Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • HSM

    félisten

    válasz ricshard444 #678 üzenetére

    Nyilván izgalmasabb tilosban az AMD topicban Nv-igét hirdetni, mint itt... :DD Itt mi lenne a pláne? A kutyát nem érdekelné kb, így a trollok éhesek maradnának. :K

    (És nyilván az NV topicban trollkodó AMD-sekre ugyanez igaz, csak fordítva. :) )

    [ Szerkesztve ]

  • HSM

    félisten

    válasz #35434496 #690 üzenetére

    És megy is csak úgy simán lég/víz hűtéssel 1526Mhz-es GPU-t? Mert erősen nitró gyanús ez az órajel, nitró alatt viszont a Tahiti se 8000 pontot csinál.... Nekem alapon, még a gyári Ghz Edition órajelei alatt megcsinálta a 7583 pontot, 1000/1450-en.... [link]
    Ha beleszámolom, hogy a gyári hűtésével volt még benne 16% OC tartalék, már az 8800 pont.... Nitróval pedig az is elmegy 1500-as GPU órajeleket, és ha jól számolom, úgy már 11 000 feletti Grafix szkór.........

    A 8000 pontot amúgy még a 7950-em is hozza, a gyári léghűtésével 24/7-re alkalmas beállításokkal.... [link] :C (És a ramját nem is nagyon húztam, pedig van benne tartalék még bőven, 1575 felett tud)

    [ Szerkesztve ]

  • HSM

    félisten

    válasz #35434496 #693 üzenetére

    Nem mondtam én, hogy nem gyorsabb. :P Ahogy látom, a 780 alapon vagy 30%-al húz el, ami azért nem kevés...

    Szóval az előző 1526Mhz gyári léghűtéssel készült? :Y

  • HSM

    félisten

    válasz #35434496 #695 üzenetére

    Áhh, így már értem. :R Nagyon szép eredmény. ;)

    Meglestem amúgy a Top 7970-et, hát, eléggé megy... [link]
    Persze, a 780-ak/Titánok versenyeztek csak az első 20-ban....

  • HSM

    félisten

    válasz Tirexi #700 üzenetére

    "Így is nagyon nyöszörögve értétek csak utol. Ha már be van szerelve egy gyengén szellőző gépházba a 290x-ed akkor jön az antiboost effekt amitől aztán várhatod a Titan szintet."

    A refi hűtőnek mindegy, mennyire szellőzik a gépház. Ha minimális friss levegőt kap, és nincs alatta egy másik VGA, ami sokszáz wattal fűti, akkor semmivel se rosszabb rosszul szellőző házban. A nyári meleg viszont tényleg ronthat a helyzeten, de az NV fronton is.
    Ettől függetlenül nekem se kéne a 290(x) a refi hűtéssel, nekem nem jön be az a hangerő, és a 95 fokos működés, de éppen erre találták ki, hogy rossz körülmények közt is hozza, amit kell.

    "Szerinted a custom hűtés megment majd? Ugyan már... Az is szépen lassan felmelegíti majd a gépházat aztán szépen meg jön a hangja."

    Egy rendes tuninghűtés röhögve meghűt ennyit. Aki pedig ilyen karit vesz, vélhetőleg nem egy szellőzés nélküli 5000 forintos házba rakja. Aki mégis, az pedig megérdemli. ;)

    Én is így voltam a speckó hűtős 7970-eimmel. Csak fogtam, beraktam a gyári hűtésű Silverstone TF01 házikómba, kis alulfeszelés, Ghz edition-é varázsolás, és már mehetett a játék néma csendben.... ;)

    [ Szerkesztve ]

  • HSM

    félisten

    válasz TTomax #702 üzenetére

    Ha a refi hűtő rossz házba épített részére gondolsz, akkor nem. Nekem 7970 refim van csak, amin viszont ugyanez a hűtés van, és semmit sem romlott a hőfoka, vagy a teljesítménye, vagy a venti fordulata, amikor átraktam egy másik gépbe, amiben az összes szellőzés egy leszabályzott 12cm-es venti volt.... 4-5 fokkal lettek rosszabbak a VRM hőfokok, hogy semmi nem hűtötte hátulról a PCB-t, és kb. ennyi. :) A GPU-nak teljesen mindegy volt.

    Azt se felejtsük el, hogy asztalon összeépítve rosszabb is lehet a helyzet, mert lehet, tud szellőzni, és nem áll be a meleg, de ugyanakkor semmi aktív légáramlat nem éri a kari PCB-jét, ami segíthetne a hűtésben. ;)

    [ Szerkesztve ]

  • HSM

    félisten

    válasz TTomax #707 üzenetére

    Abból a szempontból teljesen releváns a 7970, hogy ugyanaz a hűtő van rajta. Illetve annyiból is releváns, hogy ha a 7970 nem lesz melegebb rosszul szellőző házban, akkor az ugyanezen hűtővel szerelt 290-es kártya sem lesz melegebb. Márpedig ha nem melegebb, nem fogja jobban visszavenni az új powertune attól, hogy házba szerelted. ;)

    Amúgy lehet, azt is le kéne ide írni, milyen eredményeket is várnánk pontosan. Bár lehet, csak nekem nem teljesen világos a dolog. :)

    De mondjuk ha eredmények kellenek, nyitnék egy Sapphire R9 280X Vapor-X eredménnyel.

    Alulfeszelve, kicsit alulórajelezve, maxra húzott power limittel, néma csöndben, 86K-ért véve két hete. :D
    Szívesen tesztelgetnék 290-ekkel is, de sajnos nekem csak Tahitire futotta. ;]
    Ami halkan jegyzem meg, még így is sokkal gyorsabb, mint amire feltétlen szükségem lenne, hogy fülig érjen a szám. :)

    [ Szerkesztve ]

  • HSM

    félisten

    válasz #35434496 #713 üzenetére

    Nem jó. :N Nem 86K és nem néma ahogy a GPU-z logot nézem. :P

    (#714) Tirexi: Csinálj már nekem egy 7870-el 42FPS-t ebben a tesztben. :U Volt nekem 7870-em, egy lepkefing az 1Ghz-re "lebutított" 280X-hez képest. :U

    Amúgy annyi az ok, hogy 1000/1450Mhz-en 1,1V-ból vígan elketyeg, hűvösen és némán, míg a gyári 1070/1550-hez több fesz kell. Nem tudom, pontosan mennyi, de lényegesen több. 1125/1575-ön teszteltem ki, oda 1,22V kell, de még az is alulfeszelés, és úgy már azért hallatja a hangját és melegebb is, nekem meg nem ér annyit, amennyivel gyorsabb így. ;) Max tuningban pedig sajnos 1150Mhz a GPU vége, így igazából 1125-el már eléggé ki van hajtva, afölé menni már végképp értelmetlen.

    (#717) Abu85: Egy bibi van. Ez a dolog csak a gyártóknak jó, hogy pontosan kicentizett karikkal, hűtéssel is el lehessen adni a kártyákat, magasabb hasznot realizálva. A usernek az lenne a jó, ha a kártyán beállít 1000Mhz-et, akkor az 1000Mhz-en megy, mindenféle leakadás, meg magyarázkodás nélkül, ahogy a "régi szép időkben".

    Persze, így az olcsó, silány karik hamar döglenének, több pénz menne gariztatni, meg talána kártyák is drágábbak lennének 5-10%-al, de nem kicsit lenne jobb, mint ez a lesd, mikor throttlingol vissza a kari. :U
    Bár igazából lesni sem kell, mert a beszaggatás elárulja... Elég vacak megoldások ezek, a kezét letörném, aki kitalálta...

    [ Szerkesztve ]

  • HSM

    félisten

    válasz Abu85 #717 üzenetére

    Először is szögezzük le, én örülök, hogy írtál a rendszerek működéséről, és a gyártók motivációjáról. :K :R

    "Ha ez a technológia nem lenne, akkor a Hawaii cGPU nem skálázna 1000 MHz-re, hanem 600 MHz lenne az alapórajele, illetve az NV-nél a GK110 sem mennek 900+ MHz-et, hanem be lenne állítva fixen 500 MHz-re. Ez azt jelenti, hogy a GK110 és a Hawaii sem született volna meg, mert nem lenne gyorsabb a kisebb GPU-knál."

