Új hozzászólás Aktív témák

  • szazbolha

    addikt

    válasz spiky03 #34546 üzenetére

    Hát... ha elkapott akkor érdemes nekikezdeni, mert szórakoztató-
    Szerintem a kiválasztott 2 verziót könnyű megépíteni.
    A DIY tényleg drága az esetek jó részében, de azt is várjuk tőle, hogy majd jobban szól mint a gyári, meg olyan amilyet szeretnénk.

    A 3-400 ezret biztos jól számoltad? Drága lett a fa és a hangváltó mindig is drága volt.
    Ez nem kevés pénz, lehet tényleg lehetne ennyiért találni "gyári" cuccot.

  • spiky03

    veterán

    válasz Mikisys #34550 üzenetére

    Jah nem terveztem beleugrani, csak nézelődök, hogy mik vannak.

    Csak ez megtetszett a kialakítása meg ehhez van is elérhető hangszóró.
    A forumot is átolvastam ott jókat írnak róla. Még a YouTubeos videón is jól szólt:D

    Igen mondjuk én is jobban örülnék egy kész verziónak csak ott meg még drágábbak a jobb LCR hangfalak. Pl XTZ, Jamo D.

    Minőségben nem szeretnék majd visszalépni a jelenlegi Canton Chrono CL szettről. Mondjuk nagyobb érzékenységű hangszórókat elviselnék. :)

    SuperHeRo - Eladó! Anthem MRX710 + extrák!

  • shalafi66

    veterán

    válasz szazbolha #34549 üzenetére

    A padló mindig visszaverő felület, de minél közelebb van hozzá a hangszóró annál magasabb frekvencián lesz kioltás.

    ""Ellenfázison" idézőjelben arra gondoltam, hogy amikor az aktív hangszóró membránja kifele mozog akkor a passzív radiátoré befele. És fordítva."
    Nincs ilyen. Vagyis frekvenciafüggő, de az elhelyezés nem befolyásolja. Hangolási frekvencia fölött azonos fázisban mozognak, alatta ellenfázisban.

    Állóhullám mindenképp lesz, csak ne kritikus frekvenciákon legyen. A doboz oldalfalainak rezonanciája más kategória.

    #34552spiky03
    Amit linkeltél (ha jól láttam), az szinte egyáltalán nincs dokumentálva, azt csak akkor tudod jól megépíteni, ha van mérési, ellenőrzési lehetőséged, Egy az egyben lemásolni azokat a terveket lehet, ahol pontos méréseket közölnek a doboz, a hangszórók és hangváltó működéséről, a tervezés alapvetéseiről, célokról, környezet-elhelyezés hatásairól.
    Fórumos vélemények YT videók, hááááááát, nem annyira egzakt dolgok. :)
    A Dayton hangszórókat alapból kerülném, ha egy mód van rá, többnyire nem érik meg az árukat, a Peerless, Vifa, ScanSpeak, SEAS megbizhatóbb, de ott is vannak néha gyártási eltérések, vagy szinte alig használható darabok. :)

    [ Szerkesztve ]

    12" 180/280W 8Ω PA hangszóró 98dB@1W https://hangszoro.net/FSL1220 Vifa DX25TG magashangszóró készletről https://hangszoro.net/DX25

  • szazbolha

    addikt

    válasz shalafi66 #34553 üzenetére

    Megtaláltam a padló effekt kalkulátorát. [link]
    És megnyugodtam.... 80Hz-nél semmi probléma nem lehet a mély hangszóróval.

    Ma végre sikerélményes volt a doboz építés.
    Nagyjából jól tudtam dekopírral vágni (0,5mm pontosság) és végre a kőrkivágás is könnyen / gyorsan ment felsőmaróval..
    Az a trükkje, hogy a falapot erősen rögzíteni kell a munkapadhoz, de a kivágandó részt is, pl. kétoldalas ragasztóval vagy 2 db csavarral. Nem kell erőltetni, hogy a kés átvágja a 18-22mm, hanem mindkét oldalról kell vágni. 10-12mm késhosszal. Így könnyedén viszi a 6-os kés, de lehet szerzek 4mm-est is.

    Szeretném ha az előlapon 4cm-s lekerekítés lenne.... na ez még nem megy.
    Lehet 2 db MDF lapot kéne egymásra ragasztani, de a tölgy lépcső is versenyben van a maga 100x28x4 cm-jével.

  • shalafi66

    veterán

    válasz szazbolha #34554 üzenetére

    Ez nem padló effekt, hanem első visszaverődés. :) Ezen kívül is lesz kioltás a padló, vagy közeli falak miatt.

    12" 180/280W 8Ω PA hangszóró 98dB@1W https://hangszoro.net/FSL1220 Vifa DX25TG magashangszóró készletről https://hangszoro.net/DX25

  • szazbolha

    addikt

    válasz shalafi66 #34555 üzenetére

    Korábban még azt kérdezted mi az a padló effekt?
    nekem mindegy minek hívjuk.

  • shalafi66

    veterán

    válasz szazbolha #34556 üzenetére

    Ezért kérdeztem, mert nem tudok padló effektről. :) Nem mindegy minek hívjuk, mert ha nem a nevén nevezed, nem értem meg.

    [ Szerkesztve ]

    12" 180/280W 8Ω PA hangszóró 98dB@1W https://hangszoro.net/FSL1220 Vifa DX25TG magashangszóró készletről https://hangszoro.net/DX25

  • szazbolha

    addikt

    válasz shalafi66 #34557 üzenetére

    Ok, hívjuk másnak.

    Más: Jól haladtam a W8-2145 új doboznak építésével, de a faanyagokkal kapcsolatban megosztom tapasztalatom, mert ért pár kellemetlenség.
    A keményfa vetemedik, még lakószobában tárolva is. (kb. 6-8 hónapot állt)
    A ragasztott keményfa is vetemedik, ráadásul ha kiszáradt hajlamos, hogy csavarozásnál a széleken repedjen.
    Laminált bútorlap, majdhogynem alkalmatlan hangszóró építésre, legfeljebb kisebb méret és jól merevítve, mert saját hangja lehet (rezonál)
    Statikailag, megmunkálás szempontjából legjobb az MDF, de mégis más mint a keményfa vagy fenyő. Tompán puffan, szerintem befolyásolja a hangzást..

    És akkor ami újdonság volt nekem: OBI-ban vágattam, mert a baumax 5mm-el (ŐT!!!) mellévágott és csak utólag vettem észre - kicsit most hanyagolom őket.
    300 helyett 305mm... nem mindegy.
    Szóval OBI-ban nem volt 22es MDF, csak 18-as (9000 Ft/m2 vágva), de a 18-ast is
    úgy vadászták össze 2 táblából. Az egyik közép-sötét barna, mint amit eddig megszoktam (ezzel nincs baj), a másik világos. Na most ebbe a világosba a fúró meg a 4-es csavar úgy megy be mint a vajba.
    Érezhetően a csavarozás nem lesz tartós, a ragasztásról még nincs tapasztalatom.

