Új hozzászólás Aktív témák
-
Néha így is sok a rizsa meg a sóder – mi lesz velünk, ha még géppel is ontják majd?
-
wec0
csendes tag
A kormányzati kommunikáció már ezt használja. (Input words: migráns, Gyurcsány, soros, oltásellenesség; az outputot naponta látjuk, halljuk)
-
Stauffenberg
nagyúr
Nekem azt tessék megmondani, hogy milyen szakmát kell választani, amit nem fog kiváltani az AI?
Kapitalista keretek között értelmezhetetlen lesz, hogy megoldást kell találni arra, hogy az emberiség nagy részének pár évtizeden belül nem lesz munkája. Na mindegy, majd be lehet darálni minket kutyatápnak és akkor le van tudva a gond.
-
Bandit79
aktív tag
Az oltásellenességet,meg hogy nem létezik Soros, meg a kbszott ellenzéktől lehet hallani
meg a migráns nem létezik ( örüljünk, hogy mi még így élünk itt, mert látható a nagy befogadó országokban micsoda "negyedeket" hoznak létre, az ottan élőknek nyugtuk sincs.)..
Úgyhogy óvatosan az ilyen idióta demagóg szöveggel..[ Szerkesztve ]
-
Tigerclaw
nagyúr
Hasznaltam mar hasonlot, es meglepoen jol mukodott. Erre epithetnenek olyan nyelvoktato szoftvert, ami egyszeruen kotetlenul beszelget a tanuloval. A text-to-speech mar reg mukodik, vagyis amit leirna, ki is tudja mondani. A diktalas is egesz pontos lehet ha a kiejtes nem tul durva.
Az a baj a világgal, hogy a hülyék mindenben holtbiztosak, az okosak meg tele vannak kételyekkel.
-
oszi666
őstag
szegény sorosgyörgy, az ellenzék már a puszta létét is tagadja?
jó ez a kbaszott ellenzékezés, mindössze az ország lakosságának felét fedi le egyenértékű a kbaszott fideszesezésselIt is not birth, marriage, or death, but gastrulation, which is truly the most important time in your life.
-
Tigerclaw
nagyúr
Nincs ellenzeki oltasellenesseg, csak annak a kritizalasa, hogy minden szakmai gyakorlatot athagva engedelyeztek extrem rovid ido alatt vakcinakat. Most mar csak utolag derul ki hogy van-e karos mellekhatasa. Maskor egy fejfajas csillapito tablettat 5 evig vizsgalnak, de "biztos jo lesz" alapon most par nap is eleg erre. Megneztek a gyarakat, amik ugy neztek ki mint egy gyar, igy biztos minden ok. Ja nincsenek meg meg a szukseges papirok, meg a statisztikak, nem volt dupla vak teszt? Raer, majd utolag megkuldik valamikor.
Igen, a tobbi oltast is rohamtempoban engedelyeztek, de nem ennyire. Itt nem arrol van szo, hogy jo-e a kinai vagy orosz vakcina, hanem az hogy a gyogyszeriparban komoly okkal vannak normak es meg ha sietni is kell, egy vonalat nem szabad atlepni.
Szerintem Sorosrol a kutya nem hallott, tudott, amig nem foglalata napi imajaba a fidesz. Valoszinuleg tobbszor mondjak ki naponta a nevet, mint az "amen"-t es azert imadkoznak evek ota, hogy meg ne halljon, mert akkor kell keresniuk egy ujabb univerzalis bunbakot. Persze ha van fia vagy lanya, akkor meg vannak mentve, hiszen ugyanaz a nevuk es a fiu(lany) megorokli az apja buneit (a kepzeletbelieket is)!
Eleg sok "migrans" kerult az orszagba es el is vettek a munkat a magyar emberek elol, le is nyomtak a bereket a kedves vezetonk segedletevel. De ok jo migransok, mert a jo migrans itt marad, elveszi a munkad, a rossz migrans meg azt se mondja szevasz es mar tovabb is ment nyugatra. A mocskos pofajat az ilyen neveletlennek.
Az a baj a világgal, hogy a hülyék mindenben holtbiztosak, az okosak meg tele vannak kételyekkel.
-
veterán
Erre epithetnenek olyan nyelvoktato szoftvert, ami egyszeruen kotetlenul beszelget a tanuloval.
Régebben azt gondoltam, hogy ilyen már rég létezik (vagy léteznie kellene), de ezek szerint még mindig nincs5G routered van? Van kedved tesztelni? ---> https://hardverapro.hu/apro/5g_routerrel_rendelkezoket_keresek_tesztelesre/hsz_1-50.html
-
Tigerclaw
nagyúr
Jo lenne ha letezne. Talan problema az, hogy USA-ban nem ismerik fel ennek a jelentoseget. Mivel "vilagnyelv" az angol, hozzaszokhattak hogy mas tanulja meg az o nyelvuket, nem ok masoket, de igy sajat tapasztalat hijan nem jut eszukbe, hogy a "speaking" a legnehezebben elsajatithato skill a nyelvtanulasban, ha nem tudsz anyanyelvi partnerrel beszelni es hogy ez globalisan mekkora uzletet jelent.
Az USA-t azert hoztam fel, mert a legtobb otletbol ott lesz termek. Ez Google, MS szintu kihivas.
Amugy lehet hogy vannak probalkozasok, de ugye itt pont a termeszetessegen van a hangsuly, meg a nem scriptelt smalltalk szeru beszelgetesen, illetve a bot proaktivitasan.
Az a baj a világgal, hogy a hülyék mindenben holtbiztosak, az okosak meg tele vannak kételyekkel.
-
Z10N
veterán
Chat bot + fake szoveg generalas + fb/twitter/stb. A tobbit mindenkinek a fantaziajara bizom.
# sshnuke 10.2.2.2 -rootpw="Z10N0101"
-
Stauffenberg
nagyúr
Amúgy nem vágom miért olyan jó ez. Ha kötetlenül akarsz csevegni nyelvgyakorlás céljával, kismillió language exchange app létezik. Meglepődnél hány itt élő vagy ide készülő cserediák szeretne egy kis magyart felszedni és cserébe ő is szívesen tanít a saját nyelvén.