    A Hawaii ugyanígy skálázna 1000Mhz-re, csak másfélszer ekkora hűtő és VRM kéne alá. Ennyi a történet. És valóban, az a nagyobb VRM az idő legalább 80%-ában nem 100%-on menne, hanem mondjuk 60-70%-on. Valóban, ez komoly pazarlás mérnöki szemmel, mert ilyen magasságokban igencsak drága már a jobb hűtés és erősebb VRM. Ezenkívül nem 250W lenne a TDP, hanem mondjuk 350W. A GK110-re pedig ugyanez igaz.
    Ilyen szempontból tényleg jobb, amit a Hawaii-nál és GK110-nél megcsináltak, hogy ~1-10W-ra tudják tartani a kártyát a VRM és a hűtő specifikációjának megfelelően. Hatalmas spórolás ez. Ugyanakkor én és a legtöbben a fórumból nem innen nézzük a dolgokat, hanem "gamer" szemmel, azaz hogyan lehet a lehető legtöbb FPS-t elérni a legjobb beállításokon a legstabilabban. ;) Itt viszont az összes ilyen "okos" spórolós technika beleköp a precíz tuningmesterek levesébe, haszna pedig 0.
    Én nem képzelem magam okosabbnak az AMD mérnökeinél, csaképpen nekem mások a szempontjaim.

    A névtelenségről meg annyit, hogy névvel is vállalom a véleményem. :U
    A procik esetén (legalábbis az Intel-nél) 1000X jobban működik a turbo, mint ezek a felhasználó szemszögéből. Abban szabadon paraméterezhető, logikus, nem köp bele az ember levesébe. Ott a 3570K-m a gyári 3,4Ghz-et addig tartja, amíg ki nem húzom a konnektorból. Ugyanezt megcsinálod egy 7950-el, és nemhogy a 925Mhz-et nem fogja tartani, de sokszor a 850Mhz-et sem, ami az alapórajele lenne, és még "műterhelés" sem kell hozzá.

  • HSM

    félisten

    válasz SzlobiG #733 üzenetére

    Bizonyám, erről szól ez a technika, kisebb nagyobb mértékben. :K A 7950-ek is azért tudtak olyan olcsók lenni a 7970-ekhez képest, mert torkosabb volt a csip is és spórolósabb a hűtés/VRM is.
    Csaképpen ezt akkor tanulta meg az ember, ha volt már 7970-e is, nem derült ki a tesztekből. Mondjuk nekem szerencsém volt, mert emelt, 7970 limites 7950-em volt, jóféle hűtővel, így az ment rendesen, de nem volt mindenki ilyen szerencsés.

    Ugyanakkor a 7970-ek esetében nem volt egyiknél sem gond ezzzel, ráadta a user a 20% (50%) powertune limitet, és még műterhelés (furmark, kombustor) is sziklaszilárdan tartotta az órajelét. :K Ott mondjuk emiatt volt, hogy jól fel is szaladt a VRM hőfok akár a gyári órajelen, de bírták, meg voltak csinálva.
    Ugyanakkor ami a refi Hawaii, az borzalom, hogy 95 fokra kiélezve is éppen tart valahol 800-1000 közötti órajelet... Bejön a nyár, és degradálja magát 7870-é? ;]

    Ilyen szempontból nagyon becsülöm a régi 7970-eket, meg a 280X-eket, ott legalább ha felhúzod a limitet, tartja, amit kell neki, nem kell azon aggódjak, hogy 2 fokkal melegebb van, és hopp, -10% sebesség....

    Mondjuk kíváncsi leszek, milyenek lesznek az extrahűtős kiadások. Azok hogy fognak viselkedni, főleg tuning mellett. Mondjuk ha lehet állítani az üzemi feszültséget, és nem okoskodik bele, amíg nincs túlmelegedés, akkor felőlem lehet benne powertune, egyébként viszont lesz vele baj. :DDD

    [ Szerkesztve ]

  • HSM

    félisten

    válasz SzlobiG #739 üzenetére

    Abunak is igaza van a maga szemszögéből. Ugyanis gondold el, a 7970-hez képest egy másfélszerakkora csip, még magasabb órajelen, ugyanazzal a hűtéssel és egy nagyon hasonló VRM-el, és működőképes. :D Technikai szempontból ez igencsak bravúros, gondold el, azért nem semmi, hogy minden körülmények között ezzel a csúnyán alulméretezett hűtővel fix 95 fokon tudja magát folyamatosan tartani, függetlenül a terheléstől és hőfokoktól.

    Ugyanakkor az egységsugarú usernek szvsz állatira nem jó, hogy hol 1000Mhz, hol 700Mhz a karija, miközben folyamatosan üvölt, és a 95 fok se biztos, hogy a hosszú élettartam barátja lesz. :U
    A user ugyanis játszani szeretne, egy fix teljesítményű karival, hőfoktól, teljesítményfelvételtől függetlenül. Ez a szempont, amit Abu nem tud a mérnöki szemlélet mellett elfogadni.

  • HSM

    félisten

    válasz daveoff #749 üzenetére

    Hehh, elég szépen megy és jóáras is volt. :K Bár még így is majdnem 10%-al jobb vagyok. :P

    Mondjuk mit szólnál egy Sniper Elite v2 teszthez? ;]

    Average FPS: 51.3
    Minimum FPS: 24.9
    Maximum FPS: 317.2

    Resolution Width: 1920
    Resolution Height: 1080
    Texture Detail: ULTRA
    Shadows Detail: ULTRA
    Draw Distance: ULTRA
    Anti-aliasing: HIGH
    Advanced Shadows: LOW
    Supersampling: 2.25x
    Anisotropic Level: 16
    Compute Shaders: ON
    Ambient Occlusion: ON
    Motion Blur: ON
    Vertical Sync: OFF
    Reduce Mouse Lag: OFF
    Stereo 3D: OFF

    Csakhogy nekem is hátha helyreáll a lelkibékém, hogy nem a semmire fizettem rá ~35k-t... :DDD

    [ Szerkesztve ]

  • HSM

    félisten

    válasz daveoff #751 üzenetére

    Mint a Valley tesztben, 1000/1450Mhz, max powertune, alulfeszelve, mindezt hűvösen és néma csendben. :)
    Driverem is jó régi, 13.6 beta 2. :DDD
    Kicsit megrángatva, 1125/1575-ön, ami még mindig nem hangos, már 56,5FPS. :)
    Sajnos a 280X-em nem egy tuningbajnok, 1150-nél nem nagyon megy többet a GPU-ja.

    Csak azért hoztam ezt a tesztet, mert a valley nem igazán használja ki a Tahitiket, míg ez a teszt jobban.

  • HSM

    félisten

    válasz TTomax #754 üzenetére

    Ön nyert! :DDD Szépen skálázódik a CF itt, meg kell hagyni. Már csak a kedves 290(X)/780(ti) tulajok eredményeit várjuk. Végülis szerencse, hogy épp arról nem jönnek eredmények, amiről a beszélgetés elindult.... :DDD

    (#755) ST05: Hoppá, gondolhattam volna, hogy a fű jobban fekszik a zöldeknek.... :C

    [ Szerkesztve ]

  • HSM

    félisten

    válasz gbors #758 üzenetére

    Nem értek egyet azzal, hogy a kommunikációval lett volna a baj. Ugyanis szvsz maga a koncepció változott meg, és ez a nagy baj. Arra gondolok, hogy régen (a radeonoknál a 6900-akig minden GPU pl.) az volt a koncepció, hogy úgy építették meg a kártyát, hogy az mondjuk 700Mhz-et tudjon, és akkor az a 700Mhz-nek megfelelő teljesítményt adta le 10%-os terhelésen és Furmark 110%-os műterhelés alatt is. Ennek megfelelően kicsit túl is voltak ezek a kártyák tervezve, úgyértem erősebb hűtő és VRM volt rajtuk, mint arra a mindennapi átlagos felhasználás megkövetelt volna. Ez az új koncepció, ami a 290-ekben bontakozott ki teljesen, ezzel ellentétben úgy működik, hogy van egy GPU, ami mondjuk tud(na) 1000Mhz-et, de a kari többi részét nem úgy méretezik, mint eddig, hogy az minden körülmény között tudja az 1000Mhz-et, hanem azt mondják, jó, ez legyen max 250W, és fogják a VRM-et és hűtést, belövik 250W-ra, és csinálnak egy BIOS-limitet 250W-ra, és mondjuk ez az esetek 50%-ában elég lesz az 1000Mhz-re, a maradék 40%-ben elég lesz mondjuk 700-900Mhz-re, a maradék 10%-ban meg mondjuk 500Mhz-re, miközben a csip folyamatosan az "éppen nem sülök meg" állapottól van néhány foknyira az alultervezett hűtő alatt, majdnem mindig konstans 250W-ot fogyasztva. Itt némi gonoszság (parasztvakító faktor) is felfedezhető, ugyanis a tesztekben szereplő eredmények az 1000Mhz-be fognak inkább esni, mivel a tesztek között van ideje visszahűlni a VGA-nak, nemúgy, mint egy egyórás folyamatos játék alatt, ahol sokkal kevesebb lesz az 1Ghz-nél az átlagos órajel.

