Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Medocsabi

    addikt

    válasz #73495296 #7 üzenetére

    Ezzel nem feltétlenül értek egyet, mert a fogalom hogy "e-sport", már alapból a professzionális szintű számítógépes játékot jelenti(így már alapból kvázi kiemeli az e-sportolót az átlagos kockától). Én azt nem értem, hogy ez mit takar. Mármint hogy mitől lesz valaki professzionális játékos.

  • Ghoosty

    őstag

    válasz #73495296 #11 üzenetére

    "Ha csapatni mész vagy sportautóval száguldozni, uticél nélkül a közútra, akkor bár valószínűleg illegális, amit csinálsz, de ez technikai sport."

    Pont erről beszélek, hogy ezek a 'nem hagyományos sportok' társadalmi megítélése kicsit más. Többször előfordult, hogy csak úgy elmegyek autózni cél nélkül, csak a vezetés kedvéért, de sose jutott eszembe, hogy sportolnék. Ahogy sose jutott eszembe, hogy sportolnék, ha nyomok egy darts partit két sör között a kocsmában. Bár definíció szerint mindegyik az. Legalábbis az a definíció szerint, amit wikipédián találtam:

    "A sport meghatározott célú mindennapos tevékenység, a mindennapoktól különböző környezetben; célja a testedzés, versenyzés, a szórakozás, eredmény elérése, a képességek fejlesztése."

    Ha ezt a definíciót elfogadjuk, akkor az különbözteti meg az e-sportot a kockulástól, hogy nem mindennapi környezetben történik. Tehát eljársz versenyre. De ha egy laptoppal a parkban játszok, akkor az sem mindennapi környezet, így akkor az is sport. De a fenti definíció alapján pl a szobabiciklizés az nem sport, mert mindennapos környezetben történik. Vicces módon még a kocsmai sörözés önmagában is belefér a definícióba. Szerintem ez inkább társadalmi megítélés kérdése, mintsem definíciós probléma. De mint látszik a definíció megalkotása is problémás, hogy minden belekerüljön, amit a társadalom sportnak tart, de maradjon ki minden amit meg nem tekint annak.

  • Ghoosty

    őstag

    válasz #73495296 #26 üzenetére

    A közgondolkodás sose volt egy állandó dolog. Mindig változott valamerre.
    Miért baj, hogy most a 'sportrajongó' kifejezés nem feltétlenül jelent művelést is? (már bővel az e-sport kifejezés előtt így volt)
    Miért baj, ha eltolódik a sport kifejezés a versenyszerű művelés irányába?
    Miért rossz, ha ezentúl nem azt mondom, hogy sportolok, hanem azt, hogy rendszeresen futok/biciklizek stb.?

    Már bőven az e-sport megjelenése előtt elveszítette az aktív mozgás=sport részt és már régen megjelentek azok a sportágak is, amiknél csak a versenyt nevezzük sportnak. Így az e-sport már nem lóg ki egyáltalán. Persze ez megint egyénileg eltérhet.

  • Ghoosty

    őstag

    válasz #73495296 #28 üzenetére

    " A sport kifejezéssel együtt az aktiv testmozgásról is eltolódnak a fogalmaink a profi sport felé. Magyarországon ez különösen ártalmas,..."

    Én pont fordítva látom. Ez simán lehet egy pozitív változás is. Ha a sport kifejezés átkerül a profi versenysportra, akkor az egészséges életmód kommunikációja is kénytelen változni. Ez könnyen eredményezheti azt, hogy 'sportolj, mert jó' szlogen módosul úgy, hogy 'mozogj aktívan, mert jó'. Akkor talán rájönnek, hogy nem a sport a lényeg, hanem az aktív testmozgás, ami lehet egy csomó hétköznapi dolog is. Pl. menjünk már át a szomszéd irodába és ne telefonon hívjuk. Ez elsőre semminek tűnik, de ha ezt a szemléletet követjük, akkor sok kicsi sokra megy elven, elég kevesebb időt arra szánni, hogy magáért a mozgásért mozogjunk, így talán többen rászánják magukat.

