Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Stauffenberg

    nagyúr

    Nekem azt tessék megmondani, hogy milyen szakmát kell választani, amit nem fog kiváltani az AI?

    Kapitalista keretek között értelmezhetetlen lesz, hogy megoldást kell találni arra, hogy az emberiség nagy részének pár évtizeden belül nem lesz munkája. Na mindegy, majd be lehet darálni minket kutyatápnak és akkor le van tudva a gond.

  • Stauffenberg

    nagyúr

    válasz Bandit79 #4 üzenetére

    Te épp ilyen demagóg voltál vele. Legalább akkor a melled ne döngesd, minőségileg egyformák vagytok.

  • Stauffenberg

    nagyúr

    válasz Fecogame #10 üzenetére

    Amúgy nem vágom miért olyan jó ez. Ha kötetlenül akarsz csevegni nyelvgyakorlás céljával, kismillió language exchange app létezik. Meglepődnél hány itt élő vagy ide készülő cserediák szeretne egy kis magyart felszedni és cserébe ő is szívesen tanít a saját nyelvén.

    Megadod milyen nyelvet szeretnél gyakorolni, mit tudsz cserébe felkínálni + érdeklődési körök, hogy ne valami unalmas barommal kelljen cseverészni és kész.

    De persze aki szívesebben társalog egy bithalmazzal, ahhoz is mindenkinek joga van. :D

  • Stauffenberg

    nagyúr

    válasz Tigerclaw #16 üzenetére

    Azért blokkol le, mert attól fél mit gondol majd a másik. Egy bot nem fogja ezt a szorongást oldani. Nagyon sokan akár évek óta használják napi szinten valamelyik idegen nyelvet, mert a munkában emaileznek, de ha kapnak egy külföldi telefonhívást vagy beszédbe kell elegyedni valakivel, akkor blokkolnak, makognak, nyögdécselnek, miközben előtte 5 perccel írtak meg egy patika emailt.

    Ez nem a nyelvi tudás szintjétől függ, hanem attól, hogy nincs hozzászokva ahhoz, hogy hús-vér emberrel beszélgessen. A bot pedig nem fogja ehhez hozzászoktatni, azt kell legyőzni, hogy ne érdekelje mit gondol a másik a nyelvtudásáról (hint: semmit, menőnek tartja, hogy tanulod a nyelvet, mindenki átment ezen a fázison).

    Szerintem ez csak időhúzásra jó, semmi másra, mert csak időben tolod odébb az átesést a keresztségen.

    De hát ne lepődjünk meg ezen, mikor a mai világban sok ember egy saját anyanyelvén beszélő villanyszerelőt sem mer felhívni telefonon, mert szorong, izzad, szédül, hányingere van tőle. Ez ilyen generációs dolog és nagyon sokaktól hallom, hogy képesek még a karriert is úgy megválasztani, hogy a munkában ne kelljen idegeneket felhívni.

  • Stauffenberg

    nagyúr

    válasz Hiftu #23 üzenetére

    Szerintem ezekből mindegyiket ki fogja váltani belátható időn belül a robotizáció és az AI. A titkosügynököt talán még nem a mi életünkben, de ha ez lesz egyetlen munkalehetőség a jövőben, véleményem szerint igencsak túltelített lesz a piac és nyomorúságos a bérszínvonal. :D

    Amire utalni akartam, hogy a jelenlegi kapitalista berendezkedéssel az emberiség egy humanitárius katasztrófa felé robog. Miközben a népesség rohamléptekkel nő a Földön, úgy fenyeget az, hogy a munkahelyek egy számottevő része már 20-30 éves távlatban is egyszerűen el fog tűnni. Ráadásul ez már a szellemi foglalkoztatást is fenyegeti.

    Az emberiség előtt meg két lehetőség van: Feltétel nélküli alapjövedelem vagy ellen kell állni az automatizációnak és mesterséges intelligenciának. Ha mind a kettőt elszalasztjuk, akkor a legdurvább cyberpunk corporate pokol vár ránk.

    Ez most nem olyan, mint a korábbi ipari forradalmak, amik zárójelbe tettek munkaköröket és az onnan felszabaduló munkaerőt az újonnan létrejövő munkahelyekre csatornázták be. Az automatizáció jelenlegi célja, hogy igény se legyen emberi munkaerőre, nem lesz hova átcsatornázni a tömegeket.

  • Stauffenberg

    nagyúr

    válasz #54625216 #25 üzenetére

    "Az alapjövedelem koncepciója a szociális ellátórendszert terelné 100%-ban piaci alapokra."