    Ez amúgy a kártyatervezők/gyártók szemszögéből állati jó, ugyanis előre, pontosan ismert, milyen teljesítményű VRM és hűtő fog kelleni, és nem kell véletlenül sem túltervezni a kártyát, ami nyilván költségcsökkentő és a piacra lépést is gyorsítja, egszerűsíti.
    Ugyanakkor ha a saját, gamer és tech-kedvelő szemszögömből nézek a dolgokra, akkor borzalmasan rossz dolognak látom, hogy alultervezett kártyákat adnak horror áron, ami helyettem akarja megmondani, hogy működjön.... :(

    Arról nem is beszélve, milyen rossz tud lenni, amikor az ember belövi a játékát egy beállításra, és mondjuk 3 perc múlva lőheti be újra, mert már csak a 80%-át tudja a VGA a korábbi sebességének. Ha meg jön a nyár, lőheti be megint újra, mert megint esett 10%-ot a VGA sebessége. :DDD Nem véletlen volt régebben fix a VGA-k órajele azért. Ilyen ugráló órajelek mellett hiába optimalizálják ki a játékot, hogy mondjuk egy beállítás ne essen 30FPS alá, ha hirtelen elfogy az erő a VGA-ból, mert beindult a sziréna, hogy állj, 95 fok elérve... :DD

    Remélem nem baj, hogy reagáltam, bár nem nekem írtad. :B

    [ Szerkesztve ]

  • HSM

    félisten

    (#760) Tirexi, (#764) SzlobiG: Meg kell hagyni, nagyon mennek ezek a 780-ak. :K

    Remélem, 290(x) tulajok is mérnek majd egyet... :DDD No, meg beszámolnak róla, milyen órajelen ment valójában a kari, és milyen ventivel. :DDD

    [ Szerkesztve ]

  • HSM

    félisten

    válasz gbors #766 üzenetére

    Én se olvastam semmi ilyesmit. Ugyanis ez a saját véleményem. :P
    De szívesen megmutatom, miért gondolom így, bár nem biztos, hogy 100% tudományosan. :)
    Én először is a 7970 refiből indultam ki, amiről tudom (van olyan karim) hogy mire képes. Amúgy egy remekül megtervezett kari, simán bírja a gyári órajeleit mindenféle boost meg kutyafüle nélkül, power vírusokban is. Nem valami halk, de jól elbírja a hűtő, jól ki van találva, és megfelelő a VRM ereje is a GPU-hoz, még kisebb tuning mellett is. Nem kell 3000rpm körül járatni, mint a 290 és a 290x über módja, ami nekem már az elviselhetetlenül hangos turbinahang kategóriája.
    Neki így néz ki a VRM-je, a maga 6 fázisával: [link]. Volt belőle 2*8pines, 7 fázisos kiadás is, ami igencsak tuningbarát volt, tehát nem egy alulméretezett dolog volt ez. Namost itt van nekünk ez az új csoda, a 290X, másfélszer annyi tranzisztorral, 25%-al több memória-IC-vel, és még magasabb órajellel, és ugyanaz a 6 fázis mosolyog ránk: [link].
    Utánanéztem, nem volt egyszerű, de mindkettő kari ráadásul ugyanazon IRF6894-es MOSFET-eket használja, tehát ugyanaz a VRM vezényel a 290-eken másfélszeres tranzisztorállományt, ugyanazzal a platni-hűtéssel. Ígéretes. Ezenkívül a hűtők is ugyanazon Vapor-kamrás megoldások, ugyanazzal a bordázattal, felépítéssel, ventilátorral. [link] [link].

    Szóval, ha abból indulok ki, hogy a 7970 refi egy remekül megépített kari, megfelelő tartalékokkal, akkor ennek a másfélszeresének (mert ugye a gyártástechnológia nem változott, a tranzisztorok a hawaai-ban sem kérnek kevesebbet) ugyanazon hűtés és VRM édeskevés. Az AMD ezt megoldotta az eddigi "legfejlettebb" PowerTune technológiával, hogy ne okozzon gondot, mesteri módon egyensúlyozza a kártyát a működésképtelenség határán. :W Mérnöki szempontból ez bámulatos, hogy kb. azonos hűtéssel/VRM-el (költségmegtakarítás, nem kellett komolyabb PCB, VRM, hűtő) meghajtanak másfélszerennyi tranzisztort, de vajon jó ez a usernek? Nekem biztos nem.

    Az AMD szerint megfelelő a folyamatos 95 fok, de ha bárki utánanéz, mennyire jó ez a karin lévő kondenzátoroknak, nem fog szép dolgokat látni. Lejár a 2-3 év gari, és úgy fognak menni a kukába ezek a karik, hogy öröm (?) lesz nézni. Nem a GPU-nak lesz baja, hanem a tápkör fog elpukkanni, miután megszűnt a kondik töltéstároló képessége a kiszáradástól, és emiatt megsülnek a mosfet-ek. Arról nem beszélve, hogy a 95 fokos GPU-nál a kari hátulja/oldala/alja is mindenhol igencsak forró lesz, ami pedig a környezetében (alaplap) fogja megbosszulni magát, ha nincs tökéletes házhűtés, vagy még amellett is.

    Az "utolsó bekezdésről"... Szvsz ezek a refi 290-ek erődemonstrációnak jók, hogy az AMD velük megmutatta, milyen okos gyerekek, tudnak olyan fejlett energiamenedzsmentet, mint senki más, mert ez tényleg bődületes mérnöki teljesítmény, hogy bármilyen körülmények mellett tudja tartani a 95 fokot, se többet, se kevesebbet. Ettől függetlenül, mint VGA, szerintem alulméretezett, kerülendő termékek. Majd a rendes hűtéssel és VRM-el ellátott extra kiadások lesznek esetleg kicsit jobbak, minőségibb termékek. Kérdés, mennyire lehet majd szabadon állítani (vagy kikapcsolni) rajtuk a szuperfejlett energiakezelőjüket. :DDD

    Amúgy ami még érdekes olvasmány... [link] Bár erősen napellenzős PowerTune barát írás, de sok érdekes szempont van benne. Van egy újabb 2012-es kiadás, azt be se linkelem, marketing rizsa kb. már abban az egész. :DDD

  • HSM

    félisten

    válasz gbors #775 üzenetére

    Ami tény:
    A refi 7970 működik alulfeszelve olyan 35-38%-os ventivel, nyitott fülessel még éppen nem elviselhetetlenül hangosan, stabilan 80 fok alatt. Max 2000rpm, nem kellemes, de elmegy.
    A refi 290X a csendes BIOS-ával ugyanilyen hangos, de brutálisan antiboost-ol, és még így is konstans 95 fok. Ha pedig működni kezd (über bios), akkor megsüketülsz mellette, 2500rpm-en, amin megy ez is meg a 290 is, elviselhetetlenül hangos zárt füles vagy munkavédelmi fülvédő nélkül, a 95 fok pedig marad.

    Ezenkívül, ami tény: ha korábban volt dolgod passzív VGA-kártyákkal, akkor tudod, micsoda dolgokat tudnak művelni a maguk 80-100 fokos hőfokukkal a környezetükben és magukban is 2-3 éves távlatban, borzalom. Itt annyiból jobb a helyzet, hogy üresben nem 70-80 fok, hanem csak 40. Szóval, ha nem játszol sokat (napi 3-4 órát max) akkor azért olyan nagy baj nem lehet, de én ennél többet várnék egy csúcs-terméktől, minthogy 2-3 év alatt nem tesz komolyabb kárt a környező alkatrészeimben és önmagában. :U

    Ahogy írtam, nagyon bízom benne, hogy a gyártók fogják tudni ezt később orvosolni. Pl. egy Sapphire Toxic 7970 vagy Asus Matrix 7970 PCB/Hűtés szerintem elbírna már ezzel szörnnyel értelmes hőfokon, powertune disznólkodás nélkül is.