Megadod milyen nyelvet szeretnél gyakorolni, mit tudsz cserébe felkínálni + érdeklődési körök, hogy ne valami unalmas barommal kelljen cseverészni és kész.
De persze aki szívesebben társalog egy bithalmazzal, ahhoz is mindenkinek joga van.
-
veterán
válasz Stauffenberg #13 üzenetére
Soha nem unná meg/fáradna el, minden nyelvtanilag helyes lenne és nem kellene nekem is tanítani valamit
Teljesen megfelelne nekem
5G routered van? Van kedved tesztelni? ---> https://hardverapro.hu/apro/5g_routerrel_rendelkezoket_keresek_tesztelesre/hsz_1-50.html
-
Tigerclaw
nagyúr
válasz Stauffenberg #13 üzenetére
Nagyon sok nyelvtanulo kezdetben vagy ha nem hasznalja naponta, leblokkol, mert tart attol hogy nem teljesen helyes a nyelvtan vagy a kiejtese. Egyszeruen szolva tart attol hogy leeg masok elott. Gep eseten nincs ilyen.
A masik oldal sem farad bele a celtalan szovegelesbe, sot talan meg az se gond ha valamennyire scriptelt a szoveg es a bot vezeti a beszelgetest.
Van mar nemi probalkozas a temaban, de egy reszuk csak szoveges, vagy robothangos, es szinte mind erosen limitalt, gyakran az hasznalot probalja eloterbe tolni es arra csak valaszol valami egyszeru, unalmas modon.
Ahogy rakerestem, a Google Meena, a Facebook meg Blender nevu chatbotot fejleszt es mindketto azt allitja, az ovek a legembeszerubb. Mar csak az lenne a lenyeg, mikor kerulnek "piacra" vagy milyen formaban.
Masik felhasznalas amit olvastam, pl. idos maganyos embereknel hasznos lehet egy beszelgetopartner.
Az a baj a világgal, hogy a hülyék mindenben holtbiztosak, az okosak meg tele vannak kételyekkel.
-
BatchMan
senior tag
Az AI nem jön, hanem itt van. Pl. időjárás standard jelentését jobb helyen már nem ember írja.
Ami érdekel, hogy fogyasztói oldalon mikor lesz olyan AI támogatás, ami a sok clickbait habosított cikkből kimazsolázza a lényeget!!! (Azaz visszaforditja emberi nyelvre)
A kritika egyébként ide (Prohardver & co) is szól... -
Stauffenberg
nagyúr
válasz Tigerclaw #16 üzenetére
Azért blokkol le, mert attól fél mit gondol majd a másik. Egy bot nem fogja ezt a szorongást oldani. Nagyon sokan akár évek óta használják napi szinten valamelyik idegen nyelvet, mert a munkában emaileznek, de ha kapnak egy külföldi telefonhívást vagy beszédbe kell elegyedni valakivel, akkor blokkolnak, makognak, nyögdécselnek, miközben előtte 5 perccel írtak meg egy patika emailt.
Ez nem a nyelvi tudás szintjétől függ, hanem attól, hogy nincs hozzászokva ahhoz, hogy hús-vér emberrel beszélgessen. A bot pedig nem fogja ehhez hozzászoktatni, azt kell legyőzni, hogy ne érdekelje mit gondol a másik a nyelvtudásáról (hint: semmit, menőnek tartja, hogy tanulod a nyelvet, mindenki átment ezen a fázison).
Szerintem ez csak időhúzásra jó, semmi másra, mert csak időben tolod odébb az átesést a keresztségen.
De hát ne lepődjünk meg ezen, mikor a mai világban sok ember egy saját anyanyelvén beszélő villanyszerelőt sem mer felhívni telefonon, mert szorong, izzad, szédül, hányingere van tőle. Ez ilyen generációs dolog és nagyon sokaktól hallom, hogy képesek még a karriert is úgy megválasztani, hogy a munkában ne kelljen idegeneket felhívni.
-
stellaz
veterán
válasz Stauffenberg #3 üzenetére
Gázszerelő.
-
#54625216
törölt tag
"Igen, a tobbi oltast is rohamtempoban engedelyeztek, de nem ennyire. Itt nem arrol van szo, hogy jo-e a kinai vagy orosz vakcina, hanem az hogy a gyogyszeriparban komoly okkal vannak normak es meg ha sietni is kell, egy vonalat nem szabad atlepni."
Ez jó duma, békeidőben. Most viszont harctéri gyógyászatra van szükség, amikor öngyújtóval meg pálinkával kell sterilizálni a szikét, mert az is jobb, mint a semmi. Egy ilyen helyzetben a partvonalról bekiabálni a "minél rosszabb, annál jobb" politikai logikát követve teljességgel vállalhatatlan.
Az ellenzék igyekezett hitkérdést kreálni a vakcinázásból, hogy kijátszhassák az "EU vs kelet" kártyát, csak az EU (ismételt) bénázása miatt csúnyán lyukra futottak, mert a választók igen nagy többsége szeretne minél hamarabb túljutni a járványon és nem tesz különbséget kormányzati meg ellenzéki vakcinák között, inkább beadatja azt, ami egyáltalán van. Ráadásul minél több EU tagállam vásárol orosz meg kínai oltóanyagot, annál nagyobb a blama, ezért érthetetlen, hogy miért kellett az ellenzéknek egyáltalán belemennie egy ilyen erkölcsileg vállalhatatlan, politikailag meg kontraproduktív műsorba. -
Hiftu
senior tag
válasz Stauffenberg #3 üzenetére
Valassz barmilyen munkat, amit nem lehet szamitogeppel kivaltani.
Arok/sir aso, kidobo ember, titkosugynok, magasfeszultseg karbantartoTessék mondani, lehet itt hazudni? - Kaszt: Decker, Faj: Troll, Működési Terület: Prohardver
-
Stauffenberg
nagyúr
Szerintem ezekből mindegyiket ki fogja váltani belátható időn belül a robotizáció és az AI. A titkosügynököt talán még nem a mi életünkben, de ha ez lesz egyetlen munkalehetőség a jövőben, véleményem szerint igencsak túltelített lesz a piac és nyomorúságos a bérszínvonal.