    Ez a kapitalizmus keretein belül megvalósítani kívánt modell. A munkanélküliség addig probléma, amíg munkához kötjük a megélhetést, márpedig ahol az emberi munkaerő kiiktatása a cél, de nem engedjük el azt, hogy csak munkával lehessen egzisztenciát teremteni, addig az egy szakadék felé robogó vonat. Vagy nem kell teleszülni a bolygót, túl vagyunk azon a határon már most is, hogy mindenkinek jusson munka és semmiképpen nem abba az irányba mutat a jövő, hogy a munkahelyek száma nőni fog, sőt pont ellenkezőleg, ezzel párhuzamosan a születésszám folyamatosan emelkedik. Aki nem látja ennek a problematikáját az hozzá fogja csapni a falhoz az egész emberiséget.

    "A megoldás a tudás alapú gazdaság kiépítésével párhuzamosan az általános munkaidő csökkentése lehet."

    Ez amúgy egy jó elképzelés arra, hogyan lehet lassítani az átállást az új világrendre és kitalálni mit fogunk csinálni több milliárd emberrel, akiknek semmilyen munkája nem lesz már.

    "Ha ezzel szemben kétszer-háromszor annyi embert alkalmaznának csökkenetett munkaidőben de teljes fizetésért, akkor ugyan a bérköltségek megugranának, de azzal együtt a produktivitás is"

    Ez egy önáltatás, ha az AI alapú vagy automatizált munkatárs 24 órában tud produktív és kreatív munkát végezni, nem fárad el, nem sztrájkol, nem kér enni, nem kell utána pótlékokat befizetni, akkor nem látom be melyik cégtulajdonos mondaná, hogy szeretne még több élő szövetet alkalmazni.

    "A markológépeket sincs értelme betiltani, mert hogy kétkezi kubikusok ezreitől veszi el a munkát."

    A markológép nem jó példa, mert a kubikus munkáját elvette, de a kubikus fia már tanulhatott szakmunkát, hogy a markológépet összeszerelje, javítsa, kamionra pakolva szállítsa, üzemeltesse vagy létrejöttek azok a kereskedői hálózatok, ami a markológépek eladásával, marketingjével, terméktámogatásával magasan képzett szellemi foglalkoztatásúaknak is munkát adott.

    A markológép elvett munkahelyeket, de teremtett is újakat. Az AI viszont nem fog: Bányászrobot termeli ki a szilíciumot, robot szereli össze a szervert, önvezető kamion szállítja ki, öntanuló AI fejleszti majd önmagát és már ott tartunk, hogy a marketinges munkájára sem lesz szükség, mert a deep learning algoritmus egy másodperc alatt kinyög annyi szlogent és reklámkihelyezést, hogy a marketingosztály áll majd mondjuk 2 emberből, akik leokéznak mindent. De már arra is idomítjuk ezeket az algoritmusokat, hogy önállóan generáljanak CGI alkotásokat, egy reklámanyag összedobásához sem kell majd emberi kreativitás, sőt vannak modellgynökségek, amik "divatfotózást" is lezavarnak CGI alapon, felmész a weboldalra és két kattintásból kiválasztod a szimpatikus, de sosem létezett reklámarcot. Az IKEA katalógusában már alig van valódi fotó, jelenleg kb 80%-ban CGI-t használnak és a cél a teljes átállás.

    Én nem látom ennyire optimistán a jövőt.

    De tény, hogy az üzletkötők munkája megmarad majd. Amíg van kurva és kokain, meg tetőtéri jakuzzi, addig az üzleti utak sem tűnnek el. :) Kár, hogy nem lehet majd milliárdoknak ez a munkája. Demagóg vagyok sorry-not-sorry.

    [ Szerkesztve ]

  • Stauffenberg

    nagyúr

    válasz #54625216 #28 üzenetére

    "Nem az emberi munkaerő kiiktatása a cél, hanem az automatizálható munkafolyamatokat nem tekintjük emberhez méltó munkának. Vagy másként fogalmazva: az automatizálható munkákat végző embereket tekintjük biorobotoknak."

    Szerintem ezzel tökéletesen meg lehet sérteni nagyon sok embert, aki amúgy büszke az ő automatizálható munkájára és nem is biztos, hogy kérte a megmentést az "emberhez nem méltó" körülményektől. Én ezt egy kicsit eufemizmusnak érzem arra, hogy a tőkés igazából csak epekedve várja már, hogy mikor állhat szolgálatba nála a szupermunkás, aki 24 órában robotol, nincsenek munkajogai és nem fog sztrájkolni soha. Nem mondom, hogy nincs igaza, csak nincs válaszunk arra, hogy mit teszünk majd a munkanélküliek tömegeivel. Nem lehet mindenkit becsatornázni azokba a szellemi munkakörökbe, amik jelenleg is csak kisebb szeletét adják a munkaerőpiacnak, ez egy túlságosan naiv utópisztikus gondolat.

