Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Kazimír

    őstag

    válasz Dany007 #3111 üzenetére

    Ezen a ponton, de talán már egy kicsit korábban is, átmentél...hmm.. hogy is fogalmazzak, hogy ne sértődj meg.. mondjuk demagógba.

    A hit a nem látható dolgok létébe vetett bizalom. Ha bizonyíték kell, használj Old Sp*ce-t..
    HItet nem lehet tanulni, sem tanítani. Vagy van benned, vagy nincs.(nem a keresztény hitről van szó, hanem a hitről általában). Igen, hinni bármiben lehet, meg is teszik, ki miben tudja megélni a hitét, miben találja meg "saját" Istenét. Általában azt utasítja el az ember - és ha úgy tetszik - attól fél, amit nem ismer, úgyhogy ha majd egyszer, ha valóban(!) érdekel a téma, ülj le beszélgetni egy lelkésszel, szívesen válaszol a kérdéseidre, szerintem. Értelmes gyerek vagy, menni fog!

    Olyan dolgokra mondasz nemet, amelyekről csak szóbeszéd útját tudsz (az írásaidból legalábbis én ezt véltem felfedezni). Ugye érzed, hogy ez nem járja? Legalább vedd a fáradságot, és olvasd végig egyszer a Bibliát. Például ilyeneket olvashatsz benne: "Nincs Isten!" Nem hiszed? Olvasd el és meglátod! :) Hogy legalább tudd, mit utasítasz el!
    Mindig irigyeltem azokat akik megengedhetik maguknak ezt a fajta luxust. Vagyis, hogy egy csomó fontos dologra (kezdve a lét és a halál körüli kérdéseken) ne keressenek választ. Válaszkeresésen nem annyit értek, hogy "hogyan" és "miért", meg "hazudsz!", hanem valódi elgondolkodást. Ha megteszed, egy idő után el fogsz jutni egy olyan pontra, ahol az anyagszintű magyarázatok már nem állják meg a helyüket..
    Na, akkor szólj, visszatérünk rá és megvitatjuk, okés? :)

    písz

    Be köll fizetni, azt' jólvan...

  • Kazimír

    őstag

    válasz Dany007 #3116 üzenetére

    Erre délelőtt válaszolok Neked, mert látom nem hagy nyugodni a halál kérdéskör :)

    Be köll fizetni, azt' jólvan...

  • Kazimír

    őstag

    válasz Dany007 #3116 üzenetére

    Na, megkésve bár (gépösszeszerelés és ilyenek miatt), de elkésve nem, mert látom még nem tudtál alapvető dolgokon átlépni :)

    Szóval. 3 gyermek halála, vagy bármely értelmetlennek tetsző halál témakör.
    1. Honnan a fenéből tudjuk, mi vár rájuk, a földi élet utolsó másodperce után? Az, hogy nekünk rossz mert elveszítettük őket, az egy dolog, de az ő szempontjukból alapvetően - már - lényegtelen. Tehát mi vár minket a földi élet után? Kíváncsian várom a tudományra alapozott magyarázatodat :)

    2. Én hiszek abban, hogy nincs eleve elrendelt életutunk, sorsunk. Lehetnek nagyobb horderejű kérdések, amibe talán Isten is beleszól.
    De mégis úgy gondolom, hogy az élet más területein (pl. vegyek-e még egy szelet rántotthúst, 5 perccel később rakjam-e el a ruháimat, stb) szabad akaratunk/döntési jogunk van, továbbá abban is mi dönthetünk, hogy saját meggyőződésünkből Őt választjuk-e "etalonnak". Ez egy fantasztikus dolog, ha belegondolsz, és így szabadon rátalálni Istenre, vagy legalább elismerni, sokkal értékesebb, mintha kényszer hatására tennénk (semeddig se tartana Neki, ha valóban mindenható, csak csettint egyet, és máris mindenki hajlongana a földön)
    De visszatérve a sínen sétáló gyerekekre és a szabad akaratra. Össze tudod kapcsolni, gondolom..
    Megjegyzem, az "Isten akarata" és a " saját szabad akaratom" közti határvonalat még nem tudtam megtalálni, sőt senki mást, aki teljesen kielégítő magyarázatot adott volna rá. Ezúton és ehelyütt is várom tehát a helyes "megfejtőket" :K

    Összefoglalva tehát a halálos balesetet: Ha Isten hagyta meghalni őket, akkor - számunkra kegyetlenül hangzik, de - jó oka volt rá, vagy nem az ő döntése volt az a remek ötlet, hogy a sínek között kell sétálni egy aktív pályaszakaszon.
    Vagy, ha hiszel az eleve elrendelt sorsban - és ez még kegyetlenebbül hangzik - , akkor ez volt a sorsuk. Én ez utóbbit nem tudom elfogadni. De mindenki válasszon maga.

