Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Tigerclaw

    nagyúr

    Szvsz még nagyon sokáig nem a mesterséges intelligenciától vagy a robotoktól kell tartanunk, csak az embertől aki programozza. A leg"intelligensebb" robot is csak egy bonyolultabb gép, ami csak azt csinálja, amire programozzák. Mint egy kés. Lehet használni hasznos és jó dologra és rosszra is. Az MI lehet szándékosan vagy véletlenül úgy programozva, hogy kárt okozzon. Illetve lehet hogy teljesen jól működik, csak az ember hibázik mellette. A gyárban a hegesztő, festő robot okozhat komoly sérülést, ha valaki a lezárt területre megy. A vezető nélküli metro is elüthet valakit, ha a sínre téved.

    A saját akarattal, tudattal rendelkező MI még nagyon sokáig nem fog létezni. Lehet hogy ezer év múlva se lesznek intelligens robotok, csak a programozásuk és a számítókapacitásuk, érzékelőik lesznek fejlettebbek. Mondhatni ha olyat tesz majd szándékosan és okkal egy robot, amire nem programozták be semmilyen módon...tehát nem a programozás következménye a cselekedet (és nem is hibás működés), akkor lehet azt mondani, hogy a robot saját akarattal bír.

    Persze egy bizonyos tudásszint felett már tartani fog az ember a robotoktól, hiszen sok tekintetben túlszárnyalja majd az ember képességekben.

    Az a baj a világgal, hogy a hülyék mindenben holtbiztosak, az okosak meg tele vannak kételyekkel.

  • Tigerclaw

    nagyúr

    válasz Sir Ny #36 üzenetére

    Nem csak számítási kapacitás kérdése. Már egy régi számológép is sokkal gyorsabban számol, mint az emberek 99,99%-a. Egy mai PC olyan műveleteket megold másodpercek alatt, amire nekünk hónapok kellenének. Egy szuperszámítógép meg annak többszörös számítási kapacitásával bír. Mégis buta mindegyik mint a tök a mi mércénk szerint. Tudata meg végképp nincs egyiknek se. Ha a mai szuperszámítógép kapacitását megszorozzuk százmillióval, akkor is csak számolni tud majd gyorsabban, de nem lesz okosabb.

    Úgy is mondhatjuk, hogy a mai számítógépek hardverben már rég erősebbek mint az emberi agy, de szoftverben, architektúrában sehol sincsenek ahhoz képest. Talán kicsit ahhoz hasonlít a dolog, mintha dimenziókról beszélnénk. A mai mesterséges intelligencia, a számítógépek 2 dimenziósak és még mi sem tudjuk azokat 3 dimenzióssá tenni, mert túl buták vagyunk hozzá. Ehhez szükség lenne egy olyan lényre, akihez képest mi olyanok vagyunk mint nekünk egy egysejtű lény. Nevezhetjük istennek, vagy félistennek is.

    Amúgy is az embertől kell tartani, nem a robottól.

    Az a baj a világgal, hogy a hülyék mindenben holtbiztosak, az okosak meg tele vannak kételyekkel.

  • Tigerclaw

    nagyúr

    válasz bambano #40 üzenetére

    Építhetsz olyan szuperszámítógépet, aminek a nap energiája se elég a működéshez és akkor is buta marad az emberhez képest, miközben ez elmegy zsíroskenyérrel, lilahagymával.

    A minőség számít, nem a mennyiség. Gyakorlatilag analóg számítógépre lenne szükség digitális helyett és még az is csak az alapot adná, mert sokmilliárdnyi kis analóg számítógépet kellene összekötni egy felfoghatatlanul bonyolult hálóba és még akkor a szoftver sehol sincs.

    A robotok eszközök és azok is maradnak. Minden amitől egy robot veszélyes, az ember rakja bele, aki készítette ergo az ember a veszélyes, nem a robot. A munkádat nem a robot veszi el, hanem az ember, aki arról döntött, hogy robotot használ arra a feladatra. Embernek ember a farkasa.

    Az a baj a világgal, hogy a hülyék mindenben holtbiztosak, az okosak meg tele vannak kételyekkel.

  • Tigerclaw

    nagyúr

    válasz dabadab #42 üzenetére

    Az ipari forradalom idején, majd a sorozatgyártás, a szalagmunka bevezetése során is csökkent a munkahelyek száma. A robotizálás során is egyre több munkahely szűnik meg, miközben nő a föld lakossága. Igen, keletkezik is új munkahely, de kb. 10 megszűntre jut 1 új. Az alulképzett kétkezi munkásnak mondhatod, hogy legalább lesz ideje a fontos dolgokkal foglalkoznia...Merthogy azok az állások szűnnek majd, meg, nem a vezetőé vagy a mérnöké, sőt még nem is a technikusé.

