Új hozzászólás Aktív témák

  • bambano

    titán

    válasz kenwood #150 üzenetére

    azért megyek csődbe, mert a netflix rámtolja egy költségét.
    ezt én nem biztos, hogy elbírom, a keresztfinanszírozott állami tolvaj nagy isp meg lehet, hogy képes elviselni. majd ha engem felvásárolt, és kialakul egy természetes kartell a piacon, akkor meg majd eltolja az árakat az égbe.

    Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

  • tha_answer

    őstag

    Latom itt megy a papolas

    Megsugom a nagy cegek sem fognak piaci alapon oda epiteni semmit se ahova bambano sem tud arazast kikenyszeriteni.

    El lehet donteni: ki fizeti meg a nem jol skalazodo dolgok skalazodasanak extra koltseget. Bambano nem fogja. Telekom sem fogja uzleti alapon.
    Allam? Unio? Az az mi.
    Akkor nem jobb ha a faang fizeti?

    Termeszetesen le lehet szarni az ott elo embereket de akk lesz brexit trump meg futoszalagon 2/3. :))

  • kenwood

    veterán

    válasz bambano #151 üzenetére

    Ebben igazad van,ezert is dontottem ugy par hete, hogy a belpoltikai hireket teljesen kizarom az eletembol, amig nem lesz olyan kormanyunk, aki egy ilyen dontesert (vagy barmiert) szamonkerheto.

    Sokkal jobb lett a lelkiallapotom azota, hogy kitiltottam az osszes magyar hirportalt a bongeszombol.

    Tudom, ez azt jelenti,hogy mar nem is lesz Telex meg 444, vagy HVG, mire en ujra belpoltikai hireket olvasok :D

    #152
    Valszeg van naluk konkurencia, vagy nem szar a mobilnet a szolgaltatasi teruletukon, kulonben annyit kernek az elofizetotol,amennyit akarnak.
    Ha csak egy isp van a faluban, es a mobilneten meg a prohardver is szaggat, akkor nem tudsz mit csinalni,fizetsz amennyit kernek.

    [ Szerkesztve ]

    Mi kell az alaplapba? Procibol egy, Rambo 2. <> Egyetlen vizmolekulaban tobb hidrogen atom van,mint ahany csillag az egesz naprendszerben

  • Zirowe

    nagyúr

    statisztikus sávszélességet tartalmaz

    Ilyen baromságot is rég olvastam.
    Tehát kedves előfizető, a pénzedért egy nominális sávszélességet kapsz, amit ha használni mersz, kirakunk, mint macskát szarni.
    Istenem.
    Attól még, hogy ászfben ilyen le van írva, nem legális, egyszer vkivel kibaszol emiatt, máris kapsz egy csoportos pert+gvh-t.
    De hajrá, statikus sávszélesség..

    We've jumped way beyond the Red Line. Limited supplies. Limited fuel, and now no hope! But I promise you one thing. On the memory of those lying here before you, we shall find it. And Earth will become our new home. So say we all!

  • joey04

    titán

    válasz bambano #1 üzenetére

    most meg az eu-s főilletékes is elkezdte mondani...

    mondjuk ez pont azt jelenti, hogy elborult ötlet. :)

  • kukif

    csendes tag

    válasz bambano #147 üzenetére

    vendor fuggo, megnezed hol van on-site es ott, amennyiben itthon kellene mondanom ilyen helyszineket, akkor gondolom nem lepodsz meg ha a VH, DPX es esetleg a dataneum lesz az a hely

    videki ISP esetben ezen helyek valamelyikeben berelnek egy rack-et vagy unitokat es min 2 darab wave-et tennek a videki kozpontom es ezen jol belakott helyszinek koze.
    Igy megkapod a transitot olcson, plusz peerelni is tudsz es elviszed "haza". Wave lehet darkfiber is es DWDM-ezhetsz, de gondolom a kis ISP-nek nincs szuksege ilyen jellegu kapacitasokra.

  • emvy

    nagyúr

    válasz bambano #151 üzenetére

    Na látod, ez a valós probléma. Hogy a versenytársaid nem a szabad piacon versenyeznek. Ez valóban gond.

    while (!sleep) sheep++;

  • bambano

    titán

    válasz kukif #156 üzenetére

    értsük már meg végre, hogy nem árulnak elérhető árú sötétszálat.
    tehát az, hogy mondjuk a dataplexben van elfogadható áron nemzetközi sávszélesség, az nullát jelent azon isp-knek, akik nem a dataplexben vannak (a lakosság jelentős része, ugye), hanem vidéken a lehetséges kínálatból kénytelenek gerinchálózati csatlakozást vásárolni. vagyis van egy gerinchálózati szolgáltató, és jól kiválaszthatom.

    persze, megkapom a tranzitot "olcsón", vegyek még hozzá egy nagyobb rakás pénzért PA címtartományt, stb. stb. stb...

    ugyanezért tévedés 130 ezer forintos bix peeringet meg fillérekbe kerülő netflix peeringet emlegetni. a 130 ezer forint az a bixben (ami egy l3-at is tudó switch) egy darab port költsége. ha eljutottam addig az optikámmal, akkor 130 rugóért bedugják. de nem a 130 rugó a problémás, hanem eljutni csajágaröcsöge-külsőről a bixig. dettó, csinálhatok privát peeringet a netflixszel, minimum 10 gigán. de ahhoz, hogy eljussak oda, ahol a netflix már kiépítette a popját, ahhoz nekem saccra 6-7 millió forintért kell havonta bérelt vonali kapcsolatot vennem. azért saccra, mert 10 gigát nem vettem mostanában, így csak saccolni tudom, hogy mennyi. és megint ott van, hogy a dataplex második emeletén bérelt rackből el tudok jutni gombokért a dataplex alagsorában kiépített netflix pophoz, vagy telia pophoz vagy mittoménmilyen szolgáltatóhoz, de nem a dataplexben lakom, hanem vidéken.

    a telekom nem fog sötétszálat eladni, mikor tudja, hogy monopol helyzetben van ebben a piaci szegmensben azon a területen, mert kénytelen leszel megvenni a bérelt vonali szolgáltatását annyi példányban, ahány szolgáltatást szeretnél. tehát ha például szeretnél internetet meg digitális tévét is, akkor két bérelt vonalat fog veled kifizettetni, mert tudja, hogy nincs választási lehetőséged, ki fogod fizetni. megtörtént eset.

    Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

  • bambano

    titán

    válasz Zirowe #154 üzenetére

    tudsz olyanról, hogy az upc-t elmarasztalták emiatt?
    én nem...
    egyébként meg az ászf-ünket egyeztették a hatósággal. ha ezek után is hiba van benne, én prímán tudok kire mutogatni.

    Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

  • vicze

    félisten

    válasz bambano #151 üzenetére

    "azért megyek csődbe, mert a netflix rámtolja egy költségét."
    :))

    Basszus az internet rád tolja a költségét... És the az állítod, hogy Internet Service Provider vagy. :DDD
    Te nem akarsz semmilyen szolágáltatás nyújtani, csak üli a seggeden és behajtani a pénzt a semmiért...

    Megint eljutottunk oda hogy minden más hibája, csak a tied nem. Mocskos user használni akarja az internetet, a szemétje...

  • Medocsabi

    addikt

    válasz bambano #15 üzenetére

    No de azért azt ne felejtsük már el,hogy a szolgáltatóknál is van fair use policy... Ergó ha irreálisan nagy az adatforgalom,A
    SZ.F. szerint korlátozhatják azt... Nem kell a Telco cégeket félteni, bőven van kapacitás. Ha meg olyan speciális igény adódik, ahol tényleg speciálisan magas sávszélre van szükség, azt egy egyedi szerződéssel ugyanúgyeg tudja oldani bármelyik Telco. Gondolod,hogy pl egy ipari parkigyanannyit fizet a netért, mint Marika néni az 5. emeleten? Ez egy ordas nagy baromság,amin csak egyszerűen pár milliárd ojrót akarnak spórolni a hálózat építésen a Telco cégek . Te sem gondolatod komolyan amit írtál. Nincs semmi alapja,sem üzletileg,se semmilyen más oldalról.

  • vicze

    félisten

    válasz bambano #158 üzenetére

    Ha már amúgy így felhozod, azt azért meséld már el, hogy mennyit és miért fizessen neked a Netflix és te az mire fogod költeni, hogy változtat ez a telco-k monopolhelyzetén, hogyan fogja ez finanszírozni a te hálózati sávszélességedet?
    Ezekre a kérdésekre válaszolnál részeltessen? Vagy csak a sírás és terelés fog menni megint?

  • kukif

    csendes tag

    válasz bambano #158 üzenetére

    En tokeletesen megertem, hogy valahol videken egy telco sivatag kozepen csak a T-van, aki konkurencia a helyi ISP-nek es meg akarja venni, ezert levesz mint a nagykabatot, mert tole kell venend a "berelt vonalat" erre csak annyit tudok irni hogy sajnalom. Az kulon szopasnak tunik hogy nincs sajat PA es gondolom azt is berled, igazi vendor lock. Pedig irtam volna, hogy add el az IP-ket ha van ($50+/cim) es utana a ceget a T-nek es nezz valami kevesbe halalra itelt bizniszt, mert ebbol csak kieheztetes lesz.

    Vicc, hogy a legtobb esetben a last mile ara miatt sirnak az eyeball ISP-k, mert azt nehez fejleszteni, de a te esetetben a backbone a szopas.

    A telekom mellett egyebkent sok mas van, akinek lehet arrafele szabad kapacitasa, bar gondolom ezt koruljartad (mvm, upc/voda, digi stb).

    Ettol fuggetlenul szerintem meg mindig jobban jarnal egy ~10G L2 aramkorrel amit VH-ban vagy DPX-ben ad ki neked a T es ott aggregalod a serviceket minthogy mindnek kulon vonalakat berelsz.

  • Zirowe

    nagyúr

    válasz bambano #159 üzenetére

    Upc konkrét adatmennyiséget írt bele, azóta pedig egyáltalán nem szerepel, illetve nem hallottam olyanról, hogy valakit ténylegesen kidobtak volna ezért.

    Te árulsz egy elméleti sávszélt, amit ha használni mernek, akkor hasraütésszerűen, mivel az észszerű és visszaélésszerű pontos, objektív megfogalmazását gondolom nem írtad le, korlátozol.

    Persze akkor nem hangzana olyan jól "havi 5k 250mbit/sec korlátlan net-ha nem használod" helyett "havi 5k 5mbit/sec ténylegesen korlátlan net-ha használni mered".
    Na, ez az, ami a vásárlók megtévesztése.

    És ha egy 250mbit-es előfizetésből mondjuk 4 órán át 15mbit megy netflixre egy nap, az még bőven messze van az észszerűtlen és visszaélésszerűtől.

    [ Szerkesztve ]

    We've jumped way beyond the Red Line. Limited supplies. Limited fuel, and now no hope! But I promise you one thing. On the memory of those lying here before you, we shall find it. And Earth will become our new home. So say we all!

  • kenwood

    veterán

    válasz kukif #163 üzenetére

    Sokszor amugy az van, hogy sokat ker a nagy, de nem akarja megvenni a kicsit, mert neki sem eri meg,es nem a netflix, vagy a backbone savszelesseg miatt.

