 #758 üzenetére

    Azért van szükség az interner explorerre, mert beleintegrálták.

    Miért integrálták bele az internet explorert a windopwsba? Hogy szükség legyen rá.

  • Morden24

    nagyúr

    válasz Vladi #786 üzenetére

    Ha jól értem, akkor itt meg az üzleti szellemet hiányolod?

    Igen. Nem a most is üzletszerű lin distróktól, hanem általánosságban.

    Kapsz olyan színvonalú supportot, hogy csak na. Persze ne lepődj meg a számlán.

    Aha, ez okés, de én mint home felhasználó szeretném megkapni azt a supportot, nem céges szintű (és céges költségvetésbe illő) szolgáltatást. Differenciálni kéne.

    Nem. Az oktatásban nem (csak) konkrét programokat kell tanítani, hanem az alapokat.

    Rakat mindent csak konkrét programmal lehet megtanítani, ez nem MSO vs. OOo "hol van a félkövér kapcsoló"-féle dolog.

    De ne az legyen már az oktatás színvonala, hogy kék e = internet.

    Ezzel egyetérthetek, de ez az oktatási rendszer vagy a benne résztvevők hibája, nem az MS-é. Ez az "Ady = dekadens" ill. a "költő itt arra gondolt"-féle tanítási mód. Tehát oktatásügyi kérdés, a.k.a. ne faszok tanítsanak, tökmindegy, hogy Wint vagy Linuxot. Mellesleg abban igazad van, hogy Winhez is kb. annyira értenek legtöbben, mint akármelyik pingvinhez, ha elméletre vagy valós problémamegoldásra kerül sor ("őőő, szar a winfos, rakd újra").

    Érted a különbséget?

    Értem. Tudod, hol tévedünk mind a ketten? Ott, hogy van véleményünk. Az átlagjúzernek nincsen véleménye az oprendszeréről, a webböngészőkről meg az MS üzletpolitikájáról, mind kb. annyira érdekli, mint engem az, hogy hol gyártották a villát, amivel eszem a kajámat. Nem érdekli, hogy "kisróka", "óbetű" vagy "kék internetgomb" van-e a képernyőjén.
    A baj az szerintem a Lin közösségekkel, hogy ezt az érdeklődést valahogy alapvetőnek veszik, mondhatni elvárják. A linuxnak nem "for human beings"-nek kell lennie, hanem "for those who don't give a damn". Merthogy a Win ilyen. Csak szerintem ez sosem fog lemenni a kommuna torkán.

    Sectumsempra - For Enemies

  • Timyyy

    őstag

    Nemsemmi, hogy egy ilyen mértékű "törvénysértés"-re csak ennyi idő után figyel fel valaki. Az első ami eszembe jutott ezzel kapcsolatban, az az a levél, amit pár hete a Heti Hetes c. műsorba küldött 1 néző, amiben azt kérdezte, hogy miért nem a Hernádit mutatják be először, amikor nő létére így lenne illendő. A műsor pedig évek óta megy, ahogy a M icrosoft is évtizedek óta. De legalább valakinek feltűnt. :U

  • floatr

    veterán

    válasz FTeR #784 üzenetére

    Paradigmaváltás az volna, ha sikerülne felismerni, hogy mindezek a dolgok készen vannak. Valamint az, ha az intézményi/oktatási rendszer nem arra épülne, hogy a közbe-szerzést kiírókat/elbírálókat megvegyék kilóra (tavaly is, ezévben is, meg már régóta). És akkor a köznép is képes volna felismerni, hogy szgép!=microsoft és viszont

    Van normális rendszer, van hozzá dokumentáció, support, előfizetéses helpdesk is ha úgy tetszik. Vannak hozzá megfelelő alkalmazások.

    [ Szerkesztve ]

  • Vladi

    nagyúr

    válasz Morden24 #788 üzenetére

    Valóban az enterprise suporrt és a fórum support közötti térség meglehetősen lakatlan. Persze erre is vannak próbálkozások és példák (ubuntu, mandriva)
    de valószínűleg a Linux desktop éve elmarad, főleg mert bizonyos dolgokat nem fognak tudni lenyomni a közösség torkán.
    Az utóbbi időben egyébként a hangsúly egyre inkább a Linux a közszférába jelszó felé tolódik, amit fentebb írtam is. Az inkább tűnik járható útnak, mint az Ubuntu hype. Ez utóbbiról majd elválik, hogy meddig jutnak el vele.

    Az oktatásban viszont paradigma váltásra van szükség. Nem csak az informatikában, hanem mindenhol. Ez persze Mo.-ra igaz elsősorban.

    Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

  • FTeR

    addikt

    válasz fordfairlane #785 üzenetére

    minden iparágban 2 féle szabvány létezik, de facto és de jure. azt leszámítva, h egyáltalán nincs webes szabvány (csak ajánlás) valamiért pár éve mindenki a de jure-ért veri a mellét. ami azért is külön vicces, mert a mai web2.0-át meghatározó tehcnológia egyike sem de jure. maga a javascript is a netscape egy önkényes megoldása, úgy, ahogy a xmlhttprequest az ms-é. arról nem is beszélve, h w3c évtizedek alatt képtelen véglegesíteni egy ajálást. példának okáért az ie6-ban hányattatott sorsuvá vált CSS implementációt ms az akkor már több éve fejlesztett ajánlás alapján készítette el (2000 környékén). ez az ajálás alig 1,5 éve ment (újra...) véglegesbe.

    vagy itt van az egyik opensource zászlóshajó a mysql, ami tele van nemszabványos megoldásokkal. sőt, ezekért a megoldásokért szerettük meg (ezért volt könnyű használni).

    #791
    az opensource nagy baja, h mindig mástól várja a megváltást. az egy tévedés, h vmi felsőbbrendű jó érdekében linuxot önkéntesen oktatni kell minden intézménynek.
    a hozzáállásotokkal meg szimplám az a gond, h feltétlezetik, h az mindenkinek elég amit a linux nyújt (esetleg zárójelbe odateszitek, h ennyiért/ingyen). számotokra az opensource abszolút döntő érv. opnensource jó, linux opensource, tehát linux jó (linux helyett írhatnánk bármit).

    az is csak egy feltételezés (és hatalmas általánosítás), h opensource-ék jól vannak dokumentálva. abból ered, h nincs titkos doksi, akkor az azt jelenti, h minden doksi elérhető. az, h ezeknek milyen a minősége vagy egáltalán léteznek-e, teljesen mellékes.

    [ Szerkesztve ]

  • Morden24

    nagyúr

    válasz Vladi #792 üzenetére

    Linux a közszférába jelszó felé tolódik

    Személy szerint annak a híve vagyok, hogy mindent úgy kell vezetni, mint egy vállalatot, tehát költséghatékonyságra és profitra törekedve, mindenközben megtartva és fejlesztve a támasztott elvárásoknak megfelelő minőséget. Ha ezt valahol Lin distrókkal lehet elérni, akkor tőlem hadd'szójon. Én ebben semmi hitvitát nem látok :U

    Az inkább tűnik járható útnak, mint az Ubuntu hype.

    Csak saját vélemény, de sok dolog van, amiben a Win egyszerűen jobb (support, támogatás, elterjedtség, programok hírneve és ismerete, játékok stb.). Linux jövőt én abban látnám desktop fronton, hogy marketing->erősségek, fejlesztés->gyengeségek (tehát egyszerű SWOT), az ún. "különbségekre" meg kár koncentrálni, mert a legtöbbeket nem érdekli, hogy a Linux kommuna szerint az MS gonosz és csúf.

    Számomra pl. alapvetően undort és viszolygást keltőek az ilyen "God kills one more kitten" féle önégetések. Ez olyan "jobb és kész, de nem mondjuk meg, miért, mert úgy sem értenéd, de ha mégsem használod, akkor fúúújnúúúblámaloool" típusú dolgok. Ez pl. az egyik oka, amiért a gépem közelében nem lesz bugróka. Nem bírom a stílusukat. De ez persze szvsz.

