Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • lappy

    őstag

    válasz Rakeem #5721 üzenetére

    az hogy az ÁVK működjön minden áramkörnél lennie kell PE vezetőnek ha ilyen jelenleg nincs kiépítve akkor nem fog hatásosan működni
    ha van PE vezeték akkor a következő módon lehet megállapítani melyik a 3 vezetékből
    L - N - 230V
    N- PE - 0V
    L - PE 230 V

    [ Szerkesztve ]

    Bámulatos hol tart már a tudomány!

  • PROTRON

    addikt

    válasz Rakeem #5721 üzenetére

    Alakul a mandula.
    A szobában a dugaljakat a falnál kibontva, megérkezik oda a védőföld? Régebben sok helyen csak a konyha+fürdőhöz vittek földelést, de oda vittek mert hogy legalább egy hangyányi esélye legyen a felhasználónak a túlélésre...a szobákba már nem jutott.

    Tehát azt írod hogy az elosztóban az elmenő földelések is mind a nulláról lettek indítva? Nincs olyan ami a PE sínezésről? Mert az 1 dolog hogy a fizika szerint az összekötés miatt eddig nem volt különbség, de az ÁVK miatt nagyon nem mind1.
    Ugye ha a földelő vezetőt az ÁVK-ra kötöd, azonnal le fog vágni ha földelt dugaljba bedugva pl a mosógépet és hozzáérsz a fém dobhoz, ha MEZÍTELEN lábbal állsz, hiszen bekerülsz az áramkörbe és rajtad keresztül az aljzat irányába szivárog az áram, nem pedig az ÁVK felé.

    Szal jó lenne kiazonosítani azokat a földeléseket. Egyszínű minden vezeték?

    Ha az elosztótól elmenő vezetékezést nem újítjátok fel és tényleg minden elmenő föld is ugyanolyan színű és mind a nulla sínre lett kötve, akkor marad a kétsarkú feszültségkémlelővel (villanyszerelőnek a "MŰSZER") és ki kell sípoltatni. Ez persze sok le-visszakötözgetéssel jár, jobb ha nem egyedül csinálod. Aztán amit kiazonosítottatok azt megfeliratozni.
    Tehát a dugaljban folytonosságot kell ellenőrizni a nulla és a földelő érintkezők között, ilyenkor más hangon sípol a műszer és elvileg csak egy sárga pötty világít rajta. A föld és fázis között 230V.
    Ekkor ha azonos nulla sínről lett indítva az összes védővezető is, akkor egyesével lekötöd őket és amelyik lekötés után a földelő és a nulla nem sípol össze és a 230V sem a fázissal, akkor már jó az irány...nem lesz rövid idő kiazonosítgatni.

    No de visszatérve a betápláló földelő vezeték kérdésére:
    Tehát az eredeti ábrádon a vízszintes vonal a lakás fala.
    Az alsó rész a földszinten a mérőóránál van, ott elvégezték anno a földelés szeparálását és innen végig külön jön a földelő szál.
    Ez jó, akkor csak az elosztódban van a hibás összekötés.
    Szétkötöd, lekötsz minden elmenő védőföldet, majd ezután a kétsarkú feszültségkémlelővel megnézed a nulla-föld között összesípol-e a műszer úgy, hogy csak folytonosságot jelez. Ha igen, akkor tényleg TN-S rendszer jön a pincei elágazástól, tehát a lakásban kivitelezhető a megfelelő érintésvédelmi szint.

    Fentebb leírtam hogy mit javaslok a lakáselosztónál(az előtte lévő részek most elhagyhatóak, hisz 7 emeletre van a mérő), 12 modulos elosztót kapsz 5K hufért, 2x12-est meg 7k hufért, nem nagy különbség, a jó választást megfogod köszönni magadnak. :)
    Aztán minden elmenő földelés mehet a bejövő földelő sínre, ott nincs olyan jellegű különbség mint az ÁVK-k esetén.
    Egyébként szabvány szerint nem kötelező minden áramkörhöz saját védőföldet indítani az elosztótól, lehet védőföldhöz gerinc vezetékezést vinni és csak arról leágazni szükség és igény szerint.
    A nulla mindegyik áramkörhöz saját kell legyen, ez nem a fizika szabálya szerint, hanem hibahelyek miatt.

    Így hogy pincéből jön a betápláló vezetékezés, valszeg közös védőcsőben érkezik meg az emeletre, nem egyszerű a szabványosítás, sorry notsorry.

    [ Szerkesztve ]

    Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

Új hozzászólás Aktív témák