    Mi kell az alaplapba? Procibol egy, Rambo 2. <> Egyetlen vizmolekulaban tobb hidrogen atom van,mint ahany csillag az egesz naprendszerben

  • net84

    őstag

    Bocs, ha volt már példa, akkor átsiklottam rajt.
    Ezen vonal mentén szedhetnének pénzt a világító test (vagy akár egyből az összes olyan gyártótól, aki olyan eszközt állít elő, amihez kell a vellany) gyártóktól is, hogy abból finanszírozzák a villamos hálózat fejlesztését. Nem teszik, sőt fel sem merül a kérdés? Miért?
    Vagy egy kicsit sarkosabb példa: adott a DVB-T szabvány. TV-t akarok nézni, veszek egy CA modult beteszem a TV-be, előfizetek, kapok egy kártyát és öröm és boldogság. Minden okosságot (amiért a box-ot rám akarják erőltetni) megoldok a TV-n. DVB-T OFF, DVB-T2 ON. Új TV az új környezethez vagy leshetek egy plusz eszközt a lakásban... miért nem reklamáltam, hogy szálljon már be a szolgáltató a fejlesztési beruházásomba (ha valaki nehezen találna párhuzamot: én vagyok az előfizető, a TV-m az internet szolgáltató, a TV szolgáltató pedig a Netflix/Google/MS vagy tudomisén)?

    Volt szerencsém "kicsi" vidéki szolgáltatóhoz (nem felhasználói oldalon). Láttam belülről a működést és aztán a vergődést. Nem kell őket sem félteni. Ahol csak lehet, a nagyok mintájára próbál monopol helyzetet kialakítani magának, majd utána az ügyfelet hülyének nézni. Aztán, amikor a monopol megszűnik és tényleges verseny lesz, akkor pedig jön a gonosz nagy multi lemez. Pedig addig is lett volna esélye fejleszteni és/vagy olyan szolgáltatást nyújtani, ami megfelelő az egyszerű felhasználónak.
    #43 bambano - Le is írtad a lényegi gondját a kicsiknek... Hibás számítások, rossz gazdasági szemlélet jellemez nagyon sok kicsi céget (nem mondom, hogy én nem estem ilyennek áldozatául). Az elvi példánál maradva: a szolgáltató a gigás betáppal eladja az 1001. előfizetőnek is az 5mbps netet, 1mbps garantáltal. Hiába kapja meg előzetesen a műszaki/mérnöki oldaltól az elemzést, hogy mekkora előfizetői bázis várható, ahhoz milyen betáp oldal és milyen infrastruktúra kell, a költségkalkulációnál túl magas a szám, így húznak rajt a vezetői/tulajdonosi oldalon. A marketinges megint húz rajt, hogy versenyképes legyen (még, ha egyeduralkodó is a területen). Aztán hiába szólt a műszaki oldal már jó előre, hogy baj lesz/van, amikor jön az 1002. balek, azzal is szerződést kötnek. 10 évvel később pedig jó lenne, ha egy harmadik fél beszállna a fejlesztésbe és a magentás csapat is eltakarodna az út túloldaláról a frissen kiépített optikai gerincével...
    Értem, hogy szorít már a cipő, de nem így kellene megoldani. Egyébként, ha egy nagy olyan helyen fejleszt, ahol addig monopolban volt egy kicsi, akkor ott a kicsivel nagy gond van. Ha rendben lenne a hálózata, előfizetői bázisa, akkor tenne egy korrekt ajánlatot az egész bekebelezésére.

    Ebben az egészben megint a tipikus EU balf*xságot látom. Valaki kellő lobbierővel sírt egyet egy kis támogatásért, az EU-s mókus (csak, hogy ne az EU pénzének fájjon, hiszen azon most etetni kell a menekülteket, kezelni a háborús dolgot és Mo-nak is kellene még stadiora és LED-es viálígásra) pedig rájön, hogy trendi mindent a nagy gonosz amerikai multikra fogni, így tőlük próbálja meg beszedni a szükséges sápot...

    Read only...

  • bambano

    titán

    válasz Medocsabi #161 üzenetére

    te melyik telco cégnél dolgozol?
    csak mert itt egyesek szerint milliárdokat nyerészkednek a kis isp-k, szerinted bőven van kapacitás, stb.
    itt mindenki jobban tudja, hogy mennyiért mi a jó a telcoknak, de főleg a kibicek.

    Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

  • bambano

    titán

    válasz net84 #166 üzenetére

    "miért nem reklamáltam, hogy szálljon már be a szolgáltató a fejlesztési beruházásomba": azért nem reklamáltál, mert beszállt?

    "Egyébként, ha egy nagy olyan helyen fejleszt, ahol addig monopolban volt egy kicsi, akkor ott a kicsivel nagy gond van.": szip projekt
    "Ha rendben lenne a hálózata, előfizetői bázisa, akkor tenne egy korrekt ajánlatot az egész bekebelezésére.": ha rendben van a hálózat és az előfizetői bázis, akkor nem fogadja el az ajánlatot. miért is tenné?

    Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

  • bambano

    titán

    válasz Zirowe #164 üzenetére

    miért, az nem a vásárlók megtévesztése, hogy megkapod a 150 megás netet a vodától, és úgy van megcsinálva az uplink, hogy nem tudod kihasználni? és még le sem írják?

    "nem hallottam olyanról, hogy valakit ténylegesen kidobtak volna ezért.": de, hallottál.

    Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

  • Vision

    veterán

    válasz bambano #167 üzenetére

    Én dolgoztam a Telekomnál. Még mesélték az öregek, hogy a régi szép időkben, amikor annyi pénzt kértek az előfizetőktől, amennyit nem szégyelltek (Matáv, Westel), akkor voltak vastag fizetések, bónuszok, ingyen nasi meg üccsi mindenkinek. Aztán jött a konkurencia, elkezdtek csökkenni a marzsok, szépen összevontak vállalatokat (így lett Magyar Telekom végül), a fizetéseket levágták, és már nem volt jó világ. Közben több körben kibasztak több ezer embert. 10 ezerről indultak, most talán 4000-nél tartanak.