    Szerencsére még jelenleg nem tűnik úgy hogy valami robotizálási boom kezdetén lennék, szóval nincs pánik és jobb is ha szép lassan megy végbe, mert akkor valamennyire önszabályozó lesz. Ha pl. megszűnik a munkahelyek fél százaléka, valószínűleg a fogyasztás is csökken majd hasonlóan. Aztán eljut az egész oda, ahol rájönnek majd a gyártók, hogy tök jó hatékonyan és olcsón termelni, csak a sok munkanélküli nem épp jó vásárló. A technológia hamarosan ott lesz, hogy robotokkal összerakható lesz bármi egy gyárban szinte minimális emberi beavatkozással, de akkor nem lesz kinek eladni. Az én gyáramban is robotok, gépek, automaták dolgoznak, a másikban is, a harmadikban is...az emberek meg otthon ülnek állás és pénz nélkül.

    Persze egy nem pénzre épülő társadalomban ez is működhet, de arra jelenleg nulla az esély, hiszen minden abba az irányba megy, amerre a pénzemberek, a felső tízezer, vagy inkább felső ezer (száz?) tereli. A pénz mozgat mindent. A robotizálás is azért van, mert úgy olcsóbb, hatékonyabb termelni, vagyis nő a profit.

    Ha túl gyorsan haladnánk a robotizálás terén az biztos, hogy nagy társadalmi feszültséget okozna. Szétverne a tömeg néhány gyárat, mire leesne a gyár tulajdonosoknak, hogy ez így nem "eladható".

    Az a baj a világgal, hogy a hülyék mindenben holtbiztosak, az okosak meg tele vannak kételyekkel.

  • Tigerclaw

    nagyúr

    válasz KAMELOT #83 üzenetére

    Az álmokkal kapcsolatban az a feltevés, hogy gyakorlatilag egy karbantartó folyamat. Olyan állapotba kerül az agy, amiben kijavítja a normál működés közben felmerült hibákat, anomáliákat. Önteszt és javítás. Ennek hatása, mellékhatása az amit álomnak hívunk. Lehet hogy a rövid és hosszú távú "memóriaterület" között ilyenkor másolgat egyfajta "algoritmus" szerint. Ahogy alvásra, fizikai nyugalomra szüksége van a testnek, az agynak is szüksége van ilyen "kikapcsolt" állapotra.

    Az a baj a világgal, hogy a hülyék mindenben holtbiztosak, az okosak meg tele vannak kételyekkel.

  • Tigerclaw

    nagyúr

    Egyébként egy pénz nélküli világban is kötelező lenne dolgozni, mivel a jelenlegi gazdasági folyamatoknak mondjuk a felére akkor is szükség lenne. Az ételt, energiát elő kell állítani és szét kell osztani. Emellett szükség van szellemi táplálékra is. Szóval kell fejlesztés, termelés, szétosztás, közlekedés, kommunikáció, oktatás, egészségügy és persze biztonság (rendőrség, katonaság, jog) Gyakorlatilag amiből kevesebb kellene az a kereskedelem, pénzügy és "luxuscikkek" előállítása. A luxuscikken persze nem ékszereket, vagy sportautót értek, hanem azt is, hogy nem kapsz új telefont, számítógépet, autót csak olyan sűrűn, ahogy muszáj. Nincs túltermelés, pazarlás. Munkára, egyéni hozzájárulásra szükség lenne...még jobban mint jelenleg. Mondhatni kötelező lenne dolgozni. Mindenki a képességeihez képest dolgozna és kiszámított módon egyenlő mértékben. Cserébe ingyen lenne minden fizikai és szellemi szükséglet, de persze mindenféle pazarlás nélkül. Egyedül azok kapnának extra forrásokat, előjogokat, akik a fejlesztéssel foglalkoznak. Egy pénz nélküli társadalomban nem lenne hajtóerő a fejlesztésre, ezért a kutatókat, fejlesztőket, feltalálókat ösztönözni kellene valamilyen módon. Pl. nagyobb, vagy szebb helyen lévő lakás, a modernebb dolgokhoz hamarabb férnének hozzá, több szabadságot kapnának, vagy magasabb szintű rekreációs szolgáltatásokat. Mondhatni aki hozzájárul a fejlődéshez bármilyen területen, az kényelmesebben élne valamennyivel mint az átlagpolgár.