    Még valami. Az Istenkép.
    Vagyis, hogy milyennek és minek képezlük el. Istent sokan próbálják megszemélyesíteni, és szakállas öregúrnak ábrázolni, aki valahol végtelenül messze trónol fölöttünk. Szerintem, ha tökéletesnek fogadjuk el (mint, ahogyan magából a fogalomból ez következik is), akkor nem kellene próbálkozni láthatóvá tenni. Másrészt pedig inkább bennünk van, mint végtelenül távol. Szerintem. Vagy ilyesmi..
    Ehh.. minek erőlködöm! Mindenki olyannak képzeli, ahogy akarja, ahogyan meg tudja élni vele a hitét :)

    "De ahhoz, hogy higgy nem kell segíteni másokon:"
    A keresztény vallás alapja a szeretet. Meg még egy pár más vallásé is. Itt inkább erről volt szó. Szerintem.

    "Hidd el nekem, én nem utasítom el nyélből a vallás dolgot. Legyen bármilyen vallás.
    Sőt, saját meglátásom szerint, hinni akarok! Érted? Szeretném, ha igaz lenne! Minden! A menny, a pokol, az angyalok, Isten, meg minden ami ezzel kapcsolatos.
    Úgy érzem saját magamnak szeretném bebizonyítani, hogy igen is létezik. Pontosan azzal, hogy olyan dolgokat keresek, amire nincs vagy nem értem a magyarázatot.
    Szóval, ha velem is megtörténne egy ilyesmi csoda, egy nyílvánvaló csoda, akkor én is megkapnám azt, amire vártam, és én is tudnék hinni."

    Ha tényleg így van, akkor szakadj el néha a tudományos magyarázatoktól, és próbálj egy picit más oldalról közelíteni. Tényleg. Van olyan, amire nem tudsz tudományos, vagy tudományos-fantasztikus magyarázatot adni?
    Ha Isten egy napon elédállna, kezetnyújtana és bemutatkozna mint Isten (most tekintsünk el attól, hogy aki Istent színről színre látja az meghal), majd bebizonyítaná, hogy tényleg az (tekintsünk el attól is, hogy hogyan és attól is hogy mit fogadnál el, mint isteni tett), akkor már nem hihetnél benne. Hiszen bizonyosságot szereznél létezéséről, nem kell hinned, érezned, hogy van. Nem lenne több, mint a szomszéd Pistike/Katika, vagy akárki, akikben szintén nem hiszel (a szó jelen esetre vonatkoztatott értelmében).

    Amúgy pedig továbbra is azt javaslom, hogy beszélgess egy lelkésszel (ha a keretény vallás érdekel, akkor evangélikus, református, babtista, katolikus, vagy akit találsz)! Biztos jobban megválaszolja majd a kérdéseidet, mint én. Továbbá azt is, hogy olvasd el a Bibliát. Sok kérdésedet meg tudnád válaszolni magad is, és lehet/biztos, hogy Neked sokkal megfelelőbb módon vagy formában.
    És a jövőbeli kérdésekhez egy kérés: Ne egyes szavakba köss bele (bár megteheted, csak nem eredményez konstruktív párbeszédet), hanem lépj hátra kettőt, és valami átfogóbb összefüggést keress, ami magyarázatra szorul! ;)

    [ Szerkesztve ]

    Be köll fizetni, azt' jólvan...

  • Kazimír

    őstag

    válasz Hakudoshi #3158 üzenetére

    "Van a 0 és van az 1. Olyan, hogy lehetőség, csak a fantáziánkban létezik a mindössze két lehetséges állapotú dolgokkal kapcsolatban."

    A vallást félretéve:
    Hallottál már a szuperpozícióról? Schrödinger macskájáról? És a kvantumszámítógépekről?
    Ez utóbbira 2020 tájékán visszatérhetünk :D

    Be köll fizetni, azt' jólvan...