    Első körben mindig csak csavarozok, és ha már minden OK a dobozzal, akkor ragasztom. Felhasználva az eredeti csavarhelyeket rögzítem a ragasztott lapokat, csak pár asztalos-szorítót kell használni.
    Az élek menti csavarozás korlátozza az élek lekerekítését. De ahhoz úgy is dupla előlap kéne.
    Ez lesz a következő projekt, meg a süllyesztés vagy belülre szerelt hangszóró kifele nagy lekerekítéssel.

  • zeltam

    tag

    válasz szazbolha #34541 üzenetére

    Nem lesz új hangszóró. A jók túl drágák ide.Meg lesz javítva a SAL. Nem nézelődtem még a PA hangszórók közöt eddig,brutális áruk van.

  • jeness

    csendes tag

    Sziasztok!

    Vettem egy használt Teufel K300 SW subot (25cm driver, 150w), amiben jó eséllyel meghalt az erősítő. Szól ha maxra tekerem, de eléggé halk. 28.000ft-ot fizettem érte. Érdemes vele foglalkozni/újjáépíteni/javítható/ vagy inkább küldjem vissza? Kinézetre tetszik, ha nem eszméletlen sok munka és pénz akkor szívesen elszórakozok vele, vagy elviszem szervizbe. Ha gyógyítható, tudtok ajánlani nagyjából hozzá illő erősítőt?
    Köszönöm! :)

  • shalafi66

    veterán

    válasz szazbolha #34558 üzenetére

    A mai kosarakon általában belülre szerelve kevés a tömíthető felület sajnos. Táblásított fa lapok nálam tartósak, igazából egy előlap repedt meg eddig összesen más gond nem volt. Az élek törése kerekítése kevésbé lényeges, a hangszórók vízszintesen aszimmetrikus elhelyezése fontosabb.
    Süllyeszteni az előlap síkjáig elég, a kivágás belül letörhető, lekerekíthető.

    #34559zeltam
    Hát a javítás is kb. 7-8000,- ebben a méretben.

    #34560jeness
    Ritkán meg úgy tönkre a végfok, hogy szól, de halkan. Mondjuk a magas THD-t, torzításokat, ha vannak, szubnál elég nehéz hallani. Mindent meg lehet javítani, egy elektronikai műszerész megoldja, de ha bonyolultabb munka, akkor 8-10k-ba is belekerülhet.

    12" 180/280W 8Ω PA hangszóró 98dB@1W https://hangszoro.net/FSL1220 Vifa DX25TG magashangszóró készletről https://hangszoro.net/DX25

  • szazbolha

    addikt

    válasz zeltam #34559 üzenetére

    Ez is lehet jó megoldás, csak nehogy újra meg újra kipurcanjon a túlvezérléstől.

  • szazbolha

    addikt

    válasz shalafi66 #34561 üzenetére

    Ha kiderül, hogy az erősítő része pusztult el, akkor kínait ajánlanék hozzá TPA3255-el.
    De tápegységgel kb. annyi lesz mint a sub. Egy szerényebb TPA3116 kijöhet 10-15K-ból.

    De egy olcsó autós erősítő (szűrővel) is jó lehet használtan, amihez veszel 12V-os tápegységet.

  • szazbolha

    addikt

    válasz shalafi66 #34561 üzenetére

    Köszi, ezek megint hasznos infók voltak
    Mivel 1 db hangszóróm van 80Hz felett nem gond a vízszintes elhelyezés. Az asszimetria annyiban kimerül, hogy fent és oldalt távolságok 5:3 arányúak.
    Az élek letörése marad esztétikai probléma? Ha nem törekszem a közel 4cm-re, akkor majdnem mindegy.
    A belülre szereléshez magamnak kell tömítést készíteni. Nagyméretű hangszóróknál talán legegyszerűbb a subokhoz kapható tömítő szalag. Jól hajlítható, ívelhető. Próbáltam már.
    Azt a megoldást választanám, hogy a hangszóró egy 18mm-es előlapra van szerelve kivülre és pontosan süllyesztve és erre jönne egy 12mm-es második előlap.

    Az előlapokon mindig letöröm a hangszóró nyílást hátulról (elölre szerelt hsz). De nem 45 fokkal hanem íveleten. Lehet a 45 fok jobb lenne.
    A süllyesztés + hátul letörés elég sokat elvesz a falvastagságból, erre még nincs megoldásom. A facsavar helyett talán jobb lenne valami átmenő menetes.

  • jeness

    csendes tag

    Köszi az infókat! Inkább leírom a tüneteket, hátha számít valamit, vagy hátha én vagyok a láma :)

    Első subom, szóval lehet én várok mást mint amit kapok. Szóval: erősítőn beállítom, hogy van sub, és csak az kapja a mélyeket. Ilyenkor feldobja, hogy állítsam be a hangerő egyensúlyt a két polcsugárzó és a sub között. A két hangfal hangereje fix, csak egymáshoz képest lehet állítani, és a sub erejét lehet növelni vagy csökkenteni a hangfalakéhoz képest. Itt az erősítőn maxra állítottam a subot. Amikor a subon a hangerő maxon van, és a frekvencia is maxon (240hz) akkor a leghangosabb, de akkor sem éri el a két hangfal hangosságát (beszédhang hangerő kb.). Ha jól sejtem akkor ezen a ponton remegniük kellene már az ablakoknak. Nyilván nem is szól túl szépen szólnak ( az én fülemnek), de érződik, hogy nem csak zaj jön ki belőle.

  • shalafi66

    veterán

    válasz szazbolha #34564 üzenetére

    Biztos, hogy számít a külső élek lekerekítése, és nem csak 4cm-es rádiusznál. :) Nincs 4cm-es szabály. :) De a vízszintesen aszimmetrikus elhelyezés (nem középvonalban) sokkal többet tud hozni.
    Vannak körmös anyák, becsavarható anyák. :)

    12" 180/280W 8Ω PA hangszóró 98dB@1W https://hangszoro.net/FSL1220 Vifa DX25TG magashangszóró készletről https://hangszoro.net/DX25

  • szazbolha

    addikt

    válasz shalafi66 #34566 üzenetére

    Amikor 1 hangszóró van az előlapon, akkor nem túl esztétikus aszimmetrikusan elhelyezni.

    Egyik gyártónál sem látok ilyesmire példát de még a több utas rendszerekben is elég
    ritka hogy a magas sugárzót eltolják a középvonaltól.

    Nincs 4cm szabály a kerekítésre, de ez egy jó határérték lenne átlagos előlap szélesség esetén. Diy-erként megtehető.

  • shalafi66

    veterán

    válasz szazbolha #34567 üzenetére

    Pedig nagyon jól tud működni. :) A hangsugárzógyártók eladható dolgokat készítenek, nem műszaki szempontból jót.

    Egyszer szívesen megmérném, de visszaverődések szempontjából valószínűleg alig van különbség az 1 és 4cm-es lekerekítés között. :)

    12" 180/280W 8Ω PA hangszóró 98dB@1W https://hangszoro.net/FSL1220 Vifa DX25TG magashangszóró készletről https://hangszoro.net/DX25

  • Irmscher 353

    aktív tag

    válasz szazbolha #34548 üzenetére

    Ok, igazából mehet a közösbe is, maximum lesz akit megmosolyogtatok.

    Szóval a következőről volna szó:
    Szeretném a szélessávúak világát kiprobálni.
    Egy másik fórumon az Orion pd201-es hangszórókat ajánlották.
    Volt aki ezzel épített állóhangfalat, amit felül egy magassal kiegészített.