    Az kétségtelen, hogy egy pénz nélküli világban sem lenne mindenki egyenlő. Aki többet tenne be a közösbe, a fontos területeken, az kicsivel jobban élne. Persze ez is csak úgy működne, ha az átlagpolgár is kb. olyan életszínvonalon élne, mint mondjuk most egy átlag skandináv országbeli polgár.

    Amíg marad a jelenlegi állapot egyértelmű, hogy időnként lesznek olyan hatások, amik az emberi létszámot kordában tartják. Ez a hatás lehet háború, akár világháború is, vagy járványok, éhezés. Komolyabb esetben tömegpusztítás. Bár a "civilizált" országokban most jónak tűnik a helyzet, de ez inkább csak vihar előtti csend. A komoly problémákat folyamatosan csak a szőnyeg alá söprik a kormányok...hátrahagyva azokat az utódaikra. Az ember és a gazdaság rövidtávú érdeke továbbra is előrébb való, környezet, az élővilág érdekével szemben. Az energia és a természeti erőforrások pazarlása évről évre csúcsot dönt.

    Az a baj a világgal, hogy a hülyék mindenben holtbiztosak, az okosak meg tele vannak kételyekkel.

  • Tigerclaw

    nagyúr

    válasz #65755648 #95 üzenetére

    A kommunizmus és hasonló rendszerek azért nem működtek, működnek, mert azok egyszerű diktatúrák bekenve ideológiával, amit el lehetett adni a népnek. Már az első naptól kezdve diktatúrák voltak. Személyi kultusz, rokoni, kaszt, párt, haveri rendszer. Aki nincs velünk az ellenünk.

    Úgy is mondhatjuk, hogy az általunk ismert kommunizmus, egy államilag szabályozott kapitalizmus. A "nyugati" berendezkedéshez képest csak annyi a különbség, hogy nagy mértékben vagy teljesen hiányzik belőlük a liberalizmus.

    Nálunk Magyarországon most nagyon jól látni, hogy minden nappal egyre közelebb jutunk a régi rendszerhez. Ahogy napról napra egyre több gazdasági területet szabályoz, ural, vesz át a kormány, annál közelebb jutunk a régi rendszerhez. A hatalom, a pénz, az irányítás a párttagok, haverok kezében összpontosul, pont úgy mint 30 évvel ezelőtt. A mai "az ország jól teljesít", a "reformok működnek" semmiben sem különbözik a régi kommunista, szocialista propagandától. Akkor is agymosás zajlott és a fél ország elhitte, hogy mi járunk a jó úton (bezzeg a hanyatló nyugat megy a szakadék felé). Aztán kipukkant a lufi.

    Most épül újjá a kommunizmus az országban a "kedves vezetőnk" szájíze szerint.

    Az a baj a világgal, hogy a hülyék mindenben holtbiztosak, az okosak meg tele vannak kételyekkel.

  • Tigerclaw

    nagyúr

    válasz #65755648 #107 üzenetére

    Minden a szándéktól függ, de te is láthatod, hogy "milyen jól" élnek az olyan országokban az emberek, ahol beleszól komolyan az állam a gazdaságba, ahelyett hogy hagyná, hagy szabályozza saját magát a piac és a kereskedelem.
    Egyik oldalon példa Oroszország, Kína, Észak-Korea vagy épp Magyarország és hasonlóak, a másik oldalon meg pl. az USA vagy az EU boldogabbik fele. Máshol az erős egészséges szabad gazdaság a cél, mert akkor nem kell munkanélüliek milliót ellátni.

    Itt van egy lista amin jól látszik, hogy mennyire nem kifizetődő ha az ország gazdasági rendszer nem liberális. Hova akarsz tartozni? Látni, hogy szinte egyenes arányban áll a gazdasági liberalizmus a prosperitással, a GDP-vel, a jóléttel:

    https://www.gfmag.com/global-data/economic-data/economic-freedom-by-country?page=2

    Ha van állásod, keresel, vásárolsz, a vállalkozások virágoznak, fejlődnek, ami újabb munkahelyeket teremt és körbe is ért a folyamat. Ehhez az kell, hogy csak a legszükségesebb mértékben szóljon bele az állam a folyamatba és ne turkáljon a gazdasági szereplők zsebében. A magas áfa rossz az üzletnek, mert csökkenti a fogyasztást, a magas szja rossz az üzletnek mert csökkenti a fogyasztást. Mindenféle magas adó rossz az üzletnek. A fogyasztás csökkenése miatt munkahelyek szűnnek meg, egyre több a munkanélküli, egyre többe kerül az államnak eltartania őket...pedig ha eleve nem avatkozott volna be, akkor nem lennének munka nélkül az emberek. Nagyon egyszerű gazdasági folyamat. Könnyű lenne áttérni a helyes útra, de a politikai elit ellenérdekelt ebben. Nekik a hűbéruras rendszer tetszik, ahol az alamizsnából élő tömegnek lökhet néha valamit. Elveszi ami téged illet, majd kegyként visszaadja egy kis részét, jellemzően választások előtt. Egy rendes szabadpiaci rendszerben mindenki sokkal jobban élne, aki jobban akar élni, de a kormányzásnak és a politikai elitnek nem lenne súlya, hatalma. Ez van pl. a Skandináv országokban.