    Ez persze Mo.-ra igaz elsősorban.

    Mivel Európa állatorvosi lova. :))
    Egyébként a hosszú írogatás és "vita" ellenére többségében egyetértek.

    [ Szerkesztve ]

    Sectumsempra - For Enemies

  • floatr

    veterán

    válasz FTeR #794 üzenetére

    "az opensource nagy baja, h mindig mástól várja a megváltást." -- lásd a korábban olyan nagy mellénnyel példázott .net, igaz?

    A javascript-el kapcsolatban idézek inkább:
    "A szabványosítás 1996. novemberben indult meg a Netscape kezdeményezésére, és az első változatát 1997-ben fogadta el az ECMA. A szabvány tervezete az ISO/IEC nemzetközi szabványhivatalához került, és azt 1998 áprilisában elfogadták, ISO/IEC 16262 szabványjelzéssel. Röviddel ezután megjelent a második ECMA szabványkiadás, ami szinkronba hozta a két szabványleírást."
    Aszongya "önkényes" megoldás :D

    "az egy tévedés, h vmi felsőbbrendű jó érdekében linuxot önkéntesen oktatni kell minden intézménynek. " -- tán én vagyok lassan szenilis, de a közbe-szerzést először is általánosan kell kiírni, majd a pályázatok közt a legolcsóbbat kell választani. Ez semmiféle felsőbbrendűség. Egyszerűen a korrupcióról szól az, amit most csinálnak: évenként 25mrd erre, miközben a csalipótlék úszik. Nem mellesleg az egyetemeken első körben unixokat oktatnak (vagy legalábbis pár éve még így volt) miközben a krampusz licensz keretén belül ingyé kapták a windózt az egyemisták. Na ez aztán a logikus, aztadurvamindenit neki

    "a hozzáállásotokkal meg szimplám az a gond, h feltétlezetik, h az mindenkinek elég amit a linux nyújt" -- akkor valamit nagyon melléolvastál, ha azt feltételezed, hogy ezt feltételezzük. Pl rengeteget foglalkoztam Autodesk termékekkel, ami kézen fogva járt a ms termékekkel kötött pályán. Már emiatt sem mondanék effélét.

    "számotokra az opensource abszolút döntő érv." -- szvsz az opera a legjobb böngésző, ez sem stimmel akkor. Bár az tény, hogy az open source elég nagy segítség tud lenni.

    "opnensource jó, linux opensource, tehát linux jó" -- jajjmá, amit eddig tőled láttam, arról inkább elmondható, hogy "ami microsoftos az jó". De elmondom: én először kihívásként kezeltem a linuxot -- pontosabba az ubuntut. Belefogtam, mert nem akartam hülyén meghalni, és menetközben rájöttem arra, hogy tökéletesen megfelel arra, amire használom a gépet, és azóta fogom a fejem, hogy mások erre képtelenek, pedig folyamatosan szívnak. Ja és van az open source is, az is tetszik :)

    "az is csak egy feltételezés (és hatalmas általánosítás), h opensource-ék jól vannak dokumentálva." -- ezt nemtom ki feltételezi, ld CGLIB horror

    "abból ered, h nincs titkos doksi, akkor az azt jelenti, h minden doksi elérhető." -- tod nekem mit tanítottak anno a fősulin, meg az egyetemen? Egy szoftver elsődleges dokumentációja a forráskód maga.

  • fordfairlane

    veterán

    válasz FTeR #794 üzenetére

    Értem, de mit akarsz ezzel mondani? Arról akarsz meggyőzni, hogy az MS nem hibás? Oké, nem hibás. Erről írtam? Nem erről írtam. Akkor meg?

    [ Szerkesztve ]

    x gon' give it to ya

  • FTeR

    addikt

    válasz fordfairlane #797 üzenetére

    csak annyit, h nem lesz még eredendően rossz, azért mert nem szabványos. főleg akkor nem, amikor későbba szabvány tér el apróságokban, a már használt rendszertől.