Amire utalni akartam, hogy a jelenlegi kapitalista berendezkedéssel az emberiség egy humanitárius katasztrófa felé robog. Miközben a népesség rohamléptekkel nő a Földön, úgy fenyeget az, hogy a munkahelyek egy számottevő része már 20-30 éves távlatban is egyszerűen el fog tűnni. Ráadásul ez már a szellemi foglalkoztatást is fenyegeti.
Az emberiség előtt meg két lehetőség van: Feltétel nélküli alapjövedelem vagy ellen kell állni az automatizációnak és mesterséges intelligenciának. Ha mind a kettőt elszalasztjuk, akkor a legdurvább cyberpunk corporate pokol vár ránk.
Ez most nem olyan, mint a korábbi ipari forradalmak, amik zárójelbe tettek munkaköröket és az onnan felszabaduló munkaerőt az újonnan létrejövő munkahelyekre csatornázták be. Az automatizáció jelenlegi célja, hogy igény se legyen emberi munkaerőre, nem lesz hova átcsatornázni a tömegeket.
-
#54625216
törölt tag
válasz Stauffenberg #24 üzenetére
"Az emberiség előtt meg két lehetőség van: Feltétel nélküli alapjövedelem vagy ellen kell állni az automatizációnak és mesterséges intelligenciának. "
A feltétel nélküli alapjövedelem nem a munkabért hivatott kiváltani, így semmiképpen sem lenne megoldás az automatizáció generálta munkanélküliség kezelésére.
Az alapjövedelem koncepciója a szociális ellátórendszert terelné 100%-ban piaci alapokra.
Az állam nem tartana fenn szociális intézményeket (iskola, kórház, stb.), hanem az ezekre szánt költségvetési forrásokat szétosztaná a lakosság között, és a piac szereplőkre bízná, hogy az így generált fizetőképes keresletet egymással versengő fizetős szolgáltatásokkal elégítsék ki. Könnyen belátható, hogy a kapitalizmus jelenleg uralkodó korrupt formájában hova vezetne ez: a szolgáltatások versenye helyett pár nagy szereplő monopolizálná a piacot és az árakat magasan az alapjövedelem fölé emelné, így a többség teljesen elesne a szociális ellátástól. Egy idő után a választók kikényszerítenék a politkából a rendszer felszámolását és az egészen csak az a pár gazdasági szereplő nyerne, akik a kísérlet ideje alatt megszedték magukat.Az automatizációnak és a mesterséges intelligenciának pedig értelmetlen ellenállni, ha ugyanazt a tevékenységet hatékonyabban végzi, mint az ember. A markológépeket sincs értelme betiltani, mert hogy kétkezi kubikusok ezreitől veszi el a munkát. Az az állam, ami a keresztbe fekszik a technológiai fejlődésnek behozhatatlan gazdasági versenyhátrányba kerül, ezért egyetlen épeszű politikus sem fog az automatizáció ellen küzdeni.
A megoldás a tudás alapú gazdaság kiépítésével párhuzamosan az általános munkaidő csökkentése lehet.
A jelenlegi gazdasági paradigma szűklátókörűen a szellemi munkaerőre mint élettelen erőforrásra tekint, a tudásra pedig mint hosszú távú befektetésre, amelyből ki kell préselni a maximumot.
Így a tudásalapú társadalom két nagy szegmensre oszlik: akinek van munkája, de napi 12-14 órában szivatják, meg munkanélküliekre. Azaz a társadalom egyik felének pénze nincs, a másiknak meg ideje, hogy élvezze azt, amiért megdolgozott.Pedig a szellemi munkaerő kiszipolyozása valójában önbecsapás a vállalatok részéről. Egy átlagos szellemi munakás nem tud napi 4-6 óránál több valóban eredményes, kreatív munkát végezni. A 12-14 órás túlóráztatás valójában fizetett 8-10 óra alibizés, üresjárat, felesleges adminisztráció, stb. amivel középvezetői szinten szinten lehet bizonygatni a felső vezetésnek, hogy 100% fölött teljesítenek.
Ha ezzel szemben kétszer-háromszor annyi embert alkalmaznának csökkenetett munkaidőben de teljes fizetésért, akkor ugyan a bérköltségek megugranának, de azzal együtt a produktivitás is, azaz a magasabb költségek több valóban eredményes, kreatív munkát eredményeznének.
Ehhez viszont a nagy vállalatok menedzsmentjének fel kellene ismerniük a valóságot, ami nem éppen az erősségük, de ahogy az öröklésen és származáson alapuló nemesi nagybirtokok is idővel kihaltak, úgy a "corporate idiocracy" elven működő nagyvállalatok helyét is át fogják venni azok, amelyek képesek a szellemi munkaerőt a helyén kezelni. -
Stauffenberg
nagyúr
válasz #54625216 #25 üzenetére
"Az alapjövedelem koncepciója a szociális ellátórendszert terelné 100%-ban piaci alapokra."
Ez a kapitalizmus keretein belül megvalósítani kívánt modell. A munkanélküliség addig probléma, amíg munkához kötjük a megélhetést, márpedig ahol az emberi munkaerő kiiktatása a cél, de nem engedjük el azt, hogy csak munkával lehessen egzisztenciát teremteni, addig az egy szakadék felé robogó vonat. Vagy nem kell teleszülni a bolygót, túl vagyunk azon a határon már most is, hogy mindenkinek jusson munka és semmiképpen nem abba az irányba mutat a jövő, hogy a munkahelyek száma nőni fog, sőt pont ellenkezőleg, ezzel párhuzamosan a születésszám folyamatosan emelkedik. Aki nem látja ennek a problematikáját az hozzá fogja csapni a falhoz az egész emberiséget.
"A megoldás a tudás alapú gazdaság kiépítésével párhuzamosan az általános munkaidő csökkentése lehet."
Ez amúgy egy jó elképzelés arra, hogyan lehet lassítani az átállást az új világrendre és kitalálni mit fogunk csinálni több milliárd emberrel, akiknek semmilyen munkája nem lesz már.