  • Ghoosty

    őstag

    válasz #73495296 #33 üzenetére

    Én szemléletről beszéltem. Nyilván, ha egész nap otthon vagy, akkor kevés olyan dolog jön szembe, amit lehet lusta vagy aktív módon végezni. Viszont ha nem utazol munkahelyre, akkor azzal megspórolod az utazás idejét. Így több időd marad sportolni.
    De még ilyen helyzetben is van amit tehetsz. Pl, nem rendeled a kaját, hanem elsétálsz érte. Úgy se jó egész nap ülni, néha át kell mozgatnod magad.

    34

    Látod, még aktív mozgás esetén is megkérdőjelezi valaki, hogy sport-e amit csinálsz. Nem csodálom, hogy nincs társadalmi konszenzus róla.

    (#36) Apollyon

    Ezek a problémák szerintem függetlenek attól, hogy minek nevezünk egy tevékenységet. Rengeteg túlsúlyos ember fogja arra, hogy ő hormonproblémák miatt túlsúlyos. De a valóságban csak a töredékük az ráadásul egy relatív olcsó gyógyszer szedésével meg is oldható a dolog. De mivel ez csak kifogás, így nyilván nem oldódik meg. Ha valaki azt mondja, hogy ő e-sportol ezért ő egészségesen él, mert 'sportol' az pont ugyanilyen kifogás.

    "doki megkérdezi, hogy ön sportol-e, akkor nyilván nem arra gondol, hogy szoktam-e sakkozni."

    Én el szoktam mesélni az életmódomat, de a vége az, hogy azért sportolni kéne. Lehet, hogy legközelebb megtrollkodom és mondom, hogy akkor elkezdek csocsózni.

    [ Szerkesztve ]

  • Ghoosty

    őstag

    válasz #73495296 #40 üzenetére

    Te is leírtad, hogy sportágként ismeri el a NOB, bármikor berakhatja a játékok közé. Nekem ez azt jelenti, hogy olimpiai sportág. Azzal is tisztában vagyok, hogy még nem szerepelt semmilyen olimpián. Ha az a definíciója az olimpiai sportágnak, hogy szerepel-e éppen olimpián, akkor ez 4 évente változik és fura módon 1900-ban a birkózás sem volt az. Nem volt szándékomban megtéveszteni senkit.

    "de akkor megint ott tartunk, hogy a sportolás szükséges,"

    Ha olyan speciális az életed, hogy nem tudsz beiktatni megfelelő mozgást, akkor természetesen igen. De ennek sose állítottam az ellenkezőjét.

    "Ami azért a legtöbb esetben kevés."

    Nem írtam én sem mást, sőt, írtam, hogy kell más, csak ha kihasználod az ilyen lehetőségeket, akkor kevesebb is elég. De akár teljesen elég is lehet, pl kerékpárral jársz dolgozni kellő távolságra.

    "A tömegsport, szabadidősport hobbi sport fogalmakat meg erősen kikezdi, ha maga a tevékenység helyett az elit versenyét tekintjük sportnak."

    Ebben teljesen igazad van, de nem látom, hogy ez probléma lenne. Maga a sport fogalma is egy katyvasz akkor összetett szóként is az lesz. Ez szerintem elsődlegesen társadalmi megítélés kérdése. Kialakulhat egy olyan konszenzusszerűség, hogy a sport a versenysport, a tömegsport, meg a versenysport hobbi változata. Nem gondolom, hogy komolyan befolyásolná a mozgási kedvet az, hogy minek nevezzük. Mint az ábra mutatja, hiába hívjuk sportnak a mozgásos feladatokat, így is szarnak rá az emberek. Lehet, hogy ha módosul ez az javít rajta.

  • -Skylake-

    addikt

    válasz #73495296 #11 üzenetére

    "Ha lemész futni, akkor sportolsz, akkor is, ha nem egy egyesületben teszed."

    Nem. Ha lemesz futni, akkor mozogsz. Ha rendszerszinten resze az eletednek a futas, edzestervvel/edzovel futsz, a futas kore epited fel az etrended, az eleted, akkor sportolsz. Attol, hogy januar elsejen istenbizony megfogadod, hogy te vegigfutod az evet es januar 23.an elmesz egyszer lesetalni 1,6kilometert a boltig meg vissza, attol meg nem sportolsz. Csak mozogsz.

    "Those who would shave the beard for pussy deserve neither the beard or the pussy." - Ben Franklin, probably

Új hozzászólás Aktív témák