    (#776) Tirexi: "Vagy nem tudott mert az egész architektúra el van rontva és melegedik meg zabál a kártya amennyit csak bír."
    Nem az architektúra van elrontva, hanem a kártya VRM/hűtő része alulméretezve a refin. Kell rá rendes táp és hűtés. Ennyi.

    "Kíváncsi lennék miért nem jönnek már... Vajon mi lehet a gond?"
    Ugyanúgy, ahogy az NV csúcs-vgainál (emlékezz a Titán-ra vagy a 690-re) úgy itt is először csak refi kártyákat értékesíthetnek a partnerek. Aztán majd hirtelen jönnek a speckó kiadások, amint az AMD engedélyezi. Sajnos nem tudom, ez mikorra várható.

  • HSM

    félisten

    válasz Abu85 #778 üzenetére

    Gond egy szál se, így már értem. :R

    Dehogynem tudnának rá erősebb VRM-et tenni. :D Nézd meg 7970-ből pl. az Asus Matrix-ot, vagy MSI Lightning, vagy Sapphire Toxic. ;) Jócskán többet bírnak, mint az AMD 300W-os gyári 7970-es kártyája.
    Szerintem ezek a NYÁK-ok és hűtések gond nélkül bírnák a Hawaii-t ezen okos PowerTune nélkül is, nyilván nem véletlen drágábbak ezen kártyák. A hűtés már problémásabb, de érdekes módon, a 7990-nél meg tudták oldani a 375W-os TDP hűtését és táplálását is. ;)

    Szóval úgy gondolom, simán ki lehetett volna adni a hawaii-t az új powertune nélkül is, csak erősebb VRM-el, és hűtéssel, és az órajelek se lennének rosszabbak, sőt. ;) De majd úgyis kiderül, ha kijöttek ezen kártyák, hacsak az AMD nem fogja majd őket vissza mesterségesen.

    A GK110-ről nem tudok nyilatkozni, és az ottani BOOST-ról, tapasztalat hiányában. :(

    Én továbbra is úgy gondolom, inkább kicsit drágábban egy 40%-al túltervezett kártya Powertune nélkül, mint egy alultervezett, ami csak a powertune noszogatásával tud 40%-al gyorsabb lenni. ;)

    "tehát ha ennél lejjebb mennek a gyártók, akkor gyorsulni fog a termék"
    Hát ezaz, ami miatt kicsit aggódom... Miért baj az az AMD-nek, ha a jobban megtervezett, drágább kártya gyorsabb? :U Nekem ez teljesen jó lenne, hogy egy 95 fokra paraméterezett, rendesen lehűtött, 75-80 fokon folyamatosan 1Ghz-en "BOOST-oló" hawaii, ami legfeljebb mondjuk egy furmark alatt éri el a 95 fokot, és antiboostol... Nem ez lenne a normális?
    Vagy most mindenkinek úgy kell méretezni a kártyát, hogy még véletlen se lehessen gyorsabb az AMD alulméretezett refi kártyájánál, aminél még a saját kistesója is néha gyorsabb? :DDD

    (#780) gbors: Nem hiszem, hogy a mm2-re eső teljesítmény lenne túl nagy. :N Egyszerűen a refi hűtés csirke, halkan az alulfeszelt 7970-et is alig bírja el normális hangerőn. Persze, ha ráadod a fordulatot, és felveszed a fülvédőt, akkor brutálisan tud hűteni, csak oda tényleg ipari fülvédő kell az 5000rpm-es ventihez, mert az már tényleg az a kategória, amikor rádszól a szomszéd, ha este játszol, hogy nem kéne porszívózni ilyenkor....

    Azzal egyet értek, hogy rosszul szellőző házba mókuskerék-kifújós venti kell 150W felett.
    Ugyanakkor egy jól szellőző házban meg se szabad érezned 200-250W hőleadást. :N

    Nekem egy Silverstone FT01 házam van a gyári hűtésével, két 18cm-es néma venti hűti meg egy 12-es besegít, és vígan elbírja a 280X Vapor-X-et műterhelés és tuning mellett is, ahogy olyan 250W körül van a hőtermelése. De erre majd tesztelek egyet infrás hőmérővel, pontosan mennyire is. :K
    Mindenesetre egy 100 000 forintos kártyánál szerintem már elvárható, egy rendesen szellőző kuckóba kerüljön, ne egy 5000 forintos vacak házba.

    [ Szerkesztve ]

  • HSM

    félisten

    válasz gbors #793 üzenetére

    Pontosan. :K Egy jó nagy hőleadó felületű, sokhőcsöves hűtőt rá 2-3 axiális ventivel, és jó is. ;)

    A házhűtést kipróbáltam. Szerintem amúgy valahogy így kéne gyárilag kinézzen egy kártya, egy bő 20 perces műterhelés alatt (az alany egy Sapphire R9 280X Vapor-X alulfeszelve, fixált 55% ventivel): [link]
    Halkan megjegyzem, ez még a régi, 2.4.2-es kombustor, OpenGL2 módban, ami nagyobb felbontáson sokkal jobban izzaszt, mint az újabbak, és sokkal jobban, mint egy átlagos játék, és még egy átlagos GPGPU proginál is jobban.
    Ventilátor hasonló hangerejű volt, mint a refi 2000rpm-en, abszolút vállalható. Külön kiemelném bal felül a minimum/maximum FPS értékeket, és a szép vízszintes FPS logot jobbra, az AB monitorozó ablakában. Az órajelen is szépen látszik, hogy nem ugatot bele a dologba a Powertune (low level moitorozás volt).
    Így nézett ki a házban: [link] Szóval semmi extra, oldalról hangszigetelt habos oldallap, semmi trükk, a két 12-es venti pedig teljesen letakarékolva. Kábelek azért rendesen el voltak pakolva a légáramlat útjából, ez 2D-ben fotózva kevéssé látszik. :D
    Ja, igen, és 26 fok volt a szobában, látszik az SSD hőfokán, ami közvetlenül a gép aljában van, a bejövő levegőáram alatt. Szóval azt se mondhatjuk, hogy jégszekrény, meg tál, meg hasonlók.

    Természetesen ugyanezen beállítás játékok alatt jó 10 fokkal hűvösebb VRM-ek terén, és 2500 helyett 1600-at pörög a venti, néma csendben. Mondhatjuk, akkor nincs kihasználva a hűtés és VRM kapacitása. ;]

    Az infrás hőmérővel a legmelegebb, amit a kari mögött/körül mértem, 55 fok körül volt, picivel inkább alatta. A hűtőről olyan 50 fok körüli levegő távozott.

    Ami az NV bloweres megoldásait illeti, sajnos nem tudom, miben jobbak, ránézésre nem látszik lényeges különbség. Lehet, a Vapor kamrájuk erősebb, mert ami nekem nagyon fura, hogy lassan melegszik fel a refi 7970, és ha a hűtést feltekerem, lassan kezd el csökkenni a hőfok is, szóval úgy kicsit fura az egész, mintha lenne egy hőtároló középen, ami nem adná át elég jól a hőt a lamelláknak. De lehet, az NV-n a venti sokkal jobb, több levegőt mozgat talán halkan. Lehet a kettő együtt. De mondom, nincs NV-téren tapasztalatom, így csak találgatok, mi lehet.