"Ha ezzel szemben kétszer-háromszor annyi embert alkalmaznának csökkenetett munkaidőben de teljes fizetésért, akkor ugyan a bérköltségek megugranának, de azzal együtt a produktivitás is"
Ez egy önáltatás, ha az AI alapú vagy automatizált munkatárs 24 órában tud produktív és kreatív munkát végezni, nem fárad el, nem sztrájkol, nem kér enni, nem kell utána pótlékokat befizetni, akkor nem látom be melyik cégtulajdonos mondaná, hogy szeretne még több élő szövetet alkalmazni.
"A markológépeket sincs értelme betiltani, mert hogy kétkezi kubikusok ezreitől veszi el a munkát."
A markológép nem jó példa, mert a kubikus munkáját elvette, de a kubikus fia már tanulhatott szakmunkát, hogy a markológépet összeszerelje, javítsa, kamionra pakolva szállítsa, üzemeltesse vagy létrejöttek azok a kereskedői hálózatok, ami a markológépek eladásával, marketingjével, terméktámogatásával magasan képzett szellemi foglalkoztatásúaknak is munkát adott.
A markológép elvett munkahelyeket, de teremtett is újakat. Az AI viszont nem fog: Bányászrobot termeli ki a szilíciumot, robot szereli össze a szervert, önvezető kamion szállítja ki, öntanuló AI fejleszti majd önmagát és már ott tartunk, hogy a marketinges munkájára sem lesz szükség, mert a deep learning algoritmus egy másodperc alatt kinyög annyi szlogent és reklámkihelyezést, hogy a marketingosztály áll majd mondjuk 2 emberből, akik leokéznak mindent. De már arra is idomítjuk ezeket az algoritmusokat, hogy önállóan generáljanak CGI alkotásokat, egy reklámanyag összedobásához sem kell majd emberi kreativitás, sőt vannak modellgynökségek, amik "divatfotózást" is lezavarnak CGI alapon, felmész a weboldalra és két kattintásból kiválasztod a szimpatikus, de sosem létezett reklámarcot. Az IKEA katalógusában már alig van valódi fotó, jelenleg kb 80%-ban CGI-t használnak és a cél a teljes átállás.
Én nem látom ennyire optimistán a jövőt.
De tény, hogy az üzletkötők munkája megmarad majd. Amíg van kurva és kokain, meg tetőtéri jakuzzi, addig az üzleti utak sem tűnnek el. Kár, hogy nem lehet majd milliárdoknak ez a munkája. Demagóg vagyok sorry-not-sorry.
[ Szerkesztve ]
-
Tigerclaw
nagyúr
válasz #54625216 #25 üzenetére
Leirtad, hogy hogy kellene, es azt is hogy miert nem fog megtortenni. A mohosag, a rovid tavu profit hajszolasa gatat vet mindennek.
Ez ellen csak hatalommal lehetne fellepni, de a hatalom a politikusok kezeben van, akik meg vagy a felso tizezer tenyerebol esznek, vagy gyakran hozzajuk is tartoznak. Itt megint bezarult a kor, megint zsakutcaba jutottunk. A kapitalizmusnak nem lehet veget vetni torvenyes eszkozokkel... sot semmilyennel.
Kis lepesekben talan el lehetne erni, ha epp olyan kormany kerul hatalomra huzamosabb ideig.
Pl. lehetne komolyabban limitalni a tulorazast es a masodallast, majd kesobb meg is tiltani mindkettot. Ezzel komolyabb igeny keletkezne arra, hogy egy fizetesbol meg lehessen rendesen elni, meg minimalberbol is, es ez kozben erosen csokkentene a munkanelkuliseget is. A masodallas, tulora megtiltasa nem jelentene extra koltseget a munkaadaoknak, hiszen csak X helyett Y dolgozik es neki fizetnek.
Mindenkepp savos adozas kellene + vagyonado, hogy legyen eleg bevetele az allamnak, de kozben alacsonyan lehessen tartani a foglalkoztatast terhelo adokat. Sot ez utobbit meg is kellene szuntetni. Milyen abszurd dolog mar, hogy valaki munkat, bert ad egy embernek es meg o fizessen emiatt adot. Ok fizessenek a nyereseguk utan, ne azert, mert alkalmaznak valakit. Sot azert inkabb jutalmazni kellene oket, nem buntetni adoval. (ez talan a tulzott robotizaciot is visszafogna)
Persze az SZJA savokat ugy kellene megvalasztani, hogy nemhogy a minimalberbol eloknek, de meg az atlagfizetesbol eloknek se kelljen fizetni. A vagyonadot is ugy hogy csak a gazdagoknak kelljen fizetni.
Meg kell szuntetni az adoelkerulest, adooptimalizalast, offshore trukkozeseket. Ha valakinek kell egy piac, az ott fizessen nyeresegadot.
Az a baj a világgal, hogy a hülyék mindenben holtbiztosak, az okosak meg tele vannak kételyekkel.
-
#54625216
törölt tag
válasz Stauffenberg #26 üzenetére
"márpedig ahol az emberi munkaerő kiiktatása a cél"
Nem az emberi munkaerő kiiktatása a cél, hanem az automatizálható munkafolyamatokat nem tekintjük emberhez méltó munkának. Vagy másként fogalmazva: az automatizálható munkákat végző embereket tekintjük biorobotoknak.
Ez hasonló az intelligencia fogalmához. A 16. században a négyjegyű számok egymással való osztása az intelligencia egyik jól alkalmazható mérőeszköze volt. Ma már egy zsebszámológép is meg tudja ezt tenni, mégsem tekintjük intelligensnek, hanem az alap számtani műveleteket nem alkalmazzuk tovább az intelligencia mérésére.
Ha mostanában jelentkezel bármilyen szellemi munkára, hiába fitoktatod a fejszámoló képességeidet, legfeljebb érdekes hobbiként fogják elkönyvelni.Tehát ahogy a gépek folyamatosan fejlődnek, úgy változnak a velük kapcsolatos fogalmaink is. Így természetes, hogy a "munka" fogalma is átértékelődik: amit egy gép meg tud csinálni, azt nem tekintjük "valódi" munkának, helyette a gép tervezését, kivitelezését, kezelését, értékesítését tekintjük annak.