    Ezt az EU-s agymenést nyilván nem az olyan kis ISP-k lobbizták ki, mint ahol te dolgozol, hanem azok, akiknek van szava. És amíg ők bőven nyereségesek (azok), addig ennek semmilyen jogalapja nincs.

  • Zirowe

    nagyúr

    válasz bambano #169 üzenetére

    Mondjuk a vodás példád pont rossz, mert a garantáltat nekem mindig hozzák, sőt, bőven az előfizetett érték felett van állandóan.

    Na, és ki lenne az akiről hallottam?

    We've jumped way beyond the Red Line. Limited supplies. Limited fuel, and now no hope! But I promise you one thing. On the memory of those lying here before you, we shall find it. And Earth will become our new home. So say we all!

  • bambano

    titán

    válasz Zirowe #171 üzenetére

    [link] tehát hallottál.

    Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

  • Zirowe

    nagyúr

    válasz bambano #172 üzenetére

    Mert te, az egyáltalán nem elfogult ember, egyszer ideírtad konkrétum nélkül.
    Na, én meg tizen x éve vagyok upc/voda, ismerősi körömben gyakorlatilag mindenki náluk van, senkiről nem hallottam aki így járt volna, cikket se olvastam erről.

    De figyi, nézd, itt a transmissionöm statisztikája, csak csődbe ne menj a látványtól!

    We've jumped way beyond the Red Line. Limited supplies. Limited fuel, and now no hope! But I promise you one thing. On the memory of those lying here before you, we shall find it. And Earth will become our new home. So say we all!

  • Zirowe

    nagyúr

    Egyébként upc legutóbb kb a havi 20gigás adatkorlát időszakában korlátozott ténylegesen, kb 2003 körül, de akkor se dobtak ki senkit az előfizetők közül.
    De ettől függetlenül is, adatkorlát évek óta nem létezik már semmilyen szinten náluk, se a korlátozás.

    We've jumped way beyond the Red Line. Limited supplies. Limited fuel, and now no hope! But I promise you one thing. On the memory of those lying here before you, we shall find it. And Earth will become our new home. So say we all!

  • GalloG

    tag

    válasz bambano #20 üzenetére

    Te most épp azt írtad le, mikor a telekomm. szolgáltató rendelkezik X upstream sávszélességgel, de 50X downstream sávszélességet ad el jó pénzért, mert a statisztika azt mutatta, hogy átlagosan csak az X-et használják el a népek. (Ha szerencsénk van, akkor az ügyfeleknek eladott garantált sávszélesség csak néhányszorosa a rendelkezésre állónak...)

    De most "épp" elkezdik az előfizetők kihasználni a szolgáltatást, amiért fizetnek (mert ugyan minek kellene gigabites net, ha torrentezni illegális, ami meg nagy sávszélességet igényel, az a szolgáltatónak nem tetszik), és hirtelen kevés lesz az ötvened rész upstream sávszél...
    Kérem szépen arról sem az interneten tartalmat szolgáltató, sem az ügyfél nem tehet, hogy a piaci ügyfél sávszélesség számháború miatt a telekomm. szolgáltató sokkal több sávszélt adott el, mint amennyije van - statisztikai alapon. Hát, most van az, hogy épp változik a statisztika...

    Aki eddig a nagy lét húzta belőle (telekomm. cégek), az nem akarja fizetni a költségét a fejlesztésnek, át akarja terhelni másra. Minthogy az ügyfelekre nem lehet terhelni (díjemelés), mert akkor átmennek máshoz azonnal (ha meg összebeszélnek, az kartelezés és tiltott), így más balek után kell nézni a költség fizetésére, ha nem akarják, hogy az eddig megkeresett lóvé egy részét erre kelljen költeniük (az inkább maradjon a zsebükben ugye).

    Na, majd egy szabad percemben elkezdem nagyon sajnálni a telekomm. cégeket.

  • kenwood

    veterán

    válasz GalloG #175 üzenetére

    Rossz a megkozelites, valojaban egy gigabites deidkalt vonal otthonra tobb szazezer forint havonta.
    A halozatot viszont sokan csak mailezesre hasnzaljak,van olyan is, aki havonta csak par percig online.
    Mivel a statisztikak azt mutatjak, hogy az atlagos kihasznaltsag 10% alatti , ezert kapsz tobb,mint 90% kedvezmenyt a havidijbol, es igy szazezrek helyett csak 3-6kt fizetsz havonta.
    Ha elkezd az atlagos kihasznaltsag megnoni, akkor csokkeni fog a kedvezmeny,es emelkednek a dijak.
    Viszont az internet mar kozmunek szamit,ezert nem tudja az isp csak ugy emelni a dijakat, meg akkor sem, ha konkurencia hianyaban ezt nyugodtan megtehetni piaci alapon.

    [ Szerkesztve ]

    Mi kell az alaplapba? Procibol egy, Rambo 2. <> Egyetlen vizmolekulaban tobb hidrogen atom van,mint ahany csillag az egesz naprendszerben

  • Vision

    veterán

    válasz kenwood #176 üzenetére

    Na jó, de ha mindenkinek dedikáltan gigabites nete lenne otthon, akkor egészen biztosan nem 60-100 ezerbe kerülne, hanem sokkal kevesebbe. Már csak méretgazdaságossági okokból is. Illetve te gondolom a bérelt vonalra hivatkozol, aminek egyéb előnyei is vannak jellemzően vállalatok számára. Ezekre viszont egy lakossági felhasználónak nincs szüksége. Szóval nehéz azért összehasonlítani ezeket így.

