Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • #54625216

    törölt tag

    válasz Stauffenberg #30 üzenetére

    "Szerintem ezzel tökéletesen meg lehet sérteni nagyon sok embert, aki amúgy büszke az ő automatizálható munkájára és nem is biztos, hogy kérte a megmentést az "emberhez nem méltó" körülményektől. "

    Nem megmentésről van szó, hanem innovációról.
    Az emberek a munkájuk eredményére büszkék és arra a teljesítényre, amit hajlandóak voltak az érdekében kipréselni magukból. Arra viszonylag kevesen büszkék, hogy képesek ugyanazt az eredményt nehezebben, kényelmetlenebbül és drágábban elérni, ha van egyszerűbb, kényelmesebb és olcsóbb módja.

    "Nem lehet mindenkit becsatornázni azokba a szellemi munkakörökbe, amik jelenleg is csak kisebb szeletét adják a munkaerőpiacnak, ez egy túlságosan naiv utópisztikus gondolat. "

    De lehet, ahogy írtad a markológépről:

    "a kubikus munkáját elvette, de a kubikus fia már tanulhatott szakmunkát, hogy a markológépet összeszerelje, javítsa, kamionra pakolva szállítsa, üzemeltesse vagy létrejöttek azok a kereskedői hálózatok, ami a markológépek eladásával, marketingjével, terméktámogatásával magasan képzett szellemi foglalkoztatásúaknak is munkát adott."

    "Mit nem tud majd megcsinálni? Szerintem az ember alapvetően túlértékeli a saját kognitív képességeit, mikor azt mondja, hogy az AI nem léphet a helyébe."

    Szerintem meg sokan túlértékelik az AI lehetséges képességeit.
    Pl. a Tesla-nál megpróbálták 100%-ban kiiktatni az emberi munkaerőt a gyártófolyamatból és kis híján belebuktak. Elon Musk mesélte egy podcastban, hogy olyan, az ember számára triviális dolgokban vérzett el az AI, mint szabadon himbálózó kábelek összedugdosása.

    De ha el is jutunk a tökéletesen funkcionális AI-ig és most nem megyünk bele "az öntudatra ébredő gépek lázadása" scifibe, akkor is szükség lesz emberre, aki definiálja az AI számára, hogy mitől jó valami emberi szempontból és mitől nem. Az AI továbbfejlesztéséről és az ahhoz szükséges tudományos alapkutatásokról nem is beszélve.

    "Az alkalmazott művészetek értéke folyamatosan inflálódik és egy ponton az AI általi procedurális alkotás "good enough" lesz arra, hogy oda pártoljanak a megrendelők."

    A procedurális alkotásnak is valamiféle értelmezhető üzenetet kell közvetítenie, tehát szükség lesz azok munkájára, akik az üzenetet megfogalmazzák, azaz az AI-t kontrollálják. Én sem magas művészetről beszéltem amúgy, hanem szimplán az ember számára értékelhető képsorokról. Persze a popkultúrában sokszor felbukkannak trendek, amikor megpróbálják az alkotómunkát valamiféle automatizálással kiváltani, de ezek a trendek rövid életűek, mert az emberek hamar rájuk únnak. Mint ahogy pl. a 80-as évek borzalmas szinti-popja is kinőtte magát a modern elektronikus zenébe.
    De itt van a játékipar: ha valahol, a játékokban ki lehetne váltani az emberi munkát procedurális megoldásokkal, ehhez képest pont fordított a trend: egyre nagyobb pénzekért egyre több emberi alkotómunkát raknak a játékokba.
    Ugyanígy borítékolható, hogy idővel a reklámipar is el fog fordulni a vegytiszta CG-től és újra igény lesz a kétkezi alkotómunka hitelességére, mert azzal lehet majd a tömegből kitűnni.

Új hozzászólás Aktív témák