    Ami azt illeti, azért az NV se az a hű, de csöndes kategória, ahogy láttam, pariban van a "csendes" 290x 2000rpm-jével gyárilag. Na, nekem az már nem kéne a játszós gépbe. :N A finomhangolt alulfeszelt Vapor összehasonlíthatatlanul halkabb, természetesen lassabb is. Csak arra célzok, azért az se maga a tökéletesség. Én sokkal jobban preferálok egy jóminőségű, halk, házba hűtős kártyát, amit szépen halkan könnyedén ki tudok szellőztetni, és akkor nem egy bővítőhelynyi helyen kell kipréselni a 300W hőt, hanem mondjuk elintézi a sok szellőző rács, meg a két 18cm átmérőjű venti. :)

    (#795) Abu85: Látom, továbbra is véded ezt a technikát. Kérdezem én, akkor amit írtam itt pár sorral feljebb, hogyan lehetséges? Érdekes, hogy a Tahiti se picike lapka, és mégis lehet olyan kártyát tervezni köré, ami műterhelés alatt sem sül meg, sőt, remekül elvan, igaz, nem is a legolcsóbb gagyi típus. A régi embereknek még volt annyi eszük, hogy a ventilátorral szabályozták a kártya hőfokát, normál terhelésen normál hangerőn ment, extrém terhelésen az idő mondjuk 1%-ban meg jól beindult a venti, és máris meg volt oldva a terhelésfüggő működés.
    Én továbbra is tartom, hogy az a kívánatos, hogy a kari teljesítménye úgy nézzen ki, ahogyan a linkelt képen látszik az AB monitorozó ablakában, nempedig úgy, ahogy a powertune mellett lenne, hogy addig vízszintes, amíg meg nem szólal a riasztó 95 fokon, és utána esés... :U

    [ Szerkesztve ]

  • HSM

    félisten

    válasz Tirexi #801 üzenetére

    Biztos vagyok benne, hogy rövidtávon semmi baja nem lesz 95 foktól. Ellenben 1-2 éves távlatban már lehetnek bajok. Illetve a VGA körüli brutál hő is okozhat gondot más eszközöknek.

    Amúgy nem minden AMD refi hangos. Az 5850-em teljesen jó volt gyárilag, 82-85 fok, viszonylag halkan. Icipici fordulatemeléssel max 75 fok. Amúgy alulfeszelve, tuning nélkül nálam a refi 7970 játék alatt elvan 1600-1900 rpm között szintén 75 fok körül, úgy nem olyan vészes az sem. Igaz, értelmes hangerőn a tuning kizárt azzal. :) Persze, 1000x jobb a némára hangolt Vapor-x-el játszani, ami ráadásul 1ghz-et bír teljesen némán, 70 fok alatt.

    Ez a hajszárítós duma ismerős valahonnan... Valami FX jut róla eszembe... ;] Meg azért a gtx480 is sokáig etalonnak számított,ami a forróságot és hangos működést illeti. Szval az NV-nek is van pár kevéssé jól sikerült refije.

    [ Szerkesztve ]

  • HSM

    félisten

    válasz Tirexi #803 üzenetére

    Minél hűvösebb a gpu, annál kevesebbet fogyaszt minden mást változatlanul hagyva. A kopter ha jól emlékszem gyári max 20w, de ugye csak ha maxon megy, mert pwm-es. [link] A gyári max 2700rpm-en ennek max a fele.
    De az AC hűtőn lévő 3 venti is fogyaszt, nagyságrendileg hasonlóan, szóval nem innen jött a difi hanem a hőfokból.

    A mellette lévő hangkari nem szeretné szvsz a 290 95 fokát. :N

  • HSM

    félisten

    válasz Abu85 #811 üzenetére

    Elfeljtessz egy nagyon fontos feltételt. Mégpedig azt, hogy a Hawaii csak a jelenlegi hűtés és PCB mellett lenne képes legfeljebb 600Mhz-re DVFS nélkül. Mi következik ebből?
    -Megoldás A: marad a kari költsége, nem nyúlunk hozzá, megoldja a DVFS, a user meg néha szív, ha játszana, melegben duplán szív, de a review-okban úgyse lesz ez benne.
    -Megoldás B: teszünk rá másfélszer akkora hűtőt és VRM-et, és mehet a kukába a DVFS, nincs rá semmi szükség. :)

    Miért választották mégis az A megoldást? Tök egyértelmű, sokkal OLCSÓBB. A hatékonyság meg egy marhaság, amivel a usert meg lehet etetni, milyen jó neki, hogy valójában sz@rt adnak neki jópénzért. Ugyanis egyszer beletervezik a csipbe a DVFS-t, és onnantól működik (egyszeri, fix költség), míg a B megoldás minden egyes legyártott kártya költségét megnöveli.
    Ettől függetlenül, a user szempontjából sokkal jobb lett volna a B verzió szvsz, mégha adott esetben a végfelhasználói ár mondjuk emiatt 10-15 000 forinttal több is lett volna a végére. Mert kb. ennyivel került volna többe egy nagyobb VRM-el és hűtővel a kártya gyártása.

    Tudok neked remek példát, a legolcsóbb 7950-ek, illetve a refi BOOST edition 7950. Egy vicc volt már az is. :U 65 000 volt 75 000 helyett és cserébe agyon antiboostolta magát, miközben egy jobb 75 000 forintos 7950 nemhogy antiboost, de hűvösebben elketyegett 1100-1200Mhz-en szikla szilárdan, mint a másik a gyári 850Mhz-ért küszködve. Kérdezem én, megérte? :U Azért ilyen szempontból a silány kártyákkal tapasztaltak okán nem véletlen, hogy a boost-tól menekült majdnem mindenki a 7900 topikban.

    (#818) gbors: Itt a fő baj, hogy a vásárló kicsit (de inkább nagyon) át van verve. Mert az egységsugarú user megnézi a reviewt, és mit lát? Messze le van verve minden konkurencia, olcsóbban. Nyilván boldogan megveszi. Aztán majd jön a nyár, a meleg, meg komolyabb APP-ok, és egy jobb Tahitis kari gyorsabb lesz ennél az amúgy másfélszer annyiba kerülő csodánál, mert azon komoyabb hűtő és VRM van, és halkan, hűvösen fogja körberöhögni a 600Mhz-eken 95 fokon hajszárító-módban görcsölő nagytesóját. :U Persze, ez már nem fog a review-kban látszani. Aztán ezekből a userekből lesznek teljesen jogosan, akik soha többet nem akarnak majd piros kártyát. Persze, csak ha kiderül a turpisság, vélhetőleg (sajnos) a userek kevésbé tech-kedvelő többségénél tartok tőle, hogy nem fog.

    (#819) Abu85: Attól, hogy az egységsugarú user nem sokdiplomás, még nem biztos, hogy hülye. Most kicsit téged érezlek magas lovon, ahogy véded az AMD mérnökeit. Zseniális emberek, ez tény, de mivel egy vállalat alkalmazásában dolgoznak, sajnos ott állnak mögöttük a menedzserek is a különböző profit-várakozásokkal. :U
    Marha egyszerű a megoldás. Rendes karit kell gyártani, ami nincs alulméretezve, és akkor nem kell sokoldalas, érthetetlen dokumentációkkal megmagyarázni, miért NEM TUDJA a hardver, ami rá van írva.
    A régi kártyákkal nem voltak ilyen gondok. Ott nem volt mit megmagyarázni. Az egyszerűen csak tudta, amit kell. Az 5850-em is furmark alatt is 725Mhz volt (igaz 90 fok GPU, 100 fokos VRM, de stabilan bírta nyáron is, gyárilag) és játék alatt is 725Mhz volt. Nem volt mit megmagyarázni, működött, ahogy kell. ;)

    [ Szerkesztve ]

  • HSM

    félisten

    válasz Abu85 #822 üzenetére

    "Ennél jobb PCB-t nem fog kapni semelyik sem. Ez így is lényegesen drágább, mint minden ma létező VGA PCB-je. A nem gyári megoldások olcsóbb VRM-et kapnak. Ki van zárva, hogy bárki ezekre a csúcskategóriás alkatrészekre építene."