Az AI-val sem lesz máshogy: amit az AI nem tud megcsinálni, az lesz A munka. Márpedig attól nagyon (meg merem kockáztatni végtelenül) messze vagyunk, hogy az AI átvegye az AI tervezés és kivitelezés feladatait is az embertől, beleértve az esetleges paradigmaváltást hozó tudományos alapkutatásokat is.
"De már arra is idomítjuk ezeket az algoritmusokat, hogy önállóan generáljanak CGI alkotásokat, egy reklámanyag összedobásához sem kell majd emberi kreativitás, sőt vannak modellgynökségek, amik "divatfotózást" is lezavarnak CGI alapon, felmész a weboldalra és két kattintásból kiválasztod a szimpatikus, de sosem létezett reklámarcot."
CGI területen dolgozom és hidd el, ez a világ sosem fog eljönni. Nap mint nap hallunk jóslatokat, hogy majd nem lesz szükség színészre, mert lesz helyette CG.
Mi meg a több órás renderekre és szimulációkra várva kérdezgetjük, hogy oké, de mikor, mert most pont jól jönne.Egy dolog ugyanis a tech demó és teljesen más a műalkotás, ami lényegéből adódóan ember-ember kommunikációja. Persze lehet azt imitáló procedurális megoldásokat alkalmazni, de egy ponton túl mindig eljutunk az "inkább csináljuk meg kézzel" megoldásig, mivel ahhoz, hogy a procedurális megoldás eljusson arra a szintre, ami képes hordozni a műalkotás lényegi üzenetét, úgy szét kell paraméterezni, hogy egyszerűbb hagyományos módon hozzáállni a feladathoz.
Megpróbálom példával elmagyarázni: VFX-ben brutális kulimunkát kell beletolni pl. a forgatott anyagokon a tárgy és a háttér szétválasztásába (greenscreen, roto). Egész biztos, hogy idővel az AI jobb eredményt fog produkálni ebben, mint az ember. De sosem lesz képes az AI olyan képi atmoszférát teremteni, amitől a film érzelmi hatása más, erőteljesebb, kifejezőbb, stb. lesz a nézőre, de még ha lesz is ilyen, akkor is kell majd egy ember, aki megmondja, hogy mi az a "más, erőteljesebb, kifejezőbb".
Ugyanígy sosem lesz olyan CG színész, ami "jobb" lesz az embernél, mert képtelenek vagyunk racionálisan megfogalmazni, hogy mi az a "jobb" még akkor is, ha egyébként mindannyian egyetértűnk benne, hogy melyik színész tehetséges és melyik nem."Az IKEA katalógusában már alig van valódi fotó, jelenleg kb 80%-ban CGI-t használnak és a cél a teljes átállás."
A prezentációt meg ne keverjük a valódi alkotómunkával, mert az IKEA katalógusában a CGI csak a design (a lényegi alkotó munka) prezentációja. Hogy magát a designt milyen módon kommunikálják: fotóval vagy CGI-vel, az technikai részletkérdés.
Ami a dolog társadalmi vonzatát illeti, azaz:
"A munkanélküliség addig probléma, amíg munkához kötjük a megélhetést,"
Eleve mit értünk "megélhetés" alatt? Ha a biológiai minimumot, akkor már rég túlvagyunk ezen. Az emberiség 50%-a képes megtermelni mindent, ami az össz emberiség túléléséhez szükséges: élelem, egészségügy, lakhatás, stb. (A másik 50%-a meg olyasmivel foglalkozik, ami miatt egyáltalán érdemes élni: oktatás, kutatás, művészetek, stb.)
Amúgy ha nem az egyéni munka határozza meg, hogy ki milyen körülmények között él, valójában akkor is munkához kötöd az életszinvonalat, csak nem feltétlenül annak a munkájához, aki a jobb életkörülményeket élvezi.
De még ha minden létező feladatot elvégez helyettünk az AI, akkor is fel fog merülni a kérdés, hogy ki milyen arányban részesüljön ebből.[ Szerkesztve ]
-
#54625216
törölt tag
válasz Tigerclaw #27 üzenetére
Itt nem arról van szó, hogy van a cégek érdeke, ami szembe megy a társadalom érdekeivel és hogy ki fog nyerni, hanem hogy adott egy idejétmúlt társadalmi-gazdasági berendezkedés, ami vagy változik, vagy kihal.
Azért hoztam fel analógiának a régi földbirtokokat: azok sem a forradalmak miatt tűntek el, hanem a gazdasági paradigmaváltás miatt, ami miatt a birtokok származás alapú tulajdonlása és menedzselése evolúciós hátrányt jelentett. A forradalmak csak rákényszerítették az államot a valóság tudomásul vételére, azaz hogy ne az életképtelen gazdasági rendszereket támogassa.
Ahogy feljebb már leírtam: a szellemi munkaerő túlhajszolása valójában kontraproduktív, mert önáltatás. A szellemi munkás nem hoz létre több valódi értéket, mintha rendesen megfizetnék azért a pár óra valóban kreatív munkaóráért és békénhagynák a nap hátralévő részében. Ahhoz, hogy a cégek felhagyjanak az önbecsapással nem törvényekre meg adósávokra van szükség, hanem olyan cégekre, amelyek evolúciós előnyt kovácsolnak ebből, ehhez viszont paradigmaváltásra van szükség a cég szervezetekben, pl. olyan teljesítmény mérésre, ami a valódi, kreatív eredményeket méri és nem ad teret a bullshitelésnek.
Ez a folyamat amúgy lassan, de biztosan elkezdődött már, de valószínűleg kell még pár évtized vagy évszázad, mire érezhető eredménye is lesz. -
Stauffenberg
nagyúr
válasz #54625216 #28 üzenetére
"Nem az emberi munkaerő kiiktatása a cél, hanem az automatizálható munkafolyamatokat nem tekintjük emberhez méltó munkának. Vagy másként fogalmazva: az automatizálható munkákat végző embereket tekintjük biorobotoknak."
