Hirdetés

Ilyen bankrablás eddig még nem fordult elő

Amikor 2013 végén egy kijevi bank egy pénzkiadó automata furcsa meghibásodásának kivizsgálására kérte fel az orosz Kasperskyt, valószínűleg még senki nem sejtette, hogy milyen felfedezéshez vezet majd a vizsgálat.

Hirdetés

A történteket a Kaspersky holnap kiadandó jelentését feldolgozva a The New York Times cikke ismertette szombaton. A szóban forgó bank azért értesítette a biztonsági céget, mert egy ATM-jük látszólag véletlenszerű időpontokban anélkül kezdett el egyszer csak bankjegyeket kiadni, hogy kártyát helyeztek volna el benne vagy megnyomtak volna rajta akár egy gombot is. A kamerák rögzítették, hogy ezekben az időpontokban az épp az automatánál lévő személyek besöpörték az ingyen pénzt.

Ám a tüzetesebb vizsgálat kiderítette, hogy még ez volt a legkisebb baj: kiderült, hogy a bank belső rendszerében a tranzakciókat intéző és felügyelő alkalmazottak gépein már hónapok óta olyan malware volt telepítve, mely rögzítette az összes tevékenységüket. Az így megszerzett információk nemcsak arra voltak alkalmasak, hogy a fenti egyszerű trükkel készpénzhez juttassák a bűnözői csoport segédmunkásait, hanem természetesen nagybani lopásra is: az eddigi eredmények szerint a világ 30 országában (például Oroszországban, Japánban, Svájcban, Hollandiában és az Egyesült Államokban) több mint száz pénzintézetbe juttatták el a kártékony kódot, majd több száz millió dollárnyi pénzt utaltak át e célra létrehozott számlákra. A Kaspersky szerint eddig 300 millió dollárnyi kárt már bizonyítottak, de a végösszeg valószínűleg közel lesz az egymilliárdhoz.

Kaspersky Carbanak

Az esetet jelezték a hatóságoknak, és mivel jelenleg még folyik a nemzetközi összefogással megindított nyomozás, valamint az érintett bankokkal is megállapodtak, a Kaspersky egyelőre nem fedi fel, mely bankokat lopták meg e módszerrel.

Annyi információt kiadott a Kaspersky egyik vezetője, hogy a Carbanak nevet adták a malware-nek. Az akciósorozat a biztonsági vállalkozás megítélése szerint valószínűleg az eddigi legprofesszionálisabb digitális bankrablás.

Ezt a kijelentést a módszer vázlatos leírása nem feltétlenül támasztja alá, inkább amiatt találhatják különlegesnek, hogy a bűnözők két éven át voltak képesek rejtve tevékenykedni. A Carbanak eljuttatásához egy már sokszor bevált technikát választottak: banki kollégáik nevében fertőzött e-maileket küldtek az alkalmazottaknak, abban bízva, hogy megnyitják azokat. Ha megtették, a vírus azonnal feltelepült az áldozat gépére.

Kaspersky Carbanak

Az már valóban különlegesnek számít, hogy mire használták fel a távoli hozzáférést: képernyőképeket és videókat készítettek a dolgozó tevékenységéről. Minderre azért volt szükség, hogy megismerve a szokásokat, a napi rutinokat stb. „belebújhassanak az alkalmazott bőrébe”, vagyis olyan módon indíthassanak tranzakciókat, hogy az ne keltsen gyanút. Valószínűleg ennek alkalmazása adja a hosszú rejtőzködés sikerének a kulcsát.

A lopáshoz használták a két bevált formát – az említett ATM-es trükk, illetve az egyszerű átutalás –, de a nagy összegeket nem így szerezték meg, hanem egy szinte pofátlan módszerrel. A rendelkezésre álló információk alapján banki alkalmazottként módosítottak egy számlaegyenleget: a rajta lévő ezer dollárt átírták mondjuk tízezerre, majd kilencezret átutaltak egy külső számlára – így a számlatulajdonos nem fogott gyanút, a bank pedig a legközelebbi egyenleg-ellenőrzéskor csak törte a fejét, hogy mi történt.

Azóta történt

Előzmények

  • A pénzügyi cégek harmada szerint olcsóbb kártérítést fizetni, mint védekezni

    A kibervédelem terjesztésében érdekelt Kaspersky Lab felmérése szerint a pénzintézetek jelentős része úgy ítéli meg, hogy jobban járnak, ha utólag fizetnek a károsultaknak.

  • Akik szeretik a hétfőt, mert pénz áll a házhoz

    A Kaspersky biztonsági cég egy olyan malware-t fedezett fel, mely lehetővé teszi, hogy a bűnözők kirámolják a pénzkiadó automatákat.