Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • #65675776

    törölt tag

    válasz lapa #31 üzenetére

    1kWh mi? Ez egy általános mértékegysége a munkának. Ha elektromos munka lenne, akkor nem árt hozzátenni, hogy ez az alacsony érték alapvetően a nukleáris erőműveknek köszönhető. Ha azokat bezárnánk, ahogy azt a sötétzöldek (vö anarchisták) vizionálják, akkor az érték igen erősen megközelítené, sőt, túl is szárnyalná a gázra írt értéket. És akkor a többi káros anyagról ne is beszéljünk (pl a nagy mennyiségű radioaktív izotópról, amit csak simán kieregetnek a fosszilis erőművek a légkörbe).

    Egyébként meg tény, hogy van felmelegedés. De miért is meglepő ez ha egyszer még mindig kifelé megy ez a bolygó az utolsó jégkorszakból? :F Tök jó, hogy az állandóan elárasztással fenyegetett Maldív-szigetek körül az utóbbi ~100 évben >1m-rel csökkent a tengerszint.

    Az éghajlatmodellekről meg inkább ne beszéljünk. Amíg a vízgőz nem szerepel bennük, addig komolytalanok.

    Arról viszont nagyon nem hallani semmit a nagy médiában, hogy a Föld mágneses terének átrendeződése miatt jelentősen gyengült a magnetoszféra, emiatt pedig jelentősen több sugárzás éri el a felszínt. A magas UV és egyéb sugárzási szint ennek tudható be, nem az ózonjuknak és a globális felmelegedésnek. Az ember meg ugye nagyon nem bírja a sugárzást.

    [ Szerkesztve ]

  • wnix

    senior tag

    válasz lapa #39 üzenetére

    A Nap energia-sugárzását vettem alapul, mert az az össz energia, ami felhasználásra kihasználható. Hogy ebből mennyi a fény, hő, stb energia az már más kérdés.

    Jelenleg még olyan napelemekkel van irodám is felszerelve, ami "csak" 15% hatásfokú, azonban, kisérletezünk olyanokkal, amelyek a fény-energiát, és hőenergiát éppúgy felhasználják (odáig is elmennénk, hogy az elektromos vezeték, vagy a cellák hőmérsékletét is hasznosítsuk). A lényeg azonban továbbra sem abban van, hogy 10-20-30-40%-os a hatásfok, hanem abban, hogy olyan energiát használunk, amit akkor is "megkapunk", ha hasznosítjuk, és akkor is, ha nem.

    A 99.999%-ot nemcsak a jelenünkre értettem, hanem arra is, hogy esetleg egy jővőbeli nemzedék pl a Napot körbekeríti "napelemekkel", aminek energiáját a Föld lakói szinte 100%-ban kihasználják villamos energia formájában, hisz épp ez lenne a fenntartható energia lényege. Az embertől független energiaforrás felhasználása akkor is független marad, ha alacsony hatékonysággal, vagy éppen tökéletes kihasználtsággal "fogyasztjuk".

    A valódiságba valóban beletartozik, hogy az előállítás költsége mekkora - milyen káros -, azonban, az előállítás utáni megtérülés a "tiszta energia" esetén is valós (gazdasági szempontból is), szemben azzal, amit a foszilis energiát használó berendezések megtérüléséből (előállítás és üzem) hiányzik.

    Eine Kuh macht muh und die Kühe machen Mühe :)

  • wnix

    senior tag

    válasz lapa #46 üzenetére

    Az 1000W/m2 kihasználatlan energia nem épp azt mutatja nekünk, hogy ezt konzekvencia nélkül kihasználhatnánk ? Pl ha minden egyes ember 20W-ot használna ki ebből, akkor a föld népességének energiafelhasználása fedezve lenne. Ez a 20W csupán 0.02%-os hatékonyságot követel meg a forrástól a felhasználásig. Hogy ez nem lenne lehetséges, vagy nem elég hatékony ? Idézet a Wikiből: In 2002, this was more energy in one hour than the world used in one year. (2002-ben ez - a napenergia sugárzás - egyetlen óra alatt volt annyi, amennyit - energiát - mi egy év alatt felhasználunk)

    Ha úgy tetszik, meg is fordíthatom a hatékonyság kérdését. Pl mekkora a valódi hatékonysága a napelemnek, aminek használata ma, 1000 év múlva lehetővé teszi, hogy a földgáz energiáját 98%-ban hasznosítsuk ?

    Az élettartam kérdése nemcsak az alternatív energiát -használó, -termelő berendezéseknél merül fel. A robbanómotor sem 30-40%-50%(?)-os hatékonysággal kezdte pályafutását.