Szerintem ezzel tökéletesen meg lehet sérteni nagyon sok embert, aki amúgy büszke az ő automatizálható munkájára és nem is biztos, hogy kérte a megmentést az "emberhez nem méltó" körülményektől. Én ezt egy kicsit eufemizmusnak érzem arra, hogy a tőkés igazából csak epekedve várja már, hogy mikor állhat szolgálatba nála a szupermunkás, aki 24 órában robotol, nincsenek munkajogai és nem fog sztrájkolni soha. Nem mondom, hogy nincs igaza, csak nincs válaszunk arra, hogy mit teszünk majd a munkanélküliek tömegeivel. Nem lehet mindenkit becsatornázni azokba a szellemi munkakörökbe, amik jelenleg is csak kisebb szeletét adják a munkaerőpiacnak, ez egy túlságosan naiv utópisztikus gondolat.
"amit az AI nem tud megcsinálni, az lesz A munka"
Ezért tettem fel a kérdést: Mit nem tud majd megcsinálni? Szerintem az ember alapvetően túlértékeli a saját kognitív képességeit, mikor azt mondja, hogy az AI nem léphet a helyébe. Nem véletlen, hogy a 19. században megjelenő pszichoanalízis alapjaiban forgatta fel az emberről alkotott képet és kiderült, hogy megfejthető, leírható, hormonok és tudattalan ösztönök által vezérelt húsmasszák vagyunk, holott addig az volt a nézet, hogy ez biztosan nem lehet így. A következő ilyen paradigmaváltás az lesz, mikor az AI eléri azt a szintet (nem biztos, hogy a bináris számítástechnikában), mely már teljesen emberszerű kognitív képességekkel ruházza fel. Akkor majd még az is kiderül, hogy nem csak leírhatók vagyunk, de utánozhatók is számítástechnikai algoritmusokkal.
"Egy dolog ugyanis a tech demó és teljesen más a műalkotás, ami lényegéből adódóan ember-ember kommunikációja."
Én egy reklámfilmet nagyon ritkán nevezek műalkotásnak. Fotós vagyok, rokon szakma a tiéddel, de a procedurális alkotás nem azért veszi majd el a mi vagy a mögöttünk jövők munkáját (lehet mi még nyugdíjba mehetünk ebből a hivatásból), mert az jobb lesz vagy a helyébe léphet az ember-ember kommunikációnak, hanem mert megteszi arra, hogy növelje a fogkrém eladásokat 4%-al. A mi szakmánkban hatalmas az arrogancia azzal kapcsolatban, hogy mennyire vagyunk pótolhatatlanok egy márka/megrendelő szemében a bennünk lévő tudás által, aztán mégis csak lepasszolják a feladatot az n+1-edik influencernek, hogy lőjön egy ocsmány szelfit, kezében az eladni kívánt fogkrémmel. Az alkalmazott művészetek értéke folyamatosan inflálódik és egy ponton az AI általi procedurális alkotás "good enough" lesz arra, hogy oda pártoljanak a megrendelők. Én ezt üzleti, semmint filozófiai alapon közelítettem meg. A művészetről alkotott filozófiai nézeteink azonosak, csak ebben a kérdésben irreleváns, mert a megrendelőt nem ilyen szempontok mozgatják.
"Persze lehet azt imitáló procedurális megoldásokat alkalmazni, de egy ponton túl mindig eljutunk az "inkább csináljuk meg kézzel" megoldásig, mivel ahhoz, hogy a procedurális megoldás eljusson arra a szintre, ami képes hordozni a műalkotás lényegi üzenetét, úgy szét kell paraméterezni, hogy egyszerűbb hagyományos módon hozzáállni a feladathoz."
Pont erre szolgál az, hogy az AI-t a deep learning tanítja arra, hogy minél kevesebb paraméterezéssel oldja meg a feladatot. Most még ott tart a dolog, hogy elérte talán már egy gyerek szintjét, aki először vesz a kezébe zsírkrétát, de ez exponenciálisan fog fejlődni. A legtöbb grafikus vagy fotós azon a területen dolgozik, ahol pillanatok alatt cserélnék ki őket egy weboldalra, ahol 50 dolcsi befizetésével és pár hashtag megadásával kijön egy nyomdakész fogkrém plakát PDF. Ugyanúgy ahogy pillanatok alatt jelentek meg az "50 dolcsis influencerek" és hirtelen sokkal kevesebb igény lett arra, hogy valódi modellek, fotósok, sminkesek, fodrászok munkája legyen benne.
-
#54625216
törölt tag
válasz Stauffenberg #30 üzenetére
"Szerintem ezzel tökéletesen meg lehet sérteni nagyon sok embert, aki amúgy büszke az ő automatizálható munkájára és nem is biztos, hogy kérte a megmentést az "emberhez nem méltó" körülményektől. "
Nem megmentésről van szó, hanem innovációról.
Az emberek a munkájuk eredményére büszkék és arra a teljesítényre, amit hajlandóak voltak az érdekében kipréselni magukból. Arra viszonylag kevesen büszkék, hogy képesek ugyanazt az eredményt nehezebben, kényelmetlenebbül és drágábban elérni, ha van egyszerűbb, kényelmesebb és olcsóbb módja."Nem lehet mindenkit becsatornázni azokba a szellemi munkakörökbe, amik jelenleg is csak kisebb szeletét adják a munkaerőpiacnak, ez egy túlságosan naiv utópisztikus gondolat. "
De lehet, ahogy írtad a markológépről:
"a kubikus munkáját elvette, de a kubikus fia már tanulhatott szakmunkát, hogy a markológépet összeszerelje, javítsa, kamionra pakolva szállítsa, üzemeltesse vagy létrejöttek azok a kereskedői hálózatok, ami a markológépek eladásával, marketingjével, terméktámogatásával magasan képzett szellemi foglalkoztatásúaknak is munkát adott."
"Mit nem tud majd megcsinálni? Szerintem az ember alapvetően túlértékeli a saját kognitív képességeit, mikor azt mondja, hogy az AI nem léphet a helyébe."
Szerintem meg sokan túlértékelik az AI lehetséges képességeit.
Pl. a Tesla-nál megpróbálták 100%-ban kiiktatni az emberi munkaerőt a gyártófolyamatból és kis híján belebuktak. Elon Musk mesélte egy podcastban, hogy olyan, az ember számára triviális dolgokban vérzett el az AI, mint szabadon himbálózó kábelek összedugdosása.De ha el is jutunk a tökéletesen funkcionális AI-ig és most nem megyünk bele "az öntudatra ébredő gépek lázadása" scifibe, akkor is szükség lesz emberre, aki definiálja az AI számára, hogy mitől jó valami emberi szempontból és mitől nem. Az AI továbbfejlesztéséről és az ahhoz szükséges tudományos alapkutatásokról nem is beszélve.
"Az alkalmazott művészetek értéke folyamatosan inflálódik és egy ponton az AI általi procedurális alkotás "good enough" lesz arra, hogy oda pártoljanak a megrendelők."
A procedurális alkotásnak is valamiféle értelmezhető üzenetet kell közvetítenie, tehát szükség lesz azok munkájára, akik az üzenetet megfogalmazzák, azaz az AI-t kontrollálják. Én sem magas művészetről beszéltem amúgy, hanem szimplán az ember számára értékelhető képsorokról. Persze a popkultúrában sokszor felbukkannak trendek, amikor megpróbálják az alkotómunkát valamiféle automatizálással kiváltani, de ezek a trendek rövid életűek, mert az emberek hamar rájuk únnak. Mint ahogy pl. a 80-as évek borzalmas szinti-popja is kinőtte magát a modern elektronikus zenébe.
De itt van a játékipar: ha valahol, a játékokban ki lehetne váltani az emberi munkát procedurális megoldásokkal, ehhez képest pont fordított a trend: egyre nagyobb pénzekért egyre több emberi alkotómunkát raknak a játékokba.
Ugyanígy borítékolható, hogy idővel a reklámipar is el fog fordulni a vegytiszta CG-től és újra igény lesz a kétkezi alkotómunka hitelességére, mert azzal lehet majd a tömegből kitűnni. -
Tigerclaw
nagyúr
válasz #54625216 #29 üzenetére
A problema az hogy jelenleg a donteshozoknak - akar cegvezetok, akar politikusok - csak az szamit ami rovid/kozeptavon tortenik veluk. Minden mast egy pillanat alatt bealdoznak, ha ok nyerhetnek valamit kozben. A sajat gyereke, unokaja jovojet is csak penzen es hatalmon keresztul tudja elkepzelni. Nem tisztabb vizet, tisztabb levegot, jobb oktatast, jobb egeszseget, biztonsagosabb orszagot akar rahagyni, hanem csak penzt es meg hatalmat is ha megteheti.
Emellett a tobbseguk intelligencia es tudas alapjan is maximum kozepszeru. Teljesen alkalmatlanok arra, amilyen feladatra fel lettek veve. A valasztasok egy olyan allasinterju, ahol azt veszik fel aki a leghangosabb es kepes megigerni barmit amit a tomeg hallani akar. Mondhatni nagyon alacsony a lec. A cegvezetok tobbsege is csak par eves javulast akar valamilyen mutatoban, hogy mehessen a kovetkezo ceghez tobb penzert. Ha kell, bealldozza a ceg jovojet is. Mikor volt a kinai nyitas, mindenki tudta, hogy ok lemasolnak, ellopnak mindent, ha odaviszed a gyartast, majd a fejedre nonek. Megis megleptek mert par even keresztul az uj piac megtolta a szamaikat. Ma mar tobbtucatnyi kinai autogyar ontja belfoldre a klonautokat joval olcsobban es jopar Europai autogyarban tulajdonosok. A cegvezetoket semmi nem erdekli, csak a rovid tavu haszon es a sajat karrierjuk.
Ok elviszik az orszagot a szakadekig, es meg bele is lokik, csuklas nelkul. Toluk ne vard hogy leroviditik a munkaidot, vagy hogy gondolnak a jovore is es nem cserelik le gepekre az embereket. Mi abban neki az uzlet?
Olyan soft skillekkel ruhazod fel a vezetoket, amikkel a tobbseguk sosem rendelkeztek. Kenyszerites nelkul nem fognak se valtozni, se valtoztatni.
Azt jol irtad, hogy a "A forradalmak csak rákényszerítették az államot a valóság tudomásul vételére" Ket forradalom kozott jellemzoen csak egy helyben jaras megy. Nyugaton miert allnak sokkal jobban? Mert naluk folyamatosan komoly harc ment a szakszervezetek es a cegvezetes kozott. Allandoan csak azt hallottad es meg hallod is minden evben, hogy Franciaorszagban vagy Nemetorszagban tobbhete sztrajkol valamelyik iparag. Egyetlen egyszer sem a cegvezetes ismerte fel, hogy nem kene agyondolgoztatni az alkalmazottat, vagy hogy ha megfizeted, elegedettebb, kipihentebb, egeszsegesebb lesz, ami neki is jo.
Egy dologra hallgatnak, es az a kenyszer. Akar fentrol jovo torveny, akar lentrol jovo sztrajk miatt.
Az a baj a világgal, hogy a hülyék mindenben holtbiztosak, az okosak meg tele vannak kételyekkel.
-
Stauffenberg
nagyúr
válasz #54625216 #31 üzenetére
"De lehet, ahogy írtad a markológépről:"
Ahogy azt is, hogy az AI és automatizáció együttes előretörése pont a menekülőutak számát csökkenti. Fog létrehozni új munkaköröket, de nem annyit, amennyi fel tudja szívni azt a tömeget, akik így munka nélkül maradnak. Abban meg nehezen tudok hinni, hogy majd mindenki dolgozik 2 órákat a 8 órás munkabérért. Hacsak elő nem írják, de ez az átkosban sem jött be.
"Elon Musk mesélte egy podcastban, hogy olyan, az ember számára triviális dolgokban vérzett el az AI, mint szabadon himbálózó kábelek összedugdosása."
