Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • PROTRON

    addikt

    válasz Rakeem #5716 üzenetére

    Szia,

    Picit fura az "eredeti állapot" ábrád.
    Ezek szerint ki tudtad nyitni a folyosón lévő méretlen felszálló dobozt? Nem kötekedésből, sok helyen tényleg nincs leplombálva, így nem marad nyoma a szabályszegésnek. :)

    Tehát a vízszintes vonal az melyik "falat" akarja jelenteni? Az elosztó falát? mert akkor miért van 2 db "sín" jelölés az elosztón kívül a "3x fekete mellett", tehát most akkor hol is van az a közösítés?
    A rajzod jelenlegi formájában azt jelenti nekem, hogy a méretlen fővezetéki dobozban csak 4 vezetős rendszer van, nincs külön földelés. Ott elvégezték a szeparálást, ott van egy külön PE sín, majd onnan a lakáselosztóba már 5 vezeték megy. A rajzodban elvileg a vízszintes vonal feletti rész jelentené a lakáselosztódat és ott nincs összekötve a nulla és a PE.

    Szóval jó lenne tisztázni, mert a rajzod nem egészen azt jelenti mint a mellékelt szöveg.
    Elsősorban azt hogy tényleg a méretlen felszálló most akkor 4 vagy 5 vezetős. Ha 5, akkor a lakáselosztóban tilos nullázni. De sokszor megesett hogy megtévesztésből van behúzva a folyosóra a piros vezeték és valójában a méretlen fővezeték csak 4 vezetős, PEN vezetős, TN-C rendszerű, olyankor meg a lakáselosztóban végezték el a szeparációt.

    De ahogy a kollega írja, elképzelhető hogy feledékenységből hagyták a kiselosztóban azt a közösítést, ami bejövő TN-S rendszer esetén baj.

    Ha jelenleg nincs tervben szabványosítás (mert mondjuk az eredeti 3x10A elégséges) akkor én úgy szoktam az ilyet megoldani, hogy a mérőóra felett/mellett egy 5 modulos kiselosztót építek be.
    Ebbe kerül fázisonként 1 db kismegszakító, amikbe belekötöm a mérőórától érkező alu vezetékeket, a nullát/PEN-t és ha van külön akkor a PE-t itt megtoldom.
    Vagy itt elvégzem a PEN szétválasztást, ha nincs külön PE a méretlen dobozban.

    Fontos, hogy a réz sínezésre beérkező alu vezetékekre ilyenkor sajtolóval rá kell roppantani érvéghüvelyt, annak ellenére hogy merev vezeték. Erre azért van szükség, mert az alu és a réz sínezés nem szeretik egymást, idővel szét mehet, az érvéghüvely anyagában ezt áthidalja. Kismegszakítókba ónozott alkatrész van.

    Innen már 10-es érvéghüvelyezett réz vezetékkel állok be a lakáson belüli kiselosztóba, de a folyosói szekrény felső részén feltekerek szép nagy ívben annyit, hogy későbbi szabványosítás során a PE és a Nulla elérjenek a szinti méretlen elágazó dobozig a mérőhelyen keresztül.
    Aztán a lakáselosztóba ezek alapján már TN-S rendszer érkezik, szal oda kerül(nek) az ÁVK, olyan mennyiségben ami kell.
    Azért szoktam 2x12 modulos elosztót alkalmazni, mert azokban általában 2 db nulla sín van gyárilag, így a beérkező nullát bekötöm az egyikre, onnan él az összes ÁVK, valamint az előszobai világítás számára ÁVK előtti 6A-es kismegszakító. Tényleg csak azon 1 db világítás számára, mert ha levágódik a szobákban egy hiba miatt a védelem, ne legyen vaksötét az előszobában lévő elosztónál. A közvetlenül bekötött világítás esetén kicsi a veszélye a balesetnek, nem is kötelező száraz helyiség esetén világításra Fi relé, de persze lehet ilyenkor kétpólusú villanykapcsolót rakni.
    De erről a nulla sínről él pl elosztóba szerelt csengő, aminek a nyomógombjához 24V-nál nem nagyobb jelet viszek. Meg ha a hűtő kap dedikált kombiÁVK-t, az is, továbbá klíma dedikált kombiÁVk-ja, meg még igyekszem rábeszélni az embereket a fürdőszobai kozmetikai dugalj+tükör világítást külön kombiÁVK-ra rakni, bár ez már szőrszál hasogatás.
    Aztán a szobák dugaljait és világítását védő ÁVK-ról él a másik nulla sínezés, amiről mennek a szobák meg a konyha irányába a kismegszakítónként külön(!) elmenő nulla vezetékek.

    [ Szerkesztve ]

    Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

Új hozzászólás Aktív témák