Új hozzászólás Aktív témák

  • #54625216

    törölt tag

    válasz Stauffenberg #26 üzenetére

    "márpedig ahol az emberi munkaerő kiiktatása a cél"

    Nem az emberi munkaerő kiiktatása a cél, hanem az automatizálható munkafolyamatokat nem tekintjük emberhez méltó munkának. Vagy másként fogalmazva: az automatizálható munkákat végző embereket tekintjük biorobotoknak.

    Ez hasonló az intelligencia fogalmához. A 16. században a négyjegyű számok egymással való osztása az intelligencia egyik jól alkalmazható mérőeszköze volt. Ma már egy zsebszámológép is meg tudja ezt tenni, mégsem tekintjük intelligensnek, hanem az alap számtani műveleteket nem alkalmazzuk tovább az intelligencia mérésére.
    Ha mostanában jelentkezel bármilyen szellemi munkára, hiába fitoktatod a fejszámoló képességeidet, legfeljebb érdekes hobbiként fogják elkönyvelni.

    Tehát ahogy a gépek folyamatosan fejlődnek, úgy változnak a velük kapcsolatos fogalmaink is. Így természetes, hogy a "munka" fogalma is átértékelődik: amit egy gép meg tud csinálni, azt nem tekintjük "valódi" munkának, helyette a gép tervezését, kivitelezését, kezelését, értékesítését tekintjük annak.

    Az AI-val sem lesz máshogy: amit az AI nem tud megcsinálni, az lesz A munka. Márpedig attól nagyon (meg merem kockáztatni végtelenül) messze vagyunk, hogy az AI átvegye az AI tervezés és kivitelezés feladatait is az embertől, beleértve az esetleges paradigmaváltást hozó tudományos alapkutatásokat is.

    "De már arra is idomítjuk ezeket az algoritmusokat, hogy önállóan generáljanak CGI alkotásokat, egy reklámanyag összedobásához sem kell majd emberi kreativitás, sőt vannak modellgynökségek, amik "divatfotózást" is lezavarnak CGI alapon, felmész a weboldalra és két kattintásból kiválasztod a szimpatikus, de sosem létezett reklámarcot."

    CGI területen dolgozom és hidd el, ez a világ sosem fog eljönni. Nap mint nap hallunk jóslatokat, hogy majd nem lesz szükség színészre, mert lesz helyette CG.
    Mi meg a több órás renderekre és szimulációkra várva kérdezgetjük, hogy oké, de mikor, mert most pont jól jönne. :DDD

    Egy dolog ugyanis a tech demó és teljesen más a műalkotás, ami lényegéből adódóan ember-ember kommunikációja. Persze lehet azt imitáló procedurális megoldásokat alkalmazni, de egy ponton túl mindig eljutunk az "inkább csináljuk meg kézzel" megoldásig, mivel ahhoz, hogy a procedurális megoldás eljusson arra a szintre, ami képes hordozni a műalkotás lényegi üzenetét, úgy szét kell paraméterezni, hogy egyszerűbb hagyományos módon hozzáállni a feladathoz.
    Megpróbálom példával elmagyarázni: VFX-ben brutális kulimunkát kell beletolni pl. a forgatott anyagokon a tárgy és a háttér szétválasztásába (greenscreen, roto). Egész biztos, hogy idővel az AI jobb eredményt fog produkálni ebben, mint az ember. De sosem lesz képes az AI olyan képi atmoszférát teremteni, amitől a film érzelmi hatása más, erőteljesebb, kifejezőbb, stb. lesz a nézőre, de még ha lesz is ilyen, akkor is kell majd egy ember, aki megmondja, hogy mi az a "más, erőteljesebb, kifejezőbb".
    Ugyanígy sosem lesz olyan CG színész, ami "jobb" lesz az embernél, mert képtelenek vagyunk racionálisan megfogalmazni, hogy mi az a "jobb" még akkor is, ha egyébként mindannyian egyetértűnk benne, hogy melyik színész tehetséges és melyik nem.

    "Az IKEA katalógusában már alig van valódi fotó, jelenleg kb 80%-ban CGI-t használnak és a cél a teljes átállás."

    A prezentációt meg ne keverjük a valódi alkotómunkával, mert az IKEA katalógusában a CGI csak a design (a lényegi alkotó munka) prezentációja. Hogy magát a designt milyen módon kommunikálják: fotóval vagy CGI-vel, az technikai részletkérdés.

    Ami a dolog társadalmi vonzatát illeti, azaz:

    "A munkanélküliség addig probléma, amíg munkához kötjük a megélhetést,"

    Eleve mit értünk "megélhetés" alatt? Ha a biológiai minimumot, akkor már rég túlvagyunk ezen. Az emberiség 50%-a képes megtermelni mindent, ami az össz emberiség túléléséhez szükséges: élelem, egészségügy, lakhatás, stb. (A másik 50%-a meg olyasmivel foglalkozik, ami miatt egyáltalán érdemes élni: oktatás, kutatás, művészetek, stb.)
    Amúgy ha nem az egyéni munka határozza meg, hogy ki milyen körülmények között él, valójában akkor is munkához kötöd az életszinvonalat, csak nem feltétlenül annak a munkájához, aki a jobb életkörülményeket élvezi.
    De még ha minden létező feladatot elvégez helyettünk az AI, akkor is fel fog merülni a kérdés, hogy ki milyen arányban részesüljön ebből.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák