Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Tigerclaw

    nagyúr

    válasz bambano #40 üzenetére

    Építhetsz olyan szuperszámítógépet, aminek a nap energiája se elég a működéshez és akkor is buta marad az emberhez képest, miközben ez elmegy zsíroskenyérrel, lilahagymával.

    A minőség számít, nem a mennyiség. Gyakorlatilag analóg számítógépre lenne szükség digitális helyett és még az is csak az alapot adná, mert sokmilliárdnyi kis analóg számítógépet kellene összekötni egy felfoghatatlanul bonyolult hálóba és még akkor a szoftver sehol sincs.

    A robotok eszközök és azok is maradnak. Minden amitől egy robot veszélyes, az ember rakja bele, aki készítette ergo az ember a veszélyes, nem a robot. A munkádat nem a robot veszi el, hanem az ember, aki arról döntött, hogy robotot használ arra a feladatra. Embernek ember a farkasa.

    Az a baj a világgal, hogy a hülyék mindenben holtbiztosak, az okosak meg tele vannak kételyekkel.

  • consono

    nagyúr

    válasz bambano #43 üzenetére

    Ez szerintem már teljesen belátható, ha a Moore törvényt idevesszük, durván húsz év és ott vagyunk...Nem beszélve arról, hogy (szerintem) felesleges a teljes agy szimulációja, a biológiai funkciókért felelős réteget simán ki lehet hagyni, stb. Ráadásul az elmúlt mondjuk 5 évben eléggé felpörgött az agykutatás... Nem sokat kell várni a célhardverre sem, szerintem, (ugyan úgy, ahogy a BTC bányászatot sem PC-vel, CPU-ból csinálják már jó ideje, sőt a GPU-knak is leáldozott), szóval akár 5 év is lehet ez a 20, vagy jövőre. Viszonylag sokat foglalkoztam a technológiai szingularitással az elmúlt 8-10 évben, ahogy én látom már nagyon az inflexiós pont környékén vagyunk, nehéz már ma bármit megjósolni.

    "In God we trust. All others must bring data"

  • ViZion

    félisten

    válasz bambano #70 üzenetére

    :R thx rég olvastam, át kell olvasnom, érdekes gondolatok vannak benne

    Hold on, trying to give a fuck... Nope, not Happening • Powered by Fedora Linux • "Az élet olyan sz@r, szerencsére a felén már túl vagyok" Al Bundy

  • ToMmY_hun

    senior tag

    válasz bambano #43 üzenetére

    Ezeket a számokat honnét szeded? Gondolom hasra ütés. Egyébként is nagyon rossz felé tapogatóztok. Az emberi agy felépítése alapjaiban más, mint egy processzor felépítése, teljesen felesleges összehasonlítani. Neurális hálózatnak nevezik az a típusú hálózatot, amely az agy felépítésének modelljével operál. Egy ilyen hálózatot ki lehet alakítani szoftverben, de megoldható egy jól párhuzamosítható hardverben is, mint például egy videókártya vagy saját tervezésű hardver, mondjuk egy FPGA-ban.

    C programmers never die, they are just cast into void.

  • ToMmY_hun

    senior tag

    válasz bambano #115 üzenetére

    Oké, de én ebben a cikkben sem látok számokat. Egyébként azt sem értem, hogy miért processzormagokban gondolkozol. A legtöbb processzorba integrált eszköz teljesen felesleges ha neurális hálót építünk belőle és biztos vagyok benne hogy költség, fogyasztás és teljesítmény tekintetében sem éri meg azzal megvalósítani. Nagy eséllyel azért próbálkoznak ezzel, mert van egy nagy számításteljesítményű géppark, ami itt és most rendelkezésre áll és tesztelésre jó. Azonban egy saját, erre a célra készített hardver kisebb helyen, nagyobb integráltság és hatékonyság mellett képes ellátni ezt a feladatot. Mondok is példát. CERN adatleválasztó, ami a részecskék ütközésekor létrejövő hatalmas adathalmazból válogatja le az információkat. Neurális hálóval oldotta meg egy magyar fiatalember, iszonyat olcsón és hatékonyan.

    Amit írtam nem téves, csak nagyságrendileg nem passzol az emberi agy komplexitásához. Egy kisebb modellt különösebb probléma nélkül lehet csinálni bármelyikben a felsoroltak közül.

    C programmers never die, they are just cast into void.

  • azbest

    félisten

    válasz bambano #116 üzenetére

    úgy értettem, hogy az irányítás a háttérben (vagy manapság kevésbé háttérben) lévő néhány érdekcsoport kezében van. Az átlagember csak gyalog a játszmában. Joggal és törvényen kívül is csak kis ráhatása van a dolgok menetére. Általában valaki hátulról mozgatja azt is, amikor némi összefogásnak tűnő dolog van, mert a nemkívánatos szerveződést hamar felszámolják. megsemmisítik.

    Az, hogy egyszer mindenki fejében változás történne és egységesen, de akár többségében a közösség érdekét nézné, egy olyan utópia, amire nem számítok. Eleve az, hogy milyen sok buta ember van már ellehetetleníti ezt. Másrész az is egy fajta fanatizmus, ha valaki mindennél előrébb helyezi a közösség érdekeit.

    Hamarabb lesz példa olyan diktátorra, amely a közösség számára jó életet hoz, mégha néhány másik hatalomra törekvő egyént be is darál. (szingapúr)

    [ Szerkesztve ]

  • azbest

    félisten

    válasz bambano #121 üzenetére

    ha az érdekcsoportok érdeke úgy kívánja, akkor bármit bevezetnek, szerintem. Tehát, ha ők maguk választják, akkor tetszik-nem-tetszik, az átkerül a gyarkolatba. Egyébként nem teréz-anyai szándékot gondolok mögé, hanem hosszabb távon is működő rendszert, mert ha tényleg összedől az egész, akkor az már nekik is rossz.

    Egy lazán kapcsolódó példa: 2011-beb, a japán földrengés és szökőár után állítólag a jakuza volt az első, ami segélyszállítmányokat juttatott el a régióba. Nem kell ehhez jószándék. Ha nincs gyalog, akkor nincs hatalom és profit sem. Gazdasági érdekük, hogy működjön a rendszer.

    Ezzel egyébként párhuzamba állíthatóak azok a sci-fik, ahol már nem államok, hanem cégek állampolgára/részvényese a kisember. Péládul A földre hullt sárkány. A kormányok lényegében igazgatótanácsok. A háború pedig a tulajdonrész hozamának behajtásáért folyik.

    (#122) Tigerclaw
    Kína egyre inkább kilóg a sorból. Ma már szerintem ők a legkapitalistábbak a világon.
    A központi irányítás önmagában nem feltételen rossz. Van sok példa, ahol ez szabad rablást jelent, de akad néhány példa, ahol az ország, mint egy cég működik (lásd szingapúr). Az emberek mentalitásán is múlik, van ahol anarchia lesz, ha nincs központi irányítás. Szerintem igazából az usa-ban is erős a szigor, csak jó a marketing és a máz rajta. Aki betartja a szabályokat, az jól élhet, aki nem, arra nehéz sors vár. Ritka, hogy belső késztetésből együtt tudjanak működni az emberek.
    Bár azt hiszem a kommented utolsó bekezdése is valami ilyeire utal.

    [ Szerkesztve ]

  • #65755648

    törölt tag

    válasz bambano #115 üzenetére

    Márpedig a számaid teljesen tévesek és hatalmas csúsztatásra épülnek, így a következtetésed is helytelen.
    Arra a feltételezésre építesz, hogy 1 neuron = 1 processzormaggal. Ez persze nincs így, egy processzor összehasonlíthatatlanul komplexebb és "okosabb" mint egy neuron. Ha analógot akarsz találni a neuronra, akkor legközelebb jelenleg a tranzisztor áll hozzá funkciójában, bár persze számos képessége még hiányzik ahhoz betölthesse egy neuron szerepét. Így jelenleg inkább szoftveresen szimuláljuk a neuronokat, de már most sem kell egy teljes processzormag egyetlen neuron valós idejű szimulálására.
    De lehet hogy a tranzisztorok lesznek idővel "felokosítva" neuron szintűre (vagy max néhány tucat tranzisztor együttese).
    Tranzisztorból pedig jól állunk, konzumer procikban is 1milliárd fölött járunk már. Mindjárt nem bolygó méretű, hanem csak szoba méretű számítógépről beszélünk, aminek a hardvere nem fantasztikum, csupán 1-2 lépéssel van a mai technológia előtt.