    Furcsa azonban, hogy pl solárcellák előállításához szükséges alapanyagok véglegessége ennyire fontos, miközben az előállítás során felhasznált energia mellé nap-mint-nap arra is energiát használunk fel, amire nincs szükségünk. Mindenesetre ezt az elpazarolt energiát éppen elpazaroltságával magyarázva olcsóbbnak tartjuk, mint az alternativ energia felhasználásához befektetett energiát. A baj talán csak az, hogy pazarlást csak akkor értjük meg, ha mi pazarlunk, miközben pl a nap-sugárzását nem tartjuk pazarlásnak....

    Eine Kuh macht muh und die Kühe machen Mühe :)

  • wnix

    senior tag

    válasz lapa #64 üzenetére

    Pár link (többnyire idegennyelvű)
    Szélturbina tények
    Energetikai megtérülés

    Az irodámnál a jelenlegi csúcstermelés kb 20kWh. A fogyasztás nem éri el a 10kWh-t. Az áramszolgáltatóhoz minden körülmény (szélcsend, borús idő, alacsony hőmérséklet) között 3kWh-t tudnánk jutattni, amihez az inverter (hálózati) kb 1millióFt. A jelenlegi kWh számunkra kb 24Ft-ot jelentene. Ebből bizony 2 éven belül megtérül az inverter ára, további 2 éven belül a szélgenerátor ára, és további 3-4 éven belül a napelemek ára. Természetesen ehhez egy együttműkődő szolgáltató is szükséges, amit Magyarországon nem túl könnyű találni (nálunk a saját költségeikre hivatkozva még nem látnak lehetőséget a betáplálásra). Így kénytelenek vagyunk pazarolni - pl szélgenerátor leállítással -, ami elvileg nem célja egy ilyen fajta befektetésnek, azonban éppen a túltermelésünk ad lehetőséget arra, hogy kisérletezzünk más megoldásokkal, mint pl magashőmérsékletű hőtárolás, seebeck-effekt kihasználása (ami csak <0.1% hatásfokú), de ezek mindegyike az egyébként elveszendő energiát próbálja hasznosítani.

    Az energetikai megtérülésnél meg azért illene összehasonlítani a megújulókat azzal, amit a mai konvenciónális rendszerek nyújtani tudnak. Ha ugyanis a napelem élettartamát megnövelem azzal minden esetben az energetikai megtérüléshez kerülők közelebb, sőt ha olyan energiaforrást használok fel, ami nem a Földről származik, akkor bőven túl is lépheti azt. Ez a konvenciónális rendszereknél lehetettlen.

    Eine Kuh macht muh und die Kühe machen Mühe :)

  • wnix

    senior tag

    válasz lapa #69 üzenetére

    A hatalmas piaci mozgázt gátolja a magyar törvényhozás. Ugyanis az engedélyezés nem egyszerű. 2008-ban még olyan törvényt akartak hozni, ami előírja a hatósági engedélyezést 0.5kWh teljesítmény esetén is. Azóta nem is próbálkoztunk, így mi is csak kivárunk, és optimalizáljuk a rendszert.

    Az energetikai megtérülés azonban nem egyenlő a gazdasági megtérüléssel, épp azért mert pl nálunk a hálózati csatlakozás hiánya miatt csak a megspórólt konvencionális energia árával tudunk számolni. A gazdasági megtérülés igazi gátja ott van, hogy az állam megnehezíti a berendezések kihelyezését (pl 6m magasba már nem építhetsz akármit), és az ezzel járó engedélyeztetést. Jellemző példa volt nálunk, hogy a szélgenerátor lapátjait le kellett cserélni, mert a felső pozicióba állítva 10cm-el volt magasabb mint az engedélyezési határ, holott az épület, amihez rögzítve volt, jóval magasabb...

    A jelenlegi csúcstermelés 20kWh. Ez nem egyenlő azzal, amire az egész rendszer képes (lenne), és azért csak ennyi, mert nem járatunk semmit csúcsteljesítményen. A meglévő inverterek képesek ezt feldolgozni, és erre van tárolókapacitás. Az elméleti csúcs 50kWh körül van, kb 6kWh napelem, és több szélgenerátor (a legnagyobbak 15kWh névleges, 18kWh csúcsteljesítményű, 2db van - az ár 2millióFt/db), amelyekhez kisérleti jelleggel néha csatlakoznak még saját építésű generátorok (a legerősebb 10kWh - szintén szélturbina -). A csúcsteljesítmény kihasználását még soha nem próbáltuk, inkább "kis szigetekben" járatjuk a rendszert, amikben megpróbáljuk a berendezéseket egymásra hangolni.

    Eine Kuh macht muh und die Kühe machen Mühe :)

Új hozzászólás Aktív témák