Ez nem áll semmilyen összefüggésben a jövővel, mivel ez a jelen technológiai színvonalára vonatkozó (egyébként helytálló) kijelentés volt. Miért következne belőle, hogy soha nem is lesz rá képes? Mellesleg Elon Musk kifejezetten Mátrix-szerűen festi le a jövőt, amiben az AI túlterjeszkedik majd az emberi intelligencia korlátain is. Ez nem az én álláspontom a kérdésben, csak gondoltam nem árt megemlíteni, hogy Musk nem ostobának nevezte az AI-t csak azért, mert a gyárában még nem jutott el odáig, hogy két szabadon lengedező kábelt összedugjon.
"akkor is szükség lesz emberre, aki definiálja az AI számára, hogy mitől jó valami emberi szempontból és mitől nem"
Pont ezek betanítása történik jelenleg. Tele van az egész gyermekbetegségekkel, nem érti még a nyelvi árnyaltságokat (szarkazmus, irónia, stb), de ezek a fejlesztések pont abba az irányba mutatnak, hogy autonóm módon dolgozó AI jöjjön létre. Ma már nem az a kérdés, hogy lesz-e ilyen, hanem mikor.
"A procedurális alkotásnak is valamiféle értelmezhető üzenetet kell közvetítenie, tehát szükség lesz azok munkájára, akik az üzenetet megfogalmazzák, azaz az AI-t kontrollálják."
De azért azt is érezzük, hogy ez kevesebb munkaerőt fog igényelni. Az animációs filmkészítésben is kiszervezték a leginkább pepecselős és fejlett kézügyességet vagy művészi vénát nem igénylő munkafolyamatokat a Távol-Keletre a 70-es években, mert így olcsóbb volt gyártani, azok meg az otthoni bérköltség töredékéért görnyedtek a rajzasztal felett 12 órákat, majd őket is kiváltották a 90-es évek végére berobbant szoftverek.
Az AI lesz a következő nagy lépés, amikor pár bevitt concept art, mood board vagy storyboard segítségével kiköpi a túloldalon az eredményt, ami most még szörnyen szar, de nem a jelenből kell kiindulni. Nem biztos, hogy az art director meg a concept artist munkája fog feleslegessé válni, de sok más emberé igen. De ez csak kiragadott példa volt, számos szektor van ennél sokkal jobban fenyegetve és számukra ez előbb valósággá válhat.
---
De akkor próbálom dióhéjban összefoglalni, hogy mi az amiben egyetértek és nem értek egyet Elon Musk interpretációjával:
Nem önmagában az AI és automatizáció előretörését tartom problémának, hanem azt, ha nem gondolkozunk már előre azon, hogy mit kezdünk az emberekkel, akik emiatt nagy tömegben veszítik el a munkájukat. Az AI előretörése exponenciális lesz, most még ennek a felfutásnak az alján vagyunk, de már most látszik, hogy egyes áttörések eléréséhez egyre kevesebb időre van szükség.Mikor ez majd igazán berobban a piacra és az életünkbe, az egy olyan paradigmaváltást fog eredményezni, ami a korábbi ipari forradalmaknál is gyorsabb átrendeződést eredményez, mindezt úgy, hogy korábban néhány százmillió embert élt a Földön, ma már a 8 milliárdot karcoljuk alulról. Ha nem készülünk fel rá, akkor milliárdok maradnak majd munka nélkül és éhesen, mert a változás sokkal gyorsabb lesz, mint amennyire gyorsan reagálni tudunk tervek és előre gondolkozás nélkül, ez pedig komoly humanitárius katasztrófába torkollhat.
Az AI befogható az emberiség szolgálatába, de akkor ennek közösségi tulajdonban kell állnia valamekkora mértékben, nem bízható csak és kizárólag a piacra. Na ez most nagyon marxistának hangzott, pedig elég távol áll tőlem, alapvetően kapitalistának gondolom magam, de nem látom azt, hogy a kapitalizmus képes lesz jó választ adni egy ennyire égető kérdésre, de legalábbis szüksége lesz hozzá egy sosem látott méretű válságra.
A kapitalizmus jelenlegi fő csapásiránya (neokonzervatív, neoliberális, globalista) sem törődik a társadalmi olló szétnyílásával, elszegényedéssel, egész társadalmi osztályok lecsúszásával és az egyre kevesebb kézben összpontosuló vagyonokkal, mert csak azt lobogtatja, hogy mennyivel hatékonyabb a gazdaság működése és emelkedik a GDP. Csak arról kevesebb szó esik, hogy ez a GDP milyen arányban oszlik el. Ez a fajta kapitalizmus biztosan nem lesz képes kezelni a helyzetet, sőt a rendszerben kódolt recessziókat is járulékos veszteségként kezeli, miközben ebben emberi egzisztenciák mennek tönkre.
-
stellaz
veterán
válasz Stauffenberg #3 üzenetére
Igazából nem munka kell az embereknek, hanem erőforrások és termékek.
Az nem baj, ha mindent robotizálva le tudunk gyártani (pszichésen mondjuk akár baj is lehet), a probléma ott kezdődik, hogy ennek az eredénye mennyire lesz szabadon hozzáférhető, egyenlően fogunk-e részesedni belőle (alapjövedelem), vagy a gazdagok még gazdagabbak lesznek, a csórók meg még csóróbbak-e.
Új hozzászólás Aktív témák
- Apple Watch Ultra 2 49mm Titanium (ÚJ/Bontatlan) - natúr tok/szürke szíj M/L
- Új Zsír Lenovo ThinkPad X13 G4 Érintős Laptop 13.3" -50% i7-1365U 10Mag 32GB 1TB FHD+ Intel Iris Xe
- Uhh! Lenovo Thinkpad T14 Strapabíró Laptop -60% 14" Bivaly Ryzen 5 PRO 4650U 6Mag 16/256 FHD LTE
- Crucial X9 Pro 2TB Portable SSD USB 3.2 - Új, Bontatlan - Read-Write 1050-1050 MBs - Eladó!
- Crucial T500 PRO 2 TB M.2 NVME PCI-E 4.0 x4 - Új, Bontatlan, Hűtőbordás - 7400-7000 MBs - Eladó!
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest
Cég: Axon Labs Kft.
Város: Budapest