    Ha valóban ez a legdrágább létező PCB, akkor az az 512bites memória miatti sok réteg miatt van, nem a csúcskategóriás VRM-től. :N Érdekes, a 7970 refiből tudtak egy erősebb 7 fázisost csinálni a 6 fázisú mellé, itt mi akadálya van ennek? Szvsz semmi. Az máris 16%-al erősebb VRM, és még semmi komoly módosítást nem írtam, minthogy pl. két külön Chil vezérlőre tenni a ramokat és a GPU-t, máris mehetne az egyik vezérlő mind a 8 fázisa a GPU-nak. Ez se lenne hatalmas, költséges bővítés. :U

    Amit a munkafolyamatokról írsz az 5 éve is így volt, és 10 éve is. Akkor is volt játék/program, amiben izzott a kártya, volt ahol alig mozdult meg. Csak régen az izzasztó programokhoz volt méretezve, így átlagos használat mellett halkabb és hűvösebb is maradt. A 290X-et meg bekalibrálták a leglightosabb terhelésekre.
    A szabványos 300W-ról pedig annyit, hogy lehet az több is, nem egy példa van rá, elég talán, ha csak a 375W-os 7990-et említem. Bár kicsit furcsállnám, ha annyira szüksége lenne, ha a 7990 6GB memóriája és 8,6milliárd tranzisztora belefér a 375W-ba, akkor csak elég a 290X 6 milliárdjának és 4GB memóriájának 300W. :U

    Amúgy kipróbáltam a kombustort a refi 7970-en. Ugyanaz az ASIC %, mint a Vapor-X-em, talán még kevsebb, úgyhogy ugyanazzal a beállított feszültséggel elvileg még kedveztem is neki. A szobában néhány fokkal (2-3) hidegebb volt, mint a Vapor-X tesztemben, és ezt a kártyát is hűtötte hátulról egy 12cm-es venti, pont mint a Vapornál. Azért ebből látszik, hogy ezt a kártyát rendesen méretezték, mert felemelt power limittel, DVFS nélkül, műterhelésen is elfogadható paraméterekkel működött, a 10% tuning ellenére is éppen elérte a venti műterhelésben, amit a 290 egy lightos játékban produkál tuning nélkül, csaképpen ez nem 95 hanem csupán 80 fok mellett. [link] Összehasonlításul linkelem újra a Vapor-t: [link].
    Az FPS értékek centire megegyeztek. Persze, a Vapor úgy vert rá 10 fokot a refire, hogy közben melegebb volt a szobában, és még mellette jóval halkabb is volt a hűtése. Bár nem mondanám úgy már azt se csöndesnek, de nagyságrendi a különbség 2500rpm-en üvöltő refi 7970/290 borzalmas zajához képest.

    Igazából csak azt akartam kihozni ebből, hogy a jelenlegi 7970-eknél is már vannak a refinél erősebb megoldások. A minősége se lehet rosszabb a Vapor 280X-nek, mivel ugyanúgy IR Direcfet van rajta [link], mégha nem is pontosan ugyanaz a típus, ami a refi 7970/290X-en, de a képemből is látszik, hogy nem teljesít rosszabbul.
    Ráadásul ez a 280X Vapor ez nem is csúcs, amit ebből a szériából kihoztak, egy Matrix vagy egy Toxic lényegesen erősebb VRM-el szerelt. ;)

    Ja, és mégvalami. A Kombustor teszt alatt a komplett gép konnektorból kért 350W-ot. Ez az üresjárati 74W-hoz képest azt jelenti, hogy ha levonom a radeon 12W üresjáratát (legyen 14W konnektorból) tehát ha 350W-60 azaz 290W volt a VGA és CPU fogyasztása a konnektortól. A CPU-ra még vonjunk le egy 10-est, kb. annyi lehetett a Haswell Pentium alatta, korrigáljuk a CM GX 550W táp maximum 86%-os hatásfokával, és máris azt kaptuk, hogy durván 240W lehetett a komplett VGA fogyasztása ebben a teljesen szélsőséges műterhelésben. Ez azt jelenti, hogy a Hawaii-nak is hasonló körülmények között legfeljebb 40%-al lehetett volna többet kérni, mivel ennyivel van benne több tranzisztor, ami még mindig csak 336W, ami nem sokkal több, mint a 300W-os limit.

    Szóval továbbra is meggyőződéssel állítom, hogy könnyedén lehetett volna mindenféle DVFS (és a felhasználók "átverése") nélkül is elég erős hűtést és VRM-et tenni a Hawaii alá, a normális hőfokú, hangú működéshez, ráadásul úgy, hogy minden körülmény mellett tudja tartani minden mukafolyamatban az 1Ghz-et, csak egy kicsit több anyag kellett volna a kariba. ;)

    [ Szerkesztve ]

  • HSM

    félisten

    válasz Abu85 #828 üzenetére

    Najó, de ha ugyanabból a cuccból nem 6-ot teszel rá, hanem 8-at, akkor máris 8 felé oszlik az áramerősség, tehát a VRM nem jobb lesz, de ennyivel erősebb. ;) Ez kapásból 33%. Ez máris nagyjából jó is lenne a tranzisztortöbblet alapján a Hawaii alá. :) És ne mondd, hogy ettől csődölnének be a gyártók. :N A millió rétegű PCB-hez képest plussz két fázis a hozzátartozó kütyükkel kb. semmi.

    Amúgy a Toxic VGA-ját is ha megnézed a Sapphire-nek... Azért tettek bele anyagot. Nem csak a marketing hajtja ám. ;)
    Ráadásul nem fázisonként 2, hanem 3 FET van rajta, ami tudomásom szerint terhelhetőbbé teszi megintcsak. [link]

    [ Szerkesztve ]

  • HSM

    félisten

    válasz Abu85 #832 üzenetére

    Na, végre, eljutottunk a probléma gyökeréhez. Igen, itt a bibi! Az OEM-ek. Oda ez a DVFS maga a megváltás, mert az OEM-et a szabvány, megbízhatóság, tervezhetőség, érdekli, ehhez képest így tényleg maximalizálva van a kari teljesítménye. :R Ugyanakkor az a réteg, aki a dobozos terméket veszi a boltban, és nem raklapos áron a gyártótól, oda ez a DVFS értelmetlen és elfogadhatatlan. Oda ugyanis a jó megoldás az lenne amit írtam, 350W TDP, amibe kényelmesen befér, mondjuk 8 fázisú VRM, hogy bírja a TDP-t meg egy rendesen méretezett hűtő. Halkan megjegyzem, én marhára nem lennék elégedett, ha bárkitől vennék előre összerakott konfigot, és egy olyan hangzavart keltő VGA dolgozna, mint egy refi 290 vagy 290X.... Szval erre tényleg van kereslet? :DDD Vagy ez nem a home usereknek lett kitalálva?

  • HSM

    félisten

    válasz Abu85 #836 üzenetére

    Az alaplapgyártóknak mindegy, mennyit vesz fel a VGA a tápból. A PCI-E-ből be kell lőni, hogy max 75W (de lehetőleg annyit se) és jó is. Két 8-tűs tápcsatiról meg vígan fel lehet venni a szabványt betartva is 300W-ot. Esetleg tesznek rá egy plussz 6-pinest még. Ahogy írtam, a 7990-nél is meg tudták oldani a 375W-ot, és nem égtek le az alaplapok. :U De amúgy bőven van annyi tartalék a két 8-as csatiban, hogy röhögve mehetne rá 350W. (Ha jól tudom, 500W felett tudnak, 8 vagy 9A tüskénként gagyi tüskés olcsó tápnál. Csak az ATX szabányban halálra túl van biztosítva.)

    [ Szerkesztve ]

  • HSM

    félisten

    válasz Tirexi #847 üzenetére

    Az egyes pontra annyit írnék, hogy bár bőven vannak rossz AMD driverek, 7970-el eddig mindennel tudtam megbízhatóan, képhibák nélkül játszani, szóval globálisan kijelenteni, hogy rossz a driver minőség, erős túlzás. Tény, hogy a friss kütyükre mindig szokott kelleni 2-3 hónap legalább, mire rendes driver jöjjön hozzájuk, de ezt NV-nél is tapasztaltam régebben.