  • floatr

    veterán

    válasz FTeR #798 üzenetére

    Ott "ült" a W3C-ben akkor is amikor a directx-alapú filtereket nyomták bele a böngijükbe. Egyrészt meg sem próbáltak általánosan használható dolgot kitalálni, másrészt a W3C kormányának rángatásán kívül nem sokat tettek le az asztalra anno.

    Érdekes viszont, hogy mihelyst kitaláltak egy általánosan használható megoldást, azt egyből átvették mások is.

  • FTeR

    addikt

    válasz floatr #796 üzenetére

    nemtom mire kontra a .net. egyrészt csak sharedsource, másrészt komoly gépezet van mögötte. ráadásul nem is alkalmazás, hanem platform.

    jah, csak míg a netscape tovább fejlődött, addig a szabvány nem (abban az ütemben).

    oktatásra írtam és nem a közbeszerzésre. egyébként nincs olyan, h a legolcsóbbat kell választani. ott kezdődik, h előbb meg kell felelnie a kiírásnak, aztán a legjobb ár/érték arányt válasszák ami belefér a költségvetésbe.

    "akkor valamit nagyon melléolvastál"
    erre írtam:
    "Van normális rendszer, van hozzá dokumentáció, support, előfizetéses helpdesk is ha úgy tetszik. Vannak hozzá megfelelő alkalmazások."

    "De elmondom: én először kihívásként kezeltem a linuxot"
    én nem aszerint választom meg az alklmazásaimat, h ki gyártja. hanem aszerint, h melyikkel van a legkevesebb problémám (én már csak ilyen félig üres pohár vok) vagy melyikkel vok eredményesebb.
    nekem is volt olyan időszakom, amikor azt hittem, h nem nevezhetem magam addig informatikusnak, míg ki nem tanulom a linuxot. aztán meguntma a szenvedést. nem vagyunk egyformák.

    "tod nekem mit tanítottak anno a fősulin, meg az egyetemen? Egy szoftver elsődleges dokumentációja a forráskód maga."
    hmm, elfelejtettél ezzel érvelni, amikor EU keveselte, h ms megnyitotta a forrást (vmi hálozati protokal vagy ilyesmi) és később sem elégedtek meg a többezer oldalas doksival.

    #799
    a legnagyobb probléma továbbra is az, h a w3c tehetetlenűl lassú. egy olyan iparágban ahol 2 év alatt a legújabb is elavul senki nem tehete meg, h rájuk várjon.
    mondjuk ms-nek sikerült átesni a ló másik oldalára ie6 után.

  • fordfairlane

    veterán

    válasz FTeR #798 üzenetére

    Szóval sem írtam, hogy a Microsoft eredendően rossz lenne.

    Egyszerűen megváltozott közben a világ, kiforrottak a W3C ajánlások, több alternatív böngésző is van, ami egész jó szabványkövetésben, terjed az internet a közszolgáltatásoknál, ideje továbblépni, pl. szabványerőre emelni az ajánlásokat, megkövetelni a szabványosságot, ennyi.

    x gon' give it to ya

  • floatr

    veterán

    válasz FTeR #800 üzenetére

    No gyorsan:

    .NET -- amikor korábban szó volt a FOSS-ról, te egyből a .NET-el jöttél, hogy az a ms zászlóshajója mint open source-os termék/projekt. Mellesleg amire válaszoltam, az önmagában egy bullshit általánosítás, nem egy konkrét OS alkalmazáskör megnevezése

    "jah, csak míg a netscape tovább fejlődött, addig a szabvány nem (abban az ütemben)." -- szabvány? nem szabvány? akkor...?