    A szóban forgó hangszórókat be is szereztem, megvan hogy az illető 12mm-es rétegelt lemezből építette a dobozát. Illetve tudjuk, hogy az 63L, s reflex doboz.
    Viszont az egyéb méretek hiányoznak.
    Nekem tetszenek nagyon a nagy monitor hangfalak, emiatt gondoltam rá,bogyós eltérnék, az eredeti dobozformától.
    Viszont nem tudom hogy amit korábban linkeltetek kalkuláló programot hogyan is használjam...

    A kérdés tehát továbbra is az, hogy milyen arányokat kellene venni.
    Felesegfaktor most nem befolyásolja a dolgoz, mert egyenlőre nem a nappaliban lesz. De azért méretét tekintve véges a rendelkezésre álló hely.
    Ami nagyon tetszik az a fern & roby révén dizájnja, de ennyire széles doboz nem fér el sajnos...

    Volna esetleg tipped/ tippelek?

    Előre is köszönöm!

  • szazbolha

    addikt

    válasz shalafi66 #34568 üzenetére

    Aszimmetrikus elhelyezés a 80-as években : CL-730:
    (megvettem a mélynyomóit - zárt doboz 20Hz alsó határfrekivel [link] )

  • szazbolha

    addikt

    válasz Irmscher 353 #34569 üzenetére

    Szerintem nincs ezzel gond. Valahogy el kell kezdeni.
    Javasolnám elolvasni: [link] meg ezt: [link].

    Ha már eldöntött tény a 63L Brefelex, akkor ebből induljunk ki, de előbb az anyagválasztásról.
    Véleményem szerint a rétegelt lemez picit jobb választás mint az MDF, de nehezebb vele dolgozni és sokkal drágább, a hangszóró árának többszöröse is lehet. Én a csavarozós + ragasztós módszert használom, ami problémás lenne 12mm-es falvastagsággal.
    A hangszóró TS paramétereit nem ismerem, ennyit sikerült kinyomozni:
    Dimensions (WHD)203 x 0 x 97 mm
    Notes5 VA / 5 Ohm. 80-15000Hz.
    Net weight 1.060 kg / 2 lb 5.4 oz (2.335 lb)
    Price in first year of sale128.00 HUF
    Literature/Schematics (1)Rádiótechnika Évkönyv, 1969.

    Valószínűleg egy közepesen merevített 12mm-es rétegelt lemez dobozban jól el lenne, én magamnak 18-as MDF-ből építeném kényelmi szempontból és ha nem számít a WAF.

    63 L doboz.
    Az előlap minimális méretét befolyásolja a hangszóró mérete: 210-300 mm közé választanám (kb. 400-500 Hz körül kezd csökkenni a hangnyomás, amit a szoba hatása kompenzálhat). Pl: 200mm belső méret és falvastagságtól függően 224-236mm külső.
    Ha kicsi a beépítési kivágás akkor a belső 200mm is csökkenhetne, de akkor nem marad hely a széleken. Legyen ez a legkisebb tervezhető előlap szélesség (belső)

    Az előlap és az oldallap aránya általában 1,2... 1,7 közé esik.
    A hangszóró tengelyének fülmagasságban kéne lennie kb. 100-110cm magasan, ami elég nehezen érhető el álló dobozzal (karcsú lesz), polc sugárzóként állvánnyal meg nehézkes ez a térfogat (63L) Talán a 80-100cm tengely magasság még elfogadható kompromisszum.
    A doboz lehetne enyhén döntött, de egyszerűbb ha nem az, illetve később a lábakkal is lehet variálni 3-4 fokos döntést a hallgatási pozíciótól függően.
    A hangfalak ritkán néznek ki jól 120cm magasság felett, pedig lehet ez lenne az ideális méret a hallgatási magasság miatt.

    Maradjunk első körben az előlap belső 200mm méretnél.
    Az oldalfalakat 250-300 mm-re tervezném. (belső). Minél kisebb annál magasabb lesz.
    A másik szempont az állóhullámok problémája, ami belső elrendezéssel csökkenthető.
    A korábban linkelt kalkulátorral minimalizálnám az előlap és oldalak kritikus frekvencia találkozásait. Négyzetes hasáb semmiképp ne legyen a belső geometria.
    200 x 290 x 1100 = 63,8L elég jó kompromisszum állóhullám szempontból : [link]
    (belső méretek!)

    A hangszórót úgy helyezném el, hogy közel legyen a doboz felső részéhez, de eltérő távolságban mint a szélektől. És itt el is jutottunk egy döntési ponthoz, mert szerintem az előlap keskeny. Bénán fog kinézni benne ez a hangszóró.
    Belső 200, külső 236mm, azaz oldalanként marad 16-16mm.

    Mit lehet tenni, hogy a térfogat megmaradjon?
    - Növelem az előlapot és csökkentem a magasságot. Alacsonyan lesz a hangszóró. Lábakra állítsam a dobozt?
    - Növelem az előlapot és csökkentem a mélységet. 1,2x arány alá nem mennék. Most 1,45x, de gyorsan elérhető az 1,2x pl 220-as előlappal már alá is mentünk.
    - Fordítsam meg 90 fokkal és legyen az előlap az oldallap: 290mm x 220 mm. Lapos kivitel?
    - Növeljem meg úgy a külső méreteket, hogy a belsők térfogat ne változzon? Belül elzárt üregek keletkeznek (drágább lesz, jobban kell merevíteni)
    - nagyjából arányosan csökkentsem a méreteket (legyen tömzsibb?), szélesség mélység aránya legyen 1,26 körül és a magasság is csökkenjen? Pl: 264 x 338 x 724 (64,6L)

    Egyéb:
    Engedjem el a 63L-es opciót és legyen nagyobb vagy kisebb a térfogat?
    Ha jüól értem csak tapasztalati források indokolják a 63L-t.

    (beszéljük meg: én arra szavaznék hogy valamilyen módon a hangszóró magassága iránya, tengelyének szöge legyen ideális, az előlap meg esztétikai szempontból is legyen elég széles, de lehetnek más szempontok is)

    A magas hangszóró alkalmazása indokolt lehet a 15Khz miatt, de tovább bonyolítja a magassági problémákat. Erre van egy megoldásom, az előlapba építhető 40mmes átmérőjű autós magas hangszóró. (nem feltűnő és könnyen lehet aszimmetrikusan elhelyezni, minimális dobozmagasság növeléssel.)

    [ Szerkesztve ]

  • szazbolha

    addikt

    válasz szazbolha #34571 üzenetére

    A magas hangszóró (ami elfogadható minőségű) szinte biztos, hogy azonos árú vagy drágább lesz mint a széles sávú - gondolom 10-15K között vetted a párat. A doboz anyaga szintén drágább lesz. Sacc/kb.
    Ha az ár probléma, akkor esetleg használt dobozt átbarkácsolni, amiben eleve van magas hangszóró.

    A magas hangszóró elé kell legalább egy kondenzátor, a szélessávút is lehet kompenzálni kell, mert ezek a régiek általában nem egyenletes frekimenetűek.
    Van hasonló 20cm-s szélessávúm több is, csak nem AlniCo-s. Szépen szólnak, főleg ének-beszéd, de egy idő után hiányoltam a magasakat.
    Egyiket sem kompenzáltam, mert úgy tetszett ahogy van. Retrosak...