    A 2D fogyasztás szvsz nem gáz, viszont, a multimonitor már necces, a videólejátszós meg egyenesen röhej. Már a 7970 se volt túl takarékos a maga 40W-os videólejátszós extra fogyijával, de ez rádupláz majdnem. Elég szánalmas, hogy a 3570K-m szoftveresen 10W-ból lejátszik egy FullHD h264 videót (azt végképp hagyjuk, hogy az HD400 igp meg szűk 2W-ból), ami cakk pakk 80W konnektorból, míg ugyanez a 7970-en 115-120W. Youtube-on egy videót nézve is ugyanez. A Hawaii meg még rátenne egy 30W-ot. És ez még nem is egy Z87 rendszer, ami mégkevesebbet fogyaszt üresben. Ott már a Hawaii-al dupla lenne a fogyasztás a CPU-shoz képest. Szerintem amúgy ez van a leginkább elszúrva abban a kártyában a gyári hűtésen kívül. :DD

    (#851) Tirexi: Én csak egy dolgot nem értek... Ha elégedett 780SLI felhasználó vagy, akkor miért fáj neked ennyire, hogy vannak, akik vesznek olcsón (szerintem a hibái miatt állatira nem éri meg amúgy és nem olcsó így mert szar) 290/290x-et, és utána szívnak a bénaságai miatt? :DDD

    Csak mert én meg elégedett 7970/R9 280X felhasználó vagyok, se az NV topikot nem nézem, se a 290 topikot, nem érdekel, mert jó ami van. :))
    Ide nézek csak be néha, vannak sokszor érdekes témák. :)

    [ Szerkesztve ]

  • HSM

    félisten

    válasz Tirexi #853 üzenetére

    Nézd, bizonyos szempontból megváltó. Ugyanis aki korábban szeretett volna egy 7970-nél vagy GTX680-nál gyorsabb kártyát, csak a GK110-ek voltak horror árban ilyen olyan néven. Most pedig az AMD kihozott egy ugyan nem kompromisszummentes (hogy nagyon finoman fogalmazzak), de cserébe a sebességéhez képest bitang olcsó kártyát. Pár hónapja a sima, nem Ghz Edition 7970-ek mentek annyiért, mint a sima 290-ek most. :U

    De én is megtaláltam a számításom, a Tahiti olcsósítása miatt remek áron tudtam venni (~86K) egy szuper, néma hűtésű, és ahhoz képest bitang gyors és viszonylag kedvező fogyasztású, szuper építési minőségű Vapor-X R9 280x kártyát vatta újonann. :) A 290-el szívóknak pedig meghagyom a problémáikat, én örülök annak a karinak. ;]

  • HSM

    félisten

    válasz Tirexi #855 üzenetére

    Marha egyszerű. Ha valakinek fontos, hogy egy termék magas minőségű, túltervezett legyen, akkor miért nem ilyet keres? Miért egy ismerten NEM ILYEN termék topikjában kell siránkozni? Nem értem. Miért van mindenki meglepődve, hogy ekkora teljesítményt vadi új kártyával ilyen áron nem lehet csak úgy előrántani, valahol kompromisszumokat kell kötni? :U :W

    Vagy B-verzió, meg kell várni a drágább, jobban kiépített extra kiadásokat. Ennyi.

    (#860) Casanova*: Szerintem nem lesz procilimitje. De nem azért, mert az FX 6300 olyan erős, hanem azért, mert az alsó kártya 90 fokos NYÁK-járól amit be fog szívni felső kártya, az 500Mhz-re nem lesz képes így, és ugye a CF a lassabb kártyához alkalmazkodik. Jópofa lesz, talán meg fogja tudni közelíteni alulról egy csendes profilú 290X sebességét másfélszerannyiért. :C

    (#863) Tirexi: Tök felesleges egy 250 000 forintos terméket hasonlítani egy 50 000-eshez.

    (#864) Casanova*: "pont úgy vannak kiszámolva,hogy a gpu előbb fogy ki,mint a vram."
    Ezt vajon a GTX690 tervezője is tudta? ;]

  • HSM

    félisten

    válasz Tirexi #866 üzenetére

    Oké, de egyszerre nem igazán lehet olcsó és kompromisszummentes is. :DD Ez a lényeg. :C

  • HSM

    félisten

    válasz Abu85 #890 üzenetére

    "Olyan gyorsnak kell lenniük, mint a referenciamodelleknek."
    Ez komoly? Ugyanolyan vacak throttlingolós antiboostnak kell lennie 80 fokon a speckó kiadásoknak is? :Y

    (#891) Loha: Csak kérdés, mi marad a usereknek... Nem biztos, hogy a legjobb csipeket fogják rátenni a sima 780-as GF-re...

    [ Szerkesztve ]

  • HSM

    félisten

    válasz Abu85 #894 üzenetére

    "Enélkül ott vagyunk, ahol kép éve, hogy 10-15 wattra is kerülünk a limittől."
    Hú, ez lenne a nekem való kártya. ;] Halk, hűvös, nem boostol se fel se le, és túlméretezett hűtő/VRM a legkevésbé sem kihasználva rajta. :C

    (#900) players111: Én értem... Ha a 95 fokos targetes refit lehűtöd 55 fokra, akkor folyamatosan maxon fog boostolni, hiszen melegedhetne, jóval gyorsabb leszel a refinél. Csaképpen neked ilyet nem adhatnak el a a gyártók gyárilag, hiszen a nem-OC-s példányoknak olyan gyorsnak kell lenni, mint a refinek. Tehát lejjebb kell venni a "cél" hőmérsékletet, hogy ugyanúgy antiboostoljon, mint a refi, csak ne 95 fokon, hanem mondjuk 80-on. Ezt veszem ki Abu szavaiból.

    Ebből az következik, hogy az extrahűtősöket ugyanúgy be kell masszívan hűteni a target alá (ami ráadásul azokon kisebb lesz), ha ki akarod belőlük hozni a maximumot.

    (#902) Tirexi: Abu arra gondolt, hogy amíg nem 95 fok, addig ezerrel BOOST-olja magát, hiszen melegedhetne még, nincs elérve a limit. ;)

  • HSM

    félisten

    válasz WaterWawe #905 üzenetére

    Igen, az még beleköphet a levesbe. Bár a netes tesztek alapján nem ettől antiboostol. :)

    (#906) Locutus:"95 fokon visító kártya, ami 3%-kal gyorsabb, mint az nvidia féle 80 fokon halkan üzemelő."
    Ezt azért csúnyán elferdítetted. Az NV kártyáa is könnyedén belenyal a 85 fokba, ezenkívül halknak szvsz a legkevésbé sem nevezhető. :N Tényleg szignifikánsan jobb ahelyzet, de hogy halk.... :DDD

  • HSM

    félisten

    válasz Loha #913 üzenetére

    Ha az nem is, de a 780 azért jelen pillanatban annak tűnik. :) (Általában jól el is püföli. :DDD ) Igaz, a Mantle-t nem tudja, de nem látunk a jövőbe, mit fog tudni kihozni a karikból és az mennyire rendezi majd át a piacot.....

    [ Szerkesztve ]

  • HSM

    félisten

    válasz Tirexi #915 üzenetére

    Viszont ha így újabb címekben az R9 280X-em véletlen utolérné a GTX780-akat, akkor azért lenne némi gúnyos mosoly az arcomon. ;]
    Persze, ha semmivel se lesz gyorsabb, mint most, akkor sem leszek szomorú. :) De a lényeg, hogy senki nem tudja még, hogy fog ez a Mantle dolog elsülni....

  • HSM

    félisten

    válasz Tirexi #918 üzenetére

    Nekem is kettő van a 7970-ből. Azaz az egyik 280X. Igaz, játékra csak a 280X-t használom, mert utálom az AFR miatti extra lagot. De semmibe se telik betolni a másodikat kis benchmark alázásra, ha ez kell a gúnyos mosolyhoz. :P
    Addig felveszem a fülvédőt a refi 70-esemhez, és akkor a tuning is mehet rá 1000-el. ;]

    [ Szerkesztve ]

  • HSM

    félisten

    válasz WaterWawe #920 üzenetére

    Persze. Csaképpen erős kétségeim vannak afelől, mennyit fog egy NV kártya profitálni egy GCN képességekhez szabott API-ban, amikor csomó funkciót nem tud. :U Ha egyáltalán kiadnak hozzá támogatást.

  • HSM

    félisten

    válasz WaterWawe #923 üzenetére

    A DX11 marad, a Mantle-re meg nem lesz nehéz megírni, mert eléggé hasonló a konzolok programozásához. NV-re pedig marad a DX meg az OGL. Ja, adott esetben itt az NV tulajok lehet, kimaradnak a jóból. :U

    De nem látok a jövőbe továbbra sem, mi lesz pontosan. :N

    Leírom mégegyszer, hiába nyitott az API, és lesz elvileg támogható, ha jópár dolgot nem tudnak belőle az NV jelenlegi GPU-i megvalósítani. :U

    [ Szerkesztve ]

  • HSM

    félisten

    válasz WaterWawe #926 üzenetére

    Mi az amit nem tudnak? Mondjuk kezdhetnénk a DX11.1, DX11.2.... :U De jasvalom ezt a két írást: [link] és [link].