  • Kazimír

    őstag

    válasz Dany007 #3182 üzenetére

    Csak ismételni tudom magam, hogy hatalmas luxusnak tartom azt képzelni, hogy a halállal vége mindennek, finito, függöny leenged, az utolsó oltsa le a villanyt. Az életünk egyik értelme veszne el. A Tied is..
    Már csak azért sem hiszem, hogy ne lenne folytatás, mert ha megfigyeled a természetet, akkor az egész az élet-halál körforgásásról szól. Az elmúlás utáni újjászületésről, ha más formában is. Példát tudsz Te is mondani, azt most kihagyom..

    Egyébként nem gondolod, hogy jobb nem tudni mindent előre? Hadd maradjon már ennyi misztérium az egészben :) Nem a hitemben rengetne meg, ha tudnám mi következne, hanem az egész "izgalma" veszne el, hogy akkor most jó lesz-e vagy rossz, és mi vár utána és egyáltalán.. Úgy annyi érdekességet hordozna magában, mint felszállni a buszra.

    Nem kell a Biblia minden szavát szó szerint venni és elfogadni ahogy van, már csak azért sem, mert akkor eredeti nyelven kellene olvasnunk (a héberre és az ógörögre most nincs érkezésem :D ), a fordítással ugyanis ez a könyv is, mint bármelyik másik, kicsit átalakul. A lényegi rész nem változik, de más értelmezésekre ad lehetőséget.
    A teremtésben annyit szoktam elfogadni, hogy leírja az evolúciót kicsit sűrítve (7 napba). Utána az Ádám és Évás rész, az már tényleg csak az emberi tulajdonságokról szóló történet. Hogy mennyire vagyunk szavatartóak, megbízhatóak, esendőek, mennyire könnyen fordulunk egymással szembe, stb.. Nagyon tanulságos történet, de ne itt ragadj le, később még izgalmasabb részek következnek az ószövetségben, nagyrészt - ahogy egyszer tömören megfogalmaztam - a "zsidók viselt dolgairól" :)

    Be köll fizetni, azt' jólvan...

  • Kazimír

    őstag

    válasz Dany007 #3190 üzenetére

    Nemigen szabad - csak - negatívan ehhez hozzáállni, mert annak depresszió lesz a vége. Ha csak azt sulykolod, hogy elmúlás-elmúlás-elmúlás, abból nem lesz pozitív életszemlélet. Képzeld el, hogy a teljesen megélt élet végeztével, a halállal valami még fantasztikusabb jön el, mint a szülők, meg a szerelem. Nehéz belegondolni, de klasszul hangzik :)
    Pont azért mert nem adatott túl sok idő (80 év is mennyire kevés már :) ), próbálj meg alkotni, szereti, és általában élni(!) az életet!
    Ha aztán a vége felé jársz, majd ráérsz akkor elmélkedni, mi következik.. Nem tudom hány éves vagy, de úgy érzem még ráérsz értelmet keresni az egészben :)

    [ Szerkesztve ]

    Be köll fizetni, azt' jólvan...

  • Kazimír

    őstag

    válasz Dany007 #3192 üzenetére

    Javaslom, ne lépj le a főútra kitárt karokkal, és becsukott szemmel :)
    Tudod, ha szabad akaratodból hülyeséget csinálsz, akkor az Isten sem ment meg :)

    Be köll fizetni, azt' jólvan...

  • Kazimír

    őstag

    válasz Dany007 #3201 üzenetére

    Akkor nem értetted meg amit korábban írtam. Hogy Isten vár minket, de rátalálnunk nekünk kell. Ez nem cirkusz, nincs borítékolt végeredmény (nem, ebbe ne köss bele! Te sem tudod, én sem tudom mi lesz a vége. A különbség, hogy én hiszem, hogy lesz tovább is) Ez folytonos keresést jelent minden nap, ami nem abból áll, hogy csak azon gondolkozol egyfolytában, hogy ez vagy az most tetszik-e Istennek, hanem megpróbálsz helyes, vállalható életet élni a hétköznapokban, őszintén, lelkiismeretesen, szorgalmasan, stb. (soroljam még?). Ha ez sikerült, akkor már közel jársz a keresztény értékrendnek nevezett - előttem kissé homályos - valamihez.
    Jézus összes kijelentése a lelki életre vonatkozik így a valós világra értelmezni azokat helytelen. Nem kívánja, hogy szó szerint megtagadd a szüleidet, meg hogy halj meg érte. Inkább aról lehet szó, hogy hagyj fel eddigi bűnös életeddel (halj meg belül a bűn számára), hogy elnyerhesd az örök életet. A megtagadós részt pedig úgy értelmezem én, hogy jobban kell(ene) szeretnünk Őt még náluk is. Nem, nem fog sikerülni, csak törekedhetünk rá. A hangsúly ismét a szereteten van.