    "oktatásra írtam és nem a közbeszerzésre." -- akkor itt valami iszonyatosan feloldhatatlan probléma lengi körül a magyar oktatást.... :)

    Tehát amikor azt írom hogy "Van normális rendszer, van hozzá dokumentáció, support, előfizetéses helpdesk is ha úgy tetszik. Vannak hozzá megfelelő alkalmazások." akkor szerinted azt értem alatta, hogy ez mindenki problémáját megoldja?! jajjmá

    "elfelejtettél ezzel érvelni, amikor EU keveselte, h ms megnyitotta a forrást (vmi hálozati protokal vagy ilyesmi) és később sem elégedtek meg a többezer oldalas doksival." -- má neharagudj, de most nem kezdek el utánajárni, h mi volt a gond

    "a w3c tehetetlenűl lassú. egy olyan iparágban ahol 2 év alatt a legújabb is elavul senki nem tehete meg, h rájuk várjon." -- a ms az ie6-tal mást se csinált csak "várt", de mint említettem hogy iparági egyeztetés nélkül fejest ugrani a lecsóba proprietary megoldással, az tuti nem szabványban fog végződni.

  • zoltanz

    nagyúr

    Csak a GSM szolgátatókon múlna használható megfizethető kellő legfedettségű, szélessávú csomagat kialakítani mielöbb, ott van máris két jó böngésző az PDA -n és mobilon Opera, Safari egyből kiegyenlítettebb lenne a viszony ezen a fronton. Ez a gazdasági válság is jól jött az MS nek így.

    [ Szerkesztve ]

    Manapság egy előnye van ha nem vagy szegény, színvonalasabb ellenségeid lehetnek

  • dark100

    aktív tag

    válasz azbest #787 üzenetére

    :C

    De az igazi poen az, hogy lesznek akiknek meg ez a ket sor is tul bonyolult lesz :D

    Ingyenes software == A mezeskalacs haziko a Jancsi es Juliskaban. Es != szabad software

  • FTeR

    addikt

    válasz fordfairlane #801 üzenetére

    azt nem mondanám, h kiforrottabak, max végre végleges a CSS2.1.
    de már mióta itt az újabb verzió, a html xhtml mizéria is folyik. a folyamattal van a probléma. azzal, h még az aktuális sincs lezárva, de már a kettővel későbbit tevezgetik, miközben sz*rnak a kompatibilitásra.

  • FTeR

    addikt

    válasz floatr #802 üzenetére

    .net-nek a speckója nyílt, ami alapján pl készül a mono is. és mellesleg .net fejlesztők számára elérhető a forráskódja is, pusztán okulási és debug célzattal.

    szal volt ahogy a szabvány írja és volt ahogy a netscape működött. mit nem lehet ezen érteni?

    nem azért írtam, h utánajárj. egyébként nem osztom a véleményt, h a forráskód önmagában elég.

    ie6 korának legszabványosabb böngészője volt, még a "félkész" ajánlásokat is implementálták. később ebből is származtak a gondok. aztán nem akartak külön ie-t fejleszteni, míg fx helyre nem tette őket.
    html5 is iparági egyeztetés, ahonnan épp csak a w3c csapata hiányzik...

  • fordfairlane

    veterán

    válasz FTeR #805 üzenetére

    azt nem mondanám, h kiforrottabak, max végre végleges a CSS2.1.

    Hát pedig teljesen kiforrottak, és az IE nem felelt meg neki sokáig. A CSS1 a 1999-es módosítás óta nem változott, de az alapok már 1996 decemberében világosan le voltak írva. Ehhez képest ezután az IE 4-5 nem felelt meg ennek a leírásnak. Nem is nagyon akarták, hogy megfeleljen, a Microsoft inkább arra számíthatott, hogy az ő megoldásukat veszi át a W3C. Nem így történt, ezért is voltak kénytelenek az IE 6-ba rakni a doctype kapcsolót, ami standard üzemmódba rakja. Úgyhogy az ajánlás az kifejezetten kiforrott az IE ezen verzióihoz képest. Csak ugye a Microsoftnak fontosabb volt a browser war, mint az ajánlás követése, és hát felőlem, de fölösleges utólag fényezni, és fölösleges a status quo-hoz ragaszkodni, mert hogy szegény Microsoft így, meg a történelem úgy. Süket szöveg.

    [ Szerkesztve ]

    x gon' give it to ya

  • Polesz

    addikt

    válasz FTeR #768 üzenetére

    Ha megnézed minden megoldás egy féle dolgot használ és ez nem más mint a libchm, ami nem más mint leírja, hogy mit hogyan kell csinálni. Ezt hogy valósítják meg senkit nem érdekel. Szines pattogó ablak kell akkor abba rakja ki. Ami közös az alap. Ha az MS dolgai is ilyen egyszerűen implementálhatóak lennének a francot se érdekelné hogy mi van a motorháztető alatt.

    Elméletileg nincs különbség elmélet és gyakorlat között. Gyakorlatilag van.

  • fordfairlane

    veterán

    válasz Polesz #808 üzenetére

    Semmi bonyolultság nincs a chm MS féle implementációjával sem, csupán problémát okozhat, ha a Microsoftot netán arra köteleznék, hogy távolítsa el a rendszerből az Internet Explorer layout komponensét is, amire épül a chm megjelenítés.

    x gon' give it to ya

  • floatr

    veterán

    válasz FTeR #806 üzenetére

    "egyébként nem osztom a véleményt, h a forráskód önmagában elég." -- sztem sem elég, viszont ha a működést kell megérteni nem felhasználói szinten, akkor nagyjából elengedhetetlen (interfészek, protokollok, adatábrázolás stb.). Szvsz ez lenne a minimum sok esetben.

    Az IE6 tájékán én rengeteget próbálkoztam DHTML-alapú alkalmazásokat fejleszteni anno, méghozzá pont a szabványok, ajánlások, és tervezetek alapján. Mondanom sem kell, hogy nem ment, bár igazából ez a része a történetnek irreleváns, mivel a problémák az IE4-el kezdődtek. (Jöttek ugye a behavior-ok, html komponensek, és egyéb agymenések)

    "html5 is iparági egyeztetés, ahonnan épp csak a w3c csapata hiányzik..." -- ahogy vesszük. A hiányzó csapat 2003 óta foglalkozik vele, hogy letisztázzák, mit is akarnak elérni. Akkoriban kezdtek a struts meg különféle portlet-motorok egyáltalán elfogadottá válni, és visszacsatolás alapján fejlődni, magyarán a html5 olyan technológiákat próbált volna már akkor támogatni, amiket utána többször felülvizsgáltak.

  • FTeR

    addikt

    válasz fordfairlane #807 üzenetére

    tehát, a css2.x évtizedes mizériára az a válasz, h de kiforott a css, mert volt css1? ok.

    #810
    nem is azt mondtam, h ie6 szabványos volt, csak azt, h kora legszabványosabb böngészője volt.

    html5 vs. xhtml2 "szabványháború" sztem jól jelzi, h w3c hogyan viszonyul a valós technológia/piaci viszonyokhoz.

  • fordfairlane

    veterán

    válasz FTeR #811 üzenetére

    Befejeztem veled a témát. Amit írok, azt nem neked írom, hanem másoknak.

    x gon' give it to ya

  • bullseye

    addikt

    továbbra semnem értem, hogy az M$-t miért szopatják állandóan az extrái miatt, miközben az Apple azzal hirdeti magát, hogy ő azonnal mennyi mindennel többet ad a szoftvermegoldásával. És a százalék erre rossz magyarázat, mert max. kidöglik az MS és az Apple lesz 80-90%, és akkor?

    +vírusírtó gyártók miért nem perelik az Apple-t is, amiért arra nincs vírus (vagy 1 db már van azt hiszem), így nem tudnak eladni terméket az Apple tulajoknak pedig azoknak még pénzük is lenne rá valszeg. Sőt, miért nem perelik azokat, akik ingyenes vírusírtót adnak (sokszor esetben maguk a gyártók - reklámképpen a nagyobb csomagjaikhoz), stb. stb.

    'Micsoda nyűg" by Rest (FA Brotherhood) │ Szarkazmus valószínűsége: 70%

  • floatr

    veterán

    válasz bullseye #813 üzenetére

    "És a százalék erre rossz magyarázat" -- a százalék nagyjából az egyedüli magyarázat ld. monopólium, és piaci erőfölénnyel való visszaélés. Ha nincsen nagy százalék, nincsen piaci erőfölény...

