Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • lapa

    veterán

    válasz wnix #43 üzenetére

    tekintve, hogy az össz felszínre érkező energia 10xx w / m2, a kinyerhető ennél kevesebb. még akkor is, ha ahogy írod többrétegű, más-más hullámhosszokra reagáló rétegeket raksz egymásra. gondolom nem űrbe telepített és mikrohullámmal lejuttatott energiát szolgáltató technológiára gondolsz.

    a 10-20-30-40% akkor lenne mindegy, ha az élettartam végtelen lenne. tekintve, hogy jellemzően 25 évet adnak meg, a hatásfok nem elhanyagolható tényező, nem hagyhatod el a befektetett energia megtérülését. pláne, hogy párszáz éves átlagot számolsz fosszilisre, ami bőven a berendezések életciklusa felett van. mindemellett ha jól tudom vannak bizonyos alapanyagok, melyek véges mennyiségben állnak csak rendelkezésre, tehát a számottevő mennyiség előállításához nem elegendőek. még akkor se, ha most még relatíve olcsók.

    nagyon fontos az is, hogy a szükséges alkatrészek csak azért ilyen "olcsók", mert nagyon olcsó a bányászat a fosszilis energia használata révén. hogy nagyon egyszerű példát említsek böszme rézkábelek kellenek a cellákhoz. ha napelemmel / megújulóval kéne az egész termelési folyamatot végigcsinálni 3 nagyságrenddel drágább lenne minden. és ez óvatos becslés, elképzelhetőnek tartom akár a 4-5 nagyságrendet is. az kábé mint a marsutazás. ennek fényében már akár a föld alá visszapréselt co2 rendszerű fosszilis erőművek is reálisabbak lehetnek, persze az megint szőnyeg alá söprés.

    nem azt mondom, hogy rossz a napcella, én is beruházok rövidesen. de jelenlegi formájában még igen távol van a megvalósíthatóság attól, amit az elején írtál. olyan szempontból jogos, amit írsz, hogy a nagy fizetőképes kereslet (amit egyébként pont a "hype" vagy "túlhype" indíthat el) pénzt áramoltat a szektorba, ami előmozdíthatja új technológiák kifejlesztését. ezzel csak az a baj, hogy semmise biztos, az akksi (szuperkondi) bizniszben is csillió dollárok mentek már el KF-re, mégsincs jelentős áttörés ár / Ah, kg / Ah vagy akár ciklus tekintetében. pedig ez önmagában megoldaná a fosszilis kérdést és azonnal válthatnánk megújulóra. ez a legnagyobb gátja a tömeges elterjedésnek jelenleg.

Új hozzászólás Aktív témák