    "amit az AI nem tud megcsinálni, az lesz A munka"

    Ezért tettem fel a kérdést: Mit nem tud majd megcsinálni? Szerintem az ember alapvetően túlértékeli a saját kognitív képességeit, mikor azt mondja, hogy az AI nem léphet a helyébe. Nem véletlen, hogy a 19. században megjelenő pszichoanalízis alapjaiban forgatta fel az emberről alkotott képet és kiderült, hogy megfejthető, leírható, hormonok és tudattalan ösztönök által vezérelt húsmasszák vagyunk, holott addig az volt a nézet, hogy ez biztosan nem lehet így. A következő ilyen paradigmaváltás az lesz, mikor az AI eléri azt a szintet (nem biztos, hogy a bináris számítástechnikában), mely már teljesen emberszerű kognitív képességekkel ruházza fel. Akkor majd még az is kiderül, hogy nem csak leírhatók vagyunk, de utánozhatók is számítástechnikai algoritmusokkal.

    "Egy dolog ugyanis a tech demó és teljesen más a műalkotás, ami lényegéből adódóan ember-ember kommunikációja."

    Én egy reklámfilmet nagyon ritkán nevezek műalkotásnak. Fotós vagyok, rokon szakma a tiéddel, de a procedurális alkotás nem azért veszi majd el a mi vagy a mögöttünk jövők munkáját (lehet mi még nyugdíjba mehetünk ebből a hivatásból), mert az jobb lesz vagy a helyébe léphet az ember-ember kommunikációnak, hanem mert megteszi arra, hogy növelje a fogkrém eladásokat 4%-al. A mi szakmánkban hatalmas az arrogancia azzal kapcsolatban, hogy mennyire vagyunk pótolhatatlanok egy márka/megrendelő szemében a bennünk lévő tudás által, aztán mégis csak lepasszolják a feladatot az n+1-edik influencernek, hogy lőjön egy ocsmány szelfit, kezében az eladni kívánt fogkrémmel. Az alkalmazott művészetek értéke folyamatosan inflálódik és egy ponton az AI általi procedurális alkotás "good enough" lesz arra, hogy oda pártoljanak a megrendelők. Én ezt üzleti, semmint filozófiai alapon közelítettem meg. A művészetről alkotott filozófiai nézeteink azonosak, csak ebben a kérdésben irreleváns, mert a megrendelőt nem ilyen szempontok mozgatják.

    "Persze lehet azt imitáló procedurális megoldásokat alkalmazni, de egy ponton túl mindig eljutunk az "inkább csináljuk meg kézzel" megoldásig, mivel ahhoz, hogy a procedurális megoldás eljusson arra a szintre, ami képes hordozni a műalkotás lényegi üzenetét, úgy szét kell paraméterezni, hogy egyszerűbb hagyományos módon hozzáállni a feladathoz."

    Pont erre szolgál az, hogy az AI-t a deep learning tanítja arra, hogy minél kevesebb paraméterezéssel oldja meg a feladatot. Most még ott tart a dolog, hogy elérte talán már egy gyerek szintjét, aki először vesz a kezébe zsírkrétát, de ez exponenciálisan fog fejlődni. A legtöbb grafikus vagy fotós azon a területen dolgozik, ahol pillanatok alatt cserélnék ki őket egy weboldalra, ahol 50 dolcsi befizetésével és pár hashtag megadásával kijön egy nyomdakész fogkrém plakát PDF. Ugyanúgy ahogy pillanatok alatt jelentek meg az "50 dolcsis influencerek" és hirtelen sokkal kevesebb igény lett arra, hogy valódi modellek, fotósok, sminkesek, fodrászok munkája legyen benne.

  • Stauffenberg

    nagyúr

    válasz #54625216 #31 üzenetére

    "De lehet, ahogy írtad a markológépről:"

    Ahogy azt is, hogy az AI és automatizáció együttes előretörése pont a menekülőutak számát csökkenti. Fog létrehozni új munkaköröket, de nem annyit, amennyi fel tudja szívni azt a tömeget, akik így munka nélkül maradnak. Abban meg nehezen tudok hinni, hogy majd mindenki dolgozik 2 órákat a 8 órás munkabérért. Hacsak elő nem írják, de ez az átkosban sem jött be.

    "Elon Musk mesélte egy podcastban, hogy olyan, az ember számára triviális dolgokban vérzett el az AI, mint szabadon himbálózó kábelek összedugdosása."