  • kenwood

    veterán

    válasz Vision #177 üzenetére

    Fugg a technologiatol is, ami az elofizeto es a helyi fejallomas kozott van.
    Mindenesetre minden olyan eszkoz,amin gigabitesnel nagyobb interface van, brutalisan draga, sokszor tizmillios nagysagrendu tetel. Na most ezt szorozd fel szazezrekkel,milliokkal.
    Es itt most nem a pesti kozpontrol,hanem a videki fejallomasrol, illetve a fejallomas es az elofizeto kozotti szakaszrol beszelek.

    Szerinted 10 ezer elofizetonek dedikalt gigabitet biztositani milyen merteku anyagi befektetes lenne ?
    10 Terabitrol beszelunk, tobb,mint a teljes magyar netforgalom.
    Egyetlen varost megcsinalni igy,elvinne a legnagyobb magyar ispk eves arbevetelet.

    [ Szerkesztve ]

    Mi kell az alaplapba? Procibol egy, Rambo 2. <> Egyetlen vizmolekulaban tobb hidrogen atom van,mint ahany csillag az egesz naprendszerben

  • Vision

    veterán

    válasz kenwood #178 üzenetére

    Ezek nyilván fikciók, mert ha ez valós igény lenne, akkor sem Magyarországról indulna. Az ilyen eszközök gyártása felskálázódna, és az áruk pedig töredékükre esne (egy Cisco router nem azért kerül mondjuk milliókba, mert a beépített hardver ennyibe kerül). Ezért mondom, értelmetlen kiindulni abból, hogy a jelenlegi sokparaméteres rendszerben kicserélsz 1-et (legyen dedikált gigabit), és abból próbálsz következtetéseket levonni.

    [ Szerkesztve ]

  • Zirowe

    nagyúr

    válasz Vision #177 üzenetére

    De még csak gigabitre sincs szükség a netflix és társai miatt.
    4K stream max 16mbit/s-t fogyaszt, tegyük fel a lakásban 4en 4db 4K streamet néznek egyszerre, az 64, plusz egy kis sallang, hogy lehessen netezni közben, kb 100mbit/s elég.

    De ugye a túlzások.
    Kezdődött ez az isp-k közötti harccal, hogy ki tud olcsóbban nagyobb számot mondani, majd jött a garantált minimum intézménye, most meg ugye utolérte őket a marketing és nem tudják hogyan megmagyarázni, hogy ők azt nem úgy gondolták, az a szám mégsem annyi és nem tudják annyiért adni, mert ugye nem fejlesztettek..

    We've jumped way beyond the Red Line. Limited supplies. Limited fuel, and now no hope! But I promise you one thing. On the memory of those lying here before you, we shall find it. And Earth will become our new home. So say we all!

  • net84

    őstag

    válasz bambano #168 üzenetére

    Dehogy szállt bele... Oldjam meg, ha nekem nem tetszik az általa adott lehetőség vagy menjek isten hírével mást boldogítani. :DDD

    Kis település, ahol sok-sok évig egyeduralkodó a megyeszékhelyről érkező bt/kft. Az anno kiépített hálózaton az évek alatt nulla fejlesztést végzett csak javított, ha hiba volt. Aztán befutott az optika (addig is ment, csak 1 km-es kunkort kellett beletenni) és 1 év alatt "lerabolta" a tényleg normális szolgáltatással a magenta a területet.

    Miért is adná el? Mert így kap egy normális összeget, esetleg szerződik a szerviz/support háttérrel és alvállalkozója lesz a multinak. HA pedig ellenáll, akkor jóesetben nyer 1-2 évet és arra betelepül teljesen a nagy is a területre (jobbnak látszó konstrukcióval).
    Példa: Ügyfél kapott egy levelet, hogy a cég fejlesztést hajt végre, ezért változik a szolgáltató. <Vicc1.> Nyilatkozhattak, hogy maradnak és az új szolgáltatóval újrakötik a szerződést új feltételekkel, új hűséggel, vagy mennek, ahova akarnak. <Vicc 2.-de már sírva> Aki maradt, az az addig jónak mondható szolgáltatás helyett az első fél évben egy hatalmas szívást kapott a nyakába (amikor lecserélik a fejállomáson az eszközöket, de az erősítők meg random lehallnak, aztán rájönnek és lecserélik az erősítőt is, ami meg elviszi a felhasználónál minimum a modemen a betáp portot, rosszabb esetben a juzer hálókártyáját is). <az igazi vicc kategória>

    #170 Tapsi - volt az a létszám több is, amikor a régi Postából kiváltak és megalakult a Magyar Távközlési Részvénytársaság - MATÁV. Aztán elkezdték kiszervezni alvállalkozókba az egyes üzletágakat, mikor megjött a DT a cég köré. Aztán lett a T-Com/T-Online/T-Mobile. Majd egyesült az egész és lett a Magyar Telekom a töredéke létszámmal, mint anno csak maga a MATÁV. Szinte minden alvállalkozóknak van már kiszervezve. Még a javítás/hibaelhárítás is.

    Nem az a gond, hogy a nagyok kilobbizzák az ilyen hülyeséget (de az is baj) az EU-s képviselőknél, hanem az, hogy ha végig is viszik és beszedik a sápot, azok nem kapnak majd belőle, akiket fel lehetne ezzel emelni a nagy közelébe és legalább egy-egy régióban lehetne igazi versenyt csinálni.

    Read only...

  • GalloG

    tag

    válasz kenwood #176 üzenetére

    A dedikált ("bérelt") vonalnál nem a garantált magasabb sávszélesség, hanem a garantált magasabb rendelkezésre állás drágítja meg a szolgáltatást ilyen mértékben (mert ugye a sávszélesség csak technika függvénye, míg a rendelkezésre állás drága emberi erőforrást igényel). Erre a lakossági előfizetőnek nincs szüksége, vezetékes kapcsolat esetén simán jó az akár 95-97%-os SLA is a legtöbb embernek, nem kell 99+% a lakosságnak.