    (#929) KAMELOT: Mi köze a Mantle-nek az elszúrt agyonolcsósított 290-ekhez? Olvass kicsit vissza, öntöttem én rájuk elég savat a vacak hűtés és alultervezett VRM miatt. ;)
    Nekem teljesen jó lesz a Mantle a fullos, minőségi, feleslegesen túltervezett R9 280X Vapor-X-emmel. ;]
    A 290 nyűgjeit, meg a driveres szívást pedig meghagyom az early adoptereknek.

    [ Szerkesztve ]

  • HSM

    félisten

    válasz Tirexi #932 üzenetére

    Hagyjuk már ezt... Mert az nv-nél nincs ugyanannyi cincogó VGA, ugyanmár. Ez már tényleg gáz, amit műveltek. Egész nap azt nézitek, hogy éppen kinek mi baja van a másik oldalon. :F Olvassátok az NV topikot inkább. Én se NV topikot olvasgatok AMD karival, hogy utána az AMD topikban jól körberöhöghessem azt, akinek baja akadt NV-vel. :(

    Halkan megjegyzem, nem megfelelő minőségű tápok esetén ugyanúgy előjöhet, vagy silány alalappal, egyáltalán nem biztos, hogy a kártya hibája. :U

    Na, akkor én is linkelnék párat. 3:00-tól:[link]
    "And there! We have the wonderful buzz on my one thousand dollar EVGA GTX Titan..."
    Besírtam. :C :C :C
    De van még: [link] [link]
    De csak írd be Youtube-ba hogy GTX 780 coil whine, hosszú listád lesz. ;)

    Én is tudok trollkodni, ha ez a cél.... :U

    Szóval ennyit arról, hogy "amilyen olcsó olyan is".... Nesze neked 1000 dolláros GTX Titan. Ő sem tudja kijátszani a fizikia törvényeit, és mégkevésbé hibátlan. Minő fájdalom...

    [ Szerkesztve ]

  • HSM

    félisten

    válasz SzlobiG #934 üzenetére

    Érdekes, nálam is volt 1db 7870XT, 1db 7950, 4 különböző 7970 (egyik 280X pontosabban) és egyik se cincogott említésre méltó módon, se Photoshop, se HW gyorsított Firefox, se semmi alatt. Az igaz, hogy a refi 7970 a legcincogósabb az összes közül, de az is csak igen közelről hallatszik, és csak akkor, ha valami szélsőséges terhelést teszek rá alig tekerő venti mellett. Szóval azért ez sok dolgon múlik. Az 5850-em, meg a régi 4890 hajlamos volt cincogni, de az se volt vészes, vagy idegesítő mértékű.

    [ Szerkesztve ]

  • HSM

    félisten

    válasz SzlobiG #936 üzenetére

    Nálam is igen csendes a gép, nulla közeli az alapzaj, mostmár a tápom is passzív, bár a procira visszatettem egy letakarékolt ventit. 700rpm-en megy a házban két 18-as venti (18dBA), meg egy 12-es, jól letakarékolva. Jó a fülem, háklis vagyok a zajokra. Mondjuk nekem hangszigetelő habos az oldallap (Silverstone FT01 ház amúgy és gyári ventik benne), lehet az picit segít, nem teli lyuk, mint a HAF. A procihűtő is gumibakokon lóg, egy AC F12-es. [link]
    Konkrétan azért nincs HDD a gépben, mert a hangszigetelő hab mellett is zavart a forgási zaja. Pedig halk WD típus volt, gumibakos rögzítássel. A leghangosabb része a gépnek a külső házba tett 2TB-os WD green winyó, de szerencsére ott ki tudom kapcsolni. ;]

    Mondom, rengeteg dolgon múlik. Driver, beállítás, táp, alapalap. Bármi nem klappol a képbe, már cincoghat. Szóval azért általánosságban nem lehet kijelenteni, hogy AMD cincog, NV pedig nem. ;)

    [ Szerkesztve ]

  • HSM

    félisten

    Egyébként csak halkan jegyzem meg, minden szériából vannak hangosabb és halkabb darabok. Nekem van pl. Sapphire 280X Vapor-X-em, teljesen jó, nem is hangos, nem is meleg, igaz, 10%-al többe került a simáknál, de maximálisan megérte.
    A 7950 pl. pont az a kártya volt, amit szerettek a gyártók agyon spórolni, sok volt a silány minőségű, de ez kellett ahhoz, hogy olcsó legyen. Viszont voltak kitűnő példányok is, igaz, azok nem voltak olyan olcsók, pl. Vapor-X, vagy a korai PowerColor V2-k... Azokon nem is találkozni 100 fokos VRM-el még tuning alatt sem.

    [ Szerkesztve ]

  • HSM

    félisten

    válasz Dr.FantastiK #949 üzenetére

    Nem volt olyanom. Viszont ugyanazt a max 300W-ra méretezett hűtést és VRM-et kapta, mint a refi 7970, pedig már az se volt éppen néma és jéghideg (olyanom van is egy itthon), de éppen jó rá. Itt viszont másfélszeres tranzisztormennyiséget kéne lehűteni/megtáplálni ugyanazzal. Szval nekem a 2700rpm-en üvöltő venti 95 fokos GPU-val és tuningmentesen játék alatt 80 fokos VRM-el nem pálya. :N Ráadásul nagyobb terhelésen vagy melegben vissza is fogja magát, leveszi az órajeleket, hogy ne süljön meg, ezt a tesztek bizonyították.
    Ellenben pl. egy Sapphire Tri-X 290-est szívesen elfogadnék, arra szépen rátették a hűtést, amit kellett. :R
    Az X-esnek a jelenlegi árazás mellett semmi értelmlét nem látom, jóval drágább, alig gyorsabb a simánál.

    [ Szerkesztve ]

  • HSM

    félisten

    válasz Dr.FantastiK #951 üzenetére

    Vízzel tuti szuper egy FC blokkal. :K De én nem akarnék vizezni, szóval nekem olyan kártya kell, ami gyárilag jó.

  • HSM

    félisten

    válasz Dr.FantastiK #953 üzenetére

    Az 100% ugyanaz, csak a BIOS-a frisebb, de leginkább az se. :D Nekem olyan van, szeretem. :) Elvileg gyorsabb a 290 amúgy jóval, de ami nekem tetzsene (Sapphire Tri-X) nem kapni még és drága. 86K-ért jobb vétel volt nekem a 280X vapor-x.

  • HSM

    félisten

    Unalmas már ez a szájkarate... :U Majd ha lesznek konkrét tények, akkor lesz miről beszélni.
    Jelenleg annyit tudok biztosra, hogy mindent elvitt eddig a 280X-em full-hd-n, és maximélisan meg vagyok vele elégedve. :) Valakinek meg az NV jött be. De erről feelsleges sokoldalas vitát nyitni.

  • HSM

    félisten

    válasz norb55 #960 üzenetére

    "R9 seriát nagyon elcseszte az AMD, ezt kár szépíteni. :D"
    Már ebből az egy mondatodból sugárzik, hogy fogalmad sincs, miről beszélsz. :N
    R9-280X-em van, ami egy az 99%-ban egy átnevezett 7970 Ghz. :U Nem tudom, mi bajod ezekkel a karikkal, évek óta elérhető, bizonyított cuccok, jó ár/érték aránnyal. Nyilván nem izom-GK110-ek ellen készült, mint a 780, 780Ti és barátai, de nem is azon az áron van... Vapor-X hűtéssel került 86K-ba, halk hűvös, és nem fogyaszt sokat, és az igényeimet sebesség terén is bőven hozza, pedig én elég háklis vagyok rá, ha valami nem úgy fut, ahogy kéne.

    Ami pedig a 290-eket illeti.... Szerintem is kabaeré az a hűtő, amit rátettek a refire a 7970-ről. Arra jó volt anno, de egy másfélszeres méretű csipre rátenni nagy ökörség volt, nyilván rá akartak licitálni árban az NV-re, így sikerült. De vannak kitűnő gyártói megoldások (Sapphire Tri-X pl.) ami minimálisan drágábban mindenféle throttling mentessé és hűvössé teszi a karit halkan kb 10% felárért, ami simán megéri szerintem.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák