Új hozzászólás Aktív témák

  • Stauffenberg

    nagyúr

    válasz #54625216 #31 üzenetére

    "De lehet, ahogy írtad a markológépről:"

    Ahogy azt is, hogy az AI és automatizáció együttes előretörése pont a menekülőutak számát csökkenti. Fog létrehozni új munkaköröket, de nem annyit, amennyi fel tudja szívni azt a tömeget, akik így munka nélkül maradnak. Abban meg nehezen tudok hinni, hogy majd mindenki dolgozik 2 órákat a 8 órás munkabérért. Hacsak elő nem írják, de ez az átkosban sem jött be.

    "Elon Musk mesélte egy podcastban, hogy olyan, az ember számára triviális dolgokban vérzett el az AI, mint szabadon himbálózó kábelek összedugdosása."

    Ez nem áll semmilyen összefüggésben a jövővel, mivel ez a jelen technológiai színvonalára vonatkozó (egyébként helytálló) kijelentés volt. Miért következne belőle, hogy soha nem is lesz rá képes? Mellesleg Elon Musk kifejezetten Mátrix-szerűen festi le a jövőt, amiben az AI túlterjeszkedik majd az emberi intelligencia korlátain is. Ez nem az én álláspontom a kérdésben, csak gondoltam nem árt megemlíteni, hogy Musk nem ostobának nevezte az AI-t csak azért, mert a gyárában még nem jutott el odáig, hogy két szabadon lengedező kábelt összedugjon.

    "akkor is szükség lesz emberre, aki definiálja az AI számára, hogy mitől jó valami emberi szempontból és mitől nem"

    Pont ezek betanítása történik jelenleg. Tele van az egész gyermekbetegségekkel, nem érti még a nyelvi árnyaltságokat (szarkazmus, irónia, stb), de ezek a fejlesztések pont abba az irányba mutatnak, hogy autonóm módon dolgozó AI jöjjön létre. Ma már nem az a kérdés, hogy lesz-e ilyen, hanem mikor.

    "A procedurális alkotásnak is valamiféle értelmezhető üzenetet kell közvetítenie, tehát szükség lesz azok munkájára, akik az üzenetet megfogalmazzák, azaz az AI-t kontrollálják."

    De azért azt is érezzük, hogy ez kevesebb munkaerőt fog igényelni. Az animációs filmkészítésben is kiszervezték a leginkább pepecselős és fejlett kézügyességet vagy művészi vénát nem igénylő munkafolyamatokat a Távol-Keletre a 70-es években, mert így olcsóbb volt gyártani, azok meg az otthoni bérköltség töredékéért görnyedtek a rajzasztal felett 12 órákat, majd őket is kiváltották a 90-es évek végére berobbant szoftverek.

    Az AI lesz a következő nagy lépés, amikor pár bevitt concept art, mood board vagy storyboard segítségével kiköpi a túloldalon az eredményt, ami most még szörnyen szar, de nem a jelenből kell kiindulni. Nem biztos, hogy az art director meg a concept artist munkája fog feleslegessé válni, de sok más emberé igen. De ez csak kiragadott példa volt, számos szektor van ennél sokkal jobban fenyegetve és számukra ez előbb valósággá válhat.

    ---

    De akkor próbálom dióhéjban összefoglalni, hogy mi az amiben egyetértek és nem értek egyet Elon Musk interpretációjával:

    Nem önmagában az AI és automatizáció előretörését tartom problémának, hanem azt, ha nem gondolkozunk már előre azon, hogy mit kezdünk az emberekkel, akik emiatt nagy tömegben veszítik el a munkájukat. Az AI előretörése exponenciális lesz, most még ennek a felfutásnak az alján vagyunk, de már most látszik, hogy egyes áttörések eléréséhez egyre kevesebb időre van szükség.

    Mikor ez majd igazán berobban a piacra és az életünkbe, az egy olyan paradigmaváltást fog eredményezni, ami a korábbi ipari forradalmaknál is gyorsabb átrendeződést eredményez, mindezt úgy, hogy korábban néhány százmillió embert élt a Földön, ma már a 8 milliárdot karcoljuk alulról. Ha nem készülünk fel rá, akkor milliárdok maradnak majd munka nélkül és éhesen, mert a változás sokkal gyorsabb lesz, mint amennyire gyorsan reagálni tudunk tervek és előre gondolkozás nélkül, ez pedig komoly humanitárius katasztrófába torkollhat.

    Az AI befogható az emberiség szolgálatába, de akkor ennek közösségi tulajdonban kell állnia valamekkora mértékben, nem bízható csak és kizárólag a piacra. Na ez most nagyon marxistának hangzott, pedig elég távol áll tőlem, alapvetően kapitalistának gondolom magam, de nem látom azt, hogy a kapitalizmus képes lesz jó választ adni egy ennyire égető kérdésre, de legalábbis szüksége lesz hozzá egy sosem látott méretű válságra.

    A kapitalizmus jelenlegi fő csapásiránya (neokonzervatív, neoliberális, globalista) sem törődik a társadalmi olló szétnyílásával, elszegényedéssel, egész társadalmi osztályok lecsúszásával és az egyre kevesebb kézben összpontosuló vagyonokkal, mert csak azt lobogtatja, hogy mennyivel hatékonyabb a gazdaság működése és emelkedik a GDP. Csak arról kevesebb szó esik, hogy ez a GDP milyen arányban oszlik el. Ez a fajta kapitalizmus biztosan nem lesz képes kezelni a helyzetet, sőt a rendszerben kódolt recessziókat is járulékos veszteségként kezeli, miközben ebben emberi egzisztenciák mennek tönkre.

Új hozzászólás Aktív témák