    Ráadásul ahogy az utánam szólók is írják, a kifogásolt "megterhelő új szolgáltatások" egy-egy előfizető felé nem jelentenek komoly hálózati plusz forgalmat (sőt, az addig 300-400 Mbit/s-mal folyamatosan torrentező már csak 50 Mbit/s-mal nézi a streaming szolgáltató műsorát időnként), hanem aggregáltan, az adatközpontok és tranzit vonalak szintjén okoz jelentős többletet.

    Itt meg is említhetem, hogy pl. ahol a Netflix forgalma eléri tartósan az átlagos 5 Gbit/s-ot (ez kb. 320 darab 4k stream vagy dupla ennyi 2k stream), oda díjmentesen üzembe helyez a szolgáltató kérésére helyi gyorsítótár szerver(eket), hogy az adott területen legtöbbet nézett műsor helyből menjen az előfizetőhöz, ne a nemzeti- és nemzetközi gerinc sávszélességeket foglalja el. Ugyan így a Google, Facebook, Microsoft is egyre több helyen létesít kisebb-nagyobb adatközpontot, hogy az ügyfeleket onnan tudja kiszolgálni, részben szintén sávszélesség-optimalizálás okán. Ezek az adatközpont fejlesztések nem filléresek, mégsem mondja egyik sem, hogy a telekomm. cégek adjanak bele pénzt, mert részben azért kell a fejlesztés, mert ők nem tudnak elég sávszélességet biztosítani...

    Plusz azt is nézni kell, hogy a Google meg a Facebook, stb. mögött álló cégek pl. milyen sebességű transz-atlanti optikai vonalakat építenek ki (a saját költségükön...), amiken a nagy európai telekomm. cégek is bérelnek sávszélességet aztán (úgy, hogy nem kellett beletenni fejlesztési pénzt), és ezeken a vonalakon megy a nagy adatmennyiég.

    Így az ISP szintű elosztó hálózat és a lakosság felé irtányuló vonalak fejlesztését ugyan ne akarják már mással kifizettetni (mégegyszer, mert ugye az előfizetők már ott vannak erre)...

  • Medocsabi

    addikt

    válasz bambano #167 üzenetére

    Ha nem gond, azt,hogy hol dolgozom,megtartanám magamnak :) Nem tudja mindenki mi a jobb a telconak,ilyet senki nem állított, hiszen a telco szempontjából nyilván jobb,ha kevesebbet kell fizetnie fejlesztésre. Azt nem értem, hogy miért lenne szerinted reális az,hogy egy egyébként rohadt nagy nyereséggel működő Telco cég a fejlesztési költségeket a felhasználóval fizettesse meg. Mármint azon túl, hogy a termékek árait nyilván úgy árazza, hogy az fedezze ezeket+ bevételt is termeljen. Ezcsak és kizárólag a Telco érdekeit szolgálja, semmi mást.

  • bambano

    titán

    válasz GalloG #175 üzenetére

    te sem érted.
    nem gond.
    amit írsz, annak a rendes neve overbook, magyarul nevezzük túlfoglalásnak. mindenhol van ilyen, a szállodákban, a repülésben, a távközlésben.

    például a digi overbookol, amikor 32-es vagy 64-es osztással adja az ftth-gpon-t. például nekem gigabites digim van, és legalább 32, de lehet, hogy 64 másik ügyféllel osztozom azon a sávszélességen, amit a gpon egy ilyen hálózati szeleten tud. vagyis KETTŐ ÉS FÉL gigabiten osztozunk (rosszabb esetben) 64 gigabitnyi eladott sávszélességgel.
    és abban is biztos vagyok, hogy a digi ide, Debrecenbe, az ország legnagyobb nem budapest jellegű városába, nem hozott el annak a saccra kb. 20-30 ezer előfizetőnek 30 ezer gigát, vagyis 30 terabit/sec sávszélességet, hanem hozott nagyságrendileg 20-40 gigabites kapcsolatból mondjuk kettőt.

    tehát amikor te arról beszélsz, hogy "az ügyfeleknek eladott garantált sávszélesség csak néhányszorosa a rendelkezésre állónak...": akkor alsó hangon három nagyságrendet tévedsz. helyesen: ha szerencséd van, akkor csak néhányEZERSZERESE.

    a negyven gigabites drótot a te elképzeléseid szerint osztva valahol negyven és 200 előfizető között tudna kiszolgálni.

    és mindenki tisztában kell, hogy legyen, mert az a tény, hogy nekem 3300 forint bruttó a számlám, fel kell, hogy világosítson arról, hogy biztosan nem dedikált kapcsolatot kaptam. ugyanis ha dedikált kapcsolatot kértem volna, akkor alsó hangon lenne még két nulla a szám végén, és, valószínűleg, még szorozva is lenne egynél nagyobb számmal.

    ez teljesen jól tud működni mindaddig, amíg az ügyfelek zöme belesimul abba, hogy túlfoglalás van. minél több ügyfél van a hálózaton, annál jobban kiegyenlítődik az összterhelés. Egyszer az egyik durrantja meg a hálózatot egy rövid időre, máskor a másik.

    Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

  • bambano

    titán

    válasz net84 #181 üzenetére

    nem szállt bele? akkor tehát például nem volt settopbox akció, mikor az antenna hungária kivezette az analóg adást?
    az is egy ilyen helyzet volt, állami utasításra "szokást váltottak" a felhasználók, ezért állambácsi egy rakás pénzzel megtolta a nem megfelelő, csak analóg tv-k tulajdonosainak szánt settop boxokat, hogy ők ne maradjanak kötelező tévécsatorna nélkül.

    most meg mobiltelefonra van támogatás, mert kivezetik a 3g-t.

    a multinak nem kell a szolgáltató, a szolgáltatóból nagyjából semmi. a multinak két dolog kell, ami ér valamit egy kis vidéki szolgáltatóban: az előfizető és az engedélyes vezeték-nyomvonal. az összes többi nem kell. nem kell a multinak a kis szolgáltató informatikai infrastruktúrája, mivel a multinak van, sokkal nagyobb. nem kell az ember, mert nem azért vette meg a szolgáltatót, hogy növelje a költséget. majd a saját emberei viszik. addig kell az ember, amíg át nem adja azt a tudást, hogy a hálózat üzemeltetéshez mik a sarokpontok (melyik épületben hol van a házmester, aki kulcsot ad, melyik betáptrafó honnan kap áramot, stb. stb. stb.) amikor ezeket átvitték, akkor a régi kis szolgáltató embereinek annyi.

    azt, hogy egy szolgáltatói migrációt el lehet nagyon rontani, elfogadom, én is láttam már ilyet, pl. upc-vodafone.

    Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

  • bambano

    titán

    válasz Zirowe #180 üzenetére

    " kb 100mbit/s elég.": tehát azt állítod, hogy 100 Mbps dedikált sávszélesség elég. Értem. a gpon 2.5 Gbps-t tud, és van rajta rosszabb esetben 64 előfizető. 64*0.1Gbps az 6.4 Gbps, tehát a gponban alsó hangon háromszoros túlfoglalás van, ha mindenki dedikáltan használja. Ha csak 32-es osztás van, akkor 3.2 Gbps-t kellene áttolni a 2.5-ös optikán.

    köszönöm, hogy szépen alátámasztottad, amit írok és megcáfoltad saját magad.

    akárhogy csűröd-csavarod, jelenleg nincs olyan technológia a pont-pont üvegen kívül, amelyikkel meg lehet csinálni, hogy mindenki érdemi dedikált szolgáltatást kapjon.

    Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

  • bambano

    titán

    válasz Medocsabi #183 üzenetére

    egyetértek, azok a telcok, akik rohadt nagy nyerességgel működnek, azok oldják meg maguk a fejlesztéseket.
    a többit meg támogassa a netflix.

    Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

  • bambano

    titán

    válasz vicze #185 üzenetére

    nem szeretnék tolakodni, először várjuk meg, amíg te megválaszolod a neked feltett, eddig nem megválaszolt kérdéseket.
    például: #113, #106,

    Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

  • Zirowe

    nagyúr

    válasz bambano #187 üzenetére

    Pedig pont ott van a létező megoldás: 64 helyett 32, a 0,7es különbség meg már elhanyagolható, mert senki nem nyomatja maxon, hiába sajnáltatod magad.

    Csak ugye ahhoz venni kéne eszköz, beruházni, költeni a profitot.
    12 év se volt elég rá, de majd biztos a netflix kifizeti.

    Dobálóznak a szolgáltatók 1 gigás csomagokkal, de 100mbitnyi cucc taccsra dobná őket.
    Azért ez elég szánalmas.

    [ Szerkesztve ]

    We've jumped way beyond the Red Line. Limited supplies. Limited fuel, and now no hope! But I promise you one thing. On the memory of those lying here before you, we shall find it. And Earth will become our new home. So say we all!

  • kukif

    csendes tag

    válasz bambano #184 üzenetére

    az a 20-30G inkabb Nx100G, termeszetesen ettol meg over-subscriptio van, de az arany nem ilyen veszes

  • vicze

    félisten

    válasz bambano #189 üzenetére

    Tehát terelés, és sirunk tovább opció, akkor erről ennyit. Még a benyőgésed is full kamu, mert nagyon jól tudod hogy nem oldana meg semmit, de tudsz kire mutogatni...

  • sh4d0w

    félisten

    LOGOUT blog

    válasz Zirowe #190 üzenetére

    Szerintem csinálj végig egy rövid, egyetemi szintű network tanfolyamot - edx, Coursera - és megérted.

    https://www.coreinfinity.tech

  • net84

    őstag

    válasz bambano #186 üzenetére

    Az én esetemben nem, hiszen én nem az elégséges szolgáltatást akartam, hanem csak a szolgáltatást. Nem Mari néni voltam a képcsövessel... Tehát boxot sem. DVB-T idejében vettem egy kártyát (plusz előfizetést), beküldtem a TV-be és működött. Jött a fejlesztés és DVB-T2-n nem akarták először engedni a kártyás megoldást. Majd végül mégis, de ugye ehhez kellett egy olyan TV, ami alapból tudja az új szabványokat. Na erre értettem, hogy ebbe nem szállt bele az AH. ...és ide vontam azt a morbid párhuzamot, hogy az AH a Netflix és én az internet szolgáltató, aki gondoskodik arról, hogy otthon a hangyaháborún túl más is legyen a színes dobozban.

    Nem azt mondtam, hogy a szolgáltató kell, alvállalkozó kell vidéken. Főleg, amikor egy komplett lakótelepet nyel el a multi (pl. pont az általad említett Voda-UPC történetben, míg korábban voltak saját emberek felénk, csak az alvállalkozók mozognak mostanság - akik korábban saját hálózatot üzemeltettek). De az engedélyes nyomvonal sem elég. Kell neki derót is, mert újrakábelezésbe nem fektet vagy nem tud átkábelezni komolyabb rombolás nélkül, amire meg nem kap engedélyt.
    Hol van a kulcs, ki a házmester? Oldja meg az ügyfél, legyen biztosítva a bejutás az erősítőhöz vagy majd máskor visszatér a helyszínre...

    Read only...