    Továbbra is azt mondom (és mindig el fogom :) ), hogy sokkal pontosabb magyarázatokkal szolgálhat neked egy lelkész (lehet, hogy én/mi csak tévútra vezetlek/tünk:) ). Ott legalább meglenne a személyes kontatktus is. (Ha akarod, ajánlhatok is neked valakit, aki nem tömi a fejed bibliai idézetekkel, mégis válaszol a kérdéseidre.) Ehhez nem kell nagy bátorság, csak kíváncsiság, az pedig - ahogy látom - megvan.

    Be köll fizetni, azt' jólvan...

  • Kazimír

    őstag

    válasz Dany007 #3204 üzenetére

    "Akkor miért a valóságra vonatkoztatható dolgokat ír le a Biblia? Mért nem mondja ki nyíltan érthetően, Egyértelműen(!) azt, amit te egyszerű ember, érthetően le tudtál írni?"

    Bizony mondom néktek, ne ferdén szeljétek az kenyeret vala, mert úgy hamarabb kiszárad..
    Ilyen tanításokra gondoltál? :D

    "Mért kell állandóan a handa banda, meg az össze-vissza hadoválás? Ha egyértelműen szóról szóra le lenne írva mit szeretne mit vár el, nem kéne talágatni, hasonlatokat keresni, meg hogy mit hogyan milyen helyzetre értett, akkor nem lenne ennyi vita sem.
    Sz.tem azért kell ezt így leírni hogy mindenki azt vehesse ki belőle magának amit akar. (ezt igaznak tartom magamra is, de rád is)"

    Szeresd az Urat a te Istenedet, és felebarátodat, mint magadat. Ennél kevés egyértelműbb kell :)
    Egyébként ne tudd meg, mennyit tudnak vitázni a "hivatásos" elemzők egy-egy szón is. A különböző fordításokat már nem is említve.
    És igen, alapvetően mindnyájunk maga értelmezi. Nem is nagyon van más lehetőségünk, de azért én szívesen hallgatok nálamnál okosabb embereket a témában nyilatkozni, ha azonosulni tudok a véleményével, értékrendjével.

    Be köll fizetni, azt' jólvan...

  • Kazimír

    őstag

    válasz Vladi #3209 üzenetére

    "Hogy Isten vár minket, de rátalálnunk nekünk kell."
    "Izéé... én egy fiatal paptól úgy tudom, hogy eleve megválltva születünk. Persze már akkor sem értettem vele egyet. akkor lehet, hogy igazad van"

    Igaza volt. Csak ha ott lezárod és kényelmesen hátradőlsz, hogy most már ezzel sem kell többet törődnöd, akkor hiába volt az egész.. Szerintem. Meg itt nem is - csak - a megváltásról van szó.

    (egyébként jól teszed, hogy egy lelkésztől próbálsz meg ilyen dolgokban "tájékozódni", ezt javaslom másnak is, továbbra is. (ez elsősorban neked szól Dany007 ))

    Be köll fizetni, azt' jólvan...

  • Kazimír

    őstag

    válasz kymco #3224 üzenetére

    Egyezzünk ki abban, hogy kölcsönös dologról van szó :)

    Be köll fizetni, azt' jólvan...

  • Kazimír

    őstag

    válasz Vladi #3230 üzenetére

    "Ha úgy gondoljuk nincsen bűn mibennünk, magunkat csaljuk meg és igazság nincsen bennünk. Ha megvalljuk bűneinket, hű és igaz az Isten, megbocsájt a megtérő bűnösnek" - nem biztos, hogy pontos, de azt hiszem valahogy így van...

    Amúgy én sem görcsölök ezen. Meg szerintem nem is szabad. Érezheted magad bűntelennek, de legbelül úgyis tudod, hogy nem vagy az.. csak nem kell állandóan ezen agyalni :)

    Be köll fizetni, azt' jólvan...

Új hozzászólás Aktív témák