    És nekem is egy 60L körüli dobozban volt az egyik ismeretlen gyártmányú.

  • shalafi66

    veterán

    válasz szazbolha #34570 üzenetére

    Nyilván semmi köze nincs a 20Hz-hez. :) Illetve itt még nem nagyon tudtak semmit az előlapi elhelyezésről, csak másolták egymás dizájnjait. Ugyanez az Orion HS280-500, még szimmetrikusak sem voltak.

    #34571szazbolha
    Értelmetlen a 63 literes b-reflex. :) 1-2W-ig lesz lineáris tartományon belül a kitérés.

    #34572szazbolha
    Ez inkább olyan keskenysávú féleség. :) Ha már kiegészítené magashangszóróval akkor fölösleges a szélessávú, akkor mélyközép kell inkább. :)

    12" 180/280W 8Ω PA hangszóró 98dB@1W https://hangszoro.net/FSL1220 Vifa DX25TG magashangszóró készletről https://hangszoro.net/DX25

  • szazbolha

    addikt

    válasz shalafi66 #34573 üzenetére

    "Nyilván semmi köze nincs a 20Hz-hez."
    Azt hiszem régebben nem -3dB volt a referencia szám, hanem másként határozták meg, vagy tehették közzé a spec-ben az alsó frekv. határt. ISO akármi szerint.

    "Értelmetlen a 63 literes b-reflex. "
    Nem ismerem a T/S paramétereit az Orion pd201-esnek, ha jól láttam a netes találatokban is elég nagy dobozba szerelik. És pl. a SABA greencone is 80L-es dobozban van, igaz az nem BReflex, hanem alul nyitott.

    "fölösleges a szélessávú, akkor mélyközép kell inkább"
    De neki ez a hangszóró van, ezt vette, ebből akar hangot kicsiholni.
    Ebben kell segíteni nem más megoldásban.
    Van pár ehhez hasonló, meg a 70-80-as évekből való szélessávú hangszóróm is, csodákat nem lehet várni, de fülnek kellemes retro hangot igen..

  • szazbolha

    addikt

    válasz Irmscher 353 #34569 üzenetére

    "Ami nagyon tetszik az a fern & roby révén dizájnja"

    Az is lehet egy alternatíva, hogy a képen láthatóhoz hasonlót alkoss.
    Mekkora max szélesség ami még elférhet?
    Én azt számoltam, hogy a külső méret (12mm rétegelttel) 220-300 mm között változtatható, de lehet sokkal több is ha nem egy torz doboz lesz a vége (pl teljesen lapos).
    Ha nem kell az álló doboz, hanem ilyen tömzsike döntve, akkor máris könnyebb a helyzet.
    Ez tuti nem 12-es falvastagság.

    Ez szerintem nem magasabb mint 60-70cm. (lábak nélkül)
    Ha megadod a max. szélességet akkor a mélységet lehet könnyen számolni.

    Az is kérdés, hogy maradjon a 63L vagy sem.
    A fern & roby reven is több lehet mint 60L.
    Szerintem maradjon... amíg jobb infó nincs megépített példányokról. Vagy nincs mérve.
    Ebben, de más dobozokban is elég könnyen lehet csökkenteni a belső térfogatot.
    Pár kísérlet elég lehet, hogy eldöntsd mi az ami megfelelő.

    Ez a fajta doboz, ezzel a hangszóróval szerintem bútorlapból is megépíthető lenne, kevés belső merevítéssel. Ennek egyetlen előnye, hogy rögtön szép lehet a doboz, főleg ha "gyárilag" élfóliázva van. Egy ilyen dizájnnál megfontolnám.
    Előlap meg lehet rétegelt vagy MDF feketére festve.

    Ma ismét megnéztem az árakat, és a rétegelt lemez 2-3x drágább mint az MDF. És az MDF-nek fele harmada a laminált bútorlap. Ennél a klasszikus konstrukciónál szerintem nem tarthatóak a klasszikus 1,2-1,7 közötti oldalarányok, de ez szerintem nem tragédia, ha az oldalak nem egyenlőek és nem egymás többszörösei.

    Amiből kiindulnék (belső méret cm) 45*55*25 = 62 L

    [ Szerkesztve ]

  • robi-k

    őstag

    válasz szazbolha #34575 üzenetére

    Rétegelt lemez vs MDF? Nem is kérdés: rétegelt lemez, az MDF-nek csak egy előnye van - olcsóbb, minden másban rosszabb.
    Én 21 mm-es rétegelt lemezt alkalmaztam a hangfalaim mélyfrekvenciás (350 Hz-re van hangolva a hangváltó) dobozrészhez, a közép-magas részhez 18 mm rétegelt lemezt alkalmaztam.

  • szazbolha

    addikt

    válasz robi-k #34576 üzenetére

    Nyilván..... de fenntartom, hogy 12mm-es rétegelt lemez helyett a 18-as MDF-et választanám, ha csavar+ragasztó technikát alkalmazok. Még ebben a retro projektben is.

  • szazbolha

    addikt

    Korábban nem ismertem a Fern & Roby hangfalakat, de most megnéztem a termékeiket, köztük a legújabb Raven III-at.
    EZ a doboz sok tervezési elvnek ellentmond, amit az előlappal kapcsolatban itt leírtunk.
    Egy 8.500 dolláros hangfalról van szó, amely egy kb. 1.500 dolláros kiskereskedelmi árú szélessávú hangszóróval rendelkezik (illetve az elődje volt ennyi, mert ezt már csak nekik gyártják)

    Szóval a hangszóró teljesen szimmetrikus helyezkedik el a felső és oldalsó élekhez képest.
    Az előlapon nincs lekerekítés sőt hézagos/elálló az illeszkedése az oldallapokhoz.
    A szélesség / mélység aránya 1,2 alatt van.

    Kicsit visszaigazolja azt az elgondolásom, hogy lehet bűvészkedni az előlappal, diffrakcióval és egyebekkel, de egy hangsugárzó szubjektíven (füllel) megítélhető minőségét nagyrészt a beépített hangszóró milyensége dönti el.

  • Irmscher 353

    aktív tag

    válasz szazbolha #34571 üzenetére

    Huuu, nem gondoltam, hogy ennyire jó kérdést dobok fel :)
    Akkor megprobalok szépen sorban válaszolni Neked.

    Aki epitette, neki 63l-es a doboza. Itt meg lehet kukucskalni, és hallgatni: https://youtu.be/6kLGJuDPK1c

    A doboznál én is erre gondoltam, csavar +ragasztás.
    Mérés eredményt még egy 0,5-0,6 qts-t találtam.

