Új hozzászólás Aktív témák

  • Padisah

    tag

    válasz kicsitomi88 #418 üzenetére

    Szia!

    A 14. és 18. életév közötti személy büntetőjogi szempontból fiatalkorúnak minősül,akár sértettknt,akár elkövetőként szerepel bűnügyben.
    Szexuális bántalmazást írsz,konkrét magatartás nem, ez lehet szemérem elleni erőszak vagy erőszakos közösülés,megrontás ugye életkor miatt (14 év felett) nem.
    Ha a sértett nem tanúsít ellenállást attól még a kényszer fennállhat, vagyis megvalósulhat a fenti két bűncselekmény valamelyike,de ehhez nagyon meg kell nézni az elkövetési körülményeket(pl. milyen személyi kapcsolat volt az elkövető sértett között, a sértett az elkövető nevelése, felügyelet, gondozása vagy gyógykezelése alatt állt-e a cselekmény elkövetése idején, fizikai erőfölény volt-e, fenyegetés volt-e, testi sérülések keletkeztek-e, a sértett, az elkövető előélete, stb.)
    Ha azért nincs ellenállás,mert beleegyezésével történik a dolog,akkor nincs bűncselekmény.De ekvés az információ,akár még kerítés bűncselekménye is lehet ebből.
    Lehetséges ugye,hogy a sértett azért nem tanúsít ellenállást, mert reménytelennek látta a védekezést.
    Elévülési idő: van ugye a büntethetőség elévülése és a büntetés elévülése, ez utóbbi itt nem érdekes,mert még nem szabtak ki az elkövetőre büntetést, ezért marad a büntethetőség elévülése.
    Mind erőszakos közösülés, mind szemérem elleni erőszak esetében tök egyformák a büntetési tételek.
    A büncselekmény büntethetősége elévül a büntetési tétel felső határának megfelelő idő elteltével.Alapesetben ez itt 8 év.
    Minősített esetben ez lehet 10 vagy 15 év is itt, pontosan nem emlékszem.
    Minósített eset az, ha a sértett az elkövető nevelése, felügyelet, gondozása vagy gyógykezelése alatt állt a cselekmény elkövetésekor vagy ha azonos alkalommal egymás tevékenységéről tudva többen közösülnek vagy fajtalankodnak a sértettel.
    Aztán ezeknek a bűncselekményeknek az alapesete magánindítványra büntethető, tehát ha a sértett nem tesz feljelentést a rendőrségénél,ügyészségénél,bíróságnál vagy más hatóságánál, akkor nincs büntetőeljárás, mert a magánindítvány hiánya büntethetőséget kizáró ok.A magánindítványt visszavonni nem lehet.Ha a sértett fiatalkorú,azaz korlátozottan cselekvőképes, akkor a törvényes képviselő(szülő,gyám) is tehet feljelentést meg a gyámhivatal is helyette.

    Így hirtelen ennyi jutott eszembe.

    Az a baj a világgal, hogy az okosok kételkednek, míg a hülyék tökéletesen biztosak a dolgukban.

Új hozzászólás Aktív témák