    Amúgy nem kell összekeverni a gazdasági liberalizmust az élet más területeit érintő liberalizmussal. Nem együtt jár a kettő, még csak összefüggés sincs a kettő között.

    Az a baj a világgal, hogy a hülyék mindenben holtbiztosak, az okosak meg tele vannak kételyekkel.

  • Tigerclaw

    nagyúr

    A mai kapitalizmus is egy hosszú utazás egyik állomása. Ha 500 éve felvázolod, hogy hogy néz ki, azt mondják hogy lehetetlen. Egy pénz nélküli társadalmi rendszer is működőképes lenne, de nem az első naptól kezdve. Szép lassan a mai gazdasági, társadalmi rendszerekből ki lehetne venni a pénzt és a pénzért való dolgozást. Az alapja ugyanaz: valamit valamiért. Te dolgozol, hasznos munkát végzel, cserébe jól élhetsz. Persze évtizedek, évszázadok telhetnek el, mire egy ilyen rendszer kinövi a gyermekbetegségeit, de legfőképp mire csak olyanok élnek majd, akiknek az az új rendszer a természetes. Addig folyamatos ellenkezés lenne, mert túlságosan más mint a megszokott.

    A társadalmi fejlődés is olyan mint a technológiai. El sem tudja a többség képzelni, vagy hinni, hogy mire viheti az emberiség száz vagy ezer év múlva. Most úgy tűnik hogy egyre gyorsuló ütemben írtjuk ki az életet a bolygón, magunkkal együtt, de talán az egyik jövőbeni világégés után remélhetőleg változik valami.

    Visszatérve a robotokra, egy egyszerűbb terminátor robotot már maholnap létre lehetne hozni, legalábbis funkcióját tekintve. Elég buta robot, ami nem igényel komolyabb mesterséges intelligenciát. A magja megtalálható sok mai videojátékban. Ha képes megkülönböztetni egy másik T1000-est egy embertől, máris ki lehet küldeni az utcára egy tetszés szerinti fegyverrel. A legnehezebb dió talán az erőforrás, de az is inkább csak drága.

    Az a baj a világgal, hogy a hülyék mindenben holtbiztosak, az okosak meg tele vannak kételyekkel.

  • Tigerclaw

    nagyúr

    válasz #65755648 #129 üzenetére

    "Nagyon leegyszerűsítve látod a gazdaságot, ennél összehasonlíthatatlanul bonyolultabb a dolog. Ha ilyen egyszerű lenne, levinnék az adókat és varázsütésre itt lenne a Kánaán...."

    Épp az a lényeg, hogy a kormány nem akar Kánaánt. A jelenlegi állapotot akarja konzerválni. Gyakorlatilag a saját uralkodásuknak, újraválasztásuknak rendelik alá a gazdaságpolitikai döntéseiket. Ők nagyon jól élnek. Lassan az összes képviselőjük és a pártközeli vállalkozók milliomos, sőt milliárdos lesz. A választók többsége meg olyan bárgyú idióta, hogy beveszi a gyomra, mikor a milliókat kereső államtitkár azt magyarázza, hogy igenis meg lehet élni 45 ezer forintból. Vagy mikor elhiszi, hogy érdekes módom minden Fideszes képviselő olyan szerencsés, hogy a rokonságuk tízmilliókat ad nekik csak úgy házvásárlásra...sőt hirtelen arra sem emlékeznek, hogy hány házuk van és melyik tízmilliót melyik rokon adta.

    Ha nem hiszel nekem, nézd meg a statisztikákat. Melyik ország GDP-je mekkora, milyen az életszínvonal, mekkorák az adóterhek, mennyire avatkozik be az állam a piacgazdaság működésébe. Ott is azt látod majd, hogy komoly összefüggés van ezek között.

    Az a baj a világgal, hogy a hülyék mindenben holtbiztosak, az okosak meg tele vannak kételyekkel.

Új hozzászólás Aktív témák