    Mit lehet tenni, hogy a térfogat megmaradjon?
    - Növelem az előlapot és csökkentem a magasságot. Alacsonyan lesz a hangszóró. Lábakra állítsam a dobozt? >> láb valamennyi (min 5cm ) mindenképp kell, mert a pincében, ahol a "fiuszoba" van , volt már hogy hatalmas zuhé után állt a víz...
    - Növelem az előlapot és csökkentem a mélységet. 1,2x arány alá nem mennék. Most 1,45x, de gyorsan elérhető az 1,2x pl 220-as előlappal már alá is mentünk. >> ehhez nem értek
    - Fordítsam meg 90 fokkal és legyen az előlap az oldallap: 290mm x 220 mm. Lapos kivitel? >> régen ez volt a "divat" hangfal gyartasban, de hátha Shalafi megmondja, hogy mi az előnye ennek, vagy az újabban divat keskeny de mély hangfalaknak
    - Növeljem meg úgy a külső méreteket, hogy a belsők térfogat ne változzon? Belül elzárt üregek keletkeznek (drágább lesz, jobban kell merevíteni) >> macerás volna, mert akkor töltsük fel, de nem nagyon akarodzik homokozni...
    - nagyjából arányosan csökkentsem a méreteket (legyen tömzsibb?), szélesség mélység aránya legyen 1,26 körül és a magasság is csökkenjen? Pl: 264 x 338 x 724 (64,6L) >> részemről ez is lehet egy járható út

    Magas hangszórókat ezt az Akai ortodinamikus hangszórót vettem, ennek megvan a váltó terve. (3e / par)

    Az Orion pd201est 5e-t vettem a párat, de sajnos nem egyforma színűek, amin majd segit a hangszóró selyem;)

    (De van még egy szett orion pd256-os is, de ahhoz félek, hogy akkora doboz kellene, amit nem tudnék hova pakolni)

    A fern & roby Raven méretei a gyártó honlapján elérhető, nyilván külső méretek:
    A fern & roby árait inkább ne firtassuk, szerintem van benne egy szép "hype" szorzó is...

    No, de a mekkor fér el, ez egy nagyon jó kérdés, reggel megmerem, lefotozom, de a jelenlegi Heco hangfal mellé gondolnám valahogy elhelyezni, azokon nem szeretnék tuladni...

    Mindenesetre nagyon szépen köszönöm az eddigi segítséged!

  • szazbolha

    addikt

    válasz Irmscher 353 #34579 üzenetére

    Megnéztem a videót és böngésztem a neten, ahol hasonló méretű és elrendezésű dobozokat építettek ennek a hangszórónak. (vagy ugyenez volt)
    Fixa ideám, hogy neten keresztül nem lehet megítélni hogyan szól egy hangsugárzó, mert a felvétel mikrofonja és az én lejátszó hangfalam tulajdonságait is hallom.
    Ettől függetlenül annyit lehet következtetni, hogy meglepően teltek a mélyek (ez így van az én 20cm-s orgona szélessávúmmal is 60L-ben) a közepe kicsit mosott, de elég tisztának hallatszanak a magasak.
    Ez szerintem a + magas hangszórónak köszönhető, egyedül nem állna meg a szélessávú.
    Pont az a megoldás amit én is javasoltam ha jól gondolom (autós selyem helyett AKAI), csak nem tudni milyen frekvenciától "dolgozik" a szélessávú alatt lévő magas hangszóró. A reflex nyílás szerintem elől, van egy vékony rés. Lehet nem is klasszikus megoldás, csak egy nyílás. (erre rákérdezhetnél a tulajnál, mert lehet hátul is van egy ilyen)
    A doboz belső méreteit 260x280x860-nak becsülöm.
    (remélem a tulaj nem a külső méretek alapján adta meg a 63L-t)

    Ha ez doboz bevált, akkor sokban nem változtatnék rajta (kissé négyzetesnek tűnik, amit lehet módosítanék), vagyis utána építeném és valahogy megemelném vagy megdönteném, de ez már legyen ízlés kérdése, mivel a hallgatási pozícióval, a tengelytől távolodva (is) lehet szabályozni a magas hangok arányát mivel az a legirányítottabb.

    Az előlap egyértelműen rétegelt lemez (3 sötét réteggel), ami lehet tényleg 12mm-es,
    Az oldallapok szerintem vastagabbak.

    Apróságok: az előlap be van süllyesztve az oldalak közé, ami elég retrós, de talán jobb lenne ha azokkal egy síkban lenne. A fedlap kiugró tetőt képez, szerintem ez sem előnyös. A magas hangszóró meg mélyen van, azt lehet kitolnám az előlap síkjáig,. vagy lekerekíteném a nyílást.

    A legnagyobb kifogásom a belső szélesség és mélység aránya miatt lenne, ha azok kb. megegyeznek. (ha szükséges csökkenteném a mélységet és növelném a magasságot, de akkor elveszíti az éjjeliszekrény formáját) Lábnak bútorláb is jó lehet. Belül legalább egy merevítőt elhelyeznék a magas hangszóró alatt vízszintesen. Az AKAI magas hangszórót nem ismerem. Lehet kicsit eltolnám oldal irányba. Így lesz karcsú tech-steril a hangsugárzó külleme a retró bútor filling helyett.

    "Mérés eredményt még egy 0,5-0,6 qts-t találtam."
    Hát.. ehhez még kéne minimum az Fs, meg a VAS paraméter.
    A térfogat csökkentése lehet szükséges lenne műszaki szempontból, de ehhez mérni kéne, ha nem hallasz torzítást a mélyhangoknál. Vagy akár jó is lehet.... 50L vs 63L nem sok változást hozna szerintem a szubjektíven érzékelhető hangzásban. 40L alatt meg könnyen lehet elvesztené azt a varázsos meleg hangszínét. Talán jobb együtt élni a torzítás lehetőségével.

    Most van 2 koncepció: A Raven meg a videón látható álló hangfal vagy annak karcsúsított verziója. Nem hinném, hogy hangzásban, szubjektív élményben nagyon különböznének ezzel a hangszóró szettel. Én az utóbbit választanám.

    Mindkét dobozt megépíteni egyszerű, de ismét jelezném 12mm-es falvastagságot csavarozni nagyon nehéz. 3,5-4mm-es süllyesztett facsavart használok 35-45mm hosszban 2,5-3mm-el előfúrva (max 2-3 alkalommal csavarozható újra - úgy is ragasztva lesz.). De 12mm-hez lehet 2,5-3mm-es csavar kéne. Mivel fúrod elő? Milyen hosszban? Sajnos nagyobb a repedés veszélye. Rétegeltnél csúnyán tud kinézni. MDF nem annyira hajlamos erre.

    Esetleg belül segéd tartókat alkalmazol, és az előlapot nem az oldalakhoz hanem ahhoz csavarozod?
    2x2 cm-s fenyőléccel és keményfával is próbálkoztam. Elől és hátul egy-egy keretet képezve.
    Nagyon pontosan kell elkészíteni. Nekem ez nem sikerült jól és sokkal több munka volt mint a 6db-ból álló hasáb dobozt összecsavarozni + elhelyezni benne a merevítőket. Ha minden jól van vágva ez kb 1 óra, korábban 5-6 órás művelet volt.
    Talán a legjobb megoldás az volt, amikor a belső méretnek megfelelően vágattam egy lapot és fűrésszel kivágtam a közepét, csak 2-2cm maradt körben, ez tartotta az előlapot csavarokkal- MDF elég jó ehhez. De ez sem mindig jó megoldás, pl. ha a hangszóró kivágás mellet kevés hely marad. vagy ha több részre kell osztani doboz belsejét, főleg döntött belső falakkal (állóhullámok ellen - a neves gyártók ezt sem alkalmazzák).