  • bullseye

    addikt

    válasz floatr #814 üzenetére

    nem az lenne az erőfölénynel visszaélés, ha a Win csak IE-vel menne, és azt ráadásul még külön is árusítanák?
    amúgy van egy százalékhatár a jogban? X fölöttiekre vonatkozik ez a szabály, de alatta lehet direkt kérkedni a megszegésével? (most hogy így megfogalmaztam a kérdést, tulképp ráj öttem, hogy így is van... ;] )

    'Micsoda nyűg" by Rest (FA Brotherhood) │ Szarkazmus valószínűsége: 70%

  • fordfairlane

    veterán

    válasz bullseye #815 üzenetére

    Lehet, hogy nem is létezik olyan fogalom, hogy "piaci erőfölény", csak az Ufók hitették el az emberiséggel, mert nem tetszik nekik a Microsoft.

    x gon' give it to ya

  • floatr

    veterán

    válasz bullseye #815 üzenetére

    Az már önmagában piaci erőfölénnyel való visszaélés volt, amikor elvileg ingyen beépítette a böngit, miközben az ára effektíve a windóz fejlesztési költségébe volt belegyomlálva. Ugyanez volt a lejátszókkal is, viszont itt az apró különbség az, hogy a böngi további bevételekhez juttatja a gyártót, illetve az ipari szabványtól való eltérése miatt a dominanciájával eleve szar helyzetbe hozza a konkurenciát, akiknek amúgy finanszírozásbeli gondokat is okozott az "árazással".

    Sakko még arról nem is beszéltünk h hátrányba hozta őket a korábbi exkluzív OEM-szerződéseivel, amikor az exploder még nem volt beépítve. Hosszú és szép történet ez...

  • remington2

    senior tag

    válasz azbest #787 üzenetére

    Ezzel gyakorlatilag 2 sorban összefoglaltad az egész problémát. :R

    They see me trollin' / They hatin' / Patrolling they tryin' to catch me ridin' dirty . . . :D

  • fordfairlane

    veterán

    válasz #40553216 #819 üzenetére

    Annak ellenére, hogy a számítógép felhasználók és az OEM-ek most is szabadon futtathatnak bármilyen Web böngésző szoftvert a Windows-on... - ez vicces. Egy operációs rendszer, ami képes többféle böngészőt is futtatni, méghozzá a felhasználó szabadon kiválaszthatja, hogy melyiket, ez az érv nem semmi...

    x gon' give it to ya

  • Polesz

    addikt

    válasz fordfairlane #820 üzenetére

    Viszont az IE-t nem tudod maradéktalanul eltávolítani. Az nem érv hogy letörlöm az ikonját meg a Program Files\Internet Explorer könyvtárat mert ettől függetlenül az IE még mindig a gépeden figyel.

    Elméletileg nincs különbség elmélet és gyakorlat között. Gyakorlatilag van.

  • fordfairlane

    veterán

    válasz Polesz #821 üzenetére

    Ez most hogy jön ide? Csak egy idézetre reagáltam, hogy kissé abszurd az az érv, főleg a Microsofttól, piaci fölénnyel való visszaélés témában, hogy a Windows képes mindenféle böngészőt futtatni, sőt, meg van engedve az OEM-eknek, meg a felhasználóknak, hogy bármelyik böngészőt használhatják. Be is b*szna, ha nem engednék meg a felhasználóknak, hogy IE-n kívül mást is használhassanak.

    [ Szerkesztve ]

    x gon' give it to ya

  • Polesz

    addikt

    válasz fordfairlane #822 üzenetére

    Kicsit lazán olvastam végig a hozzászólásod. Mea culpa. Egyébként meg a legfőbb baj, hogy beledrótozzák az IE-t. Ha a Firefox is ilyen mélyen beépülne tökön is szúrnám magam :)

    Elméletileg nincs különbség elmélet és gyakorlat között. Gyakorlatilag van.

  • fordfairlane

    veterán

    válasz Polesz #823 üzenetére

    Könnyű eltávolítani vagy sem, úgy tűnik, már a Microsoft is számol az eshetőséggel.

    x gon' give it to ya

Új hozzászólás Aktív témák