  • Reggie0

    félisten

    válasz sh4d0w #193 üzenetére

    Szerintem boven erti. A fogyasztoi igenyek megvaltoztak, igy a szolgaltato kihasznaltsagra vonatkozo kalulacioi elavultak. Nem a neflixtol kene varni a penzt, hanem a szolgaltatonak ezt tudomasulvenni es ennek megfeleloen kalkulalni az arakat. Vagy hasznaljon forgalom alapu dijazast.

    Az elkepzeles, hogy ezert fizessen elegge meredek. Ezzel az erovel a telefonszolgaltatok is kerhetnenek extra penzt barmelyik szolgaltatotol, mert az emberek fel merik hivni oket telefonon es ott hosszasan intezik ugyeiket... Hulyeseg az egesz.

    [ Szerkesztve ]

  • bambano

    titán

    válasz Reggie0 #195 üzenetére

    egyébként nagyon pontosan lehet tudni, hogy az előfizetők hogyan reagálnának arra, ha a szolgáltatók bevezetnék a forgalom alapú díjazást. abszolút pontosan.
    ott lenne egy rakás előfizető a hídon és villogtatná a mobilban a lámpáját. mint a netadókor.

    Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

  • sh4d0w

    félisten

    LOGOUT blog

    válasz Reggie0 #195 üzenetére

    Ezt magyarázza bambano: ha újrakalkulál, tönkremegy az új árazásba, mert 30K user helyett lesz 2K (hasraütéses számok). A nagy szolgáltató megvárja, míg kivéreznek a kicsik, begyűjti az előfizetőket, majd pont ugyanúgy megemeli az árakat.

    A nagyobb igénybevétel generálója nem a sajátjával veri a csalánt, hanem máséval.

    Van egyébként példa arra, amit bambano mond, a Google perkál Afrikában valami szolgáltatónak azért, hogy a TeCső elérhető legyen a hálózatán - pont olyan okok miatt, ami mellett bambano érvel.

    https://www.coreinfinity.tech

  • vicze

    félisten

    válasz sh4d0w #197 üzenetére

    "Van egyébként példa arra, amit bambano mond, a Google perkál Afrikában valami szolgáltatónak azért, hogy a TeCső elérhető legyen a hálózatá"
    Az a projekt nem egészen arról szól. Egész pontosan Google építi ki az infrastruktúrát. Azért fizetnek, hogy legyen egyáltalán létező infrastruktúra és befektetnek startupokba, hogy ezt építsék, majd fenntartsák és kialakuljon a jelenleg nem létező piac. Ezt se éppen mondjuk Nigériában csinálják, egy kvázi felnőtt piacon hanem még egszer ott ahol nincs semmi. Tehát nem 4K videózásról beszélünk 77"-es TV-n, hanem FB Lite betöltődéséről, egy többéves mobilon.
    Facebook és Google kifejezetten Afrikában igen sok tengeri kábelt birtokol és telepített, így a szolgáltatók elég erősen nekik fizetnek, hogy egyáltalán legyen internet.
    Minden befektetés célja, hogy a jövőben usereket és így pénzt szerezzenek.

    Mellesleg bambano nincs semmi saját infrastruktúrája, mindent bérel mástól, így ettől a ponttól értelemtelen bármiről is beszélni ő csak fölözni próbál más befektetésén.
    Az világos mindenkinek hogy versenyképtelenen infrastruktúra nélkül.
    De pl. bambano is gond nélkül kiépítené a saját saját cache infráját gond nélkül és a forgalom többsége belső hálóra korlátozódna, persze ehhez saját hálózat kéne, ugye ami nincs...

    #162-re továbbra se kapok választ mert nem igazán világos számomra, hogy milyen összeg kéne Netflixtől havonta, hogy ő a usereket kiszolgálja? És pl. milyen alapon követeli ugyanezt egy Telekom, akinek ott van a seggében peeringgel kb. mindegyik tartalom szolgáltató?

  • bambano

    titán

    válasz vicze #198 üzenetére

    "Mellesleg bambano nincs semmi saját infrastruktúrája, mindent bérel mástól": ezt te honnan veszed?
    "így ettől a ponttól értelemtelen bármiről is beszélni": ez már több napja egyértelmű számomra.
    "De pl. bambano is gond nélkül kiépítené a saját saját cache infráját gond nélkül": próbálom megértetni veletek, hogy NEM TUDOM KIÉPÍTENI, mert annyiba kerül. linkelgettétek a netflix peering policyjét, amit én már vagy két éve olvastam (tadaaam.wav). akárhogy erőlteted ezt a cache infrastruktúra dolgot, KELL HOZZÁ A DRÓT. és ha a drót nincs vagy túl drága, akkor nem lehet kiépíteni.

    de ti hajtjátok a hülyeségeteket, mint az imamalmot úgy, hogy az ötleteitekből valahogy mindig kimarad egy-két lényeges elem, és mindig az marad ki, ami rohadt sokba kerül. így nem lehet vitatkozni, hogy nem vagytok hajlandóak alapvető technológiai kérdéseket elfogadni. jelesül, hogy az a tetves bit nem megy el drót nélkül a vidéki településre.
    pont.
    és nincs nx100 giga még egy diginél se, és senki nem árul fekete üveget, pláne nem árul senki elfogadható áron fekete üveget. pláne nem árul senki elfogadható áron Budapest-Csajágaröcsöge külső viszonylatban fekete üveget.

    #162-re két okból nem kapsz választ:
    1. először te dolgozd le a tartozásod
    2. minek mondanék bármit is, azt is félreérted, mint az összes többit.

    Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

  • vicze

    félisten

    válasz bambano #199 üzenetére

    "#162-re két okból nem kapsz választ:"
    Az ok valóban kettő csak prózaibb.
    Egyrészt hogy nem tudsz, másrészt meg kiderülnek, hogy az ég világon nem lennél előrébb, csak extra bevételed lenne és a fizető usereket ugyan úgy szívnád.

Új hozzászólás Aktív témák