    A hátlapot nem ragasztom, csak csavarozom, hogy tudjak változtatni, belül matatni.
    Az egyszer már ragasztott lapok nehezen újrahasznosíthatóak a ragasztó szinte levakarhatatlan, ezért a "hangcsillapító" anyagot sem ragasztom.

  • Irmscher 353

    aktív tag

    válasz szazbolha #34580 üzenetére

    Persze, a yt video alapján nyilván nem a valóság fog hallatszani.
    De itt látszanak a hangfalak. Szerintem nem illik-e ide más fórumot belinkelni, emiatt gondoltam a yt linket.

    A reflex nyílás, csak egy vékony nyílás, mint a kaptárakon a méheknek.

    Az eredeti doboz 12mm-es, ezt elárulta az illető.
    A szélessávú azért van besüllyesztve, mert nem szép, de körben ki van marva, le van törve az éle.

    Nekem tetszik ez a retro bútor dizájn, de egy modernebb kinezettel sincs bajom.

    Elhelyezési szempontból a karcsúbb álló doboz lesz a befutó.

    Rétegelt lemezből nem nagyon dolgoztam még eddig.
    Vastagság tekintetében felmehetunk 15mm-re, nem tudom hogy ez a végső hangzást hogyan fogja majd befolyásolni.
    De a csavarozas +ragasztás tuti fog kelleni.
    Kerdesy hogy a hangszórót, hogy lehet 12mm-es anyagba becsavarozni.
    Erősen gondolkodom átmenő csavaros megoldásban.

    Gondoltam a segedtartós megoldásra, de igen a pontosságon elmehet a dolog. Így maradnék első körben a plussz merevítős megoldásnál.

    A döntött falak félek, hogy kezdő hangfalnal túl nagy feladat elé állítanának. De egyébként jó ötletnek tartom.

    A hátlap csavaros lenne, szintén hasonló elgondolás miatt.

  • shalafi66

    veterán

    válasz szazbolha #34574 üzenetére

    Öööö, én viszont ismerem. Ezek freeair paraméterek, eredetileg pedig hátul nyitott dobozban, lapba építve működtek, néhány W-os erősítővel. Azért ma nem 2W-os csöves végfokozatokról szólnak a hangszórók általában. :)
    A 63 liter értelmetlen.

    #34578szazbolha
    "Kicsit visszaigazolja azt az elgondolásom"
    Egy fotó és egy ár ebből semmit nem igazol vissza. :)

    #34579Irmscher 353
    Az Akai magas eredeti ára 150-200Ft. :) Ez kb. tükrözi a képességeit is. :) 7-8kHz fölött használható, és 15 után esni kezd a hangnyomás. :)
    "ennek megvan a váltó terve"
    Hangszóróknak nincs hangváltó tervük. :) Kétutas rendszernél, mindig az adott dobozban, adott hangszórópárhoz a kettő tulajdonságait együtt figyelembe véve tervezzük a hangváltót.

    Ha a színük nem egyforma, akkor a paramétereik sem. :) Nagyon más membránokat tudtak csinálni az Orionnál különböző időpontokban.

    "0,5-0,6 qts-t találtam."
    Az nagyjából lehetetlen azzal a membránszéllel és az öntött mágnessel. :) A hangszóró alaprezonanciája 80Hz körüli volt eredetileg, ahhoz 1,0 fölötti jósági tényezők tartoznak.

    A döntött doboz nem jó ötlet, a hangszórók iránykaraktere szemből jó csak. Mindkettőé. A plafonról visszaverődéseket hallgatni nem annyira jó. :)

    [ Szerkesztve ]

    12" 180/280W 8Ω PA hangszóró 98dB@1W https://hangszoro.net/FSL1220 Vifa DX25TG magashangszóró készletről https://hangszoro.net/DX25

  • szazbolha

    addikt

    válasz Irmscher 353 #34581 üzenetére

    Akkor maradt a karcsúsított hasáb. Meg kéne mérni a hsz. külső méreteit és ehhez képest meghatározni a minimum belső szélessége, a többi méret már adódik belőle, a már leírt szempontok szerint.

    A 15mm annyiból jobb mint a 12mm, hogy könnyebben lehet merevre és rezonancia mentesre készíteni vele a dobozt. És nyilván a hangszóró rögzítése is stabilabb lesz, hosszabb csavarokkal. Ebben a konstrukcióban az átmenő csavar nem lenne túl szép.

    A hangszóró belső rögzítése lehet esztétikai szempont, szerintem sokat nem ronthat a hangzáson sem.

  • szazbolha

    addikt

    válasz shalafi66 #34582 üzenetére

    Igen ezek általában nyitott dobozban voltak. Gyerekkoromban nagy csöves orion rádiókat hallgattunk. Imádtam a hangját meg a macskaszemet. A vízállás jelentést is sokat hallgattam rajta csak a beszéd különös mély-selymes hangzása miatt.

    Az még nem dőlt el, hogy a "mintadoboz" alján csak egy rés van vagy valamivel jobban rezonáló megoldás.

    Szerk:
    ja... 3-5 fokkal döntött előlap kétlem, hogy plafon effektet okozna egy normál magasságú lakószobában. Te ilyet már tudtál mérni?

    [ Szerkesztve ]

  • shalafi66

    veterán

    válasz szazbolha #34584 üzenetére

    A réstől jobban rezonáló megoldás nem létezik. :D

    A 3-5°-nak kb. semmi értelme, nem használ, de iránykarakter szempontból rosszabb. Az akai magas nem dóm, hasonlóan irányított mint a szélessávú. :)

    :) Padlóeffekt-plafoneffekt. :) Nem effekt. Visszaverődés. Mindent meg lehet mérni.

    12" 180/280W 8Ω PA hangszóró 98dB@1W https://hangszoro.net/FSL1220 Vifa DX25TG magashangszóró készletről https://hangszoro.net/DX25

  • szazbolha

    addikt

    válasz shalafi66 #34585 üzenetére

    Szerintem van értelme a 3-5°-os döntésnek. Negatív hatása elenyésző viszont 2,5-3 méteres hallgató pozicíónál 10-20cm-t módosíthat a hangszóró tengelye és a hallgatói magasság között. Néha ennyi elég.

  • shalafi66

    veterán

    válasz szazbolha #34586 üzenetére

    Hja persze, ez mondjuk alacsony dobozoknál lehet érvényes. :) Én arra gondoltam, abból amit írtál ("3-5 fokkal döntött előlap"), hogy csak az előlapot döntöd, és a korábban emlegetett "döntött belső falakkal (állóhullámok ellen" szeretnéd használni. :) Ott nincs sok értelme a 3-5°-nak, főleg fülmagasságban lévő hangszóróval.
    De egyébként tényleg nem annyira jó, a szélessávú hangszórók frekvenciafüggően változó iránykaraktere miatt lehetnek meglepetések, ha inkább a plafon felé sugároz. :D Itt a rajzon már 8° van. [link]

    És a következő probléma, hogy a kiegészítő magashangszóró miatt nem azonos középpontból sugározza a magasabb frekvenciákat. :) A doboz hátradöntése ennek sem használ. :)

    [ Szerkesztve ]

    12" 180/280W 8Ω PA hangszóró 98dB@1W https://hangszoro.net/FSL1220 Vifa DX25TG magashangszóró készletről https://hangszoro.net/DX25

  • szazbolha

    addikt

    válasz shalafi66 #34587 üzenetére

    Igen, z előlap vagy a teljes hangsugárzó 3-5 fokos döntésére gondoltam már az elejétől.
    Sajnálom ha nem volt érthető amit írtam.