  • ToMmY_hun

    senior tag

    válasz bambano #119 üzenetére

    Azt láttam, de még mindig nem értem, hogy mi köze a neuronok számának a processzormagok számához. Annyira nem egyszerű a helyzet, hogy X darab neuron = X darab szükséges processzor, ez hatalmas overkill lenne. Épp ezért érvelek a párhuzamosított számításokra képes eszközök mellett, mert a kapcsolatok száma a mérvadó, és abban az említett technológiák jobban. Nyilván a mai technológia még nem képes az emberi agy komplexitását megközelíteni sem, de ezt is írtam korábban. Ja és egy jó tanács. Mielőtt vitába bocsátkozol valamiről, előbb nézz utána. Eléggé intelligensnek tűnsz, emiatt sajnálom ha ilyen tévhiten csúszik el a vita. :K

    toflehi Na, erről beszélek én is. :R

    [ Szerkesztve ]

    C programmers never die, they are just cast into void.

  • consono

    nagyúr

    válasz bambano #131 üzenetére

    Ma 3 millió mag, másfél év múlva 6, három év múlva 12millió, i tak dalse, belátható, hogy véges időn belül meglenne az akár 100 milliárd is, de senki nem akar minden neuront 1-1 procival emulálni. Meg nem is kell (ha nem agyfeltöltésről beszélünk) 100 milliárd neuront és az összes szinapszist szimulálni, egyre inkább azt mondja mindenki, hogy elég a neocortexet. Ráadásul a neuronokat, illetve az agyat érdemesebb a GPU-khoz hasonlítani (egy CUDA mag egyszerű algoritmust futtat, de sok megy párhuzamosan). Magyarázd már el, hogy pl. a Titan a maga 18688 CPU magjával és a 18688 K20X GPU-jával (ami egyenként 2688 CUDA magot jelent) nem masszívan párhuzamosan működik. Illetve működhet megfelelő szoftverrel. Csak a GPU-k ~50 millió párhuzamos magot jelentenek...

    "In God we trust. All others must bring data"

  • #65755648

    törölt tag

    válasz bambano #131 üzenetére

    Igazolod a fenti állításomat, miszerint nem akarod megérteni a dolgot, de azért csak a tisztánlátás végett leírok pár alapvető dolgot, nehogy valakit megtévesszen az érvelésed.

    " 'Egy ilyen hálózatot ki lehet alakítani szoftverben, de megoldható egy jól párhuzamosítható hardverben is, mint például egy videókártya vagy saját tervezésű hardver, mondjuk egy FPGA-ban'
    hát nem fogunk szimulálni."

    De fogunk. Sőt, évekkel ezelőtt még az egyetem tanultam és csináltam, pontosan FPGA-n. Igaz csak néhány neuronnal, néhány szinapszissal, már nem emlékszem a pontos számokra. És működött, elsőre egyszerűnek tűnő, de azért más programozási technikával nehezen megoldható sok-bemenetes, több kimenetes vezérlési feladatot oldottunk meg vele. Olyan típusú problémára és megoldásra gondolj, amit az ember tipikusan intuitívan old meg, mint mondjuk a vezetés, vizuális inputok alapján, videoanalízissel, ami egy évfolyamtársam diplomamunkája volt.
    És akkor ez egy sok-éves FPGA volt, ami még csak nem is volt teljesen kihasználva, nem volt a célra hardveresen optimalizálva és mindent szoftveresen oldott meg. Egy mai VGA több ezerszer gyorsabb, de valószínűleg keveset mondtam. Plusz sokmindent meg tud már oldani hardverből, amit ennek még szoftverből kellett (pl. a teljes párhuzamosítást...).

    Csak hogy értsd: szoftverből már most is korlátlan mennyiségű neuront és szinapszist hozhatsz létre, csak az emuláció miatt a sebesség a béka segge alatt lesz. Ha a funkciók egy része hardveresíthető (márpedig ez már zajlik - lásd GCN, CUDA stb.) és lesz célszoftver is, ami ezt kihasználja, akkor a sebesség sok neuronnal/szinapszissal is valós idejű lehet. És ez nincs messze.

    [ Szerkesztve ]

  • ToMmY_hun

    senior tag

    válasz bambano #178 üzenetére

    Ez egy sci-fi novellából készült film.... Nehogy már ezt tekintsd tudományos alapnak, mert megeszem a kalapom. :D

    C programmers never die, they are just cast into void.

Új hozzászólás Aktív témák