Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Rakeem

    aktív tag

    Sziasztok!

    Panel lakással kapcsolatos kérdéssel állok szemben.
    A lakáselosztóba a villanyóra felöl 5 kábelér jön be. 3 fekete, 1 kék és egy piros. Értelemszerűen 3 fázis egy nullavezető és egy védővezető. Ez így elsőre nekem tn-s. Viszont a lakáselosztóban össze van kötve a nulla és a vedőföld (tn-c???).
    A terv egy új lakáselosztó felszerelése egy avk-val.

    Mellékelek két skiccet az eredeti állapotról és az elképzelésröl.
    Utóbbi nekem azért sántít mert így gyakorlatilag a pe-sínre rámegy a piros bejövő ér, de onnan már sehova tovább a lakásba, így vedőföld sem jut el sehova.

    [Eredeti állapot] [ávk]

    Mi lenne a szakszerű kötés ami feloldaná a dilemmámat?

    (Nem vagyok full laikus, csak éppen az automatizálás, vezérlés és szabályzás a szakterületem. Épületvillamosságot kicsit messzebről "ugatom" :) )

  • Rakeem

    aktív tag

    válasz PROTRON #5719 üzenetére

    Valóban kicsit megtévesztő a "skiccem". A vízszintes vonalat csak a felszálló vezetékek és a lakáselosztó "elválasztása" miatt húztam be.

    A villanyórától (Ami a földszinten van egy 10 emeletes panelban, a lakás pedig a hetedik emeleten.) jön be a lakásba a rajzon fent jelölt L1-L2-L3-N-védőföld.
    Az eredeti felállásban van egy háromfázisú kismegszakító. A három fázis egy leválasztó kapcsolóba megy a villanytűzhelynek. Az L3 fázis pedig át van vezetve 4 darab kismegszakítóra, amiről a lakás világítás és dugalj körei mennek. Valamint a lakáselosztóba ugye bejön egy nulla vezető és egy védővezető. Ezek vannak összekötve jelen pillanatban és innen mennek el a "nullák" (Meg feltételezem van ahova a védőföld is). Itt lép be a nagy kérdésem. Ha modernizálni szeretnék és egy AVK-t is beszerelek, akkor hogyan járjak el?
    A módosított rajzom az elképzelés, viszont akkor a PE sínen egymagában fog árválkodni a bejövő védőföld, hiszen a régi N-PE leközösített sínekről minden az új N sínre kötök. (Sajnos az sem segít hogy esetleg a régi N és PE sínekre külön-külön lettek volna az elmenő kábelek bekötve. Minden az N sínre volt felaggatva...) Még az jutott szembe, hogy valahogyan ki kellene filózni melyik elmenő szálat gondolta/kötötte anno a költő védőföldnek. Na de hogyan?

    Egyébként egy nagyon régi lakáselosztóról van szó. Bakelitlapra van minden felcsavarozva, a vezetékeknek meg csak lyukak fúrva amint át vannak fűzve.

    (Remélem így tisztább.)

  • Rakeem

    aktív tag

    válasz PROTRON #5724 üzenetére

    Köszönöm a körültekintő alapos választ.
    Igazából az eddigi gondolataimat/ötleteimet támasztottad alá.
    Bizony nem két perces meló lesz, de akkor szépen a lakásban található dugaljaknál levő vezetékeket összesípolgatom a lakáselosztóban lévő kábelekkel a multiméteremmel (nem piacos, nem kínai. Persze nem is egy Fluke) folytonosság vizsgálati funkcióban.
    Na meg a felszáló ágat is megvizslatom, hogy lent a mérőóránál szeparált-e a téma vagy sem.

Új hozzászólás Aktív témák