    A belső falakkal kapcsolatban azt hiszem megegyeztünk valamikor, hogy minimum 15 fok kéne. Ha tehetem 30-45 fokos belső falat tervezek.

  • Tulku

    veterán

    Before Shalafi:

    After Shalafi:

    Hang: Természetesen most már azt a variable ellenállást kikúrtam, semmi szükség rá, sőt...
    Így úgy nagyjából az ég és föld párhuzammal jellemezném...sokan szidják a Note-okat de én (a Shalafi által kisebbségnek tartott) 2 wattos 2A3 csövesemmel eddig a legjobb hangot ebből hallottam....
    Persze építés közben többször életveszélyesen megfenyegettem az említett reparátort, nem bírtam a majd 3 hét kiúttalanságát...és hát troglodita vagyok...de az eredmény önmagáért beszél...

    Emberünk lassú, megfontolt, de eredményes...azt hiszem ezt nem kell bizonygatnom.... ;]

  • szazbolha

    addikt

    válasz Tulku #34589 üzenetére

    Grat!
    De utána kellet nézzek mi is ez: Tonegen magassugárzó reparálva.

  • shalafi66

    veterán

    válasz szazbolha #34588 üzenetére

    De akár lehetne fülmagasságban a hangszóró. :)

    Most is 15°-ra gondoltam. :)

    12" 180/280W 8Ω PA hangszóró 98dB@1W https://hangszoro.net/FSL1220 Vifa DX25TG magashangszóró készletről https://hangszoro.net/DX25

  • Irmscher 353

    aktív tag

    válasz shalafi66 #34591 üzenetére

    Jó, legyen fülmagasságban, de a szélessávú vagy a magashangszóró?
    Gondolom a szélessávú

  • szazbolha

    addikt

    válasz Irmscher 353 #34592 üzenetére

    Az attól függ hol vannak keresztezve.
    Egy szélessávú hangszórót arra használnék, hogy a frekvenciatartomány minél nagyobb részét, minél egyenletesebb hangnyomás válasszal adja le.
    Szerintem, ha 8-10Khz felett van a keresztezés, akkor szélessávú tengelyét kell figyelembe venni. A magassugárzót meg közel helyezni hozzá.

    Kompromisszumok, kérdések:
    mindkét hangszóró legyen kívül szerelt? (ha eltakarja a selyem akkor igen)
    a magas legyen belül szerelve mint a szélessávú? (passz)
    a szélessávú legyen eltolva vízszintesen? (nem tenném)
    a magas legyen eltolva vízszintesen? (10Khz vágás felett nem tenném)

    Tartod a 63L-t? Fülmagasság közelében is egy lapos magas dobozod lesz.
    Lábak? bútorláb, vagy pl. oldalfalakból képezve. (10cm-s bútorláb is tud bután kinézni)

  • szazbolha

    addikt

    válasz Irmscher 353 #34592 üzenetére

    Az Audio Nirvana [link] oldalán van 300 Diy doboz ami mintát adhat. Néhány műszakilag elvetemült megoldás, de van sok szép kivitelezés is.
    Szerintük Breflexet kell építeni a szélessávúakból. Szerintem a modern vagy sajátgyártásúakra gondol a cég szerzője (lásd veboldaluk). Ők elvetik a TL megoldásokat. És szerintem helyesen rávilágítanak arra, hogy a kürtős megoldások is mély hangszóróra lennének jók, a közép tartományban sok torzítással terheltek. Ennek ellenére sokan építenek különféle TL-eket, én is csináltam párat szélessávúval, de sosem lett jó, bár kellemes hangjuk volt, míg megnem mértem, vagy ki nem halottam bizonyos frekiken a hibát.. A magyar SONIDO házmintái is ezt követik és azt olvasom elégedettek a vájt fülű tulajok.

    A te orionod retró "kivitel" biztosan más paraméterekkel készült mint a mostani erőteljes valódi szélessávúak (pl W8-2145, W5-2143 / 18-20Khz-ig megy), de nem ismerem a T/S paramétereit, viszont kb azonos korszakban gyártották mint SABA greencone 20cm-s hangszóróit amiből nagyon sok Diy megoldás született, nagy darabszámban gyártották .
    Elvétve látni BassReflexet, és gyakran van kétutasban magas hangszóróval.

    Persze lehet a nyitott alj elrendezéssel kísérletezve sem kapnál jobb hangzást.
    A doboz elején lévő nyílást tisztáznám, hogy belül mi is van. Tippem hogy semmi, olyan mintha egy 1,2 cm hosszú csöved lenne a nyílásnak megfelelő keresztmetszettel.

  • szazbolha

    addikt

    válasz szazbolha #34594 üzenetére

    A SABA greencon-ról (20cm ) pár dolog, ami talán lehet hivatkozás az Orion PD201-el kapcsolatban. Sok infót gyűjtöttem eről a hangszóróról, de sosem sikerült megfelelő párt megfelelő áron szerezni. Feketeerdős oválisom van (10x17? taláb), de azt rezonáns házba szánom.

    Szóval SABA 20cm Qts-e 1 körül van, ezért az egyszerűbb modellező programokkal nem lehet jó eredménnyel BR dobozt tervezni hozzá. (e témában már futottunk egy sikertelen kört) Azért megpróbáltam és összehasonlítottam 63L és 40L-es dobozt Fb=60Hz-re hangolva F3= 52 vs 70 Hz.
    Az Xmax-ra semmilyen adatot nem találtam, ezért 2mm-re választottam, lehet ez sok?
    De ha 1mm lenne, akkor is látszik, hogy alig különbözik a kitérés diagramja.

    Nézd meg a két xmax-os képet (persze lehet rosszul modelleztem). Nekem nem érné meg 40L-re csökkenteni a BR dobozt.

    Az orionos doboz rését is próbáltam modellezni és meglepő, hogy 50-60Hz jött ki (ami jó lehet). Persze csak a képekről tudtam méretet venni. Szóval azt gondolom aki az eredeti dobozt készítette az átgondoltan tehette, ha a PD201 valamennyire is hasonlít a SABA-hoz.

    Szerintem ezeknél a retró 20-asoknál, ha csökkentjük a BR doboz méreteit a normál mélyhagszóróknál megszokott méretekre, akkor drasztikusan fog növekedni az alsó frekvenciahatár (-3dB) és csak kis mértékben javul a kitérés burkológörbéje 100 Hz alatt.

    Mért SPL (SABA 20cm).
    63L - 50Hz alatt elég durván torzíthat, de 100Hz / 5W-nál is van egy túllövés

    40L - 48 Hz-től lehet torzítani fog.