    Ez nem áll semmilyen összefüggésben a jövővel, mivel ez a jelen technológiai színvonalára vonatkozó (egyébként helytálló) kijelentés volt. Miért következne belőle, hogy soha nem is lesz rá képes? Mellesleg Elon Musk kifejezetten Mátrix-szerűen festi le a jövőt, amiben az AI túlterjeszkedik majd az emberi intelligencia korlátain is. Ez nem az én álláspontom a kérdésben, csak gondoltam nem árt megemlíteni, hogy Musk nem ostobának nevezte az AI-t csak azért, mert a gyárában még nem jutott el odáig, hogy két szabadon lengedező kábelt összedugjon.

    "akkor is szükség lesz emberre, aki definiálja az AI számára, hogy mitől jó valami emberi szempontból és mitől nem"

    Pont ezek betanítása történik jelenleg. Tele van az egész gyermekbetegségekkel, nem érti még a nyelvi árnyaltságokat (szarkazmus, irónia, stb), de ezek a fejlesztések pont abba az irányba mutatnak, hogy autonóm módon dolgozó AI jöjjön létre. Ma már nem az a kérdés, hogy lesz-e ilyen, hanem mikor.

    "A procedurális alkotásnak is valamiféle értelmezhető üzenetet kell közvetítenie, tehát szükség lesz azok munkájára, akik az üzenetet megfogalmazzák, azaz az AI-t kontrollálják."

    De azért azt is érezzük, hogy ez kevesebb munkaerőt fog igényelni. Az animációs filmkészítésben is kiszervezték a leginkább pepecselős és fejlett kézügyességet vagy művészi vénát nem igénylő munkafolyamatokat a Távol-Keletre a 70-es években, mert így olcsóbb volt gyártani, azok meg az otthoni bérköltség töredékéért görnyedtek a rajzasztal felett 12 órákat, majd őket is kiváltották a 90-es évek végére berobbant szoftverek.

    Az AI lesz a következő nagy lépés, amikor pár bevitt concept art, mood board vagy storyboard segítségével kiköpi a túloldalon az eredményt, ami most még szörnyen szar, de nem a jelenből kell kiindulni. Nem biztos, hogy az art director meg a concept artist munkája fog feleslegessé válni, de sok más emberé igen. De ez csak kiragadott példa volt, számos szektor van ennél sokkal jobban fenyegetve és számukra ez előbb valósággá válhat.

    ---

    De akkor próbálom dióhéjban összefoglalni, hogy mi az amiben egyetértek és nem értek egyet Elon Musk interpretációjával:

    Nem önmagában az AI és automatizáció előretörését tartom problémának, hanem azt, ha nem gondolkozunk már előre azon, hogy mit kezdünk az emberekkel, akik emiatt nagy tömegben veszítik el a munkájukat. Az AI előretörése exponenciális lesz, most még ennek a felfutásnak az alján vagyunk, de már most látszik, hogy egyes áttörések eléréséhez egyre kevesebb időre van szükség.

    Mikor ez majd igazán berobban a piacra és az életünkbe, az egy olyan paradigmaváltást fog eredményezni, ami a korábbi ipari forradalmaknál is gyorsabb átrendeződést eredményez, mindezt úgy, hogy korábban néhány százmillió embert élt a Földön, ma már a 8 milliárdot karcoljuk alulról. Ha nem készülünk fel rá, akkor milliárdok maradnak majd munka nélkül és éhesen, mert a változás sokkal gyorsabb lesz, mint amennyire gyorsan reagálni tudunk tervek és előre gondolkozás nélkül, ez pedig komoly humanitárius katasztrófába torkollhat.

    Az AI befogható az emberiség szolgálatába, de akkor ennek közösségi tulajdonban kell állnia valamekkora mértékben, nem bízható csak és kizárólag a piacra. Na ez most nagyon marxistának hangzott, pedig elég távol áll tőlem, alapvetően kapitalistának gondolom magam, de nem látom azt, hogy a kapitalizmus képes lesz jó választ adni egy ennyire égető kérdésre, de legalábbis szüksége lesz hozzá egy sosem látott méretű válságra.

    A kapitalizmus jelenlegi fő csapásiránya (neokonzervatív, neoliberális, globalista) sem törődik a társadalmi olló szétnyílásával, elszegényedéssel, egész társadalmi osztályok lecsúszásával és az egyre kevesebb kézben összpontosuló vagyonokkal, mert csak azt lobogtatja, hogy mennyivel hatékonyabb a gazdaság működése és emelkedik a GDP. Csak arról kevesebb szó esik, hogy ez a GDP milyen arányban oszlik el. Ez a fajta kapitalizmus biztosan nem lesz képes kezelni a helyzetet, sőt a rendszerben kódolt recessziókat is járulékos veszteségként kezeli, miközben ebben emberi egzisztenciák mennek tönkre.

Új hozzászólás Aktív témák