    40L

  • shalafi66

    veterán

    válasz szazbolha #34594 üzenetére

    A szélessávú hangszórókkal szerelt hangsugárzók akár a Sonido is, nem műszaki szempontból jók, egy speciális de szerethető hangzásvilágot képviselnek. Igény van rá, akinek tetszik, az elégedett, de a hibáik ettől persze ugyanúgy megvannak. :) Nem abból kell kiindulni, hogy melyik fórumozónak tetszik. :)

    A TL inkább mélytartományban problémás, de egy jól hangolt és megépített TL sokkal jobb megoldás, mint a b-reflex, csak bonyolult eljutni eddig az eredményig. A b-reflex egyszerűbb sokkal. :) De terhelhetőség szempontjából kevésbé jó, mint egy kidolgozott, jól működő TL.

    "kürtős megoldás" nincs, az táguló TL. :)

    Szélessávú hangszóróval kétutas hangsugárzót készíteni értelmetlen. Az egy középpontból sugárzás előnyét legalább érdemes megtartani.

    #34595szazbolha
    Túllövés négyszögjelnél van, a burkológörbe mást jelent, kitérésre nem használjuk. :)

    A Saba és az Orion nem hasonlóak kifejezetten, legfeljebb a T-S paramétereik. De ez az összes hasonló korú TV és rádióhangszóróra igaz.

    Az összes Orion más paraméterekkel készült. :) Még az azonos típusúak is. Akkoriban nem mérték olyan módon a hangszórókat, mint ma.

    #34593szazbolha
    Nem a keresztezési frekvenciától függ. A magashangszórót az előlap síkjába süllyesztve lehet szerelni, egy külső átmérővel megegyező furatot kell készíteni gyakorlatilag. A szélessávúnak mindegy. Ez nem kérdés. Hogy vízszintesen eltolod-e ezt a magasat, az szintén lényegtelen. Csak a szélessávú hangszórónál van a horizontális offsetnek értelme, ebben az esetben.

    A doboz külső mérete tetszőlegesen nagyobb lehet, a nettó hasznos térfogattól függetlenül. :)

    #34592Irmscher 353
    :) A szélessávú iránykaraktere miatt, annak kellene veled szemben lenni.

    Egy ilyen hangszóró 20-30 literes térfogatban működik jól, zárt dobozként, félvezetős erősítővel.
    Ettől sokkal többet b-reflexként sem lehetne használni, amikor 1mm körüli lineáris tartomány áll rendelkezésre, a 0,5mm különbség is fontos lehet. :) Nyilván nem lehet 40-50Hz-es alsó határfrekvenciát elvárni egy ilyen hangszórótól. Nem erre készültek.
    Ha beteszed a 63 literes dobozba, lesznek mélyhangok, de nem lesznek szépek, és már 1W-nál is többet mozog a membrán, mint a hangszóró lineáris tartománya. :) Ez ilyen műfaj. De ha ez a verzió tetszik, akkor csináld nyugodtan. :)

    Szerintem valószínűleg passzív membránnal lehetne legjobban megoldani az egészet mélytartományban, de ahhoz mérés és tervezés-hangolás kell. :) Meg egy megfelelő passzív membrán.

    12" 180/280W 8Ω PA hangszóró 98dB@1W https://hangszoro.net/FSL1220 Vifa DX25TG magashangszóró készletről https://hangszoro.net/DX25

  • szazbolha

    addikt

    válasz shalafi66 #34596 üzenetére

    "Szélessávú hangszóróval kétutas hangsugárzót készíteni értelmetlen. Az egy középpontból sugárzás előnyét legalább érdemes megtartani."

    Ezzel nem értek egyet. 80Hz-es keresztezési frekvenciával nem veszik el az egy pontból való sugárzás előnye. Sőt talán még lehet feljebb menni is.

    A másik oldalról meg lehet kényszer is, a régebbi (retró ), sőt a modernebb sony, tesla, stb szélessávúak is csak 15-16 Khz-ig mennek fel. Ezt a tulajdonságot vagy elfogadjuk, vagy kiegészítjük egy magassugárzóval. Kérdés, hogy 8-10Khz-es keresztezés frekvencia esetén melyik határozza meg (jobban) az irányérzetet. Saját tapasztalatom szerint a 200-10Khz tartományban sugárzó szélessávú.

    A SABA greenconhoz eleve gyártottak magas hangszórót ( SABA 1670-DU-20) és a gyártó is párban használta - nem minden rádióban, de hangfalakban szinte mindig. A SABA Permadyn 19-200 5298 U 8 szerintem szélessávú (lásd korábban linkelt SPL ).
    Bár nyilván lehet úgy definiálni a "szélessávút", hogy ezek a régi hangszórók ne férjenek bele.

  • szazbolha

    addikt

    válasz shalafi66 #34596 üzenetére

    "Szerintem valószínűleg passzív membránnal lehetne legjobban megoldani az egészet mélytartományban,"

    Szerintem is.
    A W8-2145-öt 2db 20cm-s PR-el használom - sokkal jobb mint a zárt doboz, a reflex meg nagyon nem tetszett. És ha megjön végre a W5-2143, akkor azt 2db 16cm-s PR-el fogom használni.

    Kezdetben a W8-2145 alatt, elöl volt a 2db 20cm-s - kellemesen lement 50 Hz-ig, de most egy másik dobozban két oldalt lesznek és építek egy másik variációt is ahol meg hátul lesz 1db 10"-os PR. És 80Hz alatt meg lesz támogatva egy mélyhangszóróval.
    Így össze tudom hasonlítgatni ezeket fülre és mérve is.

    Még mindig vannak kételyeim, hogy a 43cm mélységű doboz hátulján lévő PR nem okoz-e problémát, ha elég sok lesz a hátsó fal reflektált hang.

  • shalafi66

    veterán

    válasz szazbolha #34597 üzenetére

    A Saba nem szélessávú. :) Inkább mélyközép. De annak is nagyon problémás. És a magashangszóró mellé, ha lehet, még problémásabb. És az orion egy másik műfaj.

    80Hz-en váltva már szinte nem is kétutas, inkább mélyben kiegészített.

    A két hangszóró közötti távolság miatt, a keresztezési frekvencia nem lehet magasabb 3kHz-nél, a szélessávú projektekben használt magaskiegészítés 8-10kHz fölött, csak a zavart fokozza. Minden problémát ott kell kezelni, ahol keletkezik. :)

    #34598szazbolha
    Amit írtam, nincs összefüggésben a tapasztalataiddal.

    Ha az alacsony frekvenciákat egy mélyhangszóróra bízzuk, a legjobb-legkönnyebben kezelhető megoldás a zárt doboz a szélessávú résznél. :)

    12" 180/280W 8Ω PA hangszóró 98dB@1W https://hangszoro.net/FSL1220 Vifa DX25TG magashangszóró készletről https://hangszoro.net/DX25

  • Irmscher 353

    aktív tag

    válasz szazbolha #34593 üzenetére

    Ma kaptam egy választ, ami a következő paramétereket tartalmazta:
    Nem 63l, hanem 64l, de gondolom méretezés szempontjából az a +1l ugyanúgy azt adja meg, hogy álló doboz lesz a végső megoldás.
    A reflex port mérete 12mm-es előlap esetén 16x160mm.
    S az Aki "magas" 3mm-re van besüllyesztve az előlapba.

    Megnezem majd az audio nirvana-s linket, de 300 dobozterv az elég sok :Y

Új hozzászólás Aktív témák